PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

Hengeo
08-12-15, 01:55
Τι θα καταλάβεις αν ανοίξεις case 2-3 μέρες μετά το estimated delivery? Θα σου έρθει πιο γρήγορα το αντικείμενο ή θα ξε-εκτεθείς στο φίλο σου? Ειδικά εφόσον μιλάμε για μικροποσό και λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν τόσο τα χρήματα αυτά όσο το να παραλάβεις. Από Κίνα οι χρόνοι είναι πάντα μεγάλοι. Και 30 και 40 και πολλές φορές και 50 μέρες. Γι' αυτό το ebay δίνει περιθώριο 30 μέρες μετά τη λήξη του estimate και το σωστό είναι να ανοίγουμε case όσο πιο τελευταία στιγμή (πχ 1-2 μέρες πριν λήξει το 30ήμερο του ebay). Έτσι κι αλλιώς τα χρήματά μας δεν τα χάνουμε άρα ποιος ο λόγος για case νωρίς? Ο πωλητής δεν μπορεί να κάνει κάτι για την καθυστέρηση και δεν κερδίζουμε κάτι από το να ζητήσουμε refund νωρίτερα. Ίσα ίσα τις 9 στις 10 φορές που βιαζόμαστε να ανοίξουμε case τελικά μετά από μέρες έρχεται και το πακέτο και πρέπει είτε να ψάχνουμε τον πωλητή να του επιστρέψουμε τα χρήματα πίσω ή το αντικείμενο. Υπομονή χρειάζεται και μάλιστα πολλή αλλιώς δεν υπάρχει λόγος για αγορές από τόσο μακριά. Ειδικά σε περιόδους όπως τα Χριστούγεννα που γίνεται χαμός.

Ναι, δε διαφωνώ, για τον cool11 το είπα πιο πολύ, μπορεί και να μην ανοίξω καθόλου.

Πάντως ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

cool11
08-12-15, 11:46
Παιδια, τελικα χτες που εθεσα τον προβληματισμο μου εδω,
ηρθε τελικα και το δεμα, οποτε ολα καλα!

Μια απορια.
Ο πωλητης μου εδωσε tracking number.
Πανω ομως το πακετο εγραφε (αναμεσα στα ....κινεζικα) untracked!

Γενικα εχω δει, οτι το κινεζικο tracking ειναι εντελως στοιχειωδες, σε σχεση με ακριβα ευρωπαϊκα.

Αλλα τι παιζει;
Πως μπορει να δινει tracking, και πανω να γραφει untracked?

moriarti
08-12-15, 12:47
Με τι ταχυδρομείο το έστειλε? Ίσως το τράκινγκ που σου έδωσε να ήταν του απλού ταχυδρομείου για να το παρακολουθείς μέχρι να φύγει από Κίνα. Δηλαδή να μην ήταν διεθνές τράκινγκ νάμπερ που το παρακολουθείς μέχρι να το παραλάβεις. Γι' αυτό ίσως έλεγε untracked.

cool11
08-12-15, 15:14
Με τι ταχυδρομείο το έστειλε? Ίσως το τράκινγκ που σου έδωσε να ήταν του απλού ταχυδρομείου για να το παρακολουθείς μέχρι να φύγει από Κίνα. Δηλαδή να μην ήταν διεθνές τράκινγκ νάμπερ που το παρακολουθείς μέχρι να το παραλάβεις. Γι' αυτό ίσως έλεγε untracked.

Με flytexpress τα εστειλε.
Αν ειναι ετσι οπως τα λες....μισες δουλειες.

moriarti
08-12-15, 17:52
Λογικά ήταν χαμηλής αξίας αντικείμενο. Σε χαμηλής αξίας βάζουν τέτοια τράκινγκ (μέχρι εντός Κίνας) ή δεν βάζουν καθόλου. Αλλιώς δεν συμφέρει οικονομικά. Γενικά για να πάρεις international tracking ή θα πληρώσεις εξτρά ή θα στο κάνει δώρο ο πωλητής εφόσον όμως η παραγγελία σου είναι από μια κάποια αξία και πάνω. Πχ στο gearbest το παίρνεις δωρεάν για παραγγελίες άνω των $40. Αλλιώς κοστίζει $2.

sdikr
08-12-15, 17:53
Με flytexpress τα εστειλε.
Αν ειναι ετσι οπως τα λες....μισες δουλειες.

Αν πλήρωσες εξτρά για tracking ή αν το έλέγε οτι θα σου στείλει με tracking τότε μπόρεις να μιλήσεις μαζί του για τα παραπάνω.
Αν όχι τότε όλα καλά

ethnik471
14-12-15, 00:15
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς δεν γνωρίζω καλά τον κόσμο του ebay και μάλλον έμπλεξα.
Λοιπόν, πριν απο 3 μήνες παρήγγειλα μια θήκη για το κινητό την οποία ουδέποτε έλαβα.Ο πωλητής (με πολλές και καλές κριτικές) ήταν εξυπηρετικός και μου συνέστησε υπομονή και σε αντίθετη περίπτωση θα μου έστελνε νέα ή θα μου επέστρεφε τα λεφτά.Αφού λοιπόν πέρασε αρκετός καιρός άνοιξα στο ebay ticket και δήλωσα πως δεν έχω παραλάβει το προϊόν.Ο πωλητής λοιπόν μου είπε οτι αν συμφωνώ θα μου στείλει καινούργια όπως και έγινε.Αφού λοιπόν με διαβεβαίωσε πως έστειλε την καινούργια θήκη μου είπε ζήτησε να κλείσω το ticket όπως και έκανα.Σύμφωνα με τα λεγόμενά του λοιπόν στις 18 Νοεμβρίου μου έστειλε την καινούργια την οποία ακόμα δεν έχω παραλάβει.

Το θέμα είναι οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν φαίνεται οτι μου έχει στείλει κάτι και απλά περιμένω αλλα όπως φαίνεται χωρίς αποτέλεσμα.Πήγα σήμερα στο inbox μου για να του ξανα στείλω μήνυμα και μου έβγαλε ειδοποίηση το ebay " Got it. We noted that you closed this item not received on Nov. 18 because you resolved the problem with the seller. " .

Δεν ξέρω αν ήταν κολπάκι για να την πατήσω, καθώς είμαι ψιλο άσχετο , αλλα το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω τώρα. Η παραγγελία μου δεν φαίνεται καν στο ιστορικό παραγγελιών μου, εξαφανίστηκε.Ευτυχώς υπάρχουν τα μηνύματα στο inbox.

Δεν είναι σπουδαίο το ποσό των 15 ευρώ που έχει η θήκη, αλλα είναι το γιατί και το οτι δεν θέλω για κανένα λόγω να με κλέβει κανείς.Όπως δεν θα το έκανα δεν μ'αρέσει να μου το κάνουν επομένως θα ήθελα όσοι γνωρίζεται να μου πείτε πως να κινηθώ στο ebay ωστε να επιστραφούν τα χρήματά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

moriarti
14-12-15, 00:40
Καταρχήν ψυχραιμία. Αν ο πωλητής είναι καλός (πολλές και καλές κριτικές όπως είπες) τότε όντως θα σου έστειλε τη δεύτερη θήκη και μάλλον απίθανο να χαθεί και αυτή. Θα παραλάβεις αργά ή γρήγορα. Αν στην έστειλε στις 18/11 είναι ακόμα νωρίς, δεν έχει περάσει ούτε μήνας. Είναι και γιορτές οπότε η καθυστέρηση είναι ακόμα μεγαλύτερη στις αποστολές έτσι κι αλλιώς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις λοιπόν είναι να περιμένεις να έρθει. Από εκεί και πέρα εφόσον έκλεισες το dispute δεν γίνεται να ξανανοίξει. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι ο τύπος σε ξεγέλασε. Απλώς εσύ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στην περίπτωση αυτή.

patch
14-12-15, 01:02
Το πιθανότερο είναι να βρεθείς με δύο θήκες και τότε θα πρέπει ναπρέπει να ρωτήσεις τον εαυτό σου τι θα κάνεις

Θα του στείλεις το ένα πίσω με δικά σου έξοδα η θα το παίξεις Κινέζος (που τελικά ο Κινέζος δεν θα είναι Κινέζος) ;

ethnik471
14-12-15, 01:24
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα περιμένω λοιπόν , αλλα αν όντως ΔΕΝ έρθει η θήκη , δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα? Το ticket όταν μου είπε να το κλείσω έπρεπε να του απαντήσω πως θα το κλείσω μόλις παραλάβω την θήκη και συνεπώς έκανα λάθος μου το έκλεισα ?

Όσο για την 2η θήκη πάει καιρός οπότε δεν νομίζω να παραλάβω την 1.Δεν ξέρω γιατί αλλα είμαι 100% σίγουρος.Πολύ πιο προσφατα εκανα παραγγελίες απο ebay (επίσης απο Κίνα) και τις παρέλαβα, εκτός απο την θήκη.Για να σου απαντήσω όμως, αν παραλάβω και 2η θήκη και συμφέρουν τα μεταφορικά σαφώς και θα την στείλω, εάν όχι - που ειναι και το πιο πιθανό - εννοείται οτι θα επικοινωνήσω μαζί του για να πληρώσω και την 2η! Αρκεί να έρθει. Το να κάνω τον Κινέζο δεν είναι μέρος του χαρακτήρα μου , και μόνο στην ιδέα προσβάλλομαι :oneup:

patch
14-12-15, 01:29
Ζητώ συγνώμη εάν σε προσβαλλα, δεν είχα τέτοια διάθεση

moriarti
14-12-15, 11:29
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα περιμένω λοιπόν , αλλα αν όντως ΔΕΝ έρθει η θήκη , δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα? Το ticket όταν μου είπε να το κλείσω έπρεπε να του απαντήσω πως θα το κλείσω μόλις παραλάβω την θήκη και συνεπώς έκανα λάθος μου το έκλεισα ?Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα επειδή για την πρώτη θήκη έκλεισες το dispute που σημαίνει ότι τα βρήκες με τον πωλητή και τακτοποιήθηκε το θέμα ενώ για τη δεύτερη δεν φαίνεται πουθενά η αποστολή της οπότε πως να ανοίξεις τίκετ? Σε μια παρόμοια περίπτωση που είχε καταστραφεί το αντικείμενο κατά την αποστολή (μου το επιβεβαίωσε ο ίδιο ο πωλητής) επικοινώνησα με τον πωλητή και όταν μου πρότεινε να το ξαναστείλει του είπα καλύτερα να κάνει ακύρωση της παραγγελίας και full refund και μετά να παραγγείλω εκ νέου το αντικείμενο (από τον ίδιο πωλητή) ώστε να το έχω να φαίνεται στη λίστα των αγορών μου με νέο estimate delivery έτσι ώστε να έχω πάλι δυνατότητα για dispute και να είμαι καλυμμένος αν κάτι δεν πάει καλά και τη δεύτερη φορά.Ο άνθρωπος συμφώνησε, το κάναμε έτσι και όλα καλά. Να το έχεις υπόψη αυτό σε μελλοντικές αγορές.

ethnik471
14-12-15, 13:29
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα επειδή για την πρώτη θήκη έκλεισες το dispute που σημαίνει ότι τα βρήκες με τον πωλητή και τακτοποιήθηκε το θέμα ενώ για τη δεύτερη δεν φαίνεται πουθενά η αποστολή της οπότε πως να ανοίξεις τίκετ? Σε μια παρόμοια περίπτωση που είχε καταστραφεί το αντικείμενο κατά την αποστολή (μου το επιβεβαίωσε ο ίδιο ο πωλητής) επικοινώνησα με τον πωλητή και όταν μου πρότεινε να το ξαναστείλει του είπα καλύτερα να κάνει ακύρωση της παραγγελίας και full refund και μετά να παραγγείλω εκ νέου το αντικείμενο (από τον ίδιο πωλητή) ώστε να το έχω να φαίνεται στη λίστα των αγορών μου με νέο estimate delivery έτσι ώστε να έχω πάλι δυνατότητα για dispute και να είμαι καλυμμένος αν κάτι δεν πάει καλά και τη δεύτερη φορά.Ο άνθρωπος συμφώνησε, το κάναμε έτσι και όλα καλά. Να το έχεις υπόψη αυτό σε μελλοντικές αγορές.

Οπότε να ξέρω μελλοντικά να ΜΗ κλείνω τα tickets.Ευχαριστώ πολύ


Ζητώ συγνώμη εάν σε προσβαλλα, δεν είχα τέτοια διάθεση

Κανένα πρόβλημα φίλε μου, δεν φταις εσύ και δεν με προσέβαλλες.Απολύτως λογική η σκέψη σου.

sdikr
14-12-15, 13:42
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα περιμένω λοιπόν , αλλα αν όντως ΔΕΝ έρθει η θήκη , δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα? Το ticket όταν μου είπε να το κλείσω έπρεπε να του απαντήσω πως θα το κλείσω μόλις παραλάβω την θήκη και συνεπώς έκανα λάθος μου το έκλεισα ?

Όσο για την 2η θήκη πάει καιρός οπότε δεν νομίζω να παραλάβω την 1.Δεν ξέρω γιατί αλλα είμαι 100% σίγουρος.Πολύ πιο προσφατα εκανα παραγγελίες απο ebay (επίσης απο Κίνα) και τις παρέλαβα, εκτός απο την θήκη.Για να σου απαντήσω όμως, αν παραλάβω και 2η θήκη και συμφέρουν τα μεταφορικά σαφώς και θα την στείλω, εάν όχι - που ειναι και το πιο πιθανό - εννοείται οτι θα επικοινωνήσω μαζί του για να πληρώσω και την 2η! Αρκεί να έρθει. Το να κάνω τον Κινέζο δεν είναι μέρος του χαρακτήρα μου , και μόνο στην ιδέα προσβάλλομαι :oneup:

Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να κάνεις case μέσω paypal, έχεις 180 μέρες απο την αγορά
Αλλά θα έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα, υπάρχει μεγάλη καθηστέρηση στα ταχυδρομεία λόγω εορτών

moriarti
14-12-15, 14:16
Οπότε να ξέρω μελλοντικά να ΜΗ κλείνω τα tickets.Ευχαριστώ πολύΤο βασικό είναι να μη βιάζεσαι να τα ανοίγεις επειδή άπαξ και ανοίξει δεν μπορεί να μένει ανοιχτό για πολύ. Υπάρχουν προθεσμίες που θα πρέπει να το κάνεις αναγκαστικά escalate σε claim αλλιώς το τίκετ κλείνει μόνο του. Όσο μπορείς να εξαντλείς τα περιθώρια που έχεις μήπως και έρθει το αντικείμενο αλλά ταυτόχρονα να μη χάσεις το δικαίωμα επιστροφής χρημάτων σε περίπτωση που δεν έρθει ποτέ. Το dispute έχει περιθώριο να το ανοίξεις μέχρι 30 μέρες από τη λήξη του estimated delivery. Μετά σου δίνει νέα προθεσμία (πχ 2 βδομάδες) μέχρι το claim. Οπότε αν βιαστείς και ανοίξεις dispute και σε 2 βδομάδες κάνεις claim και δεν έχεις παραλάβει τότε θα σου γίνει refund και αν μετά από 2-3 μέρες σου έρθει τελικά και το αντικείμενο θα πρέπει να το στέλνεις πίσω ή να ψάχνεις τον πωλητή να του στείλεις ξανά τα λεφτά κλπ.


Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να κάνεις case μέσω paypal, έχεις 180 μέρες απο την αγορά
Αλλά θα έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα, υπάρχει μεγάλη καθηστέρηση στα ταχυδρομεία λόγω εορτώνΣωστός, ξεχάσαμε το paypal! 180 μέρες περιθώριο από τη μέρα της αγοράς!

Hengeo
14-12-15, 19:07
Παιδιά χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς δεν γνωρίζω καλά τον κόσμο του ebay και μάλλον έμπλεξα.
Λοιπόν, πριν απο 3 μήνες παρήγγειλα μια θήκη για το κινητό την οποία ουδέποτε έλαβα.Ο πωλητής (με πολλές και καλές κριτικές) ήταν εξυπηρετικός και μου συνέστησε υπομονή και σε αντίθετη περίπτωση θα μου έστελνε νέα ή θα μου επέστρεφε τα λεφτά.Αφού λοιπόν πέρασε αρκετός καιρός άνοιξα στο ebay ticket και δήλωσα πως δεν έχω παραλάβει το προϊόν.Ο πωλητής λοιπόν μου είπε οτι αν συμφωνώ θα μου στείλει καινούργια όπως και έγινε.Αφού λοιπόν με διαβεβαίωσε πως έστειλε την καινούργια θήκη μου είπε ζήτησε να κλείσω το ticket όπως και έκανα.Σύμφωνα με τα λεγόμενά του λοιπόν στις 18 Νοεμβρίου μου έστειλε την καινούργια την οποία ακόμα δεν έχω παραλάβει.

Το θέμα είναι οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν φαίνεται οτι μου έχει στείλει κάτι και απλά περιμένω αλλα όπως φαίνεται χωρίς αποτέλεσμα.Πήγα σήμερα στο inbox μου για να του ξανα στείλω μήνυμα και μου έβγαλε ειδοποίηση το ebay " Got it. We noted that you closed this item not received on Nov. 18 because you resolved the problem with the seller. " .

Δεν ξέρω αν ήταν κολπάκι για να την πατήσω, καθώς είμαι ψιλο άσχετο , αλλα το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω τώρα. Η παραγγελία μου δεν φαίνεται καν στο ιστορικό παραγγελιών μου, εξαφανίστηκε.Ευτυχώς υπάρχουν τα μηνύματα στο inbox.

Δεν είναι σπουδαίο το ποσό των 15 ευρώ που έχει η θήκη, αλλα είναι το γιατί και το οτι δεν θέλω για κανένα λόγω να με κλέβει κανείς.Όπως δεν θα το έκανα δεν μ'αρέσει να μου το κάνουν επομένως θα ήθελα όσοι γνωρίζεται να μου πείτε πως να κινηθώ στο ebay ωστε να επιστραφούν τα χρήματά μου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Tracking number σου έχει βάλει; Έχω και εγώ ένα αντικείμενο από Κίνα που κλείνει 40 μέρες σήμερα και δεν έχει έρθει, έχω αρχίσει να ανησυχώ πια, καθώς έχω αρνητική εμπειρία και από άλλο κινέζο στο παρελθόν, ωστόσο εμένα μου έχει βάλει tracking number και στο μήνα πάνω μου έστειλε μήνυμα αν το έχω λάβει, είναι δυνατόν να παίζει τόσο πολύ θέατρο;

qwertyuiop
14-12-15, 19:27
Tracking number σου έχει βάλει; Έχω και εγώ ένα αντικείμενο από Κίνα που κλείνει 40 μέρες σήμερα και δεν έχει έρθει, έχω αρχίσει να ανησυχώ πια, καθώς έχω αρνητική εμπειρία και από άλλο κινέζο στο παρελθόν, ωστόσο εμένα μου έχει βάλει tracking number και στο μήνα πάνω μου έστειλε μήνυμα αν το έχω λάβει, είναι δυνατόν να παίζει τόσο πολύ θέατρο;

Είναι με NL post; Κι εγώ περιμένω κινητό 40 μέρες, γράφει από τις 27 Νοέμβρη ότι πάει προς προορισμό... :down:

raspoutiv
14-12-15, 19:29
δεν έπρεπε να κλείσεις το case εφόσον δεν είχες παραλάβει το προϊόν σε σωστή κατάσταση
τώρα στο PP φαίνεσαι σα λαμόγιο που ενώ παρέλαβες κανονικά αποφάσισες να μην πληρώσεις τον καλό πωλητή.

feedback του άφησες; είναι το τελευταίο σου χαρτί

Hengeo
14-12-15, 19:42
Είναι με NL post; Κι εγώ περιμένω κινητό 40 μέρες, γράφει από τις 27 Νοέμβρη ότι πάει προς προορισμό... :down:

China post γράφει, ιδού:

http://www.17track.net/en/track?nums=RG230245943CN

ethnik471
14-12-15, 19:57
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Όντως, θα περιμένω λίγο ακόμα και μετά τις γιορτές μαξ θα επανέλθω για να μου πείτε οι γνώστες πως ακριβώς θα κάνω case στο paypal, να μη φαίνομαι και σαν λαμόγιο όπως προαναφέρθηκε :P

Tracking number σχεδόν πάντα μου έδειναν, αλλα ποτέ δεν λειτουργούσαν. Ποτέ δεν φαινόταν εξέλιψη , παραμόνο ήταν κολλημένο. Παραλάμβανα ωστόσο κανονικά οπότε...

Όσο για το feedback θα το κάνω αφου παραλάβω πρώτα, μη τον αδικήσω κιόλας τον πωλητή.

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ !

moriarti
14-12-15, 20:15
Μην αγχώνεστε, σε όλους υπάρχει καθυστέρηση αυτό το διάστημα. Περιμένω καμιά 10αριά παραγγελίες από ebay και όλες έχουν κλείσει ένα μήνα και κάτι. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο.


Tracking number σχεδόν πάντα μου έδειναν, αλλα ποτέ δεν λειτουργούσαν. Ποτέ δεν φαινόταν εξέλιψη , παραμόνο ήταν κολλημένο. Παραλάμβανα ωστόσο κανονικά οπότε...Αυτά λογικά ήταν για αντικείμενα μικρής αξίας οπότε δεν ήταν κανονικά τράκινγκ νάμπερς. Είχα ρωτήσει έναν πωλητή Κινέζο και μου είπε ότι είναι ένας αριθμός που παίρνει το πακέτο από το κινέζικο ταχυδρομείο κάτι σαν απόδειξη για αυτόν που το έστειλε. Δεν είναι τράκινγκ άσχετα αν το ebay το εμφανίζει σε εκείνο το πεδίο. Τα κανονικά κοστίζουν και τα πληρώνεις εξτρά ή είναι δωρεάν αλλά για αγορές μιας κάποιας αξίας και πάνω.

michpan
14-12-15, 20:47
Παραγγελίες από Γερμανία και έχουν φτάσει να κάνουν 3+ εβδομάδες, από Κίνα μην περιμένετε κάτι πριν τις 40 ημέρες.. Από το Νοέμβριο και μετά έχει γίνει απελπιστική η κατάσταση..

Hengeo
14-12-15, 20:59
Μην αγχώνεστε, σε όλους υπάρχει καθυστέρηση αυτό το διάστημα. Περιμένω καμιά 10αριά παραγγελίες από ebay και όλες έχουν κλείσει ένα μήνα και κάτι. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο.

Αυτά λογικά ήταν για αντικείμενα μικρής αξίας οπότε δεν ήταν κανονικά τράκινγκ νάμπερς. Είχα ρωτήσει έναν πωλητή Κινέζο και μου είπε ότι είναι ένας αριθμός που παίρνει το πακέτο από το κινέζικο ταχυδρομείο κάτι σαν απόδειξη για αυτόν που το έστειλε. Δεν είναι τράκινγκ άσχετα αν το ebay το εμφανίζει σε εκείνο το πεδίο. Τα κανονικά κοστίζουν και τα πληρώνεις εξτρά ή είναι δωρεάν αλλά για αγορές μιας κάποιας αξίας και πάνω.

Μακάρι να φταίει η καθυστέρηση που λέτε. Όμως και ο δικός μου tracking number έχει κολλήσει και μου λέει ακριβώς τα ίδια, έχω αρχίσει να φοβάμαι ότι είναι οργανωμένοι, βάζουν την ίδια ευγενική κασέτα και κοροϊδεύουν τον κόσμο. Και πάλι επαναλαμβάνω, μακάρι να είναι η καθυστέρηση που λέτε.


Tracking number σχεδόν πάντα μου έδειναν, αλλα ποτέ δεν λειτουργούσαν. Ποτέ δεν φαινόταν εξέλιψη , παραμόνο ήταν κολλημένο. Παραλάμβανα ωστόσο κανονικά οπότε...

Ευχαριστώ και εγώ για την απάντηση. Εμένα μου έχει τύχει να μη μου βάζουν καθόλου tracking number, π.χ. και τώρα έχω παραγγείλει κάτι από Αγγλία και δε μου έχει βάλει καθόλου tracking number αν και το μαρκάρισε shipped. Για αυτό ρώτησα και δυστυχώς με τον τρόπο που μου απάντησες δεν διευκρίνισες τι ακριβώς ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Άλλο κολλημένο tracking number και άλλο καθόλου.

Godian
14-12-15, 21:59
Αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να κάνεις case μέσω paypal, έχεις 180 μέρες απο την αγορά
Αλλά θα έλεγα να περιμένεις λίγο ακόμα, υπάρχει μεγάλη καθηστέρηση στα ταχυδρομεία λόγω εορτών

Γενικα καθυστερουν πολυ καιρο. οπως ειπε και π φιλος ανοιγεις case και εισαι κομπλε :)

moriarti
15-12-15, 11:08
Ευχαριστώ και εγώ για την απάντηση. Εμένα μου έχει τύχει να μη μου βάζουν καθόλου tracking number, π.χ. και τώρα έχω παραγγείλει κάτι από Αγγλία και δε μου έχει βάλει καθόλου tracking number αν και το μαρκάρισε shipped. Για αυτό ρώτησα και δυστυχώς με τον τρόπο που μου απάντησες δεν διευκρίνισες τι ακριβώς ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση. Άλλο κολλημένο tracking number και άλλο καθόλου.Τρακινγκ νάμπερ παίρνουν τα συστημένα και τα κούριερ και έχει εξτρά κόστος. Για χαμηλής αξίας αντικείμενα δεν συμφέρει οικονομικά να βάζεις τράκινγκ.

Godian
15-12-15, 11:13
Εγώ έχω παραγγείλει αντικείμενο 30 δολαρίων από ebay και δεν είχε tracking number.
Έκανε να έρθει 3 μήνες. Κάπου θα κόλλησε εγώ πήρα τα λεφτά μου πίσω. Αλλά πήρα και το αντικείμενο.

moriarti
15-12-15, 12:08
Το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να επικοινωνούμε με τον πωλητή και να επιστρέφουμε είτε το αντικείμενο είτε τα χρήματα.

Godian
15-12-15, 12:27
Το σωστό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να επικοινωνούμε με τον πωλητή και να επιστρέφουμε είτε το αντικείμενο είτε τα χρήματα.

Το αντικείμενο δε συμφέρει να το στείλεις πίσω χωρίς tracking number και έχει 2,50€
Βάλε και τα υπόλοιπα πάει πολύ για μικρά αντικείμενα.

moriarti
15-12-15, 14:51
Ε προφανώς σε αυτή την περίπτωση κρατάς το αντικείμενο και επιστρέφεις τα χρήματα.

michpan
15-12-15, 16:47
Ε προφανώς σε αυτή την περίπτωση κρατάς το αντικείμενο και επιστρέφεις τα χρήματα.

Ναι παιδιά δεν γίνεται να γκρινιάζουμε όταν κάτι δεν έρχεται την ώρα που θέλουμε, να παίρνουμε τα λεφτά μας πίσω, να βρίζουμε τους πωλητές κι όταν παραλαμβάνουμε τελικά, να το κάνουμε γαργάρα! Αν το πρόβλημα γενικευτεί μπορεί να φτάσουν κάποιοι πωλητές στο σημείο να μην στέλνουν Ελλάδα γιατί σου λέει χάνονται συνέχεια δέματα. Ετσι είχε γίνει και με την Ιταλία παλαιότερα.

Godian
15-12-15, 17:27
Ας βάζουν δώρο αριθμό εντοπισμού

Hengeo
15-12-15, 18:06
Ναι παιδιά δεν γίνεται να γκρινιάζουμε όταν κάτι δεν έρχεται την ώρα που θέλουμε, να παίρνουμε τα λεφτά μας πίσω, να βρίζουμε τους πωλητές κι όταν παραλαμβάνουμε τελικά, να το κάνουμε γαργάρα! Αν το πρόβλημα γενικευτεί μπορεί να φτάσουν κάποιοι πωλητές στο σημείο να μην στέλνουν Ελλάδα γιατί σου λέει χάνονται συνέχεια δέματα. Ετσι είχε γίνει και με την Ιταλία παλαιότερα.

Δε θα διαφωνήσω με αυτά που λες, ειδικά στο κομμάτι του να μην κάνουμε γαργάρα αν έρθει τελικά. Αναρωτιέμαι όμως αν έχουν και οι πωλητές ευθύνη που δεν μπορούν να βρουν κάποιο τρόπο να στείλουν αξιόπιστα στη χώρα μας, στην περίπτωσή μου δε, παρά το ότι ζήτησα με ευγενικό τρόπο, δε μου έστειλε καμία περισσότερη πληροφορία πέρα από το σύνδεσμο που έβαλα πιο πάνω που είναι κολλημένος εδώ και ένα μήνα. Ας είχαν μία απόδειξη να την σκανάρουν να την στείλουν να μην υπάρχουν αμφιβολίες. Τώρα με ευγενικό τρόπο του έδωσα άλλη μία εβδομάδα διορία να έρθει ή να μου δώσει πειστικότερες εξηγήσεις και μετά claim και negative feedback

sdikr
15-12-15, 18:09
Δε θα διαφωνήσω με αυτά που λες, ειδικά στο κομμάτι του να μην κάνουμε γαργάρα αν έρθει τελικά. Αναρωτιέμαι όμως αν έχουν και οι πωλητές ευθύνη που δεν μπορούν να βρουν κάποιο τρόπο να στείλουν αξιόπιστα στη χώρα μας, στην περίπτωσή μου δε, παρά το ότι ζήτησα με ευγενικό τρόπο, δε μου έστειλε καμία περισσότερη πληροφορία πέρα από το σύνδεσμο που έβαλα πιο πάνω που είναι κολλημένος εδώ και ένα μήνα. Ας είχαν μία απόδειξη να την σκανάρουν να την στείλουν να μην υπάρχουν αμφιβολίες. Τώρα με ευγενικό τρόπο του έδωσα άλλη μία εβδομάδα διορία να έρθει ή να μου δώσει πειστικότερες εξηγήσεις και μετά claim και negative feedback

Τι να κάνουν και αυτοί όταν μένουν για 15 μέρες στο Αεροδρόμιο στην Αθήνα;
Για ποιο γρήγορα μπόρεις να επιλέξεις courier ή EMS

moriarti
15-12-15, 20:35
Ας βάζουν δώρο αριθμό εντοπισμούΔεν θα βάλουν δώρο τράκινγκ νάμπερ φίλε μου, θα αποκλείσουν την Ελλάδα από τους προορισμούς. Είπες πριν ότι δεν συμφέρει να στείλεις πίσω το προϊόν λόγω των ταχυδρομικών. Δηλαδή τον πωλητή τον συμφέρει να σου στέλνει το προϊόν και να μην παίρνει και τα λεφτά του? Μην τα βλέπεις μονόπλευρα. Ας είμαστε σωστοί αγοραστές και όχι επαγγελματίες case-άκηδες.


Δε θα διαφωνήσω με αυτά που λες, ειδικά στο κομμάτι του να μην κάνουμε γαργάρα αν έρθει τελικά. Αναρωτιέμαι όμως αν έχουν και οι πωλητές ευθύνη που δεν μπορούν να βρουν κάποιο τρόπο να στείλουν αξιόπιστα στη χώρα μας, στην περίπτωσή μου δε, παρά το ότι ζήτησα με ευγενικό τρόπο, δε μου έστειλε καμία περισσότερη πληροφορία πέρα από το σύνδεσμο που έβαλα πιο πάνω που είναι κολλημένος εδώ και ένα μήνα. Ας είχαν μία απόδειξη να την σκανάρουν να την στείλουν να μην υπάρχουν αμφιβολίες. Τώρα με ευγενικό τρόπο του έδωσα άλλη μία εβδομάδα διορία να έρθει ή να μου δώσει πειστικότερες εξηγήσεις και μετά claim και negative feedbackNegative feedback γιατί? Παρέλαβες το αντικείμενο και δεν ήταν όπως στην περιγραφή? Αν όχι τότε δεν υπάρχει λόγος. Το feedback θετικό/αρνητικό αφορά πολύ συγκεκριμένους λόγους. Αν δεν παραλάβεις ζητάς και παίρνεις πίσω τα χρήματά σου και τελειώνει εκεί η υπόθεση.

badweed
15-12-15, 22:48
η πολιτικη του ebay εχει προθεσμιες, να μην πω και πως σε αυτες βασιζεται , αν σου ελεγε οτι θα ερθει αοριστα απο 1 εως 12 μηνες , δεν θα ψωνιζε κανεις , και το ξερουν και οι πωλητες αυτο .
εγω εχει τυχει να ψωνισω απο αλλου το ιδιο προιον , αφου πηρα την αποζημιωση στο παρελθον και μετα να ερθει το προιον , και να ειναι ασυμφορο να το στειλω πισω , εκει μπορεις να πεις στον πωλητη που καθυστερισε η παραγγελια του ,να πληρωσει τα μεταφορικα και του το στελνεις πισω .

michpan
16-12-15, 23:24
Το πόσο θα κάνει κάτι να σου έρθει, δεν μπορεί να το ορίσει ο πωλητής, ειδικά σε τέτοιες περιόδους. Στο κάτω κάτω ο αγοραστής πληρώνει ταχυδρομικά, ας επιλέξει κάτι πιο ακριβό αν θέλει να είναι σίγουρος. Οι περισσότεροι από εσάς είμαι σίγουρος ότι δεν έχετε πουλήσει ποτέ κάτι στο Ebay για να δείτε τα πράγματα κι από την άλλη πλευρά. Οταν το Ebay σε χαρατσώνει 20% επί της τιμής (fees, paypal, μετατροπές) δεν μπορείς να κάνεις δώρο τίποτα, ειδικά σε αντικείμενα μικρής αξίας γιατί πολύ απλά κανένας δεν θα αγόραζε από εσένα.

pakitis
17-12-15, 22:16
Εμένα μου ήρθε απο Σιγκαπούρη Αθήνα 13/12. Αεροδρόμιο. Τώρα περιμένουμε..

Godian
17-12-15, 23:08
Φταινε και τα ταχυδρομεια μας . εμενα μου ηρθε αυτο και ο ταχυδρομος δεν αφησε χαρτακι ενω επρεπε δε περασε καν σημερα. Αρα κανουν οτι ναναι 164869

badweed
18-12-15, 00:29
Φταινε και τα ταχυδρομεια μας . εμενα μου ηρθε αυτο και ο ταχυδρομος δεν αφησε χαρτακι ενω επρεπε δε περασε καν σημερα. Αρα κανουν οτι ναναι 164869

καλα για τα ταχυδρομεια μας , τα καλυτερα λογια , θυμαμαι μια φορα , για 20 ημερες δεν βρισκανε σπιτι ακριβως διπλα στο δημαρχειο παλαιου φαληρου , στον πρωτο παραλληλο δρομο απο αυτον που ηταν το ταχυδρομειο ..
..και επεστρεψαν το πακετο στην κινα .

raspoutiv
18-12-15, 01:30
η ΕΛΤΑ courier δεν είναι ταχυδρομείο. οι κουριεράδες συνηθίζουν να αφήνουν χαρτάκι ότι πέρασαν και δε σε βρήκαν για να πας να παραλάβεις μόνος σου.
τα ΕΛΤΑ λειτουργούν καλύτερα από τα courier, τουλάχιστον απ τη δική μου εμπειρία

Hengeo
18-12-15, 15:13
Τελικά βρήκα σήμερα ειδοποιητήριο, αύριο πρωι πρωι πάω να το παραλάβω, ομολογώ ότι είχα ήδη αγοράσει άλλο, το είχα ξεγραμμένο..

- - - Updated - - -

Τελικά σπασμένο δεν ήταν μεν, λάθος μέγεθος δε χαχα! Blacklist λέμε η Κίνα πια!

michpan
18-12-15, 21:38
η ΕΛΤΑ courier δεν είναι ταχυδρομείο. οι κουριεράδες συνηθίζουν να αφήνουν χαρτάκι ότι πέρασαν και δε σε βρήκαν για να πας να παραλάβεις μόνος σου.
Ετσι θα έπρεπε.. δυστυχώς δεν το κάνουν αυτό εδώ και πολύ καιρό..

raspoutiv
19-12-15, 03:51
Ετσι θα έπρεπε.. δυστυχώς δεν το κάνουν αυτό εδώ και πολύ καιρό..

η δουλειά του courierά είναι να στο φέρνει στο χώρο σου. γι αυτό πληρώνεις 12+€ για 1 δεματάκι.
όταν όμως δουλεύουν franchising και την εταιρία τη νοιάζει να πάρει την προμήθεια απ το αφεντικό, το αφεντικό το νοιάζει να βγάλει το κόστος της φίρμας και όσο το δυνατό μεγαλύτερο κέρδος, κόβει απ το προσωπικό. κι αφού όλα σχεδόν τα γραφεία courier είναι υποστελεχομένα, και λάθη κάνουνε στον πάγκο, και κοιτάν να λουφάξουν όσο μπορούν οι ντελιβεράδες. κι αν η λούφα σου γίνει συνήθειο κλαφ τα. λουφάζεις ακόμα κι αν μετά δεν πνίγεσαι στη δουλειά
τα ΕΛΤΑ δεν είχαν ποτέ τέτοιο πρόβλημα υποστελέχωσης κι εξυπηρετούν καλύτερα. στο κάτω κάτω αν είναι να παραλάβεις απ αυτούς, ας δώσεις 3 κι όχι 13€.

Godian
19-12-15, 05:15
Δεν είναι courier ρε παιδιά άπο ΕΛΤΑ είναι. Απλα έτσι βγήκε το pdf.

michpan
21-12-15, 20:55
η δουλειά του courierά είναι να στο φέρνει στο χώρο σου. γι αυτό πληρώνεις 12+€ για 1 δεματάκι.
όταν όμως δουλεύουν franchising και την εταιρία τη νοιάζει να πάρει την προμήθεια απ το αφεντικό, το αφεντικό το νοιάζει να βγάλει το κόστος της φίρμας και όσο το δυνατό μεγαλύτερο κέρδος, κόβει απ το προσωπικό. κι αφού όλα σχεδόν τα γραφεία courier είναι υποστελεχομένα, και λάθη κάνουνε στον πάγκο, και κοιτάν να λουφάξουν όσο μπορούν οι ντελιβεράδες. κι αν η λούφα σου γίνει συνήθειο κλαφ τα. λουφάζεις ακόμα κι αν μετά δεν πνίγεσαι στη δουλειά
τα ΕΛΤΑ δεν είχαν ποτέ τέτοιο πρόβλημα υποστελέχωσης κι εξυπηρετούν καλύτερα. στο κάτω κάτω αν είναι να παραλάβεις απ αυτούς, ας δώσεις 3 κι όχι 13€.

Κοίτα, δικαιολογία μπορεί να βρεθεί για οτιδήποτε γίνεται. Το θέμα είναι ότι πληρώνεσαι να κάνεις μία δουλειά. Το να μην περνούν από το σπίτι να το παραδώσουν αμέσως μόλις το παραλαμβάνουν από το εξωτερικό, το καταλαβαίνω ας πούμε. Το να γράφουν όμως ψέμματα στο tracking ότι "ο παραλήπτης δεν ήταν σπίτι" όταν είσαι και το να λένε "μάλλον χάθηκε το χαρτάκι" όταν τους λες τι έγινε και δεν έχω λάβει καμμία ειδοποίηση, δεν το δικαιολογώ με τίποτα. Κατανόηση για τα προβλήματα υπάρχει, για το κοροιδία και την κουτοπονηριά όχι. Κι αυτό συμβαίνει σ'εμένα προσωπικά που αγοράζω αρκετά πράγματα απ'εξω τουλάχιστον δύο χρόνια τώρα με ΟΛΑ σχεδόν τα courier εκτός από τα δύο μεγάλα UPS και DHL που οι άνθρωποι είναι άψογοι. Με τα ΕΛΤΑ τα απλά δεν έχω κανένα παράπονο, ίσως μόνο ότι πρέπει να βελτιώσουν την εξυπηρέτηση τους στα καταστήματα - αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Τέλος πάντων, αυτά, είμαστε και off topic.

raspoutiv
21-12-15, 21:56
κι η δική μου εμπειρία τα ίδια λέει
δεν έχω καμία διάθεση να δικαιολογήσω του courierάδες. να εξηγήσω γιατί συμβαίνει αυτό προσπαθώ. το να ναι τα ΕΛΤΑ πιο εξυπηρετικά απ τα courier είναι απλά απαράδεκτο και δε χρειάζεται τίποτα περαιτέρω.
ας το χουν υπ όψιν τους κι η υπέρμαχοι του "ιδιωτικού τομέα που μόνο αυτός δουλεύει"

kavadias
25-12-15, 13:47
Ερώτηση γιατί έχω χάσει επαφή lately με τις προθεσμίες του ebay.

9 Νοέμβρη παρήγγειλα μια θήκη για κινητό. projected arrival date είχε 25/11-11/12
22 Δεκέμβρη, ακόμη δεν είχε έρθει τίποτα και άνοιξα request στο ebay. Λογικά νομίζω εφόσον περάσαν 32 εργάσιμες και δεν είχε φανεί τίποτα. Του είπα ότι θέλω το item και μουπε ότι θα το ξαναστείλει.

Ερώτηση, μέχρι πότε έχω προθεσμία να λάβω το αντικείμενο και να κλείσω το request σαν satisfied? Γιατί νομίζω αν περάσουν 30 μέρες απ' το άνοιγμα του κλείνει μόνο του αυτόματα και χάνεις κάθε δικαίωμα σε refund; Ισχύει;

θενκς!

tsavman
25-12-15, 14:00
Έχεις 180 ημέρες μέσω PayPal.

Godian
25-12-15, 16:42
Ερώτηση γιατί έχω χάσει επαφή lately με τις προθεσμίες του ebay.

9 Νοέμβρη παρήγγειλα μια θήκη για κινητό. projected arrival date είχε 25/11-11/12
22 Δεκέμβρη, ακόμη δεν είχε έρθει τίποτα και άνοιξα request στο ebay. Λογικά νομίζω εφόσον περάσαν 32 εργάσιμες και δεν είχε φανεί τίποτα. Του είπα ότι θέλω το item και μουπε ότι θα το ξαναστείλει.

Ερώτηση, μέχρι πότε έχω προθεσμία να λάβω το αντικείμενο και να κλείσω το request σαν satisfied? Γιατί νομίζω αν περάσουν 30 μέρες απ' το άνοιγμα του κλείνει μόνο του αυτόματα και χάνεις κάθε δικαίωμα σε refund; Ισχύει;

θενκς!

Ναι φιλε μου ισχυει. Αλλα μπορεις απο την ημερα αγορας μεχρι και 180 μερες να ανοιξεις και στο paypal
απλα στο ebay παιρνεις πολυ πιο γρηγορα τα λεφτα σου πισω ενω στο paypal κανει 2 βδομαδες

ethnik471
31-12-15, 13:54
Παιδιά μου έκαναν επιστροφή χρημάτων απο μια αγορά που έκανα πριν 2 μήνες + και δεν παρέλαβα ακόμη.Βλέπω στις κινήσεις του paypal οτι έχει μπει το ποσό αλλα στο κεντρικό μου υπόλοιπο "paypal balance" δεν εμφανίζεται.Παρα μόνο ως κίνηση. Ξέρει κανείς τι παίζει ?

ΥΓ. Τώρα βλέπω οτι γράφει πως έγινε κατάθεση στην προπληρωμένη μου κάρτα στην οποία ωστόσο δεν υπάρχει τίποτα, ούτε καμιά κίνηση φαίνεται απο το winbank που μπήκα να δω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.