PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

sdikr
31-12-15, 13:57
Παιδιά μου έκαναν επιστροφή χρημάτων απο μια αγορά που έκανα πριν 2 μήνες + και δεν παρέλαβα ακόμη.Βλέπω στις κινήσεις του paypal οτι έχει μπει το ποσό αλλα στο κεντρικό μου υπόλοιπο "paypal balance" δεν εμφανίζεται.Παρα μόνο ως κίνηση. Ξέρει κανείς τι παίζει ?

Αν η τα λεφτά τα τράβηξε απο κάρτα θα σου επιστραφούν εκεί, αν έγινε μέσω balance μπορεί να πάρει λίγο χρόνο μέχρι να εμφανιστούν

ethnik471
31-12-15, 14:17
Αν η τα λεφτά τα τράβηξε απο κάρτα θα σου επιστραφούν εκεί, αν έγινε μέσω balance μπορεί να πάρει λίγο χρόνο μέχρι να εμφανιστούν

Οπότε απ'οσο καταλαβαίνω το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να περιμένω :)
Ευχαριστώ πολύ!

Καλή Χρονιά σε όλους !

Godian
31-12-15, 16:20
Παιδιά μου έκαναν επιστροφή χρημάτων απο μια αγορά που έκανα πριν 2 μήνες + και δεν παρέλαβα ακόμη.Βλέπω στις κινήσεις του paypal οτι έχει μπει το ποσό αλλα στο κεντρικό μου υπόλοιπο "paypal balance" δεν εμφανίζεται.Παρα μόνο ως κίνηση. Ξέρει κανείς τι παίζει ?

ΥΓ. Τώρα βλέπω οτι γράφει πως έγινε κατάθεση στην προπληρωμένη μου κάρτα στην οποία ωστόσο δεν υπάρχει τίποτα, ούτε καμιά κίνηση φαίνεται απο το winbank που μπήκα να δω...

Θέλει 2 εργάσιμες για να φανεί φίλε μου.

ethnik471
31-12-15, 19:08
οκ σ'ευχαριστώ! Περιμένω λοιπόν ! :)

Collective_Soul
07-01-16, 23:57
Απο Νοεμβριο εχω κανει διαφορες παραγγελιες απο ebay ευρωπαικα και ο μεσος ορος που ερχονται ειναι πανω απο 15 μερες..... υπομονη δυστυχως:hmm:

skoupas
09-01-16, 15:58
Είχα παραγγείλει φορτιστή για το mac-book από τις αρχές Δεκέμβρη με ημερομηνία παράδοσης έως 14/12 και δεν είχε έρθει ακόμα. Εν τω μεταξύ και αφού δεν ερχόταν επισκεύασα τον παλιό φορτιστή. Έκανα χθες το βράδυ αίτημα για refund και σήμερα το πρωί μου γύρισαν τα χρήματα στο Paypal χωρίς κάποια άλλη επικοινωνία. Τσακ μπαμ. Αν μου έρθει τελικά κάποια στιγμή το δέμα τι κάνω?

sdikr
09-01-16, 16:02
Είχα παραγγείλει φορτιστή για το mac-book από τις αρχές Δεκέμβρη με ημερομηνία παράδοσης έως 14/12 και δεν είχε έρθει ακόμα. Εν τω μεταξύ και αφού δεν ερχόταν επισκεύασα τον παλιό φορτιστή. Έκανα χθες το βράδυ αίτημα για refund και σήμερα το πρωί μου γύρισαν τα χρήματα στο Paypal χωρίς κάποια άλλη επικοινωνία. Τσακ μπαμ. Αν μου έρθει τελικά κάποια στιγμή το δέμα τι κάνω?

Απο που θα σου έρθει;
αν είναι απο Ευρώπη τότε αν θέλεις του λες ήρθε μεν, αλλά αν θέλεις στο επιστρέφω με δικιά σου χρέωση ή δώσε μου μια τιμή για να σε πληρώσω

Andreaslar
09-01-16, 16:30
Είχα παραγγείλει κάτι, στις 12/12/2015. ήρθε κάποια στιγμή γύρω στις 22/12. Βλέπω δεν λειτουργεί όπως στην περιγραφή, μιλάω με τον πωλητή, κανονίζουμε να το στείλω πίσω και να μου κάνει refund. Ανοίγω case για να είμαι καλυμμένος, στέλνω το δέμα με ΕΛΤΑ συστημένο, στέλνω και στον πωλητή το tracking number.

Μου έρχεται μήνυμα:



From:eBay
Sent:Jan-08-16 00:19

Hello alexandro****,

wow-parts has asked us to step in and help. We'll make a decision within 48 hours.


We'll get back to you within 48 hours.

Please see the return details for more information.



From:eBay

Sent:Jan-08-16 00:34

Dear alexandro,

Customer Support has reviewed the case and made a final decision. We've considered the case carefully and decided not to issue you with a refund. We're sorry this didn't work out.


Decision:
This case has been decided in the seller's favour.






Κάνω Appeal χθες και μου έρχεται σήμερα η απάντηση:


Hello Alexandros,
Thank you for contacting us about the immobilizer (item172029013061) you bought from "wow-parts" which was not as described. I understand the case has closed and you would like to appeal the decision, please allow me to assist you.
I'm sorry to hear that the case did not go as expected. Anytime we ask you to send an item back to the seller, we request that items are returned with recorded delivery so we can confirm that the parcel has actually been returned to the seller.
In this case, as you did not supply valid tracking showing the item had been delivered back to the seller, we closed the case without issuing you with a refund.
For this same reason, we’re not able to approve your appeal.
In the future if you need to return an item to a seller, please ensure all returns are sent using a tracked delivery service that is verifiable online. It must clearly show the date of postage, the delivery address and that the status of the delivery (eg: “delivered”).
I understand this was not the response you had hoped for, but I trust I've been able to explain our decision clearly.



Kind regards,

Antonette Pichay

eBay Customer Service



Θα τρελαθώ... ¨Εχω στείλει το αντικείμενο, αξίας 100e και θα χάσω και τα λεφτά μου;

sdikr
09-01-16, 16:33
Είχα παραγγείλει κάτι, στις 12/12/2015. ήρθε κάποια στιγμή γύρω στις 22/12. Βλέπω δεν λειτουργεί όπως στην περιγραφή, μιλάω με τον πωλητή, κανονίζουμε να το στείλω πίσω και να μου κάνει refund. Ανοίγω case για να είμαι καλυμμένος, στέλνω το δέμα με ΕΛΤΑ συστημένο, στέλνω και στον πωλητή το tracking number.

Μου έρχεται μήνυμα:







Κάνω Appeal χθες και μου έρχεται σήμερα η απάντηση:




Θα τρελαθώ... ¨Εχω στείλει το αντικείμενο, αξίας 100e και θα χάσω και τα λεφτά μου;

Το tracking number τους το έστειλες;

Andreaslar
09-01-16, 17:05
To έστειλα μέσω ebay στον seller.

Godian
09-01-16, 17:25
Το case το άνοιξες μέσα από το eBay η μέσα από το paypal;;

- - - Updated - - -

Άνοιξε ένα Case στο paypal με όλα τα στοιχεία και φωτογραφίες του αντικειμένου και το tracking number και θα γίνει η δουλειά σου....
Γράψε ακριβώς τι έγινε και τι λάθος έκανες που έγινε αυτό....
Μόλις δουν το tracking number από το paypal θα παρακολουθούν το στοιχείο σου και μόλις φτάσει θα πάρεις τα λεφτά σου πίσω και τα μεταφορικά θα τα πάρεις αν συμπληρώσεις την ειδική φόρμα για επιστροφή μεταφορικών

Andreaslar
09-01-16, 17:33
Μέσα από το ebay, η πληρωμή έγινε μέσω πιστωτικής, όχι paypal

cool11
10-01-16, 01:11
Tι στην ευχη γινεται στο ebay?
Παραγγελιες απο 20 Νοεμβρη, που δεν εχουν ερθει ακομη, και για τις οποια αποφασισα και ανοιξα case, πλεον μου τα 'εξαφανισε' απο το summary!
Μονο απο resolution center αν παω μπορω να δω τα επιμαχα αντικειμενα, ή ομοιως απο τα email που ηρθαν οταν ανοιξα τα cases!
Που ειναι οι παραγγελιες μου, γιατι σταματησαν ξαφνικα να εμφανιζονται;
Ουτε με hidden που επαιξα, ουτε με επιλογη '2015', με την καμία!!!
Γιατι ρε παιδια; Τι συμβαινει;

Godian
10-01-16, 05:10
Tι στην ευχη γινεται στο ebay?
Παραγγελιες απο 20 Νοεμβρη, που δεν εχουν ερθει ακομη, και για τις οποια αποφασισα και ανοιξα case, πλεον μου τα 'εξαφανισε' απο το summary!
Μονο απο resolution center αν παω μπορω να δω τα επιμαχα αντικειμενα, ή ομοιως απο τα email που ηρθαν οταν ανοιξα τα cases!
Που ειναι οι παραγγελιες μου, γιατι σταματησαν ξαφνικα να εμφανιζονται;
Ουτε με hidden που επαιξα, ουτε με επιλογη '2015', με την καμία!!!
Γιατι ρε παιδια; Τι συμβαινει;

Και εγώ την έχω αυτή την απορία.

Collective_Soul
10-01-16, 17:11
Πατησες εκει που λεει see orders from --> 2015 ;;;

Α τωρα ειδα το δοκιμασες ....στειλε email στο ebay

Hengeo
11-01-16, 18:54
Είχα παραγγείλει φορτιστή για το mac-book από τις αρχές Δεκέμβρη με ημερομηνία παράδοσης έως 14/12 και δεν είχε έρθει ακόμα. Εν τω μεταξύ και αφού δεν ερχόταν επισκεύασα τον παλιό φορτιστή. Έκανα χθες το βράδυ αίτημα για refund και σήμερα το πρωί μου γύρισαν τα χρήματα στο Paypal χωρίς κάποια άλλη επικοινωνία. Τσακ μπαμ. Αν μου έρθει τελικά κάποια στιγμή το δέμα τι κάνω?

Το δίκαιο είναι αν το λάβεις να συνεννοηθείς μαζί του είτε να του το επιστρέψεις είτε να το πληρώσεις και το κρατάς για εφεδρικό ή το πουλάς εσύ αλλού.


Μέσα από το ebay, η πληρωμή έγινε μέσω πιστωτικής, όχι paypal

Έστειλες στο ebay έγκυρο tracking number ή κάποιο άλλο αποδεικτικό της αποστολής και σου είπαν αυτά; Αν όχι ξαναεπικοινώνησε μαζί τους και κάνε το.

Andreaslar
11-01-16, 18:56
@Hengeo

έστειλα στον πωλητή, μέσω μηνυμάτων eBay, tracking number από ΕΛΤΑ καθώς και φωτογραφία της απόδειξης. Το eBay δεν μου ζήτησε τίποτα.

Να επικοινωνήσω... Στο τελευταίο μήνυμα του eBay, που λέει ότι αποφάσισαν να μην πάρω τίποτα, δεν μπορώ να κάνω reply (parent id missing βγάζει)

skoupas
11-01-16, 19:42
Το δίκαιο είναι αν το λάβεις να συνεννοηθείς μαζί του είτε να του το επιστρέψεις είτε να το πληρώσεις και το κρατάς για εφεδρικό ή το πουλάς εσύ αλλού.

Από Μεγάλη Βρετανία ερχόταν και θα έπρεπε να έρθει με royal mail μέσα σε 10 μέρες το πολύ από την πληρωμή που είχα κάνει. Για 20 ευρώ δεν αξίζει να το στείλω πίσω. Θα επικοινωνήσω μαζί του αν έρθει. Αν και δε νομίζω μετά από ένα μήνα. Κάποιος θα το βούτηξε μάλλον.

yyy
11-01-16, 20:01
Σήμερα μου έτυχε κάτι που δεν είχα ξαναδεί σε τόσα χρόνια αγορών στο ebay:
- 4/1 έκανα μια παραγγελία ενός ανορθωτή
- 5/1 παίρνω μήνυμα από το ebay ότι στάλθηκε, μαζί με tracking no
- Επειδή δε φαινόταν πουθενά το tracking no, επικοινώνησα με τον πωλητή και 7/1 μου απαντά: "Item is on the way to post, tracking number will be available in short time."
- Σήμερα λοιπόν, 11/1, παίρνω μήνυμα ότι η παραγγελία ακυρώθηκε και ότι έχω full refund στο paypal!

Στο ebay η παραγγελία έχει εξαφανιστεί!

Και προφανώς, μιας και η πληρωμή ήταν σε GBP, θα χάσω 4% από τις μετατροπές συναλλάγματος, συν κάτι ακόμα από την ισοτιμία που έχει πέσει λίγο από τότε!

Θα έπρεπε στο paypal να έχουμε τη δυνατότητα το όποιο refund να μένει στο balance στο νόμισμα που έγινε η αγορά. Θα είχαμε υπόλοιπα σε EUR, USD, GBP και θα είχαμε ξεμπερδέψει με τις περισσότερες αγορές. Και δε θα χάναμε χρήματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Εγώ τώρα τι φταίω να χρεωθώ ένα 5-6% των χρημάτων μου για το τίποτα; Κρίμα είναι... Αλλά νομίζω ότι δεν μπορώ να κάνω και τίποτα.

skoupas
11-01-16, 20:20
Εμένα μου επιστράφηκε το ίδιο ποσό με την ίδια ισοτιμία που είχε όταν πλήρωσα.

yyy
11-01-16, 20:34
Εμένα μου επιστράφηκε το ίδιο ποσό με την ίδια ισοτιμία που είχε όταν πλήρωσα.

Σε μένα δεν έχει φανεί ακόμα στην κάρτα η πίστωση. Θα δω και θα ενημερώσω. Δεν είχες κάποια προμήθεια για τις 2 μετατροπές συναλλάγματος;

michpan
11-01-16, 21:09
To Ebay το χρησιμοποιώ πάνω από δέκα χρόνια, δυστυχώς πλέον δεν αγοράζω από εκεί για πολλούς λόγους. Ενας από τους βασικούς είναι ότι σαν μονοπώλιο, όποτε θέλουν αλλάζουν τις χρεώσεις και τους κανονισμούς. Αυτό από μόνο του δεν θα έλεγε κάποιος ότι είναι κακό αν σκοπός ήταν να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους. Δυστυχώς έχει αποδειχθεί πολλές φορές ότι σκοπός τους είναι να διαφυλάξουν τους εαυτούς τους και μόνο από νομικά προβλήματα και πράγματα που σε άλλα sites είναι αυτονόητα εδώ τα έχουν καταργήσει (π.χ. username αγοραστή, bidders, πωλητή δεν μπορείς να δεις οπότε ουσιαστιακό το ιστορικό μπορεί να είναι ότι να'ναι, διαφάνεια δεν υπάρχει, δίνουν μεγαλύτερη σημασία σε power sellers και καταστήματα και το support τους είναι αστείο σε σημείο που να νομίζω ότι πρέπει πλέον να είναι αυτοματοποιημένο). Για τα απίστευτα λεφτά που χρεωνουν θα έπρεπε να προσφέρουν παπάδες αλλά δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να δικαιολογήσω το ρίσκο πώλησης-αγορας από εκεί πλέον. Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές με πολύ καλύτερο service..

Γνώμη μου είναι, αν έχετε προβλήματα και δεν βρίσκετε άκρη, απευθυνθείτε κατ'ευθείαν στην τράπεζά σας για ακύρωση συναλλαγής στην κάρτα σας. Εγώ μόνο έτσι βρήκα άκρη σε κάποιες περιπτώσεις. Κι επειδή κάποιος γράφει παραπάνω για πρόβλημα με το Ebay παρ'όλο που έστειλε πίσω το αντικείμενο με tracking, να πω ότι σε παρόμοια περίπτωση πριν μερικά χρόνια έχασα τα λεφτά μου γιατί όπως μου είπαν από το paypal, στα συστημένα των ΕΛΤΑ δεν υπάρχει συνεχές online tracking.. (!!). Ουσιαστικά δηλαδή μου είπαν ότι έπρεπε να το είχα στείλει με courier. Ολα καλά μόνο που στην Ελλάδα τα courier χρεώνουν τον πατέρα και την μάνα τους..

skoupas
11-01-16, 21:17
Από Μεγάλη Βρετανία ερχόταν και θα έπρεπε να έρθει με royal mail μέσα σε 10 μέρες το πολύ από την πληρωμή που είχα κάνει. Για 20 ευρώ δεν αξίζει να το στείλω πίσω. Θα επικοινωνήσω μαζί του αν έρθει. Αν και δε νομίζω μετά από ένα μήνα. Κάποιος θα το βούτηξε μάλλον.
Επειδή λένε μεγάλη μπουκιά φάε ..... , βρήκα τώρα στο γραμματοκιβώτιο ειδοποίηση δέματος με ημερομηνία 4/1 που το έφεραν όμως σήμερα. Θα δω τι λέει ο φορτιστής και αν δουλεύει θα μιλήσω με τον πωλητή να δώ πως θα του στείλω πίσω τα χρήματα.

yyy
11-01-16, 21:21
Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές με πολύ καλύτερο service..

Έχεις δοκιμάσει κάποια από τα εναλλακτικά sites και να προτείνεις κάποιο/α που είσαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος;

Godian
11-01-16, 21:59
Επειδή λένε μεγάλη μπουκιά φάε ..... , βρήκα τώρα στο γραμματοκιβώτιο ειδοποίηση δέματος με ημερομηνία 4/1 που το έφεραν όμως σήμερα. Θα δω τι λέει ο φορτιστής και αν δουλεύει θα μιλήσω με τον πωλητή να δώ πως θα του στείλω πίσω τα χρήματα.

Συνέχεια το κάνουν αυτό φίλε μου και σε μένα

cool11
12-01-16, 09:10
Πατησες εκει που λεει see orders from --> 2015 ;;;

Α τωρα ειδα το δοκιμασες ....στειλε email στο ebay

Επικοινωνησα.
Και ξερεις τι απαντηση πηρα;
Οτι δεν τις βλεπω λεει, γιατι εχω κανει πολλες παραγγελιες!
Οτι να ναι απαντηση.
4 παραγγελιες εχω τρεχουσες, καποτε ειχα 14 και τις εβλεπα ολες.
Για bug το κοβω.

Collective_Soul
12-01-16, 14:53
Επικοινωνησα.
Και ξερεις τι απαντηση πηρα;
Οτι δεν τις βλεπω λεει, γιατι εχω κανει πολλες παραγγελιες!
Οτι να ναι απαντηση.
4 παραγγελιες εχω τρεχουσες, καποτε ειχα 14 και τις εβλεπα ολες.
Για bug το κοβω.

Αν ειναι οπως τα λες ειναι τραγικο εκ μερους του ebay

yyy
13-01-16, 00:26
Εμένα μου επιστράφηκε το ίδιο ποσό με την ίδια ισοτιμία που είχε όταν πλήρωσα.

Τελικά σε μένα έγινε επιστροφή όλου μεν του ποσού σε GBP, αλλά λόγω ισοτιμίας, στην κάρτα μπήκαν λιγότερα EUR. Η χρέωση συναλλάγματος επιστράφηκε και αυτή.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι σπουδαίο το ποσό, αλλά κρίμα είναι, όταν δε φταις σε κάτι και ο πωλητής ακύρωσε τη συναλλαγή. Πιο βολικό θα ήταν να μπορείς αν θέλεις να παραμένει στο balance για επόμενες αγορές...

-21grams
13-01-16, 10:30
Τελικά σε μένα έγινε επιστροφή όλου μεν του ποσού σε GBP, αλλά λόγω ισοτιμίας, στην κάρτα μπήκαν λιγότερα EUR. Η χρέωση συναλλάγματος επιστράφηκε και αυτή.

Σε κάθε περίπτωση δεν είναι σπουδαίο το ποσό, αλλά κρίμα είναι, όταν δε φταις σε κάτι και ο πωλητής ακύρωσε τη συναλλαγή. Πιο βολικό θα ήταν να μπορείς αν θέλεις να παραμένει στο balance για επόμενες αγορές...
Είσαι σίγουρος πως δεν είναι (και) θέμα τράπεζας;
Έλαβα πρόσφατα μερική αποζημίωση [από ένα κατάστημα που θα χαρακτήριζα εντελώς αναξιόπιστο, αν όχι απατεώνες - αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία] και πέραν των ποσών -ξεχωριστή καταχώριση για αντικείμενο & μεταφορικά- πραγματοποιήθηκε αντιλογισμός και για την μετατροπή συναλλάγματος [η αγορά είχε γίνει σε US$]
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω screenshot εστιάζοντας στα non-pixelated πεδία:

165886

Edit:
Η συναλλαγή δεν αφορoύσε αγορά στο eBay, όμως η διαδικασία που ακολουθείται -λογικά- θα πρέπει να 'ναι ίδια.

yyy
13-01-16, 11:01
Είσαι σίγουρος πως δεν είναι (και) θέμα τράπεζας;
Έλαβα πρόσφατα μερική αποζημίωση [από ένα κατάστημα που θα χαρακτήριζα εντελώς αναξιόπιστο, αν όχι απατεώνες - αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία] και πέραν των ποσών -ξεχωριστή καταχώριση για αντικείμενο & μεταφορικά- πραγματοποιήθηκε αντιλογισμός και για την μετατροπή συναλλάγματος [η αγορά είχε γίνει σε US$]
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω screenshot εστιάζοντας στα non-pixelated πεδία:

165886

Edit:
Η συναλλαγή δεν αφορoύσε αγορά στο eBay, όμως η διαδικασία που ακολουθείται -λογικά- θα πρέπει να 'ναι ίδια.

Αυτό είπα και γω: έγινε αντιλογισμός για τη μετατροπή συναλλάγματος και επιστράφηκε και όλο το ποσό. Απλά επειδή η συναλλαγματική ισοτιμία είχε ήδη αλλάξει εις βάρος μου, στην κάρτα μου πιστώθηκε μικρότερο ποσό σε EUR απ' όσα είχα δώσει. Φυσικά, το ποσό σε GBP που επιστράφηκε ήταν το ίδιο...

nbdlvsnn
13-01-16, 12:50
Είχα αγοράσει αυτή την πατάτα (http://www.ebay.com/itm/New-Black-Power-Socket-Style-High-Speed-480Mbps-4-Port-3-1-Port-USB-2-0-Hub-/231770279249?) επειδή έλεγε πως είναι usb2.0 και έγραφε και 480mbps.

165890

Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0.

165891

Επειδή μου την έδωσε με την κοροιδία επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου πρότεινε μερικό refund γεγονός που με νευρίασε και του ζήτησα πλήρες refund. Από τότε σταμάτησε να μου απαντά.
Αν και το ποσό δεν είναι σημαντικό, επειδή μου την έσπασε η συμπεριφορά του αποφάσισα να το προχωρήσω. Είδα πως πια στο ebay δεν υπάρχει το "ανοίγω case" αλλά υπάρχει μόνο το αιτούμαι να επιστρέψω το προϊόν. Έτσι ζήτησα να το επιστρέψω σημειώνοντας πως δεν θέλω να πληρώσω το κόστος.


Μου ήρθαν αρχικά τα παρακάτω 2 μηνύματα:

165892

165893

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοεί με αυτό το shipping label αλλά υπέθεσα πως είναι δωρεάν τρόπος αποστολής.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον πωλητή όπως μου ζητήθηκε καθώς δέχτηκα το παρακάτω μήνυμα που μου έδινε deadlinbe:

165894

Ο πωλητής δεν απαντούσε με τίποτα.

Το αρχικό μήνυμα του return έλεγε πως αν ο πωλητής δεν απαντάει μετά τις 12/1 να ζητήσω βοήθεια,
αλλά δεν υπήρχε κάποια επιλογή μετά τις 12/1 για escalation ή κάτι παραπλήσιο:

165895

Έτσι έφτασα σήμερα στις 13/1 χωρίς να έχω καταφέρει να επικοινωνήσω ακόμα με τον πωλητή και χωρίς να έχω στείλει το προϊόν και έλαβα νέο μήνυμα πως ο χρόνος μου λήγει σήμερα.
Έστειλα μήνυμα ερώτησης στο ebay αλλά θα λάβω απάντηση σε 24-48 ώρες.

Τί πρέπει να κάνω τώρα?

Να ακυρώσω το return?
Να πατήσω marked as shipped ακόμα κι αν δεν το έστειλα ακόμα?
Να μην κάνω τίποτα?



Οι κανόνες στην βοήθεια του ebay είναι ένα χάος και δεν βγάζω άκρη για την συγκεκριμένη περίπτωση και γενικά δεν μπορώ να βρω βοήθεια πουθενά.

Talos82
13-01-16, 13:28
Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0.

165891



Εισαι σίγουρος οτι το USB δεν ειναι 2.0? Aπό το μήνυμα σφάλματος, μαλλόν οι θυρες σου φαινεται να εχουν το προβλημα.

nbdlvsnn
13-01-16, 15:11
Εισαι σίγουρος οτι το USB δεν ειναι 2.0? Aπό το μήνυμα σφάλματος, μαλλόν οι θυρες σου φαινεται να εχουν το προβλημα.

Ναι είμαι σίγουρος γιατί,
το δοκίμασα σε 2-3 υπολογιστές και δοκίμασα και άλλη usb1 συσκευή και έβγαζε το ίδιο
Επίσης ο πωλητής δεν αρνήθηκε αυτό που λέω.

Hengeo
13-01-16, 19:19
Είχα αγοράσει αυτή την πατάτα (http://www.ebay.com/itm/New-Black-Power-Socket-Style-High-Speed-480Mbps-4-Port-3-1-Port-USB-2-0-Hub-/231770279249?) επειδή έλεγε πως είναι usb2.0 και έγραφε και 480mbps.

165890

Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0.

165891

Επειδή μου την έδωσε με την κοροιδία επικοινώνησα με τον πωλητή. Μου πρότεινε μερικό refund γεγονός που με νευρίασε και του ζήτησα πλήρες refund. Από τότε σταμάτησε να μου απαντά.
Αν και το ποσό δεν είναι σημαντικό, επειδή μου την έσπασε η συμπεριφορά του αποφάσισα να το προχωρήσω. Είδα πως πια στο ebay δεν υπάρχει το "ανοίγω case" αλλά υπάρχει μόνο το αιτούμαι να επιστρέψω το προϊόν. Έτσι ζήτησα να το επιστρέψω σημειώνοντας πως δεν θέλω να πληρώσω το κόστος.


Μου ήρθαν αρχικά τα παρακάτω 2 μηνύματα:

165892

165893

Δεν πολυκατάλαβα τι εννοεί με αυτό το shipping label αλλά υπέθεσα πως είναι δωρεάν τρόπος αποστολής.

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον πωλητή όπως μου ζητήθηκε καθώς δέχτηκα το παρακάτω μήνυμα που μου έδινε deadlinbe:

165894

Ο πωλητής δεν απαντούσε με τίποτα.

Το αρχικό μήνυμα του return έλεγε πως αν ο πωλητής δεν απαντάει μετά τις 12/1 να ζητήσω βοήθεια,
αλλά δεν υπήρχε κάποια επιλογή μετά τις 12/1 για escalation ή κάτι παραπλήσιο:

165895

Έτσι έφτασα σήμερα στις 13/1 χωρίς να έχω καταφέρει να επικοινωνήσω ακόμα με τον πωλητή και χωρίς να έχω στείλει το προϊόν και έλαβα νέο μήνυμα πως ο χρόνος μου λήγει σήμερα.
Έστειλα μήνυμα ερώτησης στο ebay αλλά θα λάβω απάντηση σε 24-48 ώρες.

Τί πρέπει να κάνω τώρα?

Να ακυρώσω το return?
Να πατήσω marked as shipped ακόμα κι αν δεν το έστειλα ακόμα?
Να μην κάνω τίποτα?



Οι κανόνες στην βοήθεια του ebay είναι ένα χάος και δεν βγάζω άκρη για την συγκεκριμένη περίπτωση και γενικά δεν μπορώ να βρω βοήθεια πουθενά.

Δοκίμασες και τις 4 υποδοχές και καμία δεν είναι usb 2.0;

Πάντως για 1 ευρώ εγώ δεν θα ασχολιόμουν περαιτέρω.

jap
13-01-16, 22:59
Εγώ είμαι περίεργος πόσο ήταν το partial refund που πρότεινε ο πωλητής. 10 σέντσια;

michpan
14-01-16, 00:02
Έχεις δοκιμάσει κάποια από τα εναλλακτικά sites και να προτείνεις κάποιο/α που είσαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος;

Φυσικά, το Amazon ας πούμε. Περνάνε πιο εύκολα οι ελληνικές κάρτες, αν έχεις υπομονή βρίσκεις απίστευτες ευκαιρίες και αν κάτι δεν έρθει, έχεις άμεσα refund, no questions asked. Καλύτερες γενικά τιμές βρίσκω στο amazon.de αλλά είναι σχετικό αυτό.

johnyb98
14-01-16, 01:22
Στο Postage and Packaging εδώ (http://www.ebay.co.uk/itm/New-For-HP-Pavilion-17-e020dx-17-e066nr-Laptop-Frame-US-Keyboard-Spare-Parts-/361446104684?ssPageName=STRK:MESE:IT), το "Express Int'l Postage" δεν θα έπρεπε να έχει υψηλή τιμή, και να μην είναι φυσικά Free?

Έχουν κάνει λάθος ή καμιά κομπίνα; Πάντως απ' το feedback, αν και δεν πολυεμπιστεύομαι, βλέπω ότι ο πωλητής είναι πολύ καλός.

Παράξενο. Το "Express Int'l Postage" είναι free καί στην επόμενη οθόνη, εκεί που επιλέγεις πληρωμή. Πολύ παράξενο δεν είναι???

Μήπως αυτό το free έχει τσαπαλοσυσκευασία?

Σας έχει τύχει ποτέ από Αγγλία free p&p καί express?

Τί γίνεται? Μπορεί κάποιος να μας πει δύο λόγια?

thanks

nbdlvsnn
14-01-16, 14:13
Δοκίμασες και τις 4 υποδοχές και καμία δεν είναι usb 2.0;

Πάντως για 1 ευρώ εγώ δεν θα ασχολιόμουν περαιτέρω.

Ναι δοκίμασα και τις 4 αλλά και να ήταν έστω και 1 πάλι απάτη θα ήταν.

Όπως είπα εξαρχής δεν ασχολήθηκα για το 1 ευρώ προφανώς.
Μου την έσπασε ο κινέζος που εκτός από απατεώνας με την ψεύτικη περιγραφή μετά δεν μου απαντούσε κιόλας οπότε το είδα περισσότερο ως ζήτημα αρχής το να ασχοληθώ.
Γενικά αν τους αφήνουμε, αύριο θα την πατήσει κι άλλος.


Εγώ είμαι περίεργος πόσο ήταν το partial refund που πρότεινε ο πωλητής. 10 σέντσια;

Δεν τον ρώτησα καν πόσο.

-21grams
14-01-16, 15:55
Ναι δοκίμασα και τις 4 αλλά και να ήταν έστω και 1 πάλι απάτη θα ήταν.

Όπως είπα εξαρχής δεν ασχολήθηκα για το 1 ευρώ προφανώς.
Μου την έσπασε ο Κινέζος που εκτός από απατεώνας με την ψεύτικη περιγραφή μετά δεν μου απαντούσε κιόλας οπότε το είδα περισσότερο ως ζήτημα αρχής το να ασχοληθώ.
Γενικά αν τους αφήνουμε, αύριο θα την πατήσει κι άλλος.
+∞
Αυτό ακριβώς. Και να φροντίσεις να περιγράψεις όσο το δυνατόν πληρέστερα την απόπειρα εξαπάτησης όταν αφήσεις negative feedback.

slow
15-01-16, 04:01
Εισαι σίγουρος οτι το USB δεν ειναι 2.0? Aπό το μήνυμα σφάλματος, μαλλόν οι θυρες σου φαινεται να εχουν το προβλημα.

ή ότι έχει η συσκευή πρόβλημα και δεν αναγνωρίζεται σωστά, δεν σημαίνει ότι δεν είναι usb 2.0 όπως πολύ σωστά λες.

Οπότε φίλε nbdlvsnn δεν είναι σίγουρο ότι προσπάθησε να σε κοροϊδέψει.

Για το ζητούμενο τώρα, για μένα κακώς ασχολείσαι. Όταν αγοράζεις ένα κινέζικο αντικείμενο ευτελούς αξίας (και με δωρεάν μεταφορικά μάλιστα) υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι χαλασμένο ή να χαλάσει μέσα στις επόμενες μέρες. Έχοντας στο νου αυτό αποφασίζεις αν αξίζει να το "διακινδυνεύσεις".
Ξαναλέω δεν σημαίνει ότι σε κοροιδεψε δεν τα φτιάχνει μόνος του από κάπου τα αγόρασε και αυτός.

nbdlvsnn
15-01-16, 15:23
+∞
Αυτό ακριβώς. Και να φροντίσεις να περιγράψεις όσο το δυνατόν πληρέστερα την απόπειρα εξαπάτησης όταν αφήσεις negative feedback.

Ναι φυσικά, και εκτός από αυτό έκανα και αρνητικό review στο item.


ή ότι έχει η συσκευή πρόβλημα και δεν αναγνωρίζεται σωστά, δεν σημαίνει ότι δεν είναι usb 2.0 όπως πολύ σωστά λες.

Οπότε φίλε nbdlvsnn δεν είναι σίγουρο ότι προσπάθησε να σε κοροϊδέψει.


Δοκίμασα την συσκευή σε 3 διαφορετικά pc και έβγαζε το ίδιο μήνυμα και λειτουργούσε κανονικά με ταχύτητες usb1 όμως τις οποίες και μέτρησα.
Δοκίμασα άλλο usb1.0 hub που έχω στα ίδια pc και έβγαζε το ίδιο μήνυμα και είχε τις ίδιες ταχύτητες.
Η τιμή του ήταν όσο οι τιμές των usb1.0 hubs.
Ο πωλητής δεν αρνήθηκε ότι είναι usb1.0 ούτε έδειξε να ξαφνιάζεται ούτε καν ζήτησε κάποια απόδειξη πως λέω αλήθεια, απλά πρότεινε άμεσα μερικό refund.


Χρειάζεσαι κάτι ακόμη για να πειστείς πως πρόκεiται για απατεώνα που πουλάει usb1.0 για usb2.0?




Για το ζητούμενο τώρα, για μένα κακώς ασχολείσαι. Όταν αγοράζεις ένα κινέζικο αντικείμενο ευτελούς αξίας (και με δωρεάν μεταφορικά μάλιστα) υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να είναι χαλασμένο ή να χαλάσει μέσα στις επόμενες μέρες. Έχοντας στο νου αυτό αποφασίζεις αν αξίζει να το "διακινδυνεύσεις".
Ξαναλέω δεν σημαίνει ότι σε κοροιδεψε δεν τα φτιάχνει μόνος του από κάπου τα αγόρασε και αυτός.

Δεν κατάλαβα γιατί κακώς ασχολούμαι.


Καταρχάς δεν είναι χαλασμένο αλλά δουλεύει άριστα ως usb1.0, δηλαδή με εξαπάτησε.
Επειδή ήταν φθηνό δεν σημαίνει πως πρέπει να αποδεχθώ πως δεν πειράζει να στείλει κάτι άλλο σε σχέση με αυτό που λέει πως πουλάει.
Επειδή ήταν φθηνό δεν σημαίνει πως πρέπει να αποδεχθώ να λάβω κάτι χαλασμένο και να μην πω τίποτα.
Αν κι αυτός το αγόρασε από κάπου και δεν με κορόιδεψε να διαμαρτυρηθεί κι αυτός στο κάπου ή να προσέχει από που και τι αγοράζει ή να δοκιμάζει αυτά που αγοράζει. Έτσι είναι αυτές οι δουλειές.
Η νοοτροπία σου αυτή είναι τελείως λάθος. Σήμερα την πάτησα εγώ και αν δεν κάνω κάτι αύριο θα την πατήσεις εσύ και μάλιστα ίσως για πιο ακριβό προϊόν. Αν κινούμασταν όλοι με βάση την νοοτροπία που προωθείς, αυτού του είδους οι πωλητές θα πολλαπλασιάζονταν και δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε με ασφάλεια κανένα από αυτά τα φθηνά προϊόντα που λες και που αποτελούν μεγάλο μέρος των αγορών μέσω ebay. Κάτι που εδώ κάνει 5-10 ευρώ εκεί το βρίσκεις με 1-2. Αυτό τι σημαίνει πως θα πρέπει να μας στέλνουν σαβούρα? Ελπίζω οι περισσότεροι καταναλωτές να κινούνται με βάση το δικό μου τρόπο σκέψης και όχι τον δικό σου γιατί αλλιώς καήκαμε...

slow
16-01-16, 04:34
Δοκίμασα την συσκευή σε 3 διαφορετικά pc και έβγαζε το ίδιο μήνυμα και λειτουργούσε κανονικά με ταχύτητες usb1 όμως τις οποίες και μέτρησα.
Δοκίμασα άλλο usb1.0 hub που έχω στα ίδια pc και έβγαζε το ίδιο μήνυμα και είχε τις ίδιες ταχύτητες.
Η τιμή του ήταν όσο οι τιμές των usb1.0 hubs.
Ο πωλητής δεν αρνήθηκε ότι είναι usb1.0 ούτε έδειξε να ξαφνιάζεται ούτε καν ζήτησε κάποια απόδειξη πως λέω αλήθεια, απλά πρότεινε άμεσα μερικό refund.
Χρειάζεσαι κάτι ακόμη για να πειστείς πως πρόκεiται για απατεώνα που πουλάει usb1.0 για usb2.0?

Η ένσταση μου είναι για την ευκολία που χαρακτηρίζεις κάποιον απατεώνα.


Δεν κατάλαβα γιατί κακώς ασχολούμαι.
Γιατί ασχολείσαι και χάνεις την ηρεμία σου για πενταροδεκάρες

Καταρχάς δεν είναι χαλασμένο αλλά δουλεύει άριστα ως usb1.0, δηλαδή με εξαπάτησε.
Είσαι σίγουρος πως πρόκειται για απάτη? εγώ το μόνο που βλέπω είναι ότι απλός πρόκειται για κινέζικη σαβούρα των 10-20 cent ή οποία είναι θαύμα και μόνο που δουλεύει.


Επειδή ήταν φθηνό δεν σημαίνει πως πρέπει να αποδεχθώ πως δεν πειράζει να στείλει κάτι άλλο σε σχέση με αυτό που λέει πως πουλάει.

Απ' ότι βλέπω (στο link που έβαλες) ο κινέζος έχει πουλήσει ~450 κομμάτια και το μόνο αρνητικό feedback που αναφέρει εδώ και 12 μήνες ότι είναι usb 1.0 και όχι 2.0 είναι το δικό σου και ενός άλλου. Όλοι οι άλλοι που έχουν πρόβλημα αναφέρουν ότι απλά είναι χαλασμένο ή δεν το παρέλαβαν τα οποία είναι επίσης πολύ λίγα σχετικά με τα 450 που έχει δώσει.


Επειδή ήταν φθηνό δεν σημαίνει πως πρέπει να αποδεχθώ να λάβω κάτι χαλασμένο και να μην πω τίποτα.
Αν κι αυτός το αγόρασε από κάπου και δεν με κορόιδεψε να διαμαρτυρηθεί κι αυτός στο κάπου ή να προσέχει από που και τι αγοράζει ή να δοκιμάζει αυτά που αγοράζει. Έτσι είναι αυτές οι δουλειές.
Η νοοτροπία σου αυτή είναι τελείως λάθος. Σήμερα την πάτησα εγώ και αν δεν κάνω κάτι αύριο θα την πατήσεις εσύ και μάλιστα ίσως για πιο ακριβό προϊόν. Αν κινούμασταν όλοι με βάση την νοοτροπία που προωθείς, αυτού του είδους οι πωλητές θα πολλαπλασιάζονταν και δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε με ασφάλεια κανένα από αυτά τα φθηνά προϊόντα που λες και που αποτελούν μεγάλο μέρος των αγορών μέσω ebay. Κάτι που εδώ κάνει 5-10 ευρώ εκεί το βρίσκεις με 1-2. Αυτό τι σημαίνει πως θα πρέπει να μας στέλνουν σαβούρα? Ελπίζω οι περισσότεροι καταναλωτές να κινούνται με βάση το δικό μου τρόπο σκέψης και όχι τον δικό σου γιατί αλλιώς καήκαμε...

Φίλε μου απλά προσβάλλεις την νοημοσύνη σου έτσι και για να στο εξηγήσω...
Αγοράζεις κάτι το οποίο κάνει 0,99€ στο οποίο αν βγάλεις το κέρδος του εργοστασίου-βιοτεχνίας που το έφτιαξε, το κέρδος του κινέζου που το αγόρασε από εκεί για να το πουλήσει, το ποσοστό στο ebay που έδωσε ο κινέζος για την πώληση και τα ταχυδρομικά για Ελλάδα δεν μπορεί να στοιχίζει πάνω από 0,10-0,15€. Τι άλλο περιμένεις να είναι δηλαδή εκτός από σαβούρα?
Μόνος σου έγραψες σε παραπάνω post
Τελικά όπως αναμενόταν ήταν usb1.0 και απλά compartible με usb2.0 άρα το περίμενες ότι είναι σαβούρα, αφού ήταν αναμενόμενο γιατί το πήρες, γιατί άφησες τον κινέζο να σε "κοροϊδέψει"?
Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι θέμα νοοτροπίας αλλά απλής λογικής όταν πληρώνεις για σαβούρα θα πάρεις σαβούρα και το ξέρεις. Τί ψάχνεις μετά δικαίωση?

badweed
16-01-16, 09:32
δεν ειναι το θεμα των πενταροδεκαρων , ειναι το θεμα της αξιοπιστιας αλλα και των κανονων που κανουν την αξιοπιστια ισχυρη ωστε να ψωνιζουμε απο αγνωστους πωλητες .

και το οτι ασχολειται με πενταροδεκαρες, τον πρεοτοιμαζει και για αλλες περιπτωσεις που δεν θα ειναι πενταροδεκαρες , να μην βρεθει μετεωρος και παραδομενος στο χασιμο , αλλα να εχει εκπαιδευσει τον εαυτο του να βρισκει διεξοδους .

slow
16-01-16, 13:47
Δεν διαφωνώ φίλε μου, και καλά έκανε και έβαλε bad feedback και επίσης πολύ καλά έκανε και έβαλε κακή κριτική στο προιόν και καλός επικοινώνησε με τον πωλητή για να διαμαρτυρηθεί.
Από εκεί και πέρα ο nbdlvsnn περίμενε ότι με αυτά που έδωσε δεν θα ήταν σαβούρα αυτό που πήρε...
Όμως αυτό σημαίνει αυτομάτως, ότι ο πωλητής είναι απατεώνας? Ή έχεις μεγάλες προσδοκίες και θα κάτσεις να σκάσεις για κάτι τόσο φτηνό (που το ποιο πιθανό -και το ξέρεις όταν το αγοράζεις- είναι να μην δουλεύει)? Γι αυτό είπα μην ασχολείσαι παραπέρα.
Ίσως να μην έγινα κατανοητός εξ αρχής

Orestis_G
16-01-16, 14:13
Ας ρίξω κι εγώ τη "σοφία μου":

1) Το hub σου δεν είναι σίγουρο ότι είναι USB 1 (αμφιβάλλω αν μπορείς να βρεις controller USB1 πλέον). Απλά ή έχει βλάβη, ή τραβάει αρκετό ρεύμα και δεν του αρκεί (δοκίμασε σε ΠΙΣΩ θύρα σταθερού για να είσαι σίγουρος). Εγώ προσωπικά έχω ψωνίσει αρκετές κινεζιές χωρίς πρόβλημα, μεταξύ των άλλων και ένα USB HUB, το οποίο φρόντισα να είναι powered (με μετασχηματιστή), ώστε να σηκώνει και τις συσκευές σωστά (σε non powered θα έχεις ζητήματα με συσκευές που τροφοδοτούνται από το USB).
2) Για αγορές με paypal/ebay μάλλον τελικά το πιο συμφέρον είναι η Revolut (τη φορτίζεις με έμβασμα ελληνικής τράπεζας με έξοδα 1 ευρώ), διότι είναι πολλαπλών νομισμάτων και με φοβερά συμφέρουσα ισοτιμία ανταλλαγής νομισμάτων (και χωρίς να κρατάει προμήθειες).

Υ.Γ. Μην υποτιμάτε τις "πενταροδεκάρες". Υπάρχουν πολλά πραγματάκια που κοστίζουν πενταροδεκάρες στο ebay και λειτουργούν άψογα και για μεγάλο διάστημα. Το ζήτημα είναι το ότι συνήθως τις "πενταροδεκάρες" τις πληρώνουμε "χρυσάφι" όταν πάνω τους μπει ένα λογότυπο...

qwertyuiop
16-01-16, 15:06
1 ευρώ σας έφαγε μπαμπέσικα (αν σας έφαγε) ο κινέζος, κι εσείς έχετε σπαταλήσει 5 εργατοώρες μίνιμουμ για να το αναλύσετε. :p

stefp
17-01-16, 06:40
1 ευρώ σας έφαγε μπαμπέσικα (αν σας έφαγε) ο κινέζος, κι εσείς έχετε σπαταλήσει 5 εργατοώρες μίνιμουμ για να το αναλύσετε. :p
Γιατί μέσα από την όλη ανάλυση προκύπτει επιπλέον γνώση κι έπι του παρόντος και γενικότερη κι ως γνωστόν η γνώση είναι ανεκτίμητη, δεν περιορίζεται στο 1€ ;)

Gianniskriti
17-01-16, 10:22
Γραψε στο feedback οτι ειναι USB 1.0 με κεφαλαια γραμματα για να το δουν επομενοι υποψηφιοι αγοραστες.

pakitis
17-01-16, 23:58
Tι στην ευχη γινεται στο ebay?
Παραγγελιες απο 20 Νοεμβρη, που δεν εχουν ερθει ακομη, και για τις οποια αποφασισα και ανοιξα case, πλεον μου τα 'εξαφανισε' απο το summary!
Μονο απο resolution center αν παω μπορω να δω τα επιμαχα αντικειμενα, ή ομοιως απο τα email που ηρθαν οταν ανοιξα τα cases!
Που ειναι οι παραγγελιες μου, γιατι σταματησαν ξαφνικα να εμφανιζονται;
Ουτε με hidden που επαιξα, ουτε με επιλογη '2015', με την καμία!!!
Γιατι ρε παιδια; Τι συμβαινει;

Το ίδιο παθαίνω κι εγώ με κάθε αντικείμενο που ανοίγω case. Πρέπει να μπω μέσα στο resolution center για να το δω.
Επίσης έχω παραγγείλει κάτι από Χονγκ Κονγκ στις 13/11/2015. 09/01/2016 άνοιξα υπόθεση και μου απάντησε ο πωλητής αν μπορώ να περιμένω λίγο ακόμη. Δεν το βιάζομαι το αντικείμενο, μέχρι πότε θα μπορώ να κλείσω την υπόθεση αν δεν έχω λάβει το αντικείμενο;

Giwrgos_M
18-01-16, 21:36
Εχω παραγγειλει ενα δεματακι το οποιο το τρακινκ λεει οτι εφτασε ελλαδα στις 2 Ιανουαριου,ακομα δεν το εχω παραλαβει.
Το κουφο ειναι οτι απο το 17track.net δειχνει οτι εφτασε ελλαδα οπως ειπα αλλα στο site των ελτα δεν εμφανιζει τιποτα..
Εχει ξανα συμβει σε κανεναν αυτο??

@ ADSLgr.com All rights reserved.