PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

michpan
22-03-16, 18:46
Τελευταία πολλά πακέτα χάνονται και μου κάνει εντύπωση.. Χρησιμοποιώ το Ebay από το 2002 και πρώτη φορά είδα ν'αναφέρονται τόσα πολλά προβλήματα..

Tatsu
22-03-16, 18:55
το πακετα εκανε 4.99 σε λιρες.
http://www.ebay.co.uk/usr/woodbine606 ο πωλητης φενεται αξιοπιστος
οταν λες τρακινγκ?

bill27
22-03-16, 19:57
το πακετα εκανε 4.99 σε λιρες.
http://www.ebay.co.uk/usr/woodbine606 ο πωλητης φενεται αξιοπιστος
οταν λες τρακινγκ?

Καλα σοβαρα μιλας???Κανεις αγορες απο το εξωτερικο και δεν ξερεις τι ειναι το tracking number???
Ειναι ο αριθμος που ανιχνευεις το πακετο σου.Κοιτα στα μειλ σου η μεσα στο ebay αν σου εχει δωσει tracking

Tatsu
22-03-16, 23:54
Transaction ID αυτο ειναι?

bill27
23-03-16, 00:02
Transaction ID αυτο ειναι?

οχι,καπου που θα λεει shipment,μπορει βεβαια να μην σου εχει δωσει τρακινγ γιατι ειναι χαμηλου κοστους η παραγγελια σου

Tatsu
23-03-16, 00:02
ειπε θα μου ξαναστειλει απο royal mail.
πριν ηταν απο economy class κατι τετοιο

Collective_Soul
23-03-16, 00:07
Εκανα μια παραγγελια απο Ευρωπη μεσω ebay την Παρασκευη και ηρθε σημερα
Δεν μου ειχε ξανασυμβει...πολυ ευχαριστο :oneup:

button
23-03-16, 13:21
ειπε θα μου ξαναστειλει απο royal mail.
πριν ηταν απο economy class κατι τετοιο

Για δες στο κοντινό κατάστημα της ACS γιατί σε μένα 2 φορές έκαναν την παπαντζα και δεν το παρέδωσαν γιατί δεν έγραφε αριθμό τηλεφώνου

- - - Updated - - -

Τα ΕΛΤΑ μέχρι πόσες μέρες κρατάνε δέμα από εξωτερικό ?

Andreaslar
23-03-16, 18:07
καλησπερα.
ειχα παραγγειλη ενα δεμα το οποιο μαλλον χαθηκα καθως δεν ηρθε και μου ειπε ο πωλητης αν θελει να το ξαναστειλη...
μηπως εκανα λαθος στην διευθυνση?αυτη δινω σε ολες τις παραγγελιες(στην ελλαδα)....
px Odos 1, Polh, Athens, Greece
δεν ειμαι κεντρο αθηνας,παραλιακα μενω.

Αν μένεις, π.χ. Γλυφάδα, το σωστό ειναι : π.χ
Καρπενησίου 26,
Γλυφάδα, 10226
Αττική, Ελλάδα

Αν βάλεις,
Καρπενησίου 26,
Γλυφάδα, Αθήνα
Ελλάδα

εύλογα μπορεί να γίνει λάθος και να πάει στην Καρπενησίου 26 της Αθήνας και όχι της Γλυφάδας

RASTAVIPER
23-03-16, 18:09
Μόλις ψώνισα ένα USB καλώδιο μέσω ebay.co.uk από Αγγλία και 5-10 λεπτά μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας, έλαβα και το email της αποστολής.
Πρώτη φορά τόσο γρήγορη η αποστολή.
Συνήθως γίνεται 1-2 μέρες μετά.

sdikr
23-03-16, 18:23
Μόλις ψώνισα ένα USB καλώδιο μέσω ebay.co.uk από Αγγλία και 5-10 λεπτά μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας, έλαβα και το email της αποστολής.
Πρώτη φορά τόσο γρήγορη η αποστολή.
Συνήθως γίνεται 1-2 μέρες μετά.

Και πως μπορείς να τσεκάρεις οτι όντως το έστειλε;
Απάντηση δεν μπορείς, αυτός απλά επέλεξε το κουμπι οτι το έστειλε και θα το στείλει πραγματικά κάποια άλλη στιγμή

balander
23-03-16, 20:33
Και πως μπορείς να τσεκάρεις οτι όντως το έστειλε;
Απάντηση δεν μπορείς, αυτός απλά επέλεξε το κουμπι οτι το έστειλε και θα το στείλει πραγματικά κάποια άλλη στιγμή

Σε μερικες περιπτωσεις μπορεις να το τσεκαρεις απο τον αριθμο αποστολης που θα σου πει.

sdikr
23-03-16, 20:35
Σε μερικες περιπτωσεις μπορεις να το τσεκαρεις απο τον αριθμο αποστολης που θα σου πει.

Δεν νομίζω οτι μιλάμε για αποστολή με tracking number εδώ ;)

balander
23-03-16, 20:40
Δεν νομίζω οτι μιλάμε για αποστολή με tracking number εδώ ;)

Το λεω γιατι και σε εμενα ετυχε τον τελευταιο καιρο, 2 φορες κιολας. Εκανα την παραγγελια και σε 2-3 ωρες (απο αγγλια) μου εστειλε αριθμο αποστολης. :)

Τωρα για 10-20 λεπτα οντως...ισως να ειναι "fake"

bill27
23-03-16, 23:10
Καλησπερα,εκανa εχθες μια παραγγελεια μικρης αξιας απο ebay και ο πωλητης ελεγε στην περιγραφη πως δινει free tracking number,
ο αριθμος που μου εδωσε ειναι 11 αριθμοι και λεει πως το εστειλε με singapore post,αλλα στο σαιτ της sg δεν τον δεχετε.
Που ανιχνευω τετοιο τρακινγκ??

yyy
23-03-16, 23:15
Καλησπερα,εκανa εχθες μια παραγγελεια μικρης αξιας απο ebay και ο πωλητης ελεγε στην περιγραφη πως δινει free tracking number,
ο αριθμος που μου εδωσε ειναι 11 αριθμοι και λεει πως το εστειλε με singapore post,αλλα στο σαιτ της sg δεν τον δεχετε.
Που ανιχνευω τετοιο τρακινγκ??

Είναι άκυρος. Το κάνουν συχνά. Για χαμηλής αξίας αντικείμενα ποτέ δε θα πάρεις valid tracking number ;)

bill27
23-03-16, 23:27
Είναι άκυρος. Το κάνουν συχνά. Για χαμηλής αξίας αντικείμενα ποτέ δε θα πάρεις valid tracking number ;)

δηλαδη δεν θα το στειλουν κιολας?ο πωλητης ειχε βαθμολογια 99,6%
στην περιγραφη γραφει αυτο ακριβως Free Shipping with Track to Wordwide

yyy
23-03-16, 23:32
δηλαδη δεν θα το στειλουν κιολας?ο πωλητης ειχε βαθμολογια 99,6%
στην περιγραφη γραφει αυτο ακριβως Free Shipping with Track to Wordwide

Για tracking number έγραψα. Ασφαλώς και μπορεί να το λάβεις κανονικά. Αν όχι, σε καλύπτει το ebay. Απλά στο έγραψα για να μην αγχώνεσαι αν δεν εμφανίζεται πουθενά το tracking number που έχεις ;-)

RASTAVIPER
24-03-16, 00:44
Και πως μπορείς να τσεκάρεις οτι όντως το έστειλε;
Απάντηση δεν μπορείς, αυτός απλά επέλεξε το κουμπι οτι το έστειλε και θα το στείλει πραγματικά κάποια άλλη στιγμή

Με ακρίβεια δεν μπορώ.
Αλλά ανάλογα πότε θα έρθει, μπορώ να υπολογίσω.

michpan
27-03-16, 19:30
Μόλις ψώνισα ένα USB καλώδιο μέσω ebay.co.uk από Αγγλία και 5-10 λεπτά μετά την επιβεβαίωση της παραγγελίας, έλαβα και το email της αποστολής.
Πρώτη φορά τόσο γρήγορη η αποστολή.
Συνήθως γίνεται 1-2 μέρες μετά.
Είναι προφανώς ψεύτικο. Το κάνουν πολλοί πωλητές για να φαίνεται στο status τους ότι κάνουν γρήγορο shipping και για να κρατήσουν το status του power seller. Απορώ με τις τόσες "εμπνεύσεις" που είχαν εκεί στο Ebay τα τελευταία χρόνια για να "προστατεύσουν" τους αγοραστές πως αυτό τους ξέφυγε..

Godian
27-03-16, 21:05
Τι με νοιαζει ποτε θα το στειλει .Αφου δε χανεις τα λεφτα σου οτι και να γινει

balander
27-03-16, 21:19
Αγόρασα κάτι από έναν Ρώσο και επειδή άργησε μια μέρα να το στείλει παραπάνω , από μόνος του το έστειλε με πιο γρήγορο τροπο. (Ems).

RASTAVIPER
28-03-16, 13:11
Και πως μπορείς να τσεκάρεις οτι όντως το έστειλε;
Απάντηση δεν μπορείς, αυτός απλά επέλεξε το κουμπι οτι το έστειλε και θα το στείλει πραγματικά κάποια άλλη στιγμή


Το λεω γιατι και σε εμενα ετυχε τον τελευταιο καιρο, 2 φορες κιολας. Εκανα την παραγγελια και σε 2-3 ωρες (απο αγγλια) μου εστειλε αριθμο αποστολης. :)

Τωρα για 10-20 λεπτα οντως...ισως να ειναι "fake"


Είναι προφανώς ψεύτικο. Το κάνουν πολλοί πωλητές για να φαίνεται στο status τους ότι κάνουν γρήγορο shipping και για να κρατήσουν το status του power seller. Απορώ με τις τόσες "εμπνεύσεις" που είχαν εκεί στο Ebay τα τελευταία χρόνια για να "προστατεύσουν" τους αγοραστές πως αυτό τους ξέφυγε..

Λοιπόν για να μην προτρεχετε άλλη φορά:
Παραγγελία Τετάρτη 23/3 απόγευμα κιόλας.
Μια εργάσιμη την Πέμπτη, Παρασκευή αργία εδώ λόγω Πάσχα.
Δευτέρα σήμερα παρέλαβα.
Μιλάμε για 1,5 εργάσιμη. Οπότε θεωρώ ότι όντως στάλθηκε τότε που είπε.

michpan
31-03-16, 00:14
Λοιπόν για να μην προτρεχετε άλλη φορά:
Παραγγελία Τετάρτη 23/3 απόγευμα κιόλας.
Μια εργάσιμη την Πέμπτη, Παρασκευή αργία εδώ λόγω Πάσχα.
Δευτέρα σήμερα παρέλαβα.
Μιλάμε για 1,5 εργάσιμη. Οπότε θεωρώ ότι όντως στάλθηκε τότε που είπε.
LOL εσύ το ανέφερες προφανώς γιατί σου φάνηκε περίεργο.. εμείς προτρέχουμε;

Tatsu
31-03-16, 12:14
μολις εφτασε το πακετο μου..πηρε λιγο καιρο αλλα ολα καλα

celestial_penso
31-03-16, 12:41
Καλησπέρα, παράγγειλα απο Ebay κάποιο αντικείμενο το οποίο κοστίζει 100 ευρώ, ο κινέζος παρόλο που έγραφε απλή αποστολή το ξεκίνησε με DHL Express, με το που το είδα μου σηκώθηκαν οι τρίχες, δεδομένου ότι ήδη κλαίω 80 ευρώ που κάθονται ή στο τελωνείο ή σε κάποιου υπαλλήλου το σπίτι.
Τελικά πρόλαβα και επικοινώνησα μαζί του να το στείλει όπως και δίποτε με απλό ταχυδρομείο και όχι κουριερ, τελικά το έστειλε DHL Global mail , απλή αποστολή δλδ.
Βλέπω ότι από τις 23 Μαρτίου είναι στο Αεροδρόμιο Αθηνών, λέτε να την έφαγα πάλι;

Στα ελτά φαίνεται ως απλό συστημένο αλλα πως είναι Γερμανία!!!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RX830879995DE
Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-03-2016 03:37 ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-03-2016 11:37 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στην DHL πως είναι Αεροδρόμιο Αθηνών απο 23/3/2016
http://webtrack.dhlglobalmail.com/?trackingnumber=RX830879995DE

Τι λέτε, τον ήπια πάλι;

jkoukos
31-03-16, 13:29
Στο έστειλε με τον Γερμανικό ΕΛΤΑ (Deutsch Post) που έχει εξαγοραστεί από την DHL.
Θα έρθει μέσω ΕΛΤΑ και γι' αυτό εμφανίζεται (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx) κι εκεί.

eno1
31-03-16, 15:25
Με κανονικο mail στο στελνουν με Ελτα θα σου ερθει.. Εχει φτασει ηδη Ελλαδα!
168973

celestial_penso
31-03-16, 19:52
Με κανονικο mail στο στελνουν με Ελτα θα σου ερθει.. Εχει φτασει ηδη Ελλαδα!
168973
Αυτό βλέπω, πως έχει κολλήσει στον Αεροδρόμιο εδώ και 4 εργάσιμες και φοβάμαι μην είναι σε κανένα τελωνείο.


Στο έστειλε με τον Γερμανικό ΕΛΤΑ (Deutsch Post) που έχει εξαγοραστεί από την DHL.
Θα έρθει μέσω ΕΛΤΑ και γι' αυτό εμφανίζεται (http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD %CE%BF%CF%85.aspx) κι εκεί.
Δεν το γνώριζα αυτό, μακάρι να είναι έτσι.
Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Hengeo
04-04-16, 00:35
Καλησπέρα, παράγγειλα απο Ebay κάποιο αντικείμενο το οποίο κοστίζει 100 ευρώ, ο κινέζος παρόλο που έγραφε απλή αποστολή το ξεκίνησε με DHL Express, με το που το είδα μου σηκώθηκαν οι τρίχες, δεδομένου ότι ήδη κλαίω 80 ευρώ που κάθονται ή στο τελωνείο ή σε κάποιου υπαλλήλου το σπίτι.
Τελικά πρόλαβα και επικοινώνησα μαζί του να το στείλει όπως και δίποτε με απλό ταχυδρομείο και όχι κουριερ, τελικά το έστειλε DHL Global mail , απλή αποστολή δλδ.
Βλέπω ότι από τις 23 Μαρτίου είναι στο Αεροδρόμιο Αθηνών, λέτε να την έφαγα πάλι;

Στα ελτά φαίνεται ως απλό συστημένο αλλα πως είναι Γερμανία!!!

ΑΠΟΣΤΟΛΗ RX830879995DE
Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-03-2016 03:37 ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 16-03-2016 11:37 ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Στην DHL πως είναι Αεροδρόμιο Αθηνών απο 23/3/2016
http://webtrack.dhlglobalmail.com/?trackingnumber=RX830879995DE

Τι λέτε, τον ήπια πάλι;

Θα σου έρθει, από Κίνα κολλάνε στο τελωνείο με τις εβδομάδες, τελικά όμως θα έρθει, έστω και μετά από 1,5 μήνα

johnyb98
06-04-16, 18:06
Καλησπέρα. Εάν σού έχουν στείλει κάτι και έχουν κόψει απόδειξη στο όνομά σου, και επιστρέψεις το προϊόν για να γίνει refund, επιστρέφεις καί την απόδειξη ή την κρατάς?

Godian
06-04-16, 23:22
Καλησπέρα. Εάν σού έχουν στείλει κάτι και έχουν κόψει απόδειξη στο όνομά σου, και επιστρέψεις το προϊόν για να γίνει refund, επιστρέφεις καί την απόδειξη ή την κρατάς?

λογικα ναι φιλε μου

fantasma_tis_nixtas
07-04-16, 01:09
Καλησπέρα. Εάν σού έχουν στείλει κάτι και έχουν κόψει απόδειξη στο όνομά σου, και επιστρέψεις το προϊόν για να γίνει refund, επιστρέφεις καί την απόδειξη ή την κρατάς?
Στείλε ένα μήνυμα στον πωλητή καλού κακού να είσαι και σίγουρος!

eno1
07-04-16, 02:44
Λογικα πρεπει να την αποστειλεις για να ειναι και αυτος οκ, αλλα με ενα μηνυμα το ξεκαθαριζεις αυτο.

johnyb98
07-04-16, 10:20
Τού έστειλα μήνυμα, και η απάντησή του είναι ακριβώς αυτή:

"Yes you can include the receipt in the parcel"

Σαν να φαίνειται από αυτό το "can" ότι, και να μην την συμπεριλάβω στο πακέτο, δεν τον πολυκαίει. Πάντως, πιστεύω ότι λογιστικά πρέπει να την κρατήσω, να επιστρέψει τα χρήματα, και να μού στείλει πιστωτικό. Αλλά, για μία απλή απόδειξη, δε νομίζω ότι χρειάζονται τόσες λεπτομέρειες . Νομίζω πως το πιό απλό είναι να τη στείλω, και να τελειώσει εκεί το πράγμα.

Άλλωστε, και εδω Ελλάδα, αν επιστρέψεις κάτι γιά να πάρεις πίσω χρήματα (που δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις), ή θα σού πουν με το προϊόν να τούς αφήσεις καί την απόδειξη, ή θα σου κόψουν πιστωτικό, καί θα σού το δώσουν. Το ακυρωτικό κόβεται την ίδια ημέρα απ' ό,τι ξέρω. Άρα, στη δική μου περίπτωση, επειδή δεν μιλάμε για την ίδια ημέρα, το σωστό είναι πιστωτικό (δεύτερη περίπτωση).

Αλλά, εφόσον την ζήτησε, στο πακέτο, και είμαστε ok. Απλά, να την βγάλω μία φωτοτυπία, να έχω κάτι στα χέρια μου, σε περίπτωση που πέσω σε κανέναν απατεώνα με το refund.

eno1
08-04-16, 20:13
Τού έστειλα μήνυμα, και η απάντησή του είναι ακριβώς αυτή:

"Yes you can include the receipt in the parcel"

Σαν να φαίνειται από αυτό το "can" ότι, και να μην την συμπεριλάβω στο πακέτο, δεν τον πολυκαίει. Πάντως, πιστεύω ότι λογιστικά πρέπει να την κρατήσω, να επιστρέψει τα χρήματα, και να μού στείλει πιστωτικό. Αλλά, για μία απλή απόδειξη, δε νομίζω ότι χρειάζονται τόσες λεπτομέρειες . Νομίζω πως το πιό απλό είναι να τη στείλω, και να τελειώσει εκεί το πράγμα.

Άλλωστε, και εδω Ελλάδα, αν επιστρέψεις κάτι γιά να πάρεις πίσω χρήματα (που δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις), ή θα σού πουν με το προϊόν να τούς αφήσεις καί την απόδειξη, ή θα σου κόψουν πιστωτικό, καί θα σού το δώσουν. Το ακυρωτικό κόβεται την ίδια ημέρα απ' ό,τι ξέρω. Άρα, στη δική μου περίπτωση, επειδή δεν μιλάμε για την ίδια ημέρα, το σωστό είναι πιστωτικό (δεύτερη περίπτωση).

Αλλά, εφόσον την ζήτησε, στο πακέτο, και είμαστε ok. Απλά, να την βγάλω μία φωτοτυπία, να έχω κάτι στα χέρια μου, σε περίπτωση που πέσω σε κανέναν απατεώνα με το refund.

Το αντιλαμβανεσαι οτι μιλας για την Κινα τωρα, οχι για καμια Αγγλια που να χρειαζονται τοσα πολλα, αν τα ελεγχαν ολα ετσι δεν θα προλαβεναν.. Εγω ειπα οτι ισως για το τελωνειο τους αλλα απο οτι καταλαβενω στα τετεια τους δεν ασχολουντε με τετεια πραγματα οι Κινεζοι θελουν μονο να πουλανε, και αποδειξει απο το βενζιναδικο να του στειλεις το ιδιο κανει γιαυτον. :p

balander
12-04-16, 21:21
Εκανα παραγγελια μια ταινια, πριν 5 ημερες. Μου εδωσε tracking number και σημερα βλεπω πως μου εστειλε τα λεφτα πισω και μου εγραψε πως δεν εχει στην αποθηκη του αλλο ταινιες...

Τελικα μουφα το tracking number.... :lol:

badweed
13-04-16, 06:57
υποψιαζομαι οτι μπορουν να παιρνουν tracking number με την πραγματοποιηση της πραγγελιας , χωρις να εχουν κοιταξει στην αποθηκη η να εχουν συσκευασει για αποστολη οτιδηποτε. αφου αυτο χρειαζεται η αγορα (ενα tracking number αμεσα κατα την παραγγελια ), δεν ειναι δυσκολο να συμφωνηθει και να πραγματοποιηθει μεταξυ του πωλητη και του διακινητη .

qwertyuiop
13-04-16, 10:45
υποψιαζομαι οτι μπορουν να παιρνουν tracking number με την πραγματοποιηση της πραγγελιας , χωρις να εχουν κοιταξει στην αποθηκη η να εχουν συσκευασει για αποστολη οτιδηποτε. αφου αυτο χρειαζεται η αγορα (ενα tracking number αμεσα κατα την παραγγελια ), δεν ειναι δυσκολο να συμφωνηθει και να πραγματοποιηθει μεταξυ του πωλητη και του διακινητη .

Aυτό το κάνετε και στην Ελλάδα. Αν δείτε τα ταχυδρομεία έχουν μία ταινία αυτοκολλητάκια με barcodes για tracking. Δε νομίζω ότι θα ήταν δύσκολο για έναν κινέζο να πάρει μία αντίστοιχη ταινία από το τοπικό ταχυδρομείο και να τα κολλάει χωρίς καν να τα στείλει. ;)

Hengeo
05-05-16, 00:45
Είχα βάλει προς πώληση ένα αντικείμενο (ανταλλακτικό tablet) στο ebay. Κάποιος από Γαλλία μου έκανε προφορά και έπειτα από λίγο παζάρι συμφώνησε στην τιμή και πλήρωσε. Του έστειλα προσωπικό μήνυμα ότι θα το στείλω αύριο και ότι θα κάνει περίπου 2 εβδομάδες. Επίσης τον ρώταγα αν είναι σίγουρος ότι είναι συμβατό με αυτό που έχει διότι υπάρχουν δύο τύποι, κάτι που το ανέφερα και στην ανάρτηση της πώλησης, είπα όμως να το σιγουρέψω. Αυτά έγιναν χθες, το πακετάρισα, περίμενα επίτηδες μέχρι το απόγευμα και αφού δεν είδα απάντηση πήγα και το έστειλα. Πριν λίγο, σχεδόν μετά από 24ώρες απάντησε στο μήνυμά μου και 1-2 ώρες αφού έβαλα ένδειξη ότι το έστειλα, ότι έκανε λάθος, δεν είναι συμβατό και αν μπορούμε να ακυρώσουμε την παραγγελία! Του απάντησα ότι δυστυχώς το έστειλα ήδη, στην πολιτική που φαίνεται στην ανάρτηση λέει ξεκάθαρα ότι στις επιστροφές ο αγοραστής πληρώνει τα έξοδα, οπότε δε συμφέρει (23 ευρώ μου έβαλε εκ των οποίων τα 9 μεταφορικά). Υπάρχει περίπτωση να έχω περαιτέρω θέμα; Ή μου λέει βλακείες και να μη δώσω άλλη σημασία;

Godian
05-05-16, 23:23
Είχα βάλει προς πώληση ένα αντικείμενο (ανταλλακτικό tablet) στο ebay. Κάποιος από Γαλλία μου έκανε προφορά και έπειτα από λίγο παζάρι συμφώνησε στην τιμή και πλήρωσε. Του έστειλα προσωπικό μήνυμα ότι θα το στείλω αύριο και ότι θα κάνει περίπου 2 εβδομάδες. Επίσης τον ρώταγα αν είναι σίγουρος ότι είναι συμβατό με αυτό που έχει διότι υπάρχουν δύο τύποι, κάτι που το ανέφερα και στην ανάρτηση της πώλησης, είπα όμως να το σιγουρέψω. Αυτά έγιναν χθες, το πακετάρισα, περίμενα επίτηδες μέχρι το απόγευμα και αφού δεν είδα απάντηση πήγα και το έστειλα. Πριν λίγο, σχεδόν μετά από 24ώρες απάντησε στο μήνυμά μου και 1-2 ώρες αφού έβαλα ένδειξη ότι το έστειλα, ότι έκανε λάθος, δεν είναι συμβατό και αν μπορούμε να ακυρώσουμε την παραγγελία! Του απάντησα ότι δυστυχώς το έστειλα ήδη, στην πολιτική που φαίνεται στην ανάρτηση λέει ξεκάθαρα ότι στις επιστροφές ο αγοραστής πληρώνει τα έξοδα, οπότε δε συμφέρει (23 ευρώ μου έβαλε εκ των οποίων τα 9 μεταφορικά). Υπάρχει περίπτωση να έχω περαιτέρω θέμα; Ή μου λέει βλακείες και να μη δώσω άλλη σημασία;

Εφόσον έκανε λάθος αυτός πρέπει να πληρώσει για επιστροφή. Αλλά μπορεί να το σπάσει και να πει ότι ήρθε έτσι εκεί θα έχεις θέμα

michpan
07-05-16, 13:32
Μπορείς να του πεις με ήρεμο τρόπο αν θέλει να το στείλει πίσω (αυτός θα πληρώσει τα ταχυδρομικά) όταν το λάβει αν δεν του κάνει τελικά και να του κάνεις refund. Δεν τον συμφέρει βασικά αλλά εσύ προσπάθησε να δείξεις κατανόηση ώστε να προλάβεις διάφορα. Σε καμία περίπτωση δεν φταις εσύ αφού όλες οι αγορές στο Ebay θεωρούνται δεσμευτικές - έπρεπε να το προσέξει νωρίτερα. Τώρα αν θέλει να σου δημιουργήσει πρόβλημα, έτσι, από σπάσιμο, τι να πω, δύσκολο μου φαίνεται. Η δική μου εμπειρία λέει ότι πολύ λίγοι είναι αυτοί που θα μπουν σε τέτοια διαδικασία (υπάρχουν βέβαια)..

Hengeo
07-05-16, 18:29
Προς το παρόν δεν απάντησε ξανά οπότε αναμένω. Αν επανέλθει θα του θυμίσω μόνο ευγενικά ότι αυτός θα επιβαρυνθεί τα έξοδα αποστολής. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Godian
09-05-16, 17:13
Μη φοβάσαι τίποτα φίλε μου. Τα λεφτά σου δε τα χάνεις. Απλά αν δε βρείτε λύση μαζί θα κάνεις να τα πάρεις καμία 2 βδομάδες και λίγο λιγότερα λόγο ισοτιμιας αν πληρωσες σε άλλο νόμισμα

Hengeo
15-05-16, 18:07
Τελικά είχε πλάκα, μετά από πόσες μέρες χωρίς απάντηση μου έστειλε πριν δύο μέρες μήνυμα ότι δεν το παρέλαβε, εγώ δεν απάντησα, μόνο θετικό feedback του έβαλα και τελικά σήμερα μου έστειλε και αυτός θετικό feedback ότι όλα οκ, οπότε τέλος καλό όλα καλά, προσοχή θέλει και ο νοών νοήτω.

meletis
21-05-16, 18:32
Μετά απο καιρό(3-4 μήνες) λόγω Capital Control ψώνισα με τη κάρτα Revolut 3-4 πράγματα ταυτόχρονα απο το ebay.
H απόδειξη συναλλαγής μέσω του Paypal ήρθε κανονικά στο Email.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι ακριβώς μετα απο 24 ώρες ήρθε ειδοποιήση οτι στάλθηκαν τα 3 προιόντα και θα τα παραλάβω το διάστημα που αναγράφει για παράδοση.Στο 4ο προιόν δεν έχω λάβει ακόμη ειδοποιήση.
Τα στέλνουν αυτοματοποιήμενα τις ειδοποιήσεις ή όντως τα στέλνουν ακριβώς 1 ημέρα μετά την παραγελία.
Για να διαμεσολαβήσει το paypal πόσο χρόνο έχω μετά την αναγραφόμενη ημερομηνία παράδοσης να ζητήσω επιστροφή χρημάτων?

Godian
21-05-16, 19:38
Μετά απο καιρό(3-4 μήνες) λόγω Capital Control ψώνισα με τη κάρτα Revolut 3-4 πράγματα ταυτόχρονα απο το ebay.
H απόδειξη συναλλαγής μέσω του Paypal ήρθε κανονικά στο Email.
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι ακριβώς μετα απο 24 ώρες ήρθε ειδοποιήση οτι στάλθηκαν τα 3 προιόντα και θα τα παραλάβω το διάστημα που αναγράφει για παράδοση.Στο 4ο προιόν δεν έχω λάβει ακόμη ειδοποιήση.
Τα στέλνουν αυτοματοποιήμενα τις ειδοποιήσεις ή όντως τα στέλνουν ακριβώς 1 ημέρα μετά την παραγελία.
Για να διαμεσολαβήσει το paypal πόσο χρόνο έχω μετά την αναγραφόμενη ημερομηνία παράδοσης να ζητήσω επιστροφή χρημάτων?

Εχεις 180 μερες απο την αγορα φιλε μου. οχι απο την αποστολη για να ανοιξεις θεμα.
Μπορει και να τα εστειλαν μπορει και οχι.

RASTAVIPER
09-07-16, 09:25
Τι ειναι αυτο πάλι;

We are writing to inform you that your GSP order is currently under review for potential prohibited items and may experience a delay of 3-5 business days.

meletis
10-07-16, 16:11
Καλησπέρα, έχουμε αξιόπιστους πωλητές για αγορά εξαρτημάτων-ανταλλακτικών H/Y (μητρικές-μνήμες)απο Ebay?
Ευχαριστώ

Tiven
13-07-16, 13:44
Τι ειναι αυτο πάλι;

We are writing to inform you that your GSP order is currently under review for potential prohibited items and may experience a delay of 3-5 business days.

Τι πήρες;

@ ADSLgr.com All rights reserved.