PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 [94] 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

jap
01-11-16, 18:49
@cool11 και να ξέρεις, όταν βλέπεις ένα post ξεκούδουνο χωρίς να εγείρει νέο θέμα, να έχει παραπομπή ή να μιλά σε άλλον @χρήστη, αφορά συνήθως απάντηση ή προσθήκη στο το αμέσως πιο πάνω post. Αυτό λέει η νετικέτα.

Serafeim Karakostas
01-11-16, 18:58
Δεν βλεπουμε site.
Χρησιμοποιουμε εφαρμογες οπως το trackchecker.
Όχι πρώτο πληθυντικό πρόσωπο, υπάρχουν πολλοί που βλέπουν sites.

RASTAVIPER
01-11-16, 22:36
Όχι πρώτο πληθυντικό πρόσωπο, υπάρχουν πολλοί που βλέπουν sites.

Εγω ειμαι με τους αλλους!
:rofl: :rofl:

Serafeim Karakostas
02-11-16, 01:08
Φοβερό αστείο...

atrias
02-11-16, 22:02
Δεν βλεπουμε site.
Χρησιμοποιουμε εφαρμογες οπως το trackchecker.

υπέροχη εφαρμογή!
και δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα!
θνκ γιου!

yyy
07-11-16, 22:15
Έκανα μια παραγγελία από ebay, την οποία παρέλαβα, αλλά δεν είναι όπως το περιγράφει ο πωλητής. Πήγα στην επιλογή που λέει "I received an item that wasn't as described" και μου βγάζει επιλογή "Return an item"!! Διαβάζοντας λίγο τις λεπτομέρειες, κατάλαβα, αν και δεν μου είναι και απόλυτα σαφές, ότι θα πρέπει να επιστρέψω εγώ πίσω το αντικείμενο; Με δικά μου έξοδα; Δεν αναφέρει τίποτα σχετικό με έξοδα! Είναι λογικό; Αν είναι έτσι, με βάζουν στον πειρασμό να πω ότι δεν το έλαβα καθόλου, μιας και δεν ήρθε με tracking number, και να πάρω τα χρήματα πίσω να ξεμπερδεύω. Έτσι δουλεύει το buyer protection του ebay;

Godian
07-11-16, 22:40
Έκανα μια παραγγελία από ebay, την οποία παρέλαβα, αλλά δεν είναι όπως το περιγράφει ο πωλητής. Πήγα στην επιλογή που λέει "I received an item that wasn't as described" και μου βγάζει επιλογή "Return an item"!! Διαβάζοντας λίγο τις λεπτομέρειες, κατάλαβα, αν και δεν μου είναι και απόλυτα σαφές, ότι θα πρέπει να επιστρέψω εγώ πίσω το αντικείμενο; Με δικά μου έξοδα; Δεν αναφέρει τίποτα σχετικό με έξοδα! Είναι λογικό; Αν είναι έτσι, με βάζουν στον πειρασμό να πω ότι δεν το έλαβα καθόλου, μιας και δεν ήρθε με tracking number, και να πάρω τα χρήματα πίσω να ξεμπερδεύω. Έτσι δουλεύει το buyer protection του ebay;

Όχι φίλε μου. Την επιστροφή την χρεώνεται αυτός

yyy
07-11-16, 22:43
Όχι φίλε μου. Την επιστροφή την χρεώνεται αυτός

Είσαι σίγουρος; Δεν το διευκρινίζει σε αυτά που διάβασα και μιας και δεν το έχω ξανακάνει, θα 'θελα να 'μουν σίγουρος. Γιατί για 16 ευρώ περίπου, δεν αξίζει να μπω στη διαδικασία, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος και να το καταπιώ!

jap
08-11-16, 00:49
Με δικά μου έξοδα;

Ό,τι λέει στην πολιτική επιστροφών στο listing. Ναι, μπορεί να είναι δικά σου έξοδα σε κάθε περίπτωση, μπορεί όμως να είναι του πωλητή αν φταίει αυτός (λάθος προϊόν ή ελαττωματικό) κι εσύ να πρέπει να πληρώσεις μόνο αν αλλάξεις γνώμη. Μπορεί και να δεχτεί να τα πληρώσει ο πωλητής έτσι κι αλλιώς.

Θα έλεγα πρώτα ρώτα τον πωλητή, προσπάθησε να τα βρεις μαζί του και αν δεν, ανοίγεις ένα case που να ζητάς όχι να κάνεις επιστροφή αλλά να κρατήσεις το αντικείμενο και να πάρεις partial refund. Ανάλογα με τα μεταφορικά βέβαια, την αξία του αντικειμένου και αν θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου με αυτό που έστειλε.

RASTAVIPER
08-11-16, 08:36
Έκανα μια παραγγελία από ebay, την οποία παρέλαβα, αλλά δεν είναι όπως το περιγράφει ο πωλητής. Πήγα στην επιλογή που λέει "I received an item that wasn't as described" και μου βγάζει επιλογή "Return an item"!! Διαβάζοντας λίγο τις λεπτομέρειες, κατάλαβα, αν και δεν μου είναι και απόλυτα σαφές, ότι θα πρέπει να επιστρέψω εγώ πίσω το αντικείμενο; Με δικά μου έξοδα; Δεν αναφέρει τίποτα σχετικό με έξοδα! Είναι λογικό; Αν είναι έτσι, με βάζουν στον πειρασμό να πω ότι δεν το έλαβα καθόλου, μιας και δεν ήρθε με tracking number, και να πάρω τα χρήματα πίσω να ξεμπερδεύω. Έτσι δουλεύει το buyer protection του ebay;

Ζήτα μερικό refund αν μπορείς κάπως να κάνεις την δουλειά σου.

yyy
08-11-16, 09:28
Ήταν κάτι λάμπες LED, με κόστος 16€! Αντί για 7W η καθεμία, είναι μόλις 2.1W!!!!! Φωτίζουν δε λέω, ίσα να μην σκοντάφτεις!!! :) :) :)
Αλλά είναι μεγάλη απάτη τόσο μεγάλη απόκλιση!! Αν ήταν πχ 6 αντί για 7, θα 'λεγα ότι δεν πειράζει. Αλλά τώρα... Δε νομίζω ότι έχει πολύ νόημα το μερικό refund, αλλά από την άλλη θα έκλεινε πιο σύντομα το θέμα.
Ευχαριστώ ;)

Godian
08-11-16, 09:35
Ζήτα τα λεφτά σου πίσω. Σε όλες τις περιπτώσεις δεν έβγαζα και εγώ άκρη και το ελυνε το ebay. Πάντα κρατούσα το αντικείμενο και έπαιρνα και τα λεφτά μου πίσω

jap
08-11-16, 10:09
Ζήτα refund για €15,90.

yyy
08-11-16, 10:42
Ζήτα τα λεφτά σου πίσω. Σε όλες τις περιπτώσεις δεν έβγαζα και εγώ άκρη και το ελυνε το ebay. Πάντα κρατούσα το αντικείμενο και έπαιρνα και τα λεφτά μου πίσω

Και εγώ αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό σε μια τέτοια περίπτωση. Απλά, να πρέπει να το στείλω πίσω, έστω και με έξοδα του πωλητή, να φτάσει εκεί και να μου δώσει τα χρήματα πίσω, είναι υπερβολικό! Ειδικά για τέτοιο ποσό.


Ζήτα refund για €15,90.

:) Partial 95% refund!! :) Σοβαρά, στέκει κάτι τέτοιο;

cool11
08-11-16, 12:15
Ήταν κάτι λάμπες LED, με κόστος 16€! Αντί για 7W η καθεμία, είναι μόλις 2.1W!!!!! Φωτίζουν δε λέω, ίσα να μην σκοντάφτεις!!! :) :) :)
Αλλά είναι μεγάλη απάτη τόσο μεγάλη απόκλιση!! Αν ήταν πχ 6 αντί για 7, θα 'λεγα ότι δεν πειράζει. Αλλά τώρα... Δε νομίζω ότι έχει πολύ νόημα το μερικό refund, αλλά από την άλλη θα έκλεινε πιο σύντομα το θέμα.
Ευχαριστώ ;)

Την εχω πατησει κι εγω με λαμπες led απο Κινα.
Φταινε οι πωλητες, γιατι ψευδονται συνειδητα, ασυστολα.
Λενε κατι νουμερα στο θεο απο lumen/φωτεινοτητα, και οταν τις βαζεις φεγγουν σαν καντηλι.

Πλεον μπαινω σε καταστηματα ηλεκτρολογικων, και αγοραζω μονο 'οικονομιας', οτι και να μου λενε οι πωλητες οτι ειναι καλυτερες οι led, τα ακουω βερεσε.
Οι κινεζοι παντως σε αυτα τα προιοντα, ειναι συνειδητοι ψευτες.
Εγω δεν μπηκα τοτε στη διαδικασια refund, γιατι λεω αντε να αποδειξεις οτι εβαλες φωτομετρο και κλεβουν, ή οτι τα ματια σου δεν λενε ψεματα...
Θελουν γερο μαθημα ομως, για να παψουν να παραπλανουν.

yyy
08-11-16, 12:40
Την εχω πατησει κι εγω με λαμπες led απο Κινα.
Φταινε οι πωλητες, γιατι ψευδονται συνειδητα, ασυστολα.
Λενε κατι νουμερα στο θεο απο lumen/φωτεινοτητα, και οταν τις βαζεις φεγγουν σαν καντηλι.

Πλεον μπαινω σε καταστηματα ηλεκτρολογικων, και αγοραζω μονο 'οικονομιας', οτι και να μου λενε οι πωλητες οτι ειναι καλυτερες οι led, τα ακουω βερεσε.
Οι κινεζοι παντως σε αυτα τα προιοντα, ειναι συνειδητοι ψευτες.
Εγω δεν μπηκα τοτε στη διαδικασια refund, γιατι λεω αντε να αποδειξεις οτι εβαλες φωτομετρο και κλεβουν, ή οτι τα ματια σου δεν λενε ψεματα...
Θελουν γερο μαθημα ομως, για να παψουν να παραπλανουν.

Συμφωνώ, αλλά τι προτείνεις να γίνει;
Ακόμα και κάποιες από banggood που είχα αγοράσει, αντί για 9W ήταν 7W, αλλά για τη χρήση που τις ήθελα ήταν ΟΚ, και δεν είχα όρεξη να ανοίξω θέμα με το banggood.
Πάντως, κάποιες που έχω αγοράσει σε καταστήματα εδώ, είχαν μικρότερες αποκλίσεις, που δεν έδωσα σημασία!

sdikr
08-11-16, 12:45
Υπάρχουν οι πολυ φθηνές λάμπες, και υπάρχουν και αυτές που με κάτι παραπάνω είναι σωστές, θα μου πείς πως τις βρίσκεις;
Δεν έχω απάντηση. κοιτάς αξιολογήσεις, αν πουλά λάμπες μόνο ή και περούκες κλπ
πήρα πχ κάτι λάμπες g9 (τις φθηνότερες), ναι μεν καλές στο φώς, αλλά κάθε βδομάδα καιγόταν και μία, έδωσα κάτι παραπάνω και δεν είχα πλέον θέμα


Προσωπικά πλέον λάμπες παίρνω απο το Banggood, ότι έχω πάρει ως τώρα ήταν μια χαρά.
Απο ebay σε αρκετές είχα θέμα με την ένταση του φωτός.

tsavman
08-11-16, 12:49
Σε αντίστοιχη περίπτωση με λάμπες LED αυτοκινήτου από eBay όπου ο πωλητής μου έστειλε μία αντί για δύο, πήρα 50% refund εύκολα.
Θα μπορούσα να πάρω και complete, αλλά ήμουν τίμιος :p

yyy
08-11-16, 13:02
Υπάρχουν οι πολυ φθηνές λάμπες, και υπάρχουν και αυτές που με κάτι παραπάνω είναι σωστές, θα μου πείς πως τις βρίσκεις;

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα :)


Δεν έχω απάντηση. κοιτάς αξιολογήσεις, αν πουλά λάμπες μόνο ή και περούκες κλπ

Αξιολογήσεις σε τέτοια είδη στο ebay είναι δύσκολο να βρεις.


Προσωπικά πλέον λάμπες παίρνω απο το Banggood, ότι έχω πάρει ως τώρα ήταν μια χαρά.

Όπως έγραψα και παραπάνω, σε 3 που αγόρασα εγώ, ήταν αποδεκτές αλλά και πάλι, όχι σωστές με βάσει αυτά που έγραφε το κατάστημα. Lumen δεν μπορώ να μετρήσω κάπως, αν και αυτό είναι το μέγεθος που μετράει τελικά, μόνο η υποκειμενική μέτρηση των ματιών του καθενός. Αλλά τα W είναι πολύ εύκολο και αδιαμφισβήτητο!

mrsaccess
08-11-16, 13:03
Για LED πάντως συνήθως πάω στο τοπικό κατάστημα το οποίο συχνά βγαίνει πιο φθηνό από Κίνα.
Πριν 2-3 εβδομάδες πχ, πήρα μια LED 60 εκατοστών (για να αντικαταστήσει σωλήνα 60cm) στα 9W με 6 ευρώ. Στο ebay ήταν πιο ακριβές.

yyy
08-11-16, 13:33
Απάντηση κινέζου πωλητή για λάμπα:
---
Sorry very much for the trouble and inconvenience. We will ask the quality inspection department to test this kind of product. Every product is carefully tested by the manufacturer before shipping out. Could you please make sure you use it in the right way? Or could you please read the manual/ads carefully? Please try it again. If the item still doesn't work after you do everything, please don't hesitate to contact us. We will give you a satisfactory solution. Please believe us. We look forward to your reply. Thanks for your kind attention and understanding.
---
Σωστός τρόπος;;!!! Manual;;;!!! :rofl:

- - - Updated - - -


Για LED πάντως συνήθως πάω στο τοπικό κατάστημα το οποίο συχνά βγαίνει πιο φθηνό από Κίνα.
Πριν 2-3 εβδομάδες πχ, πήρα μια LED 60 εκατοστών (για να αντικαταστήσει σωλήνα 60cm) στα 9W με 6 ευρώ. Στο ebay ήταν πιο ακριβές.

Ίσως είσαι τυχερός. Εγώ δε βρίσκω όχι καλύτερες τιμές, ούτε παραπλήσιες...

jap
08-11-16, 13:36
LED λάμπες μία φορά πήρα μαζεμένες από ebay - Κίνα 2 ειδών, τις μεν τις έχω βάλει αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος, τις δε (G9) αφού τις τοποθέτησα και μετά από 2-3 εβδομάδες άρχισαν να τρεμοπαίζουν σε ενοχλητικό επίπεδο αποφάσισα και άλλαξα ολόκληρο το φωτιστικό. Όσο του είχα κανονικές G9 αλογόνου καίγονταν πολύ γρήγορα. Το κόστος βέβαια ήταν πολύ φτηνό, άλλα led έχω πάρει από ελληνικό καλό και φτηνό μαγαζί χωρίς προβλήματα.

@yyy: Ναι, γιατί όχι 95% refund? Αυτός έκανε 100% απάτη, μη μου πεις ότι δεν ξέρει ότι πουλάει μούφες. Και όπως είπα μπορείς να τον ρωτήσεις πρώτα τι προτίθεται να κάνει, χωρίς απειλές ή οτιδήποτε άλλο. Αν θέλει μπορεί ακόμα και να σου στείλει τις σωστές δωρεάν, το κόστος για αυτόν είναι ελάχιστο.

yyy
08-11-16, 13:43
LED λάμπες μία φορά πήρα μαζεμένες από ebay - Κίνα 2 ειδών, τις μεν τις έχω βάλει αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος, τις δε (G9) αφού τις τοποθέτησα και μετά από 2-3 εβδομάδες άρχισαν να τρεμοπαίζουν σε ενοχλητικό επίπεδο αποφάσισα και άλλαξα ολόκληρο το φωτιστικό. Όσο του είχα κανονικές G9 αλογόνου καίγονταν πολύ γρήγορα. Το κόστος βέβαια ήταν πολύ φτηνό, άλλα led έχω πάρει από ελληνικό καλό και φτηνό μαγαζί χωρίς προβλήματα.

Αν και offtopic, κάποια πρόταση για τέτοια καταστήματα;


@yyy: Ναι, γιατί όχι 95% refund? Αυτός έκανε 100% απάτη, μη μου πεις ότι δεν ξέρει ότι πουλάει μούφες. Και όπως είπα μπορείς να τον ρωτήσεις πρώτα τι προτίθεται να κάνει, χωρίς απειλές ή οτιδήποτε άλλο. Αν θέλει μπορεί ακόμα και να σου στείλει τις σωστές δωρεάν, το κόστος για αυτόν είναι ελάχιστο.

Η πιο απλή λύση θα ήταν να έλεγα ότι δεν τις πήρα και έπαιρνα κατευθείαν full refund μέσα σε 1-2 μέρες, όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις... Απάτη, ως απάντηση στη δική του απάτη. Αλλά είπα να πάω ορθόδοξα, να δω τι θα γίνει ;)

netman
08-11-16, 16:47
Ήταν κάτι λάμπες LED, με κόστος 16€! Αντί για 7W η καθεμία, είναι μόλις 2.1W!!!!! Φωτίζουν δε λέω, ίσα να μην σκοντάφτεις!!! :) :) :)
Αλλά είναι μεγάλη απάτη τόσο μεγάλη απόκλιση!! Αν ήταν πχ 6 αντί για 7, θα 'λεγα ότι δεν πειράζει. Αλλά τώρα... Δε νομίζω ότι έχει πολύ νόημα το μερικό refund, αλλά από την άλλη θα έκλεινε πιο σύντομα το θέμα.
Ευχαριστώ ;)

πως ξέρεις ότι είναι 2.1w ?
αν το γράφει στη συσκευασία ή κάπου αλλού,τράβα μια φωτογραφία και στείλτη στον πωλητή,λέγοντας του ότι θέλεις 7 και όχι 2,1w.
Θες δηλαδή αυτό που πλήρωσες και αυτές που έστειλε δε σε ενδιαφέρουν.
Πες του να τις επιστρέψεις με δικά του έξοδα.Θα σου πει να τις κρατήσεις και θα σου κάνει ολικο refund (σίγουρο κατά 99%).
Αλλιώς βάλε το ebay στο παιχνίδι και θα καθαρίσει αυτό.

dimitri_ns
08-11-16, 17:17
Για LED πάντως συνήθως πάω στο τοπικό κατάστημα το οποίο συχνά βγαίνει πιο φθηνό από Κίνα.
Πριν 2-3 εβδομάδες πχ, πήρα μια LED 60 εκατοστών (για να αντικαταστήσει σωλήνα 60cm) στα 9W με 6 ευρώ. Στο ebay ήταν πιο ακριβές.

Ακριβώς έτσι, από τον τοπικό ηλεκτρολόγο, ούτε από ΙΚΕΑ ούτε από αλυσίδα ηλεκτρολογικών

Μετακόμισα τον χειμώνα και πλέον το 80 % του φωτισμού είναι led
Φωτιστικές ανάγκες διάφορες από απλίκες σαλόνι, κουζίνα, διάδρομο, μπάνιο ντιμαριστές ή όχι

Η αγορά των led είναι ακόμα μπάχαλο

2 λάμπες με τα ίδια watt, 'ιδια lumen και ίδια kelvin, διαφορετικών εταιρειών ή και της ίδιας εταιρείας (διαφορετικές σειρές) έχουν διαφορετική ένταση και φωτεινότητα

Επειδή οι philips είναι ακριβές και δεν δίνουν καλή προμήθεια, πολλοί δεν τις πουλάνε
Εψαχνα να βρώ μία συγκεκριμμένη έτους, "το μοντέλλο έχει καταργηθεί"
Την τάδε αλυσίδα την συμφέρει η geyer, πουλάει κυρίως αυτές

Επειδή ήθελα πολλές (για ένα σπίτι ) κινήθηκα γρήγορα πριν αλλάξουν μοντέλλα και "εξαντλήθηκε"

Στο ηλεκτρολογείο της γωνίας αν κάτι δεν μου άρεσε τις πήγαινα πίσω και έπαιρνα άλλες
Βάλε και ότι δεν πλήρωσα με κάρτα αλλά μετρητά, είχα και μαυρη έκπτωση (εξ ού και το πιό φθηνά από ebay)

Tις μόνες που κράτησα είναι κάτι φθορισμού, κάτω από τα ντουλάπια κουζίνας. Οταν καούνε βλέπουμε

@mrsaccess. Εμεινες ευχαριστημένος από την ένταση? Γιατί απ'ότι είδα οι σωλήνες led είναι ψόφιοι.

jap
08-11-16, 17:36
Αν και offtopic, κάποια πρόταση για τέτοια καταστήματα;


Εμένα με έχει βολέψει ο ledokosmos (https://www.ledokosmos.gr/), έχει ποικιλία από προϊόντα, ποιότητες και τιμές. Σε κάτι πιο κοντινά μου εξειδικευμένα έχουν τιμές φαρμακείο. Σε ηλεκτρολογεία της δικής μου γειτονιάς έχω βρει μάπα κινέζικες, ενώ κάποιες λίγες καλές είναι σε τιμές 2πλάσιες+ από των εξειδικευμένων και σίγουρα δεν έχουν ποικιλία. Ένας προσπαθούσε να πείσει πελάτισσα μπροστά μου ότι όλες οι LED έχουν αυτό το ξασπρουλιάρικο ψυχρό φως. Το καλό είναι ότι τα εξειδικευμένα είναι όλα νέας τεχνολογίας, οπότε έχουν site, skroutz και καλή συνεννόηση.

yyy
08-11-16, 17:42
πως ξέρεις ότι είναι 2.1w ?

Έχω αυτή τη συσκευή που μπαίνει στην πρίζα και σου δείχνει κατανάλωση. Έβαλα τη λάμπα σε ένα φωτιστικό ;)


αν το γράφει στη συσκευασία ή κάπου αλλού,τράβα μια φωτογραφία και στείλτη στον πωλητή,λέγοντας του ότι θέλεις 7 και όχι 2,1w.

Η συσκευασία δεν έγραφε watt, σε καμία!


Θες δηλαδή αυτό που πλήρωσες και αυτές που έστειλε δε σε ενδιαφέρουν.
Πες του να τις επιστρέψεις με δικά του έξοδα.Θα σου πει να τις κρατήσεις και θα σου κάνει ολικο refund (σίγουρο κατά 99%).
Αλλιώς βάλε το ebay στο παιχνίδι και θα καθαρίσει αυτό.

Για να δούμε τι θα μου απαντήσει...

@jap ευχαριστώ, θα το κοιτάξω ;)

pakitis
10-11-16, 20:28
2/11 έκανα παραγγελία και Nov 03, 2016 19:36:00 PM PST μου δόθηκε track. Είναι φυσιολογικό μετά από 1 εβδομάδα να μη δείχνει τίποτα; Δεν το βιάζομαι έτσι κι αλλιώς. Από απορία ρωτάω.

yyy
10-11-16, 20:37
Για να δούμε τι θα μου απαντήσει...

Αφού μου έδωσε κλασική απάντηση του στυλ: Πρώτη φορά μας συμβαίνει αυτό, θα το δούμε στον ποιοτικό έλεγχο (!!!!!!!!!!) και άλλα τέτοια ωραία, πρότεινε μόνος του full refund, αρκεί να μη βάλω neutral/negative feedback. Του είπα ΟΚ και τελείωσε το θέμα. Αλλά δεν του βάζω και positive. Θα το αφήσω έτσι...

dimitri_ns
10-11-16, 20:38
2/11 έκανα παραγγελία και Nov 03, 2016 19:36:00 PM PST μου δόθηκε track. Είναι φυσιολογικό μετά από 1 εβδομάδα να μη δείχνει τίποτα; Δεν το βιάζομαι έτσι κι αλλιώς. Από απορία ρωτάω.

Υπομονή
Εξαρτάται και από το μαγαζί και την μεταφορική εταιρεία και ποιά περίοδο γίνονται οι παραγγελίες

Από bangood μου δόθηκαν 4 τρακ. Αυ τό δεν σημαίνει ότι τα προιόντα φύγανε από τις αποθήκες τους
Ενας φορτιστής παραδόθηκε στην malaysia ta 3 άλλα σε china post
Της malaysia ταξιδεύει, τα άλλα δείχνανε μέχρι σήμερα uknown, τώρα δείχνει το 1 uknown

Υπομονή, να το κοιτάς ανά αραιά και που

yyy
10-11-16, 20:39
2/11 έκανα παραγγελία και Nov 03, 2016 19:36:00 PM PST μου δόθηκε track. Είναι φυσιολογικό μετά από 1 εβδομάδα να μη δείχνει τίποτα; Δεν το βιάζομαι έτσι κι αλλιώς. Από απορία ρωτάω.

Αν είναι tracking number που δίνει το ebay, πολλές φορές δεν αντιστοιχεί σε πραγματικό. Είναι κάποιο περίεργο σύστημα, δεν έχω καταλάβει ακριβώς, ίσως για εσωτερική χρήση δική τους ή απλά για να εντυπωσιάσουν/καθησυχάσουν τον αγοραστή!

pakitis
10-11-16, 21:14
Όχι, κανονικό είναι. Θα επανέλθω τις επόμενες ημέρες. :)

cool11
10-11-16, 21:18
Αλλαξε κατι που δεν ξερω?
Τωρα, οταν γινεται dispatch (παντα πληρωνω αμεσα με pp), με ενημερωνει εκτος απο το ebay(οπως εκανε παντα), και το paypal!

yyy
10-11-16, 21:32
Αλλαξε κατι που δεν ξερω?
Τωρα, οταν γινεται dispatch (παντα πληρωνω αμεσα με pp), με ενημερωνει εκτος απο το ebay(οπως εκανε παντα), και το paypal!

Σε μένα πάντα έτσι γινόταν: άμεση ενημέρωση και από ebay και από paypal.

cranky
10-11-16, 22:49
Σε μένα πάντα έτσι γινόταν: άμεση ενημέρωση και από ebay και από paypal.
Ακριβώς έτσι, και σ' εμένα.

cool11
10-11-16, 22:57
Στο dispatch, παντα σας ενημερωνε και το paypal????
Εγω δεν εχω αλλαξει κατι στις ρυθμισεις, ουτε στο ενα ουτε στο αλλο.
Το pp με ενημερωνε μονο κατα την χρεωση εντος ebay. Και μετα τελος.
Δεν μπορω να καταλαβω...
Τα δουλευω χρονια και τα δυο, ξερω τι λεω, και ξερω τι γινονταν παντα στις αγορες μου....

thourios
13-11-16, 12:00
Τελικά αυτό το Global Shipping Program εξασφαλίζει τις ιστορίες με το τελωνείο;
Εδώ πρόκειται για ένα ρολόι που μαζί με τα ταχυδρομικά έχουμε + 47,38 $
Από singapore πχ αν βρούμε το ίδιο δεν τα πληρώνουμε και με free post.
Τα ρολόγια γενικώς έχουν πολύ ανεβασμένες τιμές σε σχέση με πριν δυο τρία χρόνια.

176599

Serafeim Karakostas
13-11-16, 18:59
Ναι, προπληρώνεις τους τελωνειακούς δασμούς.

mrsaccess
13-11-16, 20:45
@mrsaccess. Εμεινες ευχαριστημένος από την ένταση? Γιατί απ'ότι είδα οι σωλήνες led είναι ψόφιοι.


Ναι, λίγο χαμηλότερη από το παλιό αλλά ικανοποιητική για πάγκο κουζίνας. Επίσης το χρώμα έχει περισσότερο μωβ. Το κακό με τους σωλήνες είναι πως έχουν σε μια πλευρά ένα led strip, οπότε το φως είναι περισσότερο κατευθυντικό σε σχέση με τους κανονικούς και φυσικά πρέπει να προσέξεις πως θα το βάλεις.

Η σωστή λύση είναι τελείως αφαίρεση του σωλήνα (και της βάσης) και χρήσης led strips αλλά στην περίπτωσή μου θα το κάνω κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο για όλους τους σωλήνες της κουζίνας.

giorgosk
14-11-16, 23:30
Παρήγγειλα κάτι led κόστος 2.23 ευρώ και μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής από το internet banking της Εθνικής βλέπω δέσμευση 3.3 ευρώ. Γιατί αυτή η διαφορά ;; Το είδα και σε άλλα προϊόντα ..

Με χρεωστική τα αγοράζω.

vasilis_ts
15-11-16, 03:26
Εχετε παραγγειλει κανονικα απο ebay αυτες τις μερες? Δοκιμασα χθες και σημερα και τρωω ακυρο απο το paypal. Στο paypal εχω συνδεσει καρτα moneysafe και μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα. Η moneysafe μονη της, εκτος paypal λειτουργει μια χαρα, εκανα συναλλαγη στο aliexpress πριν απο λιγο.

badweed
15-11-16, 03:36
Εχετε παραγγειλει κανονικα απο ebay αυτες τις μερες? Δοκιμασα χθες και σημερα και τρωω ακυρο απο το paypal. Στο paypal εχω συνδεσει καρτα moneysafe και μεχρι τωρα λειτουργουσε κανονικα. Η moneysafe μονη της, εκτος paypal λειτουργει μια χαρα, εκανα συναλλαγη στο aliexpress πριν απο λιγο.

σε εμενα δουλεψε νωριτερα μια χαρα ,ομως συνδεδεμενο το paypal με πιστωτικη .

thourios
15-11-16, 10:18
Δούλεψε κανονικά. Αγορά πριν λίγο. Όλα εντάξει.

fantasma_tis_nixtas
15-11-16, 11:14
Χρεωστική Πειραιώς και paypal μια χαρά όλα.

vasilis_ts
15-11-16, 12:20
Ισως εφαγε ακυρο η moneysafe απο το paypal. Θα δοκιμασω με balance και βλεπουμε.

sdikr
15-11-16, 12:22
Παρήγγειλα κάτι led κόστος 2.23 ευρώ και μετά την ολοκλήρωση της συναλλαγής από το internet banking της Εθνικής βλέπω δέσμευση 3.3 ευρώ. Γιατί αυτή η διαφορά ;; Το είδα και σε άλλα προϊόντα ..

Με χρεωστική τα αγοράζω.

Είναι άλλη η ισοτιμία της τράπεζας και άλλη αυτή που βλέπεις πχ σε κάποιο currency converter, ακόμα όταν κάνουν την δέσμευση βάζουν κάτι παραπάνω γιατί μπορεί πχ όταν θα γίνει η χρέωση να είναι άλλη ισοτιμία, περίμενε λίγο μέχρι να το δείς να περνάει κανονικά στις κινήσεις

giorgosk
17-11-16, 20:59
Refound πως γίνεται ;;

badweed
17-11-16, 23:24
Refound πως γίνεται ;;
:rolleyes:
ψαχνεις με τα ιδια specs ;
:oops: :p

bill27
18-11-16, 02:06
refund λεγεται,
σημαινει επιστροφη χρηματων,για ποιο λογο θελεις refund???

giorgosk
18-11-16, 19:00
Ένα προϊόν άργησε πολύ.....τι κάνω τώρα ;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.