PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

badweed
18-11-16, 19:14
Ένα προϊόν άργησε πολύ.....τι κάνω τώρα ;;;;

καλο ειναι για αρχη να στειλεις ενα μηνυμα στον πωλητη , βοηθαει και σε περαιτερω διεκδικηση επιστροφης τους ποσου που πληρωσες .

giorgosk
19-11-16, 00:42
Ναι του έστειλα μήνυμα και ο ίδιος μου το πρότεινε...

pakitis
21-11-16, 13:41
Παραγγελία από GB ήρθε σε 15 ημέρες επαρχία.

RASTAVIPER
21-11-16, 23:02
Παραγγελία από GB ήρθε σε 15 ημέρες επαρχία.
Και τι σχέση εχει με το EBay?

cool11
22-11-16, 09:59
Στο ebay σε πολλους πωλητες, μπορω να πληρωσω στην 2η οθονη μετα το πατημα του 'buy now',
απευθειας μεσω καρτας;
Διχως να χρησιμοποιησω paypal?

slow
23-11-16, 04:01
Έχω παραγγείλει μπαταρίες για laptop από γερμανία και δεν μου έχουν έρθει ποτέ, έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα?
Συγκεκριμένα πριν από κανένα μήνα παρήγγειλα μπαταρία για ένα acer. Αφού περίμενα μία βδομάδα επιπλέον από το Estimated delivery έγραψα στον πωλητή ότι δεν την παρέλαβα και την επόμενη μέρα μου έκανε refund.
Την επόμενη μέρα αφού ξαναμπήκαν τα χρήματα ξαναέκανα παραγγελία την ίδια μπαταρία αλλά από άλλον πωλητή. Ξανά τα ίδια, η μπαταρία δεν ήρθε ποτέ. Ξαναπερίμενα μια βδομάδα επιπλέον μπας και... αλλά τίποτα. Αφού έγραψα πάλι στον πωλητή ότι δεν παρέλαβα μου έκανε και αυτός refund έπειτα από 2 μέρες. Τελικά την συγκεκριμένη μπαταρία την βρήκα σε Ελληνικό site (λίγο τσιμπημένη βέβαια) και την πήρα από εκεί.

Στις 15/11 παρήγγειλα μία ακόμη μπαταρία για άλλο laptop από άλλον πωλητή (πολύ έμπιστο από τον οποίο έχω ξαναψωνίσει χωρίς πρόβλημα -έχει 1436517 feedbacks με 99.7% positive feedback- παρόλο που την είχε ακριβότερα από άλλους για να είμαι σίγουρος ότι θα έρθει) με Estimated delivery Nov 18, 2016 - Nov 23, 2016 και πάλι όμως μέχρι σήμερα δεν ήρθε.
Φυσικά θα περιμένω μία ολόκληρη βδομάδα ακόμη, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο, πρώτη φορά αργούν τόσο πράγματα από Ευρώπη και μάλιστα οι πρώτες μπαταρίες δεν ήρθαν ποτέ....
(Και κάτι ψιλοπράγματα που παρήγγειλα από κίνα με Estimated delivery τέλη Δεκεμβρίου ήρθαν πριν μια βδομάδα -μέσα σε 15 μέρες- δηλαδή ένα μήνα πιο μπροστά)

'Εχει τύχει σε κανέναν άλλον παρόμοιο πρόβλημα τελευταία με μπαταρίες?

bill27
23-11-16, 10:34
tracking number δεν σου εδωσε για να κοιτας??Εγω χθες παρελαβα μπαταρια για τηλεφωνο απο Κινα με nl post..

thourios
23-11-16, 11:28
Με απλές επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από Κίνα έχω και εγώ πρόβλημα.
Τις οποίες δεν έχω λάβει. Σε λίγες μέρες θα επικοινωνήσω με τον πωλητή.
Πρέπει να υπάρχει γενικότερο θέμα με την αποστολή μπαταριών κάτι που είχα
διαβάσει παλαιότερα αλλά δεν θυμόμουνα όταν έκανα την παραγγελία.

slow
25-11-16, 04:30
τελικά η τελευταία μπαταρία ήρθε με 1 μέρα καθυστέρηση από το Estimated delivery αλλά οι προηγούμενες 2 ακόμη έρχονται.
Άρα μάλλον ήταν θέμα πωλητή και όχι μπαταρίας η καθυστέρηση...

button
25-11-16, 11:55
εγώ πάντως χτες έλαβα απο uk τις ζελατίνες για κινητό 22-27 έλεγε και ήρθε κανονικά και είχα παραγγείλει την προηγούμενη παρασκευή

tsavman
25-11-16, 12:14
Δευτέρα παρέλαβα κάτι tempered από τα βάθη της Κίνας, στις 6 εβδομάδες ακριβώς, οπότε μην γκρινιάζετε :p

cool11
25-11-16, 12:45
Πως γινεται στη σελιδα του ενας seller να λεει 'we accept only paypal',
αλλα οταν προχωρας με buy στη 2η σελιδα,
να υπαρχει και επιλογη κατω απο το pp και για πληρωμη μεσω καρτας;

Εχει ξεχαστει να ενημερωθει η σελιδα του, ή συμβαινει κατι αλλο;

netblues
25-11-16, 13:12
Εσυ πληρωνεις μεσω paypal με την καρτα σου, χωρις λογαριασμο paypal.
Αυτος παλι μεσω paypal τα εισπραττει.
Απλο

thourios
25-11-16, 13:44
Ήρθαν τελικά οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες από Κίνα που είχα πει παραπάνω.
Να δούμε τώρα αν είναι εντάξει γιατί παίζει και πολύ μαϊμού.
Δείχνουν ότι είναι full σε έναν μετρητή που έχω αλλά πως μπορούμε να μετρήσουμε τα αμπέρ. Μπορεί κάποιος να μου πει με απλό τρόπο;

cool11
25-11-16, 14:44
Εσυ πληρωνεις μεσω paypal με την καρτα σου, χωρις λογαριασμο paypal.
Αυτος παλι μεσω paypal τα εισπραττει.
Απλο

Μπορει καποιος να μου το εξηγησει και να μου το ξεθαρισει με τον τροπου που θα το ρωτησω;;;;;
Ερωτηση λοιπον:
Αν εχω λοιπον χρηματα στο balance, συμφωνα με οσα λες, μπορω να επιλεξω να πληρωσω μεσω pp μεσω καρτας; Κι ας εχει το balance μου χρηματα;

Γιατι σε αλλες συζητησεις εχει ειπωθει, οτι το pp δεν σε αφηνε να πληρωσεις απευθειας μεσω καρτας, οταν ειχες χρηματα στο balance. Οτι πρωτα τραβει απο το balance, και μονο οταν τελειωσει πηγαινε να τραβηξει απο την καρτα.

Αρα τωρα, μπορω ενω εχει το pp balance μου χρηματα,
να επιλεξω την 2η επιλογη σε αυτη την 2η οθονη του ebay,
και να διαλεξω να πληρωσω με pp αλλα μεσω της καρτας;

sdikr
25-11-16, 14:59
Μπορει καποιος να μου το εξηγησει και να μου το ξεθαρισει με τον τροπου που θα το ρωτησω;;;;;
Ερωτηση λοιπον:
Αν εχω λοιπον χρηματα στο balance, συμφωνα με οσα λες, μπορω να επιλεξω να πληρωσω μεσω pp μεσω καρτας; Κι ας εχει το balance μου χρηματα;

Γιατι σε αλλες συζητησεις εχει ειπωθει, οτι το pp δεν σε αφηνε να πληρωσεις απευθειας μεσω καρτας, οταν ειχες χρηματα στο balance. Οτι πρωτα τραβει απο το balance, και μονο οταν τελειωσει πηγαινε να τραβηξει απο την καρτα.

Αρα τωρα, μπορω ενω εχει το pp balance μου χρηματα,
να επιλεξω την 2η επιλογη σε αυτη την 2η οθονη του ebay,
και να διαλεξω να πληρωσω με pp αλλα μεσω της καρτας;

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή

netblues
25-11-16, 15:14
Μα για να πληρωσεις μεσω balance πρεπει πρωτα να κανεις login στο λογαριασμο σου.
Αν δεν κανεις login και πληρωσεις δινοντας (ξανα) την καρτα σου στο paypal, δεν υπαρχει balance...

Μια δοκιμη θα το αποδειξει.

cool11
25-11-16, 15:30
Μα για να πληρωσεις μεσω balance πρεπει πρωτα να κανεις login στο λογαριασμο σου.
Αν δεν κανεις login και πληρωσεις δινοντας (ξανα) την καρτα σου στο paypal, δεν υπαρχει balance...

Μια δοκιμη θα το αποδειξει.

Καταλαβα. Ευχαριστω!

Συμφερει καλυτερα αυτος ο τροπος, αν δεν κολησει το θεμα στα cc, σε σχεση με την πληρωμη με login -->>pp-->>καρτα; Ή ειναι τα ιδια, απλα αλλαζει ο τροπος; (δεν ξερω αν δεν γνωριζω εγω κατι/μου διαφευγει κατι)
Απο χρηση pp balance σαφως και συμφερει, λογω των καλυτερων ισοτιμιων τραπεζας(καρτα).

Απλα το ερωτημα μου αφορα συγκριση 'πληρωμη με pp χωρις login - με καρτα', vs 'πληρωμη με pp με login με καρτα'

netblues
25-11-16, 15:57
Ειναι ακριβως το ιδιο, δεν αλλαζει σε κατι το login.

giorgosk
25-11-16, 21:45
Αν ένας πωλητής κάνει refund πότε βλέπεις τα λεφτά σου πίσω ;;

Panos.2006
27-11-16, 00:23
Δύο με τρεις εργάσιμες, πρώτα θα το δεις στο paypal και μετά στην τράπεζα.

cool11
27-11-16, 19:02
Το estimated delivery time το βλεπω σε ολο και λιγοτερες παραγγελιες πλεον.
Ειναι καθαρα στην ευχερεια του πωλητη να το δημοσιευσει;

andm
03-12-16, 16:31
Μου 'ρθε ένα tempered από uk σπασμένο. Σας έχει τύχει ποτέ; Δέχτηκε να μου στείλει καινούριο!

button
05-12-16, 12:26
γίνεται με το λογαριασμό ebay.co.uk να μπεις στο ebay.com ??

netblues
05-12-16, 12:32
Ενα ειναι το ebay... Με τον ιδιο username & pass μπαινεις σε ολα τα "τοπικα"

button
05-12-16, 16:58
Ενα ειναι το ebay... Με τον ιδιο username & pass μπαινεις σε ολα τα "τοπικα"

χμμ λες να έβαλα κάτι λάθος όταν πήγα να μπω :hmm:

netblues
05-12-16, 17:01
Σιγουρα..

teris3
06-12-16, 00:49
Kαλησπέρα,
έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία να του έχουν στείλει συστημένο από Γερμανία με Deutsche Post της μορφής REXXXXXXXXDE ; Η τελευταία ενημέρωση που έχω είναι στις 29/11 από το Logistics Φρανκφούρτη αλλά ακόμα δεν έχει εμφανιστεί στα Ελτά στην Ελλάδα! Πόσο καιρό κάνει περίπου να φανεί εδώ;

button
21-12-16, 10:04
Από ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ στα ΕΛΤΑ που πάει πρώτα Αθήνα και μετά Θεσσαλονίκη η απευθείας Θεσ/νικη ??

anestis375
21-12-16, 19:14
Από ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ στα ΕΛΤΑ που πάει πρώτα Αθήνα και μετά Θεσσαλονίκη η απευθείας Θεσ/νικη ??
πρώτα Αθήνα

button
22-12-16, 16:15
Δεν μπορώ να καταλάβω με αυτά τα tracking codes στο 17track.net λέει οτι έφτασε στα ELTA 20/12 ενώ στο ΕΛΤΑ λέει αυτό ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-12-2016 15:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ Δεν έπρεπε να λέει Παραλαβή τι εννοεί αποστολή ??


έστειλα email στα ELTA και μου απαντάνε
Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με το Διεθνές Ταχυδρομικό Σύστημα στο οποίο έχουν πρόσβαση μόνο ταχυδρομικές υπηρεσίες, σας πληροφορούμε ότι μέχρι σήμερα 22.12.2016, δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης του εν λόγω αντικειμένου στην Ελλάδα.



Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου και την επίδοση του, σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και το Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους Καταναλωτές θα πρέπει, ο αποστολέας ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία αποστολής, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Τι γίνεται εδώ

RASTAVIPER
22-12-16, 18:26
Δεν μπορώ να καταλάβω με αυτά τα tracking codes στο 17track.net λέει οτι έφτασε στα ELTA 20/12 ενώ στο ΕΛΤΑ λέει αυτό ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-12-2016 15:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ Δεν έπρεπε να λέει Παραλαβή τι εννοεί αποστολή ??


έστειλα email στα ELTA και μου απαντάνε

Τι γίνεται εδώ
Δώσε το TN να σου πούμε.

Andreaslar
22-12-16, 19:36
Δεν μπορώ να καταλάβω με αυτά τα tracking codes στο 17track.net λέει οτι έφτασε στα ELTA 20/12 ενώ στο ΕΛΤΑ λέει αυτό ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-12-2016 15:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ Δεν έπρεπε να λέει Παραλαβή τι εννοεί αποστολή ??


έστειλα email στα ELTA και μου απαντάνε

Τι γίνεται εδώ

Στις 20/12 τα ΕΛΤΑ Σιγκαπούρης έστειλαν το δέμα στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, δλδ στην Ελλάδα.


Τι δεν καταλαβαίνεις;

button
22-12-16, 23:45
Δώσε το TN να σου πούμε.
RF428991111SG

Στις 20/12 τα ΕΛΤΑ Σιγκαπούρης έστειλαν το δέμα στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, δλδ στην Ελλάδα.


Τι δεν καταλαβαίνεις;

Οτιμου λένε απο τα ελτα οτι δεν υπάρχει

ubi
22-12-16, 23:54
RF428991111SG


Οτιμου λένε απο τα ελτα οτι δεν υπάρχει

Μια χαρά μου φαίνεται το track πάντως.
Όταν φτάσει Ελλάδα, θα στο εμφανίζει και στα ΕΛΤΑ.

Andreaslar
23-12-16, 00:56
RF428991111SG


Οτιμου λένε απο τα ελτα οτι δεν υπάρχει

Δεν υπάρχει = δεν έφτασε Ελλάδα / δεν το έκαναν scan (το barcode/tn) ακόμα στην Ελλάδα.


σας πληροφορούμε ότι μέχρι σήμερα 22.12.2016, δεν υπάρχει καταγραφή άφιξης / διαχείρισης του εν λόγω αντικειμένου στην Ελλάδα.

Απεστάλη από ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ στο εξωτερικό= Δηλαδή το σκαναραν και το έβαλαν σε ενα σάκο για να το φορτώσουν στο αεροπλάνο για Ελλάδα.

2 περιπτώσεις:
α) ο σάκος με το δέμα είναι ακόμα στην Σιγκαπούρη και περιμένει να φορτωθεί σε αεροπλάνο για Ελλάδα
β) ο σάκος με το δέμα να έχει φτάσει Ελλάδα, αλλά να ΜΗΝ έχει ανοιχτεί ακόμα απο τα ΕΛΤΑ (ωστε να σκαναρουν το tracking)

Είναι απλά τα πράγματα, όπως απλή και ξεκάθαρη η απάντηση από τα ΕΛΤΑ!

jap
23-12-16, 08:49
Εντάξει, πριν δυο μέρες ήταν Σιγκαπούρη, όλα καθυστερούν λόγω Χριστουγέννων, πιο κοντά στο α) είμαστε, ακριβώς όπως τα λέει ο Αντρέας είναι τα πράγματα. Δεν τα φορτώνουν και σε ένα αεροπλάνο να έρθουν απευθείας Αθήνα. Λίγο υπομονή.

RASTAVIPER
23-12-16, 16:42
RF428991111SG


Οτιμου λένε απο τα ελτα οτι δεν υπάρχει
Μα τα ΕΛΤΑ που να το δούνε;
Αφού 20/12 ήταν Σιγκαπούρη.

Το λέει ξεκάθαρα:
2016-12-20 15:43 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

dimitri_ns
23-12-16, 16:57
Μα τα ΕΛΤΑ που να το δούνε;
Αφού 20/12 ήταν Σιγκαπούρη.

Το λέει ξεκάθαρα:
2016-12-20 15:43 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Αιντε πάλι

Ολα τα tracking εμφανίζουν ενδείξεις από την πρώτη δήλωση, όπου και νάναι το πακέτο
Το σύστημα tracking των ΕΛΤΑ και των κάθε ΕΛΤΑ δεν κάνουν tracking μόνο στην Ελλάδα

Τόχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ?

button
23-12-16, 18:16
Μα τα ΕΛΤΑ που να το δούνε;
Αφού 20/12 ήταν Σιγκαπούρη.

Το λέει ξεκάθαρα:
2016-12-20 15:43 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

χμμ 20 μέρες να το στείλουν και τι μου λέει ο μακακας απο το μαγαζί οτι το έστειλαν στις 12 Δεκέμβρη...

RASTAVIPER
23-12-16, 20:26
Αιντε πάλι

Ολα τα tracking εμφανίζουν ενδείξεις από την πρώτη δήλωση, όπου και νάναι το πακέτο
Το σύστημα tracking των ΕΛΤΑ και των κάθε ΕΛΤΑ δεν κάνουν tracking μόνο στην Ελλάδα

Τόχεις χρησιμοποιήσει ποτέ ?

Σοβαρά τώρα;
Γιατί τότε πολλές φορές τα ίδια τα ΕΛΤΑ λένε ότι θα το δούνε αφού μπει στην χώρα;
Μήπως νομίζεις ότι μόνο εσύ ξέρεις τι ισχύει και οι υπόλοιποι τα βγάζουν από το κεφάλι τους;

Φανερός Πράκτωρ
23-12-16, 20:36
Εγώ πάντως θα πιστέψω τον κάτοικο Ελλάδας για τα ελληνικά ταχυδρομεία και όχι τον κάτοικο Μαλτας.

mrsaccess
23-12-16, 21:38
Έλα όμως που ο κάτοικος Μάλτας έχει δίκιο. Δεν το εμφανίζουν πάντα αμέσως τα ΕΛΤΑ στο σύστημά τους.

Φανερός Πράκτωρ
23-12-16, 21:56
Το ξέρω αλλά μου χαλάς το σπάσιμο στον κάτοικο Μάλτας

mrsaccess
23-12-16, 22:03
Το ξέρω αλλά μου χαλάς το σπάσιμο στον κάτοικο Μάλτας

Ναι μωρέ, τι να ξέρει ο Μαλτέζος. Και οι ηλιακοί του χάλια είναι. :p

sdikr
23-12-16, 22:07
Έλα όμως που ο κάτοικος Μάλτας έχει δίκιο. Δεν το εμφανίζουν πάντα αμέσως τα ΕΛΤΑ στο σύστημά τους.

Το εμφανίζουν πάντα μόλις γίνει παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό ή send item abroad στην άλλη άκρη, δεν εμφανίζει το electronic notification

* Σε περιπτώσεις που κάτι είναι απο κίνα, αλλά το στέλνουν με Nl post ή κάποιο άλλο εκτός κίνας τότε στα ελτά θα αρχίσει να μετράει απο το send abroad του NL

dimitri_ns
24-12-16, 05:43
Σοβαρά τώρα;
Γιατί τότε πολλές φορές τα ίδια τα ΕΛΤΑ λένε ότι θα το δούνε αφού μπει στην χώρα;
Μήπως νομίζεις ότι μόνο εσύ ξέρεις τι ισχύει και οι υπόλοιποι τα βγάζουν από το κεφάλι τους;


Έλα όμως που ο κάτοικος Μάλτας έχει δίκιο. Δεν το εμφανίζουν πάντα αμέσως τα ΕΛΤΑ στο σύστημά τους.


Το εμφανίζουν πάντα μόλις γίνει παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό ή send item abroad στην άλλη άκρη, δεν εμφανίζει το electronic notification

* Σε περιπτώσεις που κάτι είναι απο κίνα, αλλά το στέλνουν με Nl post ή κάποιο άλλο εκτός κίνας τότε στα ελτά θα αρχίσει να μετράει απο το send abroad του NL

To ότι το σύστημα των ΕΛΤΑ δεν είναι τόσο καλό όσο το track17 και καθυστερεί μερικές φορές στην ενημέρωση, είναι άλλο θέμα
Ολοι την ίδια database ρωτάνε

Και επειδή σε όλες μου τις κινέζικες αγορές έχω δύο tabs ανοιχτά συνέχεια μέχρι να ολοκληρωθεί η παραγγελία (trak17, ΕΛΤΑ) και στα ΕΛΤΑ εμφανίζεται μόλις δοθεί από τον μεταφορέα η πρώτη ένδειξη
Το track17 βολεύει περισσότερο γιατί θέλει απλώς refresh (scan) χωρις να χρειάζεται να δίνω ξανά tracking numbers
Στα ΕΛΤΑ πρέπει κάθε φορά να δίνω tracking numbers (copy paste από το track17)

Kai για αποστολές NL τα ΕΛΤΑ εμφανίζουν item preadvised ή κάπως έτσι,'οταν το δέμα παραδοθεί στον μεταφορέα στην Κίνα, όπως και το track17, και για να συνεχίσει το tracking από NL πρέπει το πακέτο να πάει Ολλανδία και να δόσουν συνέχεια τα NL ( περίπου μία εβδομάδα ).

Επαναλαμβάνω, για όλες τις αγορές μου από Κίνα

badweed
24-12-16, 09:10
περιμενα κατι κινεζικα πακετα και τα ειχα χασει για κανα 50 αρι μερες (2 κυριως ) , ζητησα επιστροφη χρηματων και στον εναν την πηρα με το που ειδε το μηνυμα ( εχω δυο εβδομαδες που τους ειδοποιω καθε περιπου 7 μερες οτι περασε η εκτιμωμενη ημερομηνια χωρις να ζηταω την επιστροφη χρηματων η επαναποστολη, απλως τους ενημερωνω οτι περασε η ημερομηνια και τους αφηνω να μου το προσφερουν αυτοι ,συνηθως λενε περιμενε μια-δυο εβδομαδες ) . σε εναν αλλον , με του λεω οτι εχει αργησει 10 μερες , μου εκανε επιστροφη πριν πω δευτερη κουβεντα ,και ηρθε δυο μερες μετα η παραγγελια , τον ενημερωσα αμεσως πως θελει να τον πληρωσω , του προτεινα να παραγγειλω ενα ιδιο χωρις να το στειλει .

ενα περιεργο ηταν οτι και στα δυο πακετα που ειχαν αργησει 50 μερες , εβαλα τον κωδικο στα ελτα τωρα , και ειδα οτι ειχαν ερθει λεει μεσα σε μια εβδομαδα απο κινα -δεν το ειχα δει τοτε , και την επομενη μερα επαναπατριστηκαν ....

παντως κατι δεματακια σκανε αρκτα γρηγορα , μεχρι και σε 10 μερες τυχαινει

dimitri_ns
24-12-16, 09:41
περιμενα κατι κινεζικα πακετα και τα ειχα χασει για κανα 50 αρι μερες (2 κυριως ) , ζητησα επιστροφη χρηματων και στον εναν την πηρα με το που ειδε το μηνυμα ( εχω δυο εβδομαδες που τους ειδοποιω καθε περιπου 7 μερες οτι περασε η εκτιμωμενη ημερομηνια χωρις να ζηταω την επιστροφη χρηματων η επαναποστολη, απλως τους ενημερωνω οτι περασε η ημερομηνια και τους αφηνω να μου το προσφερουν αυτοι ,συνηθως λενε περιμενε μια-δυο εβδομαδες ) . σε εναν αλλον , με του λεω οτι εχει αργησει 10 μερες , μου εκανε επιστροφη πριν πω δευτερη κουβεντα ,και ηρθε δυο μερες μετα η παραγγελια , τον ενημερωσα αμεσως πως θελει να τον πληρωσω , του προτεινα να παραγγειλω ενα ιδιο χωρις να το στειλει .

ενα περιεργο ηταν οτι και στα δυο πακετα που ειχαν αργησει 50 μερες , εβαλα τον κωδικο στα ελτα τωρα , και ειδα οτι ειχαν ερθει λεει μεσα σε μια εβδομαδα απο κινα -δεν το ειχα δει τοτε , και την επομενη μερα επαναπατριστηκαν ....

παντως κατι δεματακια σκανε αρκτα γρηγορα , μεχρι και σε 10 μερες τυχαινει

Οταν κάνεις παραγγελία από Κίνα ή αλλού, να την παρακολουθείς καθημερινά.

Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις όπου χαρτί συστημένου από ΕΛΤΑ δεν ήρθε, ενώ το tracking έλεγε ότι το πακέτο είναι στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου και ότι δόθηκε ειδοποίηση στον πελάτη.

Με την εκτύπωση από Track17 (δυστυχώς η εκτύπωση από ΕΛΤΑ είναι δύσκολη), πήγα στο ταχυδρομείο 5-6 ημέρες μετά, κόψανε χαρτί συστημένου και υπέγραψα και παρέλαβα το δέμα.

Αφού παραγγείλεις, πρέπει νάσαι από πάνω. Κουραστικό αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

jap
24-12-16, 10:53
Με την εκτύπωση από Track17 (δυστυχώς η εκτύπωση από ΕΛΤΑ είναι δύσκολη), πήγα στο ταχυδρομείο 5-6 ημέρες μετά, κόψανε χαρτί συστημένου και υπέγραψα και παρέλαβα το δέμα.

Αρκεί το tracking number και, ανάλογα το ταχυδρομείο και την οργάνωσή του, και η ημερομηνία άφιξης σε αυτούς, γιατί κάποιοι τα ταξινομούν (και) έτσι. Και χωρίς tracking ψάχνουν και στο δίνουν, αλλά αν δεν γίνεται χαμός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.