PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

daywalker06
24-12-16, 11:52
δυστυχώς η εκτύπωση από ΕΛΤΑ είναι δύσκολη

δεν ειναι δύσκολη αν προσπαθήσεις απο τα elta-courier που εμφανίζει ολα τα tracking των ελτα

dimitri_ns
24-12-16, 11:57
δεν ειναι δύσκολη αν προσπαθήσεις απο τα elta-courier που εμφανίζει ολα τα tracking των ελτα

Thanks
Δουλεύει

sdikr
24-12-16, 14:32
To ότι το σύστημα των ΕΛΤΑ δεν είναι τόσο καλό όσο το track17 και καθυστερεί μερικές φορές στην ενημέρωση, είναι άλλο θέμα
Ολοι την ίδια database ρωτάνε

Και επειδή σε όλες μου τις κινέζικες αγορές έχω δύο tabs ανοιχτά συνέχεια μέχρι να ολοκληρωθεί η παραγγελία (trak17, ΕΛΤΑ) και στα ΕΛΤΑ εμφανίζεται μόλις δοθεί από τον μεταφορέα η πρώτη ένδειξη
Το track17 βολεύει περισσότερο γιατί θέλει απλώς refresh (scan) χωρις να χρειάζεται να δίνω ξανά tracking numbers
Στα ΕΛΤΑ πρέπει κάθε φορά να δίνω tracking numbers (copy paste από το track17)

Kai για αποστολές NL τα ΕΛΤΑ εμφανίζουν item preadvised ή κάπως έτσι,'οταν το δέμα παραδοθεί στον μεταφορέα στην Κίνα, όπως και το track17, και για να συνεχίσει το tracking από NL πρέπει το πακέτο να πάει Ολλανδία και να δόσουν συνέχεια τα NL ( περίπου μία εβδομάδα ).

Επαναλαμβάνω, για όλες τις αγορές μου από Κίνα


Επαναλαμβάνω, nl tracking δίνει στο nltrack the item is pre-adviced, στα ελτα τίποτα
SG tracking, εμφάνιση στο elta μετά απο το παραλαβή απο πελάτη στο εξωτερικό

RASTAVIPER
24-12-16, 20:07
Το ξέρω αλλά μου χαλάς το σπάσιμο στον κάτοικο Μάλτας

Με αυτόν τροπο δικαιολογείς τα ποστ σου;
Ότι γράφεις οτιναναι απλά για σπάσιμο;
Πολυ εποικοδομητική η προσφορά σου στο φόρουμ τότε.

badweed
24-12-16, 20:47
η απαντηση του jim στην ερωτηση πως θελει να τον πληρωσω εφοσων ηρθε δυο μερες μετα την επιστροφη χρηματων το αντικειμενο για το οποιο αποζημιωθηκα οταν του ειπα οτι εχει αργησει 10 μερες .


hello,
have this one on me,
Merry Christmas, all the best.
Jim
(PS Thank you for your honesty)

το ποσο του αντικειμενου για ενδεικτικους λογους , ειναι 16,6 ευρω .

psolord
24-12-16, 22:34
Ρε το Jimαρα! Πολύ large! :oneup:

skel
26-12-16, 05:46
παιδια για fan controler αξίζει κάτι απο εδώ (http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=webroot&_osacat=0&ssPageName=GSTL&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfan+control.TRS0&_nkw=fan+control&_sacat=0)

κατι απλό και φτηνό θα ήθελα εκτός και αν δεν αξίζουν τα φτηνά

tsavman
26-12-16, 14:11
παιδια για fan controler αξίζει κάτι απο εδώ (http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=webroot&_osacat=0&ssPageName=GSTL&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xfan+control.TRS0&_nkw=fan+control&_sacat=0)

κατι απλό και φτηνό θα ήθελα εκτός και αν δεν αξίζουν τα φτηνά

Καταλαβαίνω τον πειρασμό σου για ψηφιακό controller με οθόνες κλπ, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις τον πιο καλοφτιαγμένο αναλογικό που θα βρεις.

Τις εποχές που είχα ακόμα desktop pc ό,τι και αν έβαζα γυρνούσα πάντα σε έναν αναλογικό με 3 knobs που είχα. Δεν θυμάμαι μάρκα τώρα, αλλά σίγουρα κάπου παραχωμένο τον έχω.

skel
26-12-16, 14:29
Καταλαβαίνω τον πειρασμό σου για ψηφιακό controller με οθόνες κλπ, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις τον πιο καλοφτιαγμένο αναλογικό που θα βρεις.

Τις εποχές που είχα ακόμα desktop pc ό,τι και αν έβαζα γυρνούσα πάντα σε έναν αναλογικό με 3 knobs που είχα. Δεν θυμάμαι μάρκα τώρα, αλλά σίγουρα κάπου παραχωμένο τον έχω.

καλά ναι είναι όπως το είπες, επειρεάζουν εύκολα αυτά τα ledακια αλλά αν είναι στον 1 μηνα να πάει για πέταμα προτιμώ να πάω σε αναλογικό όπως λες.
έχεις κανενα δοκιμασμένο απο ebay ?
δεν καίγομαι τόσο να πάρω μονο αν υπάρχει κάτι φθηνούλι

RASTAVIPER
26-12-16, 14:34
Καταλαβαίνω τον πειρασμό σου για ψηφιακό controller με οθόνες κλπ, αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις τον πιο καλοφτιαγμένο αναλογικό που θα βρεις.

Τις εποχές που είχα ακόμα desktop pc ό,τι και αν έβαζα γυρνούσα πάντα σε έναν αναλογικό με 3 knobs που είχα. Δεν θυμάμαι μάρκα τώρα, αλλά σίγουρα κάπου παραχωμένο τον έχω.
Και εγώ ένα της AKASA έχω στο PC μου με ροοστάτες και μετά από 6-7 χρόνια όλες οι ενδείξεις και οι φωτισμοί ακόμα παίζουν μια χαρά.

tsavman
26-12-16, 19:14
καλά ναι είναι όπως το είπες, επειρεάζουν εύκολα αυτά τα ledακια αλλά αν είναι στον 1 μηνα να πάει για πέταμα προτιμώ να πάω σε αναλογικό όπως λες.
έχεις κανενα δοκιμασμένο απο ebay ?
δεν καίγομαι τόσο να πάρω μονο αν υπάρχει κάτι φθηνούλι

Δεν έχω κάποιο εύκαιρο λινκ καθώς έχω να ασχοληθώ καιρό, αλλά το είχα πάρει από eshop, ήταν κάποια γνωστή μάρκα και έμπαινε σε φατνίο 3.5''.

Νομίζω με 10 ευρώ για κάτι τέτοιο είσαι άρχοντας.

mariakr
10-01-17, 00:40
Καλησπέρα, Καλή χρονιά,
Αγόρασα ένα ζευγάρι γυαλιά και την άλλη μέρα περιχαρής αγόρασα κι άλλο ένα για μια φίλη μου....Και η μια παραγγελία έφυγε και ανακαλύπτω τώρα ότι έφυγε από Κίνα με dhl !!! Την πάτησα...Δεν το έγραφε πουθενά και νόμιζα ότι θα ταχυδρομηθει από Ευρώπη. Και έβαλα και δύο παραγγελίες...
Πώς κάνω αναζήτηση στο θέμα να δω αν μπορω να τα επιστρέψω; θα πληρώσω τον κούκο αηδόνι...

Andreaslar
10-01-17, 00:43
Στείλε μήνυμα στον πωλητή να ΜΗΝ στείλει το 2ο ζευγάρι με DHL και αν υπάρχει η δυνατότητα να γυρίσει πίσω η 1η παραγγελία. Αν δεν υπάρχει, σε συνεννόηση πάντα με τον πωλητή, αρνείσαι να παραλάβεις από την DHL.

Για τι αξία μιλάμε;

mariakr
10-01-17, 00:58
Ευχαριστώ για την απαντηση. Οι Αγορές δεν ήταν από eBay. 250 Σύνολο. Πλήρωσα με PayPal. Ισχύει η συμβουλή; να ακυρώσω τη δεύτερη και να συνεννοηθώ για την πρώτη παραγγελία;

Godian
10-01-17, 02:41
Πες του αν δεν έφυγαν οι παραγγελίες ακόμα από το μαγαζί της DHL να πληρώσεις μόνο τα μεταφορικά. Αλλά και να μην τα προλάβεις και να γυρίσουν πίσω τα μεταφορικά δε τα γλιτώνεις

cool11
10-01-17, 17:36
Εχω διαφορες παραγγελιες μικρης αξιας απο Κινα, οι οποιες εγιναν τελη Νοεμβρη, και δεν εχω παραλαβει απολυτως τιποτε.
Ενταξει ειπαμε, Χριστουγεννα-γιορτες, αλλα κοντευει διμηνο!!!!
Αυτο δεν ειναι ηλεκτρονικο εμποριο πια, αυτο ειναι snail commerce!
Δεν ξερω τι να κανω...να αρχισω να ανοιγω απανωτα ebay cases?

patch
10-01-17, 18:25
Για αυτό παραγγέλνει ο κόσμος με tracking. Να ξέρεις περίπου που είναι, αν δεν έχει τρακινγ δεν ψωνίσεις

Serafeim Karakostas
10-01-17, 18:45
Κάνοντας παραγγελία τέλη Νοεμβρίου, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αργήσει. Κοντά είσαι τώρα, κάνε υπομονή.

mrsaccess
10-01-17, 19:58
Κάτι έχει γίνει με το NL post. Έχουν αρχίσει να ξεκολλάνε πάντως.

skel
11-01-17, 14:29
και εγώ έχω μια παραγγελία απο 22/11 απο geekbuying και ακόμα να έρθει

button
16-01-17, 16:13
και εγώ έχω μια παραγγελία απο 22/11 απο geekbuying και ακόμα να έρθει

εγώ που είχα παραγγείλει στις 1/12 ήρθε 30/12

badweed
16-01-17, 16:23
σημερα μου ηρθε αποστολη απο 14-11-2016 , ειχα ζητησει refund που λεει και το ebay και ειμασταν στην διαδικασια αποζημιωσης (χτες ειχα στειλει μηνυμα με επιτακτικη απαιτηση της αποζημιωσης αφου ειχαν προηγηθει 2-3 μηνυματα οτι εχει καθυστερησει η παραλαβη ,πραγμα που καθυστερησε την απαιτηση για αποζημιωση 2-3 εβδομαδες )
μιας και δεν εχω ενημερωση απο paypal οτι εγινε αποζημιωση , ελπιζω να προλαβαν να ακυρωσουν τις οποιες διαδικασιες .

αυτο που ειδα , ειναι οτι μαλον μετα απο 2 μηνες δεν μπορει καποιος να δωσει feedback (αξιολογηση ) στο ebay

jap
16-01-17, 18:05
Τα έχουμε πει, το ebay θεωρεί (πολύ κακώς, δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα) ότι σε 7 μέρες παραλαμβάνεις από μια χώρα της Ευρώπης στην άλλη και σε ένα μήνα από οποιοδήποτε σημείο στον κόσμο.

tsioy
17-01-17, 13:06
Aγόρασα ένα switch από Αυστρία (μένω Γερμανία), το οποίο ήδη πληρώθηκε μέσω paypal.

Ο πωλητής μου έστειλε το ακόλουθο :

"Please send us also the following data, so that we can proceed with your purchase:
- exact Invoice address
- exact Delivery address
- VAT-number
- Phone number"

Μιας και το ευαίσθητο στοιχείο είναι το VAT number (φαντάζομαι πως ζητά το γερμανικό ΑΦΜ) και είναι πρώτη φορά που μου το ζητά κάποιος για αγορά από internet, υπάρχει κίνδυνος απάτης; Το δίνω χαλαρά; Μπορώ να δώσω το ελληνικό αντ' αυτού;

mrsaccess
17-01-17, 13:43
Μάλλον σε ρωτάει γιατί νομίζει πως θέλεις τιμολόγιο για να το βάλεις στα επαγγελματικά σου έξοδα. Αν αυτή είναι η περίπτωση, προφανώς πρέπει να δώσεις το πραγματικό. Αλλιώς πες του πως δεν είσαι επαγγελματίας, το θέλεις για προσωπική χρήση.

RASTAVIPER
17-01-17, 14:37
Aγόρασα ένα switch από Αυστρία (μένω Γερμανία), το οποίο ήδη πληρώθηκε μέσω paypal.

Ο πωλητής μου έστειλε το ακόλουθο :

"Please send us also the following data, so that we can proceed with your purchase:
- exact Invoice address
- exact Delivery address
- VAT-number
- Phone number"

Μιας και το ευαίσθητο στοιχείο είναι το VAT number (φαντάζομαι πως ζητά το γερμανικό ΑΦΜ) και είναι πρώτη φορά που μου το ζητά κάποιος για αγορά από internet, υπάρχει κίνδυνος απάτης; Το δίνω χαλαρά; Μπορώ να δώσω το ελληνικό αντ' αυτού;

Σε αγορά από ΕΒΑΥ ποτέ δεν μου έχει τύχει κάτι.
Είναι επαγγελματικής χρήσης το μηχανάκι;

dimitri_ns
17-01-17, 14:40
Συναλαγή από Αυστρία σε Γερμανία.
Δώσε το Γερμανικό ΑΦΜ, δεν θάχεις πρόβλημα

tsioy
17-01-17, 14:56
Σε αγορά από ΕΒΑΥ ποτέ δεν μου έχει τύχει κάτι.
Είναι επαγγελματικής χρήσης το μηχανάκι;

Όχι, για προσωπική χρήση.


Συναλαγή από Αυστρία σε Γερμανία.
Δώσε το Γερμανικό ΑΦΜ, δεν θάχεις πρόβλημα

Μάλλον, αν και τους είπα ότι τα στοιχεία μου τους στάλθηκαν μέσω Ebay και απάντησαν με ένα "Thank you!".

Γενικά, μου έκανε κακή εντύπωση που δε το ανέφεραν πριν την αγορά. Συν το ότι μου στάλθηκε mail μετά την αγορά ότι οι τιμές που αναρτούν στο ebay είναι χωρίς φόρους (wtf), ότι θα μου στείλουν μεν το μηχάνημα στη συμφωνημένη τιμή αλλά να το γνωρίζω για επόμενη φορά...

cool11
19-01-17, 09:14
Ειναι πολυ διαφορετικη η διαδικασια του partial refund (μεσω pp για ebay order), απο το full refund?

Full refund οταν τυχει να γινει, εχω δει να γινεται σε dt.
Αντιθετα, εχω τωρα περιπτωση partial refund που ή οντως ειναι διαφορετικη και χρονοβορα διαδικασία, ή ο τυπος το κοσκινιζει και ειναι πιο αργος και απο καρβουνιαρικο.
Σημερα βλεπω κατω απο την επιμαχη παραγγελια στο ebay:

178965

cool11
20-01-17, 13:11
Ειναι πολυ διαφορετικη η διαδικασια του partial refund (μεσω pp για ebay order), απο το full refund?

Full refund οταν τυχει να γινει, εχω δει να γινεται σε dt.
Αντιθετα, εχω τωρα περιπτωση partial refund που ή οντως ειναι διαφορετικη και χρονοβορα διαδικασία, ή ο τυπος το κοσκινιζει και ειναι πιο αργος και απο καρβουνιαρικο.
Σημερα βλεπω κατω απο την επιμαχη παραγγελια στο ebay:

178965

Κανεις δεν ξερει;;;;;;;

Εχω αρχισει να πιστευω οτι ο τυπος με το partial refund με δουλευει. Check your system, και load due to this season και κατι τετοια...
Ετσι μου ρχεται να του κοπανησω μια αρνητικη αξιολογηση και να παει και το παλιαμπελο...

ebay feedback μεχρι ποσο καιρο μπορουμε να δωσουμε; Εννοω υπαρχει χρονικο οριο απο το οποιο και επειτα δεν εχουμε την δυνατοτητα feedback?

badweed
20-01-17, 13:22
εγινε αντιστροφη της πληρωμης για αυτο σου βγαζει your payment is pending
νομιζω θα λαβεις και σχετικο μηνυμα απο το paypal για την επιστροφη χρηματων

πρεπει να ειναι 2 μηνες το περιθωριο αξιολογησης
περιμενε κανα δυο μερες ακομη αν σε παιρνει

cool11
20-01-17, 13:25
εγινε αντιστροφη της πληρομης για αυτο σου βγαζει your payment is pending
νομιζω θα λαβεις και σχετικο μηνυμα απο το paypal για την επιστροφη χρηματων

πρεπει να ειναι 2 μηνες το περιθωριο αξιολογησης
περιμενε κανα δυο μερες ακομη αν σε παιρνει

Ok, ομως ξερεις τι μου κανει εντυπωση;
Οτι full refund εχει γινει σε dt.
Βεβαια, αυτα που εχουν γινει, ειναι μεσω ebay case, οποτε ισως εκει επιλαμβανεται αστραπιαια το ιδιο το ebay.
Ενω το partial refund εχει να κανει μεταξυ εμενα και του πωλητη.
Λεω εγω τωρα, μια πιθανη εξηγηση.
Αν ξερει καποιος αλλος κατι παραπανω ας πει.

cool11
22-01-17, 19:40
Ειναι πολυ διαφορετικη η διαδικασια του partial refund (μεσω pp για ebay order), απο το full refund?

Full refund οταν τυχει να γινει, εχω δει να γινεται σε dt.
Αντιθετα, εχω τωρα περιπτωση partial refund που ή οντως ειναι διαφορετικη και χρονοβορα διαδικασία, ή ο τυπος το κοσκινιζει και ειναι πιο αργος και απο καρβουνιαρικο.
Σημερα βλεπω κατω απο την επιμαχη παραγγελια στο ebay:

178965


3 μερες μετα, εξακολουθω να βλεπω την ιδια εικονα εντος ebay, και να αναμενω (υποτιθεται) το partial refund....
Οταν οπως ειπα μου εχουν γινει full refund πραγματικα σε χρονο dt....

Κανεις δεν ξερει τιποτε πανω σε αυτα;

Serafeim Karakostas
22-01-17, 21:41
Μήπως πρέπει να κάνεις "accept" την πληρωμή;

cool11
22-01-17, 21:58
Παιδια το προβλημα με το partial refund ελαβε τελος.
Πως?
Εκανα login στο pp και ειδα την επιστροφη.
Στο ebay ομως, ακομη δειχνει αυτο που σας εδειξα.
Αυτο που συνεβη ειναι οτι
1) το pp δεν μου εστειλε μηνυμα οτι εγινε επιστροφη χρηματων
2) στο ebay ακομη δειχνει αυτο το μηνυμα, το οποιο δεν ξερω τι ρολο παιζει.

Εγω δεν κανω login σχεδον ποτε στο pp.
Αφου παντα ερχονται ειδοποιησεις στο email μου.
Δεν μπορω να καταλαβω...
Αραγε τι συνεβη με το pp και δεν ειδοποιησε;
Γιατι το ebay εξακολουθει να δειχνει αυτο το μηνυμα, αφου εν τελει τα χρηματα εγω τα ειδα στο pp?


--------


Επιπλεον δε, ακομη και τωρα που αφησα θετικο feedback στο ebay, δεν υπαρχει επιλογη να κανω hide order να μην μπερδευει με τις τρεχουσες.
Καμια ιδεα;

179078

cool11
24-01-17, 14:54
Επειδη δεν βρισκω λυση, και θελω επικοινωνια με το ebay για χρηστικο θέμα,
ειδα οτι ουσιαστικα ΔΕΝ μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους για κατι τετοιο!!!
Απιστευτο;

Διαβαστε αυτο το δυστυχως τοσο αληθινο αρθρο
How Do I Contact eBay Customer Service Directly?
https://www.thebalance.com/how-do-i-contact-ebay-customer-service-directly-1140146

johnyb98
25-01-17, 22:03
Παιδιά, ήθελα τα φώτα σας καί στο δικό μου πρόβλημα.

Αγορά από Μ. Βρετανία. Dispatch date:22 Δεκ 2016.
Η ημερομηνία που δίνει max το eBay είναι 23 Ιαν 2017.
Από κει και πέρα λέει να κινήσω διαδικασίες.
Σήμερα, λοιπόν, αρχικά έχωσα ένα κόκκινο feedback στον πωλητή που ήταν όλο δικό τους.
Μετά, έκανα και ένα open case στο eBay σχετικά με το θέμα. Απ' το eBay απάντησαν:
α. Ενημέρωσαν τον πωλητή και να κάνω υπομονή για απάντησή του μέχρι 2 Φεβ.
β. Εάν δεν έχει απαντήσει έως 2 Φεβ, και δεν έχω παραλάβει, να προχωρήσω, εάν θέλω σε refund.

Από την άλλη επικοινώνησα με ACS. Με ACS διότι ξέρω πως, έτσι όπως είναι τουλάχιστον τώρα τα πράγματα, από Μ. Βρετανία έχει αλλάξει και δεν παίζουν ΕΛ.ΤΑ., παίζει ACS. Επίσης, tracking number δεν έχει το πακέτο. Η ACS λέει πως με Royal Mail & GLS παραδίδουν μόνον με tracking number. Και πως μπορούν να ψάξουν μόνο με βάση κάποιο tracking number. Με ονοματεπώνυμα, διευθύνσεις, κ.λπ. δεν ψάχνουν. Χαρήκσμε, ρε παιδιά. Γι' αυτό τους ζήτησα βοήθεια με απλά στοιχεία. Εάν είχα tracking number, έβγαζα και μίνος μου άκρη. Το έβρισκα και μόνος μου.

Εγώ, πάντως, από όλα αυτά καταλαβαίνω πως το πακέτο ή έχει χαθεί ή δε θα έρθει με ACS.
Heeeelp!!!!

sdikr
25-01-17, 22:05
Πρέπει να περιμένεις μέχρι 2 φεβ, αν δεν πλήρωσες tracking πως θέλεις να έχεις tracking?

johnyb98
25-01-17, 22:13
Εγώ δεν περίμενα tracking. Τώρα έμαθα από αυτά που μου είπαν από ACS πως αναλαμβάνουν μόνο tracked items. Άλλωστε, tracking number μπορεί ένα πακέτο να πάρει καί από μόνο του εάν είναι >€80,00 (δε θυμάμαι ακριβώς τώρα το νούμερο - κάπου εκεί είναι). Αυτό που αγόρασα κοστίζει €20,00.
Δηλαδή τα <€80,00 ή τα untracked θα παίζουν με ΕΛ.ΤΑ.?

Κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες?

skel
25-01-17, 22:16
Εγώ δεν περίμενα tracking. Τώρα έμαθα από αυτά που μου είπαν από ACS πως αναλαμβάνουν μόνο tracked items. Άλλωστε, tracking number μπορεί ένα πακέτο να πάρει καί από μόνο του εάν είναι >€80,00 (δε θυμάμαι ακριβώς τώρα το νούμερο - κάπου εκεί είναι). Αυτό που αγόρασα κοστίζει €20,00.
Δηλαδή τα <€80,00 ή τα untracked θα παίζουν με ΕΛ.ΤΑ.?

Κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες?

εγώ προσωπικά κάτι ακουστικά για τον υπολογιστή που είχα πάρει από Μ. Βρετανία χωρίς tracking number ήρθε πολύ γρήγορα απο ελτά και παρέλαβα κανονικά

johnyb98
25-01-17, 22:22
Πότε έγινε αυτό περίπου?

skel
25-01-17, 22:26
Πότε έγινε αυτό περίπου?

πέρσυ το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά !

jap
25-01-17, 22:28
Αν από Αγγλία σου στείλουν απλό δέμα ή επιστολή έρχεται με τα ΕΛΤΑ. Αν το στείλουν συστημένο (Signed-for λέγεται αυτό για τα αγγλικά ταχυδρομεία) έρχεται μέσω ACS, όπως και αν το στείλουν με συνεργαζόμενο courier. Η ACS σου απάντησε για τις περιπτώσεις που εμπλέκεται και όσα σου είπε είναι πολύ σωστά.

Δεν κατάλαβα σε τι σε παραξένεψε αυτό που σου είπαν. Ούτε γιατί βιάστηκες τόσο να βάλεις αρνητικό feedback αφού δεν ξέρεις αν όντως έφταιγαν, ούτε τους έδωσες περιθώριο να σου απαντήσουν καν.

johnyb98
25-01-17, 22:31
Μέχρι πέρυσι παραλάμβανα και γω από ΕΛ.ΤΑ. Απλά (χωρίς tracking), αλλά καί με tracking (με ειδοποιητήριο).

Τώρα δεν ξέρω τί ισχύει για Μ. Βρετανία.
Τα απλά, ποιός;
Τα με tracking? Αποκλειστικά η ACS?

Τί γίνεται, ρε παιδιά; Κάποιες λεπτομέρειες;

Είναι και για τα χρήματα, φυσικά, αλλά δε μπορώ να περιμένω άλλον ένα μήνα για να το πάρω ξανά. Έλεος!!!!

RASTAVIPER
26-01-17, 00:23
Παιδιά, ήθελα τα φώτα σας καί στο δικό μου πρόβλημα.

Αγορά από Μ. Βρετανία. Dispatch date:22 Δεκ 2016.
Η ημερομηνία που δίνει max το eBay είναι 23 Ιαν 2017.
Από κει και πέρα λέει να κινήσω διαδικασίες.
Σήμερα, λοιπόν, αρχικά έχωσα ένα κόκκινο feedback στον πωλητή που ήταν όλο δικό τους.
Μετά, έκανα και ένα open case στο eBay σχετικά με το θέμα. Απ' το eBay απάντησαν:
α. Ενημέρωσαν τον πωλητή και να κάνω υπομονή για απάντησή του μέχρι 2 Φεβ.
β. Εάν δεν έχει απαντήσει έως 2 Φεβ, και δεν έχω παραλάβει, να προχωρήσω, εάν θέλω σε refund.

Από την άλλη επικοινώνησα με ACS. Με ACS διότι ξέρω πως, έτσι όπως είναι τουλάχιστον τώρα τα πράγματα, από Μ. Βρετανία έχει αλλάξει και δεν παίζουν ΕΛ.ΤΑ., παίζει ACS. Επίσης, tracking number δεν έχει το πακέτο. Η ACS λέει πως με Royal Mail & GLS παραδίδουν μόνον με tracking number. Και πως μπορούν να ψάξουν μόνο με βάση κάποιο tracking number. Με ονοματεπώνυμα, διευθύνσεις, κ.λπ. δεν ψάχνουν. Χαρήκσμε, ρε παιδιά. Γι' αυτό τους ζήτησα βοήθεια με απλά στοιχεία. Εάν είχα tracking number, έβγαζα και μίνος μου άκρη. Το έβρισκα και μόνος μου.

Εγώ, πάντως, από όλα αυτά καταλαβαίνω πως το πακέτο ή έχει χαθεί ή δε θα έρθει με ACS.
Heeeelp!!!!
Ωραιος.
Χωρις να ξερεις καν αν φταιει ο πωλητης ή τα εκπληκτικα ΕΛΤΑ, βαζεις αρνητικο feedback στιν πωλητη.

johnyb98
26-01-17, 00:44
Ωραιος.
Χωρις να ξερεις καν αν φταιει ο πωλητης ή τα εκπληκτικα ΕΛΤΑ, βαζεις αρνητικο feedback στιν πωλητη.

Δεν αντιλέγω. Το είχα υπόψη μου, όμως.
Από την άλλη, δεν το έκανα τυχαία. Αλλά, όμως, θαρρώ είναι ένας αρκετά καλός τρόπος άμυνας.
Προκειμένου να γυρίσει ο πωλητής το feedback σε θετικό, μπορεί να φέρουν τη γη ανάποδα και να μάθουν χωρίς tracking number που βρίσκεται το πακέτο.
Να πάρουν κάνα τηλέφωνο σε κάνα Royal Mail, ίσως με κάποιο τρόπο να επικοινωνήσουν π.χ. με κάνα ΕΛ.ΤΑ., να επικοινωνήσει ο πωλητής με το ebay, και διάφορα τέτοια.

Δε σου φαίνεται από Μ. Βρετανία 22/12/16 με 25/1/17 και ακόμα βλέπουμε? Δηλαδή, αν αυτός ο πωλητής ήταν Hong Kong, μάλλον θα έπρεπε να το παραγγείλω '15 για να το έχω τώρα...

8anos
26-01-17, 00:47
Το δέμα σου πάντως μπορεί όντως να έρχεται απο κίνα

slow
26-01-17, 04:02
Προκειμένου να γυρίσει ο πωλητής το feedback σε θετικό Τί εννοείς ότι μπορείς να αλλάξεις το αρνητικό σου feedback σε θετικό?

yyy
26-01-17, 09:44
Νομίζω ότι το feedback είναι η τελευταία σου άμυνα: να ΜΗΝ το βάλεις, ώστε να μπορείς να απειλήσεις τον πωλητή ότι θα του βάλεις αρνητικό. Πολλές φορές, ο πωλητής σου δίνει κατευθείαν refund, με τον όρο να μην βάλεις αρνητικό feedback. Το ότι βιάστηκες να βάλεις αρνητικό, ίσως σημαίνει ότι έκαψες το καλύτερο χαρτί σου. Δεν ξέρω αν μπορείς να αλλάξεις το feedback (έχω την αίσθηση πως δεν μπορείς). Αν όντως δεν μπορείς, τον έχασες τον πωλητή. Πήρε αρνητικό feedback και δε θα ξανασχοληθεί μαζί σου, πιθανώς ούτε για επόμενες αγορές σου (μπορεί εύκολα να σε κάνει block). Μόνο μέσω ebay θα ζητήσεις αποζημίωση, που θα πάρει περισσότερο χρόνο, όπως είδες και εσύ.

badweed
26-01-17, 11:15
τους το λεω και εγω για την αξιολογηση , αν κατι παει στραβα με την παραδοση και θελω τα λεφτα μου , οτι δεν βαζω αρνητικη αξιολογηση αν δεν εχω χασει κατι .

@ ADSLgr.com All rights reserved.