PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

johnyb98
26-01-17, 12:59
Μου έχει ξανασυμβεί. Να έχω βάλει αρνητικό feedback (με σχόλιο στο κόκκινο), που ο πωλητής έκανε αυτό που του ζήτησα, προκειμένου να αλλάξω το feedback. Είχε γίνει πριν κανένα χρόνο. Δεν ξέρω αν τώρα δεν γίνεται.

Αυτό που είχε γίνει ήταν πως, για κάτι που είχα στείλει πίσω, μου έκανε ο πωλητής κανονικά refund, μα, παρότι οι κανόνες λένε πως τα έξοδα αποστολής σε τέτοια περίπτωση τα αναλαμβάνει ο αγοραστής, έκανα μία προσπάθεια να μου τα επιστρέψει καί αυτά. Το μόνο χαρτί που είχα να παίξω ήταν το feedback. Μου είχε πει, λοιπόν, πως θα μου κάνει refund καί τα έξοδα αποστολής, με τη συμφωνία να αλλάξω το feedback από αρνητικό σε θετικό. Δέχτηκα. Την ημέρα που είδα τα χρήματα στο paypal (και μάλιστα τα έβαλε σε χρόνο dt!!!), του έστειλα mail να ξεκινήσει τη διαδικασία για την αλλαγή. Έτσι, μου έστειλε ένα mail με ένα button με link που σε πηγαίνει και πάλι στη σελίδα τού feedback, και επιλέγεις θετικό ουδέτερο αρνητικό. Σαν να μην έχεις βάλει feedback μέχρι εκείνη τη στιγμή. Όπως όταν βάζεις την πρώτη φορά. Δεν είχε δηλαδή κάτι ιδιαίτερο περί αλλαγής feedback. Απλά επιλέγεις και βάζεις σχόλιο. Αυτό είχε γίνει. Νομίζω πως το feedback είναι ένα αρκετά δυνατό χαρτί για τον αγοραστή.

Επίσης, τώρα πιά, υπάρχει δυνατότητα να ανοίξεις refund case καί στο paypal. Κάτι, που παλαιότερα δεν υπήρχε.

@yyy Δεν νομίζω πως πρόκειται για την τελευταία άμυνα, σύμφωνα καί με αυτά που περιέγραψα.

Όσο για αυτό που λέτε πως ο συγκεκριμένος πωλητής μπορεί να με κάνει block, για τον συγκεκριμένο πωλητή λίγο με ενδιαφέρει. Μη σας πω ότι τον συγκεκριμένο εγώ θέλω να τον κάνω block, εάν αποδειχθεί πως εκείνος ευθύνεται για όλο αυτό.

Τέλος, το συγκεκριμένο προϊόν υπάρχει στην ίδια τιμή σε άλλους 2-3 τουλάχιστον πωλητές, με εξίσου καλό feedback. Οπότε, σε περίπτωση refund, μπορώ να το ξαναγοράσω. Απλά, αυτό που με κουράζει τώρα, μα καί με καθυστερεί, είναι η αναμονή.

yyy
26-01-17, 13:27
@yyy Δεν νομίζω πως πρόκειται για την τελευταία άμυνα, σύμφωνα καί με αυτά που περιέγραψα.


Αν μπορείς να αλλάξεις το feedback, όπως γράφεις, έχεις δίκιο ;-)
Δεν το ήξερα...

johnyb98
26-01-17, 17:31
Ο πωλητής απάντησε ως εξής:

"Αs the dispatch date has only just gοne past the maximum delivery times stated οn the listing, I was hoping that perhaps yοu wοuld be willing to wait an extra 7 working days, as we have been informed over the last few days by of a number οf our customers about their parcels arriving late in Greece, due to delays in the postal serνice.".

badweed
26-01-17, 22:05
δωστου μια εβδομαδα ακομη , ποσο καιρο το περιμενεις ;

johnyb98
26-01-17, 23:09
Dispatch : 22 Δεκ, 2016

meletis
26-01-17, 23:50
Καλησπέρα, είδα 1 προιόν στο Ebay, απο 3-4 πωλητές. Στον 1ο πωλητη πάτησα την επιλογή Make Offer ώστε να του δώσω την καλύτερη τιμή που μπορώ να δώσω.
Όμως ο συγκεκριμένος δέχτηκε τα χρήματα που έδινα.Μου έστειλε προσωπικό μήνυμα οτι μπορεί να τα προσφέρει στην χ τιμή.
Δέν έχω πληρώσει , ούτε εχω συνδεδεμένη την χρεωστική μου κάρτα. Θα υπάρξει πρόβλημα ή ο πωλητής έχει καταχωρήσει ήδη την παραγγελία σε εμένα.
Ήθελα να περιμένω και τις προσφορές των υπόλοιπων εμπόρων.Γνωρίζει να με βοηθήσει?

badweed
27-01-17, 06:35
Dispatch : 22 Δεκ, 2016

θα ελεγα να περιμενεις λιγο , μεσα στις γιορτες αργουν να προχωρησουν οι παραγγελιες.

balander
27-01-17, 08:20
Εμενα μου ρθε δεμα μετα απο 3 μηνες! (βεβαια ειχα κανει refund...)

johnyb98
27-01-17, 11:49
Και γω σκέφτηκα τις καθυστερήσεις λόγω εορτών.
Μα, καί αυτό που λέει ο balander, όπως και άλλοι, σίγουρα είναι κάτι που λαμβάνει χώρα. refund και παραλαβή πακέτου μετά από μήνες.

Να σας πω τη γνώμη μου; Για να μη χάσει κάποιος πωλητής έναν πελάτη (με τη δική μου την περίπτωση), αυτό που θε έκανε κάπως πιό έξυπνα (μιά και έχει πάρει κόκκινο feedback) είναι το εξής:θα έστελνε με super duper express ένα ακόμα κομμάτι, να παραλάβει ο πελάτης σε 2-3 ημέρες λόγω EU country, και το κομμάτι που δεν ξέρουμε που βρίσκεται θα επέστρεφε στον πωλητή εκ των πραγμάτων.

Θα μου πείτε, με super express θα μειωθεί (ίσως και μηδενιστεί) το κέρδος. Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. Και οι δύο δεν φταίνε (πωλητής αγοραστής). Μα αυτή τη στιγμή έχει σε βάρος του ένα πολύ άσχημο feedback. Αν το έκανε αυτό σε μένα (express δεύτερο κομμάτι), είναι ο μόνος τρόπος να δεχόμουν αλλαγή feedback. Είναι κάτι (έτσι το βλέπω εγώ, τουλάχιστον) επιχειρηματικό από πλευράς πωλητή.

mrsaccess
28-01-17, 00:24
Ή ο πωλητής μπορεί να κάνει κάτι πολύ πιο λογικό, αν έχει μικρό όγκο πωλήσεων στην Ελλάδα, να σταματήσει να πουλάει στην Ελλάδα. Όπως πολλοί δεν πουλάνε στην Ιταλία —που είναι και αρκετά μεγαλύτερη αγορά.

Γενικά το eBay σου λέει πως πρέπει να συμπεριφερθείς: στέλνεις μήνυμα στον πωλητή —έχει κουμπάκι «I didn't receive it» για κάθε αντικείμενο που έχεις παραγγείλει. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος από την επικοινωνία, ζητάς να παρέμβει το eBay —πάλι ένα κουμπάκι πάνω από τα μηνύματα του πωλητή. Η αρνητική είναι για όταν φταίει ο πωλητής, πχ το αντικείμενο δεν είναι όπως περιέγραψε, όχι επειδή καθυστέρησε ο ταχυδρόμος.

Magnum
28-01-17, 21:23
Ενδιαφέρομαι για έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή Intel που τον βρήκα στο US.
Και ο πωλητής τον στέλνει μέσω International Priority Shipping to Greece via the Global Shipping Program όπως φαίνεται εδώ :

179318

Το θέμα είναι πως έρχεται ?

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο κλπ γιατί δεν βλέπω να αναφέρει για import fee.

Andreaslar
28-01-17, 21:38
Ενδιαφέρομαι για έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή Intel που τον βρήκα στο US.
Και ο πωλητής τον στέλνει μέσω International Priority Shipping to Greece via the Global Shipping Program όπως φαίνεται εδώ :

179318

Το θέμα είναι πως έρχεται ?

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο κλπ γιατί δεν βλέπω να αναφέρει για import fee.

Τι αξία έχει το αντικείμενο;

Magnum
28-01-17, 21:59
Price: US $119.95
Approximately EUR 112.05

Andreaslar
28-01-17, 22:13
Λογικά δεν θα περάσει τελωνείο, το γράφει άλλωστε στην εικόνα
"any international..."

RASTAVIPER
29-01-17, 00:19
Λογικά δεν θα περάσει τελωνείο, το γράφει άλλωστε στην εικόνα
"any international..."

Πού ακριβώς το διάβασες αυτό που λες;

Στην εικόνα αναφέρεται στο κόστος μεταφορικών και τελωνείου ως πληρωμή σε κάποια εταιρεία

nontasaggelis
29-01-17, 03:07
Ενδιαφέρομαι για έναν μεταχειρισμένο επεξεργαστή Intel που τον βρήκα στο US.
Και ο πωλητής τον στέλνει μέσω International Priority Shipping to Greece via the Global Shipping Program όπως φαίνεται εδώ :

179318

Το θέμα είναι πως έρχεται ?

Υπάρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο κλπ γιατί δεν βλέπω να αναφέρει για import fee.

Το συστημα Global Shipping Program εξασφαλιζει οτι δεν θα πληρωσεισ τελωνειο! Ειναι μεσα στην τιμη!
Πατα το κουμπι αγορα, να προχωρησεις στην επομενη καρτελα που ειναι η προεπισκοπηση τησ παραγγελιας, και εκει θα δεις ενα ακομα ποσο που θα πληρωσεις (εκτος αυτο του προιοντος και τα 21.44 που ειναι τα μεταφορικα για Ελλαδα). Το ποσο αυτο ειναι και καλα για τον εκτελωνισμο!
Τωρα, στην πραξη το δεμα ερχετε απο Αμερικα στην Γερμανια! Απο εκει στελνετε ειτε με UPS στην Ελλαδα και λαμβανεις με Γενικη, ειτε με GPL στην ελλαδα και λαμβανεις με acs!
H πορεια συνηθως ειναι Ιταλια-Ελλαδα, ειτε Ουγγαρια-Ελλαδα.
Το συστημα στο ebay θα σε ενημερωσει κατα την πορεια της αποστολης για ολα τα βηματα, και ετσι θα ξερεις ποτε και απο ποιον λαμβανεις! Επισης μετα την αφιξη στη Γερμανια θα μπορεις να παρακολουθεις και απο το site της αναλογης κουριερ! (ups η gpl).

Σε γενικες γραμμες για παραγγελιες απο Αμερικη συμφερει αναλογα το προιον και την τιμη του!Διοτι εξασφαλιζει οτι ΔΕΝ πληρωνεις τελωνειο!!!
Απο Αγγλια οταν ειναι καπως μεγαλο η βαρυ το δεμα, συμφερει γιατι ερχετε πιο οικονομικα απο απλο ταχυδρομειο! (ενοειτε οτι απο ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ πληρωνεις για τελωνειο-προς το παρων τουλαχιστον).

Magnum
29-01-17, 13:33
179329

Δεν βλέπω κάτι άλλο....

(Δεν θέλω να πατήσω την αγορά γιατί θα καταχωρηθεί η αγορά και θα πρέπει να πληρώσω....)

- - - Updated - - -

'Εχω μπλεχτεί γιατί, στην αναζήτηση μου βγάζει αυτό :


179335

μέσα στο προϊόν αναφέρει αυτά :

179337

και αναλυτικά στο shipping

179336

με παραπομπές εδώ :


This item will be shipped through the Global Shipping Program and includes international tracking. Learn more (http://pages.ebay.com/help/buy/shipping-globally.html)
Any international shipping and import charges are paid in part to Pitney Bowes Inc. Learn More (http://pages.ebay.com/shipping/globalshipping/buyer-tnc.html#paymentsplit)-




και όταν πατήσω το Buy βγαίνει αυτό :

179334



Δεν αναφέρει import fee όπως σε άλλα listing που έχω δει, ούτε κάπου αλλού εκτός από τις παραπομπές ότι τα καλύπτει !

nikos93
29-01-17, 14:44
179329

Δεν βλέπω κάτι άλλο....

(Δεν θέλω να πατήσω την αγορά γιατί θα καταχωρηθεί η αγορά και θα πρέπει να πληρώσω....)

- - - Updated - - -

'Εχω μπλεχτεί γιατί, στην αναζήτηση μου βγάζει αυτό :


179335

μέσα στο προϊόν αναφέρει αυτά :

179337

και αναλυτικά στο shipping

179336

με παραπομπές εδώ :


This item will be shipped through the Global Shipping Program and includes international tracking. Learn more (http://pages.ebay.com/help/buy/shipping-globally.html)
Any international shipping and import charges are paid in part to Pitney Bowes Inc. Learn More (http://pages.ebay.com/shipping/globalshipping/buyer-tnc.html#paymentsplit)-




και όταν πατήσω το Buy βγαίνει αυτό :

179334



Δεν αναφέρει import fee όπως σε άλλα listing που έχω δει, ούτε κάπου αλλού εκτός από τις παραπομπές ότι τα καλύπτει !

οποτε εχει τυχει να παρω κατι και ειναι μεσω του Global Shipping Program δεν ειχε κατι εξτρα απο οσα αναγραφονται στη σελιδα

δηλαδη μολις ολοκληρωσεις την παραγγελια θα πληρωσεις την τιμη που εχει το προιον + τα ~20€ που ειναι τα μεταφορικα

Andreaslar
29-01-17, 15:02
Any international shipping and import charges are paid in part to Pitney Bowes Inc

Αφου το λέει ξεκάθαρα, τυχόν εξτρα, είναι ήδη πληρωμένα

teris3
02-02-17, 01:36
Επειδή είχα καιρό να παραγγείλω και μου στέλνουν συστημένο από Αγγλία, ισχύει ακόμα η διαδρομή
Royal Mail --> GLS --> ACS για τα Αγγλικά συστημένα;

jap
02-02-17, 07:52
Ναι, προχτες έτσι παρέλαβα ενα δικο μου.

Asos21
07-02-17, 21:58
Παιδιά καλησπέρα....να σας ρωτησω ξερει κάποιος τι συμβαίνει με την παραγγελιά που εκανα....εδω και 4 μερες βγάζει συνεχως τα ιδια στο tracking....πρεπει να ανησυχώ???

2017-02-07 15:45:12 Item not picked up by courier
2017-02-06 15:45:09 Item not picked up by courier
2017-02-05 15:45:09 Item not picked up by courier
2017-02-04 15:39:15 Item not picked up by courier

bill27
07-02-17, 22:08
Παιδιά καλησπέρα....να σας ρωτησω ξερει κάποιος τι συμβαίνει με την παραγγελιά που εκανα....εδω και 4 μερες βγάζει συνεχως τα ιδια στο tracking....πρεπει να ανησυχώ???

2017-02-07 15:45:12 Item not picked up by courier
2017-02-06 15:45:09 Item not picked up by courier
2017-02-05 15:45:09 Item not picked up by courier
2017-02-04 15:39:15 Item not picked up by courier

τι μορφης ειναι το track number?που το κανεις τρακ?

Asos21
07-02-17, 22:24
Απο sigapore post αυτο ειναιRF436603176SG δεν βηαζει τπτ γενικα παραμονο στο app του ali

bill27
07-02-17, 22:53
Απο sigapore post αυτο ειναιRF436603176SG δεν βηαζει τπτ γενικα παραμονο στο app του ali

το βγαζει στην 4px,ειναι τοπικη μεταφορικη της Κινας

Feb 04, 2017
03:31 pm
货物电子信息已经收到 Shipment information received

προφανως θελει τον χρονο του μεχρι να δειξει πληροφοριες απο το ταχυδρομειο της sg

Asos21
08-02-17, 20:39
το βγαζει στην 4px,ειναι τοπικη μεταφορικη της Κινας

Feb 04, 2017
03:31 pm
货物电子信息已经收到 Shipment information received

προφανως θελει τον χρονο του μεχρι να δειξει πληροφοριες απο το ταχυδρομειο της sg

Εισαι TOΠ!! φιλε μου!! αα ωστε εκει το εμφανιζει μαλιστα!! χμμμ οποτε θα το παρακολουθω απο κει σε ευχαριστω φιλε ;) :oneup::oneup:

johnyb98
17-02-17, 00:58
Τελικά, πήρα τα χρήματα πίσω (refund) από κάτι που παρήγγειλα 19/12/2016!! από UK.

Θέλω να παραγγείλω από άλλο πωλητή. Απ' ό,τι βλέπω στα feedback πωλητών από Αγγλία,
ο κόσμος κάνει παράπονα, τόσο για πράγματα που δεν φτάνουν, και οι πωλητές κάνουν refund,
όσο και για καθυστερημένες αφίξεις.

Τί γίνεται με την Αγγλία; Έχει πρόβλημα το Royal Mail (αντίστοιχα ΕΛ.ΤΑ.); Γνωρίζετε κάτι; Έχετε
παρατηρήσει και σεις ανάλογες μη αφίξεις ή καθυστερήσεις;

Πρίν ένα περίπου χρόνο και παλαιότερα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με eBay από Αγγλία. Πράγματα έφταναν
ακόμη και σε λιγότερο από 2 εβδομάδες (10 ημεολογιακές ημέρες!! ). Για μη αφίξεις, δεν το συζητώ:ποτέ
δεν είχα πρόβλημα. Το eBay.co.uk δούλευε άψογα όσον αφορά στην Αγγλία.

Τί γίνεται; Να παραγγείλω; Πρέπει, τώρα πιά, πριν κάνω την παραγγελία, να συνεννοούμαι με τον πωλητή;
Να λέω κάτι;

Θέλω να παραγγείλω, και δεν ξέρω πώς και τί. :(

RASTAVIPER
17-02-17, 02:21
Τελικά, πήρα τα χρήματα πίσω (refund) από κάτι που παρήγγειλα 19/12/2016!! από UK.

Θέλω να παραγγείλω από άλλο πωλητή. Απ' ό,τι βλέπω στα feedback πωλητών από Αγγλία,
ο κόσμος κάνει παράπονα, τόσο για πράγματα που δεν φτάνουν, και οι πωλητές κάνουν refund,
όσο και για καθυστερημένες αφίξεις.

Τί γίνεται με την Αγγλία; Έχει πρόβλημα το Royal Mail (αντίστοιχα ΕΛ.ΤΑ.); Γνωρίζετε κάτι; Έχετε
παρατηρήσει και σεις ανάλογες μη αφίξεις ή καθυστερήσεις;

Πρίν ένα περίπου χρόνο και παλαιότερα, ποτέ δεν είχα πρόβλημα με eBay από Αγγλία. Πράγματα έφταναν
ακόμη και σε λιγότερο από 2 εβδομάδες (10 ημεολογιακές ημέρες!! ). Για μη αφίξεις, δεν το συζητώ:ποτέ
δεν είχα πρόβλημα. Το eBay.co.uk δούλευε άψογα όσον αφορά στην Αγγλία.

Τί γίνεται; Να παραγγείλω; Πρέπει, τώρα πιά, πριν κάνω την παραγγελία, να συνεννοούμαι με τον πωλητή;
Να λέω κάτι;

Θέλω να παραγγείλω, και δεν ξέρω πώς και τί. :(

Τα πράγματα από Αγγλία κανένα θέμα δεν έχουν.
Για τα ΕΛΤΑ δεν ξέρω.

johnyb98
17-02-17, 11:06
Τα πράγματα από Αγγλία κανένα θέμα δεν έχουν.
Για τα ΕΛΤΑ δεν ξέρω.

α. Λες να έπεσα στον πωλητή;

β. Πότε παρήγγειλες τελευταία φορά από Αγγλία;

γ. Πόσες ημέρες έκανε; Θυμάσαι (περίπου);

Απλά, κάνω μία έρευνα.

Έκανα και κάποιες προσπάθειες εντοπισμού τού αντικειμένου μέσω ΕΛ.ΤΑ., αλλά μάταια.
Επικοινώνησα μέσω της σελίδας με μήνυμα:

Περιμένω πάρα πολύ καιρό ένα δέμα από Μ. Βρετανία. Το δέμα έχει ξεκινήσει την αποστολή του (η πρώτη του ημέρα, δηλαδή) στις 22/12/2016. Για Μ. Βρετανία, επειδή έχω παραλάβει πολλές φορές δέματα, σίγουρα είναι υπερβολικά μεγάλο αυτό το διάστημα αναμονής. Πήγα καί στο τοπικό υποκατάστημα της γειτονιάς μου, και κοιτάξαμε με κάποιον υπάλληλο εκεί τη λίστα των δεμάτων παραλαβής, αλλά δε βρήκαμε κάτι. Δυστυχώς, το δέμα δεν είναι συστημένο, για να κάνω αναζήτηση από τη σελίδα σας.
Ο λόγος, λοιπόν, που σας στέλνω αυτό το μήνυμα είναι μήπως, για απλά δέματα, σε ανάλογες περιπτώσεις, έχετε κάποιο σημείο απολεσθέντων ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να το ονομάσω, όπου βάζετε τα δέματα αυτά για ένα χρονικό διάστημα, μέρχι ο παραλήπτης κάνει μία ανάλογη κίνηση αναφοράς και αναζήτησης, πριν επιστρέψουν στον αποστολέα.
Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Έχω επικοινωνήσει με τον αποστολέα του δέματος, και μου έχει εγγυηθεί πως το δέμα έχει αποσταλεί κανονικά. Έχω πάει στο τοπικό υποκατάστημα ΕΛ.ΤΑ., δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα. Δεν ξέρω τί άλλο να κάνω. Το δέμα αυτό το περιμένω (όπως βλέπετε και σεις) μεγάλο διάστημα, και είναι πολύ σημαντικό.
Θα σας παρακαλούσα πολύ να κάνετε μία μικρή έρευνα της περίπτωσής μου, και να με ενημερώσετε σχετικά, στο e-mail που σας έχω συμπληρώσει.
Εάν χρειαστείτε κάποιο περαιτέρω στοιχείο για την έρευνα, παρακαλώ ενημερώστε με σχετικά να σας το αποστείλλω.
υ.γ. Στο δέμα, σαν παραλήπτης, θα δείτε σαν όνομα "Yiannis xyz".

Απάντηση από ΕΛ.ΤΑ.:

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος σας ενημερώνουμε ότι δεν είναι εφικτή η χορήγηση πληροφοριών αναφορικά με την διαχείριση ταχυδρομικών αντικειμένων, που δεν φέρουν ή δεν είναι γνωστός ο αριθμός κατάθεσής τους, δεδομένου ότι η καταγραφή της διαχείρισής τους γίνεται με βάση τον συγκεκριμένο αριθμό, ενώ επιπρόσθετα δεν τηρείται αρχείο αποστολέα παραλήπτη των ταχυδρομικών αντικειμένων.

Όπως διαβάσατε, καί στο τοπικό ταχυδρομείο που πήγα, και η υπάλληλος εκεί (ευγενική, και εξυπηρέτηση μου έκανε, πρέπει να το παραδεχτώ) μου έδωσε να κοιτάξω τη λίστα αφίξεων αντικειμένων (η αγορά έγινε 19/12/2016 και η λίστα που κοίταξα ήταν μέχρι καί 23/01/2017) δεν είχε κάτι. Τώρα, από 23/02/2017 έως σήμερα δεν έχω λάβει κάποιο αντικείμενο στην πόρτα μου ή ειδοποιητήριο.

Τα τινά 3:
α. Ή κάπου είναι και θα το παραλάβω σε κανένα χρόνο :lol:

β. Ή θα επιστρέψει στον πωλητή χωρίς να μάθω κάτι μέσω ειδοποιητηρίου

γ. Ή κακός πωλητής, που ίσως ήθελε να "φάει" χρήματα. Το (γ) δεν το πιστεύω τόσο, διότι έκαν refund.

Το πρόβλημα είναι πως αν το παραγγείλω από άλλον πωλητή, την ημέρα που θα πάω με ειδοποιητήριο να παραλάβω, δεν θα ξέρω από ποιόν είναι.
π.χ. ας πούμε παραγγέλνω σήμερα. Αν από το πωλητή (β) έρθει σε 10 ημέρες, τη στιγμή που θα είμαι στον γκισέ του καταστήματος ΕΛ.ΤΑ., θα πω στον υπάλληλο "Δώστε μου να δω τον αποστολέα."; Αν είναι ο πωλητής (β), ok παραλαμβάνω κανονικά. Αν, όμως, είναι ο (α), δεν θα παραλάβω; Τί θα πει ο υπάλληλος; Καλά, αφού εσείς είστε, γιατί δεν παραλαμβάνετε; Λίγο μπάχαλο μου φαίνεται έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα. Αυτό που έχει σημασία είναι πως εγώ θέλω να παραγγείλω από άλλον πωλητή, και, αν είμαι τυχερός, να έχω το αντικείμενο σε κάποιο λογικό διάστημα.

tsavman
17-02-17, 15:07
Το πρόβλημα είναι πως αν το παραγγείλω από άλλον πωλητή, την ημέρα που θα πάω με ειδοποιητήριο να παραλάβω, δεν θα ξέρω από ποιόν είναι.
π.χ. ας πούμε παραγγέλνω σήμερα. Αν από το πωλητή (β) έρθει σε 10 ημέρες, τη στιγμή που θα είμαι στον γκισέ του καταστήματος ΕΛ.ΤΑ., θα πω στον υπάλληλο "Δώστε μου να δω τον αποστολέα."; Αν είναι ο πωλητής (β), ok παραλαμβάνω κανονικά. Αν, όμως, είναι ο (α), δεν θα παραλάβω; Τί θα πει ο υπάλληλος; Καλά, αφού εσείς είστε, γιατί δεν παραλαμβάνετε; Λίγο μπάχαλο μου φαίνεται έτσι όπως έχει γίνει το πράγμα. Αυτό που έχει σημασία είναι πως εγώ θέλω να παραγγείλω από άλλον πωλητή, και, αν είμαι τυχερός, να έχω το αντικείμενο σε κάποιο λογικό διάστημα.

Συνήθως ο κάθε πωλητής βάζει κάποιο αναγνωριστικό στο πακέτο του, ή μπορείς και να το δεις από το μούφα τράκινγκ που δίνουν, μου έχει τύχει να είναι γραμμένο επάνω στον φάκελο σε αυτοκόλλητο.

button
19-02-17, 16:46
Συνήθως ο κάθε πωλητής βάζει κάποιο αναγνωριστικό στο πακέτο του, ή μπορείς και να το δεις από το μούφα τράκινγκ που δίνουν, μου έχει τύχει να είναι γραμμένο επάνω στον φάκελο σε αυτοκόλλητο.

Εγώ με το όνομα μου το παίρνω πάντα..

__________________________________________________



Έκανα παραγγελιά όχι απο ebay άλλα απο μια αποθήκη στην Ιαπωνία με JPE και το κόστος είναι μαζί με μεταφορικά 85$
άλλα έχει μια σημείωση στην μεταφορά


MEGAZIP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY IMPORT DUTIES OR TAXES IN THE COUNTRY OF DESTINATION.
ALL ORDERS ARE SENT UNDER DDU INCOTERMS (2000).
IF YOUR COUNTRY HAS LOW LIMIT TAXES - ASK YOUR MANAGER HOW TO DECREASE THE PARCEL COST.

Που σημαίνει οτι θα περάσει τελωνείο ? και πόσο να πάει αυτό


Υ.Γ. 4η φορά κάνω παραγγελιά αφού στην ΕΕ είναι άσχετοι ιδικά η Γερμανοί 3 φορές παρήγγειλα και 3 φορές το ακύρωσαν ειδικά η προηγούμενη περίμενα 15 μέρες ενώ είναι 5-10 μέρες μεταφορά από γερμάνια και μου κάνει refund και δεν λέει τίποτα και όταν ζήτησα λόγο λέει τελείωσε και είχα μιλήσει πριν αν είναι διαθέσιμο και είπε ναι

Y.Γ. Τελικά και 5η φορά μου το έκαναν θα τρελαθώ ....

Rookie
23-02-17, 14:26
Χρειάζομαι τα φώτα σας και την εμπειρία σας, για ένα θεμα που αντιμετωπιζω με το ebay σας παρακαλώ.
Στις αρχές Δεκεμβρίου παρήγγειλα απο ενα πωλητή 3 παντελόνια Jean Levis το κόστος των οποίων μαζί με τα μεταφορικά ήταν 160 ευρώ. Η πληρωμή έγινε μέσω PayPal.

Μόλις παρέλαβα τα παντελόνια διαπίστωσα οτι δεν ήταν γνήσια. Επικοινωνήσα με τον πωλητή ο οποίος αρνήθηκε να παραδεχθεί οτι δεν ηταν γνησια. Ανοιξα παράπονο στο support του ebay και με τη δική τους παρέμβαση ο πωλητης δεχθηκε να τα επιστρεψω.

Απο το ebay μου είπαν οτι για την επιστροφή τα έξοδα καλύπτονται απο τον πωλητη και θα έπρεπε να μου στείλει ενα "sticker' το οποίο θα τύπωνα και θα κολλούσα στο δεμα επιστροφής για να μην πληρώσω ΄ταχυδρομικά έξοδα. Ο πωλητής όμως περνούσε ο καιρός και δεν μου έστελνε το σχετικό "sticker".

Ετσι αναγκάστικα να τα ταχυδρομήσω πληρώνοντας 45 ευρώ ταχυδρομικά έξοδα.

Τωρα τα παρέλαβε ο πωλητής και μου έκανε επιστροφή μόνο τα 160 ευρώ της παραγγελίας. Σε επικοινωνία με το customer support του ebay μου έιπαν οτι επρεπε να απαιτησω απο τον πωλητη το sticker για τη δωρεαν επιστροφή και τωρα δεν μπορουν να κανουν τίποτα.

Επειδη τα 45 ευρώ δεν ειναι κάποιο μικρό ποσό , έχω κάποια άλλη δυνατότητα να κινηθώ δεδομένου οτι η πληρωμή δεν έγινε με PayPal ώστε να ανοιγα εκει καποιο παραπονο??

Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη για την εκταση του κειμένου.

skel
23-02-17, 16:34
Χρειάζομαι τα φώτα σας και την εμπειρία σας, για ένα θεμα που αντιμετωπιζω με το ebay σας παρακαλώ.
Στις αρχές Δεκεμβρίου παρήγγειλα απο ενα πωλητή 3 παντελόνια Jean Levis το κόστος των οποίων μαζί με τα μεταφορικά ήταν 160 ευρώ. Η πληρωμή έγινε μέσω PayPal.
................

γνώμη μου είναι πως κακός πήρες την πρωτοβουλία και πλήρωσες μεταφορικά, τώρα μόνο αν μιλήσεις με τον πωλητή και σου δώσει τα χρήματα αλλά πράγμα δύσκολο να στα δώσει.
άλλο τρόπο δεν ξέρω καθώς δεν σε καλύπτει κάποια υπηρεσία οπως ebay,paypal...

thourios
23-02-17, 17:11
Πώς το κατάλαβες ότι δεν ήταν γνήσια; Έχω αναφερθεί περί γνησιότητας σε άλλο νήμα ιδίως προϊόντων αυτής της μάρκας.
Δες λίγο εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/735100-%CE%95%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%81%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%8A%CE%BC%CE%BF%CF%8D%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BD?p=5094519#post5094519). Αν έχεις σχόλια ανάρτησέ τα!

nontasaggelis
23-02-17, 23:34
Χρειάζομαι τα φώτα σας και την εμπειρία σας, για ένα θεμα που αντιμετωπιζω με το ebay σας παρακαλώ.
Στις αρχές Δεκεμβρίου παρήγγειλα απο ενα πωλητή 3 παντελόνια Jean Levis το κόστος των οποίων μαζί με τα μεταφορικά ήταν 160 ευρώ. Η πληρωμή έγινε μέσω PayPal.

Μόλις παρέλαβα τα παντελόνια διαπίστωσα οτι δεν ήταν γνήσια. Επικοινωνήσα με τον πωλητή ο οποίος αρνήθηκε να παραδεχθεί οτι δεν ηταν γνησια. Ανοιξα παράπονο στο support του ebay και με τη δική τους παρέμβαση ο πωλητης δεχθηκε να τα επιστρεψω.

Απο το ebay μου είπαν οτι για την επιστροφή τα έξοδα καλύπτονται απο τον πωλητη και θα έπρεπε να μου στείλει ενα "sticker' το οποίο θα τύπωνα και θα κολλούσα στο δεμα επιστροφής για να μην πληρώσω ΄ταχυδρομικά έξοδα. Ο πωλητής όμως περνούσε ο καιρός και δεν μου έστελνε το σχετικό "sticker".

Ετσι αναγκάστικα να τα ταχυδρομήσω πληρώνοντας 45 ευρώ ταχυδρομικά έξοδα.

Τωρα τα παρέλαβε ο πωλητής και μου έκανε επιστροφή μόνο τα 160 ευρώ της παραγγελίας. Σε επικοινωνία με το customer support του ebay μου έιπαν οτι επρεπε να απαιτησω απο τον πωλητη το sticker για τη δωρεαν επιστροφή και τωρα δεν μπορουν να κανουν τίποτα.

Επειδη τα 45 ευρώ δεν ειναι κάποιο μικρό ποσό , έχω κάποια άλλη δυνατότητα να κινηθώ δεδομένου οτι η πληρωμή δεν έγινε με PayPal ώστε να ανοιγα εκει καποιο παραπονο??

Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη για την εκταση του κειμένου.

Στην αρχικη σελιδα του paypal, πριν ακομα γραψεις τα στοιχεια σου, υπαρχει μια υπηρεσια που σου επιστρεφει τα εξοδα αποστολης σε περιπτωση επιστροφης προιοντος! TELLUS INTERNATIONAL λεγετε!!!
Κανε την σχετικη αιτηση, γραψε προσεκτικα οτι σε ρωταει, και στειλε σκαναρισμενη την αποδειξη αποστολης!
Σε πεντε εργασιμες θα πρεπει να σου εχουν απαντησει αν θα γινει δεκτη η αιτηση σου! Αν δε σου απαντησουν, τοτε την 7η εργασιμη στειλε εμαιλ και ρωτα τους αν τελικα εγινε δεκτη η αιτηση σου!
Κατα 99% θα γινει δεκτη και θα παρεις πισω 29e. Τοσο ειναι το max που καλυπτουν!
Κατι ειναι και αυτο! ΓΙΑΤΙ : ΑΠΤΟ ΟΛΟΤΕΛΑ, ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΕΝΑ!!!!!

**** ΤΩΡΑ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΛΑΜΟΓΙΟ ΓΕΡΜΑΝΟ! (ΣΠΑΝΙΟ ΠΑΝΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ, ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΙ!!!). ΛΟΙΠΟΝ, ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ NAS ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ! ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙ ΕΙΧΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΙ, ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΧΟΥΝΕΡΙ, ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ! ΤΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΓΕΝΙΚΗ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΕΩΣΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ! ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ! ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ , ΤΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΠΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΓΕ!!!!!****

netman
25-02-17, 01:20
μα ο άνθρωπος λέει ότι ΔΕΝ παράγγειλε με paypal !!

jap
25-02-17, 15:23
Τη μία λέει πλήρωσε με paypal, λίγες γραμμές παρακάτω γράφει το αντίθετο. :hmm: Πολύ φοβάμαι ότι όλη η συζήτηση γίνεται after the fact.

sdikr
25-02-17, 15:25
Τη μία λέει πλήρωσε με paypal, λίγες γραμμές παρακάτω γράφει το αντίθετο. :hmm: Πολύ φοβάμαι ότι όλη η συζήτηση γίνεται after the fact.

Την συναλλαγή την έκανε μεσω paypal, τα μεταφορικά που έδωσε όμως μετά όχι

Rookie
02-03-17, 17:08
Την συναλλαγή την έκανε μεσω paypal, τα μεταφορικά που έδωσε όμως μετά όχι

Ακριβώς όπως το λές έγινε.
Την αξία τηε παραγγελίας συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών απο US to GR τα πλήρωσα μέσα απο το ebay me PayPal.
Το κόστος επιστροφής της παραγγελίας απο GR to US μέσα απο ΕΛΤΑ την πλήρωσα με μετρητά.
Η απάντηση που μου έδωσαν απο το Pay Pal είναι οτι δεν με καλύπτουν σε αυτή την περίπτωση και απο το ebay μου είπαν οτι έπρεπε να ζητήσω να μου στείλει "αυτοκόλλλητο" ταχυδρομικό ο πωλητής ώστε να αναλαμβάνει αυτός τη χρέωση των μεταφορικών της επιστροφής.
Τωρα πια έχουν κλείσει την υπόθεση και εγω δεν πρόκειται να πάρω απο πουθενα τα 37 ευρώ με τον απατεώνα που έμπλεξα....
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την καθοδηγηση for next time

Andreaslar
02-03-17, 22:06
εμένα σε αντιστοιχη περίπτωση, μου ειχε πει ο πωλητης μεσω των μηνυματων του ebay, οτι θα καλύψει τα μεταφορικά της επιστροφής. Εστειλα το συστημένο στην Αμερική, γυρω στα 45€, του εστειλα και την αποδειξη και μου εστειλε μεσω paypal το ποσό...

esykas
04-03-17, 18:30
Καλησπέρα
Πούλησα ένα ρολόι επιτραπέζιο αξίας 200 ευρώ σε αγοραστή στις ΗΠΑ ebay/paypa
Τι πρέπει να προσέξω έτσι ώστε να πάει με απλό ταχυδρομείο και να έχει αριθμό αποστολής.
Πρίν καιρό έστειλα σε Ε.Ε αλλά τα ΕλΤΑ για tracking έδιναν μόνο την γρήγορη αποστολή που ήταν πανάκριβη έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;

Godian
05-03-17, 17:37
Δεν είναι απλή η γρήγορη. Είναι συστημένο και απλό φίλε μου..... Απλά πληρώνεις το tracking. Τα υπόλοιπα είναι ίδια

qwertyuiop
06-03-17, 01:32
Θυμάται κάποιος με σχετική ασφάλεια, αν τα EMS τα χειρίζονται τα ΕΛΤΑ, οπότε και να τα πιάσει τελωνείο, γλυτώνω τις υπέρογκες χρεώσεις των κούριερ;
Ή δεν ισχύει πια αυτό;

esykas
06-03-17, 09:33
Δεν είναι απλή η γρήγορη. Είναι συστημένο και απλό φίλε μου..... Απλά πληρώνεις το tracking. Τα υπόλοιπα είναι ίδια

ευχαριστώ


Θυμάται κάποιος με σχετική ασφάλεια, αν τα EMS τα χειρίζονται τα ΕΛΤΑ, οπότε και να τα πιάσει τελωνείο, γλυτώνω τις υπέρογκες χρεώσεις των κούριερ;
Ή δεν ισχύει πια αυτό;

Τα ΕΛΤΑ έχουν ακόμη τη διαχείριση https://www.elta-courier.gr/ems
Την αναζήτηση από την εφαρμογή που υπάρχει στα ΕΛΤΑ ακόμη την κάνεις

cool11
07-03-17, 21:01
Μικρο πακετακι με αντικειμενο αξιας, απο κινα,....2ευρω, ειναι εδω και ενα μηνα στο αεροδρομιο!

Και τι να λεει αν εσταλησαν απο τον seller, και αν εφτασαν μεχρι αεροδρομιο?
Εγω δεν παρελαβα αυτο που παρηγγειλα, και ας ειναι και τοσο φτηνο!
Μπορει καποιος να το βουτηξε στο αεροδρομιο, ή να χαθηκε εκτοτε! Εγω παντως, απλα δεν παρελαβα!
Και τυχαινει που εχει και tracking και βλεπω οτι βλεπω. Για τοσο φτηνα συνηθως δεν βαζουν tracking οι κινεζοι.
Αλλα ειτε εχει ειτε δεν εχει, η ουσια ειναι οτι δεν εφτασε ποτε σε μενα, κι ας φαινεται οτι εφτασε ως Ελλαδα.

180976

Σκεφτομαι να ανοιξω case...

skel
07-03-17, 21:55
Μικρο πακετακι με αντικειμενο αξιας, απο κινα,....2ευρω, ειναι εδω και ενα μηνα στο αεροδρομιο!

Και τι να λεει αν εσταλησαν απο τον seller, και αν εφτασαν μεχρι αεροδρομιο?
Εγω δεν παρελαβα αυτο που παρηγγειλα, και ας ειναι και τοσο φτηνο!
Μπορει καποιος να το βουτηξε στο αεροδρομιο, ή να χαθηκε εκτοτε! Εγω παντως, απλα δεν παρελαβα!
Και τυχαινει που εχει και tracking και βλεπω οτι βλεπω. Για τοσο φτηνα συνηθως δεν βαζουν tracking οι κινεζοι.
Αλλα ειτε εχει ειτε δεν εχει, η ουσια ειναι οτι δεν εφτασε ποτε σε μενα, κι ας φαινεται οτι εφτασε ως Ελλαδα.

180976

Σκεφτομαι να ανοιξω case...

κάνε και ένα check στο 17track (https://www.17track.net/en)
συνήθως αργεί πολύ να ενημερωθεί το status στο ebay ή ακόμα και να μην ενημερώνεται καθόλου

8anos
07-03-17, 22:19
Σκεφτομαι να ανοιξω case...

θα σου πει περίμενε και δεν θα έχει άδικο. αυτός το έστειλε, δεν νομίζω να σε δικαιώσει το παυπαλ

slalom
07-03-17, 22:26
Σκεφτομαι να ανοιξω case...
Παρε τηλεφωνο στο τελωνειο στο αεροδρομιο, δωσε τον κωδικο σου και βρισε ελευθερα

badweed
07-03-17, 23:57
Μικρο πακετακι με αντικειμενο αξιας, απο κινα,....2ευρω, ειναι εδω και ενα μηνα στο αεροδρομιο!

Και τι να λεει αν εσταλησαν απο τον seller, και αν εφτασαν μεχρι αεροδρομιο?
Εγω δεν παρελαβα αυτο που παρηγγειλα, και ας ειναι και τοσο φτηνο!
Μπορει καποιος να το βουτηξε στο αεροδρομιο, ή να χαθηκε εκτοτε! Εγω παντως, απλα δεν παρελαβα!
Και τυχαινει που εχει και tracking και βλεπω οτι βλεπω. Για τοσο φτηνα συνηθως δεν βαζουν tracking οι κινεζοι.
Αλλα ειτε εχει ειτε δεν εχει, η ουσια ειναι οτι δεν εφτασε ποτε σε μενα, κι ας φαινεται οτι εφτασε ως Ελλαδα.

180976

Σκεφτομαι να ανοιξω case...

κανε και εναν εντοπισμο στα ελτα (http://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx)
μιλα και με τον 180990 και πες του οτι δεν εχει ερθει εντος προθεσμιας , οι περισσοτεροι θα σου πουν να περιμενεις λιγο ακομη , αν θες περιμενεις , αν θες τους ζητας τα λεφτα σου πριν ανοιξεις case και εντος εβδομαδας συνηθως τα επιστρεφουν .

ΓΙΑΝΝΗΣ13
08-03-17, 00:04
Μικρο πακετακι με αντικειμενο αξιας, απο κινα,....2ευρω, ειναι εδω και ενα μηνα στο αεροδρομιο!

Και τι να λεει αν εσταλησαν απο τον seller, και αν εφτασαν μεχρι αεροδρομιο?
Εγω δεν παρελαβα αυτο που παρηγγειλα, και ας ειναι και τοσο φτηνο!
Μπορει καποιος να το βουτηξε στο αεροδρομιο, ή να χαθηκε εκτοτε! Εγω παντως, απλα δεν παρελαβα!
Και τυχαινει που εχει και tracking και βλεπω οτι βλεπω. Για τοσο φτηνα συνηθως δεν βαζουν tracking οι κινεζοι.
Αλλα ειτε εχει ειτε δεν εχει, η ουσια ειναι οτι δεν εφτασε ποτε σε μενα, κι ας φαινεται οτι εφτασε ως Ελλαδα.

180976

Σκεφτομαι να ανοιξω case...

μην ανυσηχεις φιλε αν το δεματακι ειναι εδω το πολυ την αλλη βδομαδα θα το εχεις. μου εχουν στηλει πολλα με αυτην την μεταφορικη και αργουνε παρα πολυ. εγω θα ανοιγα case αρχες απριλη

@ ADSLgr.com All rights reserved.