PDA

Επιστροφή στο Forum : Ebay Ερωτήσεις! (δεν παραγγέλνουμε με courier εκτός Ε.Ε. και κάνουμε υπομονή)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119

cranky
02-04-17, 13:00
Είναι από τη BSA.
Α, μπράβο, αυτή εννοούσα. :oneup:

thourios
02-04-17, 13:13
Μακάρι να μην είναι τίποτα λαμόγια σαν αυτά της ΑΕΠΙ (http://www.protothema.gr/greece/article/656117/skandalo-enos-aiona-stin-aepi-trupa-50-ekat-euro-mono-se-4-hronia/) και κλείνω το off topic

:down:

Serafeim Karakostas
02-04-17, 15:07
Ρε παιδια, εχω κανει αμετρητες αγορες με ebay τα τελευταια χρονια, απο καθε χωρα του πλανητη, και με οτι αξια μπορειτε να φανταστειτε.
Ποτε δεν ειχα προβλημα με τελωνειο.
Αυτό συμβαίνει και με αγορές που έχεις κάνει από το Νοέμβριο του 2016 και μετά; Αν ναι, είσαι απλώς τυχερός.

cool11
02-04-17, 19:58
Αυτό συμβαίνει και με αγορές που έχεις κάνει από το Νοέμβριο του 2016 και μετά; Αν ναι, είσαι απλώς τυχερός.

Ναι, και μετα τον Νοεμβρη.
Βασικα χτες για πρωτη φορα, που χρειαστηκε να παραγγειλω κατι απο αμερικη, αξιας καμια 40 ευρω, μου ετυχε για πρωτη φορα να δω στο ebay.... 'import charges'!!!!!
Για πρωτη φορα στη ζωη μου.
Επειδη ομως δεν ηταν εντελως συγκεκριμενο αυτο που ηθελα, αλλαξα seller, και πηρα κατι αναλογο, πηγα προς την οθονη της πληρωμης, δεν εγραφε τιποτε για import charges, και προχωρησα με αυτο τον seller!

Αληθεια, τι εχει αλλαξει λοιπον για χωρες εκτος ΕΕ, απο Νοεμβρη 2016 και μετα;
Γιατι κατι φαινεται να μου εχει ξεφυγει.

RASTAVIPER
02-04-17, 21:46
Ναι, και μετα τον Νοεμβρη.
Βασικα χτες για πρωτη φορα, που χρειαστηκε να παραγγειλω κατι απο αμερικη, αξιας καμια 40 ευρω, μου ετυχε για πρωτη φορα να δω στο ebay.... 'import charges'!!!!!
Για πρωτη φορα στη ζωη μου.
Επειδη ομως δεν ηταν εντελως συγκεκριμενο αυτο που ηθελα, αλλαξα seller, και πηρα κατι αναλογο, πηγα προς την οθονη της πληρωμης, δεν εγραφε τιποτε για import charges, και προχωρησα με αυτο τον seller!

Αληθεια, τι εχει αλλαξει λοιπον για χωρες εκτος ΕΕ, απο Νοεμβρη 2016 και μετα;
Γιατι κατι φαινεται να μου εχει ξεφυγει.
Κάτι δεν έβλεπες καλά λοιπόν τόσo καιρο.
Γιατί το import taxes έβγαινε για κάποιους πωλητές από Αμέρικα εδώ και χρόνια.

Manolis_karas
02-04-17, 22:47
Από εδώ (http://www.ebay.com/itm/WINDOWS-10-PRO-ORIGINAL-LICENSE-KEY-CODE-PROFESSIONAL-32-64BIT-GENUINE-OEM-COA-/272479343712) το αγόρασα. Από ότι γράφει έχει πουλήσει κάπου 7.600 άδειες και ο πωλητής έχει 98% positive feedback. Είχε αναφερθεί εδώ στο φόρουμ το συγκεκριμένο λινκ, αλλά δεν θυμάμαι ποιος το είχε αναφέρει, το είχα αποθηκεύσει στους σελιδοδείκτες για να το αγοράσω όταν μπορέσω. Το κλειδί το δοκίμασα και η ενεργοποίηση έγινε κανονικά σε Windows 10 Pro 64bit αγγλικά.
Δεν μπορεί να εγκατασταθούν με Ελληνικά; Νομίζω ότι από τα win 7 και μετά μπορείς να τα εγκαταστήσεις σε ότι γλώσσα θέλεις ή η 2η, 3η, ... εγκατάσταση γίνεται υποχρεωτικά την γλώσσα που έγινε η 1η;

thourios
02-04-17, 23:00
Εγώ εγκατέστησα αμέσως Ελληνικά. Επιλέγεις τη γλώσσα που θες.

Manolis_karas
02-04-17, 23:09
Η εγκατάσταση που έκανες ήταν η 1η που έγινε ή είναι τα win που αναφέρονται στις προηγούμενες αναρτήσεις;

thourios
02-04-17, 23:24
Μόνο το κλειδιά αγόρασα. Tα Windows τα έχω κατεβασμένα από τη Microsoft σε USB stick και σε DVD και τις δυο εκδόσεις 32 και 64.
Έχω αναρτήσει σε αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/888927-Windows-10-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-(-)) το νήμα παλιότερα τους πωλητές που τα αγόρασα αλλά και από που αγόρασα και το office.
Καθαρές εγκαταστάσεις έκανα. Οι υπολογιστές έτρεχαν άλλος XP άλλος Vista.
Εννοείτε ένα κλειδί για κάθε εγκατάσταση χωριστά.

Manolis_karas
02-04-17, 23:29
Σε ευχαριστώ.

mrsaccess
02-04-17, 23:34
Μια σημείωση, επειδή αναφέρθηκε και η BSA. Αν τα θέλετε για επαγγελματικό σκοπό, πρέπει, από όσο γνωρίζω, οπωσδήποτε να έχετε και το αυτοκόλλητο της microsoft.

meletis
03-04-17, 15:39
Μόνο το κλειδιά αγόρασα. Tα Windows τα έχω κατεβασμένα από τη Microsoft σε USB stick και σε DVD και τις δυο εκδόσεις 32 και 64.
Έχω αναρτήσει σε αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/888927-Windows-10-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-(-)) το νήμα παλιότερα τους πωλητές που τα αγόρασα αλλά και από που αγόρασα και το office.
Καθαρές εγκαταστάσεις έκανα. Οι υπολογιστές έτρεχαν άλλος XP άλλος Vista.
Εννοείτε ένα κλειδί για κάθε εγκατάσταση χωριστά.
Σε επιχείρηση εάν αγοράσουμε το κλειδί για τα Windows , σε περίπτωση ελέγχου είμαστε καλυμμένοι , το συγκεκριμένο παραστατικό αγοράς (π.χ. απόδεικη πληρωμής Paypal)
Έχω 1 γνωστό και με ρώτησε για αυτό το θέμα

bromiaris1gr
07-04-17, 12:37
Καλημέρα φίλοι μου. Καλός μου φίλος έκανε μια παραγγελία μέσω ebay πριν 5 μέρες.


Σήμερα έλαβε το παρακάτω μήνυμα ότι ο πωλητής δεν είναι πια μέλος του ebay…

Χρειάζεται να ανησυχήσει για κάτι?

Τι προτείνεται σαν επόμενο βήμα? Απλά να περιμένει αν έρθει ποτέ η παραγγελία του και μετά να ζητήσει τα χρήματα του πίσω από το ebay ή το paypal?

182160

Godian
07-04-17, 13:44
Καλημέρα φίλοι μου. Καλός μου φίλος έκανε μια παραγγελία μέσω ebay πριν 5 μέρες.


Σήμερα έλαβε το παρακάτω μήνυμα ότι ο πωλητής δεν είναι πια μέλος του ebay…

Χρειάζεται να ανησυχήσει για κάτι?

Τι προτείνεται σαν επόμενο βήμα? Απλά να περιμένει αν έρθει ποτέ η παραγγελία του και μετά να ζητήσει τα χρήματα του πίσω από το ebay ή το paypal?

182160

Άνοιξε θέμα στο paypal αν γίνεται. Αλλιώς μέσα απο το ebay ενημέρωσε..... Αν δε γίνεται απλά περιμένεις και ανοίγεις ότι δε ήρθε το αντικείμενο και παίρνετε άμεσα τα λεφτά στο. Τα λεφτά σου δε τα χάνεις με τίποτα

bromiaris1gr
07-04-17, 14:58
Άνοιξε θέμα στο paypal αν γίνεται. Αλλιώς μέσα απο το ebay ενημέρωσε..... Αν δε γίνεται απλά περιμένεις και ανοίγεις ότι δε ήρθε το αντικείμενο και παίρνετε άμεσα τα λεφτά στο. Τα λεφτά σου δε τα χάνεις με τίποτα

Διαβάζοντας διάφορα βρήκα ότι πρέπει να μπει στο resolution center του ebay αλλά τι θα επιλέξει? Ότι δεν ήρθε η παραγγελία?

Hengeo
07-04-17, 15:39
Καλημέρα φίλοι μου. Καλός μου φίλος έκανε μια παραγγελία μέσω ebay πριν 5 μέρες.


Σήμερα έλαβε το παρακάτω μήνυμα ότι ο πωλητής δεν είναι πια μέλος του ebay…

Χρειάζεται να ανησυχήσει για κάτι?

Τι προτείνεται σαν επόμενο βήμα? Απλά να περιμένει αν έρθει ποτέ η παραγγελία του και μετά να ζητήσει τα χρήματα του πίσω από το ebay ή το paypal?

182160

Από ότι βλέπω στην εικόνα απέχουν πολύ οι εκτιμώμενες ημερομηνίες παράδοσης οπότε από την εμπειρία μου θα πρότεινα υπομονή, κατά πάσα πιθανότητα θα παραλάβει κανονικά. Αν περάσουν οι ημερομηνίες και δεν τότε ανοίγει case.

jap
07-04-17, 18:52
Το θέμα δεν είναι τόσο αν θα έρθει, αλλά τι θα έρθει. Συνήθως τέτοιες μυστηριώδεις εξαφανίσεις γίνονται όταν ο πωλητής πουλά μαϊμούδες ή γενικά κάτι πάει στραβά. Καλό θα είναι να περιμένει ο φίλος και όταν έρθει ό,τι είναι αυτό που παράγγειλε να το ελέγξει προσεκτικά. Σύμφωνα και με τις ημερομηνίες στο screenshot, δεν μπορεί ακόμα να ανοίξει case ότι δεν παρέλαβε, μόνο αφού εκπνεύσει η τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία. Εκτός και αλλάζει κάτι επειδή εξαφάνισαν τον πωλητή, αλλά δεν νομίζω. Γενικά, ευτυχώς που μιλάμε για 10 ευρώ κι όχι για 100.

bromiaris1gr
07-04-17, 20:27
Το θέμα δεν είναι τόσο αν θα έρθει, αλλά τι θα έρθει. Συνήθως τέτοιες μυστηριώδεις εξαφανίσεις γίνονται όταν ο πωλητής πουλά μαϊμούδες ή γενικά κάτι πάει στραβά. Καλό θα είναι να περιμένει ο φίλος και όταν έρθει ό,τι είναι αυτό που παράγγειλε να το ελέγξει προσεκτικά. Σύμφωνα και με τις ημερομηνίες στο screenshot, δεν μπορεί ακόμα να ανοίξει case ότι δεν παρέλαβε, μόνο αφού εκπνεύσει η τελευταία εκτιμώμενη ημερομηνία. Εκτός και αλλάζει κάτι επειδή εξαφάνισαν τον πωλητή, αλλά δεν νομίζω. Γενικά, ευτυχώς που μιλάμε για 10 ευρώ κι όχι για 100.

Η παραγγελία έγινε 3 Απριλίου… οπότε περιμένει μέχρι 16 Μαΐου… αν έρθει κάτι… αν δεν έρθει ανοίγει dispute στο paypal ή στο ebay?

Αν στην περίπτωση έρθει δέμα θα του πω να τραβήξει βίντεο στο άνοιγμα του δέματος… (επίσης να έχει κανένα ρόπαλο δίπλα μήπως πεταχτεί καμία μαϊμού με άγριες διαθέσεις)

advantix
07-04-17, 22:12
Μια αρνητική είχε ο πωλητής και αυτήν σε ίδιο αντικείμενο με αυτό που αγόρασε το παιδί.

http://www.ebay.com/usr/bangquan9010

Waterproof Xiaomi Mi Band 2 Smart Wristband Bracelet Heart Rate Monitor

bromiaris1gr
07-04-17, 22:32
Μια αρνητική είχε ο πωλητής και αυτήν σε ίδιο αντικείμενο με αυτό που αγόρασε το παιδί.

http://www.ebay.com/usr/bangquan9010

Waterproof Xiaomi Mi Band 2 Smart Wristband Bracelet Heart Rate Monitor

Προφανώς γι αυτό προτιμήθηκε (για την μια αρνητική γενικά). Και για το χαμηλό της τιμής… οπότε του συνιστώ να περιμένει μέχρι και 16 Μαΐου

jap
08-04-17, 08:12
Ακριβώς όπως τα λες. Θα έλεγα case στο ebay, αν χρειαστεί, που τον έχουν ήδη στη μπούκα. Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μη χρειαστεί.

badweed
18-04-17, 10:39
προσεξα σε δυο-τρεις περιπτωσεις που ειχα προιοντα στο καλαθι για μελοντικες αγορες και ησαν απο το Χονγκ Κονγκ οτι δεν στελνουν πια ελλαδα , μαλιστα εχω την εντυπωση οτι οι χωρες που δεν αποστελουν προς , απο το χονγκ κονγκ εχουν πληθυνει αρκετα με πολλες δυτικες χωρες (αν οχι ολες ) να ειναι στην λιστα ...

turboirc
18-04-17, 12:19
Εγω εχω αρχισει να βλεπω τρελες καθυστερησεις σε παραλαβες τους τελευταιους μηνες.

Godian
18-04-17, 14:07
Εγω εχω αρχισει να βλεπω τρελες καθυστερησεις σε παραλαβες τους τελευταιους μηνες.

182416

kourampies
18-04-17, 15:05
182416

Αυτό παραείναι ακραίο για να αλλάξει έτσι από τη μία μέρα στην άλλη, αδυνατώ να το πιστέψω.

stelakis1914
18-04-17, 15:11
Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους, να αναφέρω ότι παρέλαβα σήμερα φάκελο σε λιγότερο από 20 ημερολογιακές ημέρες.

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και το περιεχόμενο του φακέλου ήταν λαμπτήρες LED κόστους 15€. Δεν δείχνει να ελέγχθηκε, ούτε είχε κάποια επιπλέον χρέωση.

sdikr
18-04-17, 15:20
Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους, να αναφέρω ότι παρέλαβα σήμερα φάκελο σε λιγότερο από 20 ημερολογιακές ημέρες.

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και το περιεχόμενο του φακέλου ήταν λαμπτήρες LED κόστους 15€. Δεν δείχνει να ελέγχθηκε, ούτε είχε κάποια επιπλέον χρέωση.

Τον περασμένο μηνά παρέλαβα ενα δέμα με αξία πραγματική 10 ευρώ και πλήρωσα 3, ενα δέμα με αξία πραγματική 4 ευρώ και πλήρωσα άλλα 3.
Περιμένω ακόμα ενα δέμα αξίας 9 ευρώ που είναι ΥΕΔ αυτή την στιγμή όποτε άλλα 3 + των 12 ευρώ που πάλι είναι τελώνιο.

Τα δέματα είναι registered, απο κίνα (cn) αλλά και sg

Στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν καν γιατί χρεώνουν αυτά τα χρήματα, λένε οτι είναι χρέωση απο το τελωνείο και καλά.

turboirc
18-04-17, 16:05
Το ειχαν και στο παρελθον αυτο αλλα οχι συχνα.
Δε μιλησα για τελωνειο αλλα για μεγαλες αναμονες μεχρι να ερθει ελλαδα.

fantasma_tis_nixtas
18-04-17, 16:22
Τις τελευταίες 20 μέρες έχω παραλάβει 4 πακέτα από Κίνα και 5 απο hong Kong...κάποια συστημένα κάποια όχι..τιμές από 2 έως 40 ευρώ...δεν έχω πληρώσει τπτ παραπανω για κανένα...

stelakis1914
18-04-17, 19:28
Τον περασμένο μηνά παρέλαβα ενα δέμα με αξία πραγματική 10 ευρώ και πλήρωσα 3, ενα δέμα με αξία πραγματική 4 ευρώ και πλήρωσα άλλα 3.
Περιμένω ακόμα ενα δέμα αξίας 9 ευρώ που είναι ΥΕΔ αυτή την στιγμή όποτε άλλα 3 + των 12 ευρώ που πάλι είναι τελώνιο.

Τα δέματα είναι registered, απο κίνα (cn) αλλά και sg

Στα ΕΛΤΑ δεν ξέρουν καν γιατί χρεώνουν αυτά τα χρήματα, λένε οτι είναι χρέωση απο το τελωνείο και καλά.

Είχα κόψει τελευταία τις παραγγελίες απευθείας από Κίνα με αυτά που διάβαζα ειδικά για την Θεσσαλονίκη Σπύρο. Ήμουν προετοιμασμένος για το πιθανό τρίευρω (τουλάχιστον) αφού αυτή η ΥΕΔ Θεσσαλονίκης δεν άφηνε τίποτα να περάσει έτσι. Με εξέπληξε θετικά το γεγονός για αυτό και το έγραψα εδώ, για να αναπτερώσω λίγο τις ελπίδες των βόρειων καταναλωτών. :cool:

sdikr
18-04-17, 19:40
Είχα κόψει τελευταία τις παραγγελίες απευθείας από Κίνα με αυτά που διάβαζα ειδικά για την Θεσσαλονίκη Σπύρο. Ήμουν προετοιμασμένος για το πιθανό τρίευρω (τουλάχιστον) αφού αυτή η ΥΕΔ Θεσσαλονίκης δεν άφηνε τίποτα να περάσει έτσι. Με εξέπληξε θετικά το γεγονός για αυτό και το έγραψα εδώ, για να αναπτερώσω λίγο τις ελπίδες των βόρειων καταναλωτών. :cool:

Μα και σε εμένα περάσανε καμιά 10αριά άλλα πακετάκια χωρίς θέμα, το πρόβλημα είναι οτι να δίνεις 3 ευρώ για κάτι που το πήρες 1,5 είναι κάπως.

stelakis1914
18-04-17, 20:09
Ε ναι αυτές οι μικροαγορές που πραγματοποιούσες χωρίς σκέψη όπως καλώδια, αντάπτορες κτλ. είναι που κόψαμε.

turboirc
18-04-17, 20:22
Ρε παιδια εμενα δε με εχουν χρεωσει ακομα τιποτα για τετοια.

jap
18-04-17, 20:35
Ρε παιδια εμενα δε με εχουν χρεωσει ακομα τιποτα για τετοια.

Ούτε εμένα, αλλά ούτε και καθυστερήσεις είχα, το αντίθετο πρόσφατα.

psolord
18-04-17, 20:40
I
Μα και σε εμένα περάσανε καμιά 10αριά άλλα πακετάκια χωρίς θέμα, το πρόβλημα είναι οτι να δίνεις 3 ευρώ για κάτι που το πήρες 1,5 είναι κάπως.

Αρα το ηθικο διδαγμα ειναι να παιρνουμε μικροπραγματα χωρις tracking number, ωστε να μπορουμε να παρουμε refund?

sdikr
18-04-17, 20:43
I

Αρα το ηθικο διδαγμα ειναι να παιρνουμε μικροπραγματα χωρις tracking number, ωστε να μπορουμε να παρουμε refund?


Δεν μπορεί να είναι ηθικό δίδαγμα κάτι το όποιο δεν είναι ηθικό.
Μέχρι τώρα πάντως δεν έχει περάσει απλό δέμα απο τελωνείο, όποτε το δίδαγμα είναι οτι πρέπει να κόψουμε τα registered

dimitri_ns
18-04-17, 20:45
Δεν μπορεί να είναι ηθικό δίδαγμα κάτι το όποιο δεν είναι ηθικό.
Μέχρι τώρα πάντως δεν έχει περάσει απλό δέμα απο τελωνείο, όποτε το δίδαγμα είναι οτι πρέπει να κόψουμε τα registered

H να μετακομίσετε πιό νότια πχ Ζωνιανά
Γενικά οι βόρειοι είναι ολίγον vikings

Oi νότιοι πιό ράθυμοι ( μιλάω για τους τελώνες )

Θα περάσω από ΚΕΑ (Κέντρο Εξυπηρέτησης Αντιεξουσιαστών) να δώ αν μπορώ να δίνω την δική τους διεύθυνση και θα ενημερώσω

psolord
18-04-17, 20:49
Δεν μπορεί να είναι ηθικό δίδαγμα κάτι το όποιο δεν είναι ηθικό.
Μέχρι τώρα πάντως δεν έχει περάσει απλό δέμα απο τελωνείο, όποτε το δίδαγμα είναι οτι πρέπει να κόψουμε τα registered

Συμφωνω εν μερει, αλλα ουτε να πληρωνεις 200% χαρατσι για αντικειμενα 1.5ευρω ειναι ηθικο. Και απο τη στιγμη που οι υπηρεσιες δε ξερουν η δε θελουν να ξερουν τι σημαινει ποσοστοση, θα παρω refund.

sdikr
18-04-17, 20:53
H να μετακομίσετε πιό νότια πχ Ζωνιανά
Γενικά οι βόρειοι είναι ολίγον vikings

Oi νότιοι πιό ράθυμοι

Αφου τα θέλει ο πισινός σου..... :p
Το πρόβλημα ξεκινάει απο τους Νότιους, εκείνοι επιλέγουν το τι θα παεί τελωνείο
Κάτω το Αθηναϊκό κράτος!!!


182425

- - - Updated - - -


Συμφωνω εν μερει, αλλα ουτε να πληρωνεις 200% χαρατσι για αντικειμενα 1.5ευρω ειναι ηθικο. Και απο τη στιγμη που οι υπηρεσιες δε ξερουν η δε θελουν να ξερουν τι σημαινει ποσοστοση, θα παρω refund.

Διαφωνώ με αυτό, αλλά δεν νομίζω πως είναι κάτι που μπορούμε να το λύσουμε εδώ, το σίγουρο είναι οτι δεν φταίει αυτός που το στέλνει, ούτε και εμείς που το παραλαμβάνουμε.

teris3
19-04-17, 00:03
Παρήγγειλα κάτι απο Αμερική και μου το στείλαν με DHL GlobalMail με ενα πολύ μεγάλο tracking που ξεκινάει με GM, έχει κανείς ιδέα πώς μπορώ να το παρακολουθήσω αυτό;

spartak
19-04-17, 10:02
Παρήγγειλα κάτι απο Αμερική και μου το στείλαν με DHL GlobalMail με ενα πολύ μεγάλο tracking που ξεκινάει με GM, έχει κανείς ιδέα πώς μπορώ να το παρακολουθήσω αυτό;

Στη σελίδα της dhl δοκίμασες;

teris3
19-04-17, 10:30
Στη σελίδα της dhl δοκίμασες;

Καλημέρα,
μίλησα με DHL, την υπηρεσία GM την εξυπηρετούν εδώ τα ΕΛΤΑ

RASTAVIPER
19-04-17, 12:26
Λοιπόν πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο.
Πούλησα ένα smartwatch και εκεί που είμαι έτοιμος να το στείλω, λαμβάνω email από το Εβαυ ότι να μην κάνω τίποτα και ότι ερευνούν τον λογαριασμό του αγοραστή ότι μπορεί να έπεσε θύμα χακινγκ. Όντως υπήρχε και ανοιχτό case στο Resolution center από τις 11/4.

Έχουν περάσει πόσες μέρες και δεν έχω κανένα νέο. Μπαίνω να δω στο Resolution center τι άλλο έχει αναφερθεί και δεν υπάρχει το case πουθενά.

Τώρα τι να κάνω; Το στέλνω ή όχι;

spartak
19-04-17, 12:27
Καλημέρα,
μίλησα με DHL, την υπηρεσία GM την εξυπηρετούν εδώ τα ΕΛΤΑ

Σωστα. Αλλα στη σελίδα των ΕΛΤΑ δε νομίζω να μπορείς να δεις πορεία του δέματος με τον κωδικό που ξεκινά απο Gm. Υπάρχει σελίδα της dhl Που σου δίνει πληροφορίες μέχρι να φτάσει Ελλάδα. Κανονικά στο site που αγόρασες θα έπρεπε να σου δώσουν Link.

johnson
19-04-17, 12:34
Λοιπόν πρώτη φορά μου τυχαίνει κάτι τέτοιο.
Πούλησα ένα smartwatch και εκεί που είμαι έτοιμος να το στείλω, λαμβάνω email από το Εβαυ ότι να μην κάνω τίποτα και ότι ερευνούν τον λογαριασμό του αγοραστή ότι μπορεί να έπεσε θύμα χακινγκ. Όντως υπήρχε και ανοιχτό case στο Resolution center από τις 11/4.

Έχουν περάσει πόσες μέρες και δεν έχω κανένα νέο. Μπαίνω να δω στο Resolution center τι άλλο έχει αναφερθεί και δεν υπάρχει το case πουθενά.

Τώρα τι να κάνω; Το στέλνω ή όχι;

Και όμως έχει τύχει σε φίλο το παραπάνω σενάριο και μάλιστα σχετικά πρόσφατα. Τύπος μπήκε στο account του και αγόραζε άσχετα πράματα. Τον πήρε χαμπάρι και σε συνεργασία με το ebay/paypal λύθηκε το θέμα του.

jap
19-04-17, 15:04
Καλημέρα,
μίλησα με DHL, την υπηρεσία GM την εξυπηρετούν εδώ τα ΕΛΤΑ

Μέχρι να παραδωθεί στα ΕΛΤΑ Μπορείς να βλέπεις πορεία εδώ: https://webtrack.dhlglobalmail.com/

Στη συγκεκριμένη υπηρεσία δεν νομίζω ότι παίρνουν νούμερο μετά στα ΕΛΤΑ για να δεις κάτι άλλο.

- - - Updated - - -


Τώρα τι να κάνω; Το στέλνω ή όχι;

Προφανώς και δεν στέλνεις. Πιθανότατα θα σου πουν κάποια στιγμή και να κάνεις refund το ποσό, μη σου πω ότι θα το κάνουν μόνοι τους.

RASTAVIPER
19-04-17, 23:03
Ok θα περιμενω.
Τελικα το Case ειναι στο Paypal ανοιγμενο και όχι στο Ebay.
Aκομα καμια ενημερωση εδω και τοσες μερες.

hammered
21-04-17, 14:31
Είχα πει στις αρχές του μήνα ότι δεν μου δεχόταν την virtual prepaid της Πειραιώς το Αγγλικό. Πριν 2-3 μέρες έκανα κανονικά αγορά στο Ιρλανδικό.

Κάτι άλλο: Υπάρχει τρόπος να κάνουμε το αγγλικό ebay να μας χρεώσει σε € και όχι σε λίρες/δολλάρια/κλπ; (για να αποφύγω χρέωση μετατροπής στην κάρτα).

sdikr
21-04-17, 14:47
Είχα πει στις αρχές του μήνα ότι δεν μου δεχόταν την virtual prepaid της Πειραιώς το Αγγλικό. Πριν 2-3 μέρες έκανα κανονικά αγορά στο Ιρλανδικό.

Κάτι άλλο: Υπάρχει τρόπος να κάνουμε το αγγλικό ebay να μας χρεώσει σε € και όχι σε λίρες/δολλάρια/κλπ; (για να αποφύγω χρέωση μετατροπής στην κάρτα).

Μπορείς να του ζητήσεις να κάνει εκείνο την μετατροπή αλλά δεν συμφέρει, όταν σου εμφανίζει στο paypal απο που θα πάρει τα λεφτά, πατάς πάνω στο ποσό και επιλέγεις που θα γίνει η μετατροπή.

hammered
21-04-17, 19:25
Μπορείς να του ζητήσεις να κάνει εκείνο την μετατροπή αλλά δεν συμφέρει, όταν σου εμφανίζει στο paypal απο που θα πάρει τα λεφτά, πατάς πάνω στο ποσό και επιλέγεις που θα γίνει η μετατροπή.

Αν εννοείς την μετατροπή να την κάνει το paypal τότε σίγουρα δεν συμφέρει. Btw, το paypal δεν την εμφανίζει αυτή την επιλογή κατά την πληρωμή. Την έχουν καλά κρυμμένη στις ρυθμίσεις του profile σου στο paypal.

Εγώ μιλούσα για επιλογή όπως έχει και το aliexpress για κάποια νομίσματα μεταξύ των οποίων και το Euro. Σε χρεώνει τις τιμές σε Ευρώ και είσαι κομπλέ. (Δεν είδα να μου τρώνε χρήματα στην μετατροπή τις τιμής από δολλάρια σε ευρώ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.