PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ Η τελευταία φορά που κάνω αναγγελία βλάβης..μετά καταγγελία !



Alkis28
06-06-13, 19:55
Είμαι νέος συνδρομητής 2 μηνών της υπηρεσίας 2play VDSL 30Mbit του ΟΤΕ. Ενώ όλα λειτουργούσαν μια χαρά, πριν 1 εβδομάδα παρατήρησα θόρυβο στη γραμμή. Από τότε ξεκίνησε και η περιπέτεια μου...Προχώρησα σε αναγγελία βλάβης προκειμένου να διορθωθεί και να εξαλειφθεί ο θόρυβος. Πράγματι ο θόρυβος εξαφανίστηκε.. τις επόμενες όμως ημέρες και πριν προλάβει ο τεχνικός να "κλείσει" στο σύστημα την αναγγελία, το τηλέφωνο κόπηκε μέσα στο ΣΚ για αρκετές ώρες με ταυτόχρονη πτώση της ταχύτητας του internet από τα 30Mbit στα 10Mbit... το τηλέφωνο ήταν νεκρό (έδειχνε σήμα οτι καλεί όταν το έπαιρνα τηλ) περίπου 8-9 ώρες και μετά επανήλθε... Κάνω πάλι αναγγελία βλάβης, έρχεται τεχνικός να δει τη γραμμή και στο διαμοιραστή της πολυκατοικίας ο οποίος και με καλεί (ήμουν στην εργασία μου) για να με διαβεβαιώσει οτι βλέπει την γραμμή πεντακάθαρη μέχρι το τερματικό του ΟΤΕ... 2η μέρα όμως τα ίδια ! Το τηλέφωνο κόβεται για ώρες (νεκρό) και το internet από τα 30Mbit στα 10Mbit... 2η φορά αναγγελία βλάβης, πάλι τεχνικός στην πολυκατοικία (άλλος) και αυτός με τη σειρά του με διαβεβαιώνει οτι δεν βλέπει τίποτα ! Πάλι αποκαθίσταται το πρόβλημα από μόνο του όμως για κακή μου τύχη την επόμενη μέρα το βράδυ μια από τα ίδια... 3η φορά αναγγελία βλάβης ! Αυτή τη φορά όμως κανόνισα να είμαι σπίτι (παίρνοντας αναγκαστικά άδεια από την εργασία μου) για να ανέβει ο τεχνικός να ελέγξει και το διαμέρισμα... Αφού ελέγχει τα πάντα (συνδεσμολογία, πρίζα κτλ) μου λέει και αυτός οτι δεν βλέπει τίποτα και μήπως φταίει ο συναγερμός που έχω συνδεδεμένος και βραχυκυκλώνει την γραμμή...Να σημειώσω εδώ οτι είμαι με το συναγερμό 3 χρόνια χωρίς το παραμικρό πρόβλημα... παρόλα αυτά για να αποκλείσω αυτή την πιθανότητα τον αποσυνδέω εντελώς... φτάνουμε πλέον στη σημερινή ημέρα (χωρίς συναγερμό συνδεδεμένο από χθες) που και πάλι το τηλέφωνο μου κόβεται για ώρες.... αυτή την φορά όμως δεν έχω άλλο περιθώριο.. πληρώνω υπηρεσίες τις οποίες δεν απολαμβάνω και λύση δεν δίνεται από τον ΟΤΕ.. αν και αυτή τη φορά δεν βρεθεί λύση στο πρόβλημα μου στην αναγγελία που έχω κάνει είμαι αναγκασμένος να προβώ σε κάθε νόμιμη ενέργεια μου καθώς και σε σχετική καταγγελία προς όλους τους εμπλεκόμενους φορείς...

emeliss
06-06-13, 20:15
Δήλωνες βλάβη για την τηλεφωνία ή μόνο για το internet; Έχεις pstn ή isdn; Πάντα σου έδειχνε ότι μιλούσε το τηλέφωνο όταν δεν δούλευε;

ps. Υπάρχει άλλο υποφόρουμ για το VDSL.

Alkis28
06-06-13, 20:19
Δήλωνες βλάβη για την τηλεφωνία ή μόνο για το internet; Έχεις pstn ή isdn; Πάντα σου έδειχνε ότι μιλούσε το τηλέφωνο όταν δεν δούλευε;

ps. Υπάρχει άλλο υποφόρουμ γισ το VDSL.

Δηλώνω βλάβη για την τηλεφωνία. Η γραμμή είναι pstn. Το τηλέφωνο όταν δεν λειτουργεί δείχνει να καλεί όταν το παίρνω..

emeliss
06-06-13, 20:21
Άλλαξε τηλεφωνική συσκευή για αρχή.

Alkis28
06-06-13, 20:32
Άλλαξε τηλεφωνική συσκευή για αρχή.

Δεν έχει να κάνει η τηλεφωνική συσκευή.. Ταυτόχρονα όταν συμβαίνει αυτό όπως ανέφερα πέφτει και το internet από τα 30Mbit στα 10Mbit...

emeliss
06-06-13, 20:38
Αααα, δεν μου είπες ότι κάνεις διαγνώσεις γιατρέ.

Δική σου είναι η γραμμή, κάνε ότι θέλεις.

baskon
06-06-13, 20:39
Παρομοια περιπτωση ετυχε στο θειο μου σε απλη adsl πριν καποιες μερες.Αρχισε να δηλωνει βλαβες κλπ. Οταν πηγα και ξεσκονισαμε τα παντα τελικα τι ηταν..το καλωδιο rj11 που πηγαινε απτο ρουτερ στην τηλεφωνικη πριζα κατι επαθε κ προφανως βραχυκυκλωνε τη γραμμη προκαλωντας προβλημα τοσο στο τηλ οσο και στο ιντερνετ(οχι παντα).Οποτε πρωτου ασχοληθεις με καταγγελιες ξεσκονισε τα παντα ..

Alkis28
06-06-13, 20:59
Εντάξει παιδιά.. Μόλις τώρα άλλαξα και τα 3 καλώδια rj11 και την τηλεφωνική συσκευή... το τηλέφωνο ακόμα νεκρό και το internet από τα 30Mbit στα 10Mbit...

maik
07-06-13, 01:21
Κλασικη περιπτωση μονοπολου. Δηλαδη καπου υπαρχει διακοπη στο ενα απο τα δυο καλωδια του ζευγαριου, Το χειροτερο ειναι οτι ειναι περιοδικη.

Alkis28
07-06-13, 12:12
Κλασικη περιπτωση μονοπολου. Δηλαδη καπου υπαρχει διακοπη στο ενα απο τα δυο καλωδια του ζευγαριου, Το χειροτερο ειναι οτι ειναι περιοδικη.

Γιατι οι τεχνικοι δεν βρισκουν κατι ? Δυστυχως μεχρι τωρα δεν ετυχε να ειναι κομμενο οταν ηρθαν για να το δουν...Να δουμε και αυτος που θα ερθει σημερα...

- - - Updated - - -


Γιατι οι τεχνικοι δεν βρισκουν κατι ? Δυστυχως μεχρι τωρα δεν ετυχε να ειναι κομμενο οταν ηρθαν για να το δουν...Να δουμε και αυτος που θα ερθει σημερα...

Ισως πλέον δεν είναι περιοδική η διακοπή αφού για πρώτη φορά μετράω σχεδόν 15 ώρες χωρίς τηλέφωνο (από χθες) ... Να δούμε σήμερα που θα έρθει ο τεχνικός...

- - - Updated - - -

Ηρθε ο τεχνικός και ευτυχώς αυτή τη φορά η γραμμή δεν είχε επανέλθει ώστε να διαπιστώσει από μόνος του οτι υπάρχει βλάβη... Μου είπε οτι φταίει το υπόγειο καλώδιο που πάει στον διαμοιραστή της πολυκατοικίας. Το αντικατέστησε (όπως είπε) και πράγματι το πρόβλημα επιλύθηκε.. η όλη διαδικασία δεν κράτησε πάνω από 10 λεπτά.. ελπίζω να ήταν όντως αυτό και να κρατήσει έτσι η γραμμή χωρίς προβλήματα...

maik
07-06-13, 15:20
Γιατι οι τεχνικοι δεν βρισκουν κατι ? Δυστυχως μεχρι τωρα δεν ετυχε να ειναι κομμενο οταν ηρθαν για να το δουν...Να δουμε και αυτος που θα ερθει σημερα...

- - - Updated - - -



Ισως πλέον δεν είναι περιοδική η διακοπή αφού για πρώτη φορά μετράω σχεδόν 15 ώρες χωρίς τηλέφωνο (από χθες) ... Να δούμε σήμερα που θα έρθει ο τεχνικός...

- - - Updated - - -

Ηρθε ο τεχνικός και ευτυχώς αυτή τη φορά η γραμμή δεν είχε επανέλθει ώστε να διαπιστώσει από μόνος του οτι υπάρχει βλάβη... Μου είπε οτι φταίει το υπόγειο καλώδιο που πάει στον διαμοιραστή της πολυκατοικίας. Το αντικατέστησε (όπως είπε) και πράγματι το πρόβλημα επιλύθηκε.. η όλη διαδικασία δεν κράτησε πάνω από 10 λεπτά.. ελπίζω να ήταν όντως αυτό και να κρατήσει έτσι η γραμμή χωρίς προβλήματα...

Περιοδικη διακοπη δεν σημαινει και τον ιδιο χρονο. Ειναι η χειροτερη βλαβη. Αν δεν πεσεις πανω την ωρα που το κανει μπορει να ψαχνεις για μερες.

DSLaManiaC
07-06-13, 16:07
Οι τεχνικοί δε κάθονται ν ασχοληθούν (ψάχνοντας τη διαδρομή) γιατί έχουν άλλες 30 βλάβες από πίσω.

Είναι η λογική: "α το βλέπω να δουλεύει, αντε γεια".

Δε χρειάζεται καταγγελία. Κάνε ενα έγγραφο παράπονο στο κατάστημα.

Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

Alkis28
07-06-13, 16:29
Ημουν τυχερός που απο χθες η βλάβη ήταν μόνιμη μέχρι σήμερα που ήρθε ο τεχνικός.. την είδε λοιπόν και απο οτι φαίνεται μέχρι τώρα την επιδιόρθωσε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.