PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X View: Νέα ευρυζωνική υπηρεσία του ΟΤΕ



EvilHawk
29-01-07, 16:44
Αθήνα, 29 Ιανουαρίου 2007: Ξεκίνησε η διάθεση της νέας πρωτοποριακής ευρυζωνικής υπηρεσίας του ΟΤΕ, Conn-X View, η οποία προσφέρει τη δυνατότητα αφενός επιτήρησης χώρων εξ’ αποστάσεως -μέσω υπολογιστή ή/και κινητού τηλεφώνου- και αφετέρου διασκέδασης και ψυχαγωγίας, με τη δημιουργία κοινοτήτων χρηστών (communities) για ανταλλαγή δεδομένων (video, εικόνες κ.α.).

Όσοι διαθέτουν ADSL σύνδεση στο internet μπορούν ανά πάσα στιγμή να εποπτεύουν εξ’ αποστάσεως χώρους του ενδιαφέροντός τους, σε πραγματικό χρόνο, μέσω του υπολογιστή τους -ή/και του κινητού τους τηλεφώνου τρίτης γενιάς (3G) ή GPRS- εγκαθιστώντας στο χώρο από μια έως τέσσερις κάμερες. Σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης στον επιλεγμένο χώρο εποπτείας, αποστέλλεται στον πελάτη ειδοποίηση μέσω e-mail ή sms.

Συγχρόνως, οι πελάτες της υπηρεσίας Conn-X View θα μπορούν να δημιουργούν ομάδες χρηστών, σύμφωνα με τα ενδιαφέροντά τους, και να ανταλλάσσουν μεταξύ τους αρχεία και δεδομένα.

Με την υπηρεσία Conn-X View, οι πελάτες απολαμβάνουν τα εξής πλεονεκτήματα:

Επιτήρηση χώρων (π.χ. παιδιά, ηλικιωμένοι, οχήματα, προσωπικό επιχείρησης κλπ.) από απόσταση με υψηλή ποιότητα εικόνας και ήχου,
Επιλογή εξοπλισμού και αριθμού καμερών σύμφωνα με τις ανάγκες τους,
Δυνατότητα παρακολούθησης των video και από κινητό τηλέφωνο,
«Ανέβασμα» ή μετάδοση / δημοσίευση περιεχομένου και καθορισμό εάν θα είναι προσβάσιμο είτε αποκλειστικά από τους ίδιους είτε από επιλεγμένους χρήστες που έχουν οι ίδιοι ορίσει.

Η συνδρομή για την υπηρεσία Conn-X View ξεκινάει από 5,95 ευρώ τον μήνα έως 24,99 ευρώ (με ΦΠΑ) ανάλογα με τον αριθμό των καμερών που επιθυμούν να χρησιμοποιούν οι πελάτες και τη χρονική διάρκεια ισχύος της υπηρεσίας (π.χ. 6μηνο πακέτο, αορίστου χρόνου κλπ.). Αντίστοιχα, ο εξοπλισμός του Conn-X View (κάμερα) ξεκινάει από 35 ευρώ.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να παραγγείλουν την υπηρεσία Conn-X View στα Δίκτυα Καταστημάτων ΟΤΕ/OTESHOP - σύντομα και στο Δίκτυο Καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ -, στο on-line κατάστημα του ΟΤΕ www.oteshop.gr, στο site του conn-x www.conn-x.gr ή καλώντας το «134» χωρίς χρέωση.


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
Δ/ΝΣΗ ΕΤΑΙΡΙΚΗΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΤΕ
Τηλ. 210-6117434
Fax. 210-6115825
E-mail: media-office@ote.gr

sxizo
29-01-07, 17:12
Με την υπηρεσία Conn-X View, οι πελάτες απολαμβάνουν τα εξής πλεονεκτήματα:
Επιτήρηση χώρων (π.χ. παιδιά, ηλικιωμένοι, οχήματα, προσωπικό επιχείρησης κλπ.) από απόσταση με υψηλή ποιότητα εικόνας και ήχου,


Ως προσωπικό επιχείρησης έχω μερικές ιδέες για το πού μπορούν να βάλουν τις κάμερές τους...

mephisto
29-01-07, 17:44
μα τι χρησιμο...:p

DREAMBOX
29-01-07, 18:11
καλησπερα

μερικες ερωτησεις ...οποιοι φιλοι ξερουν ας απαντησουν

Τιμές με ΦΠΑ Μηνιαία (αορίστου) 6μηνη συνδρομή 12μηνη συνδρομή
Μία κάμερα 8,33€ 5,95€ -

1) αυτες οι τιμες ειναι μηνιαια χρεωση?
2) Οι καμερες web που εχουμε οι απλες για ,(chat, net meeting, msn....) κανουν γι αυτην την υπηρεσία?
3)Mε USB καμερα εχουμε δυνατοτητα προσβασης μεσω υπολογιστη?
4)Μεσω κινητου 3g εχουμε δυνατοτητα συνεχους παρακολουθησης?

ευχαριστω

ipo
29-01-07, 19:55
Θετικό το γεγονός ότι οι πάροχοι άρχισαν να σκέφτονται ότι η ευρυζωνικότητα αποτελεί ένα καλό υπόβαθρο για παροχή υπηρεσίων. Ιδέες χρειάζονται σαν αυτή, ώστε να καλυφθεί πληθώρα αναγκών. Με τον τρόπο αυτό θα βγουν κερδισμένοι και οι πολίτες και οι πάροχοι υπηρεσιών μέσω ευρυζωνικών δικτύων.

Chris_Nik
29-01-07, 20:09
Δεν την βρίσκω και πολύ ενδιαφέρον την καινούρια υπηρεσία του ΟΤΕ....

Κάτι πιο χρήσιμο ίσως......:whistle:

athan64
29-01-07, 20:10
http://masterprint.gr/LiveCam.html

skyliner34
30-01-07, 03:18
Ως προσωπικό επιχείρησης έχω μερικές ιδέες για το πού μπορούν να βάλουν τις κάμερές τους...

Εδώ στο χωριό περιμένουμε να μπεί access point σε ένα ύψομα για να βάλουμε κάμερες (που θα στέλνουν ασύρματα τα δεδομένα) στους στάβλους και στα μαντριά και στα κοτέτσια όσο και αν σου φαίνεται γελείο :)

nm96027
30-01-07, 09:55
Επιτήρηση χώρων (π.χ. παιδιά, ηλικιωμένοι, οχήματα, προσωπικό επιχείρησης κλπ.) από απόσταση με υψηλή ποιότητα εικόνας και ήχου,


Η χρήση καμερων σε δημόσιους χώρους και αλλα ιδιωτικους χώρους δημοσιας χρήσης όπως καταστήματα , επιχειρήσεις, γραφεία υπόκειται στους κανονισμους και στις διατάξεις της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων.Δλδ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ:twisted: . Ακόμα και αν μιλάμε για υπαρκτή και δικαιολογημένη (λόγω ασφάλειας) οφείλει η επιχείρηση να παρει άδεια απο την ΑΠΠΔ. Η διαδικασίας της άδειας είναι τυποποιημένη και αυστήρη.
Και επειδή φαίνεται πως η OTEnet δεν το ξέρει (αλλιως πως θα το διαφήμιζε) το λεω σε όλους να το ξέρουν:
Αν βάλουν κάμερες στο χώρο εργασίας σας στέλνετε έναν φίλο σας στην ΑΠΠΔ (κηφίσιας και Αλεξάνδρας, στο κτήριο του Βωβου) κάνει μια ωραιότατη καταγγελία και μετα αφήνετε τον εργοδότη σας να τρέχει και να μην φτάνει. :oneup: ΄

ΥΓ το έχω κάνει (εχω κάνει καταγγελία ως τρίτος) και ξέρω. ;)

etsap
30-01-07, 22:53
Η χρήση καμερων σε δημόσιους χώρους και αλλα ιδιωτικους χώρους δημοσιας χρήσης όπως καταστήματα , επιχειρήσεις, γραφεία υπόκειται στους κανονισμους και στις διατάξεις της Αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων.Δλδ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ:twisted: . Ακόμα και αν μιλάμε για υπαρκτή και δικαιολογημένη (λόγω ασφάλειας) οφείλει η επιχείρηση να παρει άδεια απο την ΑΠΠΔ. Η διαδικασίας της άδειας είναι τυποποιημένη και αυστήρη.
Και επειδή φαίνεται πως η OTEnet δεν το ξέρει (αλλιως πως θα το διαφήμιζε) το λεω σε όλους να το ξέρουν:
Αν βάλουν κάμερες στο χώρο εργασίας σας στέλνετε έναν φίλο σας στην ΑΠΠΔ (κηφίσιας και Αλεξάνδρας, στο κτήριο του Βωβου) κάνει μια ωραιότατη καταγγελία και μετα αφήνετε τον εργοδότη σας να τρέχει και να μην φτάνει. :oneup: ΄

ΥΓ το έχω κάνει (εχω κάνει καταγγελία ως τρίτος) και ξέρω. ;)

Η ΑΠΠΔ χρειαζεται ΜΟΝΟ γνωστοποιηση της τοποθετησης καμερων, με τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους και τον χωρο που επιβλεπουν. Επιπλεον, στην εισοδο του παρακολουθουμενου χωρου πρεπει να υπαρχει η σχετικη σημανση.
Απαγορευεται να κανεις χρηση των δεδομενων αυτων (καταγραφη εικονας) για αξιολογηση της αποδοτικοτητας των εργαζομενων οσον αφορα στην περιπτωση που αναφερεις.
ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την καταγραφη η ΑΠΠΔ, εφοσον πληρουνται καποιες προϋποθεσεις που η ιδια θετει.
Αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για ιδιωτικους χωρους. Ενα γραφειο/καταστημα ΕΙΝΑΙ ιδιωτικος χωρος Δημοσιας χρησης.
Λεπτομερειες εδω (http://www.dpa.gr/kleistokykloma.htm)


Υ.Γ.: αυτο το "στελνετε ενα φιλο σας στην ΑΠΠΔ..." μου θυμιζει λιγο... Αρτεμη Ματσα...;)
Αν σας ενοχλουν οι καμερες στη δουλεια σας και νομιζετε πως ειναι παρανομες, ειναι πιο ... αντρικιο να κανετε εσεις οι ιδιοι την καταγγελια στην ΑΠΠΔ :oneup:

nm96027
31-01-07, 00:11
Η ΑΠΠΔ χρειαζεται ΜΟΝΟ γνωστοποιηση της τοποθετησης καμερων, με τα τεχνικα χαρακτηριστικα τους και τον χωρο που επιβλεπουν. Επιπλεον, στην εισοδο του παρακολουθουμενου χωρου πρεπει να υπαρχει η σχετικη σημανση.
Απαγορευεται να κανεις χρηση των δεδομενων αυτων (καταγραφη εικονας) για αξιολογηση της αποδοτικοτητας των εργαζομενων οσον αφορα στην περιπτωση που αναφερεις.
ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ την καταγραφη η ΑΠΠΔ, εφοσον πληρουνται καποιες προϋποθεσεις που η ιδια θετει.
Αυτο ισχυει ΜΟΝΟ για ιδιωτικους χωρους. Ενα γραφειο/καταστημα ΕΙΝΑΙ ιδιωτικος χωρος Δημοσιας χρησης.
Λεπτομερειες εδω (http://www.dpa.gr/kleistokykloma.htm)


Δεν εξυπακούεται πως η ΑΠΠΔ θα σου δώσει την άδεια για χρήση καμερών. Ρίξε μια ματιά στο site και στις αποφάσεις της ΑΠΠΔ. Δεν είπα πως η ΑΠΠΔ απαγορεύει γενικως την χρήση τους, αλλά θέτει όρους για αυτην. Επιπλέον καθε περίπτωση αντιμετωπίζεται ξεχωριστά και μεμωνομένα. Δεν ειναι λιγα τα προστιμα που έχουν πεσει σε επιχειρήσεις.



Υ.Γ.: αυτο το "στελνετε ενα φιλο σας στην ΑΠΠΔ..." μου θυμιζει λιγο... Αρτεμη Ματσα...;)
Αν σας ενοχλουν οι καμερες στη δουλεια σας και νομιζετε πως ειναι παρανομες, ειναι πιο ... αντρικιο να κανετε εσεις οι ιδιοι την καταγγελια στην ΑΠΠΔ :oneup:

Θεωρητικά έχεις δίκιο. Εγω δεν εχω βρεθεί στην δυσκολή θέση να με παρακολουθουν κάμερες στο χωρο εργασίας μου-και δεν ξέρω τί θα έκανα σε αυτην την περιπτωση. Ξέρεις καλα όμως τί περιμένει τον εργαζόμενο που θα κάνει την επώνυμη καταγγελία για κάτι τετοιο! Επειδή λοιπόν δεν μπορουσα να παροτρύνω κάποιους που διαβάζουν το thread να γίνουν άνεργοι, τους παρότρυνα να γίνουν "Αρτεμης Μάτσας". Εχεις δίκιο

whitecat
31-01-07, 16:00
....και θα τις παρατηρησουν τις καμερες πολλοι και να μπουνε.....

etsap
31-01-07, 19:29
Δεν εξυπακούεται πως η ΑΠΠΔ θα σου δώσει την άδεια για χρήση καμερών. Ρίξε μια ματιά στο site και στις αποφάσεις της ΑΠΠΔ. Δεν είπα πως η ΑΠΠΔ απαγορεύει γενικως την χρήση τους, αλλά θέτει όρους για αυτην. Επιπλέον καθε περίπτωση αντιμετωπίζεται ξεχωριστά και μεμωνομένα. Δεν ειναι λιγα τα προστιμα που έχουν πεσει σε επιχειρήσεις.



Θεωρητικά έχεις δίκιο. Εγω δεν εχω βρεθεί στην δυσκολή θέση να με παρακολουθουν κάμερες στο χωρο εργασίας μου-και δεν ξέρω τί θα έκανα σε αυτην την περιπτωση. Ξέρεις καλα όμως τί περιμένει τον εργαζόμενο που θα κάνει την επώνυμη καταγγελία για κάτι τετοιο! Επειδή λοιπόν δεν μπορουσα να παροτρύνω κάποιους που διαβάζουν το thread να γίνουν άνεργοι, τους παρότρυνα να γίνουν "Αρτεμης Μάτσας". Εχεις δίκιο


ΑΚΡΙΒΩΣ για τη χρηση υπο προϋποθεσεις μιλησα. Χαιρομαι που συμφωνεις οτι ΔΕΝ απαγορευει η ΑΠΠΔ συλληβδην τη χρηση καμερων.
Το θεμα το εχω ψαξει ενδελεχως, με τη βοηθεια της δικηγορου συζυγου μου, οντας διαχειριστης στην πολυκατοικια που μενω, και ιδιοκτητης 2 καταστηματων λιανικης πωλησης.
Επισης, η καταγγελια ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικο να ειναι επωνυμη, και εν παση περιπτωσει η ΑΠΠΔ δεν ανακοινωνει τον καταγγελοντα στον καταγγελομενο.
Με δεδομενο λοιπον αυτο, η φατσα του "Αρτεμη Ματσα" εξακολουθει και ειναι ακρως αντιπαθης ! :hmm:

Επισης, στον φιλο που αναφερε "σιγα μην τις δουν οσοι μπαινουν", συνιστω να ξαναδιαβασει το αρχικο post μου προσεκτικα. Η ΑΠΠΔ επιβαλλει σημανση στην εισοδο του παρακολουθουμενου χωρου. Αν καποιος δεν μπορει να διαβασει Ελληνικα, αυτο αφορα τον ιδιο και μονο...

No hard feelings :rolleyes:

maik
31-01-07, 20:33
Ακομα μια ευκαιρια να ασκησουν μερικοι το γνωστο σπορ. Αναρωτιεμαι αν την ανακοινωση αυτη την εβγαζε μια αλλη εταιρεια τι θα εκαναν. Το πιθανοτερο να πανηγυριζαν και να χαιροταν με το ποσο μπροστα παει η χωρα , τι καλη που ειναι η ταδε εταιρεια κλπ κλπ.
Τωρα για το νομικο θεμα της παρακολουθηησς μεσω καμερων πιστευω να εχετε παει σε τραπεζα ή εστω σε ενα μεγαλο πολυκαταστημα . Επισης οπως ειπε και ο etsap η χρηση σε ιδιωτικους χωρους επιτρεπεται με προυποθεσεις . Ομως υπαρχουν και αλλες χρησεις που δεν θελεις καμια αδεια. Πχ παρακολουθηση το βραδυ μια αποθηκης, το εσωτερικο της αυλης ενος σπιτιου, ενας κλειστος χωρος γαι πυρκααγια κλπ κλπ. Επισης υπαρχει η δυνατοτητα αποστολης sms οταν γινει ανιχνευση κινησης.




μερικες ερωτησεις ...οποιοι φιλοι ξερουν ας απαντησουν

Τιμές με ΦΠΑ Μηνιαία (αορίστου) 6μηνη συνδρομή 12μηνη συνδρομή
Μία κάμερα 8,33€ 5,95€ -

1) αυτες οι τιμες ειναι μηνιαια χρεωση?
2) Οι καμερες web που εχουμε οι απλες για ,(chat, net meeting, msn....) κανουν γι αυτην την υπηρεσία?
3)Mε USB καμερα εχουμε δυνατοτητα προσβασης μεσω υπολογιστη?
4)Μεσω κινητου 3g εχουμε δυνατοτητα συνεχους παρακολουθησης?

ευχαριστω

1) ναι ειναι χρεωση ανα μηνα της συγκεκριμενης υπηρεσιας
2) κανουν
3) φυσικα πρεπει ο υπολογιστης να ειναι συνεχεια ανοιχτος
4)Εχεις δυνατοτητα να δεις ορισμενου μεγεθους "βιντεο" καθε φορα αλλα νομιζω δεν συμφερει να το κανεις συνεχως. Πιο σωστα ειναι να βαζεις την ανιχνευση κινησης και οταν παρεις sms να μπαινεις και να βλεπεις

polv
05-02-07, 01:56
Παιδια μηπως γνωριζετε εαν τοποθετησω μια τετοια καμερα εξω απο την οικια μου για να γραφω τα αυτοκινητα μου (ειναι στο δρομο και αρκετες φορες τα εχω βρει γρατζουνισμενα οπως και αλλων γειτονων)ειναι νομιμο η παρανομο?

Xguru
05-02-07, 02:19
Η παρακολούθηση μέσω 3G αποτελεί ξεχωριστή χρέωση από τον παροχέα κινητής τηλεφωνίας ή έχει συνάψει κάποια συμφωνία ο ΟΤΕ με όλους και τα δίνει πακέτο στην τιμή που λέει;

No-Name
05-02-07, 02:20
Πληρώνεις αν θα βλέπεις μέσω 3g ή HSDPA

@ ADSLgr.com All rights reserved.