PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ προχωρεί σε καταγγελία του κανονισμού προσωπικού και αντιμετωπίζει μπαράζ προσφυγών



Σελίδες : [1] 2

EvilHawk
29-01-07, 17:25
Σε θέση μάχης βρίσκονται οι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ μετά την απόφαση της διοίκησης να υλοποιήσει τα νέα μέτρα που απορρέουν από την πρόσφατη τροπολογία Αλογοσκούφη και αφορούν το εργασιακό καθεστώς.

Οι εργαζόμενοι στον ΟΤΕ συνεχίζουν τις 24ωρες διαμερισματικές απεργίες τους, οι οποίες θα κορυφωθούν με την κινητοποίηση στην Αττική στις 22 Μαρτίου.

Θέμα ημερών είναι η κατάθεση της προσφυγής της Ομοσπονδίας Εργαζομένων του ΟΤΕ (ΟΜΕ-ΟΤΕ) στη Διεθνή Οργάνωση Εργασίας.

Οι νομικοί σύμβουλοι της Ομοσπονδίας έχουν λάβει εντολή για άμεση προσφυγή. Αυτές τις ημέρες ολοκληρώνονται και οι εισηγήσεις των καθηγητών Πανεπιστημίων για το ζήτημα. Παράλληλα, στην επόμενη συνεδρίαση του Δ.Σ. αναμένεται να αποφασιστεί και η καταγγελία του υπάρχοντος Γενικού Κανονισμού Προσωπικού. Υπενθυμίζεται ότι μετά την τροπολογία ο κανονισμός έχει αλλάξει και θα ισχύει αυτός της Cosmote.

Οι συνδικαλιστικοί τους εκπρόσωποι επισημαίνουν ότι η διοίκηση είναι παγιδευμένη στις επιλογές της, καθώς γνωρίζει ότι από νομική άποψη μπορεί να προχωρήσει στις αλλαγές σε θέματα προσωπικού, αλλά στην πράξη θα βρεθεί μπροστά σε μπαράζ προσφυγών, όπως επισημαίνεται σε ανακοίνωση της ΟΜΕ-ΟΤΕ, στην οποία αναφέρεται ότι οι ήδη εκκρεμείς δικαστικές προσφυγές εναντίον του ΟΤΕ φτάνουν τις 5.000.

Αγνωστη παραμένει και η τύχη των περίπου 1.500 συμβασιούχων του ΟΤΕ, οι συμβάσεις των οποίων λήγουν, χωρίς να έχει αποσαφηνιστεί αν θα ανανεωθούν και βάσει ποίου καθεστώτος εργασίας. Οι περισσότεροι από τους συμβασιούχους έχουν προσληφθεί στον Οργανισμό μέχρι και πριν από 5 χρόνια.

Η ΟΜΕ-ΟΤΕ επισημαίνει ότι επικρατεί κλίμα ανασφάλειας μεταξύ των εργαζομένων, το οποίο εντείνεται από το γεγονός ότι η διοίκηση σχεδιάζει την εκχώρηση τεχνικού έργου σε εργολάβους και εμπορικού έργου στην αλυσίδα «Γερμανός», πυροδοτώντας νέο απεργιακό κύμα στα αντίστοιχα τμήματα του ΟΤΕ.

Οι εργαζόμενοι συνεχίζουν τις 24ωρες διαμερισματικές απεργίες τους, οι οποίες θα κορυφωθούν με την κινητοποίηση στην Αττική που είναι προγραμματισμένη για τις 22 Μαρτίου.


ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ (http://www.enet.gr/online/online_print?id=39318460)

gogos
29-01-07, 18:04
Κουράγιο στους νέους συνδρομητές(που δεν έχουν ενεργοποιηθεί)

makisathanos
29-01-07, 18:30
Και καλή τύχη σ΄εμάς τους παληούς, μην τύχει και χαλάσει ... :lol:

damiandkj
29-01-07, 18:31
αντε να δουμε αν θα γινει καμια μεταρρυθμιση της προκοπης. λογικο ειναι οι βολεμενοι να αντιδρουν.

Embraced
29-01-07, 19:12
Η μόνη μεταρρύθμιση που βλέπω να γίνεται είναι η κατάργηση του Δημόσιου υπάλληλου στον ΟΤΕ. Φαινομενικά μπαίνει φραγμός στο τεμπεληλίκι. Αυτό δεν είναι κακο, απλά αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το κάνουν για να αναγκάσουν τους υπάλληλους να δίνουν "εξετάσεις υποταγής" προς το εκάστοτε κυβερνόν κόμμα. Με μια τέτοια κατάσταση όπου ο ένας θα ρουφιανεύει τον άλλον για να διατηρήσει τη θέση του, θα επιβιώσουν οι παραγωγικοί ή οι βαμμένοι πολιτικά; Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.

duende
29-01-07, 19:16
εχουμε καταντησει η χωρα της απεργιας,καθε μερα και απο μια πορεια,απεργια....

Embraced
29-01-07, 19:36
Εμ, με τα λαμόγια τους πολιτικούς να αναζητούν συνεχώς συμμαχίες για μικροκομματικά οφέλη είναι λογικό να έχουμε συνεχώς φασαρίες. Τη μια τοποθετούν ημέτερους στον ΟΤΕ, μετά πάνε να τους απομονιμοποιήσουν. Σου λέει ο άλλος "τζάμπα έγλυφα και υποχρεώθηκα; Να είμαι τώρα όπως οι υπάλληλοι του ιδιωτικού τομέα;" Όταν καταλήξουν τι περίπου θέλουν να κάνουν σε καθε τομέα του κράτους χωρίς παλινδρομήσεις, ίσως μειωθεί το φαινόμενο.

WandereR
29-01-07, 19:44
Καλά, και συ στην παιδεία ανάλογες κλίκες υποστηρίζεις οπότε κάνε κράτι καμια λέξη

freeland
29-01-07, 19:49
Πάνε να καταργήσουν το δημοσιοϋπαλληλίκοι στον ΟΤΕ δήθεν για συμφέρον του καταναλωτή και όπως φαίνεται θα δώσουν κομμάτια του (π.χ. τεχνικό τμήμα) σε εργολάβους δικούς τους και τα λεφτά αντί να πηγαίνουν στο κράτος θα πηγαίνουν στους ιδιώτες. Βέβαια λένε ότι θα υπάρξει καλυτέρευση των υπηρεσιών αλλά αμά κρίνω από την ποιότητα που προσφέρουν αυτή τη στιγμή άλλες ιδιωτικές εταιρείες πάλι στα ίδια θα είμαστε απλά θα αλλάξει το όνομα για το οποίο διαμαρτυρόμαστε.

skiabox
29-01-07, 20:46
Το οτι οι ενναλακτικοι περνανε δικες τους γραμμες το εχουν παρει χαμπαρι οι χιλιαδες υπαλληλοι του ΟΤΕ?Η μεγαλη φυγη εχει ξεκινησει ηδη νομιζω ειδικα στην αθηνα(των πελατων).

Embraced
29-01-07, 21:19
Καλά, και συ στην παιδεία ανάλογες κλίκες υποστηρίζεις οπότε κάνε κράτι καμια λέξη

Με τη διαφορά ότι στην τριτοβάθμια εκπαίδευση:
1) Από τα λίγα πράγματα στην Ελλάδα που μπαίνεις χωρίς βύσμα.
2) Δεν εξασφαλίζεις το μέλλον σου, ίσα ίσα που σε προσπερνάνε γαλάζια και πράσινα παιδιά.
3) Οι επιχειρήσεις σε θέσεις κλειδιά προτιμούν απόφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων.
4) Ότι κλίκα και να κάνουν καθηγητές/φοιτητές κτλ, αν βρεθεί κάποιος με δημοσιευμένες εργασίες κτλ θα τους φάει λάχανο. Θα τον πάρει άλλο πανεπιστήμιο και θα τους ξεπεράσει. Αυτός είναι ο λόγος που τα πανεπιστήμια Κρήτης, Ιωαννίνων και Πάτρας έχουν ξεπεράσει σε έρευνα και όχι μόνο το υπερσυνητηρητικό και δυσκίνητο πανεπιστήμιο Αθηνών.

Την επόμενη φορά φίλτατε πριν κάνεις προσωπική επίθεση, σκέψου ότι είσαι moderator και ότι δείχνεις το κακό παράδειγμα στους απλούς χρήστες να αλληλοσπαραζόμαστε.
Προσωπικά δεν ξεχωρίζω τους ανθρώπους σε πτυχιούχους και μη. Η μόνη μου ένσταση είναι ότι εγχειρήσεις πρέπει να κάνουν οι γιατροί και όχι όσοι κυνηγάνε το χαρτί γιατρού επειδή οι πατεράδες τους θέλουν να τους σπουδάσουν με το ζόρι κι ας ήταν μαθητές της βάσης. Εγω προσωπικά δεν θα τους εμπιστευόμουνα.

theochem
29-01-07, 21:33
Δε νομίζω ότι είναι moderator

Embraced
29-01-07, 21:40
Δε νομίζω ότι είναι moderator

Δεν είναι αλλά τα υπόλοιπα που είπα ισχύουν.

karetsos
29-01-07, 21:41
Δυστυχώς, οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν τι πραγματικά συμβαίνει τώρα στα εσωτερικά του ΟΤΕ και πόσο επιζήμιο είναι αυτό για τους καταναλωτές/συνδρομητές όσο και τους εργαζομένους.

Όλα θυσιάζονται για:
-τους εργολάβους του ιδιωτικού τομέα που περιμένουν σαν τα κοράκια
-τα κομματικά στελέχη (εντός και εκτός ΟΤΕ) που περιμένουν να αλωνίσουν ανεμπόδιστα
και
-τους μετόχους που περιμένουν αν δουν υπεραξίες και μερίσματα.

Embraced
29-01-07, 21:54
Φυσικά και δεν έχουμε ιδέα για πολλά πράγματα. Αν είχαμε ιδέα τι ακριβώς σημαίνει καθε τι, νομίζεις ότι δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις; Η εμπειρία που έχει ο καθένας μας με τον ΟΤΕ είναι συνήθως πικρή και ίσως γι'αυτό νομίζουμε ότι οποιαδήποτε μεταρρύθμιση θα λύσει τα προβλήματα.

Υ.Γ. Με όλα αυτά βλέπω ADSL στην περιοχή μου αφού κατασκευαστεί το γήπεδο του Παναθηναϊκού

MNP-10
29-01-07, 22:38
Ο Γερμανος πλεον, δεν θεωρειται ιδιωτης αλλα θυγατρικη (εμμεσα μεσω CosmOTE).

Νικαετός
29-01-07, 22:57
Πάντως σήμερα στην προκηρύξεις διαγωνισμών , κάνει δημόσιο μειοδοτικό διαγωνισμό ο ΟΤΕ για την συντήρηση και επισκευή , όλου του δικτύου του νομού Αιτωλοακαρνανίας . Περισσότερες λεπτομέρειες θα σας πω αύριο , από το γραφείο . (Άρχισαν σιγά σιγά , οι ιδιώτες )

xristos_74
30-01-07, 01:20
Πάνε να καταργήσουν το δημοσιοϋπαλληλίκοι στον ΟΤΕ δήθεν για συμφέρον του καταναλωτή και όπως φαίνεται θα δώσουν κομμάτια του (π.χ. τεχνικό τμήμα) σε εργολάβους δικούς τους και τα λεφτά αντί να πηγαίνουν στο κράτος θα πηγαίνουν στους ιδιώτες. Βέβαια λένε ότι θα υπάρξει καλυτέρευση των υπηρεσιών αλλά αμά κρίνω από την ποιότητα που προσφέρουν αυτή τη στιγμή άλλες ιδιωτικές εταιρείες πάλι στα ίδια θα είμαστε απλά θα αλλάξει το όνομα για το οποίο διαμαρτυρόμαστε.
Όλα για το μεγάλο κεφάλαιο και την πλουτοκρατία με αποτέλεσμα ακριβότερες υπηρεσίες και χειρότερες υπηρεσίες. Δείτε τη θα συμβεί σε λίγο στον ΟΣΕ η τη έγινε με την αμερικάνικη ιδιωτική ΔΕΗ και το μπλακ αουτ αρκετών ωρών τις προάλλες.

xaotikos
30-01-07, 02:42
Ούτε το ακριβότερες ούτε το χειρότερες είναι δεδομένο. Για να δούμε τι θα συμβεί στον ΟΣΕ θα πρέπει να είμαστε μάντες.

Σχετικά με το black out...δηλαδή η δημόσια ΔΕΗ μας δεν έκανε black outs ωρών??? Απλά μου φαίνεται ότι όταν γίνει το ίδιο με κάποια ιδιωτική ΔΕΗ θα φωνάζουμε "κάτω οι ιδιώτες που παρέχουν χάλια υπηρεσίες". Όταν η ΔΕΗ για αρκετό καιρό μου έστελνε μέχρι και 400volt στο σπίτι, κάνει βυθίσεις και spikes όπορε ρίχνει μια ψιχάλα κλπ κλπ περνάει απαρατήρητο ενώ αν είναι ιδιωτική φταίει το κεφάλαιο, ο καπιταλισμός και ίσως και οι Αμερικάνοι.

Και για να είμαστε και στο αντικείμενο, πες μου εσύ πόσα πλήρωνες πριν 2 χρόνια για adsl (αν είχες) και τι ταχύτητες έπιανες και πόσα πληρώνεις τώρα (και πόσα θα πληρώνεις όταν δεν θα είναι στην μέση ο ΟΤΕ).

maik
30-01-07, 02:58
Και για να είμαστε και στο αντικείμενο, πες μου εσύ πόσα πλήρωνες πριν 2 χρόνια για adsl (αν είχες) και τι ταχύτητες έπιανες και πόσα πληρώνεις τώρα (και πόσα θα πληρώνεις όταν δεν θα είναι στην μέση ο ΟΤΕ).

Ποσα πληρωνεις τωρα;; Ποσο μειωθηκε η τιμη μεσα σε δυο χρονια και τι ρυθμο αναπτυξης ειχε το adsl;; Φυσικα ολα αυτα με τους ιδιους , μαλον πολυ λιγοτερους υπαλληλους, και το ιδιο καθεστως στα εργασιακα.
Οσο γαι το ποσο θα πληρωναμε αν δεν ηταν ο ΟΤΕ δες τι γινονταν με την κινητη πριν μπει στο παιχνιδι η cosmote.

xaotikos
30-01-07, 03:06
Εγώ προσωπικά πλήρωνα 100άρες το δίμηνο πριν 3 χρόνια που είχα PSTN μόνο για την τηλεφωνική χρέωση χωρίς το πάγιο στον ISP(για DSL δεν μιλάμε ήταν πιλοτικό). Από εκεί και πέρα, όταν μπορώ με 15-20-40 ευρώ τον μήνα να έχω μέχρι και 2mbit στην χειρότερη ενώ μπορώ να έχω και 8mbit αν είμαι σε καλές περιοχές (και σε κανα 6άμηνο σε αρκετές) ΝΑΙ θεωρώ ότι η τιμή έχει πέσει και ότι σε αυτό συνέβαλε ο ανταγωνισμός (και η πίεση και καλά του ότι πρέπει να ενισχυθεί η ευρυζωνικότητα)

Ομοίως και για την κινητή, μπήκε η cosmote σαν εταιρία (μην μου πεις ότι το να χτυπήσει τιμές ήταν κοινωνική πολιτική του ΟΤΕ) και μειώθηκαν οι τιμές. Έτσι γίνεται πάντα...γιατί να μειώσει κάποια εταιρία τις τιμές αν δεν απειλείται?

maik
30-01-07, 03:22
Ομοίως και για την κινητή, μπήκε η cosmote σαν εταιρία (μην μου πεις ότι το να χτυπήσει τιμές ήταν κοινωνική πολιτική του ΟΤΕ) και μειώθηκαν οι τιμές. Έτσι γίνεται πάντα...γιατί να μειώσει κάποια εταιρία τις τιμές αν δεν απειλείται?

Αυτα ολα που κολανε με την αλαγη του κανονισμου του προσωπικου ομως;; Οπως εγραψα αλλα δεν ειδες η πτωση των τιμων και η αναπτυξη εγινε με τον ηδη υπαρχοντα κανονισμο.

skyliner34
30-01-07, 03:27
Ας είναι δημόσιοι υπάλληλοι ή ας είναι όλοι ιδιωτικοί. Όλοι το ίδιο όμως. Να βλέπω καταστήματα του ΟΤΕ με δημοσίους υπαλλήλους μόνο τα πρωινά και τους υπαλλήλους του Oteshop τα απογεύματα μόνους μέσα ήταν απλά άσχημο. Και η πλάκα ήταν ότι του oteshop παίζει να πληρωνόντουσαν και λιγότερο (πέρνουν 1200 euro απόσω ξέρω βέβαια σε αντίθεση με τα 550 των vodafone)

WandereR
30-01-07, 03:30
Οσο γαι το ποσο θα πληρωναμε αν δεν ηταν ο ΟΤΕ δες τι γινονταν με την κινητη πριν μπει στο παιχνιδι η cosmote.

Αυτό τι το ήθελες....

Ποιοι αντιδρούσαν στην είσοδο του ΟΤΕ στην κινητή? :whistle:


Ναι, ναι, οι προστάτες των εργαζομένων πάλι.

maik
30-01-07, 03:47
Αυτό τι το ήθελες....

Ποιοι αντιδρούσαν στην είσοδο του ΟΤΕ στην κινητή? :whistle:


Ναι, ναι, οι προστάτες των εργαζομένων πάλι.

Μηπως τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα;; Ποτε εγιναν αυτα;;

kennyyy
30-01-07, 03:47
Οι συνδικαλιστικοί τους εκπρόσωποι επισημαίνουν ότι η διοίκηση είναι παγιδευμένη στις επιλογές της, καθώς γνωρίζει ότι από νομική άποψη μπορεί να προχωρήσει στις αλλαγές σε θέματα προσωπικού, αλλά στην πράξη θα βρεθεί μπροστά σε μπαράζ προσφυγών, όπως επισημαίνεται σε ανακοίνωση της ΟΜΕ-ΟΤΕ, στην οποία αναφέρεται ότι οι ήδη εκκρεμείς δικαστικές προσφυγές εναντίον του ΟΤΕ φτάνουν τις 5.000.

Η διοίκηση πως είναι παγιδευμένη από αυτό? Αφού από νομική άποψη μπορεί να προχωρήσει στις αλλαγές, και 10^6 προσφυγές να κάνουν οι εργαζόμενοι θα τις χάσουν όλες. Τα δικαστικά έξοδα (λογικά?) θα τα πληρώσουν οι χαμένοι. Τι την νοιάζει τη διοίκηση αν υπάρχουν κορόιδα που ακούνε τους συνδικαλιστές και κάνουνε μηνύσεις?...Κάτι πρέπει να μου διαφεύγει...!!!

maik
30-01-07, 03:50
Ας είναι δημόσιοι υπάλληλοι ή ας είναι όλοι ιδιωτικοί. Όλοι το ίδιο όμως. Να βλέπω καταστήματα του ΟΤΕ με δημοσίους υπαλλήλους μόνο τα πρωινά και τους υπαλλήλους του Oteshop τα απογεύματα μόνους μέσα ήταν απλά άσχημο.)

Στα oteshop δουλευουν υπαλληλοι του ΟΤΕ .

No-Name
30-01-07, 03:56
Στα oteshop δουλευουν υπαλληλοι του ΟΤΕ .


Πέρα των franchise....

panagiotisgr
30-01-07, 08:34
Καιρός είναι σιγά σιγά να γίνονται και καποιες αλλαγές εάν θέλουμε να δούμε αυτή τη χώρα να πάει μπροστά κάποια στιγμή. Άντε και σε αύξηση του βασικού μισθού.

billys
30-01-07, 09:29
3) Οι επιχειρήσεις σε θέσεις κλειδιά προτιμούν απόφοιτους ελληνικών πανεπιστημίων.
:rofl::respekt:

coroneus
30-01-07, 11:29
Εγώ είμαι υπέρ των αλλαγών σε μια εταιρία, που έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι ικανή να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό με τον οποίο εξελλίσονται οι τηλεπικοινωνίες...

MNP-10
30-01-07, 12:02
Εγώ είμαι υπέρ των αλλαγών σε μια εταιρία, που έχει αποδειχτεί ότι δεν είναι ικανή να ακολουθήσει τον γρήγορο ρυθμό με τον οποίο εξελλίσονται οι τηλεπικοινωνίες...

Αλλο δε θελω, αλλο δε μπορω. Ο ΟΤΕ ειναι ΑΕ με στοχο το κερδος. Γιατι να δωσει οτιδηποτε παραπανω, χωρις να πιεστει απ'τον "ανταγωνισμο".. το βαζω σε "", γιατι αυτοι ειναι σε μεγαλο βαθμο ΟΤΕξαρτημενοι.

Ο ΟΤΕ πραττει το ορθολογικο (με οικονομικα κριτηρια γι'αυτον) το οποιο φυσικα δε μπορει να συμβαδιζει με αυτο που θελουν οι καταναλωτες γιατι ο καθενας κοιταει το συμφερον του.

Ειναι καλο αυτο? Εξαρταται αν εισαι μετοχος ή καταναλωτης... :lol:

Παντως, γενικοτερα το λεω αυτο, εχω βαρεθει να ακουω οτι για τη μη προοδο φταιει το δημοσιο καθεστως λειτουργιας οταν ειναι ξεκαθαρο οτι για πολλα απ'τα δεινα που βιωνουμε, ευθυνεται το ιδιωτικο-οικονομικο.

Πχ, οταν απολυονται / συνταξιοδοντουνται πχ εργαζομενοι (για να αυξηθουν τα κερδη του ΟΤΕ) ο πελατης υποφερει απο χειροτερο service. Σε μερικες περιπτωσεις, δραματικα χειροτερο (αναμονη βδομαδων).

Οταν ο ΟΤΕ δε βαζει πχ μεγαλυτερη ταχυτητα ή δεν χαμηλωνει τη τιμη, δεν ευθυνεται φυσικα το δημοσιουπαλληλικο καθεστως, αλλα τα ιδιωτικο-οικονομικα κριτηρια τα οποια εξ'ορισμου επιδιωκουν μεγιστοποιηση του κερδους - σαν ορθολογικο στοχο.

Καλο ειναι να ξερουμε τι ευθυνεται για τα προβληματα, ωστε να ξερουμε προς ποιες κατευθυνσεις θα βρουμε λυσεις.

nickaraxnos
30-01-07, 12:50
Κάποτε μαθαίναμε για το οριακό κόστος. Αν θυμάμαι καλά αυτό με απλά λόγια, και στην περίπτωση του οτε, σημαίνει οτι αν η επιχείρηση μπορεί να λειτουργεί σε φουλ ρυθμό με π.χ. 100 εργαζομένους και για κομματικούς λόγους υπάρχουν οι διπλάσιοι, αντί να υπάρξει αύξηση του κέρδους, της εξυπηρέτησης κλπ θα υπάρχει μείωση. Αυτό συμβαίνει γιατί αναγκαστικά θα υπάρχουν ορισμένοι που εκ των πραγμάτων δεν θα έχουν δουλειά να κάνουν και απλά θα κάθονται και θα ληρώνονται. Αποτέλεσμα να παρασύρουν και τους άλλους που αισθάνονται κορόιδα. Προφανώς γι αυτό θέλουν απολύσεις και πρώιμες συνταξιοδοτήσεις. Επειδή όπως είπες σαν ΑΕ πρέπει να στοχεύει στον ορθολογισμό και στην μεγιστοποίηση του κέρδους. Αν αυτό μπορούσε να γίνει με αντικειμενικά κριτήρια δε θα έπρεπε να φωνάζει κανείς. Επειδή όμως το κράτος αδυνατεί να πάρει πολιτικό κόστος θέλει να πουλήσει για να προχωρήσουν οι ιδιώτες σε αυτές τις ενέργειες. Νομίζω σωστά αναφέρθηκε σαν παράδειγμα κάπου και ο ΟΣΕ. Όταν έκανα την πτυχιακή μου εργασία (πριν πολλά πολλά χρόνια) είχα βρει στοιχεία απο το site του ΟΣΕ που έλεγαν οτι απασχολούσε 9000 και κάτι εργαζομένους. Σου φαίνεται λογικός αριθμός; Κάτι παρόμοιο γίνεται και στον ΟΤΕ. :drunk:

Embraced
30-01-07, 13:38
:rofl::respekt:

Δεν ξέρω, εγω όποτε ακούω για στελέχη επιχειρήσεων, στο βιογραφικό τους συνήθως βλέπω ότι είναι απόφοιτοι κάποιας σχολής ελληνικού πανεπιστημίου. Βέβαια συνήθως για μεταπτυχιακά & διδακτορικά πάνε εξωτερικό, αλλά αυτό είναι λογικό αφού εκει υπάρχει καλύτερη έρευνα. Άλλωστε όλοι μας όταν έχουμε πρόβλημα υγείας πάμε σε γιατρούς που συνήθως έχουν φοιτήσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ψέμματα;

MNP-10
30-01-07, 13:42
Κάποτε μαθαίναμε για το οριακό κόστος. Αν θυμάμαι καλά αυτό με απλά λόγια, και στην περίπτωση του οτε, σημαίνει οτι αν η επιχείρηση μπορεί να λειτουργεί σε φουλ ρυθμό με π.χ. 100 εργαζομένους και για κομματικούς λόγους υπάρχουν οι διπλάσιοι, αντί να υπάρξει αύξηση του κέρδους, της εξυπηρέτησης κλπ θα υπάρχει μείωση. Αυτό συμβαίνει γιατί αναγκαστικά θα υπάρχουν ορισμένοι που εκ των πραγμάτων δεν θα έχουν δουλειά να κάνουν και απλά θα κάθονται και θα ληρώνονται. Αποτέλεσμα να παρασύρουν και τους άλλους που αισθάνονται κορόιδα. Προφανώς γι αυτό θέλουν απολύσεις και πρώιμες συνταξιοδοτήσεις. Επειδή όπως είπες σαν ΑΕ πρέπει να στοχεύει στον ορθολογισμό και στην μεγιστοποίηση του κέρδους. Αν αυτό μπορούσε να γίνει με αντικειμενικά κριτήρια δε θα έπρεπε να φωνάζει κανείς. Επειδή όμως το κράτος αδυνατεί να πάρει πολιτικό κόστος θέλει να πουλήσει για να προχωρήσουν οι ιδιώτες σε αυτές τις ενέργειες. Νομίζω σωστά αναφέρθηκε σαν παράδειγμα κάπου και ο ΟΣΕ. Όταν έκανα την πτυχιακή μου εργασία (πριν πολλά πολλά χρόνια) είχα βρει στοιχεία απο το site του ΟΣΕ που έλεγαν οτι απασχολούσε 9000 και κάτι εργαζομένους. Σου φαίνεται λογικός αριθμός; Κάτι παρόμοιο γίνεται και στον ΟΤΕ. :drunk:

Με τους ορους που διεξηχθη η εθελουσια, δεν υπαρχει πολιτικο κοστος. Σου λεει "κυριοι, περνετε τοσα (χοντρα) για να μας αδειασετε τη γωνια".. τα πηραν και φυγανε. Αν ηταν απολυση σε στυλ "περαστε απ'το ταμειο", ειναι αλλιως. Αλλα βεβαια αυτο δε γινεται να συμβει λογω μονιμοτητας.

Για τον ΟΣΕ και ολες τις κρατικες υποδομες, δε μπορουν να αναλυθουν υπο το στενο πρισμα μιας ελευθερης αγορας. Πρεπει να συνυπολογιστει το πως στηθηκε στη λογικη του το συστημα ΔΕΚΟ και δημοσιων επιχειρησεων που αποσκοπουσε στην παροχη κοινωνικων υπηρεσιων σε ολη την επικρατεια μεσω των συγκοινωνουντων δοχειων.. πχ εβγαζε το κρατος λεφτα απ'τις τραπεζες, ΟΠΑΠ, ΟΤΕ κτλ κτλ και μετα επιδοτουσε πχ τις συγκοινωνιες. Οταν αποστερεις τα εσοδα απ'το πρωτο σκελος ξεπουλωντας τα κερδοφορα, τα δευτερα αυτοματως καθιστανται μη-βιωσιμα, αφου ο στοχος τους δεν ηταν να βγαζουν κερδος σαν αυτονομες επιχειρησεις.. και βλεπουμε πχ οτι σημερα το κρατος χανει λεφτα απ'τις κερδοφορες που πουλησε, ενω ταυτοχρονα αναγκαζεται να επιδοτει τις μη-κερδοφορες δημοσιες συν τους ιδιωτες που θελουν κινητηρα για δραστηριοποιηση σε οριακα κερδοφορες περιοχες. Για μη κερδοφορες? O Θεος να τους βοηθησει.. ή εστω, ο φορολογουμενος.. :whistle:

lewton
30-01-07, 13:44
Ποσα πληρωνεις τωρα;; Ποσο μειωθηκε η τιμη μεσα σε δυο χρονια και τι ρυθμο αναπτυξης ειχε το adsl;; Φυσικα ολα αυτα με τους ιδιους , μαλον πολυ λιγοτερους υπαλληλους, και το ιδιο καθεστως στα εργασιακα.Ωραία, τώρα με το νέο καθεστώς οι τιμές θα πέσουν ακόμα περισσότερο και θα σοβαρέψουν και οι ταχύτητες. :oneup:
Γιώργο προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα. :twisted:


Οσο γαι το ποσο θα πληρωναμε αν δεν ηταν ο ΟΤΕ δες τι γινονταν με την κινητη πριν μπει στο παιχνιδι η cosmote.Σε όλες τις αγορές του κόσμου, ο πάροχος που μπήκε τρίτος έριξε τις τιμές για να πάρει μερίδιο αγοράς.
Η Cosmote δε θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση στον κανόνα.
Έριξε τις τιμές επειδή μπήκε τρίτη, και όχι επειδή είναι δημόσια.

Embraced
30-01-07, 13:47
O Θεος να τους βοηθησει.. ή εστω, ο φορολογουμενος.. :whistle:

Μα σύμφωνα με τα στοιχεία, οι απλοί φορολογούμενοι βγάζουν περισσότερα απο τραγουδιστές και λοιπούς επώνυμους. Άρα αφού είναι "έχοντες" αυτοί πρέπει να τα φορολογηθούν περισσότερο. :oneup:

nlkrio
30-01-07, 15:02
χωρις να γνωριζεις πραγματικα τι συμβαινει δεν μπορεις να καταδικαζεις τους εργαζομενους....

athan64
30-01-07, 15:14
εργαζομενους !!!!!!!!!!

billys
30-01-07, 16:01
Δεν ξέρω, εγω όποτε ακούω για στελέχη επιχειρήσεων, στο βιογραφικό τους συνήθως βλέπω ότι είναι απόφοιτοι κάποιας σχολής ελληνικού πανεπιστημίου. Βέβαια συνήθως για μεταπτυχιακά & διδακτορικά πάνε εξωτερικό, αλλά αυτό είναι λογικό αφού εκει υπάρχει καλύτερη έρευνα. Άλλωστε όλοι μας όταν έχουμε πρόβλημα υγείας πάμε σε γιατρούς που συνήθως έχουν φοιτήσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ψέμματα;

Εσύ όταν πας σε κάποιον γιατρό του ζητάς να σου πει που έχει σπουδάσει???


Δηλαδή το κριτήριο για εσένα είναι η χώρα προέλευσης του πτυχίου???? ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ.:hmm::down:

Embraced
30-01-07, 17:00
Εσύ όταν πας σε κάποιον γιατρό του ζητάς να σου πει που έχει σπουδάσει???
Δηλαδή το κριτήριο για εσένα είναι η χώρα προέλευσης του πτυχίου???? ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ.:hmm::down:

Φυσικά και δεν το ζητάω, άλλωστε συνήθως πας σε γιατρούς που σου έχουν συστήσει ότι είναι καλοί. Σύμπτωση βέβαια το ότι οι πιο αξιόλογοι γιατροί στην Ελλάδα καυχιόνται για το πτυχίο τους και δεν το θεωρούν υποδυέστερο από άλλες χώρες. Αυτό που παρατηρώ εγω είναι το ότι πολλοί ρίχνουν λάσπη στα πανεπιστήμια (χωρις να έχουν πάει μια φορά να σχηματίσουν απόψη), αλλά εμπιστεύονται την ίδια τους την υγεία κατα μεγάλο ποσοστό σε απόφοιτους Ιατρικής Αθήνας και όχι του Χαρβαρντ. Δεν μετράει τόσο το τι λέμε, αλλά το τι κάνουμε.

daemon82
30-01-07, 17:13
Λοιπόν σκηνή από ΟΤΕshop, μια βδομάδα πριν (περιοχή Πειραιά):

Μπαίνουμε μέσα με ένα φίλο και ζητάμε σε έναν κύριο να μας πει για ρούτερ. Αυτός χωρίς να κουνηθεί από τη θέση του - δεν έκανε τπτ αλλά χαχάνιζε με μια συνάδελφό του από διπλανό γραφείο - μας λέει να πάμε σε ένα άλλο γραφείο στο βάθος.

Πάμε στο βάθος, ρωτάμε έναν υπάλληλο ο οποίος δεν ήξερε τη διαφροά μεταξύ θύρας ethernet και USB και αφού βρήκε - από το κουτί και μετά από κάνα τρίλεπτο την απάντηση στο ερώτημα αν το ρουτερ που μας έδειχνε είχε και USB interface, στην επόμενη ερώτηση μήπως ήταν κλειδωμένο μόνο για ΟΤΕνετ αφού η σύνδεση του παιδιού ληγει σε λίγο και σκεφτόταν να αλλάξει εταιρεία μας είπε ότι δε γνωρίζει και μας ξανάστειλε στον πρώτο υπάλληλο. Προφανώς φύγαμε. Ο πρώτος υπάλληλος ακόμα χαχάνιζε με τη συνάδελφό του...

nickaraxnos
30-01-07, 17:23
Με τους ορους που διεξηχθη η εθελουσια, δεν υπαρχει πολιτικο κοστος. Σου λεει "κυριοι, περνετε τοσα (χοντρα) για να μας αδειασετε τη γωνια".. τα πηραν και φυγανε. Αν ηταν απολυση σε στυλ "περαστε απ'το ταμειο", ειναι αλλιως. Αλλα βεβαια αυτο δε γινεται να συμβει λογω μονιμοτητας.

... και βλεπουμε πχ οτι σημερα το κρατος χανει λεφτα απ'τις κερδοφορες που πουλησε, ενω ταυτοχρονα αναγκαζεται να επιδοτει τις μη-κερδοφορες δημοσιες συν τους ιδιωτες που θελουν κινητηρα για δραστηριοποιηση σε οριακα κερδοφορες περιοχες. Για μη κερδοφορες? O Θεος να τους βοηθησει.. ή εστω, ο φορολογουμενος.. :whistle:

Αν και φοβάμαι οτι έχουμε ξεφύγει εντελώς, να γράψω δύο παρατηρήσεις. 1) και με την εθελούσια έξοδο είχε δημιουργηθεί πανικός απο αντιδράσεις και για αυτό το λόγο δεν προχώρησε και σε άλλες ΔΕΚΟ 2) Όταν αποφασίσεις να πουλήσεις μια επιχείρηση η καλύτερη στιγμή είναι όταν έχει ακόμα κέρδος και υπολογίζεις οτι δε θα το έχει για πολύ ακόμα. τουλάχιστον υπο τη δικιά σου εποπτεία. Όταν έχει ζημιές δεν αγοράζει κανείς. Π.χ Ολυμπιακή.

RyDeR
30-01-07, 17:25
Λοιπόν σκηνή από ΟΤΕshop, μια βδομάδα πριν (περιοχή Πειραιά):

Μπαίνουμε μέσα με ένα φίλο και ζητάμε σε έναν κύριο να μας πει για ρούτερ. Αυτός χωρίς να κουνηθεί από τη θέση του - δεν έκανε τπτ αλλά χαχάνιζε με μια συνάδελφό του από διπλανό γραφείο - μας λέει να πάμε σε ένα άλλο γραφείο στο βάθος.

Πάμε στο βάθος, ρωτάμε έναν υπάλληλο ο οποίος δεν ήξερε τη διαφροά μεταξύ θύρας ethernet και USB και αφού βρήκε - από το κουτί και μετά από κάνα τρίλεπτο την απάντηση στο ερώτημα αν το ρουτερ που μας έδειχνε είχε και USB interface, στην επόμενη ερώτηση μήπως ήταν κλειδωμένο μόνο για ΟΤΕνετ αφού η σύνδεση του παιδιού ληγει σε λίγο και σκεφτόταν να αλλάξει εταιρεία μας είπε ότι δε γνωρίζει και μας ξανάστειλε στον πρώτο υπάλληλο. Προφανώς φύγαμε. Ο πρώτος υπάλληλος ακόμα χαχάνιζε με τη συνάδελφό του...

Και που βρίσκεις το περίεργο; :rofl:

Όλα κι όλα, για modem/routers μόνο στο aDSLgr.:respekt:

σκέφτεται οτι είναι καλή η ιδέα αλυσίδας καταστημάτων aDSLgr.:twisted:

lewton
30-01-07, 17:34
Λοιπόν σκηνή από ΟΤΕshop, μια βδομάδα πριν (περιοχή Πειραιά):

Μπαίνουμε μέσα με ένα φίλο και ζητάμε σε έναν κύριο να μας πει για ρούτερ. Αυτός χωρίς να κουνηθεί από τη θέση του - δεν έκανε τπτ αλλά χαχάνιζε με μια συνάδελφό του από διπλανό γραφείο - μας λέει να πάμε σε ένα άλλο γραφείο στο βάθος.

Πάμε στο βάθος, ρωτάμε έναν υπάλληλο ο οποίος δεν ήξερε τη διαφροά μεταξύ θύρας ethernet και USB και αφού βρήκε - από το κουτί και μετά από κάνα τρίλεπτο την απάντηση στο ερώτημα αν το ρουτερ που μας έδειχνε είχε και USB interface, στην επόμενη ερώτηση μήπως ήταν κλειδωμένο μόνο για ΟΤΕνετ αφού η σύνδεση του παιδιού ληγει σε λίγο και σκεφτόταν να αλλάξει εταιρεία μας είπε ότι δε γνωρίζει και μας ξανάστειλε στον πρώτο υπάλληλο. Προφανώς φύγαμε. Ο πρώτος υπάλληλος ακόμα χαχάνιζε με τη συνάδελφό του...
Πέφτω από τα σύννεφα.

Embraced
30-01-07, 17:36
Με μια ισχυρή ένωση καταναλωτών (όπως σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες), τέτοια γεγονότα θα γίνονταν πρωτοσέλιδα και οι διευθυντές τέτοιων υπαλλήλων θα ξεμπροστιάζονταν και θα αναγκάζονταν να πάρουν μέτρα. Αλλα είπαμε, συνδικαλισμός ξούτ.

maik
30-01-07, 17:49
Γιώργο προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα. :twisted:


Γιωργος Παπαδοπουλος;;;

Gila1899
30-01-07, 18:00
Αν και φοβάμαι οτι έχουμε ξεφύγει εντελώς, να γράψω δύο παρατηρήσεις. 1) και με την εθελούσια έξοδο είχε δημιουργηθεί πανικός απο αντιδράσεις και για αυτό το λόγο δεν προχώρησε και σε άλλες ΔΕΚΟ 2) Όταν αποφασίσεις να πουλήσεις μια επιχείρηση η καλύτερη στιγμή είναι όταν έχει ακόμα κέρδος και υπολογίζεις οτι δε θα το έχει για πολύ ακόμα. τουλάχιστον υπο τη δικιά σου εποπτεία. Όταν έχει ζημιές δεν αγοράζει κανείς. Π.χ Ολυμπιακή.
Για την εθελουσία στον ΟΤΕ υπήρχαν αντιδράσεις για το κόστος που επωμίστηκε το δημόσιο, τη δημιουργία πλουσιοπάροχα συνταξιοδοτούμενων 50χρονων συνταξιούχων και την "αθέμιτη" στήριξη του κράτους προς τον ΟΤΕ που "νοθεύει" τον υγιή ανταγωνισμό.Από την πλευρά τους οι εργζόμενοι απλά είχαν επισημάνει την έλλειψη προσωπικού που θα δημιουργηθεί και τις συνεπακόλουθες συνέπειες.Δεν είχαν κι άδικο;)

ΜΝΡ- 10, άψογες οι δύο τοποθετήσεις σου.:respekt:

nickaraxnos
30-01-07, 18:26
Από την πλευρά τους οι εργζόμενοι απλά είχαν επισημάνει την έλλειψη προσωπικού που θα δημιουργηθεί και τις συνεπακόλουθες συνέπειες.Δεν είχαν κι άδικο;)

ΜΝΡ- 10, άψογες οι δύο τοποθετήσεις σου.:respekt:

Δώσε σε παρακαλώ μια διευκρίνηση. Αν δεν είχαν φύγει με την εθελούσια, πιστεύεις οτι θα μας προσέφεραν καλύτερες υπηρεσίες; Το πρόβλημα δηλαδή έγκειται στην ποσότητα των εργαζομένων και όχι στην ποιότητά τους (ευγένεια, γνώση, εξυπηρέτηση κλπ)!;;)

Gila1899
30-01-07, 18:57
Δώσε σε παρακαλώ μια διευκρίνηση. Αν δεν είχαν φύγει με την εθελούσια, πιστεύεις οτι θα μας προσέφεραν καλύτερες υπηρεσίες; Το πρόβλημα δηλαδή έγκειται στην ποσότητα των εργαζομένων και όχι στην ποιότητά τους (ευγένεια, γνώση, εξυπηρέτηση κλπ)!;;)
Τα προβλήματα του ΟΤΕ ασφαλώς και δεν οφείλονται αποκλειστικά στην εθελουσία.Είναι γεγονός όμως οτι είχε σοβαρές επιπτώσεις στην ποιότητα των τεχνικών υπηρεσιών, οι οποίες είναι σαφώς χειρότερες απ' οτι πριν.

Και βέβαια υπήρχαν σοβαρά προβλήματα και πριν την εθελουσία, αλλά ας μην ξεχνάμε οτι ο ΟΤΕ έχει και την ιδιαιτερότητα, σε σχέση με τις αντίστοιχες εταιρείες του εξωτερικού, το δικό του δίκτυο να εξυπηρετεί το 95%+ των χρηστών σε ολόκληρη την περιφέρεια.

Επίσης παρόλο που τυπικά είναι Α.Ε εντούτοις εξακολουθεί να δραστηριοποιείται και να επεκτείνει το δίκτυο του και σε περιοχές οι οποίες δεν θα του αποφέρουν κέρδη αλλά αντίθετα θα προκαλέσουν ζημίες προσπαθώντας να προσφέρει ευρυζωνικές υπηρεσίες σε όσο το δυνατόν περισσότερους έλληνες,(με τα όποια μεγάλα προβλήματα που όλοι βιώνουμε) λόγω του γεγονότος οτι εξακολουθεί να είναι μεγαλομέτοχος το ελληνικό δημόσιο.Το κόστος αυτής της δραστηριότητας είναι εύλογο οτι θα μετακυλιστεί στους πελάτες των μεγάλων πόλεων.

Τώρα όσον αφορά τον επαγγελματισμό, ή την έλλειψη αυτού, των εργαζομένων και την ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρουν στους πελάτες του ΟΤΕ(και οχι μόνο), είναι υπεύθυνοι αυτοί που τους προσέλαβαν.Δηλαδή αυτοί που τώρα ισχυρίζονται οτι προσπαθούν να λύσουν τα προβλήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.