PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεις αποσυνδεσεις .τι μπορει να φταιει?



Panos1212
13-06-13, 02:51
Καλησπερα σας ειμαι καινουριος στο φορουμ και οχι πολυ σχετικος ακομα.
Ειμαι gamer και Αντιμετωπιζω προβλημα με συνεχεις αποσυνδεσεις και δε μπορω να προσδιορισω απο που προερχονται.
Εχω οτε 24αρι isdn( αλλαγμενο σε fastpath) με το ρουτερ του οτε το οποιο ειναι φορτωμενο με 2 switch και connextv.
Τρωω συνεχεια μικρα dc στο pc ειτε με wifi ειτε με ethernet.υπαρχει καποιος τροπος να προσδιορισω αν εχει προβλημα η καρτα δικτυου του pc η το modem?γιατι με τον οτε νομιζω δεν υπαρχει προβλημα εχω μιλησει 100 φορες.
Σας ευχαριστω

balandis
13-06-13, 11:32
αν εχεις δικο σου ρουτερ κανε μια δοκιμη,,,και βλεπεις τι παιζει.....:)

stratoz
16-06-13, 21:56
Αν έχεις connx-tv είσαι σίγουρα interleaved και αυτό δεν αλλάζει.

AssVas
18-06-13, 10:44
Καλησπέρ Φίλε μου,

Αρχικά θα κάνεις τα εξής

1. Από το μενού Start -> Run-> γράψε cmd και πάτα το Enter . Στο μαύρο παράθυρο χτύπα την εντολή :
ping -t my.otenet.gr

2.Από το μενού Start -> Run-> γράψε cmd και πάτα το Enter . Στο μαύρο παράθυρο χτύπα :
Ipconfig
Από τα αποτελέσματα δες ποια IP σου αναγράφει στο πεδίο "Προεπιλεγμένη Πύλη"

Διεύθυνση IP. . . . . . . . . . : 192.168.1.6
Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . : 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη. . . . . . . : 192.168.1.1 <----- εδώ δηλαδή

και αντίστοιχα χτύπα την εντολή :

ping -t 192.168.1.1

Εν συνεχεία άφησε ανοιχτά τα δύο παράθυρα δίπλα δίπλα να τα βλέπεις , όταν θα έχεις αποσύνδεση θα κοιτάξεις τα δύο παράθυρα,τα οποία τα έχεις προτρέψει να στέλνουν ασταμάτητα πακέτα στις συγκεκριμένες δύο διευθύνσεις.

Στη πρώτη περίπτωση στέλνεις πακέτα και λαμβάνεις απάντηση από έναν server του ΟΤΕ , στην δεύτερη στέλνεις πακέτα τοπικά στο Router σου.
Έτσι τη στιγμή που θα χάσεις το Internet ...

Ι. Αν έχεις time out απάντηση και στα δύο παράθυρα ταυτόχρονα, πάει να πει ότι χάνεις την επικοινωνία τοπικά με το Router σου. Σε αυτή την περίπτωση , επανέλαβε το παραπάνω βήμα με δεύτερο Η/Υ ή με τον ίδιο Η/Υ αλλά με καλώδιο Ethernet . Αν δεν έχεις, δοκίμασε να κατεβάσεις από το Google Store κάποια εφαρμογή Ping για να εκτελέσεις αντίστοιχα τις παραπάνω ενέργειες και να δεις αν τη στιγμή που χάνεις την επικοινωνία στον Η/Υ σου τη χάνεις και στην άλλη συσκευή . Αν χάνεις την επικοινωνία και στην άλλη συσκευή παρατήρησε το Router σου να δεις αν κάνει εReboot (σβήνουν όλα τα λαμπάκια και ξεκινάνε πάλι από την αρχή) αν κάτι τέτοιο ισχύει δήλωσε το βλάβη στο 13888 και θα σου φέρουν άλλο ή θα στο δηλώσουν για έλεγχο (ισχύει πλέον το χρησιδάνειο).

Αν δεν έχεις τέτοιο θέμα, δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στο ασύρματο . Μπορείς και πάλι από το Google Store να κατεβάσεις το WiFi Analyzer και να δεις που και πόσο εκπέμπει τι στη γειτονιά σου. Το κανάλι στο ασύρματο το αλλάζεις αν χτυπήσεις την IP του router σου σε έναν Broswer και μπεις μέσα στο μενού του Router σου με username : admin και password αυτό που θα βρεις στο αυτοκόλλητο του Router σου στη κοιλιά σου. Θα πας στην αντίστοιχη καρτέλα ρυθμίσεων του WiFi και θα ορίσεις καρφωτό κανάλι , όχι αυτόματο . Συνήθως το 13 και το 6 έχουν τις λιγότερες εκπομπές και αφού αποθηκεύσεις τις αλλαγές επανέλαβε το τεστ με το Ping στο Router σου να δεις αν συνεχίζει το πρόβλημα. Αν αυτό παραμένει δοκίμασε να απομακρύνεις (καλύτερα βγάλε από το ρεύμα) συσκευές που κάνουν εκπομπή στα 2.4Ghz και μπορούν να προκαλέσουν παρεμβολές.
Αν έχει ο γείτονας τέτοιες , χτύπα του την πόρτα και διακριτικά σκόνταψε πάνω στο χαλί (αν δε το χει μαζέψει ακόμα και πάρε του σβάρνα Router-Βάση DEC κτλ.) Αν είναι γκομενάκι , κάνε μία χραααπ και ρίχτα κάτω όλα (πέτυχε τη βάση του ασύρματου της) και βάλτην πάνω στο τραπεζάκι χαϊδεύοντας το κορμί της και φιλώντας τη με τρελό πάθος .


ΙΙ. Αν έχεις time out απάντηση στο παράθυρο που κάνεις ping στο my.otenet.gr ενώ σε αυτό που Ping-αρεις την IP του Router σου δεν χάνεις πακέτα, τότε πέφτει απλά η γραμμή σου και πρέπει να ακολουθήσεις μερικά από τα ακόλουθα βήματα (Μην βαριέσαι , φτιάξε καφέ και κάνε τα με κέφι)

Αρχικά πρέπει να δεις τι στατιστικά έχεις (τιμές) στην σελίδα του Router σου . Αν μας πεις και ποιο έχεις θα σου δώσουμε καρφωτές οδηγίες καλύτερες και από του Γούγλη. Οι τιμές που πρέπει να δεις με το μάτι γαρίδα που έχεις (gamer headshots etc δικέ μου) είναι SNR Margin ΧΧ με μονάδες σε db that stands for decibel τόσο σε Upload όσο και σε Download . Χοντρικά τα προβλήματα αρχίζουν όσο η μονάδα αυτή πλησιάζει στο μηδέν . Το όριο υποτίθεται ότι είναι τα 6-7db , αλλά πρακτικά παίζουν ρόλο πολλά . Κυρίως σε ενδιαφέρει να μην κάνει βουτιά αυτή η τιμή και να είναι σταθερή. Λόγω του ότι αρκετοί από εμάς μένουμε σε πυκνοκατοικημένες περιοχές και τα δίκτυα έχουν παρεμβολές , κακή ποιότητα κτλ υπάρχουν περιπτώσεις που η τιμή αυτή μπορεί να είναι ορισμένη από την πλευρά του ΟΤΕ στα 14 db αλλά να κάνει βουτιά στα 7db και ακόμα παρακάτω με αποτέλεσμα να χάνουμε τον συγχρονισμό στη γραμμή μας.

Ανάλογα τώρα τι προφίλ σου έχουν ορίσει από την υπηρεσία του ΟΤΕ θα έχεις κάποιες τιμές αντίστοιχα εκεί . Ακόμα σημασία έχει να μας αναφέρεις αν αυτό στο κάνει όλη την ημέρα ή μόνο σε συγκεκριμένες περιόδους π.χ βράδια από τις 22 έως τις 01 κτλ. Ακόμα θέλω να μας πεις και την συχνότητα .

Μέσα από τη σελίδα του Router σου κάθε φορά που θα πατάς Refresh η τιμή που θα βλέπεις θα είναι εκείνης της στιγμής που ζήτησες τη φόρτωση της σελίδας. Κράτα ένα μικρό αρχείο (txt) και δες την τιμή SNR τόσο σε UP όσο και Down το πρωί , το μεσημέρι , απόγευμα, βράδυ και μετά τις 01.
Συνήθως οι Έλληνες γυρνάνε από τις δουλειές τους τα μεσημέρια-απογεύματα και ανάβουν τότε τα Router τους και καμιά φορά χάνεις κάτι ψηλά .
Επίσης τα βράδια αρκετοί τα κλείνουν από το ρεύμα κτλ.

Στη περίπτωση που με συνεχόμενα Refresh δεις ότι η τιμή SNR δεν αλλάζει πολύ, δηλαδή έχεις :
9
9
9.2
9.5
9.3
10
8.9
9.4
9.7
9.2
κτλ

και ξαφνικά αποσυγχρονίζει η γραμμή σου, πάει να πει ότι κάτι παρεμβάλει το δίκτυο σου, και συνήθως χωρίς να είναι απόλυτο, η πηγή είναι τοπικά . Σε τέτοια περίπτωση μπορείς να κάνεις ένα πείραμα αν είσαι σε πολυκατοικία και η συχνότητα είναι αραιή. Άσε τα μαύρα παράθυρα του cmd να χτυπάνε πακέτα ping στο my.otenet.gr και κάλεσε το Ansanseur , αν χάσεις εκείνη τη στιγμή τον συγχρονισμό επανέλαβε το τεστ . Αν όντως διαπιστώσεις πως κάθε φορά που καλείς το Ansanseur χάνεις και τον συγχρονισμό , τότε πιθανόν το Inverter του ansanseur σου να μην είναι σωστά πιστοποιημένο και να προκαλεί παρεμβολή . Ένα ακόμα τεστ είναι να χτυπήσεις τα θυροτηλέφωνα της πολυκατοικίας σου και να δεις αν θα χάσεις τον συγχρονισμό. Αν συμβεί επανέλαβε τη διαδικασία να βεβαιωθείς πως ισχύει, τότε πιθανότατα το τροφοδοτικό για τα κουδούνια να δημιουργεί παρεμβολή στο ζευγάρι σου. Αν έχεις καναν γνωστό ηλεκτρολόγο θα σε βοηθούσε με έναν έλεγχο τοπικά .

Ανέφερε μετά αν θες εδώ τα αποτελέσματα των δοκιμών σου.

Υ.Γ Το να έχεις βάλει φίλτρα στις τηλεφωνικές σου συσκευές υποθέτω πως τόσες φορές που έχεις μιλήσει με τον ΟΤΕ το έχεις κοιτάξει, προσωρινά θα έβγαζα όλα τα τηλέφωνα από τις πρίζες για 2-3 ώρες στη θέση σου να έβλεπα αν το πρόβλημα θα συνεχιζόταν , ακόμα θα έκανα σύγκριση των τιμών SNR με τα τηλέφωνα επάνω στις πρίζες και χωρίς.

Υ.Γ2 TV πελάτης με προφίλ Fastpath μπορεί να έχει αν το είχε αλλάξει παλαιότερα πριν αλλάξει και το policy του ΟΤΕ που πλέον στις TV βάζουν μόνο Interleave για τα σπασίματα. Το προφίλ υπάρχει στα διαχ/κα των DSLAM .

AssVas
21-06-13, 09:32
Τελικά ρε Πάνο για να μην απαντάς πιθανολογώ ότι το έφτιαξες και λιώνεις σε καμιά αρένα , αλλά πες μου τι έγινε αν θες.

Untouchable
22-06-13, 11:54
Αν έχεις connx-tv είσαι σίγουρα interleaved και αυτό δεν αλλάζει.
Για το interleaved μην το ξαναπεις γιατι εχω conn-x tv και ειμαι σε fast...
Kατοπιν τηλεφωνικης επικοινωνιας ( με αυτους που μιλησα, ηταν συνεργασιμοι !!! ) και με δικια μου ευθυνη και απαιτηση.
Αποτελεσμα : σπανια αποσυγχρονιζει, καλυτερες ταχυτητες, χαμηλοτερο ping.

Panos1212
28-06-13, 17:48
Σ ευχαριστω ιδιαιτερως για το χρονο σου .η αληθεια ειναι πως απο την περασμενη δευτερα που περασε απο την περιοχη το vdsl δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα και πιστευω οτι ηταν το ρουτερ.η ταχυτητα ειναι φοβερη (47mbps) .δεν το χω δοκιμασει με ολα ανοιχτα ακομα αλλα αμα μου δημιουργησει προβλημα σιγουρα θα ανατρεξω στην απαντηση σου !ευχαριστω και παλι..(αργησα ν απαντησω γιατι νομιζω οτι θα μου ρθει ειδοποιηση με mail αν απαντησει καποιος)ευχαριστω και παλι!

- - - Updated - - -

Εχει δικιο ,αν το ζητησεις στο αλλαζουν

AssVas
28-06-13, 19:01
For your info , το default profile στις VDSL είναι Interleave. Κάλεσε στο Call Center για να στο γυρίσουν σε fastpath.

@ ADSLgr.com All rights reserved.