PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης



eli70
13-06-13, 17:51
καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα βοήθεια αναφορικά με την χαμηλή ταχύτητα σύνδεσης στο internet.

τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου όπως καταγράφονται στο router (ZTE ZXV10) είναι:

upload download

rate 509 3216 kbps
noise 18,4 6 dB
line attenuation 23,3 35,5 dB
power 12,2 19,1 dBm

Σύμφωνα με την τεχνική υποστήριξη της WIND λόγω απόστασης από το τηλ. κέντρο αυτή είναι και η μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να συγχρονίσω δηλ. 3,2 Mbps.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν ισχύουν οι ισχυρισμοί της WIND ή μπορώ να συγχρονίσω και υψηλότερα.

theopan
13-06-13, 19:57
Θα έπρεπε να είσαι πολύ ψηλότερα δεδομένου του attenuation σου. Και το upload ειδικά ακόμα περισσότερο. Δεν δικαιολογούνται αυτά τα χάλια από τα 35,5dB του att.

nyannaco
14-06-13, 09:47
Η εύκολη απάντηση του κακοπληρωμένου άσχετου. Εχω την ίδια και λίγο ψηλότερη ταχύτητα με 58db attenuation! Κυνήγα τους, πες τους (γραπτά) ότι αν δεν το φτιάξουν κάνεις καταγγελία και φεύγεις. Αν δεν αντιδράσουν, καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

balandis
14-06-13, 11:34
τον πρωτο χρονο στη hol ημουν χαλια 3 φορες τεχνικοι απο το σπιτι κτλ.μολις εκανα αιτηση για οτε με πηραν τηλεφωνο να παραμεινω.ε απο τοτε ειμαι κλειδωμενος κοντα στα 5 απο 3 στην αρχη.απο αυτους ειναι πιεσε τους σιγουρα....:)

Gabriel
15-07-13, 01:00
Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι:
Πρόσφάτως μετακόμισα και έκανα μεταφορά γραμμής.
Στο παλιό σπίτι και λόγω σχετικά μεγάλης απόστασης από το DSLAM,δε κούμπωνα πάνω από 6 Mbit (~35-40db downstream att.).
Χθές με ενεργοποίησαν στο νέο σπίτι και είδα με 12db attenuation (Ο οτε είναι,δεν είναι 300 μέτρα) ότι κλειδώνει στα 12,2 Mbit (περίμενα 19-20).
Eίναι λογικό? Μήπως μoυ είχαν βάλει σε κανένα 12άρι προφίλ στη παλιά σύνδεση και έμεινε έτσι? Πάντως ADSL2+ Mode είναι.

Εν'τω μεταξύ στο πατρικό μου (ίδια περιοχή ,με 20db attenuation η Hol κλειδώνει στα 13+ Mbit...

@ ADSLgr.com All rights reserved.