PDA

Επιστροφή στο Forum : Γραμμή καθαρή ή σε πειρατική κατάληψη ;



kerkiss
30-01-07, 15:04
Γειά σας,

Μου συμβαίνει να κάνω συχνά τεστ ταχύτητας κυρίως για να στείλω αναφορά στον πάροχό μου, την HOL, η οποία από την αρχή του συμβολαίου μου (Μάρτιος 2006) μου προσφέρει ταχύτητα μία έως δύο κλίμακες κάτω από την προβλεπόμενη.
Συγκεκριμένα, σε όλο το πριν την "αναβάθμιση" διάστημα μου προσέφερε ταχύτητα μέχρι 384Κb για σύνδεση 512Κb και στην συνέχεια δηλ από αρχές Δεκεμβρίου μου προσφέρει ταχύτητες άλλοτε μέχρι 384Κb και άλλοτε μέχρι 512Κb για σύνδεση "αναβαθμισμένη" των 1024Κb.
Βέβαια δεν πρωτοτυπώ αλλά αποτελώ και εγώ ένα θύμα της "μεγάλης κομπίνας" όλων ανεξαρτήτως των εταιριών οι οποίες κάνουν overbooking συνδέσεις και δεν είναι σε κατάσταση να διαθέσουν τα προβλεπόμενα από τα συμβόλαια
Φυσικά θα κινηθώ σε νομικά πλαίσια για να ζητήσω αποζημίωση τόσο για την υποβαθμισμένη υπηρεσία όσο και για τα επιπλέον έξοδα που έκανα για τηλέφωνα με την οικογένειά μου στην Γαλλία, δεδομένου ότι μου ήταν αδύνατον πλέον να χρησιμοποιήσω τα γνωστά (και φθηνά) λογισμικά Voip.

Το ερώτημά μου (μετά τον σχετικά μακρύ πρόλογο) είναι :
κάνοντας το τελευταίο διάστημα το τεστ ταχύτητας στην http://speedtest.forthnet.gr/ έχω συχνά σαν απάντηση στο τέλος του τεστ την γραμμή " Information: Other network traffic is congesting the link" ενώ δεν υπάρχει σε λειτουργία κανένα άλλο λογισμικό που χρησιμοποιεί Ιντερνετ και ενώ έχω ελέγξει αν το κομπιούτερ μου έχει προσβληθεί από κάποιο malware (έλεγχος με Ad-Aware SE, a-squared, Spybot S&D και Avast antivirus)

Λογικά συμπεραίνω ότι υπάρχουν δύο πιθανότητες :
α) το τεστ σφάλει ή
β) κάτι περίεργο συμβαίνει στην τηλεφωνική γραμμή μου

Είναι δυνατόν κάποιος να παρεμβαίνει στην γραμμή μου υποκλέπτοντας μέρος της ;
Τι πιστεύετε ή γνωρίζετε ότι μπορεί να συμβαίνει ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
Φιλικά
kerkiss

ΥΓ Προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για σφάλμα του τεστ διότι μου εμφανίζει σε συνεχόμενα χρονικά διαστήματα δύο αντίθετες καταστάσεις (δες παρακάτω) αλλά προτιμώ να απευθυνθώ στις γνώμες και τις γνώσεις των μελών του φόρουμ παρά να στηριχθώ στην δική μου άγνοια

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
30/01/2007 13:50:28
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.45Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 479.31kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
30/01/2007 13:51:43
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 223.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 450.50kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

sdikr
30-01-07, 17:42
Information: Other network traffic is congesting the link
Αυτο μπορεί να είναι πολλά πράγματα, πχ τα automatic updates, πρόβλημα στην σύνδεση dslam/atm/bbras, πρόβλημα στην σύνδεση ΑΙΧ hol με forthnet (που αν θα δείς στην κατάσταση δικτύου το aix είναι full)

ριξέ μια ματιά και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796

nm96027
30-01-07, 18:17
Πάντως το overbooking για το οποίο γράφεις ξεκινάει απο τα DSLAM του ΟΤΕ, τα οποια στην καθομιλουμένη είναι πιτταρισμένα. Δοκίμασες να κατεβάσεις αρχεία απο τον server της ΗΟL?

sdikr
30-01-07, 18:24
Πάντως το overbooking για το οποίο γράφεις ξεκινάει απο τα DSLAM του ΟΤΕ, τα οποια στην καθομιλουμένη είναι πιτταρισμένα. Δοκίμασες να κατεβάσεις αρχεία απο τον server της ΗΟL?

Ξεκινά απο τα dslam του οτε, πάει στην ΟΚΣΥΑ και μετά με το εξωτερικό ;)

εδώ θα δείς http://web.hol.gr/online/hol/index.aspx?mid=2636

οτι αυτή την στιγμή

Athens OTE BBRAS: Input Traffic: 50.2% http://web.hol.gr/online/Hol/images/darkGreenSQ.gif Output Traffic: 104.5% http://web.hol.gr/online/Hol/images/redSQ.gif
Καθώς και το εξωτερικό που είναι στα κοκκίνα

και το ΑΙΧ

AIX II: Input Traffic: 82.0% http://web.hol.gr/online/Hol/images/yellowSQ.gif Output Traffic: 79.3% http://web.hol.gr/online/Hol/images/yellowSQ.gif
AIX I: Input Traffic: 81.5% http://web.hol.gr/online/Hol/images/yellowSQ.gif Output Traffic: 83.4% http://web.hol.gr/online/Hol/images/yellowSQ.gif

kerkiss
30-01-07, 22:10
Γειά σας sdikr και nm96027 και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :respekt:

Καταρχήν σας ενημερώνω ότι τα τεστ γίνονται κάτω από ιδανικές συνθήκες :
α) το automatic update των windows είναι κλειστό και επιλέγω εγώ πότε και αν θα το κάνω. Επίσης αυτά των διαφόρων λογισμικών που βρίσκονται σε συνεχή λειτουργία δεν το κάνουν αν δεν τους δώσω την άδεια. Μόνο ο avast κάνει αυτόματα, αλλά μια φορά την ημέρα (κάθε απόγευμα)
β) κάνω τα τεστ ταχύτητας πάντα από τον server της ΗΟL και αυτά αναφέρω στην επικοινωνία που έχω μαζί τους, απλώς επειδή το τεστ αργεί σχετικά ρίχνω πρώτα μια γρήγορη ματιά σε 2-3 ιντερνετ τεστ τα οποία είναι αρκετά αξιόλογα (όπως αυτό της forthnet)
γ) επίσης έχω φροντίσει πριν να κάνω τα τεστ, να είναι η σύνδεσή μου ανενεργή για αρκετή ώρα πριν ώστε να έχει απαλλαχθεί από διάφορα υπολείμματα traffing

Από τις απαντήσεις σας πάντως καταλαβαίνω ότι το μήνυμα του τεστ της forthnet είναι πραγματικό και δεν οφείλεται σε πειρατεία της γραμμής μου αλλά στο γεγονός ότι « αληθινοί πειρατές » έχουν καταλάβει την υπηρεσία παροχής γρήγορου ίντερνετ στην Ελλάδα και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Συνεπώς το θέμα θεωρείται λήξαν όσο αφορά αυτό του το σημείο.

Όσο αφορά τώρα στο από που ξεκινά το « overbooking» θα ήθελα να σας πω ότι όσες φορές και να κοίταξα το συμβόλαιό μου ο όρος « ΟΤΕ » δεν αναφέρεται πουθενά και συνεπώς δεν με απασχολεί
Ο πάροχός μου, όπως και όλοι οι υπόλοιποι, είναι υποχρεωμένος να μου παρέχει αυτά για τα οποία συμβληθήκαμε
Όχι μόνο δεν το κάνει αλλά προσπαθεί, όπως και όλοι τους, να στέψει τα βέλη εναντίον του ΟΤΕ (για τον οποίο δεν τρέφω καμιά ιδιαίτερη αγάπη)
Αν αυτοί δεν είναι ικανοί να παρέχουν στους πελάτες αυτά τα οποία αγόρασαν και πλήρωσαν και αν για αυτό τους φταίει ο ΟΤΕ τότε ας κινήσουν κάθε νόμιμη διαδικασία εναντίον του.
Το νομικό οπλοστάσιο, ελληνικό και ευρωπαϊκό, είναι αρκετό για να τους δικαιώσει

Έστειλαν ποτέ και σε κάποιον πελάτη τους ένα ηλεκτρονικό μήνυμα για να τον ενημερώσουν για τα προβλήματα που θα αντιμετώπιζε με την « αναβάθμιση – υποβάθμιση » ;
ή για να του ζητήσουν συγνώμη για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ;
ή για να τον ενημερώσουν ότι φταίει ο ΟΤΕ και ότι έχουν κινήσει διαδικασίες εναντίον του ;
Πήρε κανείς πελάτης τους μήνυμα ότι μέρος των χρημάτων, που πλήρωσε ή πληρώνει σε μηνιαία βάση για την σύνδεσή του, είναι εικονικό και ότι οφείλει να τους συμπληρώσει το ποσό με πραγματικά χρήματα ;
Όχι βέβαια !!
Διότι πληρώθηκαν ή πληρώνονται με πραγματικά χρήματα για να παρέχουν εικονικές ταχύτητες !!!Διαφημιστικά μηνύματα πάντως όλοι μας πήραμε.

Αυτό είναι απάτη και έλλειψη σεβασμού απέναντι στον πελάτη – καταναλωτή και θα πρέπει να έχει και την ανάλογη εκ μέρους του (εκ μέρους μας) αντίδραση

Εμένα λοιπόν, δεν μου φταίει ούτε ο ΟΤΕ ούτε οι χρήστες που έχουν την σύνδεσή τους διαρκώς ανοιχτή και χρησιμοποιούν σε 24ώρη βάση « μουλάρια » και άλλα λογισμικά Ρ2Ρ
Δεν υπάρχει κανείς νόμος ούτε εδώ ούτε στον υπόλοιπο κόσμο που να χαρακτηρίζει την κατοχή και την χρήση αυτών των λογισμικών ως παράνομη (δεν αναφέρομαι στο περιεχόμενο των συνδιαλλαγών)
Αν όλοι αυτοί οι σύγχρονοι πάροχοι - πειρατές προσπαθούν να κερδίσουν μεγαλύτερο κομμάτι πελατείας και να αυξήσουν την χρηματιστηριακή αξία τους, χρησιμοποιώντας « ψευδείς και απατηλές διαφημίσεις » είναι διότι βασίζονται στην έλλειψη οργανωμένης αντίδρασης εκ μέρους των καταναλωτών και στην έλλειψη ή υπολειτουργία των ανεξάρτητων ή θεσμικών οργανισμών οι οποίοι έχουν ιδρυθεί με σκοπό την προστασία του καταναλωτή

Όσο λοιπόν με αφορά, θα χρησιμοποιήσω όλα τα νόμιμα μέσα ώστε να αποζημιωθώ τόσο για την υποβαθμισμένη υπηρεσία όσο και για την βλάβη που είχα λόγω αυτής ακριβώς της υποβάθμισης
Πολύ θα ήθελα βέβαια να συμμετέχω σε ένα ομαδικό κίνημα απαίτησης αποζημιώσεων (και περαιτέρω σεβασμού) είτε ανά πάροχο είτε εναντίον όλων των παρόχων, αλλά δυστυχώς δεν έχω δει κάτι τέτοιο να ξεκινά περιδιαβαίνοντας τις σελίδες αυτού του φόρουμ, παρά μόνο μια διαρκή γκρίνια, αντιπαραθέσεις και αλληλοσπαραγμούς του τύπου « ο δικός μου πάροχος είναι καλλίτερος » - « για όλα φταίει ο ΟΤΕ » - « να απαγορευθούν οι μουλαράδες » - « να δεχτούμε traffing shaping » κλπ

Θα χαρώ αν μου υποδείξετε μια τέτοια κίνηση η οποία πιθανών να μου έχει διαφύγει

Φιλικά
kerkiss

mevan
31-01-07, 01:47
Γεια

Κάτι που παει να γίνει μπορείς να βρεις εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=70451

Αν έχεις κάτι άλλο κατά νου, πες το!
Για αυτο που είπες οτι θα κινηθείς νομικά, που θα στηριχτείς;
Δηλαδή πως έχεις αποκλείσει τον ΟΤΕ και θα κινηθείς μόνο εναντίον της HOL, απο τη στιγμή που στο συμβόλαιο αναφέρεται οτι σε περίπτωση που η σύνδεση (circuit) δεν υλοποιείται απο τη HOL τότε εκείνη δε φέρει ευθύνη;

Χαιρετίσματα.

kerkiss
31-01-07, 03:18
Γειά σου mevan,

Αν διάβασες προσεκτικά το πρώτο μου μήνυμα θα έβλεπες ότι προβλήματα ποιότητας σύνδεσης με την HOL έχω από την πρώτη στιγμή που πήγα σε αυτή την εταιρία, πολύ πριν αρχίσουν τα γενικά προβλήματα όλων μας σχετιζόμενα με την "αναβάθμιση"
Αυτό το διαπίστωσα αμέσως διότι προηγουμένως είχα το τρίμηνο πακέτο της Otenet το οποίο ήταν άψογο (το τι έγινε στην συνέχεια δεν μπορώ να το ξέρω προσωπικά αλλά από ότι διάβασα εδώ είναι και αυτό "μία από τα ίδια")

Τώρα σημασία δεν είχε τι ακριβώς γράφει το συμβόλαιο, αλλά κατά πόσο αυτά που γράφει στέκουν νομικά σύμφωνα με το ελληνικό και κυρίως το ευρωπαϊκό (κοινοτικό) δίκαιο.
Δηλαδή η αναφορά μέσα στο συμβόλαιο στον ΟΤΕ ισχύει για τις περιπτώσεις που υπάρχει διακοπή στην γραμμή, εργασίες στο δίκτυο κλπ συναφή
Αν όμως έχει να κάνει με υποβάθμιση παρεχόμενων υπηρεσιών τότε μπορείς να κινηθείς νομικά εναντίον της εταιρίας παροχής ίντερνετ διότι δεν φροντίζει να σου διασφαλίζει αυτά τα οποία πλήρωσες
Έχεις μήπως ακούσει να υπάρχει κάποια αγωγή κατά του ΟΤΕ από κάποιον εκτος ΟΤΕ πάροχο για υποβάθμιση προσφερόμενων υπηρεσιών ; όχι βέβαια !!
Υποχρέωση όμως της εταιρίας με την οποία συμβάλεσαι είναι αφενός να σου προσφέρει αυτό το οποίο αγόρασες και αφετέρου να σε προστατέψει από τυχόν ενοχλήσεις που θα προκύψουν από άλλους τρίτους παράγοντες με τους οποίους ή ίδια συνδέεται με συμβόλαια και αν αυτή δεν το κάνει διότι τα κάνουν όλοι πλακάκια μεταξύ τους σε βάρος των πελατών- καταναλωτών, τότε έχεις κάθε δικαίωμα (και υποχρέωση) να κινηθείς εναντίον και δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει δικαστήριο το οποίο δεν θα τις καταδικάσει (αν όχι ελληνικό, ευρωπαϊκό οπωσδήποτε)
Αν πιστεύεις λοιπόν ότι επειδή γράφουν στο συμβόλαιό τους ότι σε ότι σχετίζεται με τον ΟΤΕ δεν έχουν ευθύνη και ότι αυτό τους απαλλάσει πλανιέσαι, διότι αυτή και μόνο η φράση αντιβαίνει βασικούς κανόνες δικαίου

Τώρα αν ποντάρουν στο γεγονός ότι οι περισσότεροι καταναλωτές πιστεύουν ότι η δικαστική όδός είναι αργή και δαπανηρή κάνουν λάθος, διότι μια ομαδική αγωγή θα στοιχίσει ακριβά στις εταιρίες σε πρόστιμα και αποζημιώσεις και κυρίως σε δυσφήμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών τους ώστε να επιδιώξουν την διευθέτιση του θέματος χωρίς να το ωθήσουν στα άκρα

Όσο αφορά στον σύνδεσμο που μου υποδεικνύεις σε ευχαριστώ αλλά τον έχω ήδη επισκευθεί και μόνο το γεγονός ότι γράφει στις πρώτες του κιόλας γραμμές «Χρήστης υπηρεσιών "Fast Internet" του ΟΤΕ» το θεωρώ λανθασμένο και αποπροσανατολιστικό
Δεν έχω κανένα συμβόλαιο με τον ΟΤΕ εκτός από αυτό της τηλεφωνικής μου σύνδεσης και κατά συνέπεια δεν έχω να κάνω σε τίποτα με τις παρεχόμενες από αυτόν υπηρεσίες προς όλους τους παρόχους μας
Με τους πάροχους μας συνδιαλέγεται ο ΟΤΕ με αυτόν να τα βρούνε ή να τα τσουγκρίσουνε
Εγώ στρέφομαι εναντίον αυτού με τον οποίο συνδιαλέγομαι για να μην βρεθώ μπροστά στην έκπληξη της ακυρώτητας της καταγγελίας μου λόγω του ότι καμιά συναλλαγή "Fast Internet" δεν με συνδέει με τον ΟΤΕ
Οι πάροχοί μας έχουν αλισβερίσι με τον ΟΤΕ και όχι εμείς, μη εξαιρουμένων και των πελατών της Otenet η οποία είναι νομικά ανεξάρτητη εταιρία
Εμείς που έχουμε πρόβλημα με την ποιότητα των παρεχόμενων συνδέσεων οφείλουμε να κινηθούμε νομικά εναντίον των παρόχων μας και αυτοί αν θέλουν με την σειρά τους, ας κινηθούν νομικά εναντίον του ΟΤΕ ή ας κόψουν τον λαιμό τους (δικός τους λογαριασμός)

Ελπίζω να έγινα σαφέστερος
Φιλικά

vstratis
31-01-07, 11:17
σαφεστατα εχει δικιο ο φιλος κερκις ... Αν εχεις 'πακετο' απο καποιον ISP δεν σε ενδιαφερει αν φταιει ο ΟΤΕ. Εσυ απαιτεις απο εκεινον στον οποιο πληρωνεις να εχεις σωστη υπηρεσια. Ειναι δικη του (ISP) ευθυνη η προσφορα της σωστης υπηρεσιας....

mevan
31-01-07, 11:37
Μάλιστα, μάλιστα...
Τι να πω ρε παιδια, αν ο συγκεκριμένος όρος του συμβολαίου είναι καταχρηστικός τότε να τον χτυπήσουμε. Προσωπικά πλέον δε θα κάνω κάτι εναντίον του παρόχου μου, σε 2 εβδομάδες λήγει το συμβόλαιό μου. Τυχόν δικαστικό προηγούμενο όμως θα με ενδιέφερε, εξάλλου κάαααποια στιγμή θα ξαναβάλω ADSL.

kerkiss αν μπορείς ενημέρωνε το forum για τις όποιες κινήσεις σου, ίσως θέλουν να ακολουθήσουν κι άλλοι (όχι απαραίτητα πελάτες της HOL) την ίδια οδο.

Χαιρετίσματα.

kerkiss
31-01-07, 22:49
Γειά σας,

Το θέμα της υποβαθμισμένης υπηρεσίας δεν αφορά μόνο την HOL αλλά όλους τους παρόχους και δεν μπαίνει σε μια λογική "με ποιά ομάδα είμαστε" αλλά στην λογική του σεβασμού του καταναλωτή και των δικαιωμάτων του.

Όσο με αφορά οι κινήσεις μου είχαν προγραμματιστεί από την πρώτη στιγμή που διαπίστωσα πρόβλημα στην ποιότητα της σύνδεσής μου, δηλαδή αμέσως με το πέρασμα μου στην HOL
Άρχισα μια ανταλλαγή email μαζί τους όπου τους αναφέρω τα προβλήματα που αντιμετωπίζω και τους επισυνάπτω τις μετρήσεις ταχύτητας σύμφωνα με τα δεδομένα που οι ίδιοι μου υπέδειξαν, δηλαδή κατέβασμα συγκεκριμμένου αρχείου από τον Server τους
Αυτό το έκανα διότι η εμπειρία μου από την ζωή μου έμαθε ότι σε προβλήματα με αυτούς με τους οποίους συναλλάσεσαι πρέπει να έχεις αποδεικτικά στοιχεία
Τα γραπτά αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία ενώ οι τηλεφωνικές διαμαρτυρίες και καταγγελίες είναι χαμένος κόπος
Έτσι λοιπόν έχω μια μεγάλη συλλογή email, δικών μου και δικών τους, πάνω στο πρόβλημα

Οι κινήσεις μου λοιπόν σε ατομικό επίπεδο, ελπίζοντας πάντα να βρεθεί δυνατότητα συλλογικής οργανομένης και στοχευμένης κίνησης, θα είναι :
α) αποστολή email μη επιθυμίας ανανέωσης του συμβόλαίου μέσα στο χρονικό διάστημα που αναφέρεται από το συμβόλαιο
β) αποστολή email στον εμπορικό εκπρόσωπο με τον οποίο έκανα την σύμβαση όπου θα αναφέρω όλα τα προβλήματα λεπτομερώς και θα επισυνάπτω και τα σχετικά αποδεικτικά στοιχεία τα οποία έχω συγκεντρώσει και όπου θα προσδιορίζω το είδος της βλάβης που έχω υποστεί εξ αιτίας της ασυνέπειάς τους, π.χ. μην μπορώντας να χρησιμοποιήσω τις υπηρεσίες Voip των λογισμικών Skype και Voipbuster αφενός έχασα χρήματα από την πιστωμένο προπληρωμένο χρόνο που είχα μαζί τους λόγω παρόδου του χρονικού ορίου και αφετέρου αναγκάστηκα να καταφύγω στην τηλεφωνική επικοινωνία με το εξωτερικό (όπου ζει η οικογένειά μου) με συνέπεια να επιβαρυνθώ με έξοδα τα οποία θα είχα αποφύγει αν είχα τις πρέπουσες ταχύτητες
Στο ίδιο μήνυμα θα αναφέρω επίσης την έλλειψη σεβασμού που τους χαρακτηρίζει απέναντι μου δεδομένου ότι δεν έλαβα ποτέ το παραμικρό μήνυμα που να με ενημερώνει για προβλήματα στο δίκτυο λόγω "αναβάθμισης" (τα οποία έμαθα μέσα από αυτό το Forum) ενώ αντιθέτως έλαβα αρκετά διαφημιστικά μηνύματά τους
γ) θα κλείνω το email αιτούμενος αποζημιώσεως και ρωτώντας τους αν η εταιρεία τους προβλέπει την ικανοποίηση των δίκαιων αιτημάτων μου και με ποιό τρόπο (ήδη στο συμβόλαιο αναφέρεται ότι αν η υπηρεσία είναι υποδεέστερη αυτής για την οποία συμβληθήκαμε τότε γίνεται υπαγωγή σε κατώτερη υπηρεσία και επιστροφή του ανάλογου ποσού)
δ) θα στείλω ούτως ή άλλως (και ανεξάρτητα από την οποιανδήποτε έκβαση του αιτήματός μου) το όλο θέμα (emails, μετρήσεις κλπ) στην EETT

Όσοι πιστοί, λοιπόν προσέλθετε, HOL ή όποιος και να είναι

Φιλικά
kerkiss
Υ.Γ
Θα συνιστούσα στους διαχειριστές αυτού του Forum (αφού πρώτα τους ευχαριστήσω θερμά για το έργο τους) να δημιουργήσουν ένα "Υπόμνημα" στο οποίο να εξηγούν προς όλους ανεξαιρέτως τους καταναλωτές ίντερνετ ότι θα πρέπει να προβαίνουν σε επικοινωνία μέσω email με τους παρόχους τους και να αποθηκεύουν όλη την συναλλαγή μαζί τους, ώστε να έχουν ατράνταχτα αποδεικτικά στοιχεία σε περίπτωση αντιπαράθεσής τους

@ ADSLgr.com All rights reserved.