PDA

Επιστροφή στο Forum : Sessions μέσα στον Window Manager/DE



Eruyome(MMXGN)
18-06-13, 17:41
Καλησπέρα.

Έχω το εξής πρόβλημα/επιθυμία.

Κάθε φορά που ανοίγω το pc δουλεύω συγκεκριμένα με «ομάδες» εργασίας.
Για να διευκρινίσω.
Πχ για internet ανοίγω Chromium+Telepathy+Transmission+Skype κλπ. Αυτό πιάνει 2 workspaces
Για διάβασμα/δουλειά: Ένα συγκεκριμένο PDF κάθε φορά + Matlab + Emacs + Ένα παράθυρο Chromium κλπ. Αυτο πιάνει 3 workspaces συνήθως (ανάλογα τη δουλειά)
Για μουσική: Ardour κ.α (ανάλογα τη φορά - αυτό λύνεται με το ladish)
(Προφανώς όταν παίζω games παίζω ένα τη φορά οπότε δεν το χρειάζομαι για games)

Υπάρχει κάποιος τρόπος (χρησιμοποιώ gnome-shell ή αν υπάρχει άλλος WM/DE που το κάνει ευπρόσδεκτο) ώστε να μπορώ να επιλέγω να ανοίξω κάθε φορά την ομάδα που θέλω και να μπούνε αυτόματα στα workspaces που θέλω;

Κάτι ας πούμε όπως αυτό που κάνει το ladish (http://ladish.org/) για jack sessions, αλλα για desktop εφαρμογές.

Πέρα απο του προφανούς της χρησιμότητας για κάτι τέτοιο, έχω και το πρόβλημα οτι όταν πχ ανοίγω το matlab στο workspace 3, κάνω switch στο 1 όσο περιμένω να ξεκινήσει η εφαρμογή... και μου πετάγεται στο workspace 1. Αυτό συμβαίνει με όλες τις εφαρμογές κ άτι πολύ ενοχλητικό.

pmav99
18-06-13, 18:14
Δες κάτι σε tiling windows manager. Qtile σίγουρα, νομίζω και awesome. Πιθανότατα και άλλοι.

Αλλά να ξέρεις ότι είναι λίγο hardcor-ίλα ιδίως αν έρχεσαι από gnome/kde κτλ

giorgosts
18-06-13, 19:27
Κάτι σαν τα activities του kde;
125268
125271



Μπορείς και να διαχωρίζεις τα instances των εφαρμογών στο panel, ανάλογα με το activity που βρίσκεσαι
125266
όσο για τα sessions, στο kde υπάρχουν options για last session ή saved session
125269

Eruyome(MMXGN)
19-06-13, 23:22
Όχι δεν ψάχνω τέτοιου είδους session. Περισσότερο θέλω ένα τρόπο να «ξεκινάω» ομάδες απο εφαρμογές και να τοποθετούνται αυτόματα στα αντίστοιχα desktops.

Τα γνωρίζω τα tiling managers αλλα δεν νομίζω οτι έχουν την δυνατότητα που ψάχνω.

karakou
20-06-13, 00:28
http://www.webupd8.org/2011/09/gnome-shell-make-applications-start-on.html

emfragmatron
20-06-13, 16:41
Όχι δεν ψάχνω τέτοιου είδους session. Περισσότερο θέλω ένα τρόπο να «ξεκινάω» ομάδες απο εφαρμογές και να τοποθετούνται αυτόματα στα αντίστοιχα desktops.

Τα γνωρίζω τα tiling managers αλλα δεν νομίζω οτι έχουν την δυνατότητα που ψάχνω.

Μα ακριβως αυτο κανουν τα activities στο kde. Μηπως να εριχνες μια δευτερη ματια?

Eruyome(MMXGN)
20-06-13, 16:49
Μα ακριβως αυτο κανουν τα activities στο kde. Μηπως να εριχνες μια δευτερη ματια?

Χμ, θα το ξανακοιτάξω τότε. Αν και τα MBs για όλο το KDE είναι αρκετά. Το χει και το 4.10 αυτό; Γιατί διανομή δεν παίζει να αλλάξω.

- - - Updated - - -


http://www.webupd8.org/2011/09/gnome-shell-make-applications-start-on.html

Στο περίπου. Αλλα πολλές φορές έχω ένα διαφορετικό chromium για web και ένα άλλο για άλλα πράγματα. Δεν θέλω απλά όταν ξεκινάω μια εφαρμογή να μπαίνει στο αντίστοιχο workspace, αλλα ανάλογα με την δουλειά που θέλω να μπαίνει στο αντίστοιχο.
Ίσως πειραματιστώ λίγο με τα .desktop αρχεία.

giorgosts
20-06-13, 17:34
Δεν θέλω απλά όταν ξεκινάω μια εφαρμογή να μπαίνει στο αντίστοιχο workspace, αλλα ανάλογα με την δουλειά που θέλω να μπαίνει στο αντίστοιχο.
1. Δες το screenshot με τις ρυθμίσεις του task manager.
2. Μπορείς να προσθέσεις και workspaces σε κάθε activity.

mrsaccess
20-06-13, 21:32
Αυτό που θέλεις είναι ακριβώς τα activities του KDE αλλά στην περίπτωσή σου πιθανώς δεν θα λειτουργήσει καλά.
Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει κάποιο σχετικό στάνταρντ στον X, ούτε καν συμφωνία στο πως χρησιμοποιεί ο καθένας τις μεταβλητές του X, επομένως για μη KDE based προγράμματα υπάρχουν θεματάκια.

Στα KDE based μέχρι και η εφαρμογή ανοίγει όπως την άφησες.

Eruyome(MMXGN)
20-06-13, 22:14
Ναι το δοκίμασα. Καλό φαινόταν. Δυστυχώς το kde μάλλον δεν με πολυαγαπάει γιατί κόλλησε όλο το γραφικό εκεί που έπαιζα και έκανα cold reboot και δεν ξέρω και πως να το κάνω reproduce...
Κάτι τέτοιο θέλω πάντως. Αν γινόταν να «μιξάρω» και ακτίβιτις μεταξύ τους (δηλαδή να μην είναι ξεχωριστά τα workspaces τους) ακόμα καλύτερα.

nikos4807
21-06-13, 02:41
Αυτο που θελεις μπορει να γινει με το KDE και χωρις activities θετοντας συγκεκριμενα rules για τις εφαρμογες που θελεις. Για να το κανεις, ανοιγεις το system setting, window behavior, window rules. Στη συνεχεια δημιουργεις rules για τις εφαρμογες που θελεις. Π.χ να ενα rule που εχω κανει
125371
125372
Επισης το προβλημα που περιγραφεις με το matlab αλλα και τις υπολοιπες εφαρμογες μπορεις να το λυσεις με αυτη την επιλογη
125373
Ελπιζω να βοηθησα :) .

Eruyome(MMXGN)
21-06-13, 03:03
Όχι τελικά ήθελα τα Activities, αυτό που περιέγραψες δεν μου πολυκάνει. Ευχαριστώ πάντως.
Δυστυχώς δεν μπορώ να αντέξω το υπόλοιπο KDE οπότε θα κοιτάξω μπας και τουλάχιστον καταφέρω να κάνω το focus stealing prevention σε gnome.

@ ADSLgr.com All rights reserved.