PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone: επέκταση του δικτύου 4G και δωρεάν πρόσβαση μέχρι τις 31/10/2013



nnn
18-06-13, 17:46
H Vodafone, μέσα από συνεχείς επενδύσεις δίνει τη δυνατότητα σε όλους τους συνδρομητές της, που 125257κάνουν χρήση Internet, να απολαύσουν την ποιότητα και την ταχύτητα του 4G δικτύου της. Όλοι οι συνδρομητές Vodafone μπορούν τώρα να γνωρίσουν την εμπειρία του 4G και να σερφάρουν με ασύλληπτες ταχύτητες μέσα από το Smartphone, το Tablet ή το Laptop τους, με δωρεάν πρόσβαση μέχρι τις 31/10/2013.

Μέσα από τα καταστήματα της, το Νο1 προορισμό για Smartphones, αλλά και online στο vodafone.gr, η Vodafone διαθέτει μία μεγάλη ποικιλία συσκευών, συμβατών με την τεχνολογία LTE/4G. Έτσι όλοι μπορούν να ζήσουν την εμπειρία των γρήγορων ταχυτήτων 4G μέσα από το Smartphone, το Tablet ή το Laptop τους.

To δίκτυο 4G της Vodafone προσφέρεται για πρωτοποριακές υπηρεσίες Internet με ταχύτητες πολλαπλάσιες των σημερινών, όπως η αποστολή και λήψη μεγάλων αρχείων σε ελάχιστο χρόνο και η χρήση Multimedia εφαρμογών όπως η αναπαραγωγή βίντεο υψηλής ευκρίνειας και HD Video-Conferencing.

Το δίκτυο 4G της Vodafone επεκτείνεται συνεχώς. Αυτή τη στιγμή καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά και πολλές ακόμα περιοχές σε όλη την Ελλάδα, όπως συγκεκριμένες περιοχές της Λαμίας, της Λάρισας, της Πάρου, της Πάτρας, της Ρόδου και της Τρίπολης.

H ενεργοποίηση της πρόσβασης στο δίκτυο 4G, είναι δωρεάν για όλους τους συνδρομητές Vodafone που κάνουν χρήση Internet, Συμβολαίου & Καρτοκινητής, μέχρι τις 31/10/2013. Για την ενεργοποίηση, οι συνδρομητές μπορούν να επισκεφτούν ένα κατάστημα Vodafone, να στείλουν SMS, να καλέσουν στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών ή μέσα από το My Account. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ενεργοποίηση υπάρχουν στο vodafone.gr.

Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.

Δ.Τ. Vodafone

LOUKAS32
18-06-13, 17:48
WWOWOWOWOWOWOWO

κριμα το LG 3 εχει μονο 3g lol

Ntalton
18-06-13, 17:56
Οταν λεμε δωρεαν προσβαση;

runner70
18-06-13, 18:33
Οταν λεμε δωρεαν προσβαση;

Δεν θα εννοει δωρεαν MB αν αυτο σκεφτεσαι. :p Και δεν λεει δωρεαν προσβαση αλλα δωρεαν ενεργοποιηση της προσβασης. :lol: Πιθανον θα εννοει οτι τα πακετα του internet που εχει καποιος στο συμβολαιο/καρτοκινητο του, θα μπορει να τα καταναλωσει και μεσω του 4g δικτυου.

raidenfreeman
18-06-13, 19:19
Αυτό σημαίνει ότι δεν θα είναι δωρεάν δηλαδή; Μπράαααβο. Μήπως να πληρώνουμε και το hsdpa έξτρα;

Ntalton
18-06-13, 19:22
Δεν θα εννοει δωρεαν MB αν αυτο σκεφτεσαι. :p Και δεν λεει δωρεαν προσβαση αλλα δωρεαν ενεργοποιηση της προσβασης. :lol: Πιθανον θα εννοει οτι τα πακετα του internet που εχει καποιος στο συμβολαιο/καρτοκινητο του, θα μπορει να τα καταναλωσει και μεσω του 4g δικτυου.

Ειπα κι εγω...:p

stelios4711
18-06-13, 19:24
Καλά αυτή η καραμέλα με τα δωρεάν είναι αίσχος
Σοβαρά; Δωρεάν η πρόσβαση (όχι τα mb) στο 4G μέχρι 31/10;
Μετά την 31/10 δηλαδή εκτός από τα mb θα χρεώνουν και την πρόσβαση;

Τότε δεν πρέπει να το αφήσουμε έτσι. Πρέπει να τρέξουμε να αγοράσουμε καινούριες 4G συσκευές (από τη Vodafon φυσικά) και φυσικά να μεγαλώσουμε το πακέτο των Mb που έχουμε όσο ακόμη προλαβαίνουμε ή απλά να αλλάξουμε δίκτυο μια και στου υπόλοιπους είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν η πρόσβαση σε 4G

polakis
18-06-13, 20:06
Δηλαδη τωρα εγω που εχω στειλει μηνυμα και το ενεργοποιησα σε iphone5, πρεπει μετα τον οκτωβρη να το απενεργοποιησω γιατι θα με χρεωνει παραπανω;

Theodore41
18-06-13, 20:27
Δηλαδη τωρα εγω που εχω στειλει μηνυμα και το ενεργοποιησα σε iphone5, πρεπει μετα τον οκτωβρη να το απενεργοποιησω γιατι θα με χρεωνει παραπανω;
Εξαρταται τι θα κανουν οι αλλοι.Αν ο ΟΤΕ δεν χρεωσει,δεν θα το κανει ουτε η Βοδα.

voithostyrempora2
18-06-13, 20:49
Λογικά τον 15υγουστο θα δωσει πάλι 2-3 GB's δωρεάν.

giatros.net
18-06-13, 20:54
Δηλαδη τωρα εγω που εχω στειλει μηνυμα και το ενεργοποιησα σε iphone5, πρεπει μετα τον οκτωβρη να το απενεργοποιησω γιατι θα με χρεωνει παραπανω;
Μήπως πιάστηκες κορόιδο?
Πούσαι Αλέκοοοοο...

Panagioths
18-06-13, 22:46
Δεν έχει λογική να είναι δωρεάν μόνο η πρόσβαση... Οι πράσσινοι δεν ανέφεραν κάτι για δωρεάν πρόσβαση στο LTE...

lx911
18-06-13, 23:10
Μονο το marketing της Vodafone ξερει τι ειναι η δωρεαν προσβαση.
Με την πολιτικη ορθης χρησης δεν ξερω τι γινεται που μετα απο τα 15mb σε γυρναει σε GPRS.
Αντε καληνυχτα.

hellenicsun
18-06-13, 23:38
Πάντως, στον Υμηττό με 2/5 γραμμές σήματος (iPhone 5 αν έχει σημασία η διαβάθμιση του σήματος), είχα 28 ΜΒ (μέτρηση μέσω εφαρμογής speedtest.net). Εξαιρετική ταχύτητα και μιας που η γραμμή του σπιτιού είναι στα 9,5 ΜΒ, απλά έκλεισα το WiFi :p

blade_
18-06-13, 23:48
μετα πλερω μονο για 4g δλδ?μαιστ...:rolleyes:

polakis
19-06-13, 00:35
Μήπως πιάστηκες κορόιδο?
Πούσαι Αλέκοοοοο...

Οπα ρε φιλε χαλαρωσε. Ποιο κοροιδο; Πληρωσα τιποτα; Ασε που μολις εστειλα 4G ΟΧΙ στο 1285 κι απενεργοποιησα το 4G...

Που σαι αλεκο...

DSLaManiaC
19-06-13, 00:41
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.


Έλεος πια με τη γκρίνια. :evil: :wall:
Ανοίξτε το και απολαύστε το για την ώρα και γράψτε εντυπώσεις και αυτό το συζητάμε... ναι σωστά μαντέψατε, τους προσεχείς μήνες.

aiolos.01
19-06-13, 02:28
Δεν θα εννοει δωρεαν MB αν αυτο σκεφτεσαι. :p Και δεν λεει δωρεαν προσβαση αλλα δωρεαν ενεργοποιηση της προσβασης. :lol: Πιθανον θα εννοει οτι τα πακετα του internet που εχει καποιος στο συμβολαιο/καρτοκινητο του, θα μπορει να τα καταναλωσει και μεσω του 4g δικτυου.

Και εγώ αυτό κατάλαβα. Άρα κατ'επέκταση μετά τις 31/10 θα υπάρχει extra χρέωση για να έχεις 4G data; :hmm: Αυτό το θα ανακοινώσει την πολιτική δεν μου ακούγεται και πολύ καλό...

FuS
19-06-13, 03:21
Αυτό το θα ανακοινώσει την πολιτική δεν μου ακούγεται και πολύ καλό...

Απλά μάλλον περιμένουν να δουν τι ανταπόκριση θα έχει και ανάλογα τους δείκτες θα παίξει η τιμολογιακή πολιτική. πχ. αν δεν έχει καθόλου ανταπόκριση πολύ χλωμό το κόβω για την όποια έξτρα χρέωση. Εάν έχει όμως, τότε θα νιώσουν πως βρήκαν την κότα με τα χρυσά αβγά και μπορεί να θέλουν να την ξεζουμίσουν. Ξέρουν αυτοί.

stelios4711
19-06-13, 04:09
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.
Η Vodafone τους προσεχείς μήνες θα ανακοινώσει την εμπορική πολιτική που θα ισχύει από 1/11/2013.


Έλεος πια με τη γκρίνια. :evil: :wall:
Ανοίξτε το και απολαύστε το για την ώρα και γράψτε εντυπώσεις και αυτό το συζητάμε... ναι σωστά μαντέψατε, τους προσεχείς μήνες.

Ναι αλλά εμείς πρέπει να ξέρουμε αν είναι να επενδύσουμε σε 4G συσκευή
Ευτυχώς που έβγαλε αυτή την ανακοίνωση ώστε να περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι τις 1/11
Ανάλογα με το τι θα κάνει μετά θα μπορούμε να το συζητήσουμε και να γράψουμε εντυπώσεις
Προς το παρόν όσο υπάρχει η υπόνοια ότι ενδέχεται να υπάρχει επιπλέον χρέωση για τα ήδη χρυσοπληρωμένα mb που θα καταναλώνονται και γρηγορότερα τώρα δε νομίζω να προχωρήσει κανείς σε 4G

nakedl2
19-06-13, 07:24
μετα απο 13χρονια στην Panafone/vodafone εβαλα cosmote στο xperia Z και πιανω 24αρα καθαρη στην Β.Ι.Π.Ε ηρακλειου χωρις Extra χρεωσεις στο 4G ενω με Voda ειχα 1 γραμη στο 1G hahahahaahahaha δεν παει να πνιγει αυτη και η εμπορικη πολιτικη της(Πατελες στο σπιτι μου πιανω 3G full σημα ενω με voda μονο 112) . Κεντρο ηρακλειο 40αρα.

lewton
19-06-13, 08:32
Δε μπορώ να καταλάβω τη γκρίνια;
Υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που θα σκάσει στα μέσα του 2013 πάνω από 400€ για συσκευή χωρίς 4G LTE (και όχι, το iPhone 5 δε μετράει γιατί υποστηρίζει τις μισές συχνότητες);

hellenicsun
19-06-13, 10:15
Ναι αλλά εμείς πρέπει να ξέρουμε αν είναι να επενδύσουμε σε 4G συσκευή
Ευτυχώς που έβγαλε αυτή την ανακοίνωση ώστε να περιμένουμε τουλάχιστον μέχρι τις 1/11
Ανάλογα με το τι θα κάνει μετά θα μπορούμε να το συζητήσουμε και να γράψουμε εντυπώσεις
Προς το παρόν όσο υπάρχει η υπόνοια ότι ενδέχεται να υπάρχει επιπλέον χρέωση για τα ήδη χρυσοπληρωμένα mb που θα καταναλώνονται και γρηγορότερα τώρα δε νομίζω να προχωρήσει κανείς σε 4G

Δηλαδή, εσύ θα αγόραζες μια συσκευή μόνο και μόνο επειδή υποστηρίζει LTE; Συγνώμη αλλά αυτό δε μου φαίνεται και τόσο λογικό, ειδικά από τη στιγμή που οι συσκευές που το υποστηρίζουν, διαφοροποιούνται και με όλα τα άλλα hardware & software χαρακτηριστικά, σαφώς προς το καλύτερο.

Γενικά τώρα, αν ανατρέξετε στο παρακάτω θέμα εδώ στο forum, που αφορά τη διάθεση LTE από τη Cosmote, θα δείτε πως στη σχετική ανακοίνωση αναφέρεται ξεκάθαρα πως "Από την 01/04/2013 η παροχή υπηρεσιών δεδομένων μέσω του δικτύου COSMOTE 4G για νέους και υφιστάμενους συνδρομητές θα πραγματοποιείται μέσω συγκεκριμένων οικονομικών προγραμμάτων Συμβολαίου και πρόσθετων υπηρεσιών δεδομένων για συνδρομητές Συμβολαίου, ΚαρτοΣυμβολαίου και Καρτοκινητής".

http://www.adslgr.com/forum/threads/687357-Cosmote-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-4G-LTE-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1

Αυτό για μένα σημαίνει πως, όποιος αυτή τη στιγμή έχει ΠΧ συμβόλαιο που περιλαμβάνει πρόγραμμα δεδομένων, θα συνεχίσει να "απολαμβάνει" το δίκτυο LTE χωρίς οτιδήποτε το επιπλέον...κι επειδή ξέρουμε πως οι τρείς χάριτες στην Ελλάδα πάνε χέρι χέρι, περιμένω πανομοιότυπη πολιτική από τη Vodafone.

sotisdiv
19-06-13, 12:09
Κοίτα ρε π...στη μου, να εξαπλώνεται το LTE και να μην έχεις ανάλογη συσκευή να το ευχαριστηθείς τώρα πριν μπουκώσει.

stelios4711
19-06-13, 14:53
Δε μπορώ να καταλάβω τη γκρίνια;
Υπάρχει σοβαρός άνθρωπος που θα σκάσει στα μέσα του 2013 πάνω από 400€ για συσκευή χωρίς 4G LTE (και όχι, το iPhone 5 δε μετράει γιατί υποστηρίζει τις μισές συχνότητες);


Δηλαδή, εσύ θα αγόραζες μια συσκευή μόνο και μόνο επειδή υποστηρίζει LTE; Συγνώμη αλλά αυτό δε μου φαίνεται και τόσο λογικό, ειδικά από τη στιγμή που οι συσκευές που το υποστηρίζουν, διαφοροποιούνται και με όλα τα άλλα hardware & software χαρακτηριστικά, σαφώς προς το καλύτερο.


Δεν είναι μόνο τα tablets και τα smartphones συσκευές που συνδέονται σε 4G, είναι και τα USB Sticks τα οποία τώρα είναι η εποχή που πουλάνε καθώς είναι αρχή του καλοκαιριού. Και είναι τα μόνα που κατά τη γνώμη έχει νόημα το 4G καθώς εκεί χρειάζονται γρήγορες ταχύτητες. Τι να τα κάνεις τα 20GB πχ στο κινητό;
Και η τιμή τους ξεκινάει από 100+€ ενώ τα απλά είναι είτε δωρεάν είτε στοιχίζουν 20€




Αυτό για μένα σημαίνει πως, όποιος αυτή τη στιγμή έχει ΠΧ συμβόλαιο που περιλαμβάνει πρόγραμμα δεδομένων, θα συνεχίσει να "απολαμβάνει" το δίκτυο LTE χωρίς οτιδήποτε το επιπλέον...κι επειδή ξέρουμε πως οι τρείς χάριτες στην Ελλάδα πάνε χέρι χέρι, περιμένω πανομοιότυπη πολιτική από τη Vodafone.

Τώρα μιλάς σωστά
Άρα λοιπόν είναι παραπλανητική η διαφήμιση, υπόσχεται δωρεάν κάτι που είναι και θα είναι δωρεάν
Αφού λοιπόν η εταιρία με αυτόν τον τρόπο δείχνει τόσο εξόφθαλμα την πρόθεση της να κοροϊδεύει τον καταναλωτή νομίζω ότι είναι είναι ένας καλός λόγος να την αποφύγει κάθε σκεπτόμενος καταναλωτής καθώς σε κανέναν δεν αρέσει να τον κοροϊδεύουν

blade_
19-06-13, 15:01
απο μερικα σχολια που διαβασα,σε συγκεκριμενα σημεια στην αθηνα,πεταει πραγματικα

gerstavros
20-06-13, 03:09
Τι SMS στέλνουμε για την ενεργοποίηση;

hellenicsun
20-06-13, 09:00
Δεν είναι μόνο τα tablets και τα smartphones συσκευές που συνδέονται σε 4G, είναι και τα USB Sticks τα οποία τώρα είναι η εποχή που πουλάνε καθώς είναι αρχή του καλοκαιριού. Και είναι τα μόνα που κατά τη γνώμη έχει νόημα το 4G καθώς εκεί χρειάζονται γρήγορες ταχύτητες. Τι να τα κάνεις τα 20GB πχ στο κινητό;
Και η τιμή τους ξεκινάει από 100+€ ενώ τα απλά είναι είτε δωρεάν είτε στοιχίζουν 20€

Μπορείς πάντα να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου ως hotspot - άσχετα αν τα GB που προσφέρονται σε πακέτο δεδομένων για κινητά, δε φτάνουν ούτε για πλάκα σε χρήση μέσω υπολογιστή. Αυτό για την ιστορία.

Το LTE πάντως και στο κινητό χρειάζεται και γενικά, είναι μια αναβάθμιση μονάχα θετική. Εγώ για παράδειγμα που χρησιμοποιώ το Office 365 και κατ'επέκταση το Skydrive, θέλω όσο το δυνατόν πιο γρήγορη πρόσβαση και download ενός αρχείου. Στο κέντρο της Αθήνας με full σήμα 3G πρέπει να περιμένω αρκετά για να δω ένα αρχείο μερικών MB. Με το LTE, επιτέλους βλέπω σχεδόν άμεσα ότι με ενδιαφέρει. Αν τώρα κάποιος έχει data στο κινητό μόνο και μόνο για να βλέπει τα likes στο Facebook, ε, εντάξει, ας μη το συνεχίσω. ..και βέβαια μπορώ να σου πω πως αν υπήρχε πακέτο 20GB για κινητά, θα το έπαιρνα.


Τώρα μιλάς σωστά
Άρα λοιπόν είναι παραπλανητική η διαφήμιση, υπόσχεται δωρεάν κάτι που είναι και θα είναι δωρεάν
Αφού λοιπόν η εταιρία με αυτόν τον τρόπο δείχνει τόσο εξόφθαλμα την πρόθεση της να κοροϊδεύει τον καταναλωτή νομίζω ότι είναι είναι ένας καλός λόγος να την αποφύγει κάθε σκεπτόμενος καταναλωτής καθώς σε κανέναν δεν αρέσει να τον κοροϊδεύουν

Ούτε το 3G είναι δωρεάν. Τίποτα δεν είναι δωρεάν. Για οτιδήποτε κάνεις χρήση, πληρώνεις. Απλά, έχεις μια τεράστια έκπτωση όταν κάνεις χρήση δεδομένων μέσω κάποιου πακέτου. Αυτό που τη δίνει σε μένα είναι πως πάνε να παρουσιάσουν το LTE ως μια αναβάθμιση θεοσταλμένη που θα πρέπει κάπως να τη πληρώσουμε λίγο παραπάνω. Ναι, ΟΚ. Είναι μια εξαιρετική αναβάθμιση αλλά σχεδόν ο μισός κόσμος ήδη παρέχει LTE όπως εμείς εδώ το 3G.

Προς γνώση περί LTE:
http://el.wikipedia.org/wiki/LTE

@ ADSLgr.com All rights reserved.