PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΧΩ?



mojitochr
30-01-07, 17:30
Γεια σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε σ' ένα πρόβλημα. Από Μάρτιο μέχρι Οκτώβριο θα δουλεύω σε καράβι(Πάτρα- Ιταλία) και θέλω να πάρω μαζί μου το laptop, για να επικοινωνώ με τον έξω κόσμο. Δεν ξέρω, όμως, τι χρειάζεται να κάνω για να έχω internet. To laptop το πήρα σχετικά πρόσφατα και εκεί που δείχνει όλες τις συνδέσεις λέει: Ασύρματη σύνδεση δικτύου- Ανενεργό, Atheros AR5005G Wireless Network Adapter. Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό κι αν μπορεί να μου φανεί χρήσιμο, ώστε να έχω internet εκεί που θα είμαι?

giwrgosth
30-01-07, 17:34
Έχει κάρτα δικτύου, αλλά για να δουλέψει θα πρέπει να υπάρχει ασύρματο δίκτυο. Νομίζω ότι τα πλοία που πάνε Ιταλία έχουν ασύρματο δίκτυο, δες εδώ αν καλύπτει και το δικό σου.
http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009461
Αν δε σε καλύπτει ρώτα κάποιον στο πλοίο, μπορεί να έχει κάποιο άλλο ασύρματο δίκτυο.
Διαφορετικά με κάποια κάρτα κινητής για laptop, μόνο που είναι λίγο ακριβή λύση.

RyDeR
30-01-07, 17:35
Θελεις πάνω στο καράβι να μπαίνεις στο internet? Τότε πρέπει να κοιτάξεις κάτι σε 3g/gprs κάρτες που δίνουν οι vf/tim/cosmote.
Αν θέλεις να μπαίνεις όπου βρίσκεις hotspot (http://en.wikipedia.org/wiki/Hotspot_%28Wi-Fi%29) τότε είσαι ΟΚ.

Stratos
31-01-07, 09:22
όλα τα μεγάλα καράβια πλεόν εχουν internet σιγουρα για το κοινό! ε λογικά τότε θα συνδεθειτε κι εσεις που δουλευετε!

mojitochr
08-02-07, 02:54
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Είστε πολύ εξυπηρετικοί σ' αυτό το forum. :)

maik
05-04-07, 15:56
Γεια σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε σ' ένα πρόβλημα. Από Μάρτιο μέχρι Οκτώβριο θα δουλεύω σε καράβι(Πάτρα- Ιταλία) και θέλω να πάρω μαζί μου το laptop, για να επικοινωνώ με τον έξω κόσμο. Δεν ξέρω, όμως, τι χρειάζεται να κάνω για να έχω internet. To laptop το πήρα σχετικά πρόσφατα και εκεί που δείχνει όλες τις συνδέσεις λέει: Ασύρματη σύνδεση δικτύου- Ανενεργό, Atheros AR5005G Wireless Network Adapter. Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό κι αν μπορεί να μου φανεί χρήσιμο, ώστε να έχω internet εκεί που θα είμαι?

Εχω ενα παρομοιο προσβλημα με το Atheros AR5005G. Δεν βλεπει με τιποτε το ασυρματο ρουτερ.
Το ρουτερ ειναι speedtouch 585 και το βλεπουν κανονικα δυο αλλα PC που εχω.
Η καρτα ειναι πανω σε ενα laptop fujitsu .

@ ADSLgr.com All rights reserved.