PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με υπολογιστή



sakis_the_fraud
30-01-07, 18:46
γεια σας!


εχω ενα προβλημα με εναν υπολογιστη.

εχει μητρικη μια MSI Κ7Ν2 και εναν Athlon 2800

καρτα γραφικων μια 5200 FX

εχουμε ενα προβληματακι... :(

πειραξα εναν υπολογιστη και επειδη ηταν χρονισμενος χαμηλα ειπα να τον ανεβασω...

ο τυπος μου ειπε πως στην αρχη ηταν χρονισμενος στα 2,8 και πο τοτε που ττον πηγε για σερβις ειναι στα 1,6...

πηρα την προτοβουλια ( ο μ@λ@κ@ς ) και μεσω BIOS τον ανεβασα στα (θεωριτικα) 2,6 δηλαδη εβαλα 12,5 χ 200...

απο τοτε το $%&$^*%^%&$% δεν boot-αρει ...

τι μπορω να κανω?

βοηθειαααααααααααααααααααα!

vagsta
30-01-07, 19:51
Δες αν μπορεις να κανεις clear τις ρυθμισεις του bios στις default ( μπορει να υπαρχει κουμπι για αυτο ) . Αν δεν μπουταρει καθολου δες μηπως μπορεις να το ξαναπερασεις απο το cd της μητρικης η απο δισκεττα αν το εχεις (βαλε τη δισκεττα την ωρα που πατας το κουμπι εκκινησης). Ριξε μια ματια στο manual της μητρικης μπορει να το προβλεπει κατι αναλογο (η Asus εχει το Asus crashfree bios utility). Καλη τυχη & καλο ξεμπερδεμα.

sakis_the_fraud
30-01-07, 20:25
Δες αν μπορεις να κανεις clear τις ρυθμισεις του bios στις default ( μπορει να υπαρχει κουμπι για αυτο ) .

δοκιμασα και με μπαταρια και με το jumper-ακι αλλα τιποτα...


Αν δεν μπουταρει καθολου δες μηπως μπορεις να το ξαναπερασεις απο το cd της μητρικης η απο δισκεττα αν το εχεις (βαλε τη δισκεττα την ωρα που πατας το κουμπι εκκινησης).

τι κανω ακριβως? αφου δεν boot-αρει καθολου..

ουτε BIOS μπαινει...


Ριξε μια ματια στο manual της μητρικης μπορει να το προβλεπει κατι αναλογο (η Asus εχει το Asus crashfree bios utility). Καλη τυχη & καλο ξεμπερδεμα.

θα το ψαξω...

εμενα αλλο με καιει...

υπαρχει περιπτωση να εχω καψει τον επεξεργαστη του παιδιου? :sorry:

vagsta
30-01-07, 20:52
Δεν ξερω φιλε παντως το 12.5 Χ ..... που εβαλες δεν νομιζω να μπαινει, μονο στρογγυλα νουμερα νομιζω παιρνει. Δεν νομιζω να εχει καψει επεξεργαστη, να ανεβασε τοση ταση ωστε να καηκε δυσκολο, απο την αλλη δεν δουλεψε να πεις οτι ανεβασε θερμοκρασια. Πιθανον να εχει κτυπησει το bios, το πιο πιθανον δηλ. αφου εβγαλες μπαταρια & δεν συνηλθε σημαινει οτι δεν βρισκει αρχειο να ξεκινησει. Δες μηπως μπορεις να το ξαναφορτωσεις. Θα δω & εγω απο εδω για κανενα manual

sakis_the_fraud
30-01-07, 21:00
Δεν ξερω φιλε παντως το 12.5 Χ ..... που εβαλες δεν νομιζω να μπαινει, μονο στρογγυλα νουμερα νομιζω παιρνει.
και ομως...

απλα δεν το εγραψα εγω... ηταν επιλογες...

πχ. ειχε
...
12
12,5
13
...


Δεν νομιζω να εχει καψει επεξεργαστη, να ανεβασε τοση ταση ωστε να καηκε δυσκολο, απο την αλλη δεν δουλεψε να πεις οτι ανεβασε θερμοκρασια.

μακαρι!


Πιθανον να εχει κτυπησει το bios, το πιο πιθανον δηλ. αφου εβγαλες μπαταρια & δεν συνηλθε σημαινει οτι δεν βρισκει αρχειο να ξεκινησει. Δες μηπως μπορεις να το ξαναφορτωσεις. Θα δω & εγω απο εδω για κανενα manual

και πως το επαναφερεις?

μηπως με λιγη γαζα και μπεταντιν θα κανω δουλεια? :p

χωρις πλακα τωρα, δεν ξερω τιποτα περι του θεματος...

δωσε μια χειρα βοηθειας...

vagsta
30-01-07, 21:05
Για ριξε μια ματια εδω http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/boot.htm λεει πως κανεις recovery το bios , επι τη ευκαιρια κατεβασε του το τελευταιο δες εδω αν ειναι αυτη η mobo πανω αριστερα το κατεβαζεις http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=393

vagsta
30-01-07, 21:18
Προσεξε γιατι φοραει αν καταλαβα καλα δυο ειδων bios Ami & Award. Μακαρι να ειναι Ami ειναι απλο δες & εδω μην χρειαστεις καμμια πληροφορια ακομα http://www.msi.com.tw/program/support/bios/bos/spt_bos_list.php?kind=1 Τσεκαρε καλα τα στοιχεια της mobo μην κατεβασεις λαθος bios. Το bios ειναι παντελως ξεχωριστο για καθε mobo. Αντε καλη τυχη. Ποσταρε μολις εχεις νεα.

Director CrisAK
31-01-07, 00:48
Καλά στα 1.6 δεν είναι κανονικά χρονισμένος?

sakis_the_fraud
31-01-07, 00:57
Καλά στα 1.6 δεν είναι κανονικά χρονισμένος?

ναι...

αλλα ο βλακας νομιζε οτι επειδη ειναι 2800 θα ειναι και στα 2,8 οπως οι ιντελ...

και ο ακομα πιο βλακας εγω τον πιστεψα...

ε κανω και τον υπολογισμο στα γρηγορα (200 χ 12 = 2400) ε και λεω ας τον παμε εκει και βλεπουμε...

μ@λ@κι@ μου που δεν το ειδα...

απλα πιστευα πως κατι ξερει το παιδι απο PCια και δεν το εψαξα...

Themos3
31-01-07, 05:35
Αμα δοκιμασες και με μπαταρια και με jumper να κανεις clear το bios...και οπως λες δεν ποσταρει καθολου τοτε τι το συζηταμε?Κατι αρπαξε κατα την γνωμη μου.Βρες ενα αλλο μηχανημα και δοκιμασε cpu και μνημες με τη σειρα.Αν δουλευουν σωστα το πιο πιθανο ειναι να καηκε η μητρικη η΄ακομα και το τροφοδοτικο(και οτι πηρε μαζι του αυτο...).Ειδικα αν το τροφοδοτικο ηταν του κιλου πες τον φιλο σου να ψαξει για μηχανημα γιατι συνηθως αυτα τα παιρνουν ολα μαζι τους στον ταφο(καμμενος χ 2 ειμαι...).

ps.Μακαρι να κανω λαθος...:D

sakis_the_fraud
31-01-07, 08:39
Για ριξε μια ματια εδω http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/boot.htm λεει πως κανεις recovery το bios , επι τη ευκαιρια κατεβασε του το τελευταιο δες εδω αν ειναι αυτη η mobo πανω αριστερα το κατεβαζεις http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=393

ποιο απο τα 2 να κανω?

ποια ειναι η διαφορα τους?

vagsta
31-01-07, 13:14
Πρεπει να δεις ποιο bios απο τα δυο φοραει με τον τυπο ακριβως της mobo. Βαλε στα κουτακια της παρακατω σελιδας Platform: amd & model: ακριβως το μοντελο της mobo σου & απο κατω θα σου βγαλει τις διαθεσιμες εκδοσεις bios. Κατεβασε το νεωτερο bios & αναλογα αν ειναι ami η award ακολουθησε τις οδηγιες ( http://www.msi.com.tw/html/support/bios/note/boot.htm )για να ετοιμασεις recovery diskette . Η σελιδα με τα bios ειναι http://www.msicomputer.com/support/bios_result.asp .Σου ευχομαι καλη επιτυχια

Themos3
31-01-07, 14:43
Oταν ανοιγεις το pc παιρνει τπτ ρευμα?Γιατι αν δε παιρνει πως να κανεις bios recover?

sakis_the_fraud
08-02-07, 22:14
γεια σας και παλι!

τοσο καιρο δεν ποσταρα γιατι ο φιλος μου πηγε το Πισι σε τεχνικο...

το PC εκατσε εκει μια βδομαδα (!!!) και μετα απο παμπολα τηλεφωνηματα και οδηγιες μεσω μαιλ (κυριως τις απαντησεις σας!) αποφανθηκε οτι η μητρικη ειναι καμενη!

και ρωταω εγω...

πως γινεται να ειναι καμενη οταν παιρνει ρευμα (τα ανεμιστηρακια και ο σκληρος δουλευουν)???

εχω ακουσει οτι βραχικυκλωνεις καπως το τροφοδοτικο για να το τεσταρεις αυτο...

αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως...

αν καποιος ξερει ας ενημερωσει...


Oταν ανοιγεις το pc παιρνει τπτ ρευμα?Γιατι αν δε παιρνει πως να κανεις bios recover?

δες πανω... ^^^

jdm
09-02-07, 00:41
πριν απο ολα αυτα δοκιμασες να βλαλεις τον cpu να το ξεκινησεις και να το ν ξαναβαλεις?

το motherboard αν δουλευει σωστα θα νομισει οτι μπηκε καινουργιο cpu .


πως γινεται να ειναι καμενη οταν παιρνει ρευμα (τα ανεμιστηρακια και ο σκληρος δουλευουν)???
τα παντα γινοντε μπορει απο το πολυ ρευμα - fsb που εδωσες να ανοιξε κανενα πυκνωτακι - ολοκληρωμενο κτλ...

sakis_the_fraud
09-02-07, 00:55
πριν απο ολα αυτα δοκιμασες να βλαλεις τον cpu να το ξεκινησεις και να το ν ξαναβαλεις?

το motherboard αν δουλευει σωστα θα νομισει οτι μπηκε καινουργιο cpu .

δεν το δοκιμασα αυτο...:hmm:


τα παντα γινοντε μπορει απο το πολυ ρευμα - fsb που εδωσες να ανοιξε κανενα πυκνωτακι - ολοκληρωμενο κτλ...

μα δεν εδωσα ρευμα...

μονο το FSB αλλαξα... :sorry:

@ ADSLgr.com All rights reserved.