PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξέρετε κανένα καλό ηλεκτρολόγο;



tanja
19-06-13, 11:36
Είμαι Κάτω Χαλάνδρι και τα νούμερα που μου βγάζει ο router είναι απογοητευτικά:


DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 889 / 3.207
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30,0 / 50,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5


Ξέρεται κανένα καλό ηλεκτρολόγο που μπορεί να έρθει, να κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις και να με καθοδηγήσει στο τι να κάνω για να έχω καλύτερες ταχύτητες; Ίσως χρειάζεται να διορθώσεις στην καλωδίωση στο σπίτι, ή να πρέπει να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ, ή κάτι άλλο. Οι κλασσικοί ηλεκτρολόγοι της γειτονιάς που έρχονται και μας αλλάζουν μπρίζες δεν φαίνεται να έχουν την τεχνογνωσία (ή την όρεξη) για τέτοιες δουλιές.

Ευχαριστώ!

manicx
19-06-13, 14:27
Με 50 attenuation κανένας ηλεκτρολόγος δε μπορεί να βοηθήσει.

3lbereth
19-06-13, 14:54
Λογικά σε έχουν στο ΑΚ Ψυχικού. Σε ποιά περιοχή είσαι?
Εγώ πχ που μένω πολύ κοντά στην Οn Telecoms, συγχρονίζω στα 13,5 με 32 att.
Η πλατεία Χίου πχ που είναι χαλαρά 1χλμ πιό μακριά, είναι λογικό να έχει μεγάλη εξασθένηση.

tanja
19-06-13, 15:05
Λογικά σε έχουν στο ΑΚ Ψυχικού. Σε ποιά περιοχή είσαι?
Εγώ πχ που μένω πολύ κοντά στην Οn Telecoms, συγχρονίζω στα 13,5 με 32 att.
Η πλατεία Χίου πχ που είναι χαλαρά 1χλμ πιό μακριά, είναι λογικό να έχει μεγάλη εξασθένηση.

Όντως είμαι πλατεία Χίου :oneup:

Μπορώ να κάνω κάτι με τον ΟΤΕ; Π.χ. να ζητήσω να με βάλουν σε άλλο δίκτυο. Η κατάσταση είναι απογοητευτική - βόρεια προάστεια my a$$!

ubuntubu
19-06-13, 19:34
Σύμφωνα με αυτό http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx ,θα έπρεπε να παίζεις στα 8-16 Μbps.
Ο χάρτης αυτός δεν είναι ιδιαίτερα ακριβής ,αλλά στην περίπτωση σου υπάρχει σοβαρή απόκλιση απο τα αναμενόμενα.
Δήλωσε βλάβη.

3lbereth
19-06-13, 23:17
:( Δε νομίζω οτι με 1,5 χλμ απόσταση θα μπορούσα να συγχρονίζω από 16 μέχρι 24.
Από το site της Cyta:

Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 1689,8 μέτρα. Αυτή είμαι εγώ.


Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, μπλα μπλα μπλα...
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 2842 μέτρα. Αυτή είσαι εσύ (αν μένεις ακριβώς πλατεία).

Βάσει του adslgr calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) η ιδανική ταχύτητα για 32 att είναι κάτι λιγότερο από 15 mbps - άρα χάνω 1,5 μεγαμπίτι. Κάπου τόσο μείον είσαι κι εσύ.
Οπότε τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.