PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!DSL Start Center για Vista



vagsta
30-01-07, 18:53
Το προγραμματακι FRITZ!DSL Start Center (που περιεχει το firewall & αλλα) για Vista που το βρισκουμε ρε παιδια γιατι αυτο για τα ΧΡ δεν τρεχει στα Vista

nnn
31-01-07, 00:31
Δοκίμασες να το τρέξεις σε compatibility mode ?

maxorfo
31-01-07, 01:07
Δυστυχώς το πρόγραμμα αυτό (Fritz!DSL) η AVM ποτέ δεν το έχει ανεβάσει στον ftp server της στην αγγλική έκδοση. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν έχει βγάλει έκδοση για Vista. Ακόμη και η γερμανική έκδοση, το τελευταίο update της οποίας (2.02.30) ανέβηκε πριν από μιά βδομάδα ( ftp://ftp.avm.de/fritz.box/fritzdsl/deutsch/fritzdsl_2_02_30.exe ), δεν υποστηρίζει Vista.
Γιά το θέμα αυτό, Vista και δυνατότητα download αγγλικής έκδοσης, έχω ανοίξει ticket κάτι μέρες τώρα, αλλά απάντηση καμμία μέχρι στιγμής. Αν υπάρξουν νέα θα ενημερώσω.

vagsta
31-01-07, 12:32
Δεν τρεχει ουτε ετσι ουτε αλλιως. Ευχαριστω & τους δυο σας Maxorfo αν εχεις νεα ποσταρε αν βρω κατι & εγω θα ενημερωσω.

maxorfo
01-02-07, 18:11
Λοιπόν, τα νεώτερα είναι τα εξής:
Ήρθε η απάντηση από την AVM, με την οποία επιβεβαιώνουν ότι δεν έχουν βγάλει ακόμα FRITZ!DSL, έιτε γερμανικό είτε αγγλικό, που να υποστηρίζει Vista.
Όσον αφορά την απορία μου, γιατί δεν έχουν ανεβάσει στον ftp server τους την αγγλική έκδοση, η απάντηση του εκπροσώπου τους στο support ήταν η εξής εκπληκτική: "αυτή είναι μιά πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, που έκανα στον εαυτό μου και εγώ ο ίδιος (!!!!!)".
(Επί λέξει: That is a very interesting question that I have also been asking myself. I
have forwarded your request to the appropriate department and hope that the
FRITZ!DSL software will indeed be available for download.
In any case, please find attached the current English FRITZ!DSL version).
Όπως διαβάζετε, μου έστειλε για παρηγοριά ένα αρχείο .rar 8 MB με την τρέχουσα αγγλική έκδοση, που είναι η 2.02.28.

vagsta
01-02-07, 18:40
Εχει πλακα ο Γερμανος ετσι ? Δηλαδη αν καταλαβα καλα οποιος αγορασει καινουργιο υπολογιστη με Vista πια & ζητησει adsl router ο Γερμανος θα τον στειλει στους ανταγωνιστες του με συγχωρειτε θα του πει εμεις δεν υποστηριζουμε ακομη Vista προμηθευτειτε το adsl router σας απο καμμια αλλη εταιρεια !!!! Εγω σκεφτομαι μηπως πρεπει να "κολλησουμε" στη HOL λιγο. Θα στειλω κανενα email να δουμε τι θα πουν. Ευχαριστω για την ενημερωση αν εχω τιποτα νεοτερο θα ενημερωσω αμεσα.

chrand
01-02-07, 18:41
η απάντηση του εκπροσώπου τους στο support ήταν η εξής εκπληκτική: "αυτή είναι μιά πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση, που έκανα στον εαυτό μου και εγώ ο ίδιος (!!!!!)".
.

..........και μετά, τι του απάντησε ο εαυτός του;

Και χθες πήρα το AVM FRITZ! WLAN USB 802.11G STICK ADAPTER (http://www.priveshop.gr/product.php?code=403429&sess=1064306730) και προχθές το FRITZ!Box Fon WLAN (http://www.avm.de/en/press/announcements/2006/2006_11_16.php3)

maxorfo
01-02-07, 19:10
Καλορίζικα και τα δύο !
Το πακέτο WLAN + Internet + VoIP νομίζω αξίζει τα όποια παραπάνω λεφτά και θα μείνει μαζί μας για αρκετό καιρό.

Όσο για τον τύπο από το Support της AVM, ο εαυτός του του απάντησε να .... προωθήσει το αίτημα στο αρμόδιο τμήμα, με την ελπίδα (!!!) να ικανοποιηθεί.
Επειδή, πάντως, με το συγκεκριμένο άτομο έχω αλληλογραφήσει αρκετές φορές, έχω διαπιστώσει ότι είναι πολύ ευγενής και πρόθυμος να εξυπηρετήσει, αλλά αυτή τη φορά μάλλον του προκάλεσα αμηχανία και τον έφερα σε δύσκολη θέση, κοινώς τον έπιασα αδιάβαστο.

chrand
01-02-07, 19:15
Ευχαριστώ,
αν και ακόμα δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το Hi Box,
ελπίζω να τα καταφέρει ο Γερμανός.

tolisp
02-02-07, 13:35
Να κάνω μια αφελή ερώτηση?
Τι είναι το AVM start center? Αναφέρεται σε όλα τα μοντέλα Fritz η κάποια που δεν έχουν ενσωματωμένο hardware firewall, γιατί το δικό μου έχει (FRITZ!Box Fon, Firmware version 06.04.24)

maxorfo
02-02-07, 17:15
Hardware firewall έχουν ενσωματωμένο όλα τα Fritz!Box Fon. To FRITZ!DSL (αυτή είναι η σωστή του ονομασία) είναι ένα Software που υπάρχει στο Installation CD όλων των FBF και προσφέρει software firewall, διάφορα διαγνωστικά και web test, το webwatch (ένα download meter) και, κυρίως, το απαραίτητο access software, που χρειάζεται για το configuration (username - password) της σύνδεσης με κάποιον ISP, όταν το Fritz δεν χρησιμοποιείται σαν ρούτερ, αλλά μόνο σαν μόντεμ στην περίπτωση δηλαδή που, όπως λέει και το manual : "Each connected computer establishes its own Internet connection using its own access software".

tolisp
02-02-07, 17:20
OK ευχαριστώ!
Εγώ το έχω προσωρινά έτσι και αλλιώς σαν router γι' αυτο και δεν είχα ασχοληθεί με το CD :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.