PDA

Επιστροφή στο Forum : Με attenuation=50 τί μπορώ να κάνω;



tanja
19-06-13, 19:09
Είμαι Κάτω Χαλάνδρι και τα νούμερα που μου βγάζει ο router είναι απογοητευτικά:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 889 / 3.207
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30,0 / 50,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5

Μπορώ να κάνω κάτι με τον ΟΤΕ; Π.χ. να ζητήσω να με βάλουν σε άλλο δίκτυο. Η κατάσταση είναι απογοητευτική.

ZORO
19-06-13, 19:31
1)Υπομονή, μήπως και βάλει καμπίνα ο ΟΤΕ στην περιοχή σου για vdsl.
2)Αλλάζεις σπίτι.

makfil
20-06-13, 00:23
Νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει επεκτείνει το νέο δίκτυο vdsl στο Κ. Χαλάνδρι, το οποίο ενεργοποιείται αυτές τις μέρες.
Έχεις δει γκρι καμπίνες στην περιοχή σου τελευταία;

tanja
20-06-13, 14:00
1)Υπομονή, μήπως και βάλει καμπίνα ο ΟΤΕ στην περιοχή σου για vdsl.

Επειδή μάλλον είμαι 3-4 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ στι Ψυχικό, εννοείς να "βάλει καμπίνα VDLS" εκεί (στο Ψυχικό), ή να έρθει "καμπίνα" κάπου πιό κοντά μου;

Ρωτάω γιατί είμαι άσχετη με το θέμα :)

- - - Updated - - -


Νομίζω ότι ο ΟΤΕ έχει επεκτείνει το νέο δίκτυο vdsl στο Κ. Χαλάνδρι, το οποίο ενεργοποιείται αυτές τις μέρες.
Έχεις δει γκρι καμπίνες στην περιοχή σου τελευταία;

Αυτό θα ήταν καταπληκτικό!!!

Όταν λες "γκρι καμπίνες", εννοείς καινούργια καφάου (ή πως αλλιώς τα λένε), ή κάποιο άλλο είδος κουτιού;

makfil
20-06-13, 14:04
Επειδή μάλλον είμαι 3-4 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ στι Ψυχικό, εννοείς να "βάλει καμπίνα VDLS" εκεί (στο Ψυχικό), ή να έρθει "καμπίνα" κάπου πιό κοντά μου;

Ρωτάω γιατί είμαι άσχετη με το θέμα :)


Αυτό θα ήταν καταπληκτικό!!!

Όταν λες "γκρι καμπίνες", εννοείς καινούργια καφάου (ή πως αλλιώς τα λένε), ή κάποιο άλλο είδος κουτιού;


Ναι, εννοώ τα νέα δίφυλλα ή τρίφυλλα γκρι KV που είναι πολύ μεγαλύτερα από τα παλιά.
Τα έχεις δει στην περιοχή σου ;

tanja
20-06-13, 14:59
Ναι, εννοώ τα νέα δίφυλλα ή τρίφυλλα γκρι KV που είναι πολύ μεγαλύτερα από τα παλιά.
Τα έχεις δει στην περιοχή σου ;

Όχι :sorry:

Pokas
20-06-13, 15:52
Είμαι Κάτω Χαλάνδρι και τα νούμερα που μου βγάζει ο router είναι απογοητευτικά:


Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 889 / 3.207
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 17,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30,0 / 50,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5

Μπορώ να κάνω κάτι με τον ΟΤΕ; Π.χ. να ζητήσω να με βάλουν σε άλλο δίκτυο. Η κατάσταση είναι απογοητευτική.

Μπορείς να μπεις στο site της cyta και να κάνεις έναν έλεγχο με την διεύθυνση σου για διαθεσιμότητα VDSL ;
Θα σου βγάλει την απόσταση απο το Αστικό Κέντρο που ανήκεις, αν σου βγάλει 3,5 - 4 χιλιόμετρα σημαίνει ότι το attenuation είναι πάνω κάτω σωστό για την απόσταση!
Αν βγάλει λιγότερο θα σου πρότεινα(που το προτείνω σε όλους) να φωνάξεις κάποιον ειδήμονα ή κάποιο που να πιάνουν τα χέρια του(ή ακόμα και εσύ αν πιάνουν τα χέρια σου) και να κάνει μια δοκιμή να βάλει το μόντεμ στον κατανεμητή του σπιτιού σου απομονωνοντας την καλωδίωση του σπιτιού.
Αυτό θα βοηθήσει να καταλάβεις αν φταίει η εσωτερική καλωδίωση ή κάτι συμβαίνει με τον πάροχο σου και το καλώδιο το οποίο έρχεται μέχρι το σπίτι σου

- - - Updated - - -

tanja εχεις ανοίξει το ίδιο θέμα και ψάχνεις για ηλεκτρολόγο;

makfil
20-06-13, 16:57
Εναλλακτικά, άνοιξε το site της ΕΕΤΤ hyperion.gr και εντόπισε την περιοχή σου.
Στο τμήμα από την Εθν. Αντιστάσεως μέχρι τη Μασογείων βλέπω αρκετές συνδέσεις με 4-8 Mbps και μερικές με μικρότερο από 4 Mbps.
Έλεγξε κοντά σε ποιές συνδέσεις από αυτές βρίσκεσαι, ώστε να επιβεβαιώσεις ή όχι εάν η δική σου είναι σωστή για την περιοχή.

ZORO
20-06-13, 23:47
Το vdsl είναι πολύ πιο ευαίσθητο στο θέμα απόστασης, σε σχέση με το adsl. Π.χ. σχεδόν όλοι οι πάροχοι σου προσφέρουν vdsl, αν είσαι σε απόσταση μικρότερη του 1 χλμ. από το κέντρο τους. Οπότε αν θέλει κάποια εταιρία να δώσει πρόσβαση στην περιοχή σου, θα πρέπει να στήσει στην περιοχή σου καμπίνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.