PDA

Επιστροφή στο Forum : Τελειωνει το 6+6 μου, τι να κανω?



Thrylos
31-01-07, 00:10
Καλησπερα παιδια. Λοιπον περισυ τετοια εποχη εκανα και εγω εκεινη την προσοφρα της HOL με το Broadband pack 512 6+6 μηνες, το οποιο στην πορεια αναβαθμιστηκε σε 1024 (με εκεινη τη δωρεαν αναβαθμιση του ΟΤΕ).

Μεσα Φεβρουαριου λοιπον τελειωνει το πακετο και δεν ξερω τι να κανω. Ηθελα να παω σε καποιο πακετο που να εχει και δωρεαν τηλεφωνια οπως το Tellas Zisto, ή το Forthnet 2play, αλλα δυστυχως κανενα απο τα ιδιοκτητα δικτυα εν με καλυπτει.

Οποτε μπορω :
1) Να κανω Forthnet 2play διατηρωντας τον ΟΤΕ και χωρις να κερδισω τποτα ουσιαστικο οικονομικα (συγκρινα με τον λογαριασμο του ΟΤΕ και ειδα οτι το κοστος των αστικων τηλεφωνηματων μου που θα γινουν δωρεαν ερχεται στα ιδια με το 2play εφοσον θα διατηρηθει το παδιο του ΟΤΕ). Το μονο που κερδιζω ειναι να αρχισω να μιλαω πιο πολυ πλεον αφου θα ειναι δωρεαν και να δοκιμασω γενικα την υπηρεσια για να μεταφερθω αν με ικανοποιησει οταν θα με καλυπτει.

2) Η Tellas λεει οτι θα με καλυπτει στο δικτυο της τον Μαιο, και η Forthnet στο δικο της τον Ιουλιο.....χοντρικα το καλοκαιρι δηλαδη. Οποτε μπορω να κανω μια απλη συνδεση Internet διαρκειας 3-5 μηνων και να μεινω στον ΟΤΕ για τα τηλεφωνα, και το καλοκαιρι που θα ληξει να παω σε καποιου το ιδιοκτητο δικτυο για ολα.

Αυτο που με ενδιαφερει πολυ ειναι να μην μεινω για μεγαλο διαστημα χωρις ADSL. Και εδω θελω τα φωτα σας. Αν παω στη forthnet, τοτε θα μεινω για 1 μηνα χωρις ADSL οπως οταν εβαλα την HOL επειδη θα εχει τις διαδικασιες να απενεργοποιηθει η παλια και να ενεργοποιηθει νεα γραμμη κλπ? Γιατι αυτο δε θα το αντεξω....μεχρι 1 εβδομαδα το πολυ να μεινω χωρις adsl. Αν ναι, η μονη λυση να μη μεινω χωρις internet ειναι να κανω καποιο πακετο της HOL οποτε να θεωρηθει "ανανεωση" ?

nm96027
31-01-07, 01:34
Αυτο που με ενδιαφερει πολυ ειναι να μην μεινω για μεγαλο διαστημα χωρις ADSL. Και εδω θελω τα φωτα σας. Αν παω στη forthnet, τοτε θα μεινω για 1 μηνα χωρις ADSL οπως οταν εβαλα την HOL επειδη θα εχει τις διαδικασιες να απενεργοποιηθει η παλια και να ενεργοποιηθει νεα γραμμη κλπ? Γιατι αυτο δε θα το αντεξω....μεχρι 1 εβδομαδα το πολυ να μεινω χωρις adsl. Αν ναι, η μονη λυση να μη μεινω χωρις internet ειναι να κανω καποιο πακετο της HOL οποτε να θεωρηθει "ανανεωση" ?

Υποτίθεται πως τον επόμενο καιρό περιμένουμε εξελίξεις απο τον HOL. Υπάρχουν βάσιμες υποψίες πως όντως τελικά θα έχουμε εξελίξεις. Φήμες λενε πως η HOL όπως και η ON σχεδιάζουν μια πιο γρήγορη μετάβαση απο ΑΡΥΣ σε shared (της τάξεως της μία μέρας). Φήμες ξαναλέω. Θα δείξει. Εγω αν ήμουν στην θέση σου θα περιμένα να δω τί κανει η HOL ή/και θα παρακολουθουσα την ΟΝ, η οποια στην 1η εβδομάδα λειτουργίας της δίνει καλα σημάδια.
Η ασυνέπεια της forthnet (ο wizard αλλάζει γνώμη μερα παρα μέρα) και οι καθυστερήσεις της Tellas (δεν ξέρω αν φταίει ή οχι) προσωπικα θα με απομακρυναν ως επιλογή.

Thrylos
31-01-07, 07:04
Για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις, αλλα και δεν εχω την πολυτελεια να περιμενω.
Εφοσον διαλεξω καποιο πακετο της HOL υπαρχει περιπτωσει να μεινω καθολου διαστημα χωρις συνδεση?
Εαν παω σε forthnet ειναι εγγυημενο οτι θα περιμενω κανα μηνα?

Επισης, σε HOL, τι διαφορα εχουν τα πακετα Hibox και Any Access για εμενα που ΔΕΝ με καλυπτει το ιδιοκτητο δυκτιο της HOL (ωστε να τετραπλασιαστει η ταχυτητα μου στο hibox)?

Tem
31-01-07, 07:28
Για να ειμαι ειλικρινης δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις, αλλα και δεν εχω την πολυτελεια να περιμενω.
Εφοσον διαλεξω καποιο πακετο της HOL υπαρχει περιπτωσει να μεινω καθολου διαστημα χωρις συνδεση?
Εαν παω σε forthnet ειναι εγγυημενο οτι θα περιμενω κανα μηνα?

Επισης, σε HOL, τι διαφορα εχουν τα πακετα Hibox και Any Access για εμενα που ΔΕΝ με καλυπτει το ιδιοκτητο δυκτιο της HOL (ωστε να τετραπλασιαστει η ταχυτητα μου στο hibox)?
επιλέγοντας ανανέωση με ΧΟΛ παραμένεις σε σύνδεση. Τώρα είσαι με ΑΡΥΣ. Αν υπάρξει κάλυψη στην περιοχή σου απο το ιδιόκτητο της ΧΟΛ μπορεί μελλοντικά να μεταβείς σε αυτό ενδεχομένως χωρίς διακοπή. Εαν πας στη forthnet ειναι εγγυημενο οτι θα περιμενεις κανένα μηνα.
Επομένως σε συμφέρει μάλλον η ΧΟΛ. Η ΟΝ Telecoms σε καλύπτει ?

mondo52
01-02-07, 17:03
καταρχην μπορεις να το κοψεις τωρα?θελει 45 μερες πριν ο οτε για να κανεις διακοπη

nmakry
02-02-07, 14:31
Συμφωνώ κι εγώ με τον/την ΝΜ. Οι υποσχέσεις για κάλυψη δικτύου μετά από μήνες, δεν είναι απαραίτητο ότι θα τηρηθούν, ενώ το παρελθόν δεν προδιαθέτει για ευοίωνο μέλλον, τουλάχιστον το πρώτο μισό του 2007. Κατά συνέπεια, ανανέωσε και περίμενε, εάν δεν έχεις σοβαρό πρόβλημα, από τη στιγμή που έτσι κι αλλιώς τώρα δεν μπορείς να έχεις ούτε 2play ούτε zisto.

Tem
02-02-07, 14:35
καταρχην μπορεις να το κοψεις τωρα?θελει 45 μερες πριν ο οτε για να κανεις διακοπη
σωστά. Αυτό ήθελα να ρωτήσω τώρα.

nm96027
02-02-07, 15:20
Συμφωνώ κι εγώ με τον/την ΝΜ

To σηματάκι του "αρρενος" ;) στο προφιλ μου, δεν αφήνει περιθώρια για αμφιβολίες:p :p :p

strider
03-02-07, 17:09
2) Η Tellas λεει οτι θα με καλυπτει στο δικτυο της τον Μαιο, και η Forthnet στο δικο της τον Ιουλιο.....χοντρικα το καλοκαιρι δηλαδη. Οποτε μπορω να κανω μια απλη συνδεση Internet διαρκειας 3-5 μηνων και να μεινω στον ΟΤΕ για τα τηλεφωνα, και το καλοκαιρι που θα ληξει να παω σε καποιου το ιδιοκτητο δικτυο για ολα.

Εγώ θα έκανα αυτό μέχρι να έρθει η στιγμή που θα είχα περισσότερες της μιας επιλογές ώστε να διαλέξω τη μετάβαση που θα με κάλυπτε.

grsaint13
06-02-07, 17:38
Εμένα που μου έληγε το 6+6 στις 10 Μαρτίου,το ανανέωσα και από 768 πήγα στα 1024 με 22 Ευρώ το μήνα και 2 μήνες δωρεάν.

Για να πω την αλήθεια,δεν μπήκα στη διαδικασία να ψάξω για άλλο πάροχο για δύο λόγους:
1ον: δεν ήθελα να μείνω χωρίς ίντερνετ ποιος ξέρει για πόσο καιρό και
2ον: γιατί σε λίγο καιρό η ΧΟΛ θα δώσει και τηλεφωνία ενώ όπου υποστηρίζεται το δίκτυό της,θα τετραπλασιάσει δωρεάν ΣΕ ΟΛΟΥΣ την ταχύτητα adsl!

Tem
07-02-07, 09:29
....... 2ον: γιατί σε λίγο καιρό η ΧΟΛ θα δώσει και τηλεφωνία ενώ όπου υποστηρίζεται το δίκτυό της,θα τετραπλασιάσει δωρεάν ΣΕ ΟΛΟΥΣ την ταχύτητα adsl!
μα εδώ δεν τετραπλασιάζει ούτε τους υπάρχοντες συνδρομητές sharedLLU HOL. Κάτι δηλαδή που θα ήταν απλό. Για το αν θα δώσει και τηλεφωνία είναι πολύ αμφίβολο το πότε με τους ρυθμούς που κινείται. Εκτός αν δώσει σε λίγους, όπως ακριβώς γίνεται με τα 8 mbit , που ουσιαστικά δεν τα έχει δεί κανένας ;)

grsaint13
07-02-07, 15:56
Μα δε γίνεται να τετραπλασιάσει τους shared llu users!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λες "απλό".Τέτοιες ταχύτητες προσφέρονται μόνο μέσω full.Και μη μου πεις για το 4096/1024 που δίνει από πέρυσι,γιατί αυτή η περίπτωση είναι πειραματική για να φτάσουμε στα σημερινά.

Ο τετραπλασιασμός θα γίνει με full llu και φυσικά στις περιοχές που υποστηρίζει το δίκτυο της ΧΟΛ.Όσο για την τηλεφωνία,από τη στιγμή που υπάρχει η υποδομή του full llu,πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα υπάρχουν νέα.

lewton
08-02-07, 22:45
Μα δε γίνεται να τετραπλασιάσει τους shared llu users!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το λες "απλό".Τέτοιες ταχύτητες προσφέρονται μόνο μέσω full.Και μη μου πεις για το 4096/1024 που δίνει από πέρυσι,γιατί αυτή η περίπτωση είναι πειραματική για να φτάσουμε στα σημερινά.

Ο τετραπλασιασμός θα γίνει με full llu και φυσικά στις περιοχές που υποστηρίζει το δίκτυο της ΧΟΛ.Όσο για την τηλεφωνία,από τη στιγμή που υπάρχει η υποδομή του full llu,πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα υπάρχουν νέα.
Έχεις μπερδευτεί πάρα πολύ.
Μια χαρά τα γράφει ο Tem.

grsaint13
09-02-07, 01:53
Έχεις μπερδευτεί πάρα πολύ.
Μια χαρά τα γράφει ο Tem.

Για ξεμπέρδεψέ με λοιπόν εσύ...

Thrylos
13-02-07, 22:40
σημερα πηρα τηλεφωνο την HOL και μου ειπαν οτι η συνδρομη μου ληγει 12 Μαρτιου, και οχι 18 φεβρουαριου οπως γραφει στο site στα management tools επειδη τοτε εγινε η αιτηση ενω ουσιαστηκα ενεργοποιηθηκε 12 μαρτιου. Ειναι σωστοι σε αυτο. Οποτε εχω αλλον 1 μηνα συνδεση.
Παντως μιλωντας στο τηλεφωνο για τις δυνατοτητες ανανεωσης για 3-4-5 μηνες, η τηλεφωνητρια μου ειπε οτι ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ , παρεχονται ΜΟΝΟ ετησια συμβολαια. Δηλαδη και ενα hibox να παρω για 5 μηνες μου ειπε οτι απλα προπληρωνω τους 5 μηνες αλλα παλι ετησιο ειναι τουλαχιστον...

Αρα μου ειπε με κανενα τροπο δε μπορω να κανω καποια συνδεση στη HOL για ενα τετραμηνο ας πουμε...
Οποτε της ειπα θα την διακοψω. Εντωμεταξυ συμφωνα με το συμβολαιο επρεπ ενα κανω αιτηση διακοπης 45 μερες πριν (μηπως τοτε που εκανα ηταν 30? γιατι κατι τετοιο θυμαμαι). Αυτη μου ειπε να στειλω fax Με την ταυτοτητα και να ζητησω διακοπη, και της λεω "και τι γινεται που τωρα ειναι 29 μερες πριν και οχι 45?". Και μου λεει "στειλε εσυ το fax σε καθε περιπτωση και βλεπουμε...

Τελικα εμπειρικα παιδια τι γινεται με την διακοπη? Την πατησα και πρεπει να μεινω αλλον 1 χρονο επειδη δεν εστειλα το fax 45 μερες πριν?? Πρεπει αν πληρωσω αλλον 1 μηνα? (μικρο το κακο σε αυτην την περιπτωση).

Tem
13-02-07, 22:52
σημερα πηρα τηλεφωνο την HOL και μου ειπαν οτι η συνδρομη μου ληγει 12 Μαρτιου, και οχι 18 φεβρουαριου οπως γραφει στο site στα management tools επειδη τοτε εγινε η αιτηση ενω ουσιαστηκα ενεργοποιηθηκε 12 μαρτιου. Ειναι σωστοι σε αυτο. Οποτε εχω αλλον 1 μηνα συνδεση.
Παντως μιλωντας στο τηλεφωνο για τις δυνατοτητες ανανεωσης για 3-4-5 μηνες, η τηλεφωνητρια μου ειπε οτι ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ , παρεχονται ΜΟΝΟ ετησια συμβολαια. Δηλαδη και ενα hibox να παρω για 5 μηνες μου ειπε οτι απλα προπληρωνω τους 5 μηνες αλλα παλι ετησιο ειναι τουλαχιστον...

Αρα μου ειπε με κανενα τροπο δε μπορω να κανω καποια συνδεση στη HOL για ενα τετραμηνο ας πουμε...
Οποτε της ειπα θα την διακοψω. Εντωμεταξυ συμφωνα με το συμβολαιο επρεπ ενα κανω αιτηση διακοπης 45 μερες πριν (μηπως τοτε που εκανα ηταν 30? γιατι κατι τετοιο θυμαμαι). Αυτη μου ειπε να στειλω fax Με την ταυτοτητα και να ζητησω διακοπη, και της λεω "και τι γινεται που τωρα ειναι 29 μερες πριν και οχι 45?". Και μου λεει "στειλε εσυ το fax σε καθε περιπτωση και βλεπουμε...

Τελικα εμπειρικα παιδια τι γινεται με την διακοπη? Την πατησα και πρεπει να μεινω αλλον 1 χρονο επειδη δεν εστειλα το fax 45 μερες πριν?? Πρεπει αν πληρωσω αλλον 1 μηνα? (μικρο το κακο σε αυτην την περιπτωση).
αν τηρήσουν το όριο των 45 ημερών μάλλον την πάτησες

dimitris_v
14-02-07, 09:31
Εγώ νομίζω ότι αν τηρούσαν επακριβώς το όριο δε θα σου έλεγε η πωλήτρια να στείλεις φαξ. Πάντως αν όντως θέλεις να διακόψεις μην καθυστερείς ούτε ώρα παραπάνω.:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.