PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή συνδρομής λόγω του ρόλου ΟΤΕ στο θέμα ΕΡΤ



Σελίδες : [1] 2

Wonderland
24-06-13, 14:52
Αν και χρήστης VDSL, γράφω εδώ λόγω αυξημένου αριθμού συνφορουμιτών. Η συνενοχή του ΟΤΕ με το υπουργείο οικονομικών και τη Digea, στην ακόμα και σήμερα συνεχιζόμενη βαρβαρότητα απέναντι στους πολίτες και τη Δημοκρατία με το σκανδαλώδες κλείσιμο της ΕΡΤ, με οδηγούν στην άμεση διακοπή της συνδρομής ΟΤΕ. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν μερικοί. Διαβάστε την ανακοίνωση (http://tinyurl.com/mmbnsnv) των εργαζομένων του ΟΤΕ για το θέμα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη όσο γίνεται περισσότερων, και για το αν θα είχε προοπτική μια μαζική και άμεση αντίδραση συνδρομητών ΟΤΕ. Το αν υποχρεώθηκε ή όχι από το υπουργείο με το πρόσχημα της «νομιμότητας» δε με αφορά, γιατί θα περίμενα από τη διοίκηση του ΟΤΕ (και του κάθε παρόχου που θα βρίσκονταν σε τέτοια θέση), να εκφράσει την αντίθεσή του, έστω και με μια ανακοίνωση.

esquellot
24-06-13, 15:05
Αν και θεωρώ λογική και απόλυτα δικαιολογημένη την αγανάκτηση και την οργή σου, θα σου πω το εξής: Εφόσον δεν υπάρχει εξολοκλήρου κρατικός πάροχος υπηρεσιών τηλεπικοινωνιών αυτό θα συνέβαινε. Άρα οποιοσδήποτε ιδιωτικός πάροχος τα ίδια θα έκανε.

Τώρα η διακοπή της συνδρομής ΟΤΕ είναι μια μορφή διαμαρτυρίας και εφόσον υπάρχει αξιόπιστη εναλλακτική λύση, κάνε την.
Υπάρχουν όμως και περιοχές στην Ελλάδα όπου ο ΟΤΕ είναι ο μοναδικός πάροχος, άρα η διακοπή συνδρομής δεν υφίσταται ως μορφή διαμαρτυρίας.

Wonderland
24-06-13, 15:13
Έχεις δίκιο, αλλά εν μέρει διαφωνώ στο ότι οποιοσδήποτε ιδιωτικός πάροχος, θα έκανε εκ φύσεως τα ίδια. Δεν είναι όλοι οι ιδιωτικοί οργανισμοί (ή δε θα έπρεπε να είναι) το ίδιο υπάκουοι και «συνεργάσιμοι», για τόσο σοβαρά θέματα. Εννοείται ότι κάποιος που βασίζεται αποκλειστικά στον ΟΤΕ, δε θα μπορούσε καθόλου εύκολα να αντιδράσει. Νομίζω όμως, οι περισσότεροι έχουμε εναλλακτικές επιλογές.

esquellot
24-06-13, 15:32
Με τα ανάλογα ανταλλάγματα θα γίνονταν "συνεργάσιμοι" και "υπάκουοι". Π.χ. όπως facebook & micro$oft (http://www.independent.co.uk/news/world/americas/nsa-surveillance-facebook-and-microsoft-reveal-details-of-data-requests-8660483.html) στις ΗΠΑ.

emeliss
24-06-13, 15:46
Άρα οποιοσδήποτε ιδιωτικός πάροχος τα ίδια θα έκανε.
Τόσο απλά. Μόνο ένας κρατικός ΟΤΕ με ισχυρό συνδικαλισμό θα μπορούσε να αποτρέψει τέτοιες αποφάσεις. Κρατικός οργανισμός και ισχυρός συνδικαλισμός είναι για την ελληνική κοινωνία πράγματα που πρέπει να καούν.

ps. Η ανακοίνωση είναι της παράταξης ΑΣΕ-ΟΤΕ και δυστυχώς είναι για κλάματα αφού για ένα τόσο σοβαρό θέμα γράφουν γελοιότητες.

Καλή συνέχεια.

aroutis
24-06-13, 16:22
Παιδιά χάνετε το νόημα εντελώς.

Ο OP έχει απόλυτο δίκιο. Ασχετα με τα αν και ίσως που εκφράζονται, αν ο κόσμος δεν τιμωρει με κάποιο τρόπο, δεν θα υπάρχει κάποιο φόβητρο.

Κοινώς, εσείς (δεν ειμαι πελάτης ΟΤΕ) αν θέλετε τιμωρείστε με τον τρόπο σας και πηγαίνετε σε άλλο μαγαζί. Μόνο έτσι θα το σκεφτεί ο επόμενος οταν (αν) του ζητηθεί κάτι αντίστοιχο, γνωρίζοντας ότι θα πάθει ζημιές από αντίστοιχες κινησεις απο τους καταναλωτες.

Τοσο απλά.

Wonderland
24-06-13, 17:26
Ακριβώς αυτό που λέει ο aroutis. Άσχετα με το αποτέλεσμα, αν δεν αντιδράει κανείς, σε λίγο δε θα έχουμε και δικαίωμα αντίδρασης, όταν στο μέλλον θα κόβουν και το internet με τον ίδιο αυταρχισμό (και καλά για σωτηρία/μεταρρύθμιση/βελτίωση κλπ).

esquellot
24-06-13, 18:14
Κι εγώ συμφωνώ με τη διακοπή συνδέσεων αλλά χρειάζεται μαζική συμμετοχή για να τους τσούξει. Τουλάχιστον 100.000 διακοπές.
Μακάρι να μπορούσα να διακόψω κι εγώ αλλά στην περιοχή μου μόνο ΟΤΕ και hol έχει.

greekfragma
24-06-13, 18:21
+1 στο να το κόψω. και για άλλους λόγους αλλά και το συγκεκριμένο που θίχτηκε είναι πολύ σοβαρό.
συγχαρητήρια στον OP για την πρωτοβουλία να μοιραστεί μια τόσο σωστή σκέψη. :oneup:

lewton
24-06-13, 20:04
Και αν κόψετε τον ΟΤΕ και βάλετε Forthnet, και δώσει εντολή η κυβέρνηση στη Forthnet (Nova) να κόψει το σήμα κάποιου σταθμού που ενοχλεί, πιστεύετε ότι η Forthnet δε θα το κάνει;

Ingenius
24-06-13, 20:15
Και αν κόψετε τον ΟΤΕ και βάλετε Forthnet, και δώσει εντολή η κυβέρνηση στη Forthnet (Nova) να κόψει το σήμα κάποιου σταθμού που ενοχλεί, πιστεύετε ότι η Forthnet δε θα το κάνει;

Ή αν κόψουν τον ΟΤΕ και βάλουν Forthnet πάλι ο ΟΤΕ δε θα τους τσιμπάει τέλη ενεργοποίησης στο νέο πάροχο + τα 8.5 περίπου ευρώ ανά μήνα σαν πάγιο συντήρησης του βρόχου; :p

dpdt1
24-06-13, 20:19
και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ταν πατινι.

σε ολη την ευρωπη υπαρχουν ισχυρες καταναλωτικες οργανωσεις και ξεκινανε μπουκοταζ δειχνοντας τη δυναμη τους στις εταιρειες.. εκει που τους ποναει, στη τσεπη τους..
αν ο οτε χασει 100.000 πελατες ξαφνικα, νομιζετε η forthnet θα κανει το ιδιο πραγμα ετσι απλα?

sdikr
24-06-13, 20:23
και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ταν πατινι.

σε ολη την ευρωπη υπαρχουν ισχυρες καταναλωτικες οργανωσεις και ξεκινανε μπουκοταζ δειχνοντας τη δυναμη τους στις εταιρειες.. εκει που τους ποναει, στη τσεπη τους..
αν ο οτε χασει 100.000 πελατες ξαφνικα, νομιζετε η forthnet θα κανει το ιδιο πραγμα ετσι απλα?

Ναι αλλά κάπου ξεχνάμε οτι είναι κυβέρνηση
ο ΟΤΕ έκανε ότι προβλέπει ο νόμος* (όπως θα έκανε και ο όποιος άλλος ιδιωτικός ή δημόσιος)

*όπως είπαμε, κυβέρνηση

dpdt1
24-06-13, 20:26
οτι ελεγε ο νομος? εισαι σιγουρος? εχουνε κανα νομικο τμημα εκει να ελεγχουν τις αποφασεις? ή απλα οτι μας πουν εκτελειται? (συνηθως ετσι γινεται δηλαδη..)

sexrazat
24-06-13, 20:26
Πάντως δεν είναι η πρώτη φορά που η ΑΣΕ ΟΤΕ βγάζει ανακοινώσεις για γέλια. Όσον αφορά τον ΟΤΕ δεν νομίζω ότι μπορούσε να κάνει τίποτα αλλά και ούτε είναι θέμα που τον αφορά. Δεν είναι κυβέρνηση ο ΟΤΕ και ο κάθε ΟΤΕ.

sdikr
24-06-13, 20:26
οτι ελεγε ο νομος? εισαι σιγουρος? εχουνε κανα νομικο τμημα εκει να ελεγχουν τις αποφασεις? ή απλα οτι μας πουν εκτελειται? (συνηθως ετσι γινεται δηλαδη..)

Αν έχουν στον ΟΤΕ νομικό τμήμα;
Ελπίζω να κάνεις πλάκα

dpdt1
24-06-13, 20:44
Αν έχουν στον ΟΤΕ νομικό τμήμα;
Ελπίζω να κάνεις πλάκα

μωρε ολοι εχουν, τι δουλεια κανουν ειναι το θεμα..
σαν αυτους της vodafone π.χ.? (βλ υποκλοπες..)
μη συζηταμε τα αυτονοητα.. σε καθε αυθαιρετη αποφαση αν δεν παιρνουν θεση ειναι συνυπευθυνοι..

sdikr
24-06-13, 20:47
μωρε ολοι εχουν, τι δουλεια κανουν ειναι το θεμα..
σαν αυτους της vodafone π.χ.? (βλ υποκλοπες..)
μη συζηταμε τα αυτονοητα.. σε καθε αυθαιρετη αποφαση αν δεν παιρνουν θεση ειναι συνυπευθυνοι..

Σας αρέσει ο αχταρμάς έτσι;

dpdt1
24-06-13, 20:55
μπλα μπλα μπλα.
κατι για το θεμα (το ρολο του ΟΤΕ στη διαπλοκη digea-υπ.οικ...) εχεις να πεις κατι?
μιλας σε ενα θεμα που το διαβαζουν πολλοι, δε κανω διαλογο μαζι σου.

sdikr
24-06-13, 20:57
μπλα μπλα μπλα.
κατι για το θεμα (το ρολο του ΟΤΕ στη διαπλοκη digea-υπ.οικ...) εχεις να πεις κατι?
μιλας σε ενα θεμα που το διαβαζουν πολλοι, δε κανω διαλογο μαζι σου.

Μιλάς εσύ για μπλά μπλα;
Αλήθεια αφού έχεις βάλει διαπλοκές, υποκλοπές vodafone, digea να βάλουμε και την καρέτα καρέτα; τζάμπα είναι!

Το θέμα είναι ένα, οτι κάποιος που θέλει να κάνει δουλειά στην Ελλάδα, δεν μπορεί να αγνοεί τις εντολές της κυβέρνησης, είναι κυβέρνηση στο κάτω κάτω.

Wonderland
24-06-13, 21:02
Και αν κόψετε τον ΟΤΕ και βάλετε Forthnet, και δώσει εντολή η κυβέρνηση στη Forthnet (Nova) να κόψει το σήμα κάποιου σταθμού που ενοχλεί, πιστεύετε ότι η Forthnet δε θα το κάνει;
Δεν ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες, αλλά το σήμα που βγαίνει/έβγαινε από την ΕΡΤ στην Αγία Παρασκευή, με κάποιο τρόπο περνάει από τον ΟΤΕ. Δεν ισχύει αυτό για τους εναλλακτικούς, ο ΟΤΕ διαφέρει λόγω πρώην μονοπωλίου το οποίο διατηρεί σε περιπτώσεις όπως αυτή. Για τα κανάλια Nova κλπ, ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα.


Ναι αλλά κάπου ξεχνάμε οτι είναι κυβέρνηση
ο ΟΤΕ έκανε ότι προβλέπει ο νόμος* (όπως θα έκανε και ο όποιος άλλος ιδιωτικός ή δημόσιος)
Ως εταιρεία και πάροχος Internet, που υποτίθεται πρωτοπορεί στην ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας, νόμος ή όχι, όφειλε να αντισταθεί, έστω για τα μάτια του κόσμου με μια ανακοίνωση. Διαφορετικά... μετατρέπεται σε MEGA-SKAI του Internet. Την Digea δεν την έβαλε ο dpdt1...

lewton
24-06-13, 21:52
Καμία ιδιωτική εταιρία δε θα πει όχι σε απαίτηση της κυβέρνησης να κοπεί ένα σήμα.
Αντίθετα σε μια κρατική εταιρία μπορεί να αρνηθούν να το κάνουν οι υπάλληλοι.

sexrazat
24-06-13, 22:17
Ως εταιρεία και πάροχος Internet, που υποτίθεται πρωτοπορεί στην ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας, νόμος ή όχι, όφειλε να αντισταθεί, έστω για τα μάτια του κόσμου με μια ανακοίνωση. Διαφορετικά... μετατρέπεται σε MEGA-SKAI του Internet. Την Digea δεν την έβαλε ο dpdt1...

Ιδιωτική εταιρεία είναι όχι πολιτικό κόμμα. Το ότι η ΑΣΕ ΟΤΕ πολλές φορές έχει πάρει διαζύγιο από την κοινή λογική δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε κι εμείς.

Wonderland
24-06-13, 23:48
Ιδιωτική εταιρεία είναι όχι πολιτικό κόμμα. Το ότι η ΑΣΕ ΟΤΕ πολλές φορές έχει πάρει διαζύγιο από την κοινή λογική δεν σημαίνει ότι θα πάρουμε κι εμείς.
Μάλλον δεν κατάλαβες, κανείς δε μίλησε για κόμματα, ούτε να κατέβει ο ΟΤΕ στους δρόμους. Αν η κυβέρνηση πάει στην ΙΟΝ (ή όπως τη λένε) και πει «καταργούμε τη σοκολάτα με νόμο γιατί δε μας αρέσει», η ΙΟΝ μπορεί μεν να υπακούσει, αλλά θα την πεις πολιτικό κόμμα αν διαμαρτυρηθεί; Όχι πολύ πετυχημένο παράδειγμα, αλλά ελπίζω να κατάλαβες. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τόσο σοβαρά θέματα.

manicx
25-06-13, 00:06
Αν και χρήστης VDSL, γράφω εδώ λόγω αυξημένου αριθμού συνφορουμιτών. Η συνενοχή του ΟΤΕ με το υπουργείο οικονομικών και τη Digea, στην ακόμα και σήμερα συνεχιζόμενη βαρβαρότητα απέναντι στους πολίτες και τη Δημοκρατία με το σκανδαλώδες κλείσιμο της ΕΡΤ, με οδηγούν στην άμεση διακοπή της συνδρομής ΟΤΕ. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν μερικοί. Διαβάστε την ανακοίνωση (http://tinyurl.com/mmbnsnv) των εργαζομένων του ΟΤΕ για το θέμα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη όσο γίνεται περισσότερων, και για το αν θα είχε προοπτική μια μαζική και άμεση αντίδραση συνδρομητών ΟΤΕ. Το αν υποχρεώθηκε ή όχι από το υπουργείο με το πρόσχημα της «νομιμότητας» δε με αφορά, γιατί θα περίμενα από τη διοίκηση του ΟΤΕ (και του κάθε παρόχου που θα βρίσκονταν σε τέτοια θέση), να εκφράσει την αντίθεσή του, έστω και με μια ανακοίνωση.

Προοπτική δεν έχει. Αν έχεις κάτι να πεις, κάνε μια (μαζική) διαμαρτυρία στη διοίκηση του ΟΤΕ. Αν όχι, κόβεις τη συνδρομή και σιγά μην βάλουν από τη διοίκηση του ΟΤΕ τα κλάματα. Λιγότερα έσοδα, περισσότερες απολύσεις έχοντας βάλει κι εσύ το λιθαράκι σου. Η πρώτη 'λογική' κίνηση σε μια οποιαδήποτε εταιρία είναι η μείωση του μισθολογικού κόστους. Και στην τελική θα την πληρώσουν παιδιά-θύματα της κρίσης- των 400 ευρώ τα οποία μπορεί και να συμφωνούν μαζί σου. Η διοικήσεις παίρνουν τις αποφάσεις. Και το ίδιο θα έκαναν ΟΛΕΣ οι εταιρίες τηλεπικοινωνιών ανεξαρτήτως.

dpdt1
25-06-13, 02:33
Προοπτική δεν έχει. Αν έχεις κάτι να πεις, κάνε μια (μαζική) διαμαρτυρία στη διοίκηση του ΟΤΕ.

αυτο εχει προοπτικη δηλαδή?

οσο για απολυσεις, αν το κανουν με αφορμη αυτο, τοτε ειναι να τους παιρνουμε με τις πετρες..
ειπαμε, καιρος οι εργαζομενοι να σηκωσουν κεφαλι. αρκετα με τους μνημονιολαγνους και τους καταστραφολογους. η καταστροφη εχει ερθει καιρο τωρα (1,5εκ ανεργοι). και μερικες χιλιαδες ακομα αυτες τις μερες..
και να μη μιλας ή να μη πραττεις οπως βλεπεις, παλι σε απολυσεις οδηγει.....
ψιλο γαζι το δουλεμα.

gkamared
25-06-13, 12:09
Παιδιά έχουν δίκαιο όσοι λένε ότι οι εταιρίες πρέπει να υπακούν τους νομούς και όχι της Πράξεις Νομοθετικοί Περιεχόμενου άλλωστε το σύνταγμα της Ελλάδος (http://http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/8c3e9046-78fb-48f4-bd82-bbba28ca1ef5/SYNTAGMA.pdf)ορίζει ρητά πότε ισχύει η πράξει νομοθετικοί περιεχόμενου και από ότι μου είπε ένας δικηγόρος θείος μου η διαδικασία και η ουσία της απόφασης παραβιάζουν τα άρθρα του Συντάγματος, που αφορούν αυτά θέματα.

- - - Updated - - -

Θα πρέπει να δούμε βεβαία ότι Συμβούλιο της Επικράτειας την έκρινε νομιμότης και εδώ είναι το μεγάλο θέμα, εγώ θα προτιμούσα να κλείσουν τα Αμυντικά Σύστημα και το Εθνικό Νομισματοκοπείο που έργο δεν παράγουν πάρα την ερτ. Αυτή η κίνηση είναι πολύ καλή και θα πρέπει και άλλοι να την κάνουν

AssVas
27-06-13, 00:00
Ε Wonderland, άκου μία ιστορία φίλε μου...

Κάποτε ο ΟΤΕ ήταν Ελληνικός , η πιο κερδοφόρα επιχ. στα Βαλκάνια με κοντά 30 θυγατρικές και αρκετά κέρδη, και δορυφόρο να γουστάρεις.

Και τον ξεπούλησαν στους Γερμανούς.

Τέλος Ιστορίας και καθόλου άσχετο κεφάλαιο με τα δρώμενα της χώρας φίλε μου.

DVader
27-06-13, 00:30
Την σταθερότητα μου και την ηρεμία μου δεν την αλλάζω.... Αν κόψω την σύνδεση ώς μορφή διαμαρτυρίας και έχω προβλήματα εκεί που θα πάω τι θα γίνει ?

Η ΕΡΤ έκλεισε και τελείωσε... Δεν θέλω να το αναλύσω εδώ πάλι ... Εγώ την γραμμή μου την έχω επαγγελματική !

gkamared
27-06-13, 10:10
Συγνώμη δηλαδή όταν έχεις ένα πρόβλημα ο ΟΤΕ στο λύνει δηλαδή.Συγνώμη δηλαδή όταν έχεις ένα πρόβλημα ο ΟΤΕ στο λύνει δηλαδή.
Την σταθερότητα μου και την ηρεμία μου δεν την αλλάζω.... Αν κόψω την σύνδεση ώς μορφή διαμαρτυρίας και έχω προβλήματα εκεί που θα πάω τι θα γίνει ?

Η ΕΡΤ έκλεισε και τελείωσε... Δεν θέλω να το αναλύσω εδώ πάλι ... Εγώ την γραμμή μου την έχω επαγγελματική !

algedan
27-06-13, 10:31
Συγνώμη δηλαδή όταν έχεις ένα πρόβλημα ο ΟΤΕ στο λύνει δηλαδή.Συγνώμη δηλαδή όταν έχεις ένα πρόβλημα ο ΟΤΕ στο λύνει δηλαδή.

Στο λύνει και πολύ γρήγορα μάλιστα!! Στην δουλειά είχαμε άλλο πάροχο και φτύναμε αίμα όταν άρχιζαν τα προβλήματα. Μπήκαμε στον ΟΤΕ και τον χρειαστήκαμε μία φορά! ήρθε σε 10 λεπτά και τέλειωσε την δουλειά. Στον άλλο πάροχο μας πήγαιναν "από τον Άννα στον Καϊάφα", τώρα ηρεμήσαμε! Ξέρω πολλούς γνωστούς που έχουν ΟΤΕ μόνο και μόνο για την σταθερότητα, που κανένας πάροχος δεν θα σου δώσει, ο εναλλακτικός πάροχος είναι "λαχείο" ανάλογα την περιοχή.

DVader
27-06-13, 11:43
Συγνώμη δηλαδή όταν έχεις ένα πρόβλημα ο ΟΤΕ στο λύνει δηλαδή.Συγνώμη δηλαδή όταν έχεις ένα πρόβλημα ο ΟΤΕ στο λύνει δηλαδή.

Είμαι 5 χρόνια συνδρομητής .. Συνολικά είχα 3 φορές πρόβλημα ! Μια στο τηλέφωνο με το netmod, μία στο internet και άλλη μία στο internet...Στην τηλεφωνία την επόμενη μέρα ήρθε στο σπίτι μου απέξω βανάκι του ΟΤΕ και μου το φτιάξανε..(07:45 το πρωί με ξυπνήσανε και βγήκα με τα σώβρακα δεν τους περίμενα :p :lol:!!!!!) Την 2η φορά την επόμενη μέρα ήρθαν στο ΚΑΦΑΟ κάτι κάνανε και τέλος το πρόβλημα, την 3η επειδή ήταν μαζικό τους πήρε 3-4 μέρες αλλά το φτιάξανε .... με αποχρέωση παγίου... Γενικά τον θεωρώ πολύ σταθερό πάροχο και καλό σε σχέση με τους άλλους !!!!

Το παράξενο που είναι ?

Ο αδελφός μου (μένει στον επάνω όροφο από μένα ) όταν πήγε στην Ον μπερδέψανε τα νούμερα και όταν τον καλούσες χτύπαγε σε μένα ! 1 εβδομάδα το ψάχνανε .... ποιότητα ήχου χάλια εδώ και 1,5 χρόνο δεν την έχουνε φτιάξει, pings στο internet πάνω από 150 και δεν μπορώ να βάλω και Router δικό μου γιατί δεν έχω στοιχεία σύνδεσης !! Δεν τα δίνουν ... Πριν από την On είχε HOL περίπου τα ίδια ..., τώρα πάει σε Forthnet θα δούμε !

Δεν το κουνάω από τον ΟΤΕ Το 2μηνο πλήρωνα 150 Ευρώ και τώρα με τις μειώσεις πληρώνω 80 .... Είναι ο μόνος που είδα πραγματική μείωση όχι σαν τις κινητές ! Από την άλλη και να θέλω να φύγω ....δεν μπορώ .... Εχω ISDN με αρκετά msn... που δρομολογούνται σε κέντρο... Κάνεις από τους εναλλακτικούς όταν τους λέω ότι έχω ISDN μου λένε βλακείες... Η τελευταία της Wind που πήρε μου έλεγε ότι θα μου φέρει 4 γραμμές αλλά όχι σε ένα πάγιο με 4... Και όταν τους ρώτησα τι θα γίνει αν εγώ μιλάω στην μία ....πως θα δρομολογείτε το πράγμα μου είπε θα πρέπει να καλέσει όποιος θέλει στο άλλο νούμερο γιατί δεν υπάρχει δρομολόγησή... Θα πληρώνω 4 πάγια αλλά δεν θα έχω αυτό που είχα ! Ότι βλακεία τους έρθει...Όταν τους ρωτάω αν είναι σίγουροι για αυτά που μου λένε .....λένε θα σας πάρω σε λίγο αλλά δεν παίρνουν ΠΟΤΕ !!!!! Και η Forthnet και η On και όλοι το ίδιο κάνουν ....

Η καλύτερη από όλες είναι η Cyta ! Προσφέρουν μεν ISDN αλλά πρέπει να βάλω το δικό τους modem στο οποίο δεν μπορώ να έχω πρόσβαση βεβαίως βεβαίως αλλά αν το ψάξεις στο βάθος είναι voip.... Και σε πελάτη που είχε Cyta άκουγα τα τραγελαφικά από τον Support τους !

Κοίτα από θέμα ταχύτητας η περιοχή μου έχει πρόβλημα ....οπότε δεν παλεύω για κάτι καλύτερο και δεν μπαίνω και σε ταλαιπωρία για κάτι 1-2 mbit καλύτερο...Ξέρω ότι θέλει νέα miniDLAM η περιοχή και ναι φταίει ο οτε που δεν το κάνει αλλά δεν το βλέπω αυτό στην επιλογή μου για να φύγω ή όχι γιατί και αλλού να πάω με κοιτάνε με απορία ... Δεν βλέπω σιγουριά !

Δεν το κουνάω λοιπόν γιατί εγώ βρίσκω βράχο τον ΟΤΕ .... ΟΤΕ=debian για μένα !

Πλέον όταν με παίρνουν για πακέτα νέα και τους λέω το όνομα μου μου το κλείνουν ελαφρά γιατί μου χρωστάνε απάντηση και δεν την έχουν βέβαια .... Για μην τους κουράζω πλέον τα νούμερα τους δρομολογούνται σε αυτόματο μήνυμα στο κέντρο και έχω ηρεμήσει !

Ο OTE είναι ο μοναδικός που βλέπω χρόνια τώρα φτιάξιμο βλάβης την επόμενη μέρα !

- - - Updated - - -


Στο λύνει και πολύ γρήγορα μάλιστα!! Στην δουλειά είχαμε άλλο πάροχο και φτύναμε αίμα όταν άρχιζαν τα προβλήματα. Μπήκαμε στον ΟΤΕ και τον χρειαστήκαμε μία φορά! ήρθε σε 10 λεπτά και τέλειωσε την δουλειά. Στον άλλο πάροχο μας πήγαιναν "από τον Άννα στον Καϊάφα", τώρα ηρεμήσαμε! Ξέρω πολλούς γνωστούς που έχουν ΟΤΕ μόνο και μόνο για την σταθερότητα, που κανένας πάροχος δεν θα σου δώσει, ο εναλλακτικός πάροχος είναι "λαχείο" ανάλογα την περιοχή.

Α ! γεια σου φίλε μου !

Βασικά έχω τον αδελφό μου να κάνω πειράματα ....:lol: Δεν τον νοιάζει και να μείνει 5 μέρες χωρίς τηλέφωνο ! Οπότε ...

Από 150 να πληρώνω 80 είναι πολλά τα λεφτά Αρη ! Ας σοβαρευτούν και οι άλλοι και τα λέμε ! 5 νούμερα 5 γραμμές επειδή δεν έχουν υλοποιήσει ISDN στις υποδομές τους με 5 πάγια !! Καλά εντάξει έχω ακούσει διάφορα βέβαια αλλά αυτό είναι το ποιο τραγελαφικό !


Από εκεί και πέρα αν θέλετε να κάνετε διαμαρτυρία είναι αυτό μια μορφή αλλά γενικά δεν είναι ελαφρά την καρδία ...Θέλει σκέψη....

Νομίζω ότι θέμα της ΕΡΤ έχει αναλυθεί αλλού και δεν θέλω να πω κάτι εδώ.

Εγώ θα ρωτήσω το εξής: Αντέχετε να κλείσετε τα κινητά σας και τον υπολογιστή σας για 1 εβδομάδα ? Να δείξουν όλα τα στατιστικά 0 .....Αντέχετε να μην παίξετε το online game 5 μέρες ?

Wonderland
27-06-13, 11:49
Παιδιά μην ξεφεύγουμε με τις βλάβες, τις τιμές και τα πάγια. Άλλο είναι το θέμα.

gkamared
27-06-13, 13:10
Το ξέρω ότι είμαστε εκτός θέματος άλλα την ιστορία μου θα την πω
Εγώ όπως όλοι ήμουν πολλά χρόνια στον ΟΤΕ άλλα είχα ένα θέμα γραμμής τους είχα πάρει 8 φόρες τηλεφωνώ και άλλαξα εταιρεία με το που άλλαξα ήρθε ο τεχνικός της εταιρείας διαπίστωσε βλάβη στο ΚΑΦΑΟ το δήλωσε στο ΟΤΕ και φτιάξανε όλοι γείτονα 8 σπίτια 3 εταιρίες.

Με αυτές της κίνησης πως να φύγει κόσμος από το ΟΤΕ

- - - Updated - - -

Μην μου μιλάτε για σταθερότητα και ναι αλλού είναι το θέμα.

anderm
27-06-13, 15:53
Το ξέρω ότι είμαστε εκτός θέματος άλλα την ιστορία μου θα την πω
Εγώ όπως όλοι ήμουν πολλά χρόνια στον ΟΤΕ άλλα είχα ένα θέμα γραμμής τους είχα πάρει 8 φόρες τηλεφωνώ και άλλαξα εταιρεία με το που άλλαξα ήρθε ο τεχνικός της εταιρείας διαπίστωσε βλάβη στο ΚΑΦΑΟ το δήλωσε στο ΟΤΕ και φτιάξανε όλοι γείτονα 8 σπίτια 3 εταιρίες.


- - - Updated - - -

Μην μου μιλάτε για σταθερότητα και ναι αλλού είναι το θέμα.

Δες σε παρακαλώ λίγο την σύνταξη του παραπάνω γιατί κάπου το έχασα.

algedan
27-06-13, 18:17
Δες σε παρακαλώ λίγο την σύνταξη του παραπάνω γιατί κάπου το έχασα.

+1 και εγώ το ίδιο! τι θέλει να πει ο "ποιητής"; (ο προηγούμενος) Γενικώς υποστηρίζει με πάθος τις απόψεις του... άσχετα αν μερικές φορές υποστηρίζει λάθος καταστάσεις.

greekfragma
27-06-13, 19:23
Εγώ μια χαρά τον κατάλαβα τί έγραψε. Νομίζω οτι δεν προσπαθείτε αρκετά :)

gkamared
27-06-13, 19:37
Άπλα λέω ότι στης βλάβες όλοι το ίδιο είναι γιατί εκεί υπάρχει δεσπόζουσα θέση του ΟΤΕ και ο ΟΤΕ κάνει ότι θέλει.

- - - Updated - - -

Ποσο ποιο καθαρα να το πω:!::closed: και αμάν με σύνταξη

anderm
27-06-13, 21:11
Δεν εξετάζεις το ενδεχόμενο του να μην φταίει ο ΟΤΕ για μια βλάβη...
Η δεσπόζουσα θέση έχει να κάνει με το ότι μεταπωλεί υπηρεσίες στους υπόλοιπους παροχους.

gkamared
28-06-13, 13:06
Πάντως στο θέμα μας ότι η κυβέρνηση δεν συμφωνείται με την νομιμότητα αυτό είναι το χειρότερο:twisted:

AssVas
28-06-13, 19:13
Ρε φίλε , καταναλωτική συνείδηση νομίζεις ότι έχει ο Έλληνας;

Αν ήμασταν μάγκες όλοι μας, θα χαν σαπίσει όλα τα τρόφιμα στα Supermarket που παίρνουμε βασικό μισθό 400e και οι Ευρωπαίοι 900+ και οι τιμές στα Βασικά είδη διαβίωσης είναι παραπάνω από τις δικές τους....

Και νομίζεις ότι αν φύγουν 100, 1000 από τον ΟΤΕ θα αλλάξει κάτι ; οι 900 θα σκεφτούν τα πρωταθλήματα που έχει πάρει φέτος και ενώ θα σου έχουν πει ...

"ΝΑΙ RAGNAROCK !!! ΠΑΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΑΖΙ !!!! ROAAAR"
125647

κάπου στον δρόμο για την κατάργηση....
125648

θα τους δεις να ψωνίζουν πατατάκια και μπύρες για να δουν την μπάλα....
125649

Που νομίζω πως είναι συνθετικό του DNA μας και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά καθώς τα ίδια έκαναν και οι παππούδες μας man :/
125650

Μου θυμίζει μία φορά στο γυμνάσιο που ο teacher είπε σε ένα παιδί να περάσει έξω διότι νόμιζε πως αυτός έκανε μία μαλακία , και ενώ είχαμε συνεννοηθεί όλη η φάλαγγα να αντιδράσουμε , λέω εγώ με θάρρος
"δεν το κανε αυτός, αν βγει έξω αυτός θα βγω και εγώ!!!" και με έστειλε κ μένα :P όπως και στην δουλειά μία μέρα είχα πιαστεί στα χέρια με έναν ρουφιάνο ... και όλα τα ντούκια που λέγαν ότι θα του σπαγαν τα κόκαλα, κάναν τις πάπιες.

Δεν πρέπει να είσαι πάνω από 24-25 έ; Αν είσαι , τότε τι να πω... μπράβο στην ηθική ανατροφή σου, χωρίς ίχνος ειρωνείας.

gkamared
03-07-13, 15:38
Ρε φίλε , καταναλωτική συνείδηση νομίζεις ότι έχει ο Έλληνας;

Αν ήμασταν μάγκες όλοι μας, θα χαν σαπίσει όλα τα τρόφιμα στα Supermarket που παίρνουμε βασικό μισθό 400e και οι Ευρωπαίοι 900+ και οι τιμές στα Βασικά είδη διαβίωσης είναι παραπάνω από τις δικές τους....

Και νομίζεις ότι αν φύγουν 100, 1000 από τον ΟΤΕ θα αλλάξει κάτι ; οι 900 θα σκεφτούν τα πρωταθλήματα που έχει πάρει φέτος και ενώ θα σου έχουν πει ...

"ΝΑΙ RAGNAROCK !!! ΠΑΜΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΑΖΙ !!!! ROAAAR"
125647

κάπου στον δρόμο για την κατάργηση....
125648

θα τους δεις να ψωνίζουν πατατάκια και μπύρες για να δουν την μπάλα....
125649

Που νομίζω πως είναι συνθετικό του DNA μας και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά καθώς τα ίδια έκαναν και οι παππούδες μας man :/
125650

Μου θυμίζει μία φορά στο γυμνάσιο που ο teacher είπε σε ένα παιδί να περάσει έξω διότι νόμιζε πως αυτός έκανε μία μαλακία , και ενώ είχαμε συνεννοηθεί όλη η φάλαγγα να αντιδράσουμε , λέω εγώ με θάρρος
"δεν το κανε αυτός, αν βγει έξω αυτός θα βγω και εγώ!!!" και με έστειλε κ μένα :P όπως και στην δουλειά μία μέρα είχα πιαστεί στα χέρια με έναν ρουφιάνο ... και όλα τα ντούκια που λέγαν ότι θα του σπαγαν τα κόκαλα, κάναν τις πάπιες.

Δεν πρέπει να είσαι πάνω από 24-25 έ; Αν είσαι , τότε τι να πω... μπράβο στην ηθική ανατροφή σου, χωρίς ίχνος ειρωνείας.Σα αυτό δεν έχεις δίκαιο καταναλωτική συνείδηση έχει ο Ελληνικός πλέων αν ήταν κάτσει ο όπως λες ο ΟΤΕ θα είχε 5 εκατομμύρια νοικοκυριά σαν συνδρομητές άλλα έχει 3 εκατομμύρια και μειώνεται η βάση του όπου υπάρχει ανταγωνισμός. Τώρα που έβγαλε, το ΟΤΕ-TV αυξήθηκε κατά πολύ την βάση από την nova γιατί προσφέρει το ίδιο πρόγραμμα στα κινηματογραφικά και κατά πολύ καλύτερο αυτί την περίοδο στα αθλητικά προγαμιαίο σε χαμηλή τιμή από την nova και αυτό μετράει άλλα κανένας δεν πρέπει να παραβιάζει το σύνταγμα και ο Νέο Ελληνικός δεν έχει δύστυχος πατριωτική συνείδηση αυτό πρέπει να αποκτήσει, όταν καταδικάζει το δικαστήριο μια ενεργεία που κάνει κάποια κυβέρνηση και κανένας δεν αναγκάζει την κυβέρνηση να συμμορφωθεί με την απόφαση του δικαστηρίου με οποίον τρόπο μπορεί δεν σου φταίει ο ΟΤΕ.

Wonderland
03-07-13, 18:44
Όποιος θέλει να προχωρήσει με διακοπή συνδρομής, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να δούμε πόσοι είμαστε. Αν υπάρχει μια ανταπόκριση, έστω και μικρή, στέλνουμε πχ. μια ομαδική επιστολή και στέλνουμε τις αιτήσεις διακοπής χωριστά την ίδια μέρα. Θα το δούμε. Αν θεωρήσουμε ότι δεν αξίζει, δεν το κάνουμε. Ούτως ή άλλως, κανείς δεν έχει την ψευδαίσθηση ότι θ' αλλάξει ο κόσμος, πιο πολύ για εμάς θα το κάνουμε. Αλλά πού ξέρετε, αν πάρει και μια δημοσιότητα η υπόθεση, άσχετα από τον αριθμό διακοπών, δε θα είναι καθόλου άσχημα.


Δεν πρέπει να είσαι πάνω από 24-25 έ;

Λάθος.

AssVas
03-07-13, 21:29
gkamared... μάλλον έχεις καιρό να πας Super Market φίλε.
Το σύνταγμα έχει παραβιαστεί αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια.
Την πατριωτική συνείδηση την δείχνει ο Έλλην κάθε 4 χρόνια.

Wonderland, συγνώμη κιόλας αλλά όποιος καταργήσει το TV που λες, αυτομάτως ρίχνει και το επίπεδο ποιότητας αυτού που θα βλέπει μετά (ναι το OTE TV έχει και 10-20 κανάλια με ποιότητα), διότι έως τώρα υπήρχε η ΕΡΤ και έβλεπε κάτι σοβαρό. Έχεις δει κανένα ιδιωτικό τσογλανοκάναλο να βάζει κανα ντοκιμαντέρ ; ΠΟΤΕ ; Εκτός αυτού δεν επιλέγει τι θα δει, αλλά βομβαρδίζεται με ανελέητο spam-άρισμα άχρηστης πληροφορίας.

Wonderland
03-07-13, 22:03
Wonderland, συγνώμη κιόλας αλλά όποιος καταργήσει το TV που λες, αυτομάτως ρίχνει και το επίπεδο ποιότητας αυτού που θα βλέπει μετά (ναι το OTE TV έχει και 10-20 κανάλια με ποιότητα), διότι έως τώρα υπήρχε η ΕΡΤ και έβλεπε κάτι σοβαρό. Έχεις δει κανένα ιδιωτικό τσογλανοκάναλο να βάζει κανα ντοκιμαντέρ ; ΠΟΤΕ ; Εκτός αυτού δεν επιλέγει τι θα δει, αλλά βομβαρδίζεται με ανελέητο spam-άρισμα άχρηστης πληροφορίας.
Τι να σου πω, δεν ξέρω για το OTE TV. Δεν έχω συνδρομή. Είχα κατά νου αποκλειστικά τις Double Play υπηρεσίες. Πόσοι από τους συνδρομητές ΟΤΕ βλέπουν και ΟΤΕ TV; Υποψιάζομαι μικρό ποσοστό. Έχει ενδιαφέρον πάντως αυτό που λες.

nkats_99
03-07-13, 22:29
Για να καταλάβω γιατί με αυτά που λές ρε φίλε μας έκανες και έπεσαν τα μαλλιά μας! Ο ΟΤΕ είναι μια ιδιωτική εταιρεία που πήρε κάποια εντολή από την ελληνική κυβέρνηση! Τι έπρεπε να κάνει να την αγνοήσει? Να πει δεν κόβω το σήμα μέσω οπτικών ινών? Και να ήθελε δεν μπορεί γιατί ο ΟΤΕ είναι απλός διαχειριστής του δημόσιου δικτύου! Δηλαδή, αν δεν το γνωρίζεις, το όλο δίκτυο ανήκει στο κράτος και ο ΟΤΕ το διαχειρίζεται!
Προφανώς αντίστοιχη πρόταση θα έχεις κάνει και στους συνδρομητές της Νοβα μιας και η νοβα δεν νομιζω να αναμεταδίδει δορυφορικά το σήμα της ερτ!
Πάντως δεν πρέπει να υπάρχει και μεγάλη απήχηση στην πρότασή σου μιας και ο κόσμος δεν κάηκε και πολύ με το μαύρο της ερτ! Δεν έχασε και τίποτε από μερικές ψευτοκουλτουριαρικές εκπομπές και μερικές εκπομπές που μαζευοταν κάποιοι και χόρευαν τσιφτεντέλια και ο ελληνικός λαός τους πλήρωνα αδρά!!!

Wonderland
03-07-13, 23:43
Τίποτα δεν κατάλαβες. Ξαναδιάβασε, ή μάλλον διάβασε γιατί προφανώς περισσότερο ασχολήθηκες με το να βγάλεις το άχτι σου για τις ψευτοκουλτουριάρικες εκπομπές παρά με το θέμα.

gkamared
04-07-13, 01:56
gkamared... μάλλον έχεις καιρό να πας Super Market φίλε.
Το σύνταγμα έχει παραβιαστεί αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια.
Την πατριωτική συνείδηση την δείχνει ο Έλλην κάθε 4 χρόνια.

Wonderland, συγνώμη κιόλας αλλά όποιος καταργήσει το TV που λες, αυτομάτως ρίχνει και το επίπεδο ποιότητας αυτού που θα βλέπει μετά (ναι το OTE TV έχει και 10-20 κανάλια με ποιότητα), διότι έως τώρα υπήρχε η ΕΡΤ και έβλεπε κάτι σοβαρό. Έχεις δει κανένα ιδιωτικό τσογλανοκάναλο να βάζει κανα ντοκιμαντέρ ; ΠΟΤΕ ; Εκτός αυτού δεν επιλέγει τι θα δει, αλλά βομβαρδίζεται με ανελέητο spam-άρισμα άχρηστης πληροφορίας.Ούτε έχει πατριωτική συνείδηση ο Νέο Έλληνας ούτε την δείχνει για ποιον πατριώτη μου λες για αυτό που ψηφίζει τόσα χρονιά ΠΑΣΟΚ και Νέα Δημοκρατία, αν είχε λίγο αξιοπρέπεια ο Ελληνιας της εποχή μας θα έπρεπε να είχαν αυτά τα κώματα 9% στης εκλογές στα πολύ καταστήματα έχω καιρό να πάω άλλα από της απόδειξης του πάτερα μου που εχώ καταλαβαίνω τι γίνεται. Σίγουρα έχει παραβιαστεί πολλές φόρες το σύνταγμα άλλα από ένα σημείο και μετά υπάρχει και αξιοπρέπεια.

- - - Updated - - -


Για να καταλάβω γιατί με αυτά που λές ρε φίλε μας έκανες και έπεσαν τα μαλλιά μας! Ο ΟΤΕ είναι μια ιδιωτική εταιρεία που πήρε κάποια εντολή από την ελληνική κυβέρνηση! Τι έπρεπε να κάνει να την αγνοήσει? Να πει δεν κόβω το σήμα μέσω οπτικών ινών? Και να ήθελε δεν μπορεί γιατί ο ΟΤΕ είναι απλός διαχειριστής του δημόσιου δικτύου! Δηλαδή, αν δεν το γνωρίζεις, το όλο δίκτυο ανήκει στο κράτος και ο ΟΤΕ το διαχειρίζεται!
Προφανώς αντίστοιχη πρόταση θα έχεις κάνει και στους συνδρομητές της Νοβα μιας και η νοβα δεν νομιζω να αναμεταδίδει δορυφορικά το σήμα της ερτ!
Πάντως δεν πρέπει να υπάρχει και μεγάλη απήχηση στην πρότασή σου μιας και ο κόσμος δεν κάηκε και πολύ με το μαύρο της ερτ! Δεν έχασε και τίποτε από μερικές ψευτοκουλτουριαρικές εκπομπές και μερικές εκπομπές που μαζευοταν κάποιοι και χόρευαν τσιφτεντέλια και ο ελληνικός λαός τους πλήρωνα αδρά!!!
Εγώ μπορεί να μην έχω ΟΤΕ-TV άλλα δεν μου αρέσει που μια εταιρία η κυβέρνηση δεν υπακούει την δικαιοσύνη

- - - Updated - - -

πέρα από αυτί την πράξη που κάνανε υπάρχουν και τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα το Euro-basket του παγκοσμίου πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης αυτά ποιος θα τα προβάλει:?: Το ξέρετε ότι έπεσε η μήνυση από την uefa για το champion league και το euro που θα έπαιζε η ερτ, με της μήνυσης που θα κάνουν θα πληρώσουμε τα άντερα μας, μεσώ φόρον:!::rtfm:

manicx
04-07-13, 16:05
Wonderland, συγνώμη κιόλας αλλά όποιος καταργήσει το TV που λες, αυτομάτως ρίχνει και το επίπεδο ποιότητας αυτού που θα βλέπει μετά (ναι το OTE TV έχει και 10-20 κανάλια με ποιότητα), διότι έως τώρα υπήρχε η ΕΡΤ και έβλεπε κάτι σοβαρό. Έχεις δει κανένα ιδιωτικό τσογλανοκάναλο να βάζει κανα ντοκιμαντέρ ; ΠΟΤΕ ; Εκτός αυτού δεν επιλέγει τι θα δει, αλλά βομβαρδίζεται με ανελέητο spam-άρισμα άχρηστης πληροφορίας.

Δεν νομίζω να είναι το ντοκιμαντέρ δείκτης ποιότητας. Και στα ιδιωτικά υπάρχουν μερικές εκπομπές οι οποίες είναι πολύ καλές. Θα αναφέρω το Όλα για την Υγεία μου, μια εκπομπή εξαιρετική. Επίσης, δεν σημαίνει ότι ΕΡΤ=κάτι σοβαρό. Υπήρχαν και πάρα πολλά α-σόβαρα εδώ και δεκαετίες.

byron03
06-07-13, 00:22
Αν και χρήστης VDSL, γράφω εδώ λόγω αυξημένου αριθμού συνφορουμιτών. Η συνενοχή του ΟΤΕ με το υπουργείο οικονομικών και τη Digea, στην ακόμα και σήμερα συνεχιζόμενη βαρβαρότητα απέναντι στους πολίτες και τη Δημοκρατία με το σκανδαλώδες κλείσιμο της ΕΡΤ, με οδηγούν στην άμεση διακοπή της συνδρομής ΟΤΕ. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν μερικοί. Διαβάστε την ανακοίνωση (http://tinyurl.com/mmbnsnv) των εργαζομένων του ΟΤΕ για το θέμα. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη όσο γίνεται περισσότερων, και για το αν θα είχε προοπτική μια μαζική και άμεση αντίδραση συνδρομητών ΟΤΕ. Το αν υποχρεώθηκε ή όχι από το υπουργείο με το πρόσχημα της «νομιμότητας» δε με αφορά, γιατί θα περίμενα από τη διοίκηση του ΟΤΕ (και του κάθε παρόχου που θα βρίσκονταν σε τέτοια θέση), να εκφράσει την αντίθεσή του, έστω και με μια ανακοίνωση.

Μόλις πληροφορήθηκα τη συγκλονιστική σου απόφαση για «άμεση διακοπή της συνδρομής ΟΤΕ», αποφάσισα να αγοράσω άμεσα 2 επιπλέον συνδρομές ΟΤΕ για να εκφράσω την αμέριστη συμπαράστασή μου στο κλείσιμο της ΕΡΤ :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.