PDA

Επιστροφή στο Forum : Δε λέει να λήξει....



makisg6
31-01-07, 08:18
Γεια χαρά σε όλους.Έχω συνδρομή forthnet (γραμμή ΟΤΕ και σύνδεση forthnet) τη προσφορά που έδινε 3 μήνες + 3 μήνες δώρο.Κανονικά η συνδρομή μου τελείωνε στις 4/1/2007 όμως παρόλο που περίμενα κάποια στιγμή να λήξει,παραμένω συνδεδεμένος μέχρι και σήμερα 27 μέρες μετά.Λογικό θα ήταν να καθυστερήσουν να μου το κόψουν μερικές μέρες, μου έχει ξανατύχει, αλλά όχι και τόσο πολύ!!!Τους πήρα λοιπόν τηλ μπας και έχουν κάνει καμιά ανανέωση από μόνοι τους και έχω τίποτα ντράβαλα,αλλά η κοπελιά που το σήκωσε μου είπε πως έχουν πρόβλημα αυτό το καιρό στο να κόβουν τις συνδέσεις που λήγουν και πως θα πρέπει να περιμένω.Μου πρότεινε μάλιστα αν ήθελα να ανανεώσω από το τηλέφωνο , αλλά της αρνήθηκα (θέλω να βάλω conn-x κρατώντας τη γραμμή μου).Κουφό μου ακούγετε πάντως.Ξέρει κανείς τίποτα,έχει ακούσει κάτι,του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο???

kudos
31-01-07, 09:01
Παρόμοιο ναι, εμένα έληξε η σύνδεση μου στις 30/11/06, η συνδρομή Forthnet διακόπηκε κανονικά, αλλά η μετατροπή της γραμμής από ADSL έγινε στις 12/01/07. Στο ενδιάμεσο έκαναν τηλέφωνο για ανανέωση κτλ σχεδόν καθημερινά, αφήνανε μηνύματα γιατί δεν είμουν σπίτι. Κατά τα άλλα στο ενδιάμεσο μια χαρά βολεύτηκα γιατί είχα και μια δωρεάν σύνδεση από ALTEC. Αν ζητούσα διακοπή άμεσα της γραμμής φαντάζομαι θα γινότανε γρηγορότερα. Αυτά.

petrogazz
31-01-07, 11:40
Εγώ χρησιμοποιώ demo της forthnet από τις 22 Δεκεμβρίου...

koukou
31-01-07, 11:43
Γεια χαρά σε όλους.Έχω συνδρομή forthnet (γραμμή ΟΤΕ και σύνδεση forthnet) τη προσφορά που έδινε 3 μήνες + 3 μήνες δώρο.Κανονικά η συνδρομή μου τελείωνε στις 4/1/2007 όμως παρόλο που περίμενα κάποια στιγμή να λήξει,παραμένω συνδεδεμένος μέχρι και σήμερα 27 μέρες μετά.Λογικό θα ήταν να καθυστερήσουν να μου το κόψουν μερικές μέρες, μου έχει ξανατύχει, αλλά όχι και τόσο πολύ!!!Τους πήρα λοιπόν τηλ μπας και έχουν κάνει καμιά ανανέωση από μόνοι τους και έχω τίποτα ντράβαλα,αλλά η κοπελιά που το σήκωσε μου είπε πως έχουν πρόβλημα αυτό το καιρό στο να κόβουν τις συνδέσεις που λήγουν και πως θα πρέπει να περιμένω.Μου πρότεινε μάλιστα αν ήθελα να ανανεώσω από το τηλέφωνο , αλλά της αρνήθηκα (θέλω να βάλω conn-x κρατώντας τη γραμμή μου).Κουφό μου ακούγετε πάντως.Ξέρει κανείς τίποτα,έχει ακούσει κάτι,του έχει συμβεί κάτι παρόμοιο???

και εγω την 3+3 εχω και γραμμή απο οτενετ εχει λήξει απο 17/1/07 αλλα είμαι οκ συνδεδεμένος!

diabibas
31-01-07, 12:35
Καλά όλα αυτά, αλλά μη σας έρθει κάποια χρέωση μετά και τρέχετε και δε φτάνετε.
Η δικαιολογία του τύπου "μα εγώ δε το ζήτησα, μόνοι σας μου το δώσατε" δεν μετράει. Γιατί αν ΔΕΝ το ήθελες ΔΕΝ θα του έκανες και χρήση. Δηλ. από την ημερομηνία λήξης και μετά θα έπρεπε να υπάρχει μηδενική κίνηση δεδομένων αλλιώς "έκανες τελικά χρήση της υπηρεσίας και πρέπει να πληρώσεις".

Το απεύχομαι βέβαια αλλά αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών και των .... νομικών τους τμημάτων!!

koukou
31-01-07, 12:59
Καλά όλα αυτά, αλλά μη σας έρθει κάποια χρέωση μετά και τρέχετε και δε φτάνετε.
Η δικαιολογία του τύπου "μα εγώ δε το ζήτησα, μόνοι σας μου το δώσατε" δεν μετράει. Γιατί αν ΔΕΝ το ήθελες ΔΕΝ θα του έκανες και χρήση. Δηλ. από την ημερομηνία λήξης και μετά θα έπρεπε να υπάρχει μηδενική κίνηση δεδομένων αλλιώς "έκανες τελικά χρήση της υπηρεσίας και πρέπει να πληρώσεις".

Το απεύχομαι βέβαια αλλά αυτή είναι η πολιτική των εταιρειών και των .... νομικών τους τμημάτων!!

Δυστηχώς για αυτούς το συμβόλαιο που εχει υπογραφει για το 3+3 λέει οτι η υπηρεσία λήγει μετα την πάροδο του προπληρομένου χρόνου!

diabibas
31-01-07, 13:11
Δυστηχώς για αυτούς το συμβόλαιο που εχει υπογραφει για το 3+3 λέει οτι η υπηρεσία λήγει μετα την πάροδο του προπληρομένου χρόνου!

Μακάρι να είναι έτσι και να μη προσδιορίζεται κάτι διαφορετικό στα "ψιλά" γράμματα. Όπως π.χ. "Λήγει μετά τη πάροδο του προπληρωμένου χρόνου, και μετά περνάει αυτόματα στις τιμές αορίστου."

notissfak
31-01-07, 13:15
Και εγώ παιδιά απο 3 του Γενάρη έχει σταλεί αίτημα προς οτε για διακοπη αλλά ακόμη συνδεδεμένος είμαι.Εν τω μεταξύ μου είχαν στείλει τιμολόγιο,λανθασμένα, μου έστειλαν και το πιστωτικό οπότε ειμαι free αυτήν την στιγμή και μέχρι 12 Φεβρουαρίου.Και έχω κάνει και αίτηση στην ΗΟL,που θα φάω άκυρο προφανώς και άστα...Ελλάδα!Στην Αγγλία,ο νέος σου Provider, κάνει αυτός όλες τισ απαραίτητες διαδικασίες για να κοπεί ο προηγούμενος.Ας μην αρχίσω τις συγκρίσεις όμως.Πάντως να προσέχετε αυτό που είπε και ο φίλος μην σας έρθει κανα τιμολόγιο τρελό και πάθετε καρδιά...

CptBill
31-01-07, 13:27
Εμενα εχει ληξει το πενταμηνο πακετο 2mbps adsl in a box (προσφορα Καλοκαιριου) apo τις 15 Ιανουαριου. Απο τοτε δεν εχω κανενα νεο τους ενω κανονικο ειμαι 12 μηνες υποχρεωτικα στο πακετο τους.

heh...forthnet rulez.

psytransas
31-01-07, 17:13
εμενα το προηγουμενο μαιο επρεπε να ληξει στις 9 του μηνος και τη εκοψαν τελικα στις 28/6 ,,σχεδον εναμισι μηνα αργοτερα μετα απο καθημερηνους καβγαδες με 4νετ και οτε,,,βεβαια ειχα ντεμο ολο τον ιουνιο ,,δε με χαλασε ..:p

τα κανει κατι τετοια η 4νετ ,,,ενω οταν ειχα αλτεκ κοπηκε την επομενη μερα ...

αθανατη ελλαδα !!!!

makisg6
31-01-07, 19:45
Μα γι'αυτό το λόγο πήρα τηλέφωνο και η κοπελιά μου είπε ότι έχουν πρόβλημα με το να κάνουν διακοπές στις συνδέσεις........δηλαδή σου πουλάνε παπάτζα,σε βάζουν με το έτσι θέλω σε πρόγραμμα αορίστου χωρίς καν να σε ειδοποιούν??? Προπλήρωσα για 3+3 και τίποτα παραπάνω και αυτού τη χρήση επιθυμούσα να κάνω.Τώρα που "έληξε" θα πρέπει με το ζόρι να παραμείνω forthnet με μηνιαίο λογαριασμό να σκάει σπίτι???

psytransas
31-01-07, 23:20
οχι βεβαια ,,δεν σε ανανεωνουν με το ζορυ,,,απλα δεν σου διακοπτουν αμεσως την συνδεση ,,,ισως για να το σκεφτεις καλυτερα αν θες να μεινεις σ' αυτους ή οχι :p
και να σκεφτει κανεις οτι σε αλλα dslam παρακαλανε για b/w και αυτοι αργουν να διακοψουν τον καθε συνδρομητη ...

συμβουλη: καθημερηνα τηλεφωνο σε 4νετ για επιβεβαιωση οτι εχουν στειλει αιτημα διακοπης στον οτε ,,και απο κει και περα περιμενεις τον γ.....ο αυτο οργανισμο
και φυσικα μην πληρωσεις κανενα λογαριασμο αν και οποτε ερθει ,,,

περιμενουμε απο τους εναλλακτικους να μας σωσουν ,,,ε ρε κουνια που μας κουναγε ...:evil:

@ ADSLgr.com All rights reserved.