PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για Λογαριασμό?



mortal
31-01-07, 08:40
Καλημέρα.

Πρώτα από όλα να ζητήσω συγνώμη αν έκανα λάθος στο thread. Το πρόβλημα λοιπόν. Χθες ανοίγω τον λογαριασμό του ΟΤΕ έτοιμος να δω το συνήθες 68-72Ε και βλέπω ένα ξεγυρισμένο 112. Κάπου τρελλάθηκα κομμάτι, κοιτάζω πίσω στα αναλυτικά και αντι για τα συνήθη ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ και ΠΑΓΙΑ ΤΕΛΗ ADSL ΠΡΟΣΠΑΣΗΣ (Π1) (31,80Ε) βλέπω OnDSL HOME (37Ε?), ADSL OTE (31,80) και ΒΑΣΙΚΑ ΤΕΛΗ (24,80). Έχει τύχει κάτι σε κάποιον ώστε να έχω κάποια ιδέα τι να αντιμετωπίσω? (όλα τα ποσά χωρίς ΦΠΑ)

Την σύνδεση την είχα πάρει τον 2 του 2005 μετατρέποντας την DIAL UP μου σε ADSL (Bundle 384 χωρίς πολλά πολλά (έναν router JetSpeed 520 POTS και spiltter)) και είχα ζητήσει απλά να είναι αορίστου (το βάζεις και απλά το ξεχνάς). Δεν βρίσκω ωστόσο την αρχική αίτηση. :-(

Το μόνο στραβό που αντιμετώπισα ήταν πως με είχαν βάλει τιμωρία για πέντε μέρες πριν κανα 2 βδομάδες (ούτε τηλ. ούτε DSL) και επικοινώνησα με ΟΤΕ για διόρθωση βλάβης (τις οποίες και αποκατέστησαν με διπλά τηλεφωνήματα :-() αλλά ο λογαριασμός δεν λέει τίποτα (και δεν ξέρω κι αν τα χρεώνουν διαφορετικά) άλλο.

Κάνω κάτι με το 134 για να διορθωθεί ή πρέπει να πάω στο κατάστημα του τοπικού ΟΤΕ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ελπίζω να μην τα έμπλεξα πολύ.

Re-Ti-Re
31-01-07, 08:56
Μήπως είναι αυτό ΟΤΕ: Χρήσιμη ενημέρωση για τους λογαριασμούς (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=72130)

mortal
31-01-07, 09:29
Λογική η πρόταση (κι ευχαριστώ για την υπενθύμιση της αλλαγής), αλλά μέχρι τώρα πλήρωνα κανονικά το δίμηνο μου μπροστά (ως συνήθως) και αυτά τα τρία πάγια/τέλη ΟΤΕ/DSL με ημερομηνία 01/01/07 έως 28/02/09 με παραξενεύουν πολύ άσχημα (μου πάει λίγο σαν να πληρώνω δυο DSL για να χρησιμοποιώ τη μία. Ή κάνω τόσο πολύ λάθος?

Re-Ti-Re
31-01-07, 09:50
Οι ημερομηνίες που γράφει για ΟΤΕ & OTENet είναι για την ίδια περίοδο ή διαφορετική :?:

Όπως λες αν πας σε κάποιο κατάστημα ΟΤΕ ή ΟΤΕShop θα σου εξηγήσουν ακριβός.
Αλλά έχω την εντύπωση ότι θα δούμε πολλούς δυσκολοδιάβαστους λογαριασμούς.

mortal
31-01-07, 10:40
Για την ίδια περίοδο είναι, αλλά τελικά δεν κρατήθηκα (όταν το ποσό ανεβαίνει παίρνει παρέα και το άγχος ως γνωστόν) και πήρα τηλέφωνο.
Λοιπόν κάτι που πιθανόν όλοι σας να το ξέρατε, αλλά που εγώ δεν το είχα καν λάβει υπόψη μου (ένεκα ότι αγοράζω υπηρεσία και απλώς θέλω να την πληρώνω (όταν μπορώ) και να την ξεχνάω), διαφορετικό πάγιο, διαφορετικό πάγιο DSL γραμμής, διαφορετικό πάγιο provider (λογικό είναι δεν λέω αλλά περίμενα πως το κόστος και των δυο ήταν 30Ε και όχι τα 69+ΦΠΑ που είδα και το 'χασα). Αν δηλαδή για κάθε δίμηνο πληρώνεις κοντά 70Ε για μια DSL τότε μάλλον το χάσαμε το παιχνίδι).

Έτσι λοιπόν για να γλυτώσω από τα 30κάτι (έξτρα) ευρώ απλά δέχτηκα το νέο πακέτο του ΟΤΕ (να τι παθαίνει όποιός ξεχνάει πως υπάρχει η αγορά και θέλει το κεφάλι του ήσυχο από σκοτούρες) ConnX(?) με εξάμηνο "κλείδωμα" και θα επιστρέψω καλώς εχόντων των πραγμάτων στα 70κάτι ευρώ αλλά με τρια τέλη πλέον.

Τι να πεις. Το απλό είναι πολύ σχετικό για μερικούς από εμάς.

Συγνώμη και για την ενόχληση κιόλας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.