PDA

Επιστροφή στο Forum : win-7 και παγώματα σαν την Ανταρκτική



nikraven
25-06-13, 00:22
Παιδιά καλησπέρα
Εχω στα χέρια μου ένα pc το οποίο φοράει win-7 ultimate 32bit.
To ζόρι που τραβάει είναι ότι ενώ φορτώνουν κανονικα τα win σε κάποια άσχετη χρονικά στιγμή παγώνουν τα πάντα.(όχι BSOD)
Μπορεί να παγώσει μετά απο 10 λεπτά μπορεί να παγώσει μετά απο 5 λεπτά,μπορεί να παγώσει μετά απο 15 λεπτά κλπ κλπ είτε είμαστε στο internet είτε δουλεύοντας μόνο τοπικά στο pc.
Οταν παγώνει το πισίον ούτε ποντίκι κουνιέται ούτε alt+ctrl+del δεν δουλεύει και ούτε τίποτα άλλο δεν δουλεύει.
Μόνο με reset επανεκκινεί.
Απο όσο μου είπε ο ιδιοκτήτης του πισιού παρατήρησε ένα παράξενο μήνυμα κατα την διάρκεια του Bios POST το οποίο πριν τα παγώματα δεν υπήρχε και το μήνυμα λέει το εξής:
''Express gate is not installed on your computer or the installation in incomplete.
Please use express gate installer to install express gate
Press any key to continue''
και ακριβώς απο κάτω υπάρχει ο εξής αριθμός:
(CE907080CE64)
(Δεν έχω ιδέα τι είναι όλο αυτό το παραπάνω μήνυμα και αν σχετίζεται με τα παγώματα)
Οι ενέργειες που έκανα είναι:
1)Εκανα restore to defaults στο bios αλλά τα παγώματα συνεχίζουν.
2)Προσπάθησα να κάνω restore τα win σε κάποια άλλη ημερομηνια μέσω του F8 και ''Eπαναφορά συστήματος''
αλλά όσα restore points και αν δοκίμασα σε κανένα δεν γινόταν επαναφορά.
3)Προσπάθησα να κάνω restore τα win σε κάποια άλλη ημερομηνια αλλά αυτή τη φορά μέσα απο τα win και την ''Eπαναφορά συστήματος'' αλλά τα παγώματα συνεχίζονται.
4)Ενώ ο ιδιοκτήτης του πισιού έχει ένα πρόσφατο image backup κρατημένο σε ανεξάρτητο εξωτερικό δίσκο με το acronis true image όταν προσπάθησα να επαναφέρω τον δίσκο C με το bootcd του acronis μου εμφάνιζε error ότι δεν υπάρχει κανένας δίσκος εγκατεστημένος.
(αυτό δεν το κατάλαβα γιατί το έκανε)
5)Το έβαλα να κάνει ''επιδιόρθωση των win κατα την εκκίνηση'' αλλά πάλι δεν πέτυχα τίποτα.
Το πάγωμα ήρθε ολοταχώς.
6)Ετρεξα το pc κανα μισάωρο σε safe mode και ήταν η μοναδική φορά που δεν πάγωσε.
7)Σε όλες τις εκκινήσεις του υπολογιστή ακούγεται κανονικά το ένα beep απο την μητρική.
Πριν προσφύγω στην λύση του τριφασικού format
μήπως υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να βρούμε τι στο διάολο φταίει για τα παγώματα??

Simpleton
25-06-13, 01:02
Το Express Gate είναι μια μικρή διανομή Linux που ξεκινά πιο γρήγορα από τα Windows και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για απλές δουλειές. Αυτό το μήνυμα σημαίνει ότι δεν είναι (σωστά) εγκατεστημένη στο δίσκο.

Αν βγαίνει όμως αυτό το μήνυμα ενώ πριν δεν έβγαινε, ίσως κάπως επανήρθαν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις του BIOS και το default της συγκεκριμένης λειτουργίας είναι να είναι ενεργοποιημένη. Και εκτός από αυτή μπορεί να χάθηκαν και οι ρυθμίσεις με τις οποίες το μηχάνημα δούλευε ομαλά. Προτείνω λοιπόν να κοιτάξεις πρώτα απ' όλα τις ρυθμίσεις BIOS.

NoMoreDos
25-06-13, 01:05
Με όλα αυτά που περιγράφεις το ποιο πιθανό είναι να μην εφαρμόζει καλά το βύσμα του σκληρού της τροφοδοσίας οπότε μια τον βλέπει τον δίσκο και μια όχι.

Αν είναι ASUS τότε το express gate είναι mini linux που φορτώνουν στην αρχή και έχεις κάποιες λειτουργίες χωρίς να χρειάζεται να φορτώσει το λειτουργικό,λογικά να μην το βρίσκει όταν χάνεται ο δίσκος.

nikraven
25-06-13, 07:47
Το Express Gate είναι μια μικρή διανομή Linux που ξεκινά πιο γρήγορα από τα Windows και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις για απλές δουλειές. Αυτό το μήνυμα σημαίνει ότι δεν είναι (σωστά) εγκατεστημένη στο δίσκο.

φίλε μου simpleton σίγουρα καμμία διανομή linux δεν υπήρχε ποτέ εγκατεστημένη στον δίσκο.


Αν βγαίνει όμως αυτό το μήνυμα ενώ πριν δεν έβγαινε, ίσως κάπως επανήρθαν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις του BIOS και το default της συγκεκριμένης λειτουργίας είναι να είναι ενεργοποιημένη. Και εκτός από αυτή μπορεί να χάθηκαν και οι ρυθμίσεις με τις οποίες το μηχάνημα δούλευε ομαλά. Προτείνω λοιπόν να κοιτάξεις πρώτα απ' όλα τις ρυθμίσεις BIOS.

ναι όντως αυτο το μήνυμα με το express gate δεν έβγαινε πιο παλιά.
το bios της μητρικής ούτως ή άλλως και εγώ χθές το έκανα restore to defaults.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο bios χθες το βράδι δεν θυμάμαι να είδα κάποια ρύθμιση που να αφορούσε αυτό το express gate.
Eκτός αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση μέσα στο bios που να σχετίζεται με αυτή.:hmm:


Με όλα αυτά που περιγράφεις το ποιο πιθανό είναι να μην εφαρμόζει καλά το βύσμα του σκληρού της τροφοδοσίας οπότε μια τον βλέπει τον δίσκο και μια όχι.

με τον δίσκο δεν υπήρξε πρόβλημα φίλε ΝοΜοreDos.
Eκκινήσεις των win γίνονται κανονικά και μέσα στο bios φαίνονται κανονικά οι δίσκοι.
Μόνο το bootcd του acronis δεν έβλεπε κανέναν δίσκο για να κάνουμε restore απο το image που έχουμε κρατημένο με το acronis.



Αν είναι ASUS τότε το express gate είναι mini linux που φορτώνουν στην αρχή και έχεις κάποιες λειτουργίες χωρίς να χρειάζεται να φορτώσει το λειτουργικό,λογικά να μην το βρίσκει όταν χάνεται ο δίσκος.

η μητρική είναι οντως μια asus P5QL-E και όπως έγραψα πιο πάνω στον simpleton ποτέ δεν εγκαταστάθηκε κάποια διανομή linux στο pc.

NoMoreDos
25-06-13, 09:11
με τον δίσκο δεν υπήρξε πρόβλημα φίλε ΝοΜοreDos.

Μπορεί να μην θες να το πιστεύεις αλλά με τον δίσκο έχεις πρόβλημα,το λέω από εμπειρία,δεν είναι σταθερό το βύσμα ή στην χειρότερη τα παίζει σιγά σιγά ο δίσκος,πάντως το πρόβλημα δείχνει να είναι ότι εξαφανίζεται ο δίσκος ανά διαστήματα.

Από το να ψάχνεσαι με της ώρες κάνε ένα απλό πείραμα,άνοιξε το κουτί από το πλάι και κούνα λίγο τα καλώδια από τον δίσκο,ενώ θα είσαι στο Bios π.χ. και δες αν συμβεί κάτι ή όχι.

phantom77
25-06-13, 09:23
η μητρική είναι οντως μια asus P5QL-E και όπως έγραψα πιο πάνω στον simpleton ποτέ δεν εγκαταστάθηκε κάποια διανομή linux στο pc.
Αν πας στο site της ASUS θα διαβάσεις:

ASUS Express Gate

5 Secs Bootup to online
Taking only 5 seconds to go online from bootup, Express Gate is the one-stop gateway to instant fun! It´s a unique motherboard built-in OS. You can utilize the most popular Instant Messengers (IM) like MSN, Skype, Google talk, QQ, and Yahoo! Messenger

Το Express Gate υπήρχε ήδη στο BIOS της μητρικής όταν την αγόρασες. Δεν είναι εγκατεστημένη στον δίσκο σου αλλα στην flash memory τοιυ BIOS. Κάτι φαίνεται να έχει "χτυπήσει" εκεί.

cranky
25-06-13, 11:20
Ποιό bios φοράει η μητρική, Νίκο ;
Μήπως να το αναβάθμιζες ;

Simpleton
25-06-13, 12:38
φίλε μου simpleton σίγουρα καμμία διανομή linux δεν υπήρχε ποτέ εγκατεστημένη στον δίσκο.
(...)
ναι όντως αυτο το μήνυμα με το express gate δεν έβγαινε πιο παλιά.
το bios της μητρικής ούτως ή άλλως και εγώ χθές το έκανα restore to defaults.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο bios χθες το βράδι δεν θυμάμαι να είδα κάποια ρύθμιση που να αφορούσε αυτό το express gate.
Eκτός αν υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση μέσα στο bios που να σχετίζεται με αυτή.:hmm:

Είναι ένα έτοιμο πακέτο που δίνει η Asus. Μπορεί να μην αναφέρει καν το όνομα «Linux».

Κοίτα στην καρτέλα «Tools» στο BIOS, εκεί θα βρεις τη ρύθμιση.


(...)
Το Express Gate υπήρχε ήδη στο BIOS της μητρικής όταν την αγόρασες. Δεν είναι εγκατεστημένη στον δίσκο σου αλλα στην flash memory τοιυ BIOS. Κάτι φαίνεται να έχει "χτυπήσει" εκεί.
Απ' ό,τι διαβάζω, αυτό ίσχυε σε παλαιότερα μοντέλα. Στη μητρική του φίλου εγκαθίσταται στο δίσκο (ενότητα 5.3.10 στο εγχειρίδιο (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5QL-E/e4029_p5ql-e_manual.zip)).

phantom77
25-06-13, 14:07
Απ' ό,τι διαβάζω, αυτό ίσχυε σε παλαιότερα μοντέλα. Στη μητρική του φίλου εγκαθίσταται στο δίσκο (ενότητα 5.3.10 στο εγχειρίδιο (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5QL-E/e4029_p5ql-e_manual.zip)).

Ακόμα και έτσι, είναι πολύ πιθανό να εγκαταστάθηκε μαζί με τους οδηγούς της μητρικής. Να μην παραξενεύεται λοιπόν ο nik και ο γάτος του αν έχει micro-linux ο υπολογιστής. ;)

biggeo65
25-06-13, 14:26
Nα σημειώσω ότι το express gate όπως αναφέρει και το εγχειρίδιο,
υποστηρίοζει εγκατ'ασταση σε δίσκους που είναι σε IDE Mode

in IDE mode only[/B].]

Α) Μπες στο BIOS και κάνε disable το express gate ή

125555

Β) δες μήπως κατα λάθος ο δίσκος είναι σε AHCI ;

Γύρνα τον δίσκο σε IDE, κατέβασε το express gate (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/misc/utils/ExpressGate_Installer_V14102_XPVistaWin7.zip)
εγκατέστησε το ακολουθώντας τα βήματα, και δες ξανα συμπεριφορά....και μετά

κάντου ένα τριφασικό format, αφού για εκεί το πας, το βλέπω εγώ. :p

Εκτός κι αν είναι δίσκος όπως αναφέρει ο ΝοMoreDos,
οπότε δεν σώζεται ότι κι αν κάνεις.

cranky
25-06-13, 14:28
κάντου ένα τριφασικό format, αφού για εκεί το πας, το βλέπω εγώ. :p
Απ' την αρχή φάνηκε το πράγμα. :lol:

nikraven
26-06-13, 01:02
Μπορεί να μην θες να το πιστεύεις αλλά με τον δίσκο έχεις πρόβλημα,το λέω από εμπειρία,δεν είναι σταθερό το βύσμα ή στην χειρότερη τα παίζει σιγά σιγά ο δίσκος,πάντως το πρόβλημα δείχνει να είναι ότι εξαφανίζεται ο δίσκος ανά διαστήματα.

Από το να ψάχνεσαι με της ώρες κάνε ένα απλό πείραμα,άνοιξε το κουτί από το πλάι και κούνα λίγο τα καλώδια από τον δίσκο,ενώ θα είσαι στο Bios π.χ. και δες αν συμβεί κάτι ή όχι.

φίλε μου ΝoMoreDos και κούνησα το sata καλώδιο που ήταν της πλάκας αλλά και το άλλαξα με ένα καλό sata καλώδιο που έχω με κλιπσάκια.
Τίποτα δεν έγινε.
Το κόλλημα είναι κόλλημα.
Ετρεξα και το διαγνωστικό της wd data life diagnostics και τον βρήκε τον δίσκο κούκλα και χωρίς σφάλματα.


Ποιό bios φοράει η μητρική, Νίκο ;
Μήπως να το αναβάθμιζες ;

Θράσο φοράει την version 0609
Aναβάθμιση δεν το έκανα.


Είναι ένα έτοιμο πακέτο που δίνει η Asus. Μπορεί να μην αναφέρει καν το όνομα «Linux».

Κοίτα στην καρτέλα «Tools» στο BIOS, εκεί θα βρεις τη ρύθμιση.

Απ' ό,τι διαβάζω, αυτό ίσχυε σε παλαιότερα μοντέλα. Στη μητρική του φίλου εγκαθίσταται στο δίσκο (ενότητα 5.3.10 στο εγχειρίδιο (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5QL-E/e4029_p5ql-e_manual.zip)).

Ναι όντως στα tools ήταν η ρύθμιση για enable-disable.:oneup:


Nα σημειώσω ότι το express gate όπως αναφέρει και το εγχειρίδιο,
υποστηρίοζει εγκατ'ασταση σε δίσκους που είναι σε IDE Mode

in IDE mode only[/B].]

Α) Μπες στο BIOS και κάνε disable το express gate ή

125555

Β) δες μήπως κατα λάθος ο δίσκος είναι σε AHCI ;

Γύρνα τον δίσκο σε IDE, κατέβασε το express gate (http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/misc/utils/ExpressGate_Installer_V14102_XPVistaWin7.zip)
εγκατέστησε το ακολουθώντας τα βήματα, και δες ξανα συμπεριφορά....και μετά

κάντου ένα τριφασικό format, αφού για εκεί το πας, το βλέπω εγώ. :p

Εκτός κι αν είναι δίσκος όπως αναφέρει ο ΝοMoreDos,
οπότε δεν σώζεται ότι κι αν κάνεις.

Γιώργο είχες δίκιο όπως και ο φίλος simpleton πιο πάνω
και η ρύθμιση είναι αυτή που φαίνεται στην εικόνα σου.:oneup:
Την έκανα disable και το μήνυμα κατα το bios post εξαφανίστηκε.:clap:
Και ο δίσκος είναι σε κατάσταση IDE.


Απ' την αρχή φάνηκε το πράγμα. :lol:
Aπο την αρχή φάνηκε το πράγμα για φορμάτ αλλά το μηχανάκι μου την είχε στημένη.:mad:
Τα γεγονότα έχουν ως εξής:
1)Toυ πατάω ένα φορμάτ τριφασικό πριν λίγη ώρα και μόλις περνάω τα win-7 και πάω να κατεβάσω τον google chrome να τον εγκαταστήσω.......νέκρα του τάφου σιωπή.
Πάλι παγώνει χωρίς να έχω κάνει εγκατάσταση οτιδήποτε άλλο.:facepalm::facepalm:
2)Το pc φοράει δύο dimm ram του 1gb και βγάζω το ένα dimm και το αφήνω να δουλέψει με το άλλο.
Πάπαλα και πάλι πάγος.
3)Βγάζω το άλλο dimm και βάζω το πρώτο dimm και τι να δώ??
Φυσικά και παγώνει το σύμπαν.
4)Οπως έγραψα και πιο πάνω άλλαξα και το sata καλώδιο του δίσκου με ένα ολοκαίνουριο που είχα και πάλι τζίφος.
5)Και όπως ξαναέγραψα πιο πάνω έτρεξα και το διαγνωστικό της wd και βρήκε τον δίσκο μια χαρά χωρίς σφάλματα.
Απορία:
Γιατί έχω μια εντύπωση ότι η μητρική πρέπει να παρέδωσε το πνεύμα της???
Κάνω λάθος??:hmm:

cranky
26-06-13, 10:15
Θράσο φοράει την version 0609
Aναβάθμιση δεν το έκανα.
......................................................................

Γιατί έχω μια εντύπωση ότι η μητρική πρέπει να παρέδωσε το πνεύμα της???
Γιατί δεν κάνεις μιά αναβάθμιση (http://www.asus.com/Motherboards/P5QLE/#support_Download_29) το bios ;

Αυτό που φοράει είναι τόσο παλιό, που δεν υπάρχει πιά στη λίστα.

Seitman
26-06-13, 11:15
Το τροφοδοτικό το έλεγξες Νίκο;

nikraven
26-06-13, 22:10
@Jimmy πήγε το μυαλό μου και μένα στο τροφοδοτικό αλλά δεν μπόρεσα να βρώ δανεικό ένα τροφοδοτικό για να το δοκιμάσω.
-------------------------------------------------------------------------
Η συνέχεια του έργου έχει ως εξής:
Επειδή αρνούμαι ένα pc να μην δουλεύει σωστά μετά απο ένα δικό μου φορμάτ
βρήκα ένα σετάκι δανεικό ram και τις έβαλα πάνω για δοκιμή.
Μια χαρά πήγαινε το ρημάδι με τις δανεικές ram.
Το άφησα κανα δεκάλεπτο και ούτε κόλλησε ούτε τίποτα.
Οπότε είπα να ξανακάνω φορμάτ για τον φόβο των Ιουδαίων.
Του ρίχνω ακόμα ένα περιποιημένο φορμάτ και μόλις αρχίζω την εγκατάσταση των win-7 και φτάνει στο 1/4 της εγκατάστασης και παγώνει πάλι.
Ξανά φορμάτ και ξανά εγκατάσταση των win για να δώ μέχρι που θα το πάει το πράγμα.
Τώρα περνάει το 1/4 και μου παγώνει περίπου στα μισά της εγκατάστασης.
Αρα πάμε καλά.
Ξανά φορμάτ και περίπου στα 2/3 της εγκατάστασης φτού και ξυλιάζει το pc πάλι.
Ξανά φορμάτ και λίγο πριν το τέλος της εγκατάστασης πάλι γίνεται του κουτρούλη ο γάμος.
Ξανά φορμάτ και καταφέρνω επιτέλους να ολοκληρώσω την εγκατάσταση των win.
Mετά απο 3 λεπτά και ενώ είπα ότι όλα πήγαν καλά τότε κατάλαβα ότι έκανα λάθος.
Είτε έβλεπα τον πάγο απο τον καταψύκτη μου είτε έβλεπα το pc το ίδιο πράγμα ήταν.
Πριν το ξηλώσω όλο το pc ξανα αλλάζω και βάζω τις παλιές ram.
Και σε αυτό το σημείο το μόνο που μου έμεινε ήταν να δοκιμάσω την λύση του cranky
http://www.adslgr.com/forum/threads/740412-win-7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE?p=5116634#post5116634
και να του κάνω bios update στην version 1104 (αν θυμάμαι καλά.)
Κάνω update το bios και ξανακάνω φορμάτ τον δίσκο.
Μετά χαράς μου τώρα βλέπω ότι τα win μπαίνουν με την μία χωρίς προβλήματα και παγώματα και μάλιστα έστρωσε και εκείνο το express gate.
Τελειώνω την εγκατάσταση και το pc εδώ και τρείς ώρες το έχω σκίσει και δεν έχει κολλήσει και ούτε έχει παγώσει.
Για ένα κ@λοbios μου πέσανε τα μαλλιά.
Ολα τα λοξά pc σε μένα τυχαίνουν γμτ.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.