PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορω θα κλάψω....



Strategos
31-01-07, 11:36
Ρε παιδεια καταρχάς μένω μυτιλήνη και έχω connx 2048 και μετα τα χριστούγεννα είχα και εγω πτώση στις ταχύτητες απο 190-220kbps στο download πήγα 25-45kbps και έβλεπα ότι ακόμα και στο rooter λέει 940download. Λέω αυτοι το έχουν παρα χέσει οπότε πέρνω τηλέφωνο 8011135555 μου λένε να πάρω 1242 απο εκει μου λένε 121 τα κλασικα μετα απο 3 μέρες με πέρνουν τηλεφώνο και μου λένε τι προβλημα έχετε λέω το και το.
Και αρχίζει και μου λέει αυτος οι ταχύτητες ειναι ικανοποιητικές και ότι φταιει ότι μένω 5 χιλίομετρα μακρια απο τον οτε(και του λεω καλα τα τοσο καιρο πως ειμουν μια χαρα) και λεει εχουν γινει περισσοτεροι οι χρηστες και η ταχυτητα ειναι αντιστροφος αναλογη της αποστασης(τους λεω εγω ότι εχω 2 φιλους με την ιδια συνδεση διπλα στο οτε και αυτοι τα ιδια) xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

yiapap
31-01-07, 11:41
Δες την ποιότητα της γραμμής σου (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205).
Αν είναι ικανοποιητική ξαναπάρε τηλέφωνο και πες τους τα νούμερα του SNR & Attenuation

Strategos
31-01-07, 12:27
ωραια εγω που έχω το jetspeed 520i που πρέπει να πάω για να δω αυτούς τους αριθμούς; πηγα στο diagnostics αλλα τίποτα

να τα χαλια μου.
14555

14556
CRC moy leei 87, HEC moy leei 22

Dsl parameter
14554

yiapap
31-01-07, 12:35
Tα νούμερά σου δεν είναι καλά.
Και είσαι μακριά από τον ΟΤΕ (4-5km) και έχεις θόρυβο στη γραμμή σου. Οπότε... άκυρο το να τους ξαναπάρεις τηλ. και να τους πεις τα νούμερα.
Λύση;
Είτε υπομονή (μέχρι να ξεφρακάρει η κλάση του 2048) είτε πας από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και μιλάς με τον υπεύθυνο για τις ταχύτητες, είτε... υποβάθμιση στα 1024.
Φυσικά μπορείς να μιλήσεις και με δικηγόρο και να κινηθείς κατά των ΟΤΕ-ΟΤΕΝΕΤ.

Strategos
31-01-07, 12:41
δεν μπορω θα κλάψω...

yiapap
31-01-07, 12:45
δεν μπορω θα κλάψω...
Welcome to the club :cry:

Artemius
31-01-07, 12:49
ωχ...αυτό δεν είναι attenuation,είναι δράμα...

κάτι σαν η μάνα θάβει το παιδί της?

ε κάτι τέτοιο...

κουράγιο φίλε...

πάντως βγαίνει και ένα ενδιαφέρον συμπέρασμα για "το πόσο αντέχει η τεχνολογία adsl χιλιομετρικά"...αντέχει όσο γουστάρει ο ΟΤΕ και όσο δεν φορτώνει τα dslam.

καθαρά και ξάστερα.

τα βλέπεις yiapap?;) πάντως αν θές σε δίνω εγώ φυσίγγια του θείου μου για αγριογούρουνα αν αποφασίσεις να κατέβεις από Ερμού...:p :twisted: :twisted: :twisted:

άντε λοιπόν κύριε ΟΤΕτζήδες που με θέτε και adsl2+ από Πάσχα,τρομάρα σας...:evil: :evil:

Strategos
31-01-07, 12:55
δηλαδή ελπίζουμε πλέον μόνο στο WiMax; που και εκει σιγουρα για να φάνε περισσότερα λεφτα τα ίδια θα κανουν.
Γεια σου ρε ελλαδα....

yiapap
31-01-07, 13:17
δηλαδή ελπίζουμε πλέον μόνο στο WiMax; που και εκει σιγουρα για να φάνε περισσότερα λεφτα τα ίδια θα κανουν.
Γεια σου ρε ελλαδα....Και στο FTTH :rotfl:

Strategos
31-01-07, 13:24
offtopic:τι είναι αυτο;
offtopic2: μολις εφαγα warning για τις εικονες και greeklish τωρα που τα είδατε τα greeklish δεν ξέρω.

ontopic: Ξαναπήρα τηλέφωνο στο 121 και μου είπαν μέχρι το τέλος της ημέρας θα ολοκληρωθεί ο έλεγχος της γραμμής μου. Άλλοστε τα προβλήματα ξεκίνησαν μετα απο μία δυνατη βροχή οπότε κατι παίζει.

euri
31-01-07, 13:39
Και στο FTTH :rotfl:


offtopic:τι είναι αυτο;

Fiber To The Home - Οπτικές ίνες από τους παρόχους μέχρι τον οικιακό καταναλωτή, αντί για χάλκινα καλώδια.

Strategos
31-01-07, 13:59
αλλα τετεια δικτυα τα παρεχουν μονο στην αθηνα μονο οι(HOL,forthnet,vivodi,tellas).

euri
31-01-07, 14:03
αλλα τετεια δικτυα τα παρεχουν μονο στην αθηνα μονο οι(HOL,forthnet,vivodi,tellas).

:nono: Δεν υπάρχουν ακόμα τέτοια δίκτυα στην Ελλάδα (στην πράξη, από όσο ξέρω τουλάχιστον). Οι οπτικές ίνες των εταιρειών για τις οποίες διαβάζεις αφορούν για το δικό τους δίκτυο κορμού. Στον τελικό καταναλωτή συνεχίζει να πηγαίνει ο χαλκός.

ttifire
01-02-07, 01:16
καλησπερα σας και καλως σας βρηκα.
θελω να πω οτι και εγω εχω το ιδιο προβλημα
μενω στην Μυτιληνη περιπου 4 χλμ απο τον οτε
με ταχυτητα 2024κ και πραγματικη 56κ
μονο τα 40€ τον μηνα ξερουνε να περνουνε .φιλε και συμπατριωτη, εσυ τι εκανες τελικα?
s/n downstream 8db
attenuation downstream 49db
αχ κλαιω τα 40€ θα παω να τους βαλω φωτια:hmm:

Artemius
01-02-07, 01:51
:nono: Δεν υπάρχουν ακόμα τέτοια δίκτυα στην Ελλάδα (στην πράξη, από όσο ξέρω τουλάχιστον).

ενώ στη Βουλγαρία τι κάνουν euri?

άσε μην τα λέμε τώρα θα κλάψουμε γιατί...:evil:

Mike-Dealer
01-02-07, 02:17
Ρε παιδιά το ίδιο πρόβλημα υπάρχει σε όλη την Ελλάδα. Το θέμα είναι πως τολμάνε να διαφημίζουνε ακόμη adsl 1024 και 2048. Έχω αγανακτήσει εδώ και 4 μήνες με τα χάλια της γραμμής.

Strategos
02-02-07, 02:04
την εποχη που είχα 512 ειχα τα ιδια προβληματα και ειχα παει 100 φορες στον οτε, καταλαβα οτι ολοι ειναι ασχετοι και δεν ειναι ικανοι ουτε ετηση να κανουν. Και οταν εγινε 1mbit μετα απο απο τις αρχες ιουλιου ειχα βρει την υγεια μου ως οπου εγινε ο διπλασιασμος και οταν φτιαξανε τα πραματα λιγο απο τον νοεμβρι και μετα τωρα μετα τις γιορτες διαλυσανε τα παντα.
Εγω απλα εχω παρει αποιρα τηλεφωνα 1242,121 και να μου λενε τους παπαδες, μονο με φωνες μου φαινετε θα νιωσουν :rtfm:.

Strategos
02-02-07, 12:59
πηρα τηλέφωνο παλι 121 και μου ειπαν κατι για συνεργιο...Σημερα απο το ftp της Otenet είχα 30ping 100kb/s download, αλλα ακομα το ρουτερ μου είναι locked στα 960 αντι 2048.

jdm
02-02-07, 15:02
η ταχυτητα ανεβηκε με το τηλ.. ξαναπαρτους κανονικα θα κατεβαζεις με 150 και μετα ξαναπαρτους για να κατεβαζεις με 200 . :p

αν και πιστευω η γραμμη σου εχει απωλια και μπορει να το ξερουν και να μην εχουν αλλες καλες υποδοχες στο καφαω και κανουν την παπια..

δοκιμασε να βγαλεις ολα τα τηλ απο πανω απο της γραμμες και τα φιλτρα.

ttifire
03-02-07, 01:27
ρε παιδια τα db στο noise παιζουν συνεχεια μια στα 12 και μια στα 6 τι γινεται
ηρθε σημερα ο τεχνικοσ του οτε και μου ειπε μαλων φταιει το καλωδιο μου απο το κουτι μεχρι στο σπιτι μου
ε πηγα και εγω και το αλλαξα αλλα παλι τα ιδια
λετε να φταιει το μοντεμ (segame 1500 wireles)
γιατι μου λεει οτι ο οτε δεν εχει προβλημα στην γραμη του λες να μας κοροϊ:hmm: :evil: :respekt: δεβουν?

Gordito
03-02-07, 01:48
Σιγα μην φταει το μοντεμ.
Απλα εχεις θορυβο στην γραμμη + αν εχεις αλλαξει το καλωδιο οπως λες τοτε ΦΤΑΕΙ Ο ΟΤΕ.
Αλλα θελει προσοχη-θορυβο μπορει να προκαλεσει και μια κακη ενωση τηλεφωνικου καλωδιου;)

ttifire
03-02-07, 01:51
εχω βαλει τα καλα μου στις συνδεσεις δεν νομιζω να φταιει αυτο

lak100
03-02-07, 10:23
Παιδες εγω που εω το Speedtouch 585i V6 που παω για να δω τα στοιχεια για την γραμμη μου?

Να σημειωσω οτι στην Καστορια ειναι τραγικη η κατασταση 2048kbps με το ζορι 50kbps απ Azureus. Συμπασχω και εγω μαζι σας. Εγω μενω σε ενα χωριο 10 χλμ μακρια απο τον ΟΤΕ:( :( :( :(

manoulamou
03-02-07, 10:52
Οντως οσο υψηλοτερη η (ονομαστικη) ταχυτητα τοσο μεγαλυτερη η αποκλιση.
Ομως τα εχουμε ξαναπει τα p2p δεν ειναι αξιοπιστος δεικτης μετρησης.
Δες τα links εδω για τις ταχυτητες και τα προβληματα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=627600&postcount=10) τους.;)

ttifire
03-02-07, 21:38
Παιδες εγω που εω το Speedtouch 585i V6 που παω για να δω τα στοιχεια για την γραμμη μου?

Να σημειωσω οτι στην Καστορια ειναι τραγικη η κατασταση 2048kbps με το ζορι 50kbps απ Azureus. Συμπασχω και εγω μαζι σας. Εγω μενω σε ενα χωριο 10 χλμ μακρια απο τον ΟΤΕ:( :( :( :(

το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας και να ριξεις την ταχυτητα σου στα 1024
οταν ληξη το συβολαιο σου γιατι ο οτε μας ειναι γαι .............. και πληρονουμαι τα 80 καθε 2μηνο:twisted:

ttifire
04-02-07, 19:35
σημερα το απογευμα το noise margin πηγε στα 20db και μετα παλι στα 10db τι γινεται ειναι φυσιολογικο να παιζει ετσι?

Strategos
06-02-07, 02:05
Λοιπον σημερα ηρθε τεχνικος δοκιμασε με δικο του λαπτοπ και το δικο του ροοτερ εβλεπε 2048/256 αλλα και αυτος με 55 κατεβαζε με το ftp, μου λεει θα φταινε τα καλωδια του οτε που ενωνονται με το σπιτι χυμα, οποτε τα κοβει βαζει μονοτικη του δινω και βαζει και μια κουκουλα απο πάνω, δοκιμάζουμε και πάλι τα ιδια ο ιδιος θορυβος οι ιδιες ταχυτητες.
Ειπε αν εχει νεοτερα θα με ξαναπαρει ιδομεν...:worthy:

ttifire
16-02-07, 02:21
τελικα καταλαβα οτι δεν φταινε τα καλωδια μας , αλλα του οτε απο το μαγαζι του (οτε) μεχρι και την οικια μας
αχ ελλαδα σ αγαπω

@ ADSLgr.com All rights reserved.