PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet περιορισμένες ή απεριόριστες κλήσεις ;



Lagman
31-01-07, 12:45
Έχει διαβάσει κανείς τους όρους συμβολαίου από την αίτηση 2play?

Ρίχτε μια ματιά:

http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/aitisi%20forthnet2play_0107_v1.pdf

Υποχρεώσεις συνδρομητή
6.9


Εγώ κατάλαβα ότι μπορούν να με χρεώσουν με διαφορετικό μηνιαίο τίμημα όποτε θελήσουν αυτοί και με τα άγνωστα κριτήρια που ορίζουν αυτοί όποτε τους καπνίσει .

Κατάλαβα λάθος ;

koukou
31-01-07, 12:57
Το ίδιο ακριβώς γράφει και στο συμβόλαιο της τελλάς για το ζίστο!
οπότε...κρίνεις και αποφασίζεις!

Ingenius
31-01-07, 21:49
Βασικά η συγκεκριμένη παράγραφος αφήνει να εννοηθεί ότι πολύ απλά πρέπει να γίνεται fair usage! Νομίζω πως αυτό είναι και το πιο δίκαιο και όχι να μπαίνει ο καθένας και να διπλοκατεβάζει ότι λαλακια του έρχεται στο μυαλό...:cool:

contime
01-02-07, 02:30
Βασικά η συγκεκριμένη παράγραφος αφήνει να εννοηθεί ότι πολύ απλά πρέπει να γίνεται fair usage! Νομίζω πως αυτό είναι και το πιο δίκαιο και όχι να μπαίνει ο καθένας και να διπλοκατεβάζει ότι λαλακια του έρχεται στο μυαλό...:cool:

Oντως για fair use μιλαει, αλλα αναφερεται στις τηλεφωνικες συνδιαλεξεις,δεν εχει σχεση με το ποσο κατεβαζει...αν εννοείς αυτο ;)

Lagman
01-02-07, 11:29
Oντως για fair use μιλαει, αλλα αναφερεται στις τηλεφωνικες συνδιαλεξεις,δεν εχει σχεση με το ποσο κατεβαζει...αν εννοείς αυτο ;)


fair use ? τι είναι αυτό; πολύ γενικό μου ακούγετε.

Ingenius
01-02-07, 12:34
Oντως για fair use μιλαει, αλλα αναφερεται στις τηλεφωνικες συνδιαλεξεις,δεν εχει σχεση με το ποσο κατεβαζει...αν εννοείς αυτο ;)

Είναι απλό. Αν προσέξεις την παράγραφο 6,9 αναφέρεται γενικά στη χρήση των Τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, αρα τηλέφωνο και διαδίκτυο. Δλδ με λίγα λόγια "κύριε αν θέλετε παραπάνω ταχύτητες η να μιλάτε με τις ώρες ή έχετε επιχείρηση χρησιμοποιήστε κάποια άλλη υπηρεσία (δλδ πχ μισθωμένη, ISDN PRA etc)." Προρίζεται δλδ για home use και όχι να του αλλάζουμε τα φώτα ;). Ας μην παραπονιόμαστε συνέχεια για χαμηλές ταχύτητες και καλό θα ήταν να σεβόμαστε και το διπλανό χρήστη ο οποίος δεν θα έπρεπε να περιμένει 1,000,000 ώρες για να δει τα μεϊλ του η μια σελίδα επειδή ο άλλος πρέπει να κατεβάσει μονομιας ότι ταινία και δισκογραφίες καλλιτεχνών υπάρχουν στον κόσμο! Είναι κάτι που θα έπρεπε να εφαρμόζεται εδώ και καιρό από όλες της εταιρίες!!!:cool:

koukou
01-02-07, 12:45
Aν διαβάζατε τον τίτλο του ποστ θα βλέπατε οτι λέει "περιορισμένες ή απεριόριστες κλήσεις"

Δε μιλάμε για download εδώ!
Ούτος ή άλλως ένας λογος για να βάλεις το 2Play ειναι οι κλήσεις(+ιντερνετ)
Αμα ηταν το ιντερνετ εβαζα και της HOL τα 8mbps! με χαμηλότερη τιμή!

Lagman
01-02-07, 13:26
Προρίζεται δλδ για home use και όχι να του αλλάζουμε τα φώτα ;).


[Μπορεί για την forthnet το "home use" να είναι 6 ώρες κλήσεις κάθε μέρα και αφού δεσμεύσει αρκετούς πελάτες για τους χψ λόγους το "home use" να το κάνει 2 ώρες. Κανένας από την τηλεφωνική υποστήριξη δεν διευκρινίζει αυτούς τους όρους ; Γιατί ;

Και πού ξέρω πόσο θα με χρεώσει εάν ξεπεράσω το "home use" ;;

contime
01-02-07, 15:32
[Μπορεί για την forthnet το "home use" να είναι 6 ώρες κλήσεις κάθε μέρα και αφού δεσμεύσει αρκετούς πελάτες για τους χψ λόγους το "home use" να το κάνει 2 ώρες. Κανένας από την τηλεφωνική υποστήριξη δεν διευκρινίζει αυτούς τους όρους ; Γιατί ;

Και πού ξέρω πόσο θα με χρεώσει εάν ξεπεράσω το "home use" ;;
Κατα τη γνωμη μου δε θα επρεπε να ανησυχεις για κατι τετοιο, σε ολες τις υπηρεσιες που αφορουν "απεριοριστη χρηση" υπαρχει και ενα fair use policy προκειμενου να μην χρησιμοποιουνται για επαγγελματικη χρηση, προιοντα τα οποια απευθυνονται σε οικιακους χρηστες. Αυτο ειναι που παει να διαφυλαξει ο ορος του fair use, δεν ειναι τυχαιο οτι τον ιδιο ορο εχει και η τελλας...;)

Είναι απλό. Αν προσέξεις την παράγραφο 6,9 αναφέρεται γενικά στη χρήση των Τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών, αρα τηλέφωνο και διαδίκτυο. Δλδ με λίγα λόγια "κύριε αν θέλετε παραπάνω ταχύτητες η να μιλάτε με τις ώρες ή έχετε επιχείρηση χρησιμοποιήστε κάποια άλλη υπηρεσία (δλδ πχ μισθωμένη, ISDN PRA etc)."
To "παραπανω ταχυτητες" δεν εχει καμια σχεση με αυτο...Αν πληρωνεις 4096 και ολη την ωρα εχεις 256, εχεις καθε νομιμο δικαιωμα ειτε να καταγγειλεις τη συμβαση, ειτε να δηλωσεις βλαβη, δε γινεται να σου πει η forthnet, αμα δε σου αρεσουν τα 256 (τη στιγμη που πληρωνεις 4096), βαλε μισθωμενη...Αλοιμονο,κατι τετοια τα λενε οι οτετζηδες...

Προρίζεται δλδ για home use και όχι να του αλλάζουμε τα φώτα ;). Ας μην παραπονιόμαστε συνέχεια για χαμηλές ταχύτητες και καλό θα ήταν να σεβόμαστε και το διπλανό χρήστη ο οποίος δεν θα έπρεπε να περιμένει 1,000,000 ώρες για να δει τα μεϊλ του η μια σελίδα επειδή ο άλλος πρέπει να κατεβάσει μονομιας ότι ταινία και δισκογραφίες καλλιτεχνών υπάρχουν στον κόσμο! Είναι κάτι που θα έπρεπε να εφαρμόζεται εδώ και καιρό από όλες της εταιρίες!!!:cool:

Απο τη στιγμη που η υπηρεσια ειναι flat rate κανεις δε μπορει να πει σε ενα χρηστη ποσο θα κατεβαζει...Η εταιρεια απο τη δικη της πλευρα πρεπει να λαβει τα καταλληλα μετρα για να λειτουργει σωστα το δικτυο της διαφορετικα ας βγαλει πακετα με ογκοχρεωση...
Απο κει και περα, ολες οι εταιρειες χρησιμοποιουν TS, ιδιαιτερα στις ωρες αιχμης, για να δωσουν προτεραιοτητα εκει που πραγματικα πρεπει και ετσι να αποφευγονται τα προβληματα που αναφερεις παραπανω.Τετοιες καταστασεις λοιπον σαν αυτες που αναφερεις αποκλειεται να δεις ;)

UK_ADSL
01-02-07, 17:39
Το "fair usage policy" σηκώνει γενικά μεγάλη συζήτηση. Πάντως σας παραθέτω η Tiscali τι εννοεί με αυτόν τον όρο και γενικά ισχύει σε πολλές εταιρείες παροχής υπηρεσιών στην Αγγλία και σε διάφορους τομείς.


Tiscali's Fair Usage Policy is designed to make sure your broadband service is quick and reliable whenever you use it.

A very small number of customers use Peer to Peer or file sharing software, which constantly sends and receives video and other very large files, throughout the day. This type of activity uses a lot of bandwidth and can significantly reduce the speed at which other customers can access the internet during peak hours. Approximately 1% of customers use more than 30% of the available bandwidth during peak hours. We don't believe this is fair to the vast majority of our customers.

This fair usage policy automatically identifies the very small number of extremely heavy users and manages their bandwidth only during peak hours (6pm to 11pm Monday to Sunday), to protect the service for all our other customers. Outside peak hours, the use of the internet by these heavy users is unaffected.
We think this is the fairest approach. It protects the quality of service for the vast majority of our customers when they most use the service, while at the same time allowing the extremely heavy users to continue to send and receive without restriction outside of peak hours.

http://www.tiscali.co.uk/products/broadband/fair-usage-policy.html?code=ZZ-NL-11XY

Lagman
14-02-07, 09:48
Κάλεσαν από forthnet και ρώτησαν την κοπέλα μου σχετικά με την υπηρεσία 2play εάν μας ενδιαφέρει ακόμα, γιατί δεν κάνουμε αίτηση κλπ, ανέφερε η κοπέλα μου ότι ο λόγος που δεν προχωράμε την αίτηση είναι διότι μετά από αρκετές τηλεφωνικές προσπάθειες δεν μας διευκρίνισαν τούς όρους. Οι απαντήσεις που έδωσε η υπάλληλος της forthnet ήταν γρήγορές και χωρίς δισταγμούς : είπε ότι μετά τους πρώτους 6 μήνες αν κάνουμε κλήσεις κόστους περισσότερο από 40 ευρω τον μήνα θα τις ΧΡΕΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , για το αν ξεπερνάμε τα 40 θα μπορούμε να καλούμε την forthnet να μάς ενημερώνουνε...

Όποτε απεριόριστές κλήσεις και κοπανιστό αέρα μάς πουλάνε!

Btw τα 4mbps έχουν 80ευρω τον μήνα ή κάνω λάθος ;

king_by_mistake
14-02-07, 15:11
Κάλεσαν από forthnet και ρώτησαν την κοπέλα μου σχετικά με την υπηρεσία 2play εάν μας ενδιαφέρει ακόμα, γιατί δεν κάνουμε αίτηση κλπ, ανέφερε η κοπέλα μου ότι ο λόγος που δεν προχωράμε την αίτηση είναι διότι μετά από αρκετές τηλεφωνικές προσπάθειες δεν μας διευκρίνισαν τούς όρους. Οι απαντήσεις που έδωσε η υπάλληλος της forthnet ήταν γρήγορές και χωρίς δισταγμούς : είπε ότι μετά τους πρώτους 6 μήνες αν κάνουμε κλήσεις κόστους περισσότερο από 40 ευρω τον μήνα θα τις ΧΡΕΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , για το αν ξεπερνάμε τα 40 θα μπορούμε να καλούμε την forthnet να μάς ενημερώνουνε...

Όποτε απεριόριστές κλήσεις και κοπανιστό αέρα μάς πουλάνε!

Btw τα 4mbps έχουν 80ευρω τον μήνα ή κάνω λάθος ;


Μπορεί κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει αυτό? Προβλέπω τρελές αγωγές αν όντως ισχύει, μια που δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο στο συμβόλαιο.

UK_ADSL
14-02-07, 15:41
Κάλεσαν από forthnet και ρώτησαν την κοπέλα μου σχετικά με την υπηρεσία 2play εάν μας ενδιαφέρει ακόμα, γιατί δεν κάνουμε αίτηση κλπ, ανέφερε η κοπέλα μου ότι ο λόγος που δεν προχωράμε την αίτηση είναι διότι μετά από αρκετές τηλεφωνικές προσπάθειες δεν μας διευκρίνισαν τούς όρους. Οι απαντήσεις που έδωσε η υπάλληλος της forthnet ήταν γρήγορές και χωρίς δισταγμούς : είπε ότι μετά τους πρώτους 6 μήνες αν κάνουμε κλήσεις κόστους περισσότερο από 40 ευρω τον μήνα θα τις ΧΡΕΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , για το αν ξεπερνάμε τα 40 θα μπορούμε να καλούμε την forthnet να μάς ενημερώνουνε...

Όποτε απεριόριστές κλήσεις και κοπανιστό αέρα μάς πουλάνε!

Btw τα 4mbps έχουν 80ευρω τον μήνα ή κάνω λάθος ;

Όλα τα λεφτά δηλαδή.:rofl:

Πάντως περίεργο να ισχύει κάτι τέτοιο και να έχει δηλαδή προσδιορισθεί το ποσό των 40 ευρώ σαν το όριο του "fair usage policy". Αυτό πουθενά δεν συμβαίνει στο εξωτερικό απλά όπως και με το internet αν δουν ότι μια υπηρεσία flat rate την ξεσκίζεις συνεχώς (και όχι π.χ. για ένα μόνο μήνα) τότε σου στέλνουν ένα προειδοποιητικό μήνυμα αλλά πριν στο στείλουν σε καμία περίπτωση δεν σε χρεώνουν επιπλέον. Έτσι πιστεύω είναι και το σωστό.

lewton
14-02-07, 16:43
Δεν ισχύει αυτό ρε παιδιά.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Lagman
14-02-07, 17:15
Δεν ισχύει αυτό ρε παιδιά.
Ας σοβαρευτούμε λίγο.


Πώς δεν ισχύει αφού υπάλληλος της forthnet μας το είπε. Μπορείς να το αποδείξεις ότι δεν ισχύει ;
Μάλλον πρέπει να ζητήσουμε διευκρίνηση των όρων από δικηγόρο της forthnet.

lewton
14-02-07, 17:19
Πώς δεν ισχύει αφού υπάλληλος της forthnet μας το είπε. Μπορείς να το αποδείξεις ότι δεν ισχύει ;
Μάλλον πρέπει να ζητήσουμε διευκρίνηση των όρων από δικηγόρο της forthnet.
Από κοτσάνες υπαλλήλων άλλο τίποτα.
Τα γραπτά λένε την αλήθεια, και το 2play δίνει απεριόριστες κλήσεις.


Ρίξε μια ματιά στην υπογραφή της Aria (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=30039). Έτσι όπως πετάς τα ερωτηματικά ξέμπαρκα αποσυντονίζομαι.

gatoulas
14-02-07, 17:31
Οι απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις περιλαμβάνουν κλήσεις προς αριθμούς ΟΤΕ και λοιπών εναλλακτικών παρόχων. Στις δωρεάν κλήσεις δεν συμπεριλαμβάνονται κλήσεις δεδομένων & FAX καθώς και κλήσεις προς μη γεωγραφικούς αριθμούς- δείτε το σχετικό τιμοκατάλογο. Για κλήσεις προς διεθνείς προορισμούς και δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ισχύει ειδικός τιμοκατάλογος.

Δεν ισχύει πουθενά το 80άρι που προαναφέρθηκε ούτε το 40άρι. 39,9 τα 4M με απεριόριστες αστικές/υπεραστικές.
Μήπως αναφέρθηκε σε τέλη ενεργοποίησης (από αύριο 34 ευρά)

karavagos
14-02-07, 22:20
Κάλεσαν από forthnet και ρώτησαν την κοπέλα μου σχετικά με την υπηρεσία 2play εάν μας ενδιαφέρει ακόμα, γιατί δεν κάνουμε αίτηση κλπ, ανέφερε η κοπέλα μου ότι ο λόγος που δεν προχωράμε την αίτηση είναι διότι μετά από αρκετές τηλεφωνικές προσπάθειες δεν μας διευκρίνισαν τούς όρους. Οι απαντήσεις που έδωσε η υπάλληλος της forthnet ήταν γρήγορές και χωρίς δισταγμούς : είπε ότι μετά τους πρώτους 6 μήνες αν κάνουμε κλήσεις κόστους περισσότερο από 40 ευρω τον μήνα θα τις ΧΡΕΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ , για το αν ξεπερνάμε τα 40 θα μπορούμε να καλούμε την forthnet να μάς ενημερώνουνε...

Όποτε απεριόριστές κλήσεις και κοπανιστό αέρα μάς πουλάνε!

Btw τα 4mbps έχουν 80ευρω τον μήνα ή κάνω λάθος ;

Αν έχεις τις απαραίτητες αποδείξεις (γραπτές/ηχογραφημένες), θα σου πρότεινα να προχωρήσεις σε καταγγελία σε όλους τους αρμόδιους φορείς.;)

Lagman
16-02-07, 18:15
Έχω στείλει e-mail και έχω ζητήσει να μου απαντήσουν γραπτώς ελπίζω τον επόμενο μήνα να έχω λάβει απάντηση…

thestria
16-02-07, 18:53
Από κοτσάνες υπαλλήλων άλλο τίποτα.
Τα γραπτά λένε την αλήθεια, και το 2play δίνει απεριόριστες κλήσεις.


Και ο όρος του συμβολαίου σχετικά με τους μέσους χρόνους κλήσεων των οικιακών χρηστών κτλ τι είναι;

Πιστεύεις δηλαδή στα αλήθεια ότι έτσι απλά οι εταιρίες θα χαρίζουν φράγκα στους πελάτες της;

nrg_polini
16-02-07, 19:21
Σε κανεναν εξωτερικο πωλητη θα επεσες. Δεν παιζει το οριο να ειναι 40 Ευρω, και γενικα δεν υπαρχει οριο.

thestria
16-02-07, 19:42
Συνεχίζω να ρωτάω:
Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι τα απεριόριστα θα είναι απεριόριστα;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα προσφέρει ανεξέλεγκτα τζάμπα κλήσεις για ένα κομμάτι ψωμί;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα αχρηστεύσει τα κανονικά προγράμματα τηλεφωνίας που έχει (και εισπράττει από αυτά χοντρά λεφτά) προσφέροντας τζάμπα κλήσεις;

Υπάρχει κάποιος;

Lagman
16-02-07, 20:09
Συνεχίζω να ρωτάω:
Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι τα απεριόριστα θα είναι απεριόριστα;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα προσφέρει ανεξέλεγκτα τζάμπα κλήσεις για ένα κομμάτι ψωμί;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα αχρηστεύσει τα κανονικά προγράμματα τηλεφωνίας που έχει (και εισπράττει από αυτά χοντρά λεφτά) προσφέροντας τζάμπα κλήσεις;

Υπάρχει κάποιος;


Thestria πολύ σωστά το έθεσες. :oneup:
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στα παραπάνω που ανέφερες.
Ο τσάμπας πέθανε που λέμε...

mattv
16-02-07, 21:34
Ούτως ή άλλως τα €40 πάγιο είναι για απεριόριστες κλήσεις σε εθνικά τηλέφωνα. Τα κινητά και τα διεθνή πληρώνονται κανονικά. Οπότε σίγουρα θα βγάζουν τα κάτι παραπάνω ...

nrg_polini
16-02-07, 21:42
Συνεχίζω να ρωτάω:
Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι τα απεριόριστα θα είναι απεριόριστα;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα προσφέρει ανεξέλεγκτα τζάμπα κλήσεις για ένα κομμάτι ψωμί;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα αχρηστεύσει τα κανονικά προγράμματα τηλεφωνίας που έχει (και εισπράττει από αυτά χοντρά λεφτά) προσφέροντας τζάμπα κλήσεις;

Υπάρχει κάποιος;

Εγω το πιστευω. Εννοειται πως δεν μιλαμε για απατεωνες που χρησιμοποιουν τα απεριοριστα για αλλους σκοπους, αλλα για φυσιολογικους χρηστες.

lewton
16-02-07, 21:52
Εγω το πιστευω. Εννοειται πως δεν μιλαμε για απατεωνες που χρησιμοποιουν τα απεριοριστα για αλλους σκοπους, αλλα για φυσιολογικους χρηστες.
Κι εγώ το πιστεύω (ήθελα να το γράψω, μιας και σπάνια συμφωνώ μαζί σου :oops: ).

thestria
17-02-07, 09:18
Εγω το πιστευω. Εννοειται πως δεν μιλαμε για απατεωνες που χρησιμοποιουν τα απεριοριστα για αλλους σκοπους, αλλα για φυσιολογικους χρηστες.
Μήπως ξέρει κανείς όταν μιλάμε για "φυσιολογικούς χρήστες" πόσο είναι το μηνιαίο κόστος αστικών και υπεραστικών κλήσεων;

Εγώ που θεωρώ την οικογένειά μου "φυσιολογική", δεν ξοδεύω τον μήνα πάνω από 10 με 15 ευρώ για τέτοιου είδους κλήσεις.

Άρα, ένα τέτοιο πρόγραμμα για εμένα (τη δεδομένη στιγμή) είναι "υπερβολικό".

Antonis21
17-02-07, 09:47
Συνεχίζω να ρωτάω:
Υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι τα απεριόριστα θα είναι απεριόριστα;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα προσφέρει ανεξέλεγκτα τζάμπα κλήσεις για ένα κομμάτι ψωμί;

Πιστεύει κάποιος ότι μία εταιρία θα αχρηστεύσει τα κανονικά προγράμματα τηλεφωνίας που έχει (και εισπράττει από αυτά χοντρά λεφτά) προσφέροντας τζάμπα κλήσεις;

Υπάρχει κάποιος;

Η τεχνολογια που χρησιμοποιει η forthnet ειναι voip..
Aρα οση ωρα και να μιλας στο τηλ η εταιρια παλι κερδισμενη βγαινει..
Γιατι το voip για αυτους εχει ελαχιστα εξοδα!!
Εχω απεριοριστα αστικα και υπεραστικα και το μηνα μεσο ορο μιλαμε γυρω στις 40 ωρες..

nrg_polini
17-02-07, 12:39
Μήπως ξέρει κανείς όταν μιλάμε για "φυσιολογικούς χρήστες" πόσο είναι το μηνιαίο κόστος αστικών και υπεραστικών κλήσεων;

Εγώ που θεωρώ την οικογένειά μου "φυσιολογική", δεν ξοδεύω τον μήνα πάνω από 10 με 15 ευρώ για τέτοιου είδους κλήσεις.

Άρα, ένα τέτοιο πρόγραμμα για εμένα (τη δεδομένη στιγμή) είναι "υπερβολικό".

Μα φυσικα τα προγραμματα απεριοριστων κλησεων δεν ειναι για ολους. Ομως πολλες οικογενειες με παιδια στην εφηβεια + γυναικα που ταραζουν το τηλεφωνο σιγουρα θα κερδισουν απο το συγκεκριμενο προγραμμα και κανεις δεν θα τους πει οτι ξεπερνουν καποιο οριο.

Antonis21
17-02-07, 12:54
Aπολυτα σωστος....
Το θεμα ειναι αυτη η οικογενεια να μην αρχισει να περνει κινητα!!

UK_ADSL
17-02-07, 12:58
Ρε παιδιά όλες οι flat rate υπηρεσίες λειτουργούν με το "fair usage policy" παντού στον κόσμο. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που οι υπηρεσίες της Forthnet για τις δωρεάν κλήσεις αφορούν οικιακούς συνδρομητές. Δεν είναι λογικό να εμφανίζεται σε έναν αριθμό υπέρογκος ημερήσιος αριθμός κλήσεων και η εταιρία να μην χρεώνει τίποτα (π.χ. επαγγελματική χρήση γραφείου).

Εξάλλου έχει περάσει εδώ και χρόνια η εποχή που οι εταιρίες τηλ/νων έβγαζουν τα έσοδά τους από τις τηλεφωνικές κλήσεις. Αλλού παίζεται το παιχνίδι (broadband, IPTV κλπ) πλέον και εκεί εστιάζουν όλοι οι πάροχοι.

seastavros
19-02-07, 14:22
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω 4νετ εθνικά 24 και ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να χρεώνονται οι κλήσεις παράλληλα και στον ΟΤΕ. Καλώ με προεπιλογή φορέα χωρίς το πρόθεμα 1789 και απο ότι βλέπω στο ίντερνετ όλες οι κλήσεις μου δρομολογούνται στο δίκτυο της 4νετ.
Άκουσα απο ένα φίλο ότι έλαβε λογαρισμό απο ΟΤΕ και ενώ είχε προεπιλογή φορέα μέσω 4νετ οι ίδιες κλήσεις πού έκανε και χρεώθηκε στην 4νετ χρεώθηκαν και στον ΟΤΕ!!!!!!!!!!
Έχετε ακούσει κάτι ανίιστοιχο?

Antonis21
19-02-07, 16:19
Kατι τετοιες που@@ τις κανει ο οτε!!
Και γω το φοβάμαι αυτό αλλα θα το τσεκάρω μόλις ερθει ο λογαριασμός του οτε!!

sexrazat
19-02-07, 16:26
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω 4νετ εθνικά 24 και ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση να χρεώνονται οι κλήσεις παράλληλα και στον ΟΤΕ. Καλώ με προεπιλογή φορέα χωρίς το πρόθεμα 1789 και απο ότι βλέπω στο ίντερνετ όλες οι κλήσεις μου δρομολογούνται στο δίκτυο της 4νετ.
Άκουσα απο ένα φίλο ότι έλαβε λογαρισμό απο ΟΤΕ και ενώ είχε προεπιλογή φορέα μέσω 4νετ οι ίδιες κλήσεις πού έκανε και χρεώθηκε στην 4νετ χρεώθηκαν και στον ΟΤΕ!!!!!!!!!!
Έχετε ακούσει κάτι ανίιστοιχο?

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Απλά υπάρχουν διάφορα είδη κλήσεων (11880, 11850, 801χχχχχ, 901, 13800, 13880 κλπ) που παιρνούν από το δίκτυο του ΟΤΕ, ο εναλλακτικός δεν μπορεί να τα δώσει και χρεώνονται στο λογαριασμό του ΟΤΕ.

Αν έχεις αναλυτικό από τον ΟΤΕ θα το δεις. Αν όχι ζήτα, είναι δωρεάν αλλά πρέπει να πάει ο κάτοχος στον ΟΤΕ γιατί είναι προσωπικά δεδομένα και να υπογράψει αίτηση.

Δεν μπορείς να χρεωθείς για την ίδια κλήση και στον ΟΤΕ και σε εναλλακτικό. Μην ανησυχείς.

seastavros
19-02-07, 17:17
Μακάρι να είναι έτσι. Για τους αριθμούς αυτούς το ξέρω ότι χρεώνονται στον οτε. Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Να στε καλά.

seastavros
24-02-07, 00:29
Ευτυχώς έκανα κλήση στον ΟΤΕ 134 και μου είπαν το υπόλοιπο του λογαριασμού μου και ευτυχώς δεν είχα χρεωθεί κλήσεις!!!!

Antonis21
24-02-07, 01:47
παντως τετοιο λογαριασμο εχω δει με τα ματια μου..
Να εχει ιδιες χρεωσεις ιδια τηλ την ιδια ωρα με τον οτε..
Οχι forthnet ομως!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.