PDA

Επιστροφή στο Forum : ZTE H168N USB Port. Ποια η χρησιμότητα ?



iparout
26-06-13, 17:52
Χαίρετε.

Να κάνω μια ερώτηση καθώς μόλις παρέλαβα το ρούτερ εν αναμονή της αναβάθμισής μου σε VDSL (έχω ADSL HOL προς το παρόν)

Ποιος ο ρόλος της USB port στο συγκεκριμένο ρούτερ ? Έχει print server ? Mπορώ δηλαδή να συνδέσω έναν μη δικτυακό USB εκτυπωτή για να μπορώ να τυπώνω παντού από το δίκτυο ? Έψαξα στο google αλλά δεν βρήκα τίποτα ! Πώς μπορώ να την αξιοποιήσω την USB ?

Thanks ?

picar
03-07-13, 10:02
αυτή η πόρτα(USB) είναι για να συνδεθεί απευθείας με το pc/laptop σου και να εγκαταστήσεις το ZTE σαν Modem στο μηχάνημα σου. δεν έχει απολύτως καμία άλλη χρήση.;)

iparout
03-07-13, 19:10
αυτή η πόρτα(USB) είναι για να συνδεθεί απευθείας με το pc/laptop σου και να εγκαταστήσεις το ZTE σαν Modem στο μηχάνημα σου. δεν έχει απολύτως καμία άλλη χρήση.;)

Μάλιστα... Σύνδεση η οποία γίνεται και με το LAN ! Άχρηστο το USB, δηλαδή... Ευχαριστώ !

geeksada
18-11-13, 16:47
Απο http://enterprise.zte.com.cn/en/products/network_lnfrastructure/cpe/201308/t20130830_405307.html



Multiple USB functions
Its USB port can be connected with USB HDD, Flash Disk or printers to act as file server and print server so that it can easily support configuration backup and restore, file sharing and network shared printing. And it can provide data service backup via 3G dongle.

georgegir
06-03-14, 20:50
Έχει καταφέρει κανείς να δει το usb storage από windows???

poliko_selas
06-03-14, 22:46
Έχει καταφέρει κανείς να δει το usb storage από windows???
Όσο και να προσπάθησα, όχι.

verse
16-03-14, 21:46
Η Hol με το custom firmware επιτρέπει μόνο την ενεργοποίηση του ftp. Οπότε, στο Appication > USB Storage μπορείτε να δείτε ότι έχει αναγνωριστεί ο σκληρός δίσκος. Στο Application > FTP Application μπορείτε να ενεργοποιήσετε το ftp.

Πάραυτα, έχουν εξαφανίσει την ενεργοποίηση file sharing με samba. Έχει βρει κανένας λύση? Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε update το firmware χωρίς να χρειαστούμε τα menu (το έχουν εξαφανίσει και αυτό!)?

blade_
17-03-14, 23:33
κριμα παντως να μη μπορει να χρησιμοποιηθει σωστα.εκτος αν ειναι τραγικη η ταχυτητα του οπως εχω ακουσει σε μερικα router

SomniusX
25-01-15, 21:21
Η Hol με το custom firmware επιτρέπει μόνο την ενεργοποίηση του ftp. Οπότε, στο Appication > USB Storage μπορείτε να δείτε ότι έχει αναγνωριστεί ο σκληρός δίσκος. Στο Application > FTP Application μπορείτε να ενεργοποιήσετε το ftp.

Πάραυτα, έχουν εξαφανίσει την ενεργοποίηση file sharing με samba. Έχει βρει κανένας λύση? Μήπως ξέρει κανείς πως μπορούμε να κάνουμε update το firmware χωρίς να χρειαστούμε τα menu (το έχουν εξαφανίσει και αυτό!)?

που μπορούμε να το βρούμε αυτό το custom firmware .. κι ας είναι wind είτε hol, username + pass και παίζεις..

βοηθήστε χριστιανοί!!!:worthy:

Wagner669
06-02-15, 21:16
Παρελαβα κ εγω το συγκεκριμενο ZTE και αναρωτιεμαι αν μπορω να χρησιμοποιησω την USB και να συνδεσω ενα usb-stick
Ευχαριστω

ilias63
08-02-15, 21:18
Παρελαβα κ εγω το συγκεκριμενο ZTE και αναρωτιεμαι αν μπορω να χρησιμοποιησω την USB και να συνδεσω ενα usb-stick
Ευχαριστω

Application>FTP Application: Enable FTP Server.
Μετά μπορείς να δεις το περιεχόμενο του USB stick με ftp://192.168.2.1

Μακάρι όμως να ήταν δυνατό να λειτουργήσει ο printer server όπως αναφέρεται εδώ ότι παρέχεται: http://enterprise.zte.com.cn/en/products/network_lnfrastructure/cpe/broadband/201312/t20131209_414436.html

pitprok
23-02-15, 06:44
Application>FTP Application: Enable FTP Server.
Μετά μπορείς να δεις το περιεχόμενο του USB stick με ftp://192.168.2.1

Μακάρι όμως να ήταν δυνατό να λειτουργήσει ο printer server όπως αναφέρεται εδώ ότι παρέχεται: http://enterprise.zte.com.cn/en/products/network_lnfrastructure/cpe/broadband/201312/t20131209_414436.html

Δυστυχώς αφού προσπαθώ εδώ και 2 ώρες, εγώ δεν μπορώ να το δω με τίποτα !
Έχω ενεργοποιήσει FTP, DMS και παρ όλα αυτά, τίποτα ! Δοκίμασα 192.168.2.1 , 192.168.1.1 , 192.168.2.254 .... Πουθενά δεν το βρίσκω !
Καμιά ιδέα ?

Skopelos_Island
08-03-15, 04:50
Ακολούθησα τα παραπάνω βήματα μόνο που έθεσα τη διεύθυνση: ftp://192.168.1.254 και μπορώ να δώ τα περιεχόμενα από ένα usb stick που έβαλα στο ρούτερ. Μόνο μειονέκτημα ότι δεν δείχνει ελληνικές γραμματοσειρές!

152087

ΥΓ. Είμαι στη Wind, αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό...

@ ADSLgr.com All rights reserved.