PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

ardi21
04-10-14, 16:02
Eχει δοκιμασει κανεις system restore απο το installation dvd (χωρις να μπει στο λειτουργικο δηλαδη)?

Χρησιμοποιω το acronis χρονια και κανα δυο φορες που χρειαστηκε, εγινε μια χαρα η δουλεια, αλλα τωρα θελω να το ξεφορτωθω. Ειναι αξιοπιστο το tool των win?

sweet dreams
04-10-14, 16:41
Eχει δοκιμασει κανεις system restore απο το installation dvd (χωρις να μπει στο λειτουργικο δηλαδη)?

Χρησιμοποιω το acronis χρονια και κανα δυο φορες που χρειαστηκε, εγινε μια χαρα η δουλεια, αλλα τωρα θελω να το ξεφορτωθω. Ειναι αξιοπιστο το tool των win?

Aν δεν είναι αξιόπιστο το DVD των Windows, τότε ποιο είναι;;; :hmm:

flamelab
04-10-14, 16:50
Eχει δοκιμασει κανεις system restore απο το installation dvd (χωρις να μπει στο λειτουργικο δηλαδη)?

Χρησιμοποιω το acronis χρονια και κανα δυο φορες που χρειαστηκε, εγινε μια χαρα η δουλεια, αλλα τωρα θελω να το ξεφορτωθω. Ειναι αξιοπιστο το tool των win?

Έχω κάνει δύο φορές restore (μια φορά στο δικό μου, μια σε φίλου) απλό dvd, όλα οκ.

tsigarid
04-10-14, 16:50
Eχει δοκιμασει κανεις system restore απο το installation dvd (χωρις να μπει στο λειτουργικο δηλαδη)?

Χρησιμοποιω το acronis χρονια και κανα δυο φορες που χρειαστηκε, εγινε μια χαρα η δουλεια, αλλα τωρα θελω να το ξεφορτωθω. Ειναι αξιοπιστο το tool των win?

Και system restore, και πλήρη επανεγκατάσταση λειτουργικού. Μια χαρά δουλεύουν.

shocked
04-10-14, 17:41
εννοείται πως τα εργαλια της μαμας δουλευουν αψογα.

Manolis_karas
06-10-14, 15:11
Αγόρασα τα Windows 8.1 σε DVD. Πριν ανοίξω το πακέτο, διάβασα τις οδηγίες και γράφει: ".... με τη χρήση των εργαλείων προεγκατάστασης ΟΕΜ....." Από ότι κατάλαβα το DVD απευθύνεται σε εμπόρους ή σε εργαστήρια. Θα μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση εγώ ή θα χρειαστώ έξτρα κωδικούς και εργαλεία εγκατάστασης (Εμπόρου);
Ευχαριστώ.

21706
06-10-14, 16:18
Πού τα πουλάνε αυτά;

sdikr
06-10-14, 16:24
Αγόρασα τα Windows 8.1 σε DVD. Πριν ανοίξω το πακέτο, διάβασα τις οδηγίες και γράφει: ".... με τη χρήση των εργαλείων προεγκατάστασης ΟΕΜ....." Από ότι κατάλαβα το DVD απευθύνεται σε εμπόρους ή σε εργαστήρια. Θα μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση εγώ ή θα χρειαστώ έξτρα κωδικούς και εργαλεία εγκατάστασης (Εμπόρου);
Ευχαριστώ.

Εγκατάσταση μπορείς να κάνεις και εσύ, δεν είναι απαραίτητα τα εργαλεία Oem
Νομικά πάντως σε κάποιον έλεγχο δεν θα είσαι οκ γιατί θα πρέπει η αδεία να δοθεί με νέο υπολογιστή, αν είναι για σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα

onewarmslime
06-10-14, 17:18
Αγόρασα τα Windows 8.1 σε DVD. Πριν ανοίξω το πακέτο, διάβασα τις οδηγίες και γράφει: ".... με τη χρήση των εργαλείων προεγκατάστασης ΟΕΜ....." Από ότι κατάλαβα το DVD απευθύνεται σε εμπόρους ή σε εργαστήρια. Θα μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση εγώ ή θα χρειαστώ έξτρα κωδικούς και εργαλεία εγκατάστασης (Εμπόρου);
Ευχαριστώ.

τι ακριβως αγορασες; εγω ειχα αγορασει τα windows 8 απο τo site της M$ (digital version) και μπορεις να την κανεις οτι θες. απλως βαζεις το cd και εγκαθίσταται οπως ολα τα windows (απλώς πρεπει να τα εχεις μονο σε ενα pc την φορά). Αν δεν πήρες την ΟΕΜ εκδοση (γνωστη ως system builder) δε θα εχεις ουτε νομικο ουτε πρακτικο ζητημα

shocked
06-10-14, 18:51
λογικα είναι αδεια από κανα πλαισιο και λοιπα μαγαζια.
δεν θα εχεις κανενα πρόβλημα, κανε την εγκατασταση όπως ξερεις, εισαγωγή dvd, επανεκινηση, κλπ. κλπ.

Manolis_karas
06-10-14, 21:11
Μόλις αγόρασα καινούργιο Η/Υ,

http://www.adslgr.com/forum/threads/838815-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-Laptop

αλλά τα win, τα έδινε πολύ ακριβότερα, από εκεί που τα πήρα. Αγόρασα από ιντερνετικό ελληνικό κατάστημα τα Win 8.1 ΟΕΜ.
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, θα σας ενημερώσω πως πήγε η εγκατάσταση. Θα τα βάλω σε μερικές ημέρες, όλο το πακέτο προρίζεται για δώρο στη σύζυγο.

cranky
06-10-14, 21:43
λογικα είναι αδεια από κανα πλαισιο και λοιπα μαγαζια.
Απ' όσο ξέρω, DSP πουλάνε αυτοί.

Manolis_karas
06-10-14, 22:00
SPD παράγγειλα (τηλεφωνικά), OEM ήρθε. Αν η μόνη διαφορά είναι ότι τα ΟΕΜ προορίζονται για καινούργιο Η/Υ, τα κρατώ, αλλοιώς αρχίζουν οι μπελάδες.

cranky
06-10-14, 22:08
Για καινούργιους προορίζονται, μήν ανησυχείς.

sweet dreams
06-10-14, 22:09
SPD παράγγειλα (τηλεφωνικά), OEM ήρθε. Αν η μόνη διαφορά είναι ότι τα ΟΕΜ προορίζονται για καινούργιο Η/Υ, τα κρατώ, αλλοιώς αρχίζουν οι μπελάδες.

Ti είναι το SPD;; Άδειες. (http://www.microsoft.com/hellas/LicensingPolicy/default.aspx) Για οικιακή χρήση δεν έχεις πρόβλημα.

leros2004
07-10-14, 12:29
Windows 8 vs Leros2004 : 1-0
Το ΣΚ είπα να περάσω για βασικό λειτουργικό τα win8.1 64bit Pro (Αυθεντικά ακαδημαικη έκδοση),
Όλα σχετικά καλά στην εγκατάσταση .. αν εξαιρέσεις ότι δεν περνούσαν με τη καμία απο φλασάκι, οποτε εφτιαξα ενα δισκακι και ολα οκ ....

Από εκεί και πέρα τα έστησα όλα καλά, αλλά είχα τη φαεινή ιδέα να βάλω τον media center.....
Έχω κωδικό αυθεντικό δωρεάν απο την προσφορα που το είχε κάνει η Microsoft (2012), αλλά δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ....

Εγκατάσταση ολα οκ, στην επανεκκίνηση ομως , εμφανίζει οτι τα windows δεν ειναι ενεργοποιημένα... και αρνούνται να δεχθούν είτε το serial των windows είτε το serial του Media center....
Σε προσπάθεια ενεργοποίησης τηλεφωνικά .. τζίφος, στο τελος της διαδικασίας το ηχογραφημένο μήνυμα αναφέρει ότι ισως εχω πέσει θυμα παράνομου λογισμικού....

Σε επικοινωνία με microsoft μου είπαν ότι πρέπει να βάλω πρώτα τα windows 8 να ενεργοποιήσω το media center και μετα να αναβαθμισω σε 8.1

Οπότε ξανα μανά όλα απο την αρχή ... Καινούργιο δισκάκι καινούργια εγκατάσταση, αλλά πάλι τζίφος.... το ίδιο ακριβως αποτέλεσμα με τα windows 8.1

:help::help:

sweet dreams
07-10-14, 12:36
Windows 8 vs Leros2004 : 1-0
Το ΣΚ είπα να περάσω για βασικό λειτουργικό τα win8.1 64bit Pro (Αυθεντικά ακαδημαικη έκδοση),
Όλα σχετικά καλά στην εγκατάσταση .. αν εξαιρέσεις ότι δεν περνούσαν με τη καμία απο φλασάκι, οποτε εφτιαξα ενα δισκακι και ολα οκ ....

Από εκεί και πέρα τα έστησα όλα καλά, αλλά είχα τη φαεινή ιδέα να βάλω τον media center.....
Έχω κωδικό αυθεντικό δωρεάν απο την προσφορα που το είχε κάνει η Microsoft (2012), αλλά δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ....

Εγκατάσταση ολα οκ, στην επανεκκίνηση ομως , εμφανίζει οτι τα windows δεν ειναι ενεργοποιημένα... και αρνούνται να δεχθούν είτε το serial των windows είτε το serial του Media center....
Σε προσπάθεια ενεργοποίησης τηλεφωνικά .. τζίφος, στο τελος της διαδικασίας το ηχογραφημένο μήνυμα αναφέρει ότι ισως εχω πέσει θυμα παράνομου λογισμικού....

Σε επικοινωνία με microsoft μου είπαν ότι πρέπει να βάλω πρώτα τα windows 8 να ενεργοποιήσω το media center και μετα να αναβαθμισω σε 8.1

Οπότε ξανα μανά όλα απο την αρχή ... Καινούργιο δισκάκι καινούργια εγκατάσταση, αλλά πάλι τζίφος.... το ίδιο ακριβως αποτέλεσμα με τα windows 8.1

:help::help:

Τι κωδικό έχεις;;; των 8 ή των 8.1;;;

sktheo
07-10-14, 12:36
Windows 8 vs Leros2004 : 1-0
Το ΣΚ είπα να περάσω για βασικό λειτουργικό τα win8.1 64bit Pro (Αυθεντικά ακαδημαικη έκδοση),
Όλα σχετικά καλά στην εγκατάσταση .. αν εξαιρέσεις ότι δεν περνούσαν με τη καμία απο φλασάκι, οποτε εφτιαξα ενα δισκακι και ολα οκ ....

Από εκεί και πέρα τα έστησα όλα καλά, αλλά είχα τη φαεινή ιδέα να βάλω τον media center.....
Έχω κωδικό αυθεντικό δωρεάν απο την προσφορα που το είχε κάνει η Microsoft (2012), αλλά δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ....

Εγκατάσταση ολα οκ, στην επανεκκίνηση ομως , εμφανίζει οτι τα windows δεν ειναι ενεργοποιημένα... και αρνούνται να δεχθούν είτε το serial των windows είτε το serial του Media center....
Σε προσπάθεια ενεργοποίησης τηλεφωνικά .. τζίφος, στο τελος της διαδικασίας το ηχογραφημένο μήνυμα αναφέρει ότι ισως εχω πέσει θυμα παράνομου λογισμικού....

Σε επικοινωνία με microsoft μου είπαν ότι πρέπει να βάλω πρώτα τα windows 8 να ενεργοποιήσω το media center και μετα να αναβαθμισω σε 8.1

Οπότε ξανα μανά όλα απο την αρχή ... Καινούργιο δισκάκι καινούργια εγκατάσταση, αλλά πάλι τζίφος.... το ίδιο ακριβως αποτέλεσμα με τα windows 8.1

:help::help:

Τσέκαρε τον σκληρο δισκο για κρυφο partition. Τα 7αρια δημιουργουν κρυφο 100ΜB και τα 8αρια 350ΜΒ.

leros2004
07-10-14, 12:54
Τι κωδικό έχεις;;; των 8 ή των 8.1;;;
Αν εννοείς κωδικό του media center λογικά των 8.0 , 2012 δεν πρέπει να υπήρχαν τα 8.1
Για τα windows έχω διαφορετικό serial για τα 8 και διαφορετικό για τα 8.1 (Η ενεργοποίηση τους και των 2 γίνεται μαι χαρά και αναγνωριζέται, με το που περνάω το media center βουρλίζονται )



Τσέκαρε τον σκληρο δισκο για κρυφο partition. Τα 7αρια δημιουργουν κρυφο 100ΜB και τα 8αρια 350ΜΒ.

Μιλάς με γρίφους γέροντα ..... :p
Κάθε φορά που τα εγκαθιστούσα άφηνα πίσω μου καθαρή γη (Κατάργηση Partition και ολα καθαρά τακτοποιημένα)

sweet dreams
07-10-14, 16:13
(Η ενεργοποίηση τους και των 2 γίνεται μαι χαρά και αναγνωριζέται, με το που περνάω το media center βουρλίζονται )


Ασ' το να πάει στην ευχή για media center :whip: :p

Dimitris12
07-10-14, 21:27
Το κλειδί της προσφοράς για το media center έπρεπε να ενεργοποιηθεί πρώτη φορά μέχρι 31/1/13.

sktheo
08-10-14, 20:25
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sktheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσέκαρε τον σκληρο δισκο για κρυφο partition. Τα 7αρια δημιουργουν κρυφο 100ΜB και τα 8αρια 350ΜΒ.

Μιλάς με γρίφους γέροντα ..... :p
Κάθε φορά που τα εγκαθιστούσα άφηνα πίσω μου καθαρή γη (Κατάργηση Partition και ολα καθαρά τακτοποιημένα)[/QUOTE]

Τα "ξηλωνες" θες να πεις...

shocked
09-10-14, 09:37
(μια ερωτηση απλα για να σιγουρευτω)
θελω να κανω φορματ σε πσ φιλου, εχει OEM 8 home prem 64 bit.
εχω βρει το κλειδι εγκαταστασης, μπορει να γινει περασμα 8 hom prem 32 bit ε?

ρωταω γιατι η εκδοση που θελω να περασω ειναι απο μουλτιραμα και αυτή που εχει το λαπτοπ του είναι της HP.

(θα χρησιμοποιουσα το recovery partition που εχει, αλλα από την μανα ειχε 64bit με μονο 3gb ραμ με αποτέλεσμα να σερνεται ελαφρα το εργαλειο)

maarinos
09-10-14, 22:28
Έχω αυτήν την μητρηκή rev 2.0 (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3347#ov)
Έχει drivers μέχρι τα win7 64bit θα κάνουν για Win8.1 64bit??

sweet dreams
09-10-14, 22:34
Έχω αυτήν την μητρηκή rev 2.0 (http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3347#ov)
Έχει drivers μέχρι τα win7 64bit θα κάνουν για Win8.1 64bit??

Τρέξε τον οδηγό αναβάθμισης (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/upgrade-from-windows-vista-xp-tutorial)για να είσαι σίγουρος.

maarinos
09-10-14, 22:44
Γράφει δεν υποστηρίζει Secure Boot
Έχω περάσει τα 8,1

sweet dreams
09-10-14, 22:50
Γράφει δεν υποστηρίζει Secure Boot
Έχω περάσει τα 8,1

Που τα έχεις περάσει, δεν κατάλαβα.

maarinos
09-10-14, 22:51
Τα εγκατέστησα

sweet dreams
09-10-14, 22:54
Τα εγκατέστησα

Τότε κάνε ενημερώσεις και θα δείς τι drivers σου λείπουν για να τους βάλεις χειροκίνητα.

cranky
09-10-14, 22:54
Ε, αφού τα πέρασες, δεν μπορείς να δείς αν δουλεύουν όλα τα υποσυστήματα ; :what:

maarinos
09-10-14, 23:05
Στη διαχείριση συσκευών δεν βλέπω κάποιο θαυμαστικό, δηλαδή δεν λείπει κάποιος driver.
Μόνο την κάρτα γραφικών πέρασα τον catalyst.

cranky
09-10-14, 23:09
Κομπλέ εόσαι, τότε. :oneup:

CoOliO1987
10-10-14, 00:03
Καλησπέρα..Σκέφτομαι να πάω σε windows 8.1 από τα 7 ultimate που έχω..Ποια έκδοση θα μου προτείνατε μιας και είναι πολλές??

flamelab
10-10-14, 00:03
Καλησπέρα..Σκέφτομαι να πάω σε windows 8.1 από τα 7 ultimate που έχω..Ποια έκδοση θα μου προτείνατε μιας και είναι πολλές??

Windows 8.1 x64 pro.

CoOliO1987
10-10-14, 00:06
Τι διαφορά παίζει με τις εκδόσεις Ν?

flamelab
10-10-14, 00:07
Τι διαφορά παίζει με τις εκδόσεις Ν?

Σχεδόν καμιά

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/n-editions


Αυτή η έκδοση N των Windows 8.1 περιλαμβάνει την ίδια λειτουργικότητα με τα Windows 8.1, με εξαίρεση το γεγονός ότι δεν περιλαμβάνει ορισμένες τεχνολογίες σχετικές με πολυμέσα (Windows Media Player, Μουσική, Βίντεο, Skype). Επομένως, θα χρειαστείτε λογισμικό από τη Microsoft ή κάποιον τρίτο, για να αναπαράγετε ή να δημιουργείτε CD ήχου, αρχεία πολυμέσων και DVD βίντεο, να μεταδίδετε μουσική σε ροή, να τραβάτε και να αποθηκεύετε φωτογραφίες και να χρησιμοποιείτε μια κάμερα Web.

cranky
10-10-14, 00:10
Δεν έχουν Windows Media Cemter (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/n-editions).

CoOliO1987
10-10-14, 00:12
Πρέπει να έχω windows 8 για να πάω σε 8.1 η γίνεται απευθείας από τα 7 που έχω?

onewarmslime
10-10-14, 00:14
Σχεδόν καμιά

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/n-editions

δεν ξερω τι εννοει αυτό αλλα το λαπτοπ που πήραν οι γονείς μου από τα public (που ειχε 8.1 προεγκατεστημένα) είχε και "μουσική", και media player, και "βίντεο", και, το πιο σημαντικό ίσως, skype. Οπότε δεν ξέρω τι εννοεί αυτο το λινκ αλλα σε κάθε περίπτωση μπορείς να κατεβάσεις το skype δεν σε εμποδίζει κανείς (επαναλαμβάνω στο δικό μου ήταν προεγκατεστημένο...)

flamelab
10-10-14, 00:17
δεν ξερω τι εννοει αυτό αλλα το λαπτοπ που πήραν οι γονείς μου από τα public (που ειχε 8.1 προεγκατεστημένα) είχε και "μουσική", και media player, και "βίντεο", και, το πιο σημαντικό ίσως, skype. Οπότε δεν ξέρω τι εννοεί αυτο το λινκ αλλα σε κάθε περίπτωση μπορείς να κατεβάσεις το skype δεν σε εμποδίζει κανείς (επαναλαμβάνω στο δικό μου ήταν προεγκατεστημένο...)

Αν δεν είχαν "N", τοτε ναι, λογικο να ηταν μεσα ήδη.

- - - Updated - - -


Πρέπει να έχω windows 8 για να πάω σε 8.1 η γίνεται απευθείας από τα 7 που έχω?

Ναι, μπορείς να κανεις upgrade από πάνω. Αλλά κρατα backup γενικώς, δεν ξερω αν μπορεί να γίνει απροβληματιστα. Δες το Upgrade Assistant πρωτα. (http://go.microsoft.com/fwlink/p/?LinkId=261871)

CoOliO1987
10-10-14, 00:19
Δεν μπορώ καθαρά να κάνω format και να περάσω με την 1η τα 8.1?

flamelab
10-10-14, 00:26
Mπορείς.

CoOliO1987
10-10-14, 00:27
Έγινε..Ευχαριστώ πολύ!!!

cranky
10-10-14, 00:28
Ίσως έχεις πρόβλημα με την ενεργοποίηση.

Δές εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/741326-Windows-8-1?p=5510388#post5510388).

CoOliO1987
10-10-14, 00:39
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω..Θα δω διαφορά με την αλλαγή?Ταχύτητα?Προτείνετε να πάω στα 8.1 η να μείνω στα 7?

Manolis_karas
10-10-14, 19:12
Αγόρασα τα Windows 8.1 σε DVD. Πριν ανοίξω το πακέτο, διάβασα τις οδηγίες και γράφει: ".... με τη χρήση των εργαλείων προεγκατάστασης ΟΕΜ....." Από ότι κατάλαβα το DVD απευθύνεται σε εμπόρους ή σε εργαστήρια. Θα μπορέσω να κάνω την εγκατάσταση εγώ ή θα χρειαστώ έξτρα κωδικούς και εργαλεία εγκατάστασης (Εμπόρου);Ευχαριστώ.
Τα εγκατέστησα χθες. Αρκετά εύκολα, αν και είχα να εγκαταστήσω Windows πολλά χρόνια. Εκείνο που δεν μου άρεσε είναι ότι όσο πάνε και σου αφαιρούν δυνατότητες επιλογής στις ρυθμίσεις, εκτός για το χρώμα και την εμφάνιση που πολυασχολούνται.

sktheo
11-10-14, 00:40
Κάτι τελευταίο που ξέχασα να ρωτήσω..Θα δω διαφορά με την αλλαγή?Ταχύτητα?Προτείνετε να πάω στα 8.1 η να μείνω στα 7?

Αναλογα για τη χρηση το θελεις.
Εγω ειδα διαφορα στην ταχυτητα.
Τα win7 τα εχω σε ενα partition και τα boot-αρω σπανια και βλεπω οτι ειναι αργα σε σχεση με τα 8.1...

CoOliO1987
11-10-14, 00:54
Η χρήση που κάνω είναι..Chrome 7-10 καρτέλες,skype & utorrent!!!Σε καθημερινή βάση και έχω συστηματάκι s1155

leros2004
11-10-14, 01:10
Η χρήση που κάνω είναι..Chrome 7-10 καρτέλες,skype & utorrent!!!Σε καθημερινή βάση και έχω συστηματάκι s1155

Έχω την αίσθηση ότι εκμεταλλεύονται καλύτερα τον ssd δίσκο μου και κάνουν καλύτερη διαχείριση της μνήμης ραμ, επίσης πέταξε το utorrent και δοκίμασε το tixati

CoOliO1987
11-10-14, 01:29
Οπότε και προτείνεις να καταφύγω σε 8.1?Τώρα βλέπω και το tixati

@ ADSLgr.com All rights reserved.