PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

man with no name
04-12-14, 11:47
Μια ερώτηση σχετικά με το page file,τι είναι προτιμότερο να το αφήσω να το διαχειρίζονται τα windows ή να κάνω κάποιες αλλαγές χειροκίνητα;
Ο υπολογιστής διαθέτει 4gb μνήμη.

Caret
04-12-14, 12:13
Μια ερώτηση σχετικά με το page file,τι είναι προτιμότερο να το αφήσω να το διαχειρίζονται τα windows ή να κάνω κάποιες αλλαγές χειροκίνητα;
Ο υπολογιστής διαθέτει 4gb μνήμη.

Να μην το καταργήσεις. Απλά βάλε το να μην μεταβάλλεται αλλά να παραμένει σταθερό. Αν έχεις χώρο, κάνε το 4gb.

man with no name
04-12-14, 12:22
Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος,στην χειροκίνητη επίλογη τι τιμές να δώσω σε "αρχική" και ¨μέγιστη"

flamelab
04-12-14, 12:37
Μια ερώτηση σχετικά με το page file,τι είναι προτιμότερο να το αφήσω να το διαχειρίζονται τα windows ή να κάνω κάποιες αλλαγές χειροκίνητα;
Ο υπολογιστής διαθέτει 4gb μνήμη.

Αρχική και μέγιστη 4096 (και τα δυο το ίδιο). Αν έχεις δεύτερο σκληρό δίσκο, δήλωσέ το εκεί και μηδέν (στον δίσκο συστήματος).

man with no name
04-12-14, 12:44
Σε ευχαριστώ πολύ.
Πληροφοριακά και μόνο δεν είναι καλύτερα να το ορίσω στον ssd ή δεν παίζει κανένα ρόλο;

flamelab
04-12-14, 13:06
Σε ευχαριστώ πολύ.
Πληροφοριακά και μόνο δεν είναι καλύτερα να το ορίσω στον ssd ή δεν παίζει κανένα ρόλο;

Ποτέ στον SSD οτιδήποτε κάνει random εγγραφές ή/και πολλές εγγραφές. Ρίξε το pagefile στον δεύτερο, να δες πως το εχω εγω

147975

man with no name
04-12-14, 13:12
Ωραίος :oneup:

apsogos
04-12-14, 13:27
αν εχεις ενα δισκο κλασσικο sata των 7200στροφων ας πουμε ,τι ειναι για καλυτερη αποδοση με 4 gb?4096 και 4096 σταθερο στο C?

sweet dreams
04-12-14, 17:32
αν εχεις ενα δισκο κλασσικο sata των 7200στροφων ας πουμε ,τι ειναι για καλυτερη αποδοση με 4 gb?4096 και 4096 σταθερο στο C?

Aν δεν έχεις πρόβλημα, άφησε το στην αυτόματη διαχείριση.

blade_
04-12-14, 19:45
Δεν μας λες και τη μάρκα του SSD που αποδήμησε εις Κύριον για να έχουμε μια εικόνα για τους κατασκευαστές;
[οποιαδήποτε πρόσθετη πληροφορία -π.χ. ημερομηνία αγοράς, χρήση, written data κλπ- ευπρόσδεκτη]

kingston 3k.δεν ελεγχε το δισκο συχνα το χειριστης,οποτε δε ξερω μηπως ειχε δειξει σημαδια.ο ετερος παντως που εγω,ζει και βασιλευει..χρησιμοποιω το hd sentinel.να κοιταξω και κατι αλλο?

sweet dreams
04-12-14, 19:58
kingston 3k.δεν ελεγχε το δισκο συχνα το χειριστης,οποτε δε ξερω μηπως ειχε δειξει σημαδια.ο ετερος παντως που εγω,ζει και βασιλευει..χρησιμοποιω το hd sentinel.να κοιταξω και κατι αλλο?

Aυτά.

http://www.kingston.com/us/support/technical/sandforce_ssd_toolbox

http://ssd-life.com/

blade_
04-12-14, 20:25
Aυτά.

http://www.kingston.com/us/support/technical/sandforce_ssd_toolbox

http://ssd-life.com/

:oneup:

biggeo65
04-12-14, 23:07
Μια ερώτηση σχετικά με το page file,τι είναι προτιμότερο να το αφήσω να το διαχειρίζονται τα windows ή να κάνω κάποιες αλλαγές χειροκίνητα;
Ο υπολογιστής διαθέτει 4gb μνήμη.

Page file πρέπει να υπάρχει και στον δίσκο συστήματος. Οι λόγοι αναφέρονται στο μήνυμα #34 (http://www.adslgr.com/forum/threads/584326-SSD-tips-tweaks-trim-support-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-firmware?p=4522458#post4522458)
Κάνε τις ρυθμίσεις όπως παρακάτω:

Αφού ανοίξεις το παράθυρο Αλλαγής του Page File

Α) Στο παράθυρο που θα ανοίξει,αν ο C: είναι ο SSD τον επιλέγεις
κι έχεις τις ρυθμίσεις όπως στην φωτό
148011

B) Eπιλέγεις τον μηχανικό δίσκο,που θέλεις να είναι το αρχείο σελιδοποίησης ( D: )
κι έχεις τις ρυθμίσεις όπως στην φωτό
148012

vgiozo
04-12-14, 23:11
Υπάρχουν προτεινόμενες ρυθμίσεις για ταμπλέτες, για βελτιστοποίηση της λειτουργίας και απόδοσης του eMMC (πχ το indexing να το απενεργοποιήσω; )κι εξοικονομηση πόρων;

Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι...

skel
09-12-14, 17:52
Με υποστήριξη αρχείων mkv πλέον τα Windows 8.1 (http://gr.pcmag.com/mkv/15071/news/me-uposterixe-arkheion-mkv-pleon-ta-windows-81)

apsogos
10-12-14, 17:30
Με υποστήριξη αρχείων mkv πλέον τα Windows 8.1 (http://gr.pcmag.com/mkv/15071/news/me-uposterixe-arkheion-mkv-pleon-ta-windows-81)

Τέλεια!ευχαριστούμε για το link!

vgiozo
10-12-14, 23:05
Με υποστήριξη αρχείων mkv πλέον τα Windows 8.1 (http://gr.pcmag.com/mkv/15071/news/me-uposterixe-arkheion-mkv-pleon-ta-windows-81)

Αναβαθμίστηκε χθες η μετρο-εφαρμογή Video της μικρομαλακής και λειτουργεί άψογα (να μην ήταν και τόσο στενά δεμένη με την ιστοσελίδα xbox)

rexdimos
10-12-14, 23:51
χρειαζεται να κανουμε κατι για να εχουμε πλεον mkv με τα 8.1 η θα ερθει καποια ενημερωση?

Morx
11-12-14, 12:57
ηρθε αυτοματα.

σε μενα προσωπικα αλλαξε και ο συσχετισμος με τα αρχεια .mkv η για να ειμαι πιο σωστος, οταν πηγα να ανοιξω μια ταινια με ρωτησε με ποιο προγραμμα θελω να εκτελεστει.

Διαλεξα το MPCHC ωστοσο :lol:
Δεν υπαρχει πισωγυρισμα . -

-21grams
11-12-14, 13:32
Διάλεξα το MPCHC ωστόσο :lol:
Δεν υπάρχει πισωγύρισμα .&-
Αυτό δα έλειπε να επιστρέψουμε στα σκουπίδια!

Comicfan
11-12-14, 15:41
ηρθε αυτοματα.

σε μενα προσωπικα αλλαξε και ο συσχετισμος με τα αρχεια .mkv η για να ειμαι πιο σωστος, οταν πηγα να ανοιξω μια ταινια με ρωτησε με ποιο προγραμμα θελω να εκτελεστει.

Διαλεξα το MPCHC ωστοσο :lol:
Δεν υπαρχει πισωγυρισμα . -

Όποιος δούλευε με mkv έκανε τη δουλεια του με άλλο τρόπο, δεν υπάρχει λόγος να γυρίσουμε στο WMP...

rexdimos
12-12-14, 00:29
παντως σε εμενα εκανα τις τελευταιες αναβαθμισεις και με τον windows media player mkv δεν παιζει αν θελω να βαλω υποτιτλο κατεβασα τα lav filters και μπορω να συγχρονισω αν απο την αλλη μερια βαλω codecs απο το codecguide παιζει κανονικα και το windows media player και ολα τον λογο δεν τον ξερω φυσικα

Morx
12-12-14, 01:05
H ο εγκεφαλος μου ειναι τελειως πουρε λογω κουρασης, η δεν διατυπωσες την τεραστια προταση σου σωστα.

Δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα το προβλημα σου.

rexdimos
12-12-14, 09:24
και ο δικοσ μου μαλλον το ιδιο ηταν:lol:

ειναι απλο ειπαν παραπανω οτι πλεον υπαρχει υποστηριξη απο την microsoft για mkv αρχεια με υποτιτλους

σε εμενα αυτο δεν λειτουργησε δηλαδη ενω εκανα ολες τις αναβαθμισεις σωστα

mkv αρχειο με υποτιτλους δεν παιζει μεσω του windows media player

αφηνω στην ακρη την δυνατοτητα επεξεργασιας υποτιτλων που ουτε αυτο δουλευει

αν κατεβασω οπως εκανα ανεκαθεν codecs τοτε ολα δουλεευουν σωστα

απλα αναρωτηθηκα αν εκανα κατι λαθος εγω

minas
12-12-14, 12:18
και ο δικοσ μου μαλλον το ιδιο ηταν:lol:

ειναι απλο ειπαν παραπανω οτι πλεον υπαρχει υποστηριξη απο την microsoft για mkv αρχεια με υποτιτλους

σε εμενα αυτο δεν λειτουργησε δηλαδη ενω εκανα ολες τις αναβαθμισεις σωστα

mkv αρχειο με υποτιτλους δεν παιζει μεσω του windows media player

αφηνω στην ακρη την δυνατοτητα επεξεργασιας υποτιτλων που ουτε αυτο δουλευει

αν κατεβασω οπως εκανα ανεκαθεν codecs τοτε ολα δουλεευουν σωστα

απλα αναρωτηθηκα αν εκανα κατι λαθος εγω

Ανεξάρτητα από τα codecs για την αποκωδικοποίηση του βίντεο, ο media player χρειαζόταν και τρόπο να διαβάζει το container (mkv). Πλέον το τελευταίο το κάνει, αλλά ακόμα χρειάζεται codecs για να παίξει το βίντεο.

rexdimos
12-12-14, 13:58
aaaa μαλιστα οποτε δεν εκανα κατι λαθος χρειαζονται ακομα τα codecs

αλλα τοτε και πριν απο αυτο με τα ιδια codecs επεζε κανονικα ποια καινοτομια κανανε αφου και παλι πρεπει να εχουμε codecs ?

minas
12-12-14, 15:55
aaaa μαλιστα οποτε δεν εκανα κατι λαθος χρειαζονται ακομα τα codecs

αλλα τοτε και πριν απο αυτο με τα ιδια codecs επεζε κανονικα ποια καινοτομια κανανε αφου και παλι πρεπει να εχουμε codecs ?

Όπως κάποια στιγμή o Windows explorer άρχισε να καταλαβαίνει και να ανοίγει τα .zip, έτσι πλέον o Media player καταλαβαίνει και ανοίγει τα .mkv . Το τι να κάνει στο περιεχόμενο, εξαρτάται από codecs :)

Morx
13-12-14, 12:12
Υποστηριξη για mkv playback εβαλαν!
Το αν θα παιρνει το αρχειακι .srt με υποτιτλους να το ενσωματωσει στο overlay της ταινιας, δεν το εφτιαξαν ακομα.

Αυτη ειναι η διαφορα, επομενως θες external codecs. Δωρον αδωρον, τι να λεμε τωρα.

...back to MPC-HC ... ανεκαθεν χρονια τωρα. Moving on!

skel
13-12-14, 14:19
το Metro Media Player Pro (http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/metro-media-player-pro/5fbd911f-b4bd-4e70-aff7-7d9a8783eab7) αναφέρει πως υποστηρίζει srt και mkv

απο την άλλη θα μου πεις υπάρχουν καλύτεροι Players !

Morx
13-12-14, 16:36
Απο την αλλη υπαρχουν ΠΟΛΥ καλυτεροι Players! :lol:

cool11
15-12-14, 14:19
Υπαρχουν δυνατοτητες text-to-speech ενσωματωμενες στα windows 8.1?
Να μπορω να κατεβασω γλωσσες, και να μου κανει αναγνωση κειμενου;

(στο mac κατεβαζω γλωσσες, και επιλεγοντας ενα κειμενο και πατωντας συνδυασμο πληκτρων που εχω ορισει, μου διαβαζει το κειμενο)

- - - Updated - - -

Πολλά ζητάω μάλλον απο τα windows...

Comicfan
15-12-14, 15:14
Υπαρχουν δυνατοτητες text-to-speech ενσωματωμενες στα windows 8.1?
Να μπορω να κατεβασω γλωσσες, και να μου κανει αναγνωση κειμενου;

(στο mac κατεβαζω γλωσσες, και επιλεγοντας ενα κειμενο και πατωντας συνδυασμο πληκτρων που εχω ορισει, μου διαβαζει το κειμενο)

- - - Updated - - -

Πολλά ζητάω μάλλον απο τα windows...

Μόνο με λογισμικό από τρίτους γίνεται κάτι τέτοιο στα Windows...

vgiozo
15-12-14, 15:14
Υπαρχουν δυνατοτητες text-to-speech ενσωματωμενες στα windows 8.1?
Να μπορω να κατεβασω γλωσσες, και να μου κανει αναγνωση κειμενου;

(στο mac κατεβαζω γλωσσες, και επιλεγοντας ενα κειμενο και πατωντας συνδυασμο πληκτρων που εχω ορισει, μου διαβαζει το κειμενο)

- - - Updated - - -

Πολλά ζητάω μάλλον απο τα windows...

To έψαξες καθόλου πέραν της ερώτησης;

Υπάρχουν οι λειτουργίες/προγράμματα Accessibility που περιλαμβάνουν Narrator, αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιε΄ς γλώσσες υποστηρίζονται
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/hear-text-read-aloud-narrator#1TC=windows-8
http://www.microsoft.com/enable/products/chartwindows.aspx

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ


Narrator is available in English (United States, United Kingdom, and India), French, Italian, German, Japanese, Korean, Mandarin (Chinese Simplified and Chinese Traditional), Cantonese (Chinese Traditional), Spanish (Spain and Mexico), Polish, Russian, and Portuguese (Brazil).

cool11
15-12-14, 15:21
To έψαξες καθόλου πέραν της ερώτησης;

Υπάρχουν οι λειτουργίες/προγράμματα Accessibility που περιλαμβάνουν Narrator, αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιε΄ς γλώσσες υποστηρίζονται
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/hear-text-read-aloud-narrator#1TC=windows-8
http://www.microsoft.com/enable/products/chartwindows.aspx

Ειχα διαβασει για το Narrator αλλα δεν μου φανηκε για ευχρηστη διαδικασια.

akilleas
23-12-14, 19:33
Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς το reset to factory defaults των Windows;
Λέω να το κάνω αντί του κλασσικού φορμάτ.
Λέτε να έχει τα ίδια αποτελέσματα;
Θέλω να φρεσκάρω λίγο το PC γιατί μου κάνει όλο κουλά.

sdikr
23-12-14, 20:35
Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς το reset to factory defaults των Windows;
Λέω να το κάνω αντί του κλασσικού φορμάτ.
Λέτε να έχει τα ίδια αποτελέσματα;
Θέλω να φρεσκάρω λίγο το PC γιατί μου κάνει όλο κουλά.

Προσωπικά δεν μου άρεσε, στην ουσία κρατάει αρχεία κλπ, αλλά μετά σου αφήνει κατάλοιπα απο την παλιά εγκατάσταση, το δοκίμασα και μετά έκανα ενα κανονικό recovery αφού πήρα αντίγραφο τα αρχεία που ήθελα με το χέρι

shocked
23-12-14, 21:14
επισης σου δινει την δυνατοτητα αργοτερα να διαγράψεις τα παλια αρχεια της διαγραμενης εγκαταστασης.
από το disk clean-up

akilleas
24-12-14, 21:09
Εγώ θέλω να πάρει μια ανάσα το Pc γιατί με την αναβάθμιση που έκανα σε 8.1 από store σαν κάτι να μην έκατσε καλά. Σα να ψιλοσέρνεται λίγο.
Δλδ να στήσω όλα τα προγράμματα από την αρχή.
Να το προχωρήσω;

shocked
24-12-14, 21:28
κανε το ναι.
http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/restore-refresh-reset-pc

flamelab
24-12-14, 21:28
Τσεκαρε αν τρεχουν τιποτε services κλπ που δεν χρειάζεσαι. Εμένα ειναι η πρωτη (EVER) εκδοση των Windows που δεν φαίνεται πιο αργή οσο περνάει ο καιρός.

Gordito
02-01-15, 15:22
Ειχα αγορασει πριν από 2 μηνες ένα κλειδι για windows 8 ή 8.1 από αγγελια.
Σημερα που τα εβαλα (windows 8.1), δεν μπορει να κανει ενεργοποιηση (ενώ δεχτηκε το κλειδι κατά την εγκατασταση)
Απλο μηνυμα σφαλματος "this key doesn't work"

Εψαξα λιγο στο net και δεν είναι καποιο generic/dummy key
Aπατεωνας δεν νομιζω να είναι, αφου 3 κλειδιά που πηρα από αυτόν για windows7 δουλεουν καλα. Τωρα δεν εχει account.
Αλλα εχω τηλεφωνο/στοιχεια και ονομα. Μου φανηκε legit δηλαδή ο παιχτης.


Πως μπορω να μαθω αν το κλειδι είναι για 8 ή 8.1;
Υπαρχει καποιο μερος που μπορω να ελεγξω γενικα το key αν είναι genuine?

CENTRAL
02-01-15, 16:11
Καλησπέρα!

Προσπάθησες να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά μαζί του;

Morx
02-01-15, 22:04
Αγορασα ενα ποντικι steelseries sensei raw.

Αψογο, ολα καλα και παραμετροποιησιμο.

Εχω εντοπισει .exe προγραμματων για τα οποια θελω ο φωτισμος να ειναι κλειστος (MPCHC κτλ...) ενω σε ολα τα υπολοιπα ειναι αναμενος.
Ποιο ειναι το executable της Lock screen των windows 8.1 (η διαφανεια δηλαδη που ρολλάρει προς τα κατω οταν πατας Win+L) ... ετσι ωστε οταν τρεχει και σβηνει η οθονη, να σβηνει και ο φωτισμος του;;

shocked
03-01-15, 02:11
Ειχα αγορασει πριν από 2 μηνες ένα κλειδι για windows 8 ή 8.1 από αγγελια.
Σημερα που τα εβαλα (windows 8.1), δεν μπορει να κανει ενεργοποιηση (ενώ δεχτηκε το κλειδι κατά την εγκατασταση)
Απλο μηνυμα σφαλματος "this key doesn't work"
.
.
.
Πως μπορω να μαθω αν το κλειδι είναι για 8 ή 8.1;
Υπαρχει καποιο μερος που μπορω να ελεγξω γενικα το key αν είναι genuine?



καλεσε την Microsoft
801 500 3000 (Με αστική χρέωση)
211 12 06 500 (Εάν καλείτε από κινητό)
Δευτέρα έως Παρασκευή, 9:00-18:00

apsogos
04-01-15, 20:01
Αγορασα ενα ποντικι steelseries sensei raw.

Αψογο, ολα καλα και παραμετροποιησιμο.

Εχω εντοπισει .exe προγραμματων για τα οποια θελω ο φωτισμος να ειναι κλειστος (MPCHC κτλ...) ενω σε ολα τα υπολοιπα ειναι αναμενος.
Ποιο ειναι το executable της Lock screen των windows 8.1 (η διαφανεια δηλαδη που ρολλάρει προς τα κατω οταν πατας Win+L) ... ετσι ωστε οταν τρεχει και σβηνει η οθονη, να σβηνει και ο φωτισμος του;;

καλη χρονια!
πόσο κόστισε αν επιτρέπετε ;

Morx
05-01-15, 21:57
καλη χρονια!
πόσο κόστισε αν επιτρέπετε ;

50€ Αρχικη απο το Public (Sensei raw frost blue) με κουπονι 50% :)

apsogos
09-01-15, 15:39
50€ Αρχικη απο το Public (Sensei raw frost blue) με κουπονι 50% :)

μηπως εχεις κουπονακι και για μενα ?:P :)

skel
11-01-15, 18:59
τελικά όσον αναφορά το avast και τα 8.1 υπάρχει ακόμα πρόβλημα μεταξύ τους ?

BOBBY
11-01-15, 23:18
Κατέβασα την trial έκδοση από την MS,και 64 και 32bit.Σε ένα πισί με pentium d 820 στα 2.8ghz που δοκίμασα να τα βάλω,ενώ έχει ήδη 64bit 7αρια,ξεκινάω την εγκατάσταση με τα 64bit και στον έλεγχο που κάνει λέει ότι η cpu δεν υποστηρίζει το prefetchw.Δοκιμάζω μετά τα 32bit,και τα έβαλα κανονικότατα,χωρίς προβλήματα.

Καμιά ιδέα για το γιατί; :scratch

Simpleton
12-01-15, 00:08
Ο επεξεργαστής σου δεν υποστηρίζει την εντολή PrefetchW που απαιτούν τα 64μπιτα 8.1.

@ ADSLgr.com All rights reserved.