PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39

akilleas
14-02-15, 20:44
Ε, αφού είναι σαν των 7, στην εύρεση γράφεις cmd και στο αποτέλεσμα δεξί κλικ και το τρέχεις σαν διαχειριστής.

blade_
17-02-15, 14:36
το classic shell,αναιρει το δεξι κλικ?

iakoboss7
17-02-15, 15:50
ναι, διοτι πλεων σου βγαζει το full οπως στα windows 7 (εχει και εξτρα επιλογες), δεν λειπει ομως κατι!

tseug
20-02-15, 09:22
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια προγράμματα τα οποία να τρέχουν στο Desktop και να δείχνει πληροφορίες για την CPU, usage, Internet traffic κλπ; Όπως για παράδειγμα τα Gadget των Win 7.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sweet dreams
20-02-15, 09:59
Καλημέρα,
Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια προγράμματα τα οποία να τρέχουν στο Desktop και να δείχνει πληροφορίες για την CPU, usage, Internet traffic κλπ; Όπως για παράδειγμα τα Gadget των Win 7.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

8GadgetPack (http://8gadgetpack.net/)

tseug
20-02-15, 11:26
Αυτό ακριβός χρειαζόμουν.
Ευχαριστώ πολύ!

akilleas
27-02-15, 18:16
Καλησπέρα.
Μια μικρή βοήθεια. Έχω ένα netbook το οποίο επιτέλους το αναβάθμισα προχθές σε 8.1 από τα 8 που είχα με άδεια αγορασμένη με την προσφορά των 30ευρώ. Δυστυχώς από σήμερα το πρωί αρνείται να μπει στα windows.
Για να το κάνω refresh χρειάζομαι ένα ISO σε στικάκι.
Ποιο από όλα (http://forums.mydigitallife.info/threads/54229-MSDN-VLSC-Windows-8-1-Pro-Pro-VL-Enterprise-Pro-N-with-Update-%28ALL-Languages%29) κάνει για την δική μου την δουλειά;

shocked
27-02-15, 23:13
δες αυτό θα σου κατεβασει τα αυθεντικα και θα κανεις την δουλεια σου αψογα.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media

akilleas
28-02-15, 00:27
δες αυτό θα σου κατεβασει τα αυθεντικα και θα κανεις την δουλεια σου αψογα.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media

Αυτό το έχω από τις 17 το απόγευμα...

151726

Έτσι γίνεται σε όλους;
Τόσο αργά;

ΕΝΤΙΤ

Και μετά από σχεδόν 7 ώρες...

151728
:respekt::worthy::clap:

semola
28-02-15, 15:38
Κάτι τέτοια μου έλεγε κι εμένα και εγκατέλειψα πριν δυο μέρες.
Πριν κανένα μήνα το κατέβασα πολύ γρήγορα.

sweet dreams
28-02-15, 20:37
Καλησπέρα.
Μια μικρή βοήθεια. Έχω ένα netbook το οποίο επιτέλους το αναβάθμισα προχθές σε 8.1 από τα 8 που είχα με άδεια αγορασμένη με την προσφορά των 30ευρώ. Δυστυχώς από σήμερα το πρωί αρνείται να μπει στα windows.
Για να το κάνω refresh χρειάζομαι ένα ISO σε στικάκι.
Ποιο από όλα (http://forums.mydigitallife.info/threads/54229-MSDN-VLSC-Windows-8-1-Pro-Pro-VL-Enterprise-Pro-N-with-Update-%28ALL-Languages%29) κάνει για την δική μου την δουλειά;

Tι εννοείς αρνείται;;; σου βγάζει κάποιο μήνυμα;; δεν δουλεύει ο bootloader;;;

akilleas
28-02-15, 20:42
Tι εννοείς αρνείται;;; σου βγάζει κάποιο μήνυμα;; δεν δουλεύει ο bootloader;;;

Είχα αυτό (http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-1653141/fix-system-thread-exception-handled-error-windows.html)το πρόβλημα και δεν με βοήθησε ο οδηγός.


Τελικά βρήκα ISO και έκανα refresh και τώρα το ξαναστήνω. Μόνο τα 42 updates (~500MB) σε netbook με Atom θέλουν ΠΟΛΥΥΥ ώρα...

sweet dreams
28-02-15, 20:54
Είχα αυτό (http://www.tomshardware.co.uk/faq/id-1653141/fix-system-thread-exception-handled-error-windows.html)το πρόβλημα και δεν με βοήθησε ο οδηγός.


Τελικά βρήκα ISO και έκανα refresh και τώρα το ξαναστήνω. Μόνο τα 42 updates (~500MB) σε netbook με Atom θέλουν ΠΟΛΥΥΥ ώρα...

Όταν κολλάει για ώρα κάνε τερματισμό και άνοιξε τον πάλι, έτσι ξεκολλάει.

akilleas
01-03-15, 09:59
Όταν κολλάει για ώρα κάνε τερματισμό και άνοιξε τον πάλι, έτσι ξεκολλάει.

Δεν κολλάει. Απλά αργεί πάρα πολύ να κάνει μαζεμένα updates.
Σε γενικές γραμμές δεν είναι για πολλά πολλά το netbook τετραετίας...

sweet dreams
01-03-15, 10:02
Δεν κολλάει. Απλά αργεί πάρα πολύ να κάνει μαζεμένα updates.
Σε γενικές γραμμές δεν είναι για πολλά πολλά το netbook τετραετίας...

Αυτό εννοώ με το ''κολλάει'', κάνοντας τερματισμό τα κάνει λίγα-λίγα.

dimitri_ns
10-03-15, 18:35
Καλησπέρα

Στο pc μου εχω ελληνικά win 8 32 bit (παρέα με κάτι linux), αγορασμένα από upgrade vista. Πρόσφατα λόγω ηλικίας, αγόρασα νέο pc με 32 ram.

Θέλω να του περάσω αγγλικα win 8 64 bit. ( ή 8.1 ή ...)

O πιό εύκολος τρόπος?

sweet dreams
10-03-15, 21:52
Καλησπέρα

Στο pc μου εχω ελληνικά win 8 32 bit (παρέα με κάτι linux), αγορασμένα από upgrade vista. Πρόσφατα λόγω ηλικίας, αγόρασα νέο pc με 32 ram.

Θέλω να του περάσω αγγλικα win 8 64 bit. ( ή 8.1 ή ...)

O πιό εύκολος τρόπος?

Tι εννοείς με το "O πιό εύκολος τρόπος";;; τα έχεις τα Win;;;

dimitri_ns
10-03-15, 22:19
Tι εννοείς με το "O πιό εύκολος τρόπος";;; τα έχεις τα Win;;;

Τα win 8 pro with media center τα έχω στο σκληρό (δεν έχω dvd, είναι upgrade από ελληνικά vista 32άρια)

Με το πιό εύκολο εννοώ
1. Να βρώ σε dvd αγγλικά win 8.1 64, να κάνω install από εκεί κλπ
2. Να τα βάλω όπως στην κόρη μου (αφού την πάτησα έμαθα) δηλ win7 64 άρια -> win 8 -> klp
3. .....

Εχω βρει με belarc advisor το κλειδί. Θα το δεχτούν τα 64άρια?

Από τα λίγα που ξέρω, κατευθείαν μετατροπή δεν γίνεται ώστε να μην χρειαστεί να ξαναβάλω τα προγράμματα

Από την εμπειρία σου, ποιόν δρόμο να ακολουθήσω?

sweet dreams
10-03-15, 22:31
Τα win 8 pro with media center τα έχω στο σκληρό (δεν έχω dvd, είναι upgrade από ελληνικά vista 32άρια)

Με το πιό εύκολο εννοώ
1. Να βρώ σε dvd αγγλικά win 8.1 64, να κάνω install από εκεί κλπ
2. Να τα βάλω όπως στην κόρη μου (αφού την πάτησα έμαθα) δηλ win7 64 άρια -> win 8 -> klp
3. .....

Εχω βρει με belarc advisor το κλειδί. Θα το δεχτούν τα 64άρια?

Από τα λίγα που ξέρω, κατευθείαν μετατροπή δεν γίνεται ώστε να μην χρειαστεί να ξαναβάλω τα προγράμματα

Από την εμπειρία σου, ποιόν δρόμο να ακολουθήσω?

Το κλειδί δεν ισχύει για άλλη έκδοση, οπότε θα πρέπει να αγοράσεις άλλο κλειδί. Aν αγοράσεις καινούργιο κλειδί τα περνάς κατευθείαν, δεν

χρειάζονται ειδική διαδικασία όπως από 8 > 8.1 κ.λ.π.

jim_p
12-03-15, 11:30
Μια γρηγορη βοηθεια γιατι δεν αντεχω αλλο!

Εχω ενα λαπτοπ της hp που τον τελευταιο καιρο κανει περιεργα και θελω να το κανω φορματ. Προσοχη, οχι recovery απο το σχετικο partition, γιατι με βγαζει σε μια γαλαζια οθονη και δεν προχωραει, ΦΟΡΜΑΤ!
Μπαινω στο bios και οριζω το στικακι σαν 1η επιλογη στο boot, αφηνοντας το σε uefi και secure boot. Με γειωνει και παει να εκκινησει απο το σκληρο.
Κλεινω το secure boot και απο το boot menu που βγαινει με το f9 επιλεγω την "αλλη" επιλογη, που δεν ειναι το στικακι οπως θα εβγαινε κανονικα (kingston blablabla) αλλα "boot from efi file" και ακολουθει ενα υποτυπωδες μενου αναζητησης καποιου αρχειου .efi! Βρισκω 2 αρχειοα .efi σε 2 διαφορετικους φακελους, αλλα οποιο απο τα 2 και να επιλεξω μου ξεκιναει τα windows.

Λεω δεν γαμ!@#$%, θα το βαλω σε legacy. Εκκινει κανονικα απο το στικακι, με την μια, το οποιο βλεπει σαν "kingston blablabla" παταω install windows now και μου ζηταει κλειδι, το οποιο προφανως δεν εχω, δεν ειναι γραμμενο απο κατω και δεν μπορει να το παρει απο το bios, που υποτιθεται πως το βρισκει εκει.

Τι να κανω?

maarinos
12-03-15, 11:45
Δοκίμασε το Magical Jelly Bean (https://www.magicaljellybean.com/keyfinder/)

cool11
12-03-15, 12:02
Ρε παιδια, δεν υποτιθεται οτι απο τα windows 8, θα επρεπε καποια στιγμη να δω μεσα στο windows update, την επιλογη-δυνατοτητα για αναβαθμιση(δωρεαν) στα windows 8.1?
Γιατι δεν εχει γινει κατι τετοιο μεχρι τωρα, σε ενα pc που εχω;

flamelab
12-03-15, 12:03
Ρε παιδια, δεν υποτιθεται οτι απο τα windows 8, θα επρεπε καποια στιγμη να δω μεσα στο windows update, την επιλογη-δυνατοτητα για αναβαθμιση(δωρεαν) στα windows 8.1?
Γιατι δεν εχει γινει κατι τετοιο μεχρι τωρα, σε ενα pc που εχω;

Ειναι στο Windows Store, μπες εκει.

cool11
12-03-15, 12:05
Ειναι στο Windows Store, μπες εκει.

Δηλαδη απο start menu, θα παω στο windows store? Κι εκει θα φανει;

Δεν πιστευω να θελει τιποτε registration.

flamelab
12-03-15, 12:13
Δηλαδη απο start menu, θα παω στο windows store? Κι εκει θα φανει;

Δεν πιστευω να θελει τιποτε registration.

Θελει microsoft account.

biggeo65
12-03-15, 12:20
Μια γρηγορη βοηθεια γιατι δεν αντεχω αλλο!

Εχω ενα λαπτοπ της hp που τον τελευταιο καιρο κανει περιεργα και θελω να το κανω φορματ. Προσοχη, οχι recovery απο το σχετικο partition, γιατι με βγαζει σε μια γαλαζια οθονη και δεν προχωραει, ΦΟΡΜΑΤ!
Μπαινω στο bios και οριζω το στικακι σαν 1η επιλογη στο boot, αφηνοντας το σε uefi και secure boot. Με γειωνει και παει να εκκινησει απο το σκληρο.
Κλεινω το secure boot και απο το boot menu που βγαινει με το f9 επιλεγω την "αλλη" επιλογη, που δεν ειναι το στικακι οπως θα εβγαινε κανονικα (kingston blablabla) αλλα "boot from efi file" και ακολουθει ενα υποτυπωδες μενου αναζητησης καποιου αρχειου .efi! Βρισκω 2 αρχειοα .efi σε 2 διαφορετικους φακελους, αλλα οποιο απο τα 2 και να επιλεξω μου ξεκιναει τα windows.

Λεω δεν γαμ!@#$%, θα το βαλω σε legacy. Εκκινει κανονικα απο το στικακι, με την μια, το οποιο βλεπει σαν "kingston blablabla" παταω install windows now και μου ζηταει κλειδι, το οποιο προφανως δεν εχω, δεν ειναι γραμμενο απο κατω και δεν μπορει να το παρει απο το bios, που υποτιθεται πως το βρισκει εκει.

Τι να κανω?

Ή το Belarc Advisor. Μπες στα Windows ,τρέξτο, θα βρει το κλειδί,
το σημειώνεις, και μετα προχωράς κανονικά στην εγκατάσταση.

cool11
12-03-15, 12:28
Θελει microsoft account.

ok, thanks.

Μηπως, μιας και περασε και αρκετος καιρος απο τοτε που πρωτοδιατεθηκαν τα 8.1, εκτος απο αυτο τον online τροπο διαθεσης-κατεβασματος-εγκαταστασης,
υπαρχει και εναλλακτικος τροπος σε 'πακετο' offline, πχ ενα image σαν service pack, το οποιο να μπορω απο καπου να κατεβασω και να παω στο pc να το εγκαταστησω, ακομη κι αν δεν εχει προσβαση στο internet?

Μιας κι ειναι δωρεαν διατιθεμενο λογισμικο, ας μου επιτραπει να πω οτι πιθανως θα υπαρχει και σε μορφη torrent, αλλα δεν ξερω αν οντως 'καθεται'-εγκαθισταται καλα, πανω απο τα 8αρια. Πειτε μια γνωμη και πανω σε αυτο.

dimitri_ns
12-03-15, 13:21
ok, thanks.

Μηπως, μιας και περασε και αρκετος καιρος απο τοτε που πρωτοδιατεθηκαν τα 8.1, εκτος απο αυτο τον online τροπο διαθεσης-κατεβασματος-εγκαταστασης,
υπαρχει και εναλλακτικος τροπος σε 'πακετο' offline, πχ ενα image σαν service pack, το οποιο να μπορω απο καπου να κατεβασω και να παω στο pc να το εγκαταστησω, ακομη κι αν δεν εχει προσβαση στο internet?

Μιας κι ειναι δωρεαν διατιθεμενο λογισμικο, ας μου επιτραπει να πω οτι πιθανως θα υπαρχει και σε μορφη torrent, αλλα δεν ξερω αν οντως 'καθεται'-εγκαθισταται καλα, πανω απο τα 8αρια. Πειτε μια γνωμη και πανω σε αυτο.

Μην σε πάρω στο λαιμό μου

http://getintopc.com/softwares/operating-systems/windows-8-1-download/

Μόλις διαλύθηκαν τα 8άρια 32 bit, προσπαθώντας να κόψω από τα 54γίγα εγκατάσταση, με ελάχιστα προγράμματα, τα restore points, hybernation, backup, windows update. δεν πειράζει (μάλλον), έχω image

Θέλω να βάλω 64άρια, ελπίζω να τελειώσω σήμερα

Οποτε γυρνάω στα win, πονάω

cool11
12-03-15, 13:31
Μην σε πάρω στο λαιμό μου

http://getintopc.com/softwares/operating-systems/windows-8-1-download/

Μόλις διαλύθηκαν τα 8άρια 32 bit, προσπαθώντας να κόψω από τα 54γίγα εγκατάσταση, με ελάχιστα προγράμματα, τα restore points, hybernation, backup, windows update. δεν πειράζει (μάλλον), έχω image

Θέλω να βάλω 64άρια, ελπίζω να τελειώσω σήμερα

Οποτε γυρνάω στα win, πονάω

Ευχαριστω! Κατεβαζω ηδη, και θα επιχειρησω μολις βρω χρονο να τα εγκαταστησω πανω απο τα 8αρια. Ελπιζω να μην μου βγαλει τιποτε περιεργο.

jim_p
12-03-15, 17:02
Με το magical jelly bean keyfinder βρηκα το υποτιθεμενο κλειδι. Ξεκινησα απο legacy mode, γιατι μονο ετσι διαβαζει το στικακι σωστα, το εβαλα και μου ειπε οτι ειναι λαθος!

Μηπως να ψαχτω για recovery? Το partition ειναι ακομα εκει, αλλα πατωντας f11 κλπ δεν μπορω να ξεκινησω τη διαδικασια.

dimitri_ns
12-03-15, 18:36
Αρκετά ασχολήθηκα με τα win
Θέλω νάμαι και νόμιμος
Το κλειδί που έχω είναι για upgrade
Αγορασμένο 30 €, τώρα θέλουνε 300

Κι όλα αυτά γιατί ο upgrade manager μούβαλε ελληνικά 8άρια 32bit
Για να βάλω 64άρια, θέλουν να ξαναγοράσω κλειδί

Βρε ουστ. Debian και πάλι debian

iakoboss7
12-03-15, 18:37
το προβλημα νομιζω ειναι στην γλωσσα και οχι στα "bit"

shocked
12-03-15, 19:08
μισο κατι κανετε λαθος.
από ελληνικα vista (32 bit) η προσφορα τοτε μου κατεβασε ελληνικα 8 (32 bit).

πριν ένα μηνα κατεβασα μεσω των εργαλιων της Microsoft αγγλικα! 8.1 και εβαλα το κλειδι των 8 και είμαι μια χαρα!
με αυτό (http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media) κατεβασα την αγγλικη εκδοση που ηθελα, στην αρχιτεκτονικη που ηθελα και κανεις δεν με εμποδισε.
μετα την επιτυχή εγκατασταση εκανα αλλαγη (http://windows.microsoft.com/is-IS/windows/help/genuine/product-key#T1=tab01) κλειδιού και είμαι αρχοντας

η γλωσσα και τα bit δεν παιζουν κανενα ρολο οσον αφορα το κλειδι.
ετσι και αλλιως όταν αγοράζεις το retail πακετο, εχει ένα κλειδι και δυο δισκακια μεσα, ένα για 32 και ένα για 64 bit

dimitri_ns
12-03-15, 23:11
μισο κατι κανετε λαθος.
από ελληνικα vista (32 bit) η προσφορα τοτε μου κατεβασε ελληνικα 8 (32 bit).

πριν ένα μηνα κατεβασα μεσω των εργαλιων της Microsoft αγγλικα! 8.1 και εβαλα το κλειδι των 8 και είμαι μια χαρα!
με αυτό (http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media) κατεβασα την αγγλικη εκδοση που ηθελα, στην αρχιτεκτονικη που ηθελα και κανεις δεν με εμποδισε.
μετα την επιτυχή εγκατασταση εκανα αλλαγη (http://windows.microsoft.com/is-IS/windows/help/genuine/product-key#T1=tab01) κλειδιού και είμαι αρχοντας

η γλωσσα και τα bit δεν παιζουν κανενα ρολο οσον αφορα το κλειδι.
ετσι και αλλιως όταν αγοράζεις το retail πακετο, εχει ένα κλειδι και δυο δισκακια μεσα, ένα για 32 και ένα για 64 bit

Και εγώ από ελληνικα vista (32 bit) upgrade σε ελληνικα 8 (32 bit).
Ακολούθησα τις οδηγίες σου, κατέβασα και έκαψα σε dvd τα 8.1
Μπουτάρω, ζητάει κατευθείαν το κλειδί πριν την εγκατάσταση, βάζω το κλειδί
και
"This product key can only be used to add features to Windows. It can't be used to install Windows."

Κοινώς τζίφος.
Θέλει retail key και οχι upgrade key

sweet dreams
12-03-15, 23:29
Και εγώ από ελληνικα vista (32 bit) upgrade σε ελληνικα 8 (32 bit).
Ακολούθησα τις οδηγίες σου, κατέβασα και έκαψα σε dvd τα 8.1
Μπουτάρω, ζητάει κατευθείαν το κλειδί πριν την εγκατάσταση, βάζω το κλειδί
και
"This product key can only be used to add features to Windows. It can't be used to install Windows."

Κοινώς τζίφος.
Θέλει retail key και οχι upgrade key

Για να περάσεις το σημείο που ζητάει κλειδί κάνε το παρακάτω και μετά προσπάθησε με τηλεφωνική ενεργοποίηση.

Παράκαμψη εισαγωγής κλειδιού στην αρχή της εγκατάστασης

Για να παρακάμψουμε το σημείο που μας ζητάει κλειδί και να συνεχίσουμε την εγκατάσταση, θα πρέπει να κάνουμε τα εξής:

Γράφουμε τον κώδικα όπως είναι στο σημειωματάριο, πάμε:αρχείο > αποθήκευση ως > βάζουμε όνομα αρχείου το:ei.cfg και

επιλέγουμε το:όλα τα αρχεία.

Μετά θα αντιγράψουμε το αρχείο, μέσα στον φάκελο:"sources" που είναι μέσα στα αρχεία των Windows που θέλουμε να εγκαταστήσουμε.

Kώδικας

[Edition ID]

[Channel]
OEM
Retail
[VL]
0

sdikr
12-03-15, 23:40
Και εγώ από ελληνικα vista (32 bit) upgrade σε ελληνικα 8 (32 bit).
Ακολούθησα τις οδηγίες σου, κατέβασα και έκαψα σε dvd τα 8.1
Μπουτάρω, ζητάει κατευθείαν το κλειδί πριν την εγκατάσταση, βάζω το κλειδί
και
"This product key can only be used to add features to Windows. It can't be used to install Windows."

Κοινώς τζίφος.
Θέλει retail key και οχι upgrade key

Μήπως το κλειδί σου είναι για τα media center;

dimitri_ns
13-03-15, 00:16
Μήπως το κλειδί σου είναι για τα media center;

Αυτό μούβγαλε το belarc advisor.
Θα ψάξω τα mail και θα επανέλθω

Βρήκα το αρχικό mail αγοράς (Ιανουάριος 2013), με άλλο key, το δέχτηκε

Τώρα να δούμε αν δεχτεί και την αλλαγή γλώσσας
Ξεκινάω εγκατάσταση

Ευχαριστώ όλους

ΥΓ Τα βλαμμένα τα win δεν βρήκαν χώρο στο partition και δεν έχουν επιλογή για format (υπάρχει η προηγούμενη εγκατάσταση των 8). Οπότε back to linux, format partition και ξανα στα 8.1

- - - Updated - - -

Τελευταία νέα για όποιον αντιμετωπίσει αντίστοιχα προβλήματα

Το καινούργιο pc έχει efi bios
O ssd δουλεύει με mbr (legacy)
Ta win δεν εγκαθίστανται, θέλουν διαμόρφωση του δίσκου σε efi
Το οποίο σημαίνει διαγραφή όλου του δίσκου, εγκατάσταση win8 σε efi και μετά τα δύο linux

Πάμε γι'αύριο

Ευχαριστώ και πάλι

ΥΓ Τι τραβάμε για τις κόρες. Θέλει να δουλεύει το premiere σ'αυτό το pc

shocked
13-03-15, 01:27
ξεχασα να σου πω ότι την εγκατασταση την εκανα με ένα generic windows 8.1 key και μετα εκανα την αλλαγη στο αγορασμενο για αναβαθμιση 8.
http://www.storageforum.net/forum/showthread.php/10387-Windows-8-1-Generic-Product-Keys

jim_p
13-03-15, 12:16
Με το magical jelly bean keyfinder βρηκα το υποτιθεμενο κλειδι. Ξεκινησα απο legacy mode, γιατι μονο ετσι διαβαζει το στικακι σωστα, το εβαλα και μου ειπε οτι ειναι λαθος!

Μηπως να ψαχτω για recovery? Το partition ειναι ακομα εκει, αλλα πατωντας f11 κλπ δεν μπορω να ξεκινησω τη διαδικασια.

Quoting myself. Το καταφερα τελικα με recovery. Μιση ωρα εκανε επανεγκατασταση του λειτουργικου και αλλη μιαμιση εγκατασταση της σαβουρας της hp :(
Επειδη δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο, ποια ειναι η καλυτερη λυση σε μια τετοια περιπτωση, δηλαδη uefi, secure boot, το κλειδι περασμενο στο bios κλπ?

Να συμπληρωσω πως ηταν σκετα windows 8.1 (οχι pro) και το iso untouched, κατεβασμενο απο τορρεντ και με ελεγμενα το sum με αυτο που δινει η ms στο technet.

divinesheet
13-03-15, 15:08
Λοιπόν, θέλω να εγκαταστήσω τα 8.1 σε ένα VM (Xen) όπου δεν έχω την δυνατότητα να τα εγκαταστήσω κατευθείαν σε έναν SSD που έχω παρά σε ένα virtualized σκληρό δίσκο (τον οποίο το VM τον καταλαβαίνει σαν HDD όχι SSD).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Γίνεται να κάνω ένα clean install στο virtualized HDD και μετά να τα βάλω στον SSD και να αποδίδουν όπως πρέπει; Με άλλα λόγια, γίνεται ένα clean install σε HDD να αντιγραφεί σε SSD και να μην έχει καμία μείωση στην απόδοση;

Το πώς θα κάνω την αντιγραφή αφήστε το πάνω μου. Θέλω μόνο να μου πείτε τις απαραίτητες ενέργειες που πρέπει να κάνω για να μην έχω θέματα, πχ πώς να ενεργοποιήσω το TRIM, ή ότι άλλο χρειάζεται μιά διαδικασία σαν αυτή που θα κάνω.

biggeo65
13-03-15, 23:54
Λοιπόν, θέλω να εγκαταστήσω τα 8.1 σε ένα VM (Xen) όπου δεν έχω την δυνατότητα να τα εγκαταστήσω κατευθείαν σε έναν SSD που έχω παρά σε ένα virtualized σκληρό δίσκο (τον οποίο το VM τον καταλαβαίνει σαν HDD όχι SSD).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Γίνεται να κάνω ένα clean install στο virtualized HDD και μετά να τα βάλω στον SSD και να αποδίδουν όπως πρέπει; Με άλλα λόγια, γίνεται ένα clean install σε HDD να αντιγραφεί σε SSD και να μην έχει καμία μείωση στην απόδοση;

Το πώς θα κάνω την αντιγραφή αφήστε το πάνω μου. Θέλω μόνο να μου πείτε τις απαραίτητες ενέργειες που πρέπει να κάνω για να μην έχω θέματα, πχ πώς να ενεργοποιήσω το TRIM, ή ότι άλλο χρειάζεται μιά διαδικασία σαν αυτή που θα κάνω.

Ποιόν SSD έχεις; Η κάθε εταιρεία παρέχει εργαλεία για μεταφορά από τον HDD στον SSD,
κι ενεργοποιείται και το TRIMαπό εκεί μέσα.

Για να μην έχεις όμως μειωμένες αποδόσεις θα πρέπει ο δίαυλος SATA να είναι σε AHCI από το BIOS.
Δεν ξέρω πως θα δουλέψει η αλλαγή από IDE σε AHCI στην VM. Πολλοί σε Virtual Box είχαν προβλήματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει και στην περίπτωση σου.

sweet dreams
13-03-15, 23:58
Quoting myself. Το καταφερα τελικα με recovery. Μιση ωρα εκανε επανεγκατασταση του λειτουργικου και αλλη μιαμιση εγκατασταση της σαβουρας της hp :(
Επειδη δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο, ποια ειναι η καλυτερη λυση σε μια τετοια περιπτωση, δηλαδη uefi, secure boot, το κλειδι περασμενο στο bios κλπ?

Να συμπληρωσω πως ηταν σκετα windows 8.1 (οχι pro) και το iso untouched, κατεβασμενο απο τορρεντ και με ελεγμενα το sum με αυτο που δινει η ms στο technet.

Bρίσκεις πρώτα το κλειδί με το Belarc Advisor (http://www.belarc.com/free_download.html)και με το Speccy (https://www.piriform.com/speccy)και τα συγκρίνεις αν είναι ίδια. Παίρνεις ένα Image επιλέγοντας και το partition

που έχει το Recovery. Μπαίνεις στο Bios και κάνεις αυτό 152397

μετά στο ISO που έχεις κάνεις την ενέργεια που έχω στο post #1535 (http://www.adslgr.com/forum/threads/741326-Windows-8-1?p=5636588#post5636588), ώστε να μην σου ζητήσει κλειδί στην αρχή της εγκατάστασης, κάνεις την εγκατάσταση,

βάζεις το κλειδί και αν δεν το πάρει κάνεις τηλεφωνική ενεργοποίηση. (http://www.adslgr.com/forum/threads/861448-Κλειδί-προιόντος-σε-άλλο-laptop?p=5608179#post5608179)

divinesheet
14-03-15, 01:33
Για να μην έχεις όμως μειωμένες αποδόσεις θα πρέπει ο δίαυλος SATA να είναι σε AHCI από το BIOS.
Δεν ξέρω πως θα δουλέψει η αλλαγή από IDE σε AHCI στην VM. Πολλοί σε Virtual Box είχαν προβλήματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει και στην περίπτωση σου.

Το bus είναι AHCI και θα δουλεύει ώς έχει και στο VM. Θα το έχω αυτούσιο να λειτουργεί εξολοκλήρου και αποκλειστικά μέσα στο VM (με VT-d passthrough).


Ποιόν SSD έχεις; Η κάθε εταιρεία παρέχει εργαλεία για μεταφορά από τον HDD στον SSD,
κι ενεργοποιείται και το TRIMαπό εκεί μέσα.

Έχω έναν Sandisk Ultra Plus 64GB (http://www.storagereview.com/sandisk_ultra_plus_ssd_review).

Οπότε μου συστήνεις να κατεβάσω το toolkit από το site τους και θα κάνει τις απαραίτητες ενέργειες; Καλό αυτό γιατί βαριέμαι άπειρα να ασχολούμαι με γραμμή εντολών και τα συναφή στα Windows :p

dimitri_ns
14-03-15, 08:27
Tέλος καλό όλα καλά, μετά από πολύ κόπο
Ακολουθώντας τις οδηγίες pavilion_alex και sdikr, έγινε η δουλειά (εγκατάσταση win8.1, αγγλικά, 64 bit)

Τα συνοψίζω εδώ για να υπάρχουν μαζεμενα

Τι υπήρχε : Υπήρχε εγκατάσταση win8, 32 bit, ελληνικά
Τι ήθελα : Να περάσω σε win8 ή win 8.1, 64 bit, αγγλικά επειδή αγόρασα καινούργιο pc με περισσότερη μνήμη

Το σύστημα ήταν εγκατεστημένο σε ssd με mbr (legacy bios)
Μερικές παρατηρήσεις:

1. Υπήρχαν 2 κλειδιά για τα win. Το ένα από την αγορά των win8, το άλλο από την εγκατάσταση του media center. To belarc advisor μου έβγαζε μόνο το κλειδί από το media center, παντελώς άχρηστο αφού δεν το δέχεται η microsoft για εγκατάσταση των win8/8.1
H λύση ήταν να ψαχτούν τα mail, να βρεθεί το κλειδί αγορας των win8, το οποίο και χρησιμοποιήθηκε στην συνέχεια. Ευχαριστώ sdikr

2. Επειδή το καινούργια pc έχει uefi, αν και ήταν ρυθμισμένο στο bios σε both (legacy and uefi), τα win 8.1 απαιτούν εγκατάσταση σε uefi, που σημαίνει δημιουργία και άλλων partition, ρύθμιση δίσκου σε gpt, πρακτικά εγκατάσταση σε καθαρό δίσκο με σβύσιμο των πάντων

3. Τα win 8.1 δεν είχαν εργααλεία για format, ούτε περάσανε νέους drivers. Απαραίτητο το δισκάκι με τους drivers της μητρικής (Asus H97-pro gamer) kai το gparted live http://gparted.org/livecd.php, ώστε να έχω ένα δίσκο gpt χωρίς κανένα partition

Κατέβασμα από http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media των 8.1
Την συμβουλή της ms

"Language in Windows. You'll need to choose the same language when you install Windows 8.1. To see what language you're currently using, go to Time and language in PC settings or Region in Control Panel."

γειώστε την. Δεν ξέρουν τι λένε

Θα χρειαστεί κάποιο generic key για την εγκατάσταση, από εδώ http://www.storageforum.net/forum/showthread.php/10387-Windows-8-1-Generic-Product-Keys

Αφού έγινε εγκατάσταση, περαστήκανε drivers, η ενεργοποίηση δεν έγινε από εδώ http://windows.microsoft.com/is-IS/windows/help/genuine/product-key#T1=tab01, γιατί το κλειδί φαινότανε να χρησιμοποιείται στα win8 σε άλλο hardware, χρειάστηκε τηλεφωνική ενεργοποίηση (ξέρετε, αυτό με τα 48 νούμερα)

Μετά γύρισμα σε only uefi, 2 νέα partitions για τα linux, πέρασμα των image στα partitions, εγκατάσταση του grub-efi

Τέλος image όλου του ssd, για προφανείς λόγους

Ευχαριστώ και πάλι και τον pavilion_alex και τον sdikr και όλους

shocked
14-03-15, 13:36
από την στιγμη που εβαλες το media center στηνα ρχικη εκδοση των 8, τοτε αυτό ηταν εκγυρο κλειδι και όχι αυτό που ελαβες όταν εκανες την αγορα.
γιατι άλλο το κλειδι του media center και άλλο των win 8.
χαιρομαι που όλα πηγαν καλα.

και εγω την γειωσα την MS αφου αρχικα ειχα κανει δοκιμες σε virtual box να δω κατα ποσο θα δουλεψει ολο αυτό.

dimitri_ns
14-03-15, 14:50
από την στιγμη που εβαλες το media center στηνα ρχικη εκδοση των 8, τοτε αυτό ηταν εκγυρο κλειδι και όχι αυτό που ελαβες όταν εκανες την αγορα.
γιατι άλλο το κλειδι του media center και άλλο των win 8.
χαιρομαι που όλα πηγαν καλα.

και εγω την γειωσα την MS αφου αρχικα ειχα κανει δοκιμες σε virtual box να δω κατα ποσο θα δουλεψει ολο αυτό.

Kai όμως
το κλειδί του media center δεν το δεχόντουσαν τα win 8.1 (εγκατάσταση από dvd) λέγοντας μου ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί "only to add features to Windows"
ενώ αντιθέτως δέχτηκαν μιά χαρά το κλειδί της πρώτης αγοράς των win 8
To ίδιο έγινε και για την ενεργοποίηση των windows.


Αγνωστες οι βουλές της microsoft.

Ενα άλλο χαριτωμένο είναι ότι χρειάστηκε να μάθω το
shutdown /s /t 0
για να κλείνουν τα win. Ο clonezilla δεν έπαιρνε image γιατί τα win δεν έκλειναν κανονικά, κι έκανα αρκετές δοκιμές με το ποντίκι αλλάζοντας τρόπους για shutdown.

shocked
15-03-15, 00:17
το default τερματισμα τους είναι κατι σε hibernation γιαυτο δεν δουλευε σωστα το κλονζιλα.
αν κανεις δεξι κλικ στο εικονίδιο κατω αριστερα, από εκει μπορεις να κανεις κλασισκο τερματισμο

sweet dreams
15-03-15, 00:19
Θα χρειαστεί κάποιο generic key για την εγκατάσταση, από εδώ http://www.storageforum.net/forum/showthread.php/10387-Windows-8-1-Generic-Product-Keys

Αφού έγινε εγκατάσταση, περαστήκανε drivers, η ενεργοποίηση δεν έγινε από εδώ http://windows.microsoft.com/is-IS/windows/help/genuine/product-key#T1=tab01, γιατί το κλειδί φαινότανε να χρησιμοποιείται στα win8 σε άλλο hardware, χρειάστηκε τηλεφωνική ενεργοποίηση (ξέρετε, αυτό με τα 48 νούμερα)




Για να περάσεις το σημείο που ζητάει κλειδί κάνε το παρακάτω και μετά προσπάθησε με τηλεφωνική ενεργοποίηση.

Παράκαμψη εισαγωγής κλειδιού στην αρχή της εγκατάστασης

Για να παρακάμψουμε το σημείο που μας ζητάει κλειδί και να συνεχίσουμε την εγκατάσταση, θα πρέπει να κάνουμε τα εξής:

Γράφουμε τον κώδικα όπως είναι στο σημειωματάριο, πάμε:αρχείο > αποθήκευση ως > βάζουμε όνομα αρχείου το:ei.cfg και

επιλέγουμε το:όλα τα αρχεία.

Μετά θα αντιγράψουμε το αρχείο, μέσα στον φάκελο:"sources" που είναι μέσα στα αρχεία των Windows που θέλουμε να εγκαταστήσουμε.

Kώδικας

[Edition ID]

[Channel]
OEM
Retail
[VL]
0

Δεν χρειάζεται ούτε generic key αλλά κάνεις αυτό που σου έγραψα στο παραπάνω post και φυσικά την τηλεφωνική ενεργοποίηση. :hello

dimitri_ns
15-03-15, 00:27
Δεν χρειάζεται ούτε generic key αλλά κάνεις αυτό που σου έγραψα στο παραπάνω post και φυσικά την τηλεφωνική ενεργοποίηση. :hello

Δεν μπορώ να κάνω αυτό που έγραψες

Ξεκινάει το dvd και κατευθείαν ζητάει κλειδί.
Δεν υπάρχει ούτε σύστημα φορτωμένο, ούτε filesystem, ούτε δυνατότητα copy/paste, πως να το κάνω?

"Μετά θα αντιγράψουμε το αρχείο, μέσα στον φάκελο:"sources" που είναι μέσα στα αρχεία των Windows που θέλουμε να εγκαταστήσουμε."

Ποιό φάκελο και ποιό copy/paste και ποιά αντιγραφή? Στο dvd ?

sweet dreams
15-03-15, 00:32
Δεν μπορώ να κάνω αυτό που έγραψες

Ξεκινάει το dvd και κατευθείαν ζητάει κλειδί.
Δεν υπάρχει ούτε σύστημα φορτωμένο, ούτε filesystem, ούτε δυνατότητα copy/paste, πως να το κάνω?

Εσύ να ρωτάς τέτοια πράγματα;;; :hmm: αντιγράφεις το DVD σε έναν υπολογιστή, ρίχνεις το αρχείο μέσα στο φάκελο και μετά το περνάς

με USB Stick για να μην "καίς" άλλον δίσκο, that's all. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.