PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39

sweet dreams
03-06-15, 14:06
εμενα σε 3 υπολογιστες δεν ηρθε την ιδια μερα η ειδοποίηση

- - - Updated - - -

Απο οτι βλεπω τα νεα update πιθανον να στοχεύουν στο να ελέγξουν συμβατότητες για τα Win 10 ...

KB2976978
This update performs diagnostics on the Windows systems that participate in the Windows Customer Experience Improvement Program in order to determine whether compatibility issues may be encountered when the latest Windows operating system is installed. This update will help Microsoft and its partners ensure compatibility for customers who are seeking to install the latest Windows operating system.

KB3068708
This update introduces the Diagnostics and Telemetry tracking service to in-market devices. This applies benefits from the latest version of Windows to systems that have not yet upgraded.


Αν δεν εμφανιστεί, παρόλο που έχουμε κάνει όλες τις ενημερώσεις, μπορεί να μην πληροί τις απαιτήσεις (http://www.microsoft.com/el-gr/windows/windows-10-faq)που χρειάζονται ο υπολογιστής.

Σε μένα δεν εμφανίστηκε, πήγα να κάνω μόνος μου την κράτηση και μου έβγαλε αυτό 156102

Σε μένα δεν άνοιξε η ειδοποίηση για κράτηση γιατί μου το φύλαγε να μου το πεί με τρόπο, μην πάθω και τίποτα. :p θα δώ μετά το Update και την

εγκατάσταση από την αρχή του λειτουργικού.

stamka
03-06-15, 14:13
Σε μένα δεν άνοιξε η ειδοποίηση για κράτηση γιατί μου το φύλαγε να μου το πεί με τρόπο, μην πάθω και τίποτα. :p θα δώ μετά το Update και την

εγκατάσταση από την αρχή του λειτουργικού.

δεν ξερω αν επαιξε ρολο αλλα τελευταια σε εμενα ηρθε στο υπολογιστη που ειχαν περαστεί πιο προσφατα τα win (πριν 1 εβδομαδα)

shocked
03-06-15, 14:14
KB3068708
This update introduces the Diagnostics and Telemetry tracking service to in-market devices. This applies benefits from the latest version of Windows to systems that have not yet upgraded.

ειδικα αυτό πρεπει να είναι καποια νεα εκδοση τις παλιότερης και γεματης προβλήματα με το sfc KB3022345 γιατι χτες που εκανα τις 3 νεες, μετα ετρεξα DISM και μου εβγαλε το ιδιο πρόβλημα με αυτό που ειχα αναφερει στο θεμα μου πριν καιρο. αφαιρεσα την KB3022345 και όλα κυλανε ομαλα ξανα.

περιεργο αφου την αφαιρεσα δεν μου την προσφερε ξανα, και ουτε τα λινκ από το σαιτ της μαμας λειτουργουν για χειροκινητο κατεβασμα. επειδή ειχα κρατησει το αρχειο όταν παω να την βαλω μονος με αφηνει, δεν μου λεει ότι δεν χρειαζεται αυτή η ενημερωση.

sweet dreams
03-06-15, 14:17
δεν ξερω αν επαιξε ρολο αλλα τελευταια σε εμενα ηρθε στο υπολογιστη που ειχαν περαστεί πιο προσφατα τα win (πριν 1 εβδομαδα)

Ναι, απλά λέω ότι σε μένα δεν άνοιγε γιατί ο υπολογιστής δεν τα υποστηρίζει, όταν πήγα να κάνω από το Site την κράτηση άνοιξε η ειδοποίηση

που έχω ποιο πάνω για το Bios.

stamka
03-06-15, 14:32
ειδικα αυτό πρεπει να είναι καποια νεα εκδοση τις παλιότερης και γεματης προβλήματα με το sfc KB3022345 γιατι χτες που εκανα τις 3 νεες, μετα ετρεξα DISM και μου εβγαλε το ιδιο πρόβλημα με αυτό που ειχα αναφερει στο θεμα μου πριν καιρο. αφαιρεσα την KB3022345 και όλα κυλανε ομαλα ξανα.

περιεργο αφου την αφαιρεσα δεν μου την προσφερε ξανα, και ουτε τα λινκ από το σαιτ της μαμας λειτουργουν για χειροκινητο κατεβασμα. επειδή ειχα κρατησει το αρχειο όταν παω να την βαλω μονος με αφηνει, δεν μου λεει ότι δεν χρειαζεται αυτή η ενημερωση.

μολις της περασα και το scf/scan μου βγηκε οκ

gba
04-06-15, 00:29
Σημερα μου ηρθε και μενα μια ειδοποιηση για κρατηση , οποτε κανω εγγραφη και βλεπουμε.
Παντως ειχα δοκιμασει τα 8.1 και αν και μου αρεσαν , δεν τα αντεξα πανω απο μια εβδομαδα λογω ασυμβατοτητας καποιων προγραμματων .

babis3g
04-06-15, 00:33
ειναι πιο γρηγορα τα 10 απο τα 8.1??? (μιλαω για αναβαθμηση στο ιδιο pc - ιδια ram, οθονη κλπ) δοκιμασε κανεις beta tester???ευχαριστω

sweet dreams
04-06-15, 13:45
ειναι πιο γρηγορα τα 10 απο τα 8.1??? (μιλαω για αναβαθμηση στο ιδιο pc - ιδια ram, οθονη κλπ) δοκιμασε κανεις beta tester???ευχαριστω

Γιατί;;; σκέφτεσαι να κρατήσεις τα 8.1 που προσπαθούμε με Start Screen και τέτοια να τα φέρουμε στα ίσια τους;;; Έχω τα 10αρια σε triple Boot,

δεν τα έχω δουλέψει σαν κύριο λειτουργικό, αλλά δεν βλέπω κάποιο κόλλημα ή κάτι άλλο που να με κάνει να κρατήσω τα 8.1. Θέλουν και αυτά

μια μικρή περίοδο προσαρμογής, αλλά μετά δουλεύεις ποιο γρήγορα και από τα 7, τα έχεις όλα μαζεμένα και τα βρίσκεις ποιο εύκολα.

babis3g
04-06-15, 14:00
Γιατί;;; σκέφτεσαι να κρατήσεις τα 8.1 που προσπαθούμε με Start Screen και τέτοια να τα φέρουμε στα ίσια τους;;; Έχω τα 10αρια σε triple Boot,

δεν τα έχω δουλέψει σαν κύριο λειτουργικό, αλλά δεν βλέπω κάποιο κόλλημα ή κάτι άλλο που να με κάνει να κρατήσω τα 8.1. Θέλουν και αυτά

μια μικρή περίοδο προσαρμογής, αλλά μετά δουλεύεις ποιο γρήγορα και από τα 7, τα έχεις όλα μαζεμένα και τα βρίσκεις ποιο εύκολα.

ευχαριστω, βασικα τα 7 εχω ... τα 8.1 ειναι σε ενα λαπτοπ (το οποιο original ηταν 8) που το ανοιγω τωρα το καλοκαιρι μονο για τον κηπο
Οποτε παμε για 10ρια δηλαδη οταν ειναι ετοιμα για ολους ...
φανταζομαι τα προγραμματα που εχουμε τωρα θα παιζουν και για τα 10 ... ευχαριστω

Μαλλον θα αναθμησω πρωτα το λαπτοπ και τα για 7 θα δω

sweet dreams
04-06-15, 14:12
ευχαριστω, βασικα τα 7 εχω ... τα 8.1 ειναι σε ενα λαπτοπ (το οποιο original ηταν 8) που το ανοιγω τωρα το καλοκαιρι μονο για τον κηπο
Οποτε παμε για 10ρια δηλαδη οταν ειναι ετοιμα για ολους ...
φανταζομαι τα προγραμματα που εχουμε τωρα θα παιζουν και για τα 10 ... ευχαριστω

Μαλλον θα αναθμησω πρωτα το λαπτοπ και τα για 7 θα δω

Eγώ με 8.1 πάντως δεν ασχολούμαι ξανά, τέλος. Θα τα αφαιρέσω με λοβοτομή. :p

cranky
04-06-15, 14:21
Θα τα αφαιρέσω με λοβοτομή. :p
Κάνει και το φορμάτ. :p

sweet dreams
04-06-15, 14:34
Κάνει και το φορμάτ. :p

Έχει βγεί format για τον εγκέφαλο;;; ή μήπως εννοείς 156213 :crazy:

sdikr
04-06-15, 21:06
σε οσους δεν το βγαζει ακομα δοκιμαστε αυτο http://forums.windowscentral.com/windows-10-general-discussion/359382-windows-10-reservation-update-kb3035583-not-found.html

balander
05-06-15, 06:50
πως μπορω να αφαιρεσω το εικονιδιο απο το tray?

cranky
05-06-15, 08:31
Δές εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/840651-Windows-10-Technical-Preview-Version?p=5695787#post5695787).

vgiozo
05-06-15, 23:40
Σε μένα, σε ταμπλέτα Teclast x98 Air II με Windows 8.1 εμφανίστηκε την ώρα που χρησιμοποιούσα τον Metro IE11 κάτι σαν "floating window" για τη κράτηση για τα 10άρια και μόλις πάτησα επάνω με οδήγησε στο Windows Update....αλλά στο Windows Update δεν αναφέρει τίποτε σχετικό...

Είδα τις προϋποθέσεις μετά και πρόσεξα ότι θέλει 16γίγα ελεύθερο χώρο στο δίσκο κι εγώ έχω μόνο 10-11, ίσως αυτό φταίει...

sweet dreams
05-06-15, 23:57
Σε μένα, σε ταμπλέτα Teclast x98 Air II με Windows 8.1 εμφανίστηκε την ώρα που χρησιμοποιούσα τον Metro IE11 κάτι σαν "floating window" για τη κράτηση για τα 10άρια και μόλις πάτησα επάνω με οδήγησε στο Windows Update....αλλά στο Windows Update δεν αναφέρει τίποτε σχετικό...

Είδα τις προϋποθέσεις μετά και πρόσεξα ότι θέλει 16γίγα ελεύθερο χώρο στο δίσκο κι εγώ έχω μόνο 10-11, ίσως αυτό φταίει...

Aν θέλεις να κάνεις χειροκίνητα την διαδικασία κάνε αυτό (http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-win_upgrade/i-want-to-reserve-my-free-copy-of-windows-10-but-i/848b5cce-958b-49ae-a132-a999a883265b?page=114), σε άλλον συμφορουμίτη δεν έβγαλε πρόβλημα με λιγότερη χωρητικότητα στον δίσκο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840651-Windows-10-Technical-Preview-Version?p=5697604#post5697604).

akilleas
06-06-15, 08:40
Πάντως εγώ, πριν κάνω την αναβάθμιση σε 10 σκέφτομαι να το κάνω ένα reset πρώτα για να είναι πιο καθαρή η νέα εγκατάσταση. Δεν θα έχω και το άγχος για τηλεφωνικές ενεργοποιήσεις και τα συναφή.

OnAl3rt
06-06-15, 10:41
Γιατί άγχος; Μηχάνημα είναι. Δεν χρειάζεται να απολογηθείς σε κάποιον.
Δίνεις αναγνωριστικό εγκατάστασης, παίρνεις αναγνωριστικό επιβεβαίωσης.

sdikr
06-06-15, 12:07
Σε μένα, σε ταμπλέτα Teclast x98 Air II με Windows 8.1 εμφανίστηκε την ώρα που χρησιμοποιούσα τον Metro IE11 κάτι σαν "floating window" για τη κράτηση για τα 10άρια και μόλις πάτησα επάνω με οδήγησε στο Windows Update....αλλά στο Windows Update δεν αναφέρει τίποτε σχετικό...

Είδα τις προϋποθέσεις μετά και πρόσεξα ότι θέλει 16γίγα ελεύθερο χώρο στο δίσκο κι εγώ έχω μόνο 10-11, ίσως αυτό φταίει...

Σε teclast x80h, έκανα το κομμάτι (http://forums.windowscentral.com/windows-10-general-discussion/359382-windows-10-reservation-update-kb3035583-not-found.html) που αναφέρω ποιο πάνω και δούλεψε, άσχετα αν στο c είχα μόνο 2.5g ελευθέρα

akilleas
06-06-15, 13:01
Γιατί άγχος; Μηχάνημα είναι. Δεν χρειάζεται να απολογηθείς σε κάποιον.
Δίνεις αναγνωριστικό εγκατάστασης, παίρνεις αναγνωριστικό επιβεβαίωσης.

Γιατί πριν τρία χρόνια, τρόμαξα να κάνω τηλεφωνική ενεργοποίηση στο Netbook. Δεν μου έδινε σωστό κωδικό και στο κέντρο μου λέγανε τα δικά τους.
Βέβαια ίσως να έφταιγα εγώ, μιας και η έκδοση 7αρια home που είχα πριν, δεν ήτανε η μαμά, αλλά μια από το internet με περασμένο τον κωδικό από το αυτοκόλλητο.Ενεργοποιημένη νόμιμα μεν, αλλά ο κωδικός για τηλεφωνική ενεργοποίηση που έδινε, ήτανε λάθος.

vgiozo
07-06-15, 23:27
Σε teclast x80h, έκανα το κομμάτι (http://forums.windowscentral.com/windows-10-general-discussion/359382-windows-10-reservation-update-kb3035583-not-found.html) που αναφέρω ποιο πάνω και δούλεψε, άσχετα αν στο c είχα μόνο 2.5g ελευθέρα

Ευχαριστώ, το δοκίμασα και δούλεψε...

Μου έβγαλε όμως στην αναφορά πως μετά την εγκατάσταση θα είναι αδύνατο το factory reset της συσκευής, υποθέτω γιατί τα αρχεία για την αποκατάσταση συστήματος είναι των windows 8.1, ενώ τα 10άρια θα περάσουν ως αναβάθμιση από πάνω.

sdikr
07-06-15, 23:37
Ευχαριστώ, το δοκίμασα και δούλεψε...

Μου έβγαλε όμως στην αναφορά πως μετά την εγκατάσταση θα είναι αδύνατο το factory reset της συσκευής, υποθέτω γιατί τα αρχεία για την αποκατάσταση συστήματος είναι των windows 8.1, ενώ τα 10άρια θα περάσουν ως αναβάθμιση από πάνω.

Ναι αυτό είναι λογικό, το image όμως για το teclast υπάρχει στο internet (xda) μπορείς να το κατεβάσεις και να το έχεις σε περίπτωση που χρειαστεί, απλά μετά θέλει λίγο παίδεμα και keybard - mouse για να κάνεις την δουλειά

stamka
08-07-15, 11:45
Παρολο που εχω εγκαταστημένη την KB2976978 σημερα μου την ξαναβγάζει διαθέσιμη. Την ξαναβάζω και μολις κανω αναζητηση για ενημερωσεις την ξαναβγάζει διαθέσιμη Καμιά ιδεα τι γινεται ?

biggeo65
08-07-15, 15:11
Παρολο που εχω εγκαταστημένη την KB2976978 σημερα μου την ξαναβγάζει διαθέσιμη. Την ξαναβάζω και μολις κανω αναζητηση για ενημερωσεις την ξαναβγάζει διαθέσιμη Καμιά ιδεα τι γινεται ?

Στις ενημερώσεις βγάζει ότι η εγκατάσταση ήταν επιτυχής; Αν ναι, κάντην απόκρυψη.
Ένα από τα γνωστά bugs των update της MS. Και σαν αναβάθμιση είναι προαιρετική.
Οπότε και να μην την περάσεις δεν έγινε και κάτι. Ελέγχο συμβατότητας (https://support.microsoft.com/el-gr/kb/2976978)κάνει

stamka
08-07-15, 15:45
Στις ενημερώσεις βγάζει ότι η εγκατάσταση ήταν επιτυχής; Αν ναι, κάντην απόκρυψη.
Ένα από τα γνωστά bugs των update της MS. Και σαν αναβάθμιση είναι προαιρετική.
Οπότε και να μην την περάσεις δεν έγινε και κάτι. Ελέγχο συμβατότητας (https://support.microsoft.com/el-gr/kb/2976978)κάνει

Βγαζει εγκατεστημένη αλλα υπαρχουν δυο KB2976978 με διαφορετική ημερομηνία και μέγεθος 4,5mb η μια και 4.6mb η αλλη που βγηκε χτες.
Την πρωτη την ειχα βαλει πριν κανα μηνα που βγηκε
Την δευτερη που βγηκε χτες με ιδιο ονομα και μεγεθος 4,6mb την εβαλα και αυτη
Τωρα μου βγαζει παλι διαθέσιμη την ιδια με μεγεθος 25Κ που οσες φορες και αν την βαλω την ξαναβγάζει διαθέσιμη

iakoboss7
08-07-15, 15:52
μια απο τα ιδια με την 25k (τα αλλα που λες δεν εκατσα να τα παρατηρησω), βεβαια ειμαι σε windows 7 αλλα μιλαμε για το ιδιο πραμα.

biggeo65
08-07-15, 16:01
Βγαζει εγκατεστημένη αλλα υπαρχουν δυο KB2976978 με διαφορετική ημερομηνία και μέγεθος 4,5mb η μια και 4.6mb η αλλη που βγηκε χτες.
Την πρωτη την ειχα βαλει πριν κανα μηνα που βγηκε
Την δευτερη που βγηκε χτες με ιδιο ονομα και μεγεθος 4,6mb την εβαλα και αυτη
Τωρα μου βγαζει παλι διαθέσιμη την ιδια με μεγεθος 25Κ που οσες φορες και αν την βαλω την ξαναβγάζει διαθέσιμη


Για την KB2976978 υπάρχει ιστορία .Δεν ξέρω γιατί η MS βγάζει κάθε λίγο νέα έκδοση.
Η πρώτη έκδοση ήταν πέρυσι τον Ιούλιο.Η τελευταία ήταν στις 29. Ιουνίου.

Ψάξε για το αρχείο Generaltel.dll και στις ιδιότητες δες τι έκδοση αναφέρει.
Όπως φαίνεται στην σελίδα της MS (https://support.microsoft.com/en-us/kb/2976978) θα πρέπει να είναι 10.0.10143.0

iakoboss7
08-07-15, 16:24
εγω εχω 3 τετοια αρχεια, στο system και 2 στο winsxs/amd64....bla bla...

το 1 απο το winsxs και αυτο απο το system ειναι η εκδοση που λες, το αλλο οχι! οτι να ναι :p

stamka
08-07-15, 19:45
Για την KB2976978 υπάρχει ιστορία .Δεν ξέρω γιατί η MS βγάζει κάθε λίγο νέα έκδοση.
Η πρώτη έκδοση ήταν πέρυσι τον Ιούλιο.Η τελευταία ήταν στις 29. Ιουνίου.

Ψάξε για το αρχείο Generaltel.dll και στις ιδιότητες δες τι έκδοση αναφέρει.
Όπως φαίνεται στην σελίδα της MS (https://support.microsoft.com/en-us/kb/2976978) θα πρέπει να είναι 10.0.10143.0

το Generaltel.dll ειναι 10.0.10143.0
Thanx

shocked
09-07-15, 19:38
(το βαζω οφ τοπικ γιατι δεν ξερω αν κολαει γενικα εδω :) )

πηγα σημερα στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο για κατι δουλειες και προσεξα οτι το pc της υπαλληλου ετρεχε 8.1, σοκαριστικα απο αυτη την κατα τα αλλα ευχαριστη αλλαγη στα τραπεζικα μας συστηματα χεχεχε

babis3g
09-07-15, 21:22
(το βαζω οφ τοπικ γιατι δεν ξερω αν κολαει γενικα εδω :) )

πηγα σημερα στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο για κατι δουλειες και προσεξα οτι το pc της υπαλληλου ετρεχε 8.1, σοκαριστικα απο αυτη την κατα τα αλλα ευχαριστη αλλαγη στα τραπεζικα μας συστηματα χεχεχε

για αυτο η μικροσοφτ θα αρχισει να ζηταει ριαλια

shocked
10-07-15, 15:07
KB3035583
μολις μου ηρθε και λεει οτι εγκαθιστά το 'get windows 10 app' για ελεγχο και συμβατοτητα του υπολογιστη.
πφφ δουλεια δεν ειχε ο.....

minas
11-07-15, 01:03
(το βαζω οφ τοπικ γιατι δεν ξερω αν κολαει γενικα εδω :) )

πηγα σημερα στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο για κατι δουλειες και προσεξα οτι το pc της υπαλληλου ετρεχε 8.1, σοκαριστικα απο αυτη την κατα τα αλλα ευχαριστη αλλαγη στα τραπεζικα μας συστηματα χεχεχε
Η τάση πλέον είναι να μεταφέρονται τα περισσότερα εταιρικά συστήματα από client-server σε web services, επομένως η έκδοση του λειτουργικού δεν παίζει τόσο ρόλο. Το αντίθετο μάλιστα, πιο σύγχρονες εκδόσεις έχουν καλύτερα εργαλεία διαχείρισης, αλλά και αυξημένη ασφάλεια. Εξαιτίας αυτού, πολλοί επιλέγουν και τη λύση των thin clients και πετάνε εντελώς το λειτουργικό στο σταθμό εργασίας.

tsioy
20-07-15, 21:30
Ελπίζω να μην βγαίνω πολύ εκτός θέματος με την εξής απορία: σε καινούργιο laptop με win 8.1, σε ορισμένες εφαρμογές, η γραμματοσειρά και, γενικότερα, η εφαρμογή είναι κάπως θολή. Για παράδειγμα το skype και η διαχείριση συσκευών στην εικόνα που παραθέτω. Πού μπορεί να οφείλεται αυτό;
158455

minas
20-07-15, 22:05
Ελπίζω να μην βγαίνω πολύ εκτός θέματος με την εξής απορία: σε καινούργιο laptop με win 8.1, σε ορισμένες εφαρμογές, η γραμματοσειρά και, γενικότερα, η εφαρμογή είναι κάπως θολή. Για παράδειγμα το skype και η διαχείριση συσκευών στην εικόνα που παραθέτω. Πού μπορεί να οφείλεται αυτό;
158455

Από την αρχική οθόνη ψάξε για Cleartype. Εάν είναι ενεργοποιημένο βγάλε το και δες εάν έχει διαφορά (και το αντίθετο). Επίσης: έχεις μεγαλώσει τίποτα με scaling?

OnAl3rt
20-07-15, 22:13
@tsioy
Έχεις 150% ή παραπάνω το scaling level εεε;
Αν ναι, έτσι είναι. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι από όσο ξέρω.
Στο 125% δεν θα έχεις πρόβλημα θολούρας.

tsioy
21-07-15, 13:13
Είναι ήδη στο 125%. Η αλλαγή στο cleartype δε βοήθησε.

update:
Άλλαξα το scaling σε 150% και ξανά σε 125% και πλέον είναι οκ. Ευχαριστώ!

Gordito
02-08-15, 03:25
Σε dual boot 8.1 με τα 7ρια, οταν επιλεγω τα 7 μου κανει restart για να μπουταρει.
Παλαιοτερα θυμαμαι οτι αν απενεργοποιουσες το fast startup των 8, οτι εμπαινε με την μια στα 7.

Πλεον δεν μου το κανει.
Μου εχει ξεφυγει και ηταν κατι αλλο ή οντως κατι αλλαξε;

Simpleton
02-08-15, 05:13
Αν δεν κάνω λάθος, εξαρχής έτσι ήταν. Δοκίμασε να γυρίσεις το bootmenupolicy στο legacy, όπως περιγράφεται εδώ (http://www.eightforums.com/tutorials/5245-startup-options-enable-disable-windows-8-a.html). Θα χάσεις το γραφικό μενού, αλλά θα μπαίνεις στο λειτουργικό που επιλέγεις χωρίς επανεκκίνηση.

sweet dreams
02-08-15, 07:30
Σε dual boot 8.1 με τα 7ρια, οταν επιλεγω τα 7 μου κανει restart για να μπουταρει.
Παλαιοτερα θυμαμαι οτι αν απενεργοποιουσες το fast startup των 8, οτι εμπαινε με την μια στα 7.

Πλεον δεν μου το κανει.
Μου εχει ξεφυγει και ηταν κατι αλλο ή οντως κατι αλλαξε;

Ανάλογα τι έχεις βάλει πρώτο στη σειρά, αν έχεις τα 8.1 θα μπεί αμέσως και αυτόματα μετά από τα ρυθμισμένα δευτερόλεπτα, αν επιλέξεις τα 7 θα κάνει
επανεκκίνηση.

ethnik471
05-08-15, 15:15
Παιδιά μια ερώτηση. Μόλις παρέλαβα το καινούργιο μου laptop με γνήσια προεγκατεστημένα τα window 8.1. Όλα τέλεια το σέταρα κιόλας μια χαρά.
Το θέμα είναι οτι πάω να κάνω windows update, βρίσκει τις ενημερώσεις κτλ κανονικά, πατάω να ξεκινήσει και μένει στο λήψη ενημερώσεων.Δείχνει να προχωράει αλλα εδώ και 20 λεπτά είναι στο 0%

sdikr
05-08-15, 15:21
Παιδιά μια ερώτηση. Μόλις παρέλαβα το καινούργιο μου laptop με γνήσια προεγκατεστημένα τα window 8.1. Όλα τέλεια το σέταρα κιόλας μια χαρά.
Το θέμα είναι οτι πάω να κάνω windows update, βρίσκει τις ενημερώσεις κτλ κανονικά, πατάω να ξεκινήσει και μένει στο λήψη ενημερώσεων.Δείχνει να προχωράει αλλα εδώ και 20 λεπτά είναι στο 0%

το κάνεις αυτό μερικές φόρες και μετά πετάει απότομα στο 98%, περίμενε το κάνα 20 λεπτό ακόμα

ethnik471
05-08-15, 15:31
αα μάλιστα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Και κάτι ακόμα, λογικά θα μου βγάλει να κάνω κράτηση για τα windows 10.Αν κάνω την κράτηση θα τα κατεβάσει κιόλας ή θα επιλέξω εγώ ποτε θέλω να μπουν.Και είτε κάνω κράτηση είτε όχι, με το tool της ms θα μπορώ να αναβαθμίσω σε κάθε περίπτωση , όπως και να χει;

lmih
05-08-15, 15:52
Ακριβώς με το Media Creation Tool της Microsoft μπορείς να κάνεις το upgrade σε Win 10 όποτε επιλέξεις εσύ και επίσης να φτίαξεις ένα USB stick or DVD με την αντίστοιχη version. Αλλά αρχικά το upgrade πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε γιατι είναι θέμα ανανέωσης του license. Ύστερα εαν θές κάνεις clean install αλλά προσωπικά μέχρι τώρα μετά το δικό μου upgrade δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα.

ethnik471
05-08-15, 15:58
Ωραία.Οπότε θα ρίξω άκυρο στο εικονίδιο κράτησης και κάποια στιγμή (άμεσα) θα αναβαθμίσω σε 10 με το tool της microsoft.
Ευχαριστώ πολύ!!

thelos257
06-08-15, 23:18
:worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy::worthy:
Καλησπερα σας παιδια εχω αγορασει το νεο μ λαπτοπ lenovo z50-75 και εχω ενα θεμα το οποιο ειναι αυτο εδω:

159277

ΔΕΝ εμφανιζεται κανονικα ΝΟΡΜΑΛ δηλ οπως σε ολους τους υπολογιστες ετσι:

http://res1.windows.microsoft.com/resbox/el/windows%207/main/1f30611e-483a-4e88-a875-10ca38f9f8a2_6.jpg

Τι να κανω εχουμε καμια λυση ρε Παλλικαρια μου ;

Caret
07-08-15, 11:11
Προσπάθησε να απεγκαταστησεις καμιά σαβούρα της Lenovo.

meletis
15-08-15, 17:49
Καλησπέρα. Πρόσφατα αναβάθμισα το Laptop απο WIN7 σε WIN 8.1
Το θέμα είναι ο εξωτερικός σκληρός δίσκος στην μονάδα DVD.
Δεν το εμφανίζει καθόλου στην καρτέλα ο Υπολογιστης μου.
Το βλέπει κανονικά στην διαχείρηση συσκευων και μπορώ επισης να κανω και ασφαλής κατάργηση του μέσου.
Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?
Ευχαριστω

stamka
15-08-15, 17:58
Καλησπέρα. Πρόσφατα αναβάθμισα το Laptop απο WIN7 σε WIN 8.1
Το θέμα είναι ο εξωτερικός σκληρός δίσκος στην μονάδα DVD.
Δεν το εμφανίζει καθόλου στην καρτέλα ο Υπολογιστης μου.
Το βλέπει κανονικά στην διαχείρηση συσκευων και μπορώ επισης να κανω και ασφαλής κατάργηση του μέσου.
Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?
Ευχαριστω

το εσωτερικο δισκο μηπως τον εχεις χωρίσει σε partition (πολλα) και δεν μπορει να δει τοσους δισκους το συστημα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.