PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows 8.1



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39

21706
15-08-15, 18:35
Καλησπέρα. Πρόσφατα αναβάθμισα το Laptop απο WIN7 σε WIN 8.1
Το θέμα είναι ο εξωτερικός σκληρός δίσκος στην μονάδα DVD.
Δεν το εμφανίζει καθόλου στην καρτέλα ο Υπολογιστης μου.
Το βλέπει κανονικά στην διαχείρηση συσκευων και μπορώ επισης να κανω και ασφαλής κατάργηση του μέσου.
Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?
Ευχαριστω
How to fix missing DVD/CD drives not showing up in Windows Explorer (http://www.majorgeeks.com/content/page/how_to_fix_missing_dvdcd_drives_not_showing_up_in_windows_explorer.html)

Simpleton
15-08-15, 19:03
Στη διαχείριση δίσκων σου τον εμφανίζει; Τότε πρέπει απλά να του προσθέσεις γράμμα από εκεί για να φαίνεται και στον υπολογιστή.

meletis
15-08-15, 21:22
How to fix missing DVD/CD drives not showing up in Windows Explorer (http://www.majorgeeks.com/content/page/how_to_fix_missing_dvdcd_drives_not_showing_up_in_windows_explorer.html)
Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.
Οσό για το δίσκο δεν το έχω χωρίσει σε partition
* Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες , εξακολουθεί να μην φαίνεται στο windows explorer ο 2ος σκληρός δίσκος(μοναδα dvd)
Εαν δουλέψω απο το CD την υπηρεσία επιδιόρθωση μήπως φτιαχτεί?

OnAl3rt
16-08-15, 00:58
@meletis
Έχεις πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο ή με το DVD;
Γιατί τα λες λιγο μπερδεμένα.

meletis
16-08-15, 01:20
@meletis
Έχεις πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό δίσκο ή με το DVD;
Γιατί τα λες λιγο μπερδεμένα.
Εχεις δίκιο. Με σκλήρό δίσκο έχω πρόβλημα. Εχει τοποθετηθει στην μοναδα DVD

Λοιπόν κατέβασα μετά απο το φορματ όλους τους σχετικούς drivers απο το site της Lenovo.
Το πρόβλημα παραμένει.
Στα 7αρια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εαν δεν βρω λύση θα αγοράσω θήκη να γίνει εξωτερικός.
Επίσης πως μπορεί να αφαιρεθεί το εικονίδιο για αναβάθμιση σε Win 10.

stavpal
21-08-15, 11:24
Για το win 10 reminder απεγκατέστησε το kb3035583 και βγαλτο απ τα updates

tsathoggua
28-08-15, 20:22
Καλησπέρα!

Όπως και στα Windows 7, έτσι και στα 8 το partition γεμίζει γρήγορα. Απενεργοποίησα system restore, hibernate και όρισα pagefile στα 2048 MB. Το αποτέλεσμα ήταν να απελευθερωθούν μερικά GB. Τι ακριβώς "τρώει" τόσο χώρο και πως τον απελευθερώνω; Θα χρειαστεί να κάνω format; Η κατάσταση, ως έχει, είναι αφόρητη.

Ευχαριστώ, προκαταβολίκα!

iakoboss7
28-08-15, 20:25
http://appnee.com/wicleanup/
(http://appnee.com/wicleanup/)
τρεξε και με cmd αυτο %SystemRoot%\System32\Cmd.exe /c Cleanmgr /sageset:65535 & Cleanmgr /sagerun:65535

http://download.cnet.com/Temp-File-Cleaner/3000-2094_4-10628816.html

και τελος μπορεις να διαγραψεις το περιεχομενο του φακελου download που βρισκεται "windows/software distribution/download"

tsathoggua
28-08-15, 20:27
Φίλε Ιάκωβε, αυτή η εφαρμογή θα λάβει υπόψη αρχεία update, system restore κ.ο.κ; Υποψιάζομαι ότι αυτά φταίνε...

iakoboss7
28-08-15, 20:35
τα system restore τα εσβησες ηδη... αρχεια update ειναι το τελευταιο που εγραψα (εχω κανει edit το μηνυμα).

το προγραμματακι σβηνει αχρηστα αρχεια που δεν χρησιμοποιουντε απο εγκαταστασεις προγραμματων!

η εντολη ουσιαστικα ειναι η κλασσικη εκαθαριση δισκου αλλα μαζι με καποια εξτρα.

tsathoggua
28-08-15, 21:25
Σε ευχαριστώ πολύ! Απελευθέρωσα περίπου 6 GB! Tην επόμεη φορά που θα κάνω format, εάν κλείσω system restore, hibernation και Update θα είμαι εντάξει;

iakoboss7
28-08-15, 21:55
γιατι να τα κλεισεις? αν τα ρυθμισεις ομορφα δεν θα σου τρωνε πολυ χωρο (κανοντας και τα παραπανω δεν θα τα αφηνεις να μαζευουν σκουπιδια).

το hibernation οντως για οποιον δεν το χρησιμοποιει ειναι τσαμπα χωρος (το εχω και εγω κλειστο).

windows updates να κανεις οπωσδηποτε... απλα καθαριζε τα υπολοιματα των download στο windows/software distribution/download που ειπα (μπορεις να απεγκαταστησεις μια χαρα οποιο θες μετα, εγω ετσι κανω)

tsathoggua
28-08-15, 22:06
ΟΚ, σε ευχαριστώ πολύ και για την άμεση απάντηση σου!

meletis
03-09-15, 20:47
Καλησπέρα. Πρόσφατα αναβάθμισα το Laptop απο WIN7 σε WIN 8.1
Το θέμα είναι ο εξωτερικός σκληρός δίσκος στην μονάδα DVD.
Δεν το εμφανίζει καθόλου στην καρτέλα ο Υπολογιστης μου.
Το βλέπει κανονικά στην διαχείρηση συσκευων και μπορώ επισης να κανω και ασφαλής κατάργηση του μέσου.
Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?
Ευχαριστω


το εσωτερικο δισκο μηπως τον εχεις χωρίσει σε partition (πολλα) και δεν μπορει να δει τοσους δισκους το συστημα ?


How to fix missing DVD/CD drives not showing up in Windows Explorer (http://www.majorgeeks.com/content/page/how_to_fix_missing_dvdcd_drives_not_showing_up_in_windows_explorer.html)


Στη διαχείριση δίσκων σου τον εμφανίζει; Τότε πρέπει απλά να του προσθέσεις γράμμα από εκεί για να φαίνεται και στον υπολογιστή.


Σε ευχαριστώ θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.
Οσό για το δίσκο δεν το έχω χωρίσει σε partition
* Ακολούθησα τις παραπάνω οδηγίες , εξακολουθεί να μην φαίνεται στο windows explorer ο 2ος σκληρός δίσκος(μοναδα dvd)
Εαν δουλέψω απο το CD την υπηρεσία επιδιόρθωση μήπως φτιαχτεί?


Εχεις δίκιο. Με σκλήρό δίσκο έχω πρόβλημα. Εχει τοποθετηθει στην μοναδα DVD

Λοιπόν κατέβασα μετά απο το φορματ όλους τους σχετικούς drivers απο το site της Lenovo.
Το πρόβλημα παραμένει.
Στα 7αρια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εαν δεν βρω λύση θα αγοράσω θήκη να γίνει εξωτερικός.
Επίσης πως μπορεί να αφαιρεθεί το εικονίδιο για αναβάθμιση σε Win 10.
Καλησπέρα, μήπως φταίει κάποιο windows update και δεν εμφανιζεται στο explorer ο σκληρός δίσκος ο οποίος είναι στην μονάδα DVD.Γνωρίζετε κάτι?

meletis
05-09-15, 19:27
τελικά το προβλημα λυθηκε.εγινε διαμορφωση του δισκου.
πηγα εναρξη ,διαχείρηση δισκων,πατησα δεξι στον HDD,(εκεί που λέει οτι δεν έχει εκχωρηθεί), δημιουργία νέου τόμου.

OnAl3rt
05-09-15, 20:29
^Δεν μας είπες ότι έγραφε "Δεν έχει εκχωρηθεί".
Γιαυτό μια εικόνα μπορεί να πει πολλά περισσότερα πράγματα πολλές φορές.
Τέλος καλό, όλα καλά.

jim_p
10-09-15, 23:11
Στο ταμπλετ που με βασανιζει μηνες τωρα (hp stream 8 με windows κανονικα 8.1, οχι rt), χρησιμοποιω τον ie για metro interface επειδη κανενας αλλος browser δεν ειναι touch friendly. Ως γνωστον, ο ie σε metro mode ΔΕΝ υποστηριζει plugins (active x). Υποστηριζει ομως tracking protection lists, και γιαυτο εχω βαλει την tpl του fanboy απο εδω και εχω γλυτωσει απο τις διαφημησεις.

https://www.fanboy.co.nz/ie.html

Σημερα λοιπον χρειαστηκα το ταμπλετ για να ελεγξω το web interface ενος καταγραφικου. Προφανως θελει το δικο του plugin για να δουλεψει, αρα το ανοιξα με τον "desktop mode" ie, ο οποιος το εγκατεστησε κανονικα και εκανα τη δουλεια μου. Μετα, γυρισα στον metro ie και απο τοτε γινεται ο κακος χαμος με τις διαφημησεις! Ξαναπερασα την παραπανω tpl 4-5 φορες αλλα και παλι βλεπω διαφημησεις. Και οχι απο εκεινες τις σταθερες με το κειμενο και μια εικονιτσα, απο τις αλλες τις κινουμενες που ειναι σε flash! Τι μπορω να κανω?
Το ταμπλετ εχει ελεγθει για malware και ειναι καθαρο.

sweet dreams
10-09-15, 23:45
Στο ταμπλετ που με βασανιζει μηνες τωρα (hp stream 8 με windows κανονικα 8.1, οχι rt), χρησιμοποιω τον ie για metro interface επειδη κανενας αλλος browser δεν ειναι touch friendly. Ως γνωστον, ο ie σε metro mode ΔΕΝ υποστηριζει plugins (active x). Υποστηριζει ομως tracking protection lists, και γιαυτο εχω βαλει την tpl του fanboy απο εδω και εχω γλυτωσει απο τις διαφημησεις.

https://www.fanboy.co.nz/ie.html

Σημερα λοιπον χρειαστηκα το ταμπλετ για να ελεγξω το web interface ενος καταγραφικου. Προφανως θελει το δικο του plugin για να δουλεψει, αρα το ανοιξα με τον "desktop mode" ie, ο οποιος το εγκατεστησε κανονικα και εκανα τη δουλεια μου. Μετα, γυρισα στον metro ie και απο τοτε γινεται ο κακος χαμος με τις διαφημησεις! Ξαναπερασα την παραπανω tpl 4-5 φορες αλλα και παλι βλεπω διαφημησεις. Και οχι απο εκεινες τις σταθερες με το κειμενο και μια εικονιτσα, απο τις αλλες τις κινουμενες που ειναι σε flash! Τι μπορω να κανω?
Το ταμπλετ εχει ελεγθει για malware και ειναι καθαρο.

Kάνε ότι δεν έχεις κάνει από αυτά. (http://www.adslgr.com/forum/threads/872997-Πως-ξεφορτώνομαι-το-search-yahoo-com?p=5661985#post5661985)

jim_p
11-09-15, 09:19
Εγραψα παραπανω οτι δεν εχει malware. Με το mbam και το adwcleaner το ελεγξα. Τον ie δεν γινεται να τον βγαλω με revo...

sweet dreams
11-09-15, 09:48
Εγραψα παραπανω οτι δεν εχει malware. Με το mbam και το adwcleaner το ελεγξα. Τον ie δεν γινεται να τον βγαλω με revo...

Γράφω στο post:
Kατέβασε το Revo Uninstaller και απεγκατέστησε αν υπάρχουν toolbars και διάφορα άλλα ύποπτα προγράμματα που δεν τα ξέρεις.

shocked
11-09-15, 12:35
ο ΙΕ μπορει μονο να απενεργοποιηθει απο την προσθαφαιρεση χαρακτηριστικων (αν το λεω σωστα) αν τον πεταξεις εντελως ισως διαλυσεις την εγκατασταση των παραθυρων

jim_p
11-09-15, 16:49
Στην προσθαφαιρεση προγραμματων, και στο revo κατα συνεπεια, υπαρχουν μονο τα οσα ειχε/εχει το ταμπλετ απο την αρχη, δηλαδη drivers για ασυρματο, αφη, αισθητηρες κλπ. Η σαβουρα της hp βγηκε (mcafee, hp whatever) απο την 1η ημερα και οποιες desktop εφαρμογες εγκατασταθηκαν απο εμενα και δεν εκαναν για ταμπλετ (browsers, kodi, popcorntime, teamviewer κλπ) πηραν και αυτες ποδι.

- - - Updated - - -

Το βρηκα. Στον desktop ie: "γραναζακι" > διαχειρηση προσθετων > προστασια απο παρακολουθηση > εσβησα την υπαρχουσα λιστα και την αναβαλα απο το site.

yiannakos
20-09-15, 12:49
παιδιά έχω κολλήσει - πως βάζω το άσπρο κουμπάκι "επιφάνεια εργασίας" στη γραμμή εργασιών δίπλα απ την "''έναρξη"?

akilleas
21-09-15, 10:01
Αυτό το κουμπί υπάρχει τέρμα δεξιά δίπλα από την ώρα και δεν αλλάζει θέση από την Microsoft.
Γίνεται όμως με ματσακονιά (http://www.tipsdotcom.com/show-desktop-icon.html)

tsioy
12-11-15, 16:30
Σε laptop, έχω ρυθμίσει να μπαίνει σε αναστολή λειτουργίας όταν κλείνω το καπάκι. Ομώς, μετά, αν κουνηθεί το ποντίκι, το laptop επανενεργοποιείται. Πώς μπορώ να ρυθμίσω, ώστε να μην λαμβάνει υπόψη του το ποντίκι, αλλά μόνο το καπάκι;

shocked
12-11-15, 16:58
απο την διαχειρηση συσκευων, θα βρεις το ποντικι και με δεξι κλικ θα πας ιδιότητες.
μετα στην καρτελα διαχειρηση ενεργειας, απενεργοποιησε την επιλογη 'να επιτρεπεται σε αυτη τη συσκευη να ξυπνησει ...'

ετσι δεν θα ανοιγει οταν κουνηθει το ποντικι

tsioy
12-11-15, 17:19
Όντως! Έψαχνα μέσα από τον πίνακα ελέγχου, αλλά δεν έβρισκά τπτ.
Ευχαριστώ.

kostkalaitz
13-11-15, 22:52
Kατέβασα τα windows 8.1 από την microsoft http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/create-reset-refresh-media σε iso. Υπάρχει κάπου το hash του windows 8.1 iso;

dimitris_13
16-11-15, 14:28
Τον Δεκεμεβριο του 2009 αγορασα ενα Turbo-X υπολογιστη, μονο πυργο-ετοιμοι συνθεση. Απο τοτε μεχρι σημερα το μονο που εχω κρατησει ειναι ο επεξεργαστης (Intel Core i5 750), η μητρικη (Foxconn P55MX), 2 μνημες Kingston, σκληρος δισκος (Samasung HD103SJ 1TB) και τα Windows 7 Home Priemium 32-bit OEM. Η εγγυση εληξε το 2012.
Θελω να εχω 64-bit OS. Μπορω να βαλω αυτα (http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/software/windows/Microsoft-Win-8-64bit-English-DSP-WN7-00403.htm)?

goku
16-11-15, 14:39
Τον Δεκεμεβριο του 2009 αγορασα ενα Turbo-X υπολογιστη, μονο πυργο-ετοιμοι συνθεση. Απο τοτε μεχρι σημερα το μονο που εχω κρατησει ειναι ο επεξεργαστης (Intel Core i5 750), η μητρικη (Foxconn P55MX), 2 μνημες Kingston, σκληρος δισκος (Samasung HD103SJ 1TB) και τα Windows 7 Home Priemium 32-bit OEM. Η εγγυση εληξε το 2012.
Θελω να εχω 64-bit OS. Μπορω να βαλω αυτα (http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/software/windows/Microsoft-Win-8-64bit-English-DSP-WN7-00403.htm)?

Ο επεξεργαστής υποστηρίζει 64 bit, οπότε ναι, μπορείς να βάλεις.

iakoboss7
16-11-15, 14:46
δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις παντως... μπορεις να κανεις δωρεαν upgrade στα 10 home x86 και μετα καθαρη εγκατασταση με το x64 home.

goku
16-11-15, 15:43
δεν υπαρχει λογος να πληρωσεις παντως... μπορεις να κανεις δωρεαν upgrade στα 10 home x86 και μετα καθαρη εγκατασταση με το x64 home.

Υποθέτοντας φυσικά ότι θα υπάρχουν drivers για 10άρια μιας και ο υπολογιστής είναι σχετικά παλιός (είπε ότι τον αγόρασε το 2009), και είναι και Turbo-X. Μπορεί να βρει και νόμιμο iso των Windows 7 x64, αλλά νομίζω ότι δεν κυκλοφορεί στην Ελληνική έκδοση. Φυσικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να κάνει αναβάθμιση σε Windows 10 x86 για να αναβαθμιστεί η άδεια, και μετά καθαρή εγκατάσταση σε Windows 10 x64 όπως είπες και εσύ.

iakoboss7
16-11-15, 15:56
μια χαρα υπαρχουν ο δικος μου ειναι του 2008. παρολο που ειναι turbo-x τοhardware ειναι απο εταιρείες οπως intel/realtek/κλπ οπου μπορεις να βρεις drivers μια χαρα, χωρια που τα 10 εχουν ενσωματωμένους...
μπορει να πεδευτει λιγο αλλα καμια σχεση με τα 100+ ευρω...

dimitris_13
16-11-15, 23:50
Εκανα την αναβαθμιση σε Widnows 8.1. Οταν θα κανω αλλαγη σοκετ θα βαλω τα Widnows 10.

yiannakos
17-11-15, 03:47
Kαλημέρα σας. Πάω να ανοιξω τη γραμμη εντολών σαν διαχειριστής.
Πατάω στην γνωστή μ****α των 8.1 αρχική οθόνη-έναρξη, cmd και δεξί κλικ > "εκτέλεση ως διαχειρηστής" και οταν το επιλέγω, κλεινει η αρχική οθόνη, με πάει εκει όπου ήμουν πριν, και οταν ξαναγυρίζω , ανοίγω τη γραμμη εντολών και δεν με βλέπει σαν διαχειριστή.
Τι να κάνω?

biggeo65
17-11-15, 15:35
Kαλημέρα σας. Πάω να ανοιξω τη γραμμη εντολών σαν διαχειριστής.
Πατάω στην γνωστή μ****α των 8.1 αρχική οθόνη-έναρξη, cmd και δεξί κλικ > "εκτέλεση ως διαχειρηστής" και οταν το επιλέγω, κλεινει η αρχική οθόνη, με πάει εκει όπου ήμουν πριν, και οταν ξαναγυρίζω , ανοίγω τη γραμμη εντολών και δεν με βλέπει σαν διαχειριστή.
Τι να κάνω?

Δπκίμασε τα παρακάτω:

Α) Πάτα τα πκλήκτρα WIN+R για να ανοίξει η εκτέλεση. Γράψε μέσα CMD και πάτα ΟΚ.
Ότι ανοίγει από την εκτέλεση ανοίγει με δικαιώματα διαχειριστή, τουλάχιστον στα 7.
Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στα 8. Ή μπορείς

Β) Να ανοίξεις την εξερεύνηση, να παw στην διαδρομή C:\Windows\system32
να βρεις το αρχείο CMD.exe να κάνεις δεξι κλικ πάνω του και να επιλέξεις Ιδιότητες.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα τηυν καρτέλα Συμβατότητα από πάνω,
και τσεκάρισε το τετραγωνάκι που λέει "Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα Διαχειριστή.
Πάτα ΟΚ να κλείσεις τα παράθυρα.

yiannakos
17-11-15, 19:58
Δπκίμασε τα παρακάτω:

Α) Πάτα τα πκλήκτρα WIN+R για να ανοίξει η εκτέλεση. Γράψε μέσα CMD και πάτα ΟΚ.
Ότι ανοίγει από την εκτέλεση ανοίγει με δικαιώματα διαχειριστή, τουλάχιστον στα 7.
Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι στα 8. Ή μπορείς

Β) Να ανοίξεις την εξερεύνηση, να παw στην διαδρομή C:\Windows\system32
να βρεις το αρχείο CMD.exe να κάνεις δεξι κλικ πάνω του και να επιλέξεις Ιδιότητες.
Στο παράθυρο που θα ανοίξει πάτα τηυν καρτέλα Συμβατότητα από πάνω,
και τσεκάρισε το τετραγωνάκι που λέει "Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα Διαχειριστή.
Πάτα ΟΚ να κλείσεις τα παράθυρα.
στο (A) δεν αλλάζει κάτι απο αυτο που λέω κι εγώ, απλά ανοιγει η εκτέλεση , βάζω την εντολή που θέλω (sfc/scannow γιατι τεσπα θέλω να μου κανει έναν ελεγχο), κ φυσικά δεν με βλέπει σαν admin...
Στο (Β) , βρήκα το αρχείο και με δεξί κλικ έχει κατευθείαν επιλογή "εκτέλεση ως διαχειρηστής".
Σ ευχαριστώ :oneup:

update γιατι πάνω που έγραφα εδώ, το είδα τυχαία στο μενου του δεξι κλικ, και έψαχνα για ώρα στο Ιδιότητες...
Ευχαριστώ!

biggeo65
17-11-15, 23:19
στο (A) δεν αλλάζει κάτι απο αυτο που λέω κι εγώ, απλά ανοιγει η εκτέλεση , βάζω την εντολή που θέλω (sfc/scannow γιατι τεσπα θέλω να μου κανει έναν ελεγχο), κ φυσικά δεν με βλέπει σαν admin...
Στο (Β) , βρήκα το αρχείο και με δεξί κλικ έχει κατευθείαν επιλογή "εκτέλεση ως διαχειρηστής".
Σ ευχαριστώ :oneup:

update γιατι πάνω που έγραφα εδώ, το είδα τυχαία στο μενου του δεξι κλικ, και έψαχνα για ώρα στο Ιδιότητες...
Ευχαριστώ!

Nαι την έχει την εντολή, αλλά αν κάνεις τον Β) τρόπο όπως τον γράφω,
η γραμμή εντολών θα ανοίγει μόνιμα με δικαιώματα διαχειριστή,
ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να ψάχνεις το αρχείο.

Ή βάλε μια συντόμευση στο μενού έναρξη αν δεν έχει ήδη.

jim_p
18-11-15, 11:28
Ηρθε στα χερια μου ενα δισκακι (γραμμενο dvd-r) το οποιο εχει ενα φακελο με ονομα BDMV και φανταζομαι ειναι "γραμμενο σαν" blu-ray. Με ποιο προγραμμα μπορω να το παιξω? Ο vlc και ο wmp δεν το παιζουν.

goku
18-11-15, 12:00
Ηρθε στα χερια μου ενα δισκακι (γραμμενο dvd-r) το οποιο εχει ενα φακελο με ονομα BDMV και φανταζομαι ειναι "γραμμενο σαν" blu-ray. Με ποιο προγραμμα μπορω να το παιξω? Ο vlc και ο wmp δεν το παιζουν.

Δοκίμασε το K-lite mega codec pack (http://www.free-codecs.com/download/k_lite_mega_codec_pack.htm), περιέχει τον Media Player Classic μέσα συν τα απαραίτητα codecs για να παίζει βίντεο και μουσική.

iakoboss7
18-11-15, 12:19
δεν χρειαζεται το k-lite (πολυ σαβουρα...). το mpc-hc εχει μεσα οτι χρειαζεται.

tsioy
18-11-15, 12:42
Μιας που αναφέθηκε το mpc-hc, σε σύστημα 8.1 x64, υπάρχει το εξής θέμα:
ενώ το mpc-hc παίζει κανονικά dvd αυθεντικά, μου βγάζει μήνυμα προστασίας , όταν επιχειρήσω να συνδέσω τον υπολογιστη (laptop) μεσω hdmi σε τηλεόραση.
Το vlc δεν εμφανίζει αυτό το θέμα.
Πρόβλημα drivers (έχω την HD5500); Θέμα του mpc-hc;

iakoboss7
18-11-15, 12:45
δεν εχει τυχει να παιξω dvd γενικοτερα (παιζω μονο downloads), εχεις περασει την τελευταια εκδοση? 1.7.10 (η nightly (https://nightly.mpc-hc.org/) ειναι 1.7.10.14)
σιγουρα παντως δεν ειναι θεμα των windows αφου το vlc ειναι οκ (προσωπικα δουλευω mpc-hc nightly's, madvr, xy-vsfilter και καμια φορα reclock).

tsioy
18-11-15, 12:50
Την 1.7.9 είχα... Θα την περάσω, αν και τώρα δεν έχω διαθέσιμο κάποιο dvd να δοκιμάσω.
Btw, noob απορία :p: την περνάω πάνω από την παλιά ή το σωστό είναι απεγκατάσταση της παλιάς και μετά την νέα;

iakoboss7
18-11-15, 12:55
δεν νομιζω οτι εχει σημασια, αν θες μπορεις να επιλεξεις να κανει reset τα settings αλλα μετα κατσε ρυθμιζε παλι...

biggeo65
18-11-15, 20:46
δεν χρειαζεται το k-lite (πολυ σαβουρα...). το mpc-hc εχει μεσα οτι χρειαζεται.

Το k-lite δεν είναι καθόλου σαβούρα. Το basic pack περιέχει ακριβώς ότι κι ο MPC -HC,
συν δύο χρησιμα χαρακτηρηστικά: Α) Εξέταση για προβληματικούς codecs,B) Video thumbnails στην εξερεύνηση.

Το Full pack είναι γι'αυτούς που χρειάζονται κάτι παραπάνω και για επεξεργασία.

cranky
18-11-15, 21:03
... συν δύο χρησιμα χαρακτηρηστικά: Α) Εξέταση για προβληματικούς codecs,B) Video thumbnails στην εξερεύνηση.
Επίσης, χωρίς το k-lite, το SubtitleWorkshop δεν ανοίγει mp4 και mkv αρχεία.

minas
18-11-15, 21:09
Ηρθε στα χερια μου ενα δισκακι (γραμμενο dvd-r) το οποιο εχει ενα φακελο με ονομα BDMV και φανταζομαι ειναι "γραμμενο σαν" blu-ray. Με ποιο προγραμμα μπορω να το παιξω? Ο vlc και ο wmp δεν το παιζουν.

Εννοείς δεν παίζουν τον φάκελο φαντάζομαι... Εάν με τον VLC ανοίξεις τα αρχεία που υπάρχουν στον υποφάκελο STREAM, θα πρέπει να παίζουν κανονικά.

iakoboss7
18-11-15, 23:17
Το k-lite δεν είναι καθόλου σαβούρα. Το basic pack περιέχει ακριβώς ότι κι ο MPC -HC,
συν δύο χρησιμα χαρακτηρηστικά: Α) Εξέταση για προβληματικούς codecs,B) Video thumbnails στην εξερεύνηση.

Το Full pack είναι γι'αυτούς που χρειάζονται κάτι παραπάνω και για επεξεργασία.

προβληματικους codec δεν γινεται να εχεις στο mpc-hc (ενσωματομενοι lav codecs), thumbnail εγω εχω με τα παραπανω που λεω οτι χρησιμοποιω!

- - - Updated - - -


Επίσης, χωρίς το k-lite, το SubtitleWorkshop δεν ανοίγει mp4 και mkv αρχεία.

αυτο ειναι ασχετο με την παρακολουθηση ταινιων/video, προφανως αν χρειαζεσαι "external" codecs (πχ για το προγραμμα που λες) λογικο ειναι να τους βαλεις...

οι lav codecs κυκλοφορουν και ξεχωριστα... http://forum.doom9.org/showthread.php?t=156191

κατεμε αν καποιος θελει το κατι παραπανω και δεν θελει να μπλεκει με περιεργες ρυθμισεις βαζει αυτο http://haruhichan.com/forum/showthread.php?7545-KCP-Kawaii-Codec-Pack

biggeo65
19-11-15, 03:30
Mπορείς να έχεις. Δεν χρησημοποιεί μόνο το MPC-HC codecs.
Κι αν υπάρχει ένας προβληματικός και προβληματική καταχώρηση στη Registry,
μπορεί να σου δημιουργήσει προβλήματα κι αλλού.

Και μπορεί να θέλει να χρησηυμοποιήσει άλλον player κι όχι το MPC-HC.

Πάντως το K-LITE basic μόνο πολύ σαβούρα δεν είναι όπως ανέφερες.

δεν χρειαζεται το k-lite (πολυ σαβουρα...). το mpc-hc εχει μεσα οτι χρειαζεται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.