PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός... μόνο το βράδυ!



Kombatant
27-06-13, 16:22
Μέχρι το Μάιο ήμουν συνδρομητής στο 8/1 πακέτο της Cyta, και αποφάσισα να αναβαθμίσω σε 24άρι. Ήξερα ότι δε θα ανέβει πολύ η ταχύτητα, αλλά δε με πείραζε, την υπολόγιζα γύρω στα 10500. Πράγματι, η αλλαγή έγινε και συγχρόνιζα στα 10600, και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος. Μετά από ένα μήνα λοιπόν με μηδενικές αποσυνδέσεις, στα μέσα του Ιουνίου η ταχύτητα έπεσε στα 7500 (ακόμα χαμηλότερα δηλαδή από τα σταθερά 8mbps που είχα τόσο καιρό πριν αλλάξω το προφιλ). Μετά από επικοινωνία με τους τεχνικούς, μου είπαν να παρακολουθήσω τη γραμμή για μερικές μέρες γιατί έδειξε να φτιάχνει, και να ξαναμιλήσουμε.

Πράγματι λοιπόν παρακολούθησα για μια βδομάδα τη γραμμή, και παρατήρησα το εξής: Όλη τη μέρα, η γραμμή ήταν σταθερή στα 10200 (με 6,5 SNR συγχρόνιζε αντί για 6, αλλά τέλοσπάντων), αλλά το απόγευμα μετά τις 6-7 η ώρα ΠΑΝΤΑ έπεφτε στα 7500-7900, εκεί μέσα. Το πρωί όταν σηκωνόμουν για τη δουλειά η γραμμή ήταν ακόμα συγχρονισμένη χαμηλά, αλλά πλέον το SNR ήταν ανεβασμένο στα 11, οπότε με μια μικρή αποσύνδεση της τηλεφωνικής γραμμής επανερχόταν σε κανονικές ταχυτήτες. Αυτό γινόταν κάθε μέρα λοιπόν, οπότε το ανέφερα στην τεχνική υποστήριξη προχτες το απόγευμα. Μου είπαν υπάρχει πρόβλημα και θα το παρακολουθούσαν. Χτες λοιπόν είχα και επισήμως επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα και μου είπαν ότι έγινε συνδυαστικό ραντεβού στο Α/Κ (Κορυδαλλού), και ο ΟΤΕ λέει ότι πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα, οπότε οι της Cyta σηκώνουν τα χέρια ψηλά και με συμβουλεύουν να ξαναπάω στα 8/1 αφού όπως λένε, ο ΟΤΕ τους διεμύνησε ότι "δεν σηκώνει παραπάνω ταχύτητες η γραμμή"

Το αστείο είναι ότι, αφενός η γραμμή σηκώνει μια χαρά τις ταχύτητες πάνω από 8mbps (επαναλαμβάνω: για ένα μήνα η γραμμή είχε uptime 20+ μέρες στα 10600 χωρίς πρόβλημα κανένα), και το γεγονός ότι συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα (γύρω στις 7 το απόγευμα, μισή ώρα πάνω-κάτω) η ταχύτητα συγχρονισμού πέφτει, για να επανέλθει κάποια μέρα τις πρωινές ώρες μάλλον σημαίνει ότι κάποια παρεμβολή υπάρχει.

Ενδεικτικά τα στατιστικά τη στιγμή που κάνω αυτό το post είναι τα εξής:

Link Information
Uptime: 0 days, 19:36:44
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.020 / 7.961
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 185,35 / 1,12
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 19,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,5 / 35,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 10,5

Καμιά ιδέα για το πώς μπορώ να το κυνηγήσω; Η Cyta μου λέει ότι και να το ξαναδηλώσει βλάβη, θα της το κλείσει ο ΟΤΕ.

balandis
27-06-13, 20:02
αν δεν καμουν κατι γυρνα στο οχταρι και μετα το τελος του συμβολαιου ...αντειο σας.:)αφου υπαρχει προβλημα γιατι δεν το φτιαχνουν??αν υπαρχει βλαβη στη γραμμη ειναι υποχρεωμενοι να το φτιαξουν ειναι μεσα και ο ποτε...

Kombatant
28-06-13, 10:40
Κάθησα και έβαλα log για να παρακολουθώ το SNR, ο θόρυβος ανεβαίνει κατά τις 7+ το απόγευμα, και φεύγει στισ 6+ το πρωί. Πολύ περίεργα πράγματα.

balandis
28-06-13, 16:46
ζητα αλλαγη γραμμης απο τοτε ειμαι οκ.2.5 χρονια τωρα σε πολυ καλα επιπεδα.δεν ξερω αν λεγεται αλλαγη πορτας η κατι τετοιο..να σε βοηθησω θελω....:)

DSLaManiaC
29-06-13, 02:15
Κάθησα και έβαλα log για να παρακολουθώ το SNR, ο θόρυβος ανεβαίνει κατά τις 7+ το απόγευμα, και φεύγει στισ 6+ το πρωί. Πολύ περίεργα πράγματα.

Μήπως τις ίδιες ώρες ανάβει ο δημοτικός φωτισμός ?

Sent from my Nexus 4 using Forum Runner

Kombatant
29-06-13, 12:46
Σήμερα που έχω λίγο χρόνο θα παρακολουθήσω το καλώδιο να δω από που περνάει, και εμένα το μυαλό μου σε εξωτερική παρεμβολή πάει. Καλή ιδέα αυτό με το φωτισμό, θα το παρακολουθήσω.

Προφέσσορας_Χάος
29-06-13, 13:31
αυτά ειναι τα απρόοπτα του χαλκού .. Δεν βγάζεις άκρη .. ακόμη και γειτονική σύνδεση μπορεί να το προκαλεί αυτό . Είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τo ΑDSL . Στο λέω γιατι κάτι τέτοια απρόοπτα είχα κι εγώ που είμαι σε μεγάλη απόσταση απο το DSLAM (5xm+).. Κάποτε συγχρόνιζα 3800 , μετά 3100 έπεσα στα 2048 ..
Αλλαξε ρεγκλέτα η forthnet και ανέβηκα στα 4 σταθερά .. έφυγα απο forthnet Πήγα σε ΟΤΕ και κατέβηκα στα 1800-1900 .. !
Εχω δηλώσει πάνω απο 10 φορές βλάβη . Ποτέ δεν έβγαλα άκρη παρα μόνο τα νεύρα μου έσπασαν.
Ο δημοτικός φωτισμός σίγουρα δεν ανάβει 7 το απόγευμα το καλοκαίρι.
Μπορείς να ζητήσεις αλλαγή πόρτας αλλά θα έλεγα πρώτα να αλλάξεις το ζεύγος καλωδίων στον κατανεμητή σου . ( να τα βάλεις σε άλλη θέση) Εχω διαβάσει οτι σε πολλές περιπτώσεις έλυσε αρκετά προβλήματα ειδικά στην ταχύτητα. Θα σου πουν οι πιο έμπειροι γι αυτό.

Kombatant
29-06-13, 23:22
Το ζεύγος καλωδίων το έχω αλλάξει από πέρσι, έχω βάλει ένα θωρακισμένο ο ίδιος γιατί το παλιό ήταν φθαρμένο και είχε τεράστιες απώλειες. Μάλιστα δημιούργησα νεα πρίζα στο σπίτι, ώστε να μην έχω απώλειες και από την προϋπάρχουσα παλιά φθαρμένη εγκατάσταση τηλεφωνικών καλωδίων του σπιτιού. Οπότε δε νομίζω να είναι αυτό - με την ευκαιρία θα πάρω τη σκάλα και θα το ξανακοιτάξω βέβαια μήπως ήρθε ο ΟΤΕ για κανέναν άλλον και κουνήθηκε το καλώδιο.

- - - Updated - - -

Λοιπόν ακούστε να δείτε... βγήκα σήμερα για εξερεύνηση στη γειτονιά. Το καλώδιο πάει τοίχο-τοίχο μέχρι την άκρη του δρόμου, και μετά κατεβαίνει και μπαίνει στο έδαφος. Πάει λοιπόν κάτω από το πεζοδρόμιο, και όπως το ακολουθώ (νοητά, είναι το KV του ΟΤΕ στην άκρη του δρόμου), ξαφνικά βλέπω ένα κλιματιστικό ενός μαγαζιού πάνω στο πεζοδρόμιο. Οι Κοτοπουλάδες στη συμβολή Πέτρου Ράλλη και Λαμπράκη, για όσους ξέρουν. Οι ώρες λοιπόν που πέφτει το SNR συμπίπτουν διαβολικά με τις ώρες λειτουργίας του μαγαζιού, και επίσης αρχές Ιουνίου άρχισα να έχω πρόβλημα, όταν άρχισαν και οι ζέστες.

Λες;

DSLaManiaC
30-06-13, 19:57
Πήγαινε δες τι ώρα ανάβει η μονάδα απ τον οποία περνάει το καλώδιο.

Είναι αρκετά πιθανό.

Προφέσσορας_Χάος
30-06-13, 20:11
ισως και να ναι .. αλλά αν οντως είναι τι κάνεις σε αυτη την περίπτωση;

DSLaManiaC
01-07-13, 03:35
ισως και να ναι .. αλλά αν οντως είναι τι κάνεις σε αυτη την περίπτωση;

Αν το πρόβλημα είναι τέτοιας φύσης -θεωρητικά πάντα- θα το έχουν κι άλλοι στο ίδιο κτήριο με σένα.

Το έχεις ψάξει λίγο?

Μεμονομένα, κι αν δεχθούμε ότι προέρχεται από κει το θέμα, να πας στον ΟΤΕ και να πεις "αυτό το πράγμα μου κάνει παρεμβολή, σπάστε το πεζοδρόμιο" δεν είναι εφικτό.

Με άλλους μαζί έχετε κάποιες (ελάχιστες) πιθανότητες να σας προσέξουν.

eagle12
01-07-13, 04:10
Φιλαράκι.... όλα θέλουν τον τρόπο τους.

Πρώτα απ'όλα παρατήρησε να δεις αν όντως φταίει το κλιματιστικό του μαγαζιού ή έστω έτσι σου δείχνουν τα στοιχεία κατά ένα μεγάλο ποσοστό.

Δεύτερον το κλιματιστικό είναι πάνω σε δημόσιο πεζοδρόμιο? υποθέτω μάλλον ναι....

Τρίτον κάνε καταγγελία στον δήμο Νικαίας και κυρίως στην δημοτική αστυνομία η οποία είναι και η βασική υπεύθυνη, για καταπάτηση πεζοδρομίου.
Μην κάτσεις βέβαια και πεις για γραμμές ΟΤΕ, Iντερνέτια, κτλ.
Η καταγγελία σου να αφορά πιθανό ατύχημα π.χ "έπεσα και χτύπησα και θα προβώ σε όλα τα απαραίτητα ένδικα μέσα αν δεν προβείτε στις δέουσες ενέργειες απομάκρυνσης και ελευθέρωσης του πεζοδρομίου από την μονάδα κλιματισμού που εβρίσκετε παράνομα εκεί".
Τέλος, να ξέρεις ότι στους περισσότερους δήμους οι καταγγελίες γίνονται και ανώνυμα και είναι προτιμότερο έτσι.

υ.γ Μακάρι όλοι μας να ασχολούμασταν περισσότερο με την διόρθωση αυτού του μπάχαλου που λέμε χώρα μας και κράτος μας.
Δυστυχώς όμως τα τελευταία χρόνια ενώ υπάρχει πλήρη ασυδοσία από πολλούς, κάποιοι άλλοι δημιουργήσανε την ενοχική λέξη "ρουφιάνος" για όσους θέλουν να καλυτερέψουν τα πράγματα και τη ζωή στο Ελλάντα....

Η συμβουλή μου είναι να γίνετε ενεργοί πολίτες και να κράζετε οτι στραβό βλέπεται ειδάλλως αυτό θα συνεχίζεται...

apto
04-07-13, 14:05
Αν το πρόβλημα είναι τέτοιας φύσης -θεωρητικά πάντα- θα το έχουν κι άλλοι στο ίδιο κτήριο με σένα.

Το έχεις ψάξει λίγο?

Μεμονομένα, κι αν δεχθούμε ότι προέρχεται από κει το θέμα, να πας στον ΟΤΕ και να πεις "αυτό το πράγμα μου κάνει παρεμβολή, σπάστε το πεζοδρόμιο" δεν είναι εφικτό.

Με άλλους μαζί έχετε κάποιες (ελάχιστες) πιθανότητες να σας προσέξουν.

πονεμένη ιστορία το σκάψιμο για επιδιόρθωση βλαβών.
είναι αρκετό το κονδύλι που χρειάζονται ειδικά αν δεν ξέρουν πού είναι η βλάβη, τώρα σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παίζει να κάνουν.
πες μας καμιά εξέλιξη

DSLaManiaC
04-07-13, 20:47
πονεμένη ιστορία το σκάψιμο για επιδιόρθωση βλαβών.
είναι αρκετό το κονδύλι που χρειάζονται ειδικά αν δεν ξέρουν πού είναι η βλάβη, τώρα σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω τι παίζει να κάνουν.
πες μας καμιά εξέλιξη

Εδώ δεν είναι βλάβη, αυτό είναι το θέμα.

Σκέψου πως ακόμη και για βλάβη, πλέον, δύσκολα σπάνε.

Φαντάσου γι αυτό.

avga
05-07-13, 15:06
Εδώ δεν είναι βλάβη, αυτό είναι το θέμα.

Σκέψου πως ακόμη και για βλάβη, πλέον, δύσκολα σπάνε.

Φαντάσου γι αυτό.

no money, no honey.
πάνε αλλού τα λεφτά που παίρνουν κ όχι στο υπάρχον δίκτυο.

Προφέσσορας_Χάος
05-07-13, 20:31
για την ιστορία με το VDSL δεδομένου οτι οι αποστάσεις χαλκού θα είναι μέγιστο 300-400 μέτρα δεν θα υπάρχουν τέτοια θέματα . ολοι θα πιάνουν στο κουτί τους το μέγιστο της ταχύτητας.. Εδώ έπιασα εγω 105/48 attainable Που είναι τέρμα βουνό με σάπιο κουτάκι στην αυλή και σκουριασμένα καλώδια..
βέβαια τα ξήλωσα όλα και έβαλα καινούργιο κουτί καλώδια κτλ και φέρνω όλη την ταχύτητα σπίτι μου.
Δεδομένου οτι το adsl βλέπω να καταργείτε δεν τους συμφέρει να ασχοληθούν με τις αποστάσεις χιλιομέτρων του χαλκού μιας και είναι δαπανηρό να τις εντοπίσουν και να ελέγξουν
Με το VDSL απο τις καμπίνες δεν είναι τίποτα δεδομένου οτι θα έχουν 300 μέτρα να ελέγξουν.

- - - Updated - - -

για την ιστορία με το VDSL δεδομένου οτι οι αποστάσεις χαλκού θα είναι μέγιστο 300-400 μέτρα δεν θα υπάρχουν τέτοια θέματα . ολοι θα πιάνουν στο κουτί τους το μέγιστο της ταχύτητας.. Εδώ έπιασα εγω 105/48 attainable Που είναι τέρμα βουνό με σάπιο κουτάκι στην αυλή και σκουριασμένα καλώδια..
βέβαια τα ξήλωσα όλα και έβαλα καινούργιο κουτί καλώδια κτλ και φέρνω όλη την ταχύτητα σπίτι μου.
Δεδομένου οτι το adsl βλέπω να καταργείτε δεν τους συμφέρει να ασχοληθούν με τις αποστάσεις χιλιομέτρων του χαλκού μιας και είναι δαπανηρό να τις εντοπίσουν και να ελέγξουν
Με το VDSL απο τις καμπίνες δεν είναι τίποτα δεδομένου οτι θα έχουν 300 μέτρα να ελέγξουν.

Kombatant
15-07-13, 11:45
Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη με τη Cyta, πάλι μου την έκλεισαν τη βλάβη. Οπότε με βλέπω να μεταπηδώ στο 8/1 πάλι το πρόγραμμα. Απλά είναι κρίμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.