PDA

Επιστροφή στο Forum : Τηλεφωνική γραμμή ΟΤΕ + κολώνες.



Σελίδες : [1] 2 3

StavvFF
28-06-13, 09:08
Καλησπέρα. Επειδή βλέπω ότι γνωρίζετε πολλά για συνδέσεις ίντερνετ, θα το εκτιμούσα άμα αφιέρωνατε δυο λεπτά να διαβάσετε το πρόβλημα μου.

Έχω μετακομίσει σε καινούργιο σπίτι όπου δεν υπάρχουν κολώνες ΟΤΕ. Το πιο κοντινό σπίτι με σταθερό τηλέφωνο είναι κάπου στα 300 μέτρα. Παρόλα αυτά ένας τεχνικός που είχε έρθει μου έβγαλε κοστολόγιο 4000 Ευρώ γιατί λέει μετράει όλη την απόσταση από το BOX μέχρι εμένα. Δηλαδή μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω και για τις υπάρχουσες κολώνες μέχρι του γείτονα αν και δεν θα γίνει καμιά εργασία σε αυτές, ούτε θα μπουν καινούργιες. Ούτε τα χρήματα θα επιστραφούν στους ιδιωκτήτες που πλήρωσαν πριν πολλά χρόνια για να φέρουν την γραμμή εώς εκεί.

Είναι λογικό αυτό; Τα χρήματα τότε που θα πάνε; Τι μπορώ να κάνω, έχω απελπιστεί. Δυνατότητα να σκάσω τόσο μεγάλο πόσο δεν έχω και χρειάζομαι σταθερό ίντερνετ που δεν έχει όριο και αυτή είναι η μόνιμη κατοικία μου τώρα.

algedan
28-06-13, 09:24
Καλησπέρα. Επειδή βλέπω ότι γνωρίζετε πολλά για συνδέσεις ίντερνετ, θα το εκτιμούσα άμα αφιέρωνατε δυο λεπτά να διαβάσετε το πρόβλημα μου.

Έχω μετακομίσει σε καινούργιο σπίτι όπου δεν υπάρχουν κολώνες ΟΤΕ. Το πιο κοντινό σπίτι με σταθερό τηλέφωνο είναι κάπου στα 300 μέτρα. Παρόλα αυτά ένας τεχνικός που είχε έρθει μου έβγαλε κοστολόγιο 4000 Ευρώ γιατί λέει μετράει όλη την απόσταση από το BOX μέχρι εμένα. Δηλαδή μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω και για τις υπάρχουσες κολώνες μέχρι του γείτονα αν και δεν θα γίνει καμιά εργασία σε αυτές, ούτε θα μπουν καινούργιες. Ούτε τα χρήματα θα επιστραφούν στους ιδιωκτήτες που πλήρωσαν πριν πολλά χρόνια για να φέρουν την γραμμή εώς εκεί.

Είναι λογικό αυτό; Τα χρήματα τότε που θα πάνε; Τι μπορώ να κάνω, έχω απελπιστεί. Δυνατότητα να σκάσω τόσο μεγάλο πόσο δεν έχω και χρειάζομαι σταθερό ίντερνετ που δεν έχει όριο και αυτή είναι η μόνιμη κατοικία μου τώρα.

Δες εδω, μια άλλη λύση: http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=5240
έχει και NOVA.

Βασικά λέει και για πολιτική ορθής χρήσης, αλλά διάβασα την αίτηση σύνδεσης και λέει ότι αν περάσεις το όριο απλά σου κατεβάζουν ταχύτητα.
Δεν πιστεύω ότι και στο σταθερό, σε τέτοια απόσταση από το box, θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

Δες αν σε βολεύει!:hmm:

και μετά κοτσάρεις και ένα αριθμό τηλεφώνου από δω: http://www.viva.gr/numbers/
α! μπορείς να τον δοκιμάσεις (τον αριθμό τηλεφώνου), αν σου κάνει, για 2 μήνες από δώ: http://www.anyweb.gr/free-voip-phone-number/index.html

goku
28-06-13, 09:45
Στην γειτονιά σου δεν υπάρχουν άλλοι κάτοικοι; Αν μιλήσεις μαζί τους μπορείτε να συνενοηθείτε ώστε αν θέλουν και αυτοί έστω και σταθερό τηλέφωνο, να μαζευτείτε και να πιέσετε όλοι μαζί τον ΟΤΕ να σας βάλει κολώνες και να μοιραστείτε το κόστος ή γιατί όχι να σας το κάνει και δωρεάν.

StavvFF
28-06-13, 09:53
Δες εδω, μια άλλη λύση: http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=5240
έχει και NOVA.

Βασικά λέει και για πολιτική ορθής χρήσης, αλλά διάβασα την αίτηση σύνδεσης και λέει ότι αν περάσεις το όριο απλά σου κατεβάζουν ταχύτητα.
Δεν πιστεύω ότι και στο σταθερό, σε τέτοια απόσταση από το box, θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

Δες αν σε βολεύει!:hmm:

και μετά κοτσάρεις και ένα αριθμό τηλεφώνου από δω: http://www.viva.gr/numbers/
α! μπορείς να τον δοκιμάσεις (τον αριθμό τηλεφώνου), αν σου κάνει, για 2 μήνες από δώ: http://www.anyweb.gr/free-voip-phone-number/index.html

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως είπα με ενδιαφέρει μόνο το σταθερό ίντερνετ γιατί τα άλλα έχουν όριο, έχουν μεγάλα ping και πολλά άλλα μειονεκτίματα. Πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ.

Θέλω αν κάποιος ξέρει να μου πει κάτι σχετικά με το ποσό που μου ζητάνε να πληρώσω, γιατί εμένα μου φαίνετε παράλογο. Είμαι διατεθημένος να το φτάσω μακριά γιατί μου είναι ανάγκη για την δουλειά μου.

- - - Updated - - -


Στην γειτονιά σου δεν υπάρχουν άλλοι κάτοικοι; Αν μιλήσεις μαζί τους μπορείτε να συνενοηθείτε ώστε αν θέλουν και αυτοί έστω και σταθερό τηλέφωνο, να μαζευτείτε και να πιέσετε όλοι μαζί τον ΟΤΕ να σας βάλει κολώνες και να μοιραστείτε το κόστος ή γιατί όχι να σας το κάνει και δωρεάν.

Ο τελευταίος κάτοικος πριν από εμένα έχει γραμμή τηλεφώνου (300m απόσταση) και μέτα από εμένα είναι μόνο τα ψάρια της θάλασσας. :)

emeliss
28-06-13, 10:01
Πριν ψάξεις το κόστος για τις κολώνες δες την συνολική απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να είναι απαγορευτική η απόσταση για adsl.

StavvFF
28-06-13, 10:19
Πριν ψάξεις το κόστος για τις κολώνες δες την συνολική απόσταση από το κέντρο του ΟΤΕ. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να είναι απαγορευτική η απόσταση για adsl.

Η απόσταση είναι 1 χιλιόμετρο από το BOX του ΟΤΕ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν έχω τέτοιο θέμα.

maik
28-06-13, 11:49
Ο ΟΤΕ δεν χρεωνει μεχρι και 200 μετρα απο τον τερματισμο του υπογειου καλωδιου ΤΙΠΟΤΑ. Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται. Η αποσταση δεν μετριεται σε ευθεια γραμμη αλλα οπως παει το καλωδιο, συνηθως στα ορια του δρομου.
Προσεξε τωρα μια λεπτομερεια. Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.
Μαλον σε ασχετο επεσες, ψαξτο καλυτερα. Παντως πολλα λεφτα μου φαινονται. Ποση ειναι περιπου η αποσταση σου απο το ΒΟΧ μεχρι το σπιτι συνολικα;

StavvFF
28-06-13, 12:05
Ο ΟΤΕ δεν χρεωνει μεχρι και 200 μετρα απο τον τερματισμο του υπογειου καλωδιου ΤΙΠΟΤΑ. Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται. Η αποσταση δεν μετριεται σε ευθεια γραμμη αλλα οπως παει το καλωδιο, συνηθως στα ορια του δρομου.
Προσεξε τωρα μια λεπτομερεια. Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.
Μαλον σε ασχετο επεσες, ψαξτο καλυτερα. Παντως πολλα λεφτα μου φαινονται. Ποση ειναι περιπου η αποσταση σου απο το ΒΟΧ μεχρι το σπιτι συνολικα;

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Η απόσταση όπως λέω και πιο πάνω είναι 1 χιλιόμετρο από το BOX, και μόνο 300 μέτρα από την τελευταία κολώνα.

Δυστυχώς ο συγκεκριμένος τεχνικός είναι ο μόνος στην περιοχή και στο 13888 μου λένε είναι θέμα του τεχνικού που θα μετρήσει αυτό. Οπότε έχω κολλήσει εδώ. Τι άλλη κίνηση μπορώ να κάνω; Να ζητήσω επίμονα να έρθεις άλλος από άλλη περιοχή να μου βγάλει το κόστος;

weather1967
28-06-13, 13:30
Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται.
Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.


Φιλε maik γνωριζεις αν και στο εξωτερικο ισχυει να πληρωνει ο πελατης της τυχον κολωνες που θα χρειαστουν για να δωσει τηλεφωνο ?
Λογικα ο ΟΤΕ δεν πρεπει να δωσει τηλεφωνο και στο τελευταιο χωριο και σπιτι χωρις κοστος υλικοτεχνικης υποδομης απο την μερια του πελατη ? Και οκ δεν παιρνω ακραιες καταστασεις ενα σπιτι στα 30 χιλιομετρα μακρυα απο την τελευταια κολωνα,αλλα στα 300 μετρα η 1 χιλιομετρο που αναφερει ο φιλος λογικα επρεπε να της εβαζε δωρεαν ο ΟΤΕ ,τοσα παγγια θα παρει .

ubuntubu
28-06-13, 17:59
Ξεχνάτε κάτι βασικό.
Η τηλεφωνική γραμμή ξεκινά απο το Αστικό Κέντρο ,όπου βρίσκονται και τα DSLAM ,δηλαδή το σημείο από όπου τροφοδοτείται η γραμμή με ίντερνετ.
Και αυτό μπορεί να βρίσκεται ήδη, 3 με 4 χιλιόμετρα μακριά.
Δεν είναι δηλαδή τα τελευταία 300 μέτρα καλωδίου μόνο, αυτά που σου παρέχει ο ΟΤΕ αλλά πολλά περισσότερα πράγματα.
Κατά τα άλλα συμφωνώ και με τον maik
αυτό έλειπε να διαφωνήσω ;)
πως θα πρέπει να εξεταστεί η περίπτωση απο κάποιον με περισσότερη εμπειρία στο θέμα.
Αλήθεια σε ποιό μέρος της Ελλάδας βρίσκεσαι ;

anderm
28-06-13, 18:43
Τι εννοείς ως BOX του ΟΤΕ που είναι στο 1 χλμ;Το ΚΑΦΑΟ;Το dslam;
Εάν έχεις απόσταση 1 χλμ από το ΚΑΦΑΟ τότε πολύ πιθανό η απόσταση από το dslam να είναι απαγορευτική.
Ωστόσο,τηλεφωνική γραμμή (σκέτο τηλέφωνο) υποχρεούται να σου δώσει ο ΟΤΕ,χωρίς πρόσβαση στο Internet βέβαια.Εξέτασε την λύση του Hellas@Net sattelite internet πάντως.Και αρκετά σταθερό είναι,και θα κάνεις την δουλειά σου μέχρι να περαστούν οι γραμμές.

StavvFF
28-06-13, 19:38
Παιδιά πρόβλημα με την απόσταση δεν έχω. Και το dslam κοντά είναι (2χμλ. max προς τα Ανατολικά) γιατί πρόσφατα το έβαλαν στην περιοχή και θα μπορώ να έχω εώς 24mbps. Με BOX εννοούσα το ΚΑΦΑΟ, το οποίο βρίσκετε 1χμλ Νότια. Από εκεί μου έβγαλε το κόστος ο τεχνικός. Κάθε 50 μέτρα μία κολώνα. Δηλαδή 20 κολώνες χ 200ευρώ = 4000. Οι 16-17 κολώνες όμως υπάρχουν ήδη εδώ και πολλά χρόνια.

Κατά την αποψή μου πάρα πολλά για την δουλειά που θα κάνουν. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Υπάρχει κάπου γραπτά πως βγαίνει το κόστος να δω τι πραγματικά ισχύει;

Μένω στην περιοχή Όζενα-Βρωμονέρι, έξω από τους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας.

anderm
29-06-13, 02:38
Θα ζητήσεις μια έγγραφη προσφορά από τον ΟΤΕ,να γίνει μελέτη,όχι μπακαλέ.

maik
29-06-13, 12:57
Για τις υπαρχουσε κολωνες δεν πρεπει να χρεωθεις απολυτως τιποτε. Μονο το μηκος καλωδιου πρεπει να πληρωσεις συν τις 4-5 κολωνες που θα μπουν καινουριες. Πηγαινε στο τεχνικο τμημα της περιοχης σου, δεν ξερω που βρισκεται, και ζητα να μιλησεις με τον προισταμενο. Πες του αυτα που σου λεω. Ζητα να σου δειξει την εγκυκλιο για την χρεωση. Μην μασας.

dimgavril
29-06-13, 15:39
Παιδιά μην το ψάχνετε. Εχει βγει νέα τεχνική οδηγία η οποία δεν επιτρεπει επέκταση του εναέριου δικτύου πάνω από ένα στύλο μετά τα διακόσια μέτρα απο το ΒΟΧ και εώς 4 χλμ από το Α/Κ. Οπότε αν είσαι 300 μέτρα από το τελευταίο σπίτι προφανώς θα είσαι περισσότερα από το κοντινοτερο ΒΟΧ. Θα σου προτείνουν ασύρματη λύση μέσω Cosmote.

emeliss
29-06-13, 15:44
Το αντίθετο, ας το ψάξει ακόμα και αν πρέπει να πάει μέχρι την Καλαμάτα.

StavvFF
29-06-13, 19:14
Παιδιά μην το ψάχνετε. Εχει βγει νέα τεχνική οδηγία η οποία δεν επιτρεπει επέκταση του εναέριου δικτύου πάνω από ένα στύλο μετά τα διακόσια μέτρα απο το ΒΟΧ και εώς 4 χλμ από το Α/Κ. Οπότε αν είσαι 300 μέτρα από το τελευταίο σπίτι προφανώς θα είσαι περισσότερα από το κοντινοτερο ΒΟΧ. Θα σου προτείνουν ασύρματη λύση μέσω Cosmote.

Ακριβώς αυτό μου πρότεινε ο τεχνικός. Μου λέει πάρε στικάκι της Cosmote. Του λέω δεν μου κάνει για την δουλειά που το θέλω. Ε τότε λέει 4000 ευρώ και την εργασία δεν την κάνει ο ΟΤΕ αλλά εξωτερικό συνεργείο με εργοδότη. Έτσι μου είπε.

ntinter
01-07-13, 17:34
πω, ρε φίλε.. τι 4000; πάνε καλά; και με δεη η ίδια κατάσταση, αν δεν έχει δίκτυο κοντά στο σπίτι, να πληρώσεις εσύ τις κολώνες και μετά να τις εκμεταλλεύονται αυτοί για να πουλάν και σε άλλους..
ελπίζω να βρεις πιο οικονομική λύση.

xatzikiriakos
02-07-13, 15:09
Ο ΟΤΕ δεν χρεωνει μεχρι και 200 μετρα απο τον τερματισμο του υπογειου καλωδιου ΤΙΠΟΤΑ. Οτι μπει μετα τα 200 μετρα χρεωνεται. Η αποσταση δεν μετριεται σε ευθεια γραμμη αλλα οπως παει το καλωδιο, συνηθως στα ορια του δρομου.
Προσεξε τωρα μια λεπτομερεια. Αν το καλωδιο που θα ερθει στο σπιτι σου αναρτηθει σε κολωνες που ειναι μετα τα 200 μετρα και αυτες τις εχει πληρωσει καποιος αλλος τοτε καταβαλεις το 1/5 της δαπανης, για συμμετοχη, το οποιο επιστρεφεται σε αυτον που τις πληρωσε. ΠΡΟΣΟΧΗ αυτο ισχυει μονο αν μπηκαν σε λιγοτερο απο τρια χρονια πριν. Αν εχουν περασει τρια χρονια δεν πληρωνεις για ηδη υπαρχουσες κολωνες. Πληρωνεις μονο για το καλωδιο.
Μαλον σε ασχετο επεσες, ψαξτο καλυτερα. Παντως πολλα λεφτα μου φαινονται. Ποση ειναι περιπου η αποσταση σου απο το ΒΟΧ μεχρι το σπιτι συνολικα;

δηλαδή πρέπει να πληρώσεις την επένδυση του οτε, την οποία ενδέχεται να αποπληρωθείς, αν "αποδώσει" σε λιγότερο από 3 χρόνια;;
οι επόμενοι που πληρώνουν το 1/5, πληρώνουν επ' αόριστον ή μέχρι κάποιο αριθμό; παίρνουν λεφτά πίσω αυτοί από τους επόμενους ή μόνο ο πρώτος;

yiapap
02-07-13, 15:22
Αν μπουν στη συμμετοχή πάνω από 5 βγάζεις και κέρδος; :crazy:

xatzikiriakos
02-07-13, 15:44
χαχα, είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις ούτε μισή δραχμή κέρδος.
αλλά αν απτους 5 που θα μπουν μετά από σένα βγάλεις τα έξοδα, όποτε και αν γίνει αυτό, αυτοί θα έχουν πληρώσει ενα ποσό, το 1/5 πχ 900 ευρώ στην περίπτωση του φίλου εδώ. αυτοί δεν πρέπει να τα πάρουν πίσω;
λες να γίνεται; να αρχίσω να πληρώνω κολώνες στον οτε σε περιοχές υπό ανάπτυξη να τα κονομήσω; να μην ψάχνω και για δουλειά :p

dimgavril
02-07-13, 19:38
Τίποτα από αυτά δεν ισχύει πλέον. Σας είπα έχει βγει νέα οδηγία που λέει ότι μετά τα διακόσια μέτρα από το ΒΟΧ μπορεί να μπουν μέχρι 50 μέτρα δίζευγο και ένας στύλος. ΟΛΑ τα υπόλοιπα αιτήματα απορρίπτονται! Εάν είσαι 400 μέτρα από το ΒΟΧ δεν υπάρχει περίπτωση να σου βάλουν σταθέρο! Ο ΟΤΕ δεν θέλει να επεκτείνει άλλο το εναέριο δίκτυο.

panoc
02-07-13, 19:59
τι @@ καθολικη υπηρεσια ειναι η τηλεφωνια εαν για οποιοδηποτε λογο ο οτε δε θελει να επεκτινει το δικτυο του ?

ntinter
08-07-13, 15:45
το κέρδος του κοιτάει και θα επεκτείνει το δίκτυο όπου τον συμφέρει, όπως και όλες οι εταιρίες.

yiapap
08-07-13, 15:53
το κέρδος του κοιτάει και θα επεκτείνει το δίκτυο όπου τον συμφέρει, όπως και όλες οι εταιρίες.
Σύμφωνα με την Οδηγία 2002/22/ΕΕ του Συμβουλίου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, η Καθολική Υπηρεσία συνίσταται στην παροχή καθορισμένης στοιχειώδους δέσμης υπηρεσιών καθορισμένης ποιότητας, σε όλους τους τελικούς χρήστες, σε προσιτή τιμή. Η εναρμόνιση της προαναφερθείσας οδηγίας έγινε με τον ν.3431/2006 όπου σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 46 αυτού, η παροχή Καθολικής Υπηρεσίας περιλαμβάνει τις ακόλουθες υπηρεσίες:

α) Σύνδεσης σε σταθερές θέσεις με το δημόσιο τηλεφωνικό δίκτυο
β) Υπηρεσία πληροφοριών τηλεφωνικού καταλόγου και κατάλογοι συνδρομητών σε έντυπη ή επικουρικά ηλεκτρονική μορφή
γ) Κοινόχρηστα τηλέφωνα
δ) Ειδικές ρυθμίσεις για τελικούς χρήστες που είναι άτομα με ειδικές ή ειδικές κοινωνικές ανάγκες
Πηγή: http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Telecoms/AggregateService/

Πάρε και την οδηγία: http://europa.eu/legislation_summaries/information_society/legislative_framework/l24108h_en.htm
Member States must ensure that the electronic communications services detailed in the Directive are made available to all users in their territory, regardless of their geographical location, at a specified quality level and an affordable price.

ntinter
08-07-13, 15:58
είναι υποχρεωμένος να δώσει τηλέφωνο δηλαδή; τότε γιατί του ζητάει να πληρώσει; υποχρεούται να του δώσει χωρίς να του ζητήσει λεφτά;

yiapap
08-07-13, 16:02
είναι υποχρεωμένος να δώσει τηλέφωνο δηλαδή; τότε γιατί του ζητάει να πληρώσει; υποχρεούται να του δώσει χωρίς να του ζητήσει λεφτά;Σου έδειξα τα δεδομένα. Βέβαια η οδηγία και ο ακόλουθος νόμος που και καλά την ενσωματώνει δε λέει ότι ο ΟΤΕ πρέπει να του δώσει. Λέει ότι τα Κράτη- Μέλη πρέπει να το εξασφαλίσουν. Το πως είναι δική τους δουλειά.

ntinter
08-07-13, 16:09
χμμ, υπέροχα. δηλαδή ξέφυγε από την κερδοσκοπία των εταιριών και πλέον μπορεί να βασιστεί στο κοινωνικό κράτος για λύση του προβλήματος του :rainy:

AssVas
08-07-13, 20:01
OTE δεν είναι πλέον Δημόσιο .- sad but true

emeliss
08-07-13, 23:02
Έχουμε μπερδευτεί αρκετά. Η τηλεφωνία ειναι καθολική υπηρεσία αλλά αυτό δεν σημαίνει δωρεάν. Οι ειδικές κατασκευές πληρώνονται παντού στον κόσμο. Το θέμα είναι να πάρει ο φίλος μια μελέτη και ένα κοστολόγιο της προκοπής και όχι του ποδαριού.

StavvFF
08-07-13, 23:44
Έχουμε μπερδευτεί αρκετά. Η τηλεφωνία ειναι καθολική υπηρεσία αλλά αυτό δεν σημαίνει δωρεάν. Οι ειδικές κατασκευές πληρώνονται παντού στον κόσμο. Το θέμα είναι να πάρει ο φίλος μια μελέτη και ένα κοστολόγιο της προκοπής και όχι του ποδαριού.

Ναι αυτό ζητάω, ένα σωστό κοστολόγιο και όχι να μου ζητάνε να πληρώσω κερατιάτικα για τις ήδη εγκαταστάσεις/κολώνες. Πότε δεν ζήτησα να μην πληρώσω τίποτα.
Το πρόβλημα είναι ότι το κοστολόγιο το βγάζει ο τεχνικός της περιοχής και είναι μόνο ένας απ'ότι έχω καταλάβει και με trollάρει για να το πω και έτσι. Ή μπορεί να είναι και άσχετος. Πάντως σίγουρα δεν είναι και ο πιο εξυπηρετικός. Αυτό που μου έχει εξηγήσει πάντως είναι ότι της κολώνες δεν τις βάζει πια ο ΟΤΕ αλλά τις δίνουν σε εξωτερικά συνεργεία με εργοδότες. Ίσως και γι'αυτό αυτή η αδιαφορία.

yiapap
09-07-13, 11:25
Έχουμε μπερδευτεί αρκετά. Η τηλεφωνία ειναι καθολική υπηρεσία αλλά αυτό δεν σημαίνει δωρεάν. Οι ειδικές κατασκευές πληρώνονται παντού στον κόσμο. Το θέμα είναι να πάρει ο φίλος μια μελέτη και ένα κοστολόγιο της προκοπής και όχι του ποδαριού."...regardless of their geographical location... at an affordable price" Γενικό αλλά αρκετά σαφές. Τα 4000€ που ζητούνται δε νομίζω ότι μπορείς να τα κατατάξεις στο affordable.

emeliss
09-07-13, 13:53
Μια χαρά affordable ειναι ανάλογα το συνολικό κόστος. Φίλος είχε δώσει στην Αυστρία 15000 για πολύ λιγότερα μέτρα αλλά που έπρεπε λόγω κανονισμών να πάει σκαμμένο.

Επαναλαμβάνω. Το θεμα ειναι να πάρει ο φίλος μια σοβαρή μελέτη.

Tatsu
10-07-13, 00:33
Αν η τελευτεα κολονα ειναι 200 μετρα ή λιγοτερο απο το σπιτι,στο βαζουν δωρεαν; Και τη εγραφα χρειαζονται για εγκατασταση νεα γραμμης στον χωρο;
Εχω και γω αυτο το προβλημα και με USB 3G δεν παλευεται και πολυ.

agrelaphon
10-07-13, 06:46
@maik, 300m δεν είναι 4-5 κολώνες, είναι 7-8 ;) ...αν πιαστεί το καλώδιο σε κανένα δέντρο, όλο και κάποιος θα βρεθεί να στείλει foto στο adslgr :p
Έστω ο ΟΤΕ όντως σου προτίνει "σταθερό" με στικάκι, αν χρειάζεται να μπεί >1 κολώνα πέρα από 200μ. Τι γίνεται αν ο συνδρομητής επιμένει?....

maik
10-07-13, 16:30
@maik, 300m δεν είναι 4-5 κολώνες, είναι 7-8 ;) ...αν πιαστεί το καλώδιο σε κανένα δέντρο, όλο και κάποιος θα βρεθεί να στείλει foto στο adslgr :p
.

Εχεις δικιο.

Tatsu
11-07-13, 04:50
Κανεις για μενα :(
Οι κολωνες χρεωνονται ή ειναι δωρεαν;

Sovjohn
11-07-13, 17:48
Μην το κουράζετε. Εμπεριστατωμένη απάντηση για αυτό που λέτε μπορεί να δοθεί μόνο εγγράφως, από την αρμόδια διεύθυνση ΟΤΕ. Το σούξου μούξου μου είπε του είπα δεν σημαίνει κάτι.

Ο ΟΤΕ υποχρεούται, ως ΟΤΕ Α.Ε. σημειώνω και όχι ως Cosmote (αν θέλει να εντάξει τις λύσεις κινητού δικτύου στον ΟΤΕ Α.Ε. ας την συγχωνεύσει επίσημα. Α, ξέχασα, δεν τον συμφέρει για ρυθμιστικούς λόγους. Ουπς.) να δίνει τηλεφωνία παντού στη χώρα -αν και όχι ADSL-.

Εφόσον απαιτείται ειδική κατασκευή, οφείλει να απαντήσει γραπτά και εμπεριστατωμένα με το κόστος.

Το εναέριο δίκτυο, που ανέφερε κάποιος ότι 'ο ΟΤΕ δεν θέλει να το επεκτείνει' ήταν επιλογή του ΟΤΕ όταν στήθηκε και επεκτάθηκε μέχρι σήμερα. Αν δεν θέλει να το επεκτείνει (όπως έχει κάθε δικαίωμα), μπορεί να το αντικαταστήσει με υπόγειο δίκτυο με δικά του έξοδα και επένδυση.

Κατά τα άλλα, το να υπάρχει οποιαδήποτε "εγκύκλιος" που αναφέρει ότι πρακτικά κάποιος σε περιοχή με εναέριο δίκτυο πρέπει να κόψει το σβέρκο του, μικρή σημασία έχει. Είπαμε, καθολική υπηρεσία. Από το Καστελόριζο μέχρι τον Έβρο.

Βρες στοιχεία επικοινωνίας για το κεντρικό υποκατάστημα ΟΤΕ (Καλαμάτα? Δεν ξέρω που) και ρώτα εκεί. Εναλλακτικά, επικοινώνησε εγγράφως με τα κεντρικά (https://www.ote.gr/web/guest/corporate/company/contact).

gkamared
11-07-13, 18:09
Ρε παιδιά άλλες εταιρίες δεν υπάρχουν στην περιοχή μονάχα ο ΟΤΕ είναι:?: Ας πούμε ότι δεν υπάρχουν είναι τρελοί 4000 euro για μια κώλωνα δεν μπορούν ακόμα και ειδική υποδομή να υπάρχει να το δώσουν μια μελέτη 1 χλμ απόσταση έχει ποια:?::!:

- - - Updated - - -


Κανεις για μενα :(
Οι κολωνες χρεωνονται ή ειναι δωρεαν;Οι κώλωνες χρεώνονται άλλα πολλά σου είπαν

Tatsu
11-07-13, 18:13
Ρε παιδιά άλλες εταιρίες δεν υπάρχουν στην περιοχή μονάχα ο ΟΤΕ είναι:?: Ας πούμε ότι δεν υπάρχουν είναι τρελοί 4000 euro για μια κώλωνα δεν μπορούν ακόμα και ειδική υποδομή να υπάρχει να το δώσουν μια μελέτη 1 χλμ απόσταση έχει ποια:?::!:

- - - Updated - - -

Οι κώλωνες χρεώνονται άλλα πολλά σου είπαν

και τα 200 μετρα που λενε καποιοι οτι το βαζουν δωρεαν;

gkamared
11-07-13, 18:36
Αυτό δεν ισχυει ποια οντως αλλα ειιναι υπερβολικη τιμη αν μπορεις καντο υπογεια και ρωτα και σε αλλες εταιριες αν υπαρχουν.
και τα 200 μετρα που λενε καποιοι οτι το βαζουν δωρεαν;

Tatsu
11-07-13, 18:40
Αυτό δεν ισχυει ποια οντως αλλα ειιναι υπερβολικη τιμη αν μπορεις καντο υπογεια και ρωτα και σε αλλες εταιριες αν υπαρχουν.

Οπωτε αν η γραμμη μπει υπογεια τοτε ειναι δωρεαν; Δεν νομιζω να το καναν απο μονη τους...

emeliss
11-07-13, 19:38
Απλά μπερδευόμαστε περισσότερο.

gkamared, δεν βοηθάς.

minos01
11-07-13, 20:47
O οτε μεχρι εντος 200m και εφοσον απαιτειτα στυλος μπαινει μεχρι ενας ανεξαρτητου κοστους αλλα μεχρι εκει παραπανω δεν εχει ειναι πλεον ασυμφορο για τον οτε πλεον ιδιωτικη εταιρια ειναι οτι θελει κανει και οπως θελετε ερμηνευστετο πλεον κανει κουμαντο η DT αυτα !!!!!!!!!!!!

Tatsu
11-07-13, 20:57
O οτε μεχρι εντος 200m και εφοσον απαιτειτα στυλος μπαινει μεχρι ενας ανεξαρτητου κοστους αλλα μεχρι εκει παραπανω δεν εχει ειναι πλεον ασυμφορο για τον οτε πλεον ιδιωτικη εταιρια ειναι οτι θελει κανει και οπως θελετε ερμηνευστετο πλεον κανει κουμαντο η DT αυτα !!!!!!!!!!!!

οι στυλοι εντος 200 μετρων ειναι δωρεαν;

minos01
11-07-13, 21:06
Ναι ειναι δωρεαν!!!!

Dr_power
11-07-13, 21:22
O οτε μεχρι εντος 200m και εφοσον απαιτειτα στυλος μπαινει μεχρι ενας ανεξαρτητου κοστους αλλα μεχρι εκει παραπανω δεν εχει ειναι πλεον ασυμφορο για τον οτε πλεον ιδιωτικη εταιρια ειναι οτι θελει κανει και οπως θελετε ερμηνευστετο πλεον κανει κουμαντο η DT αυτα !!!!!!!!!!!!

Πέραν των 200 μέτρων μπορούν να μπουν εως 2 νεοι στυλοι, απο εκει και πέρα απορρίπτεται ως τεχνικά ανέφικτο.

xatzikiriakos
15-07-13, 15:55
κοινώς, καλή τύχη.

zafeiros
24-05-17, 13:58
Κυριοι καλημέρα σας,
Μια μικρή ενημέρωση σε ενα παλιό θέμα.

Ο COSMOTE αποφάσισε ότι ολοι οι ΕΛΛΗΝΕΣ που βρίσκονται περισσότερο απο 200μετρα μακρυα από το κοντινότερο κουτί ΔΕΝ θα τους συνδέει ακόμα και αν θέλουν να πληρώσουν όλα τα έξοδα.

Κοινώς ακόμα και αν είσαι μεσα σε πολη η χωριό ο COSMOTE δεν σε συνδέει!!!!

Επικαλούνται αλλαγή της νομοθεσίας!!!

Εαν κα΄ποιος γνωρίζει αυτην την περοιβόητη νομοθεσία, η αν ο COSMOTE δικαιούται αναίτια να σου αρνείται την σύνδεση, παρακαλώ να μου απαντήσει.

Αλέξανδρος

gcf
24-05-17, 14:54
Πλέον καθολικός πάροχος τηλεφωνίας έχει αναδειχθεί μετά από διαγωνισμό η Forthnet. Αυτοί έχουν την υποχρέωση να παρέχουν σύνδεση σε κάθε περίπτωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.