PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργαλείο εύρεσης προορισμού κλήσεων



billing
28-06-13, 10:16
Μέσω της σελίδας www.on.gr/opencms/el/call_rating.html μπορείτε να δείτε :

1. ο αριθμός κινητού σε ποιά εταιρία ανήκει ακόμα και εάν έχει γίνει φορητότητα
2. ο αριθμός σταθερού σε ποιά πόλη ανήκει
3. ο αριθμός εξωτερικού σε ποια χώρα ανήκει
4. ο 5ψηφιος σε ποιά εταιρία ανήκει

Επιπλέον μέσω του My ON (επιλογή να μάθω το κόστος μιάς κλήσης) οι συνδρομητές της ΟΝ
μπορούν να καταχωρήσουν και την διάρκεια της κλήσης,
και να υπολογισθεί το κόστος με βάση το πρόγραμμα που έχουν.

nyannaco
28-06-13, 10:22
Παλιό είναι αυτό, αλλά αν θυμάμαι καλά ήταν στην περιοχή συνρομητών, και τώρα το βγάλανε για ελεύθερη πρόσβαση;

billing
28-06-13, 10:28
Το νούμερο 1 δεν το είχε στην ελεύθερη πρόσβαση. Πολύ χρήσιμη σελίδα !

arva
28-06-13, 23:54
Εγώ έβαλα το κινητό της γυναίκας μου που είναι της μορφής 693ΧΧΧΧΧΧΧ κι ενώ είναι στη Vodafone εδώ και 4 χρόνια μου έβγαλε ότι είναι Κινητό WIND!!!

nyannaco
29-06-13, 08:43
Εμένα πάλι όσα ξέρω και δοκίμασα, μου τα έβγαλε σωστά. Προφανώς δεν έχει ενημερωθεί σωστά η βάση στην περίπτωσή σου. Υποθέτω ότι πρόκειται για μία κοινή βάση όλων των παρόχων, για να ξέρουν ποιός χρεώνει τί σε ποιόν (τέλη τερματισμού). Ξέρει κανείς πώς λειουργεί, ποός δηλαδή ενημερώνει τη βάση όταν ένας συνδρομητής κάνει φορητότητα;

arva
29-06-13, 09:10
Μα είναι 4 χρόνια που έχει γίνει φορητότητα από Wind σε Vodafone και δεν έχει ενημερωθεί ακόμα η βάση δεδομένων;

nyannaco
29-06-13, 10:28
Υποθέτω ότι δεν έχεινα κάνει με τα χρόνια, ή γίνεται ή δεν... ειδικά αν είναι ευθύνη του παρόχου από τον οποίο φεύγει ο αριθμός (δεν το ξέρω, εικάζω), η Wind δεν φημίζεται για τηνη ποιότητα των διαδικασιών της.

billybiros
29-06-13, 18:12
Τη Βάση την ενημερώνει o πάροχος στον οποίο γίνεται η Φορητότητα (Number Portability) και από εκεί ενημερώνονται και οι υπόλοιποι πάροχοι.
Το παραπάνω εργαλείο δεν μου φαίνεται πάντως να παίρνει δεδομένα από κάποια βάση φορητότητας αλλά από το φάσμα παρόχων (http://www.services.eett.gr/registry/esa_geo_en/search.do) και (http://www.services.eett.gr/registry/esa_non_en/search.do).

Στην σταθερή δε χρησιμοποιείται πάντα η βάση φορητότητας.
http://en.wikipedia.org/wiki/Local_number_portability

Στην Ελλάδα και στη σταθερή χρησιμοποιείται η 2η μέθοδος (QoR), στην κινητή η 1η (ACQ), στην Αγγλία η 4η (και μερικές φορές η 3η), στην Αμερική η 1η, στη Γερμανία η 1η (για την DT) και οι υπόλοιποι ανάλογα κοκ.
Το παραπάνω δηλαδή δεν έχει να κάνει με λάθος κάποιας εταιρείας ή της βάσης αλλά στο πως δουλεύει το Portability και το παραπάνω tool-άκι.

billing
29-06-13, 18:30
Εγώ έβαλα το κινητό της γυναίκας μου που είναι της μορφής 693ΧΧΧΧΧΧΧ κι ενώ είναι στη Vodafone εδώ και 4 χρόνια μου έβγαλε ότι είναι Κινητό WIND!!!

Αλλα κινητα δοκιμασες? Εμενα οσους αριθμους δοκιμασα σωστα τους βγαζει! Στειλτο στην ον η στο myon/πες μας την γνωμη σου να σου απαντησουν. Το ιδιο ισχυει και για τους υπολοιπους. Δοκιμαστε τα νουμερα που ξερετε.

Το εργαλειο ειναι πολυ χρησιμο, μακαρι να το βγαλουν/αντιγραψουν ετσι οπως ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ και δωρεαν και οι αλλοι παροχοι.

nyannaco
29-06-13, 18:54
Τη Βάση την ενημερώνει o πάροχος στον οποίο γίνεται η Φορητότητα (Number Portability) και από εκεί ενημερώνονται και οι υπόλοιποι πάροχοι.
Το παραπάνω εργαλείο δεν μου φαίνεται πάντως να παίρνει δεδομένα από κάποια βάση φορητότητας αλλά από το φάσμα παρόχων (http://www.services.eett.gr/registry/esa_geo_en/search.do) και (http://www.services.eett.gr/registry/esa_non_en/search.do).Δεν το καταλαβαίνω... τα μητρώα της ΕΕΤΤ που παραθέτεις, φαίνεται να αντιστοιχούν ομάδες αριθμών σε παρόχους, αλλά τελικά αντιστοιχούν τον αριθμό στον πάροχο που τον πρωτοαπέδωσε, χωρίς να υπάρχει πληροφορία φορητότητας. Το εργαλείο της On όμως έχει την πληροφορία της φορητότητας, στην (συντριπτική; ) πλειοψηφία των περιπτώσεων. Αρα ή δεν χρησιμοποιείται το μητρώο της ΕΕΤΤ αλλά η βάση φορητότητας, ή εγώ το έχω καταλάβει λάθος.

billybiros
29-06-13, 19:33
Δεν το καταλαβαίνω... τα μητρώα της ΕΕΤΤ που παραθέτεις, φαίνεται να αντιστοιχούν ομάδες αριθμών σε παρόχους, αλλά τελικά αντιστοιχούν τον αριθμό στον πάροχο που τον πρωτοαπέδωσε, χωρίς να υπάρχει πληροφορία φορητότητας. Το εργαλείο της On όμως έχει την πληροφορία της φορητότητας, στην (συντριπτική; ) πλειοψηφία των περιπτώσεων. Άρα ή δεν χρησιμοποιείται το μητρώο της ΕΕΤΤ αλλά η βάση φορητότητας, ή εγώ το έχω καταλάβει λάθος.
Ακριβώς.
Σε 3 νούμερα που το δοκίμασα εγώ που έχει γίνει φορητότητα (mobile) δείχνει τον donor και όχι σε αυτόν που έχει γίνει γίνει η φορητότητα.
Επίσης αν βάλεις στο tool κάποιο 12ψηφιο για παράδειγμα νούμερο θα σου βγάλει επίσης τον donor (αν πάρεις τα πρώτα νούμερα του string στο Text Box) - για το φάσμα αρκούν τα 7 πρώτα νούμερα.
πχ αν βάλεις το 6941234567890123456789 που είναι 21 ψηφία θα σου βγάλει Vodafone (και αυτό το νούμερο φυσικά δεν υπάρχει).
Από αυτά καταλαβαίνω ότι το εργαλείο έχει να κάνει μάλλον με το φάσμα.
Αν ισχύει αυτό που λες, δηλαδή σου βγάζει τον Provider που έχει γίνει η φορητότητα (και αυτός είναι διαφορετικός από τον donor) τότε δεν ισχύουν τα παραπάνω που λέω.
Δηλαδή από ότι έλεγξα λίγο το tool-ακι δεν έχει την φορητότητα.
Αν σου βγάλει για παράδειγμα νούμερο του τύπου 694******* σε άλλη εταιρεία εκτός Vodafone τότε προφανώς δεν ισχύει το παραπάνω που γράφω. Σε 3 περιπτώσεις που έλεγξα πάντως εγώ έβγαζε τον donor.

nyannaco
29-06-13, 20:11
ΝΑι, αυτό λέω, ότι βγάζει τον πάροχο στον οποίο έχει γίνει η φορητότητα. Τουλάχιστον σε αυτά που ξέρω.

billybiros
29-06-13, 20:58
Ναι όντως, δοκίμασα μερικά ακόμα και στα υπόλοιπα μου έβγαλε κανονικά την φορητοτητα.
Σε 2 (όχι 3 που προανέφερα) δεν την έβγαλε.
Επίσης αν βάλεις σκέτο το τριψήφιο 694 σου βγάζει Vodaphone.
Πιθανόν να δουλεύει και με τους δυο τρόπους (αν δεν έχει καταχωρημένη τη φορητοτητα) να ελέγχει το φάσμα.

kostas2005
30-06-13, 10:10
δοκιμασες και με άλλο browser?

_stargazer
30-06-13, 10:23
693xxxxxxx που εχω στη vodafone το βρισκει κανονικοτατα

arva
30-06-13, 16:32
Ξαναδοκίμασα πάλι τον αριθμό 693xxxxxxx και πλέον μου τον βγάζει κινητό Vodafone. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε κάτι ή είχα ξεχάσει να βάλω ένα ψηφίο.

intech
01-07-13, 21:39
Οτι Δοκίμασα το βγάζει σωστα... +1:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.