PDA

Επιστροφή στο Forum : NovaGO



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24

nnn
28-11-16, 12:37
Μόλις το είδα σε twitter feed και ήρθα να ρωτήσω τι παίζει. Υποβάθμιση της υπηρεσίας και άλλος ένας περιορισμός, too bad.

Nikiforos
28-11-16, 17:43
Μόλις το είδα σε twitter feed και ήρθα να ρωτήσω τι παίζει. Υποβάθμιση της υπηρεσίας και άλλος ένας περιορισμός, too bad.

καλησπέρα καλη! τι αφορα αυτο που λες? δεν ξερω κατι!

Durdyn
30-11-16, 12:09
Και γιατί αυτό είναι αρνητικό; Πιο πολύ για καλό το βλέπω.
Μπορείς να δεις από όποια συσκευή θέλεις, εσύ κάνεις την επιλογή,
κι αν είσαι πελάτης Forthnet δεν χρειάζεται καν να επιλέξεις.

Για τους άλλους ισχύει ότι ίσχυε πάντα. Μια συνδρομή μια συσκευή.

.


Πώς το εννοείς το καλό; Δεν αλλάζει κάτι σε συσκευές, ισχύει ακριβώς ό,τι ίσχυε και πριν με παραπάνω περιορισμούς. Δεν ξέρω από πού βγάζεις τα συμπεράσματά σου.
Πώς είναι καλύτερο να απαγορεύει την παράλληλη θέαση;

Στο είπαν κι άλλοι παραπάνω. Είμαι εγώ στη δουλειά και θέλω να δω το ματς, το θέλει κι ο πατέρας μου στο σπίτι. Δεν μπορεί πλέον να γίνει αυτό εκτός αν πάω να βάζω Forthnet που δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το κάνω.
Ναι ισχύει ότι κόσμος μπορεί να έδινε αλλού κωδικούς, αλλά γιατί να πληρώνουν και όσοι χρησιμοποιούσαν νόμιμα και σωστά την υπηρεσία;

biggeo65
30-11-16, 12:49
Πώς το εννοείς το καλό; Δεν αλλάζει κάτι σε συσκευές, ισχύει ακριβώς ό,τι ίσχυε και πριν με παραπάνω περιορισμούς. Δεν ξέρω από πού βγάζεις τα συμπεράσματά σου.
Πώς είναι καλύτερο να απαγορεύει την παράλληλη θέαση;

Στο είπαν κι άλλοι παραπάνω. Είμαι εγώ στη δουλειά και θέλω να δω το ματς, το θέλει κι ο πατέρας μου στο σπίτι. Δεν μπορεί πλέον να γίνει αυτό εκτός αν πάω να βάζω Forthnet που δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το κάνω.
Ναι ισχύει ότι κόσμος μπορεί να έδινε αλλού κωδικούς, αλλά γιατί να πληρώνουν και όσοι χρησιμοποιούσαν νόμιμα και σωστά την υπηρεσία;

Δεν είμαι με την Forthnet,αλλά όπως έγραψα πρέπει να κάνει κάτι να προστατεύσει το προϊόν της.
Από την στιγμή που δεν είσαι σε δίκτυο Forthnet γιατί να σου δουλεύει το Novasports σε δύο συσκευές;

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτούς που είναι σε δίκτυο Forthnet.
Δέστο κι έναν τρόπο για να εξασφαλίσει τους υπάρχοντες συνδρομητές ή να τους αυξήσει.
Δικό της το προϊόν το διαχειρίζεται όπως θέλει. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Ακόμη κι ο OTE από ότι αναφέρει στην σελίδα του (https://www.cosmote.gr/cosmotetv/cosmote-tv-go-help) το ίδιο κάνει

Έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία σε έως δύο συσκευές κάνοντας σύνδεση με τον λογαριασμό σου
ενώ η θέαση περιεχομένου είναι δυνατή μόνο από μια (1) συσκευή κάθε φορά.

Τουλάχιστον στην Forthnet έχεις την δυνατότητα να χρησημοποιείς και δύο συσκευές,
αρκεί να είσαι στο δίκτυο της.

Durdyn
30-11-16, 14:22
Δεν είμαι με την Forthnet,αλλά όπως έγραψα πρέπει να κάνει κάτι να προστατεύσει το προϊόν της.
Από την στιγμή που δεν είσαι σε δίκτυο Forthnet γιατί να σου δουλεύει το Novasports σε δύο συσκευές;

Δεν αλλάζει κάτι σε αυτούς που είναι σε δίκτυο Forthnet.
Δέστο κι έναν τρόπο για να εξασφαλίσει τους υπάρχοντες συνδρομητές ή να τους αυξήσει.
Δικό της το προϊόν το διαχειρίζεται όπως θέλει. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.

Ακόμη κι ο OTE από ότι αναφέρει στην σελίδα του (https://www.cosmote.gr/cosmotetv/cosmote-tv-go-help) το ίδιο κάνει


Τουλάχιστον στην Forthnet έχεις την δυνατότητα να χρησημοποιείς και δύο συσκευές,
αρκεί να είσαι στο δίκτυο της.


Γιατί η Nova είναι δορυφορική υπηρεσία για την οποία δεν είσαι υποχρεωμένος να έχεις συνδρομή Forthnet. Είμαι πάνω από 10 χρόνια συνδρομητής (από εποχές Filmnet) και ποτέ δεν είχα Forthnet μαζί.
Τι σημαίνει γιατί να σου δουλεύει σε δύο συσκευές; Όπως δούλευε εδώ και πολύ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα
Δικό της προϊόν είναι προφανώς. Αν θέλει αύριο το βάζει 300€, αλλά εμείς μπορούμε να την κριτικάρουμε φαντάζομαι.
Τώρα αν περιμένεις ότι η κίνηση αυτή θα αυξήσει τις συνδρομές της στην Ελλάδα του 2016 μάλλον δεν ζούμε στην ίδια χώρα.


Ακόμη κι ο OTE από ότι αναφέρει στην σελίδα του (https://www.cosmote.gr/cosmotetv/cosmote-tv-go-help) το ίδιο κάνει


Τουλάχιστον στην Forthnet έχεις την δυνατότητα να χρησημοποιείς και δύο συσκευές,
αρκεί να είσαι στο δίκτυο της

Γράφεις πράγματα που ΔΕΝ ισχύουν. Δεν είσαι υποχρεωμένος προφανώς να τα γνωρίζεις, αλλά καλό είναι να μην βγάζεις λανθασμένα συμπεράσματα.
Στη Nova μέχρι τώρα είχες δικαίωμα να βλέπεις σπίτι σου και σε ΜΙΑ ακόμα κινητή συσκευή (laptop, tablet κτλ). (αρχικά ήταν σε δύο ακόμα, αλλά το έκοψαν)
Μπορούσες να βλέπεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ σπίτι σου και μέσω NovaGo σε οποιοδήποτε δίκτυο, χωρίς καμία άλλη απαγόρευση. Τώρα λοιπόν σε αναγκάζουν να βρίσκεις δίκτυο Φόρθνετ για να μπορείς να το κάνεις. Είμαι εγώ λοιπόν (ο γνήσιος συνδρομητής) σε ταξίδι και πρέπει είτε να μπαίνω να λογκάρω και να αλλάζω συσκευές (μιλάμε για συστήματα του 1990) και ταυτόχρονα να κλειδώνω οποιονδήποτε στο σπίτι μου από το συγκεκριμένο κανάλι ή να ψάχνω να βρω πού έχει φόρθνετ, παίρνοντας τους δρόμους σε στιλ "φιλαράκι μήπως έχεις φόρθνετ;"

Στον ΟΤΕ οι δύο συσκευές που αναφέρεις είναι ΕΚΤΟΣ της τηλεόρασης. Με λίγα λόγια έχεις ΟΤΕ σπίτι σου και έχεις δηλωμένες ακόμα δύο συσκευές (στη δική μου περίπτωση ένα τάμπλετ και ένα κινητό). Μπορείς να βλέπεις οτιδήποτε στην τηλεόραση και οτιδήποτε στη συσκευή. Απλά δεν μπορείς να έχεις και το τάμπλετ και το κινητό να παίζουν μαζί (λογικό). Συνεπώς έχεις τρεις συσκευές συνολικά και μπορείς να βλέπεις σε 2 μαζί (τηλεόραση και μία κινητή) Ο περιορισμός στον ΟΤΕ είναι άλλου είδους και έχει να κάνει με το γεγονός ότι πρέπει να έχεις (για την κινητή συσκευή) δεδομένα στον ΟΤΕ για να "ξεκινήσει".

biggeo65
30-11-16, 14:53
Ναι αλλά η NOVA μέχρι σήμερα όπως έγραψες ήταν διαφορετική εταιρεία.
Σήμερα δεν είναι. NOVA και Forthnet είναι μια εταιρεία οπότε ισχύει ότι και με τους άλλους παρόχους.

Δεν υπάρχει πλέον Forthnet και NOVA χωριστά.

manos80
30-11-16, 15:29
Μπορείς όμως να βάλεις μόνο δορυφορική αν θες χωρις ιντερνετ και τηλέφωνο απο φορθνετ. Τωρα μεταξύ άλλων σου λεει οτι για να έχεις το nova go πρέπει απαραίτητα να έχεις σύνδεση φορθνετ. Τόσο καιρό αρκούσε μια οποιαδήποτε σύνδεση στο ιντερνετ. Τεσπα, κατα τη γνώμη μου και πιστεύω της συντριπτικής πλειοψηφίας των συνδρομητών, ειναι μια ατυχής κίνηση και θεωρώ οτι το εχουν καταλάβει και οι ίδιοι. Μένει να δούμε μεχρι που θα το φτάσουν και αν το μετανιώσουν αφού θα βλέπουν τις φορητότητες να σκάνε η μια πίσω απο την άλλη

jmakro
30-11-16, 16:09
Εντελώς απαράδεκτο και καλα για πάταξη της πειρατείας. Στα χωριά δεν υπάρχουν καν υποδομές δικτυου nova οπως λέγεται τωρα και οσοι ειχαν δωσει κωδικους για να βλεπουν πατεράδες συγγενείς πάνε στο βρόντο.Σου λέει ισχύει μόνο για live αγώνες σούπερλιγκ στα αλλα δεν εχεις πρόβλημα.Θελεις νοβα να παταξεις την πειρατεία? Βαλε συνδρομή 15 ευρώ και να δεις ποσοι πελάτες θα έρθουν μετά!

johnson
30-11-16, 22:16
100% νόμιμος να είσαι, πλέον το να βλέπεις (εσύ, το ίδιο άτομο) ταυτόχρονα ns1 στη TV τον ένα αγώνα και ns2 στο laptop τον άλλο, σε περίπτωση που δεν έχεις forthnet internet, δεν γίνεται.

antreas9
30-11-16, 23:11
Το αντιγραφω απο την τεχνικη υποστήριξη, και παρακάτω γράφω τα "νέα"!

"Μετά από 2 μήνες που δε μπορούσατε να μου λύσετε το πρόβλημα με το novago, κάνατε τη νέα υπερτατη ρύθμιση που μας ενημερώσατε Παρασκευή, ότι θα ισχύει ΠΙΛΟΤΙΚΑ από ...Παρασκευή (πιλοτικά αλλά...φυσικά υποχρεωτικά), και φυσικά, δεν ήσασταν έτοιμοι αλλη μία φορά.
Είμαι σε δίκτυο 4νετ, αλλά παρολαυτα, το συστημα σας ΔΕΝ αναγνωρίζει την ΙΡ μου και:

Για να παρακολουθήσεις τον αγώνα σε αυτή τη συσκευή, μπες στο myaccount.nova.gr πήγαινε στην ενότητα Nova Go/διαχείριση θέασης και άλλαξε τη θέαση από την τηλεόραση σε Nova Go. H εικόνα στη τηλεόραση θα επανέλθει αυτόματα μετά τη λήξη του αγώνα.

Παίρνω τηλ στην τεχν.υποστηριξη, οπου επειτα απο 20 λεπτα αναμονή, ο τεχνικός αρνείται ΕΠΙΜΟΝΑ ότι είμαι σε δίκτυο 4νετ(!!!), και μετά από διπλή επιμονή μου, ότι πραγματι ΕΙΜΑΙ, με αφήνει 5-10 λεπτά για να το τσεκάρει, παραδεχεται οτι "κάποιο" λάθος υπήρχε, και μου υπόσχεται ότι θα λυθεί σύντομα (το πολύ σε μία ώρα).
Το πρόβλημα λύθηκε σε 10 λεπτά λοιπόν, αλλά...η χαρά κράτησε μόνο μισή ωρα (ή 5λεπτά παιχνιδιού Πανιώνιος - ΠΑΟ), αφού το σύστημα ξαναεσκασε με το ίδιο μήνυμα.
τωρα ειμαι πάλι σε αναμονή 25 λεπτα στο live chat, όπου μια πολύ ευγενική κοπέλα προσπαθεί να με βοηθήσει, αλλά ειλικρινά, δε μπορώ να κατανοήσω πως μια εταιρεία επιθυμεί να ταλαιπωρεί τους πελάτες της.
Και φυσικά, δεν καταφερε να βρει λύση, και μου ζητησε και παλι (ω ναι, εκπληξη), να περιμένω.."

ακόμα φυσικά να βρουν λύση, αλλά με διαβεβαιώνουν ότι το ψάχνουν ευτυχώς...
Οπότε, μόλις βρούμε πετρελαιο στο ιόνιο, θα το λύσει και η 4νετ...

apopetro
28-12-16, 14:03
Καλησπερα,

υπαρχει τροπος προβολης της nova go σε smart tv;

Ευχαριστω

Nikiforos
29-12-16, 07:55
Καλησπερα,

υπαρχει τροπος προβολης της nova go σε smart tv;

Ευχαριστω

καλημερα, οχι δεν γινετα αυτο που λες απαγορευεται απο τους ορους χρησης. Μπορεις να παιξεις μονο σε φορητο υπολογιστη με windows, απο κινητό ή ταμπλετ.

Archon
29-12-16, 08:31
Καλησπερα,

υπαρχει τροπος προβολης της nova go σε smart tv;

Ευχαριστω

Το δοκιμασες ή απλα ρωτας? Με μια απλη δοκιμη θα δεις. Εγω παντως σε desktop, παιζω μια χαρα.

Nikiforos
29-12-16, 08:59
Το δοκιμασες ή απλα ρωτας? Με μια απλη δοκιμη θα δεις. Εγω παντως σε desktop, παιζω μια χαρα.

υποτιθεται οτι δεν παιζει σε desktop, για δωσε περισσοτερες πληροφοριες, λειτουργικο ας πουμε, το εχεις δοκιμασει σε εξοδο σε τηλεοραση απο το pc? δειχνει εκει?
εγω δεν εχω desktop με windows και δεν μπορω να κανω δοκιμη, δεν υποστηριζουν linux.
Εμενα σε εικονικα windows 7 κανει το παρακατω, εννοειτε οτι εχω βαλει το plugin, γνωριζε κανεις κατι?

Archon
29-12-16, 09:53
Για εικονικα windows δεν ξερω. Ξερω ομως οτι παιζει κανονικα σε desktop με win7. Τωρα δεν ειμαι στον υπολογιστη για να τραβηξω screenshot αλλα το μεσημερι που θα παω. Ενας συμφορουμιτης πιο πανω το ειχε γραψει και το δοκιμασα. Και επαιξε!

Nikiforos
29-12-16, 09:57
δοκιμασα και σε firefox και σε chrome και κανει τα ιδια. Μπορει επειδη ειναι σε εικονικα δεν ξερω.
Παντως επισημα τοσο η nova επειδη εχω ρωτησει αλλα και στο FAQ στην σελιδα τους λενε οτι ΔΕΝ παιζει σε desktop pcs.
Δεν εχω υπολογιστη με κανονικα windows εγκατεστημενα για να δοκιμασω.

Archon
29-12-16, 21:11
178276178277

Αριστερα ειναι τα καναλια που προσφερει το novago και δεξια ειναι οι αναλυσεις που μπορει καποιος να διαλεξει. Ναι, δεν εχει καν 720 αλλα υποτιθεται προοριζεται για κινητα και ταμπλετ που παραδοσιακα εχουν μικροτερο μεγεθος οθονης απο desktop και laptop, οποτε ειναι ας πουμε "φυσιολογικο".

SPIROS1979
29-12-16, 22:17
καλησπερα , στο nova go πρεπει να ορισεις συσκευη τιβι η κατι αλλο η βλεπεις ταυτοχρονα με την τιβι ;

Archon
29-12-16, 22:27
Σε αφηνει να αλλαζεις συσκευη καθε μηνα. Αυτο που βλεπεις στον υπολογιστη δεν επηρεαζει την τηλεοραση. Μπορεις να βλεπεις το ιδιο προγραμμα ή διαφορετικο.

SnakeMJK
05-01-17, 12:28
Σε αφηνει να αλλαζεις συσκευη καθε μηνα. Αυτο που βλεπεις στον υπολογιστη δεν επηρεαζει την τηλεοραση. Μπορεις να βλεπεις το ιδιο προγραμμα ή διαφορετικο.


Πριν κάνα μήνα που πήγα να μπω novago, μου έβγαλε warning ώστε να επιλέξω αν θέλω να δω μέσω novago ή μέσω δορυφορικής tv (επιλογή μέσω του myaccount)... Από τότε δεν ξαναδοκίμασα.

dimao
05-01-17, 13:00
Γνωρίζετε για ποιο λόγο δεν παίζει το novago με 4g;

Nikiforos
05-01-17, 13:24
Γνωρίζετε για ποιο λόγο δεν παίζει το novago με 4g;

με κανενα δικτυο κινητης δεν παιζει, εγω βρηκα εναν τροπο, στικακι 4G σε ενα mikrotik routerboard με wifi και ετσι βλεπει wifi και παιζει, το ιδιο φανταζομαι μπορει να γινει σε οσα adsl wifi routers υποστηριζουν στικακια για δικτυα απο κινητη.
Τωρα αμα εισαι απεξω δεν γινεται, τα ιδια κανει και ο ΟΤΕ ομως.
Αυτο που ειπα παραπανω με βολευε για να βλεπω στο εξοχικο που δεν εχω εκει γραμμη σταθερου.
Προτεινω να κανεις την ερωτηση στο Nova Support.

Dimitris_80
05-01-17, 18:31
Πριν κάνα μήνα που πήγα να μπω novago, μου έβγαλε warning ώστε να επιλέξω αν θέλω να δω μέσω novago ή μέσω δορυφορικής tv (επιλογή μέσω του myaccount)... Από τότε δεν ξαναδοκίμασα.

Δες εδώ:


Eλεος και παλι ελεος.... Αντι να αναβαθμιστουν οι υπηρεσιες, συνεχως υποβαθμιζονται....

176976

SnakeMJK
09-01-17, 13:39
Δες εδώ:

Η φάση είναι ότι ήμουν σε δίκτυο φορθνετ, αλλά με... δανεικό novago... Οπότε μάλλον τσεκάρει και άλλα πράγματα. Κρίμα, το χάσαμε και αυτό.

john84
09-01-17, 13:51
Τώρα που το Go γενικά "κλείδωσε" περισσότερο , μήπως να κάναμε μια κίνηση να ζητούσαμε να μας έδιναν την δυνατότητα να προσθέταμε μια ακόμα συσκευή στα πρότυπα του Cosmote TV GO?

Dimitris_80
13-01-17, 18:27
Προφανώς λόγω πολλών παραπόνων, βελτίωσαν κάτι, μπορείς να παρακολουθείς ταυτόχρονα, θα σου βγάζει μεν ένα σφάλμα, αλλά μετά θα εξαφανίζεται κλπ κλπ... Τι βλακείες είναι αυτά;;; Τι καταλαβαίνετε εσείς;

178743

tsorbi
13-01-17, 18:46
Οποίος είναι σε δίκτυο 4net βλέπει Superleague σε tv και σε tablet-mobile ταυτόχρονα.
Όσοι είναι σε άλλο δίκτυο θα διαλέγουν σε ποιά συσκευή θα δουν.

Dimitris_80
13-01-17, 18:52
ναι σωστα... Ενω πριν δεν ηταν αυτο εφικτο ταυτοχρονα σε δικτυο φορθνετ.

manos80
13-01-17, 19:09
Και πριν έτσι ηταν. Απο τότε που σκαρφίστηκαν αυτη τη χαζομάρα, μπορούσες να δεις ταυτόχρονα σε τιβι και ταμπλετ ή πισι ή κινητό μόνο αν είσαι σε δίκτυο φορθνετ. Αν είσαι σε αλλο δίκτυο, παπαλα.

Dimitris_80
13-01-17, 19:13
Και πριν έτσι ηταν. Απο τότε που σκαρφίστηκαν αυτη τη χαζομάρα, μπορούσες να δεις ταυτόχρονα σε τιβι και ταμπλετ ή πισι ή κινητό μόνο αν είσαι σε δίκτυο φορθνετ. Αν είσαι σε αλλο δίκτυο, παπαλα.

οντως τωρα που συγκρινω απλα τα εμαιλ νοεμβριου με το σημερινο ειναι ακριβως το ιδιο... Τοτε ποιος ο λογος που το ξαναεστειλαν και γραφουν μαλιστα "το novago αλλαζει"????

manos80
13-01-17, 19:20
οντως τωρα που συγκρινω απλα τα εμαιλ νοεμβριου με το σημερινο ειναι ακριβως το ιδιο... Τοτε ποιος ο λογος που το ξαναεστειλαν και γραφουν μαλιστα "το novago αλλαζει"????

Εμένα πρώτη φορά σήμερα μου το στείλανε. Προφανώς γράψανε κανονικά το κράξιμο που έφαγαν.

teodgeor
13-01-17, 19:22
Απλη ενημερωση κανουν γι'αυτους που δεν το εχουν παρει χαμπαρι ακομη, δεν άλλαξε κάτι.

jmakro
13-01-17, 23:40
Εαν μπείτε playstore να δείτε κριτικές το τι γράφουν θα φρικαρετε. Και δε φτανει μονο αυτο δεν ιδρωνει και το αυτι τους.Πάει άπατη η nova!!!

FSHOPAXD
23-01-17, 15:05
Πολύ μεγάλο ποσοστό των πελατών έδινε την συνδρομή του NovaGo για την SuperLeague σε άλλον συνδρομητή και όταν λέμε για πολύ μεγάλο ποσοστό το εννοούμε ακόμη και για επαγγελματική χρήση.
Ας μην ξεχνάμε ότι το NovaGo ξεκίνησε με 2 συσκευές, κατέληξε σε 1 συσκευή από όλα τα δίκτυα WiFi και τώρα απλά περιορίζει σε δίκτυα εκτός Forthnet το περιεχόμενο της SuperLeague γιατί και σε αυτό υπάρχει κανιβαλισμός και δυστυχώς "την πατάνε" αυτοί που χρησιμοποιούν κανονικά την υπηρεσία. Από την άλλη ο ανταγωνισμός; τι έκανε από την αρχή; πρόσφερε την υπηρεσία μόνο για το δικό του δίκτυο, κάτι που η Nova το είχε από την πρώτη μέρα (2 Χρόνια πριν!) και συνεχίζει να το προσφέρει κανονικά.

biggeo65
23-01-17, 15:28
Εαν μπείτε playstore να δείτε κριτικές το τι γράφουν θα φρικαρετε. Και δε φτανει μονο αυτο δεν ιδρωνει και το αυτι τους.Πάει άπατη η nova!!!

Πάει άπατη γιατί; Επειδή έχει τις χαμηλότερες τιμές, ή επειδή προσπαθεί να προστατεύσει την επένδυση της.
Όταν πληρώνει εκατομύρια σε δικαιώματα πρωταθλημάτων λογικό δεν είναι να θέλει να τα βγάλει;

Κάποτε το NovaGo ήταν σε δυο συσκευές όπως έγραψε κι ο FSHOPAXD.

Αλλά ο "κανίβαλος" ο συνδρομητής" και βάζω και τον εαυτό μου μέσα,όταν ήταν σε δυο συσκεύες έλεγε:
Ωραία έτσι να δει κι ο κολλητός μου που δεν έχει Nova συνδρομή.

Μετά αναγκάστηκε να το περιορίσει σε μια συσκευή, επειδή γινόταν κατάχρηση,
από όποιο δίκτυο κι αν έπαιρνες σήμα,αρκεί να είχες συνδρομή NOVA.

Aλλά και πάλι τα ίδια. Ο συνδρομητής έβλεπε στο σπίτι,ο κολλητός επειδή δεν μπορούσε,
έκανε χρήση το NOVAGo του κολλητού για να δει τον αγώνα.

Κι έτσι αναγκάστηκε για να μην χάνει χρήματα να κάνει ότι έκανε ο ανταγωνισμός από την πρώτη στιγμή.
Μια συσκευή και μόνο αν είσαι στο δίκτυο της NOVA.

Aν γινόταν σωστή χρήση της υπηρεσίας τότε που ήταν για δύο συσκευές,
δεν είχε κάποιον λόγο για να το αλλάξει. Αλλά κατα τα άλλα φταίει η NOVA.

Για μένα πολύ καλά έκανε. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Επιχείρηση είναι
κοιτά να προστατέψει τα συμφέροντα της.Γι'αυτό και λέγεται "Συνδρομητική".

FSHOPAXD
23-01-17, 16:51
Πάει άπατη γιατί; Επειδή έχει τις χαμηλότερες τιμές, ή επειδή προσπαθεί να προστατεύσει την επένδυση της.
Όταν πληρώνει εκατομύρια σε δικαιώματα πρωταθλημάτων λογικό δεν είναι να θέλει να τα βγάλει;

Κάποτε το NovaGo ήταν σε δυο συσκευές όπως έγραψε κι ο FSHOPAXD.

Αλλά ο "κανίβαλος" ο συνδρομητής" και βάζω και τον εαυτό μου μέσα,όταν ήταν σε δυο συσκεύες έλεγε:
Ωραία έτσι να δει κι ο κολλητός μου που δεν έχει Nova συνδρομή.

Μετά αναγκάστηκε να το περιορίσει σε μια συσκευή, επειδή γινόταν κατάχρηση,
από όποιο δίκτυο κι αν έπαιρνες σήμα,αρκεί να είχες συνδρομή NOVA.

Aλλά και πάλι τα ίδια. Ο συνδρομητής έβλεπε στο σπίτι,ο κολλητός επειδή δεν μπορούσε,
έκανε χρήση το NOVAGo του κολλητού για να δει τον αγώνα.

Είχε φτάσει τότε να πουλιέται με 100€/έτος η εγκατάσταση NovaGO...
Τώρα γίνεται κυρίως κατάχρηση σε φίλους και γνωστούς, από την άλλη υποθέτω ότι βλέπουν τα στατιστικά χρήσης του NovaGo , αν π.χ. περιμένουν 5-10% να είναι σε άλλα δίκτυα και ξαφνικά μετράνε 20-30-40% χρήση από άλλα δίκτυα , τότε υποθέτω ότι δεν είναι normal χρήση αλλά κατάχρηση της δυνατότητας φορητότητας και προβολής της υπηρεσίας.

biggeo65
23-01-17, 17:05
Μα από την στιγμή που λέει συνδρομητική κι αναφέρει το κόστος κτήσης της υπηρεσίας,
κι εμείς υπογράφουμε ,σημαίνει ότι δεχόμαστε αυτό το κόστος,αλλά και τις υποχρεώσεις.

Δεν σημαίνει ότι επειδή πληρώνουμε για να έχουμε σε δυο συσκευές,
θα πρέπει να το μοιράζουμε σε γνωστούς /φίλους που είναι σε άλλα δίκτυα για να δουν κι αυτοί.

Αυτό είναι που με βρίσκει αντίθετο. Κατακρίνουμε την ΝΟVA σαν εταιρεία
για τα μέτρα που παίρνει,ενώ πρώτα φταίμε εμείς.

manos80
23-01-17, 17:12
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν έδωσαν ή πούλησαν το novago σε κανέναν φίλο ή γνωστό και το χρησιμοποιούν μόνο μέλη της οικογένειας έστω και αν κάποιες φορές βρίσκονται εκτός σπιτιού και δικτύου φορθνετ. Οπότε ας τη πληρώσουν και αυτοί για όλους τους εξυπνάκηδες που ήθελαν να βολέψουν όλο το κόσμο με μια συνδρομή ή ήθελαν να βγάλουν κανα φράγκο απο αυτη την ιστορία...

biggeo65
23-01-17, 18:35
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν έδωσαν ή πούλησαν το novago σε κανέναν φίλο ή γνωστό και το χρησιμοποιούν μόνο μέλη της οικογένειας έστω και αν κάποιες φορές βρίσκονται εκτός σπιτιού και δικτύου φορθνετ. Οπότε ας τη πληρώσουν και αυτοί για όλους τους εξυπνάκηδες που ήθελαν να βολέψουν όλο το κόσμο με μια συνδρομή ή ήθελαν να βγάλουν κανα φράγκο απο αυτη την ιστορία...

Γι'αυτό όμως δεν φταίει η εταιρεία. Φταίει η "μαγκιά" του Έλληνα. :p
Τα ίδια δεν γίνονται παντού; Για μερικούς "έξυπνους" την πληρώνουμε όλοι;

jmakro
23-01-17, 19:00
Δηλαδη οταν ξεκινουσαν την υπηρεσια δεν γνωριζαν την μαγκια του Ελληνα?
Το κακο ειναι οτι την πληρωνουν και αλλοι που δε φταινε!

FSHOPAXD
23-01-17, 19:17
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν έδωσαν ή πούλησαν το novago σε κανέναν φίλο ή γνωστό και το χρησιμοποιούν μόνο μέλη της οικογένειας έστω και αν κάποιες φορές βρίσκονται εκτός σπιτιού και δικτύου φορθνετ. Οπότε ας τη πληρώσουν και αυτοί για όλους τους εξυπνάκηδες που ήθελαν να βολέψουν όλο το κόσμο με μια συνδρομή ή ήθελαν να βγάλουν κανα φράγκο απο αυτη την ιστορία...

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, παρόλα αυτά όμως όλο το περιεχόμενο είναι διαθέσιμο 100% σε δίκτυο Forthnet και μόνο στους αγώνες της Superleague κ μόνο εκτός δικτύου Forthnet χρειάζεται το switch μέσω internet για το που θα τους δεις, άρα ουσιαστική λειτουργικότητα δεν έχει αλλάξει για τον κανονικό χρήστη που θέλει να έχει μαζί του την υπηρεσία όπου κ αν βρίσκεται (αυτή είναι η ουσία του NovaGO).
Για την παροχή δεύτερης συνδρομής / τηλεόρασης υπάρχει η υπηρεσία Multiview ή το Nova εξοχικό (κάτι που στον ανταγωνισμό μέχρι σήμερα δεν υφίσταται καν).

tsorbi
23-01-17, 21:19
Multiroom έχει ο ¨ανταγωνιστής¨https://www.cosmote.gr/portal/residential/choose/services/multiroom

Serafeim Karakostas
23-01-17, 23:04
Όχι στο δορυφορικό, στο ευρυζωνικό.

biggeo65
24-01-17, 12:02
Δηλαδη οταν ξεκινουσαν την υπηρεσια δεν γνωριζαν την μαγκια του Ελληνα?
Το κακο ειναι οτι την πληρωνουν και αλλοι που δε φταινε!

Όπως έγραψα ,σε αυτό δεν φταίει η εταιρεία. Και να γνώριζαν την "μαγκιά" του Έλληνα,
ήθελαν να πιστεύουν ότι θα γίνεται ορθή χρήση της υοηρεσίας.

Πες ότι ήθελαν να προσφέρουν και κάτι παραπάνω από τον ανταγωνισμό για να "τραβήξουν" συνδρωμητές.
Τότε όμως δεν διαμαρτυρόμασταν.Μας βόλευαι που είχαμε παντου NOVAGo.

Τώρα που κάνει ακριβώς ότι κάνει κι ο ανταγωνισμός ,για να διασφαλίσει τα συμφέροντα της,
μας πείραξε και φωνάζουμε. Ας προσέχαμε. Ο κάθε επιχειρηματίας το ίδιο θα έκανε.

jmakro
24-01-17, 13:10
Όπως έγραψα ,σε αυτό δεν φταίει η εταιρεία. Και να γνώριζαν την "μαγκιά" του Έλληνα,
ήθελαν να πιστεύουν ότι θα γίνεται ορθή χρήση της υοηρεσίας.

Πες ότι ήθελαν να προσφέρουν και κάτι παραπάνω από τον ανταγωνισμό για να "τραβήξουν" συνδρωμητές.
Τότε όμως δεν διαμαρτυρόμασταν.Μας βόλευαι που είχαμε παντου NOVAGo.

Τώρα που κάνει ακριβώς ότι κάνει κι ο ανταγωνισμός ,για να διασφαλίσει τα συμφέροντα της,
μας πείραξε και φωνάζουμε. Ας προσέχαμε. Ο κάθε επιχειρηματίας το ίδιο θα έκανε.

Συμφωνώ απόλυτα.Λογικό μου ακούγεται οτι πετάξανε το τυράκι για να προσελκυσουν πελάτες!
Ας ελπίσουμε οτι στο τελος και το ενα που θα μεινει να μην χρειαστει να εχεις μονο nova για να παιξει!
Υπότιθεται μια εταιρεία πρέπει να κανει βήματα μπροστά και όχι μεθόδους που δυσαρεστουν την πλειοψηφία των συνδρομητών.
Εσύ κατα την γνωμη σου τι πιστευεις θα βγει κερδισμένη η χαμένη η nova μετα απο αυτο;

biggeo65
24-01-17, 13:15
Αδιαφορώ το τι θα κάνει πραγματικά. Ίσως αρκετοί να φύγουν μετά από την αλλαγή.
Αλλά το θέμα είναι ότι και ο ανταγωνισμός προσφέρει ακριβώς τα ίδια και πιο ακριβά.
Άρα ίσως και να μην συμφέρει να φύγουν. Ο καιρός θα δείξει.

Durdyn
27-01-17, 13:26
Την υπηρεσία τη διαφημίζουν κατ' αρχήν με τρόπο που δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια.
Από εκεί και μόνο καταλαβαίνεις πόσο μπακάληδες και ανειλικρινείς είναι.

Αν είχαν υπαλλήλους τους που έκαναν απατεωνιές ας τους κυνηγούσαν. Η λογική πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι δεν είναι η καλύτερη.
Το "επιχειρηματίας είναι, καλά κάνει" έχει και την ανάγνωση "και εμείς πελάτες είμαστε και γιαυτό κράζουμε".
Συνεχίζετε να κάνετε το λάθος να θεωρείτε ότι όλοι όσοι έχουμε Νόβα είμαστε και συνδρομητές Φόρθνετ.
Ούτε φτηνή είναι για εμάς, ούτε ικανοποιημένοι είμαστε με αυτή την ενέργεια.
Το μόνο που τους κρατάει είναι το θλιβερό ελληνικό πρωτάθλημα, ένα απίστευτα σάπιο προϊόν που όμως πολλοί είμαστε εθισμένοι σε αυτό.
Αν η κεντρική διαχείριση σπάσει θα ζήσουν πολύ δύσκολες στιγμές.

john84
27-01-17, 13:59
Εγώ θα εκθέσω μια άλλη λογική την οποια φαίνεται να ακολουθεί και το εταίρο πακέτο σου ΟΤΕ αλλα και ανάλογα πακέτα του εξωτερικού (sky κλπ)
Σαν πελάτης πληρώνεις και συμφωνείς για μια βασική υπηρεσία τηλεόρασης η οποια έχει κάποια Α ή Β χαρακτηριστικά (έστω όπου Α= αθλητικά δικαιώματα και Β = ποικιλία σε άλλο περιεχόμενο όπως ταινίες ).
Η οποιαδήποτε επιπλέον υπηρεσία θέασης πέρα από την τηλεόραση σου (go , on demand κλπ) έχει κάποιους κανονες οι οποίοι και καθορίζονται από τον πάροχο καθολικά είτε είναι ο πάροχος η Nova , o OTE , ή από πίσω η team (δικαιώματα Champions league-Europa) , ή /και οι ανάλογοι διαχειριστές των δικαιωμάτων διανομής και προβολής των studios (universal, Sony, Liongate, Disney) κλπ...
Σε αυτό το τελευταίο λοιπόν και μέσω αυτής τις θεωρητικά απλής άλλα και συνάμα πολύπλοκης νόρμας , καθορίζεται το τι θα "βγάλει" και το τι θα "βάλει", ένας πάροχος από ένα προϊόν το οποίο είναι πρώτον , συνοδευτικό και όχι μέρος τις κύριας υπηρεσίας και δεύτερον είναι δωρεάν...
Προφανώς σαν πελάτης θα ήθελα πολλά πράγματα τα οποια τα έχω γράψει όπως να επαναφέρουν την δεύτερη συσκευή , να είναι λίγο ποιο ευέλικτο το προϊόν κλπ αλλα από την στιγμή που δεν το πληρώνω δεν έχω την απαίτηση να εισακουστώ και στο 100% .
Εάν τώρα μου πειτε ότι μια on demand και επί πληρωμή υπηρεσία (πχ netflix) την οποια την πληρώνεις για κάποια χαρακτιριστηκα (πχ θέαση από δυο συσκευές ή θέαση σε HD ) , μεταβάλει την υπηρεσία σε κάτι υποδεέστερο ναι να παραπονεθώ αλλα γενικά για το Go της Nova , ευτυχώς ή δυστυχώς , εκείνη έχει το μαχαίρι και εκείνη το καρπούζι...

FSHOPAXD
28-01-17, 20:28
Αδιαφορώ το τι θα κάνει πραγματικά. Ίσως αρκετοί να φύγουν μετά από την αλλαγή.
Αλλά το θέμα είναι ότι και ο ανταγωνισμός προσφέρει ακριβώς τα ίδια και πιο ακριβά.
Άρα ίσως και να μην συμφέρει να φύγουν. Ο καιρός θα δείξει.

Δεν προσφέρει τα ίδια πως να το κάνουμε; ο ανταγωνισμός απλά προσφέρει την υπηρεσία μόνο στο δικό του δίκτυο, κάτι που δεν είναι σύμφωνο με την ουσία της υπηρεσίας (GO σημαίνει το παίρνω και φεύγω και είμαι στο ξενοδοχείο μου π.χ. και το βλέπω, ή βρίσκομαι διακοπές και θέλω να δω τις ταινίες μου ή βρίσκομαι για καφέ έξω κ.ο.κ.) Εδω λοιπόν η Nova δίνει την δυνατότητα να το δεις οπουδήποτε , από οποιοδήποτε δίκτυο ακόμη και του ανταγωνιστή της.
Η τελευταία αλλαγή επειδή είχε παραγίνει το κακό με το να δίνεται αλλού η υπηρεσία GΟ και αποτελούσε πλέον μια δωρεάν επιπλέον συνδρομή... στον φίλο μας. Πλέον μοναδικοποιεί την θέαση του πολύ premium περιεχομένου που είναι η superleague, σε όποιον αρέσει και είναι φανατικός, έτσι είναι.

- - - Updated - - -


Multiroom έχει ο ¨ανταγωνιστής¨https://www.cosmote.gr/portal/residential/choose/services/multiroom

Το έχεις δει εσύ να παίζει; γιατί εγω είδα να το παιδεύουν μια εβδομάδα σε ένα κατάστημα , ώσπου στο τέλος το παρατήσανε.
Δεν είναι το ίδιο με το δορυφορικό που έχει η Nova και λειτουργεί εδώ και μια δεκαετία αν δεν κάνω λάθος...

sdikr
28-01-17, 22:42
Δεν προσφέρει τα ίδια πως να το κάνουμε; ο ανταγωνισμός απλά προσφέρει την υπηρεσία μόνο στο δικό του δίκτυο, κάτι που δεν είναι σύμφωνο με την ουσία της υπηρεσίας (GO σημαίνει το παίρνω και φεύγω και είμαι στο ξενοδοχείο μου π.χ. και το βλέπω, ή βρίσκομαι διακοπές και θέλω να δω τις ταινίες μου ή βρίσκομαι για καφέ έξω κ.ο.κ.) Εδω λοιπόν η Nova δίνει την δυνατότητα να το δεις οπουδήποτε , από οποιοδήποτε δίκτυο ακόμη και του ανταγωνιστή της.
Η τελευταία αλλαγή επειδή είχε παραγίνει το κακό με το να δίνεται αλλού η υπηρεσία GΟ και αποτελούσε πλέον μια δωρεάν επιπλέον συνδρομή... στον φίλο μας. Πλέον μοναδικοποιεί την θέαση του πολύ premium περιεχομένου που είναι η superleague, σε όποιον αρέσει και είναι φανατικός, έτσι είναι.

- - - Updated - - -



Το έχεις δει εσύ να παίζει; γιατί εγω είδα να το παιδεύουν μια εβδομάδα σε ένα κατάστημα , ώσπου στο τέλος το παρατήσανε.
Δεν είναι το ίδιο με το δορυφορικό που έχει η Nova και λειτουργεί εδώ και μια δεκαετία αν δεν κάνω λάθος...

Φυσικά και παίζει το ote tv go σε άλλα δίκτυα, όπως και το Multiroom, το ότι εσύ στο forthnet shop δεν το έχεις δεί δεν λέει κάτι, ααα να μην ξεχάσουμε τα HD που απο την αρχή ήταν δωρεάν

@ ADSLgr.com All rights reserved.