PDA

Επιστροφή στο Forum : συνδεσμολογια isdn-vdsl



panos_mlonas
01-07-13, 19:11
στο σπιτι εχω isdn. οπως ερχονται τα καλωδια απεξω πανε σε ΜΙΑ πριζα. υπαρχουν και αλλες πριζες στους χωρους του σπιτιου αλλα δεν ειναι ενωμενες.
απο αυτην την πριζα φευγει ενα καλωδιο παει στο spliter και απο το σπλιτερ το ενα παει στο μοντεμ/ρουτερ, το αλλο παει στο isdn και απο το isdn φευγουν δυο γραμμες που πανε στις δυο τηλεφνικες συσκευες. δηλαδη κλασσικη συνδεσμολογια για isdn.
εγω τωρα θελω το μοντεμ/ρουτερ να το παρω και να το βαλω στο δωματιο μου για να το συνδεσω με ethernet στον υπολογιστη.

πως θα το κανω αυτο? εχω πριζα στο δωματιο μου αλλα δεν εχει σημα.(υπαρχουν τα καλωδια περασμενα κανονικα).

μπορω για παραδειγμα οπως φευγουν οι δυο γραμμες απο το isdn η μια αντι να παει στο τηλεφωνο να παει παλι σε σπλιτερ και απο εκει να παει στο modem/router?

Σας μπερδεψα?

Pokas
01-07-13, 20:23
στο σπιτι εχω isdn. οπως ερχονται τα καλωδια απεξω πανε σε ΜΙΑ πριζα. υπαρχουν και αλλες πριζες στους χωρους του σπιτιου αλλα δεν ειναι ενωμενες.
απο αυτην την πριζα φευγει ενα καλωδιο παει στο spliter και απο το σπλιτερ το ενα παει στο μοντεμ/ρουτερ, το αλλο παει στο isdn και απο το isdn φευγουν δυο γραμμες που πανε στις δυο τηλεφνικες συσκευες. δηλαδη κλασσικη συνδεσμολογια για isdn.
εγω τωρα θελω το μοντεμ/ρουτερ να το παρω και να το βαλω στο δωματιο μου για να το συνδεσω με ethernet στον υπολογιστη.

πως θα το κανω αυτο? εχω πριζα στο δωματιο μου αλλα δεν εχει σημα.(υπαρχουν τα καλωδια περασμενα κανονικα).

μπορω για παραδειγμα οπως φευγουν οι δυο γραμμες απο το isdn η μια αντι να παει στο τηλεφωνο να παει παλι σε σπλιτερ και απο εκει να παει στο modem/router?

Σας μπερδεψα?

Το σπίτι είναι παλιό; μέσα στις πριζες έχει utp καλώδιο ή απλά 2 ζεύγη;
αν όχι τότε λογικα ο ηλεκτρολόγος που έχει κάνει την εγκατάσταση εχει μαζέψει κάθε καλώδιο απο όλες τις πρίζες του σπιτιού σε ένα σημείο αν ναί τότε είναι έυκολη υπόθεση και το συζητάμε, αν πάλι όχι θα παιδευτείς και θα πρέπει αν δεν πιάνουν τα χέρια σου να φωνάξεις ένα ηλεκτρολόγο και να σου κάνει κεντρική πρίζα την πρίζα τηλεφωνου που είναι κοντά ο υπολογιστής να τα συνδέσεις όλα... αλλιώς αν θες... τρύπες στους τοιχους και καλή τύχη...

panos_mlonas
01-07-13, 20:25
μεσα οι πριζες εχουν κοκκινο/μπλε. ειναι περασμενα ολα τα καλωδια απλα επειδη ειχα ενα προβλημα παλιοτερα τα επιασα τα ξεσυνδεσα ολα και εχω αφησει μονο μια πριζα οπου εχω και ολα τα μηχανηματα πανω εκει.

Pokas
01-07-13, 22:44
μεσα οι πριζες εχουν κοκκινο/μπλε. ειναι περασμενα ολα τα καλωδια απλα επειδη ειχα ενα προβλημα παλιοτερα τα επιασα τα ξεσυνδεσα ολα και εχω αφησει μονο μια πριζα οπου εχω και ολα τα μηχανηματα πανω εκει.

Μάλιστα, είναι το παλιό σύστημα που έχουν γίνει οι ενώσεις μέσα στα κουτιά στο σοβά....
Δεν έχεις πολλές επιλογές. ἠ θα κάνεις την πρίζα που είναι ο υπολογιστής κεντρική, συνδέοντας την, ή ανοίγεις τρύπες και περνάς utp καλωδια ή το αφήνεις ως έχει, αφήνεις το μοντεμάκι εκεί που είναι και αγοράζεις ένα καλό homeplug και κάνεις δίκτυο μέσω του ρεύματος...

blugosi
01-07-13, 23:17
μεσα οι πριζες εχουν κοκκινο/μπλε. ειναι περασμενα ολα τα καλωδια απλα επειδη ειχα ενα προβλημα παλιοτερα τα επιασα τα ξεσυνδεσα ολα και εχω αφησει μονο μια πριζα οπου εχω και ολα τα μηχανηματα πανω εκει.
Στην έξοδο του splitter προς υπολογιστή θα συνδέσεις το ζευγάρι που πάει στο δωμάτιο που θες το router....
Στην άλλη έξοδο βάζεις netmod....Τίποτε άλλο...

rexdimos
01-07-13, 23:55
ετσι θα απλωσει πολλα μετρα καλωδιο η καλλυτερη λυση ειναι να μετεατρεψει σε κεντρικη πριζα τηλεφωνου αυτην που ειναι στον υπολογιστη του και θα ησυχασει ειχαι σχετικα ευκολο για ηλεκτρολογο το εχω κανει και εγω και ησυχασα μια και καλη επισης η δευτερη καλλυτερη λυση ειναι να χρησιμοποιησει ενα powerline(px devolo) ετσι ωστε να περασει το δικτυο του απο το ρευμα αυτο ομως προυποθετει οτι και οι δυο πριζες ρευματος που θα χρησιμοποιηθουν δηλαδη του σαλονιου και του δωματιου με τον η/υ ειναι στην ιδια φαση για να μην εχει παρεμβολες αν δεν ειναι παλι ηλεκτρολογος μπορει αν τις γυρισει απο τον πινακα αν ακολουθησει την πρωτη λυση τοτε μετα συνδεσμολογια ειναι αυτη που εχει και τωρα αφου κεντρικη πριζα τηλεφωνου θα θεωρειται αυτη που ειναι στο δωματιο με τον η/υ μια παρατηρηση μονο σε αυτη την περιπτωση ο ηλεκτρολογος πρεπει να ξερει τι κανει γιατι δεν φτανει αν δωσει το σημα στην πριζα αλλα ακι απο αυτη τηνπριζα να φευγει το σημα ωστε να ειναι ενεργες και οι υπολοιπες τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου

panos_mlonas
02-07-13, 00:35
Στην έξοδο του splitter προς υπολογιστή θα συνδέσεις το ζευγάρι που παει στον υπολογιστη
αυτο δεν το καταλαβα πολυ.
εγω θελω στην κεντρικη να αφησω το netmod και τις δυο τηλεφωνικες συσκευες και στο δωματιο να βαλω μονο το μοντεμ.
το σπλιτερ εχει μια εισοδο που λεει line και δυο εξοδους. η μια παει το μοντεμ στην αλλη το netmod.

Pokas
02-07-13, 08:43
Στην έξοδο του splitter προς υπολογιστή θα συνδέσεις το ζευγάρι που πάει στο δωμάτιο που θες το router....
Στην άλλη έξοδο βάζεις netmod....Τίποτε άλλο...

πως θα το κάνει αυτό; αφού 1 ζευγάρι έχει σε όλες τις πρίζες και οι συνδεσμολογίες όλες είναι παράλληλα μέσα στα ηλεκτρολογικά κουτιά στο σοβά.

rexdimos
02-07-13, 10:00
εαν θελεις να κανεις αυτο δεν εχεισ αλλη λυση εκτοσ του powerline γιατι θελεις να αφησεις το netmod στην κεντρικη πριζα

Pokas
02-07-13, 13:16
εαν θελεις να κανεις αυτο δεν εχεισ αλλη λυση εκτοσ του powerline γιατι θελεις να αφησεις το netmod στην κεντρικη πριζα

ναι ρε boy και εγώ αυτό λέω πιο πάνω....

blugosi
02-07-13, 13:35
πως θα το κάνει αυτό; αφού 1 ζευγάρι έχει σε όλες τις πρίζες και οι συνδεσμολογίες όλες είναι παράλληλα μέσα στα ηλεκτρολογικά κουτιά στο σοβά.
Δεν γράφει κάτι τέτοιο στο αρχικό μήνυμα... γράφει ότι " υπαρχουν και αλλες πριζες στους χωρους του σπιτιου αλλα δεν ειναι ενωμενες.".

Άρα το ζευγάρι που έρχεται σε αυτή την κεντρική πρίζα είναι ο τερματισμός της καλωδίωσης από τον κατανεμητή.

Σε αυτό το ζευγάρι συνδέει το splitter.
Τη μία έξοδο του splitter την στέλνει στο netmod και από εκεί παίρνει 2ΧPSTN συν 2XISDN φισάκια, στα οποία συνδέει τις τηλεφωνικές του συσκευές, όπως ακριβώς κάνει τώρα "απο αυτην την πριζα φευγει ενα καλωδιο παει στο spliter και απο το σπλιτερ το ενα παει στο μοντεμ/ρουτερ, το αλλο παει στο isdn και απο το isdn φευγουν δυο γραμμες που πανε στις δυο τηλεφωνικες συσκευες. δηλαδη κλασσικη συνδεσμολογια για isdn."

Στο άλλο φισάκι συνδέει ένα RJ , από εκεί παίρνει τα δυο καλωδιάκια που έχουν σήμα , τα περνάει στο χάλκινο ζευγάρι που φτάνει στο δωμάτιο που θέλει να βάλει το πησί , εκεί πάλι συνδέει τα καλωδιάκια σε ένα τερματισμό RJ και το ρίχνει στο router.

Σε εκείνο το δωμάτιο ούτε είχε τηλεφωνική γραμμή, ούτε θα έχει φυσικά.

Που είναι το πρόβλημα;

Pokas
02-07-13, 13:43
Δεν γράφει κάτι τέτοιο στο αρχικό μήνυμα... γράφει ότι " υπαρχουν και αλλες πριζες στους χωρους του σπιτιου αλλα δεν ειναι ενωμενες.".

Άρα το ζευγάρι που έρχεται σε αυτή την κεντρική πρίζα είναι ο τερματισμός της καλωδίωσης από τον κατανεμητή.

Σε αυτό το ζευγάρι συνδέει το splitter.
Τη μία έξοδο του splitter την στέλνει στο netmod και από εκεί παίρνει 2ΧPSTN συν 2XISDN φισάκια, στα οποία συνδέει τις τηλεφωνικές του συσκευές, όπως ακριβώς κάνει τώρα "απο αυτην την πριζα φευγει ενα καλωδιο παει στο spliter και απο το σπλιτερ το ενα παει στο μοντεμ/ρουτερ, το αλλο παει στο isdn και απο το isdn φευγουν δυο γραμμες που πανε στις δυο τηλεφωνικες συσκευες. δηλαδη κλασσικη συνδεσμολογια για isdn."

Στο άλλο φισάκι συνδέει ένα RJ , από εκεί παίρνει τα δυο καλωδιάκια που έχουν σήμα , τα περνάει στο χάλκινο ζευγάρι που φτάνει στο δωμάτιο που θέλει να βάλει το πησί , εκεί πάλι συνδέει τα καλωδιάκια σε ένα τερματισμό RJ και το ρίχνει στο router.

Σε εκείνο το δωμάτιο ούτε είχε τηλεφωνική γραμμή, ούτε θα έχει φυσικά.

Που είναι το πρόβλημα;

Δεν υπάρχει πρόβλημα, κανένα.
Δεν έχω δει ποτέ αυτό που λες, δηλαδή σε σπίτι το οποίο έχει 1 ζευγάρι σε κάθε πρίζα και συγκεκριμένα το παλιό μπλε/κόκκινο να συμβαίνει αυτό.
Μακάρι όμως, αλλά θα πρέπει να μας ο φίλος αν στην κεντρική πρίζα έρχεται 1 ζευγάρι ή παραπάνω(δηλαδή οι άλλες πρίζες που δεν είναι ενωμένες)
Νομίζω όμως οτι οταν λέει δεν είναι ενωμένες εννοεί ότι έχει αποσυνδέσει τα καλώδια πίσω απο κάθε πρίζα

panos_mlonas
02-07-13, 17:11
δλδ αν υποθεσουμε οτι δεν παιζει η λυση του powerline μου λετε αν καταλαβα καλα απο τη μια εξοδο του netmod να την στειλω μεσα στο δωματικο κ να συνδεσω το ρουτερ? το εκανα και δεν συγχρονιζει καν. βασικα δεν αναβουν καν τα λαμπακια απο το μοντεμ

sounas
02-07-13, 17:29
συνδεσε την πριζα στο δωματιο σου με την κεντρικη πριζα σου.και οι 2 πριζες σου τωρα θα εχουν την ταση του isdn 97v. την μια που εχεισ τωρα το netmode την αφηνεις οπως την εχεις. την αλλη στο δωματιο σου θα βαλεισ ενα spitter και θα συνδεσεις το router και θα παιξεις μια χαρα

sounas
02-07-13, 17:33
δλδ αν υποθεσουμε οτι δεν παιζει η λυση του powerline μου λετε αν καταλαβα καλα απο τη μια εξοδο του netmod να την στειλω μεσα στο δωματικο κ να συνδεσω το ρουτερ? το εκανα και δεν συγχρονιζει καν. βασικα δεν αναβουν καν τα λαμπακια απο το μοντεμ




οι εξοδοι απο το netmode δεν εχουν καμια σχεση με το adsl. το adsl ειναι πανω στην γραμμη και δεν ειναι μετα το n/t

rexdimos
02-07-13, 23:10
μα ειναι παρα πολυ απλο εχουμε δυο πριζεσ ρευματος στην ιδια φαση στην μια βαζουμε κανονικα το ενα powerline που εχει μια εξοδο δικτυου απο αυτη την εξοδο καλωδιο στο router εχουμεφυσικα ετοιμη την υπολοιπη συνδεσμολογια μας δηλαδη netmode +router klp στην αλλη πριζα ρευματος εχουμε το δευτερο powerline το οποιο φυσικα εχει απο μια εως 3 εξοδους δικτου ενα καλωδιο δικτυου λοιπον απο εκει στον υπολογιστη σου και εισαι ετοιμος εχεις ενα ενσυρματο δικτυο στο σπιτι σου στο υπολογιστη εγκαθιστας και το προγραμμα που ελενχει το powerline και εισαι ετοιμος

blugosi
03-07-13, 15:51
δλδ αν υποθεσουμε οτι δεν παιζει η λυση του powerline μου λετε αν καταλαβα καλα απο τη μια εξοδο του netmod να την στειλω μεσα στο δωματικο κ να συνδεσω το ρουτερ? το εκανα και δεν συγχρονιζει καν. βασικα δεν αναβουν καν τα λαμπακια απο το μοντεμ

Όχι την έξοδο από το netmod, την έξοδο από το splitter θα στείλεις στο δωμάτιο....


μα ειναι παρα πολυ απλο εχουμε δυο πριζεσ ρευματος στην ιδια φαση στην μια βαζουμε κανονικα το ενα powerline που εχει μια εξοδο δικτυου απο αυτη την εξοδο καλωδιο στο router εχουμεφυσικα ετοιμη την υπολοιπη συνδεσμολογια μας δηλαδη netmode +router klp στην αλλη πριζα ρευματος εχουμε το δευτερο powerline το οποιο φυσικα εχει απο μια εως 3 εξοδους δικτου ενα καλωδιο δικτυου λοιπον απο εκει στον υπολογιστη σου και εισαι ετοιμος εχεις ενα ενσυρματο δικτυο στο σπιτι σου στο υπολογιστη εγκαθιστας και το προγραμμα που ελενχει το powerline και εισαι ετοιμος
Αυτή η λύση τεχνικά παίζει , αλλά με δύο μειονεκτήματα:
1) Κόστος αγοράς σετ powerline
2) Περιορισμό ταχύτητας. Δεν είναι σίγουρο ότι τα 50Μb/sec που σου δίνει το VDSL θα τα έχεις από το ένα δωμάτιο στο άλλο μέσω Powerline .

rexdimos
03-07-13, 23:02
τα εχεισ δοκιμασμενα απο εμενα αλλωστε ενα δικτυο κανεις στην ουσια ενσυρματο ειπαμε βεβαια αρκει να ειμαστε στην ιδια φαση ρευματος αλλωστε στην μια ακρη δεν παρεμβαινει υπολογιστης τωρα το κοστος ειναι καπως τσιμπημενο δυο devolo avtriple 500+ εχουν καπου στα 160-170 και φυσικα στο τριπλο δικτυο βαζεις και οποια συσκευη θελεις μι παρατηρηση μονο το powerline στην πριζα και απο αυτο δινουμε σε πολυπριζο να θελουμε ποτε αντιθετα για αυτο ειπα για τα devolo που αφηνουν περιθωριο για συνδεση ηλεκτρικων συσκεων αφου δεν καταργουν την πριζα του ρευματος

panos_mlonas
14-07-13, 16:22
συνδεσε την πριζα στο δωματιο σου με την κεντρικη πριζα σου.και οι 2 πριζες σου τωρα θα εχουν την ταση του isdn 97v. την μια που εχεισ τωρα το netmode την αφηνεις οπως την εχεις. την αλλη στο δωματιο σου θα βαλεισ ενα spitter και θα συνδεσεις το router και θα παιξεις μια χαρα
δουλεψε μια χαρα. ευχαριστω!

@ ADSLgr.com All rights reserved.