PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπονα σχετικα με το ιντερνετ της Wind



vasilis1908
03-07-13, 00:20
Καλησπερα!

Ειμαι νεος στο φορουμ και ουσιαστικα εφτιαξα αυτον το λογαριασμο για να θεσω 2 παραπονα που εχω σχετικα με το ιντερνετ της Wind

Πρωτον, οταν ειμαι σε site οπως www.youtube.com, www.twitch.tv τα βιντεο φορτιζουν πολυ αργα ακομα και σε ποιοτητα 360p.

Δευτερον, το ιντερνετ και γενικα το ανοιγμα των σελιδων εχει γινει πολυ πιο αργο και το download εχει πεσει αρκετα σε σχεση με τον οτε που κλειδωνα περιπου στα 13mbps. Παρακατω θετω τα στοιχεια της συνδεσης μου:

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 864/8407 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.5/10.8 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 13.7/24.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/20.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1024/8504 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 1

Παρακαλω θα ηθελα βοηθεια με το τι θα πρεπει να κανω :)

nyannaco
03-07-13, 08:44
Για το άνοιγμα των σελίδων, προφανώς αντιμετωπίζεις το κλασσικό πανάρχαιο πρόβλημα της Wind με τους DNS της. Αλλαξε DNS, βάλε GoogleDNS ή OpnenDNS.

Οσο για το youtube, κατά ένα μέρος το π΄ροβήμα έχει να κάνει επίσης με τους DNS της Wind, αλλά απ'ότι βλέπω εδώ πολλοί χρήστες Wind έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Τέλος, ο συγχρονισμός σου είναι όντως χαμηλός για το attenuation σου. Η μείωση από τα 13Mbps στα 8Mbps είναι ύποπτη, μπορεί να οφείλεται σε κάποια πολύ ισχυρή πηγή θορύβου που προέκυψε κάποια στιγμή, ή σε αλλαγή ζεύγους (σε ρίξανε για να δώσουν ένα καλύτερο σε κάποιο πιο "γκρινιάρη"), ή... Η αλλαγή αυτή προέκυψε απότομα, από τη μία μέρα στην άλλη, ή είδες μείωση προοδευτικά σε βάθος χρόνου;

vasilis1908
03-07-13, 13:42
Αρχικα, να πω ενα ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου!

Βασικα απο την αρχη που αλλαξα σε wind η ταχυτητα ηταν καπως χαμηλοτερη (10 mbps). Μετα απο κανα 2μηνο ειχε κατεβει σε αυτο που ειναι σημερα.

Να φανταστω τα dns θα τα βρω στο ιντερνετ;

nyannaco
03-07-13, 14:07
www.opendns.com
https://developers.google.com/speed/public-dns/

Η πτώση συγχρονισμού κατά τη μετάβαση στη Wind πιθανόν να οφείλεται στο ότι πήγες από πάροχο με πολιτική χαμηλότερου SNR. Τώρα έχεις 10.8 dB, απ'ότι φαίνεται στα στατιστικά σου, που και για Wind είναι λίγο ψηλό - η πολιτική της Wind είναι 9 dB, αν δεν κάνω λάθος. Ισως είχε θόρυβο η γραμμή την ώρα που συγχρόνισες, που είχε μειωθεί όταν κόπιαρες τα στατιστικά.
Μπορείς να ζητήσεις από τη Wind να σε κατεβάσουν στα 6 db, και όλο και κάτι θα κερδίσεις από ταχύτητα συγχρονισμού. Ενδέχεται βέβαια να έχεις αστάθεια (αποσυνδέσεις), σε αυτή την περίπτωση θα ζητήσεις να σε επαναφέρουν στα 9 dB. Δεν έχει κόστος.

Η σταδιακή περαιτέρω μείωση πιθανότατα προέρχεται από σταδιακή αύξηση θορύβου (από crosstalk) από την ενεργοποίηση νέων γραμμών κοντά σου. Γι'αυτό δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

iznodur
03-07-13, 23:17
Δοκίμασε τους open DNS η καλύτερα τους DNS της Google, κατά τα άλλα μια χαρά φαίνεται η σύνδεση σου. Προσωπικά πρόβλημα με Youtube εδώ και μήνες που είμαι με Wind δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.