PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 3play & καθυστέρηση ενεργοποίησης Nova



peugeos
03-07-13, 15:59
23/5 αίτηση για μετατροπή 2play σε 3play
28/5 επίσκεψη τεχνικού και εγκατάσταση εξοπλισμού
28/5 τηλέφωνο στο 18345 για ενεργοποίηση
3/6 ακόμη δεν έχει γίνει ενεργοποίηση.
12/6 Μετά από 3-4 τηλεφωνήματα με ενημέρωσαν οτι το πρόβλημα δημιουργήθηκε γιατί στο κατάστημα είχαν συμπληρώσει λάθος κωδικό αποκωδικοποιητή. Μου έρχεται εκ νέου μήνημα ενεργοποίησης στο κινητό.
3/7 ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί η nova, αν και τους παίρνω μέρα παρά μέρα τηλέφωνο.

Στα τηλεφωνήματά μου το τεχνικό τμήμα με παραπέμπει στο εμπορικό και το εμπορικό στο τεχνικό. Και πρέπει να κάνω εγώ τον ενδιάμεσο γιατί αυτοί δεν μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους (δεν είναι στην αρμοδιότητά τους όπως μου είπα χαρακτηριστικά ένας υπάλληλος). Κάθε τηλεφώνημα έχει κατά μέσο όρο 15 λεπτά αναμονή. Έχω φάει απίστευτη ώρα με το τηλέφωνο στο αυτί. Και σε κάθε τηλεφώνημα πρέπει να εξηγώ από την αρχή το πρόβλημα γιατί όλοι στο σύστημα βλέπουν οτι όλα είναι εντάξει και οτι έχω ενεργοποιηθεί από τις 12/6. Αφού επιμείνω και τους εξηγήσω πως έχει το θέμα, μετά από λίγο διαπιστώνουν οτι όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα διοθρωθεί σε 1-2 μέρες. Έχουν περάσει 40 μέρες και ακόμη όμως δεν έχει διορθωθεί. Και εν τω μεταξύ ήρθε λογαριασμός με χρέωση και για nova από 28/5.

Δεν ήθελα να αλλάξω εταιρία γιατί θα μου ξέμενε ο αποκωδικοποιητής (πήρα και τον PVR με τα 150 ευρώ). Όμως πλέον έχω αγανακτήσει και πήρα τηλέφωνο για να κάνω αίτηση υπαναχώρησης και με ενημέρωσαν οτι δεν μπορώ να επιστρέψω στο προηγούμενο πρόγραμμα (2play) και οτι αν παω σε άλλη εταιρία θα χρεωθώ με 130ευρώ για πρόωρη καταγγελία της σύμβασης. Αυτό ήταν. Έκανα καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και πηγαίνω σε άλλη εταιρία να κάνω αίτηση φορητότητας.

Τα ερωτήματά μου, είναι:
- Μπορεί να μπλοκάρει η forthnet την μεταφορά μου σε άλλο πάροχο αν δεν πληρώσω τα 130ευρώ?
- Μπορώ να πληρώσω για τους ενδιάμεσους λογαριασμούς μόνο τη forthnet, χωρις το ποσό που γράφει οτι προορίζεται για τη nova?
- Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάπως το PVR του αποκωδικοποιητή;

Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tzimakos
03-07-13, 18:06
Απ' οτι εχω διαβασει σε συμβολαια παροχων, το τελος προωρης διακοπης το πληρωνεις σε ΜΗ υπαιτιοτητα της εταιριας.. Μην το αφησεις ετσι, καλα εκανες που εκανες καταγγελια σε εεττ και γραμματεια καταναλωτη..

peugeos
04-07-13, 11:52
Ναι, στους όρους αναφέρεται ότι το ποσό χρεώνεται όταν η καταγγελία της σύμβασης γίνεται χωρίς υπαιτιότητα καμίας εκ των 2 εταιριών (Forthnet ή Multichoice). Στην περίπτωσή μου μάλλον θεωρούν οτι δεν υπάρχει υπαιτιότητά τους....

apto
04-07-13, 15:37
κλασικές καθυστερήσεις λόγω μαζικής προσέλευσης κόσμου στις προσφορές.
τηλεφώνα συνέχεια, η πιο καλή συμβουλή που έχω είναι τηλέφωνο με ανοιχτή ακρόαση
κακώς σε ταλαιπωρούν, λόγω φόρτου εργασίας των τεχνικών λογικά.
το μόνο που δημιουργεί δεύτερες σκέψεις είναι ότι η προσφορά είναι πολύ καλή

FSHOPAXD
04-07-13, 22:41
Σε ποια περιοχή είσαι... δεν δικαιολογείτε τόσο μεγάλη καθυστέρηση, είχες πάει σε κατάστημα;

peugeos
05-07-13, 14:32
43η μέρα σήμερα και ακόμη τίποτα...

@FSHOPAXD Στο Νέο Ηράκλειο.
Δεν νομίζω και εγώ να δικαιολογείται τόση καθυστέρηση από τον φόρτο εργασίας. 40 μέρες για να αλλάξουν ένα κωδικό; Μάλλον ασυνεννοησία μεταξύ των τεχνικών και του εμπορικού τμήματος είναι.

@apto Δεν υπάρχει καμια δεύτερη σκέψη. Η τηλεόραση δεν με ενδιέφερε έτσι και αλλιώς, μόνο για τα κινητά ήθελα να το βάλω. Αλλά τώρα που το ψάχνω βρίσκω καλύτερες προσφορές. Και δυστυχώς το τηλέφωνό μου δεν έχει ανοιχτή ακρόαση. Αν και δεν πρόκειται να τους ξαναπάρω τηλεφωνο. Αν προλάβουν να το φτιάξουν πριν μεταφερθώ, ας με πάρουν αυτοί.

Πάντως η forthnet πρέπει να έχει από τις χειρότερες εξυπηρετήσεις πελατών. Α ρε netone, γιατί έκλεισες;

avga
05-07-13, 16:28
στην χρέωση κινητών έχει την χαμηλότερη χρέωση με διαφορά, οπότε αν το θες ειδικά για κινητά δεν νομίζω πως έχει καλύτερη προσφορά ακόμα και χωρίς να τα βάλεις σε πάγια. με την κανονική χρέωση ανά λεπτό που έχει δηλαδή.

takhs
05-07-13, 16:39
Το πρόβλημα δεν ειναι απο λάθος καταχωριση του αποκωδικοποιητη.Απλα σου ειπαν μια φτηνη δικαιολογία για να σε αποφύγουν .Το πρόβλημα πρέπει να ειναι μαζικό γιατι γνωρίζω ήδη 2 φίλους που ενεργοποιηθηκαν πριν 20 μέρες ο ένας και 1 εβδομάδα ο άλλος και οι 2 αντιμετωπίζουν το ίδιο θέμα.Ενω το τηλέφωνο και η nova πεζουν , δεν παιζουν τα high definition καναλια παρόλο που τους έχουν πάρει τηλεφωνο 100 φορες και η δικαιολογία ειναι οτι "συγνωμη έχουμε φόρτο εργασίας".Κατα τη γνώμη μου πρόκειται για σίγουρη απάτη της forthnet και δεν πρόκειται να τους ενεργοποιήσουν ποτε.Εσυ ήδη μετρας 40 μέρες χωρίς αποτέλεσμα.Αν υπήρχε φόρτος εργασίας όπως ισχυριζονται, όφειλε η εταιρεία να δώσει εκτιμωμενο χρόνο ενεργοποιησης για τα κανάλια ή να το αναφέρει στο συμβόλαιο οτι τα καναλια θα ενεργοποιηθούν πχ 6 μηνες μετα την υπογραφή της σύμβασης.Δεν το κάνει όμως για να πιασει πελάτες και ο εκτιμώμενος χρόνος μπορεί να ειναι μετα απο 2 χρόνια (που μαλλον για εκει το κόβω με το ρυθμό που πάνε).Κατα τη γνωμη μου μη βάζετε forthnet όσοι θέλετε να βλέπετε καναλια πρόκειται σαφώς για απάτη όσο και αν ακούγεται ακραίο.

avga
05-07-13, 17:21
όντως ακούγεται ακραίο, να πεις ότι δεν ήταν σε θέση να εξυπηρετήσουν όλο τον κόσμο που έκανε αίτηση, να το καταλάβω, αλλά ότι ήταν απάτη και ότι δεν θα ενεργοποιηθούν ποτέ, είναι ακραίο. (χωρίς να κολλήσω στον ακριβή ορισμό της απάτης κλπ, αλλά με την γενική έννοια, ότι είχαν σκοπό να μην τα ενεργοποιήσουν ποτέ, εξαρχής).

peugeos
05-07-13, 18:11
στην χρέωση κινητών έχει την χαμηλότερη χρέωση με διαφορά, οπότε αν το θες ειδικά για κινητά δεν νομίζω πως έχει καλύτερη προσφορά ακόμα και χωρίς να τα βάλεις σε πάγια. με την κανονική χρέωση ανά λεπτό που έχει δηλαδή.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει χαμηλότερη χρέωση στα κινητά. Αλλά δεν με νοιάζει τόσο η χρέωση στα κινητά, όσο ο δωρεάν χρόνος. Το πακέτο μου είχε 700' δωρεάν σε κινητά και είναι πάρα πολλά για τη χρήση που κάνω. Ένα άλλο πακέτο πχ με 300' σε άλλη εταιρεία κοστίζει πολύ λιγότερο.

Θα συμφωνήσω οτι δεν είναι απάτη, όμως κοροϊδία μπορείς να το πεις. Κάνουν τα πάντα για να φέρουν πελάτες και μόλις τους φέρουν τους "γράφουν". Μου δώσαν με την αίτηση 2 μήνες δωρεάν HD και έχει περάσει 1,5 και ακόμη ακόμη δεν έχω ενεργοποιηθεί. Και υποψιάζομαι οτι από τον επόμενο λογαριασμό θα αρχίσουν να μου το χρεώνουν επειδή δεν ζήτησα διακοπή στο δίμηνο.

Αφού έχουν τόσους πολλούς καινούριους πελάτες, ας προσλάμβαναν μερικούς υπαλλήλους ακόμη να εξυπηρετήσουν τον επιπλέον κόσμο. Ή τουλάχιστον να εξυπηρετούν πελάτες και οι υπάλληλοι που έχουν βάλει εδώ μέσα για να υποστηρίζουν τη forthnet :rolleyes:.

Ionlab
05-07-13, 19:27
Κατ' αρχάς καλά έκανες και προέβης σε καταγγελία. Αν και κατα τη γνώμη μου έπρεπε ήδη να έχεις προβεί σε έγγραφη διαμαρτυρία στην Forthnet και μετά το πέρας 30 ημερών, χωρίς απάντηση, τότε να έκανες τις ενέργειες σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο. Με Συνήγορο δεν έχω ασχοληθεί με την ΕΕΤΤ όμως μην περιμένεις ξεμπέρδεματα πριν από το δίμηνο...Θα σου πρότεινα να κάνεις έγγραφη διαμαρτυρία κατα προτίμηση ΚΑΙ με εμαιλ αλλά ΚΑΙ με συστημένη επιστολή, στην οποία να ζητάς να σου αφαιρεθεί το ποσό που προορίζεται για την NOVA. Καθώς ΔΕΝ θα σου απαντήσουν έγκαιρα θα έχεις ένα ακόμα πλεονέκτημα αν τυχόν χρειαστεί να κινηθείς νομικά (ή όταν/αν παρέμβει ο συνήγορος). Η ΕΕΤΤ δεν έχει δικαιοδοσία νομίζω στην NOVA, γι' αυτό και υπογράφεις δύο συμβάσεις με δύο εταιρίες. Απόρριψη φορητότητας για χρέη είναι πολύ πιθανή.

Με την ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ εμπειρία μου με την εταιρία καθώς μόλις ενεργοποιήθηκα έχω να σημειώσω τα εξής. Προφανώς για κάθε τι υπάρχει μια διαδικασία απο την οποία δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ παρέκκλιση. Επίσης δεν υπάρχει η έννοια του επείγοντος. Που σημαίνει ότι αν η υπόθεσή σου έχει μπει στην ουρά με άλλες για διεκπεραίωση δεν υπάρχει περίπτωση να επισπευθεί...Απλώς κάποια στιγμή θα διεκπεραιωθεί. Ίσως μια λύση θα είναι να πας από το κατάστημα με τον αποκωδικοποιητή σου και να επιμείνεις να σου επιλύσουν το πρόβλημα επιτόπου επικοινωνώντας με τα αρμόδια τμήματα, ιδιαίτερα από την στιγμή που είναι δικό τους σφάλμα.

Στην περίπτωσή μου προτιμούσαν να έρθει ο τεχνικός δύο φορές και να κάνει δύο διαφορετικές εγκαταστάσεις στην πολυκατοικία μου παρά να μετακινήσουν τις εγκαταστάσεις ΜΙΑ ημέρα ώστε να συμπέσουν!!!! Η ουρά στο τμήμα εξυπηρέτησης είναι αποκλειστικά FIFO.

peugeos
06-07-13, 09:42
44η μέρα....

@Ionlab:
Το σκέφτηκα να στείλω έγγραφη (σε email) διαμαρτυρία στη forthnet, όμως δεν κατάφερα να βρω κάποια σχετική διεύθυνση email της forthnet.

Δεν ζητάω να κάνουν καμία παρέκκλιση από τις διαδικασίες τους ούτε να θεωρήσουν το αίτημα μου επείγον. Μου έχουν πει τουλάχιστον 5 φορές ότι μέχρι ¨μεθαύριο¨ το πρόβλημα θα διορθωθεί. Ας μου λέγανε ότι υπάρχει φόρτος και θα καθυστερήσει 40-50 μέρες αλλά θα ξεκινήσει η χρέωση από την ενεργοποίηση, και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Η κοροϊδία είναι που με ενοχλεί.

Ionlab
06-07-13, 12:21
info@forthnet.gr
info@forthnetgroup.gr
info@nova.gr

Στείλε με αποδεικτικό παραλαβής από τον server και ανάγνωσης (αν και το δεύτερο δεν νομίζω να στο στείλουν).

Νομίζω το πρώτο το δίνουν και οι ίδιοι. Επίσης μπορείς να ζητήσεις τα στοιχεία και απο την ΕΕΤΤ.

Να και η φόρμα επικοινωνίας

http://www.forthnetgroup.gr/Contact.aspx?a_id=1716

peugeos
06-07-13, 13:32
Ευχαριστώ!

fs52
06-07-13, 19:12
Εγώ πάλι πριν προλάβουν να με κοροιδέψουν για τα καλά έστειλα ήδη email σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτή
Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και στο δικό μου στόρυ εδώ.
http://www.adslgr.com/forum/threads/743614-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-Forthnet-OTE-%CE%BC%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%8D%CE%BF%CF%85%CE%BD
Πάντως η forthnet ήδη σε θέματα εξυπηρέτησης είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!

peugeos
09-07-13, 09:43
47η μέρα χωρίς ενεργοποίηση.

Οπως διάβασα και σε άλλο νημα στο forum, δεν πρέπει να κάνουμε καταγγελίες στην ΕΕΤΤ με το παραμικρό, πχ γιατί καθυστερεί η ενεργοποίηση, γιατί έτσι υποτιμουμε τον ρόλο της ΕΕΤΤ.

Στην περίπτωση μου, την καταγγελία στην ΕΕΤΤ δεν την έκανα για την καθυστέρηση της ενεργοποίησης, αλλά για 2 λόγους:
1. Επειδή εκδόθηκε λογαριασμός πριν την ενεργοποίηση.
2. Επειδή δεν μου επιτρέπεται να πάω σε άλλο πάροχο (χωρίς πρόστιμο) αν και δεν έχω ενεργοποιηθεί μετά από τόσες μέρες.

peugeos
13-07-13, 13:53
51η ημέρα χωρίς ενεργοποίηση.

Μου ήρθε ταχυδρομικώς η κοινοποίηση της επιστολής που έστειλε η ΕΕΤΤ στη Forthnet και της ζητάει να απαντήσει για το θέμα σε 1 μήνα.

Επίσης ζήτησα ανάλυση κλήσεων από τη forthnet και είδα οτι όλο αυτό το διάστημα έκανα 14 κλήσεις στην εξηπηρέτηση πελατών συνολικής διάρκειας 3 ωρών και 46 λεπτών! Και η forthnet χρεώνει για τις κλήσεις στο 18345, οπότε εκτός της υπόλοιπης ταλαιπωρίας θα πρέπει να πληρώσω και 4,82!!! (+ ΦΠΑ).

XARAYGH
13-07-13, 18:31
Σε εμενα ενεργοποιηθηκε στις 20 μερες περιπου, κανεις δεν με εχει παρει τηλ για την εγκατασταση του εξοπλισμου ακομα(απο τις 9\7 ενεργος)
Δεν μου εχει ερθει μηνυμα για τους κωδικους αν και το ιντερνετ παιζει κανονικα στα 8 mbit(me τον οτε ειχα 2)
Σε τηλεφωνημα μου, μου ειπαν πως δεν διχνει πως εχει ενεργοποιηθει η συνδεση αν και στην σελιδα τους στο ιντερνετ ολα διχνουν οκ.
Συμπερασμα απο 9/7 εχω τσαμπα forthnet...

peugeos
23-07-13, 12:13
60 ημέρες χωρίς ενεργοποίηση...

- - - Updated - - -

Τελικά με πήρε τηλέφωνο τεχνικός και σε 2 λεπτά η ενεργοποίηση έγινε.
Έπρεπε να περάσουν 60 μέρες για μια τόσο απλή διαδικασία...

netman
23-07-13, 15:51
μαλλον "δούλεψε" η επιστολή :rtfm: της ΕΕΤΤ :lol:

σπάνια_κοινή_λογική
26-08-13, 17:30
Ειπώθηκε και από άλλους και συμφωνώ και εγώ πως είναι πολύ δυνατό το πακέτο αλλά απαράδεκτη η εξυπηρέτηση στην εγκατάσταση.

Στις 15-Ιουνίου κάνω αίτηση για την προσφορά σε κατάστημα ως νέος συνδρομητής με αριθμοδότηση Forthnet.
Στις 3-Ιουλίου φτιάχνει-φέρνει ο ΟΤΕ τη γραμμή και συνδέω την τηλεφωνική συσκευή. Μπορώ να κάνω μόνο εξερχόμενες σε σταθερά. Εισερχόμενες αδύνατο.
Στις 23-Αυγούστου γίνεται από τον τεχνικό η σύνδεση Nova και η μικτονόμηση για την πλήρη λειτουργία της τηλεφωνικής γραμμής.

Δηλαδή υπηρεσία που από το κατάστημα μου είπαν πως είναι υπόθεση μήνα έγινε μέσα σε 69 ημέρες.
Στη διαδρομή αυτή μεσολάβησαν πολλά τηλεφωνήματα καθώς και e-mail διαμαρτυρίας για την απαράδεκτη καθυστέρηση.

Κατάλαβα πως πάσχουν από προγραμματισμό και οργάνωση, διότι αν κατά την αίτηση με ενημέρωναν (προφανώς δεν είχαν την ικανότητα, ελπίζω όχι τη θέληση) πως θα πάρει τον τάδε χρόνο να υλοποιηθεί η αίτηση δεν θα είχα πρόβλημα να το αποδεχτώ και να κάνω το δικό μου πρόγραμμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.