PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για κλήσεις VOIP2VOIP μέσω PAP2



harryal
01-02-07, 13:44
Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για την παρακάτω κατάσταση.

Σε 2 σπίτια έχουμε dsl και έχουμε πάρει το Linksys PAP2 για voip adapter.

H ερώτησή μου είναι ποιά υπηρεσία να προτιμήσουμε για να κάνουμε εύκολα και με αξιοπρεπή ποιότητα κλήσεις direct voip - to - voip από το 1 σπίτι στο άλλο;

Οι επιλογές είναι αρκετές.. αλλά επειδή δεν έχω πείρα με τέτοιου είδους κλήσεις δε ξέρω ποιά είναι καλύτερα να επιλέξω:

Hol eVoice
Altec i-Call
Voipbuster
Sipdiscount

Με ενδιαφέρει πολύ και η ευκολία κλήσης... δηλαδή αν γίνεται να βάλω στη μνήμη το ip ή ότι άλλο χρειάζεται και ιδανικά πατώντας ένα κουμπί το ένα τηλέφωνο να καλεί το άλλο..

Κάθε γνώμη και πρόταση ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[PWN] ROXAMIS
01-02-07, 20:45
Νομίζω ότι το i-call θα σε καλύψει . Το δουλεύω από τότε που ξεκίνησε χωρίς πρόβλημα για την ίδια δουλειά που το θέλεις

nrg_polini
01-02-07, 21:07
Το icall ειναι η ευκολοτερη λυση, σου δινει εναν εικονικο αριθμο και καλεις απευθειας αυτον τον αριθμο ή το βαζεις σε καποια μνημη. 6 μηνες τωρα, μιλαω δωρεαν ετσι χωρις κανενα προβλημα.

harryal
01-02-07, 23:34
Απορία: καλώντας αυτόν το εικονικό αριθμό η κλήση γίνεται άμεσα από το ένα ATA στο άλλο;; Ή πάει μέσω του server της Altec;

Γιατί νομίζω ότι όταν δεν γίνεται απευθείας ότι θα έχει αρκετή καθυστέρηση..

Επίσης φίλε [PWN] ROXAMIS και φίλε nrg_polini ποιό ΑΤΑ έχετε;

Ευχαριστώ.

[PWN] ROXAMIS
01-02-07, 23:54
Απορία: καλώντας αυτόν το εικονικό αριθμό η κλήση γίνεται άμεσα από το ένα ATA στο άλλο;; Ή πάει μέσω του server της Altec;

Γιατί νομίζω ότι όταν δεν γίνεται απευθείας ότι θα έχει αρκετή καθυστέρηση..

Επίσης φίλε [PWN] ROXAMIS και φίλε nrg_polini ποιό ΑΤΑ έχετε;

Ευχαριστώ.

Γινεται μεσω server Altec . εχω το παπ2 . Ακομα και σε δυσκολα δεν εχει delay

nrg_polini
01-02-07, 23:55
Δεν ξερω πως γινεται η κληση, αλλα δεν υπαρχει καμια καθυστερηση και η ποιοτητα ειναι αριστη. Μαλιστα τις τελευταιες μερες που εχει προβλημα η altec με τη ποιοτητα ομιλιας στο icall το sip2sip δουλευει αψογα (ισως αυτο σημαινει οτι δεν παρεμβαλεται η αλτεκ στο sip2sip). Εγω εχω το pap2 και η αλλη ακρη το fritz box fon wlan.

harryal
02-02-07, 00:11
Οπότε να υποθέσω ότι οι ρυθμίσεις του PAP2 για το i-call δεν είναι δύσκολη υπόθεση ... ε;:hmm:

nrg_polini
02-02-07, 00:14
Καθολου http://www.icall.gr/pap.aspx

sdikr
02-02-07, 00:20
Δεν ξερω πως γινεται η κληση, αλλα δεν υπαρχει καμια καθυστερηση και η ποιοτητα ειναι αριστη. Μαλιστα τις τελευταιες μερες που εχει προβλημα η altec με τη ποιοτητα ομιλιας στο icall το sip2sip δουλευει αψογα (ισως αυτο σημαινει οτι δεν παρεμβαλεται η αλτεκ στο sip2sip). Εγω εχω το pap2 και η αλλη ακρη το fritz box fon wlan.

Οτάν κάνεις κλήση μέσω 700χχχχχ τότε πάει μέσω server του i-call (οπότε κάνει και το κολπάκι με τα πακέτα)

tasos-tasos
02-02-07, 03:41
υπαρχει και το ip dialing ακομα και αν ο σερβερ ειναι κατω

δε το θυμαμαι ακριβως, αν εχει ο αλλος ip 123.456.789.ααα

πατας 123*456*789*ααα και κατι αλλο
μολις το βρω θα το προσθεσω
εχει αναφερθει παλιοτερα

harryal
02-02-07, 15:42
Καθολου http://www.icall.gr/pap.aspx Thnx για το Link:oneup:


υπαρχει και το ip dialing ακομα και αν ο σερβερ ειναι κατω

δε το θυμαμαι ακριβως, αν εχει ο αλλος ip 123.456.789.ααα

πατας 123*456*789*ααα και κατι αλλο
μολις το βρω θα το προσθεσω
εχει αναφερθει παλιοτερα

Πολύ χρήσιμο αυτό το ip dialing... Πρέπει να το βρω οπωσδήποτε...

Στην ουσία αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αν έχεις μόνο εσωτερικό δίκτυο; Σωστά;

sdikr
02-02-07, 15:46
συνήθως η χρήση είναι 123*456*789*ααα*5060 (πόρτα που έχει ανοιχτή η αλλή ακρή)

harryal
02-02-07, 15:50
συνήθως η χρήση είναι 123*456*789*ααα*5060 (πόρτα που έχει ανοιχτή η αλλή ακρή)

Ευχαριστώ! Μόλις το δοκιμάσω θα επανέλθω!

ueberkousa
05-02-07, 14:24
Θετικές εμπειρίες και από τη χρήση του eVoice. Μοναδική διαφορά με την υπηρεσία της Altec είναι όπως γνωρίζετε, η δωρεάν παροχή τηλεφωνικού αριθμού.

harryal
07-02-07, 15:17
Θετικές εμπειρίες και από τη χρήση του eVoice. Μοναδική διαφορά με την υπηρεσία της Altec είναι όπως γνωρίζετε, η δωρεάν παροχή τηλεφωνικού αριθμού. 3 ευρώ το μήνα χρεώνει το i-call για να σου δώσει τηλεφωνικό αριθμό.

Αν δεν πάρει νούμερο τότε πώς κάποιος άλλος μπορεί να σε καλεί με ATA και συνδεδεμένο τηλέφωνο πάνω;

Μόνο αν ξέρει το IP σου;

ueberkousa
09-02-07, 10:04
3 ευρώ το μήνα χρεώνει το i-call για να σου δώσει τηλεφωνικό αριθμό.

Αν δεν πάρει νούμερο τότε πώς κάποιος άλλος μπορεί να σε καλεί με ATA και συνδεδεμένο τηλέφωνο πάνω;

Μόνο αν ξέρει το IP σου;

Όχι απαραίτητα. Η κλήση μπορεί να γίνει ορίζοντας ένα λεγόμενο hotdial στο dialplan του ATA. Για provider της εξερχόμενης κλήσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί το sipbroker.

harryal
09-02-07, 12:45
Όχι απαραίτητα. Η κλήση μπορεί να γίνει ορίζοντας ένα λεγόμενο hotdial στο dialplan του ATA. Για provider της εξερχόμενης κλήσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί το sipbroker.

Το hotdial στο dialplan του ΑΤΑ που αναφέρεις φίλε ueberkousa υποστηρίζεται στο LINKSYS SPA1001; Γνωρίζεις;

Εκεί δηλαδή μπορώ να αντιστοιχήσω IP με hotdials;

Sorry που ρωτάω ίσως απλοϊκά πράγματα αλλά δε το κατέχω καθόλου το θέμα...

Και η υπηρεσία sipbroker από ότι είδα αντιστοιχεί αριθμούς σε διευθύνσεις SIP Providers... σωστά;

ueberkousa
10-02-07, 13:42
Το hotdial στο dialplan του ΑΤΑ που αναφέρεις φίλε ueberkousa υποστηρίζεται στο LINKSYS SPA1001; Γνωρίζεις;

Ναι. Μπορείς να ορίσεις ένα πλήκτρο ή μια σειρά πλήκτρων να αντιστοιχούν σε ένα αριθμό (sip ή OTE) και να κάνεις άμεσα την κλήση.


Και η υπηρεσία sipbroker από ότι είδα αντιστοιχεί αριθμούς σε διευθύνσεις SIP Providers... σωστά;

Σωστά. Το χρησιμοποιώ όταν θέλω να καλέσω ένα Sip αριθμό άλλου παρόχου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.