PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΛΗΣΕΩΝ



neon2k8
05-07-13, 01:41
Καλησπέρα σε όλο το ADSLGR! Κατ' αρχάς να πω οτι εάν παρόμοιο θέμα υπάρχει στο φόρουμ ήδη τότε ζητάω συγνώμη και ας κλειδωθεί ή/και να διαγραφεί.

Ακούστε λοιπόν ένα πρόβλημα με το οποίο δεν βγάζω άκρη με τίποτα. Είναι λίγο "μεγάλη ιστορία" αλλά θα την συντομεύσω όσο περισσότερο γίνεται. Είμαι λοιπόν συνδρομητής Wind απο τον Ιανουάριο του 2010 στο Double Play M. Με την εγγραφή στην υπηρεσία πήρα και δώρο ένα ασύρματο τηλέφωνο Sagem. Όλα ωραία και καλά, και το ίντερνετ μια χαρά (εκτός απο κάποιων τεχνικών προβλημάτων κατα καιρούς τα οποία επιλύθηκαν), και η σταθερή τηλεφωνία με την αναγνωρισή της κλπ. κομπλέ να δουλεύει άψογα.

Μέχρι την Μεγάλη Παρασκευή 4 Μαίου φέτος. Σήκωνα ακουστικό και άκουγα ένα γρρρρρρρρρ σαν κομπρεσέρ. Το ίντερνετ όμως δούλευε εκείνη την στιγμή χωρίς πρόβλημα. Τους παίρνω τηλέφωνο και δηλώνω βλάβη. Την επόμενη μέρα όλα μια χαρά αλλά... η αναγνώριση κλήσεων είχε πάει περίπατο (η οποία ξαναλέω ως και την Μεγάλη Παρασκευή το πρωί που έγινε η βλάβη δούλευε απρόσκοπτα επι 3 χρόνια τώρα). Και κάπου εδώ ξεκινάει ο γολγοθάς.

Τους παίρνω τηλέφωνο και τους αναφέρω τι συμβαίνει. Μου λένε περι φίλτρων και τα σχετικά. Αλλάζω φίλτρα αλλά τίποτα. Ξανά τηλέφωνο. Δοκιμάστε και μια άλλη συσκευή μου λένε. Αγοράζω ένα ασύρματο Siemens το οποίο το δοκίμασα και σε άλλα σπίτια με Wind, ΟΤΕ και άλλα δίκτυα και δούλευε κομπλέ. Το συνδέω σπίτι... Όλα καλά εκτός απο αναγνώριση. Τους παίρνω τηλέφωνο ξανά. Δευτέρα 13/5 στέλνουν τον τεχνικό. Αρχίζει τον έλεγχο, συνδέει εκείνη την συσκευή που κάνει μετρήσεις (και δοκιμάζει και σταθερη τηλεφωνία) και... ω θαύμα, αναγνώριση στην δοκιμαστική συσκευή κανονικά (και με το φιλτράκι που είχα πάνω εκείνη τη στιγμή και χωρίς). Συνδέεουμε και τις 2 πλέον ασύρματες συσκευές... τίποτα, ούτε με φιλτράκι ούτε χωρίς φιλτράκι. Φεύγει επιμένοντας οτι... οι συσκευές μου είναι... νοκ άουτ!!!! Και καλά η μια του λέω (Sagem) είναι 3 χρόνων αλλά ή άλλη πώς είναι νοκ άουτ αφού είναι καινούργια;

Εν τέλει έφυγε, δε πα να έλεγα οτι ήθελα, αυτός και στην αναφορά έγραψε φταίξιμο απο πλευράς μου, και το θέμα έκλεισε εκεί (όπως και η βλάβη!!!). Περνάει ο καιρός, εγώ εν τω μεταξύ έχω αφήσει το Siemens στη γραμμή. Κάποια στιγμή 1,5 μήνα μετά την επίσκεψη του "τεχνικού" (ο θεός να τον κάνει δηλαδή...), και συγκεκριμένα στις 24/6 (πριν λίγες μέρες) και μεταξύ ώρας 13:00 και 14:30 η αναγνώριση ξαφνικά επανέρχεται απο μόνη της... και στις 14:30 όπως επανήλθε έτσι ξαναχάθηκε και πάλι. Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, τους αναφέρω το περιστατικό, τους αναφέρω εν τω μεταξύ οτι αρκετοί συνδρομητές τους που ειναι στο ίδιο κέντρο με μένα έχουν πρόβλημα με την αναγνώριση. Έρχεται ο τεχνικός στο κέντρο αλλά.... δεν βρήκε λέει τίποτα! Όλα είναι μια χαρα, έτσι μου είπε. Και έφυγε πάλι, με μόνη πρόταση αυτό που είχα ήδη δοκιμάσει. Να δανειστώ τηλέφωνα γειτόνων και να τα δοκιμάσω. Έλα ντε που το έχω ήδη κάνει χωρίς να περιμένω να μου το πει, και κανένα απο αυτά δεν δούλεψε στην γραμμή μου (απο θέμα αναγνώρισης δηλαδή)...

Τι να κάνω; Πως να πράξω απο δω και πέρα; Πρέπει ντε και καλά να δέχομαι τηλεφωνήματα και να απαντάω χωρίς να ξέρω ποιός είναι; Τι άλλο μπορώ να κάνω, αν έχει κάποιος κάποια ιδέα ας μου πεί. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και sorry για το πραγματικά τεράστιο μήνυμα!!!

mephisto
05-07-13, 09:48
Αυτη ειναι η δικια μου περιπτωση http://www.adslgr.com/forum/threads/567467-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD?highlight=%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CE%B5+%CE%B 1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7

theopan
05-07-13, 11:12
Και αυτή η δική μου: http://www.adslgr.com/forum/threads/696302-Πρόβλημα-με-αναγνώριση-κλήσεων

Το τεχνικό τμήμα της Wind είναι πλέον τραγικό... Δεν είναι δυνατό μια ηλεκτρονική συσκευή όπως είναι η τηλεφωνική που επί χρόνια δούλευε απροβλημάτιστα να αποφασίζει ξαφνικά να χαλάσει "μερικώς" και να εμφανίζει προβλήματα κάποιες φορές μόνο. Πιθανότερο είναι το πρόβλημα να οφείλεται στο "άκρο" που άλλαξε κάτι (δηλαδή στο κέντρο)... Επίσης έχω πρόβλημα και με το φαξ μου (πολυμηχάνημα ολοκαίνουργιο) το οποίο σε εισερχόμενες κλήσεις απαντάει μετά από 1-2 χτυπήματα μόλις ενώ του έχω ορίσει να απαντάει σε 6. Το ίδιο δε πρόβλημα εμφανιζόταν και στο παλιό μου φαξ. Είναι δεδομένο ότι κάτι έχουν αλλάξει σε επίπεδο hardware ή software σε μερικές περιπτώσεις και παρουσιάζονται αυτές οι ασυμβατότητες/δυσλειτουργίες σε ορισμένους από εμάς.

blkik
05-07-13, 12:24
Όταν εγώ για από χρόνια μιλάω για ανικανότητα είμαι κακός
Αλλά έτσι είναι όταν σας παίρνουν τηλέφωνο και σας κάνουν προσφορά να αλλάξετε εταιρεία ακόμα και για -5€ χωρίς να υπολογίσετε την ταλαιπωρία, την εξυπηρέτηση, και την ψυχολογική φθορά.
Τώρα είναι αργά.

neon2k8
06-07-13, 14:13
Theopan στην δική σου περίπτωση διάβασα σε κάποια απάντηση και για κάποια συσκευή αναγνώρισης κλήσεων, και τώρα που το σκέφτομαι έχω κι εγώ μια τέτοια!!!!!! Χμμμ... το μόνο που δεν δοκίμασα είναι αυτό.... για κάτσε να δοκιμάσω το πρωί....

- - - Updated - - -

Τέλος πάντων ούτε και η ξεχωριστή συσκευή αναγνώρισης δουλεύει, άρα τίποτα. Οπότε παίρνω τηλέφωνο τους το λέω, αν μου πούν για χρέωση τεχνικού τότε καταγγελία σύμβασης και άντε γειά Wind μετά απο 3,5 ολόκληρα χρόνια.

mdplus
27-07-13, 20:18
Έτσι είναι άμα θες ιδιωτικούς παρόχους και ανταγωνιστικότητα στις τηλεπικοινωνίες... 70% μάρκετινγκ και 30% εξυπηρέτηση και τεχνική κάλυψη.

Αλί μην υπάρξει πρόβλημα στις γραμμές ημών που βρισκόμαστε στους "εναλλακτικούς"...

body125z
29-07-13, 13:13
1 χρόνο σε Wind και 1 χρόνο σε Hol και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Απεναντίας εξαιτίας ΟΤΕ έμεινα χωρίς τηλέφωνο όλο το Πάσχα όπως επίσης περίμενα 20 μέρες για ενεργοποίηση τηλεφώνου σε οικία που είχε έτοιμη γραμμή.
Μη τσουβαλιάζετε τα πάντα...

neon2k8
30-07-13, 01:26
Η... "βλάβη" αποκαταστάθηκε τελικά πρίν 3 ημέρες!!! Ώς δια μαγείας στις 1 το μεσημέρι της Παρασκευής 26/7 το τηλέφωνο ξεκίνησε να δείχνει αριθμό... Και χωρίς να αλλάζω καλώδια-φίλτρα-συσκευές και ότι άλλο μου έλεγαν οτι φταίει ντε και καλά!!! Και η συσκευή που δουλεύει κανονικότατα είναι η Siemens Gigaset C450 που επέμεναν οτι... δυσλειτουργεί. Είδες τελικά τι μπορεί να κάνει μια απειλή για "όπου φύγει φύγει;"... Έτσι είναι αυτά, τέτοια "αστειάκια" και "δουλεματάκια" ας τα αφήσουν για μεταξύ τους!!! :cool:

body125z
30-07-13, 10:55
πάντως σε ΟΤΕ η συσκευή Α420 της siemens στη αναγνώριση μου κάνει νερά μερικές φορές. Μπας και είναι προβληματική παρτίδα;:hmm:

neon2k8
01-08-13, 18:02
Χμμ... Body125z θα σε γελάσω!!! Το διάστημα που δεν δούλευε η αναγνώριση είχα δοκιμάσει την συσκευή σε πολλά σπίτια που ήταν σε διαφορετικές περιοχές και με διάφορους πάροχους, και είχε δουλέψει σε όλα άψογα. Πρός το παρόν απο τις 26/7 ώς σήμερα δεν έχει κανένα πρόβλημα, εκτός απο το οτι ο αριθμός εμφανίζεται με καθυστέρηση 1 δευτερολέπτου απο την στιγμή που θα αρχίσει να χτυπάει το τηλέφωνο (δηλαδή πρώτα εμφανίζεται σύντομα η λέξη "Εισ. κλήση" και μετά απο 1 δευτερόλεπτο εμφανίζεται ο αριθμός ή η λέξη "Άγνωστο" αν προέρχεται απο απόκρυψη).

@ ADSLgr.com All rights reserved.