PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις ΟΤΕ



marauder800
06-07-13, 13:48
Καλώς σας βρήκα..Οσο πιο σύντομα μπορώ.Εχω το πρόβλημα απο τη πρωτη μερα δηλ.εδω και 8μηνες.Μετα απο δεκαδες δηλωσεις βλαβης στο 13888 μετα απο 2 μηνες το προβλημα λύθηκε.για 3μηνες(Γεναρη-Φλεβαρη-μαρτη)και μαλιστα οχι μονο δεν ειχα αποσυνδεσεις αλλα και η ταχυτητα ηταν στα 14000 kbps .Τον Απριλη ο ΟΤΕ έκανε καποιες αναβαθμισεις στη περιοχη(Ασβεστοχωρι-Θεσ-νικης)Μετα απο αυτες το προβλημα επανήλθε πολυ πιο εντονο.Συνολικα εχουν ερθει 4 φορες συνεργεια του ΟΤΕ,μου εχουν αλλάξει τον εξοπλισμό(ειχα το Thomson TG585 και τωρα το ΖΤΕ H108NS ),βρηκαν ενταξει το χαλκο και η μετρηση γραμμης χωρις λαθη.Το αποτελεσμα ηταν το προβλημα συνεχίστηκε και η ταχυτητα επεσε στα

Bandwide Down/Up(kbps)

:

9490 kbps / 983 kbps

Τελικα έστειλαν (απο οτι μου είπε ο ίδιος )το παλαιοτερο και καλυτερο τεχνικο να επιληφθεί του προβληματος.Εκανε δεκα λεπτα μετρήσεις στο ρουτερ και πεντε στο κατανεμητή και η διαγνωση του ηταν οτι φταίει η εσωτερικη καλωδίωση του σπιτιου και οτι δε μπορουν να κανουν τιποτα.Μετα απο αυτο εφυγε πριν προλαβω να διατυπώσω καποιες απορίες.Τεχνικες γνωσεις δεν εχω αλλα νομιζω μια καποια λογικη την εχω.

1.Αφου ειναι η εσωτερικη καλωδίωση του σπιτιου γιατι ήμουν για 3 μηνες χωρις αποσυνδεσεις?

2.Καθε φορα που δήλωνα τη βλαβη τηλεφωνικα το προβλημα διορθωνόταν για 2-3 μερες μετα απο καποιες ρυθμισεις φαντάζομαι.Και

3.Αυτο το διαμερισμα(10ετιας περιπου)δεν θα εχει δηλ.ποτε σταθερο ιντερνετ?

Να μη ξεχασω να πω οτι οι αποσυνδεσεις γίνονται σχεδόν παντα απογευματινες ωρες και οτι αλλες φορες ειναι 3-4 συνολικα και αλλες φορες για 4-5 ωρες καθε 2 λεπτα συδεση-αποσυνδεση.

Το μεγαλο ερωτημα τωρα ειναι τι μπορω να κανω.Να συνεχισω να ενοχλω τον οτε(με την οποια ψυχικη φθορα που αυτο συνεπαγεται).Να αλλαξω παροχο(γνωρίζοντας οτι αφου δε μπορει ο οτε μάλλον και αυτοι δε θα μπορουν )Να αγορασω καποιο ρουτερ που θα βοηθουσε στη σταθεροτητα και αν ναι ποιο?Να αλλαξω σπιτι,πολη,χωρα?Τα στατιστικα της γραμμης ,αν εχουν καποια σημασια ειναι


Downstream

Upstream




SNR Margin

:

8.3 dB

9.8 dB


Line Attenuation

:

35.0 dB

10.8 dB


Data Rate

:

9490 kbps

983 kbps




FEC Down/Up

:

21946 / 0





CRC Down/Up

:

23954 / 2




HEC Down/Up

:

9060 / 0

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τον χρονο και την υπομονη σας.

maik
06-07-13, 19:19
http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE

Διαβασε το παραπανω θεμα πρωτα, και μετα εδω ειμαστε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.