PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE και ατελείωτα προβλήματα!



showishere
07-07-13, 21:17
Καλησπέρα!
Πάει καιρός που είχα να αναφέρω κάποιο πρόβλημα! (:p) αλλα τελικά τα προβληματα με τον ΟΤΕ δεν
έχουν τέλος στην περιοχή της Αλσούπολης.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον/α μόλις πάει να ανοίξει μια σελίδα απ τον browser να
πέφτει το νετ! Τι θέλω να πω...Στην περιοχή μου η κατάσταση είναι τραγική και τα προβλήματα δεν έχουν τέλος εδω και τρια χρόνια. Όσο δεν χρησιμοποιώ το internet όλα στην γραμμή είναι μια χαρα!

125903

Μόλις πάω να μπώ σε μια σελίδα αμέσως το snr πεφτει...πέφτει τραγικά! Απ'τα 17db στα 5-6 και
μετα στα -2...! Ο θόρυβος κέρδισε το σήμα!! :p

125902

Δεν τολμάω να 'σερφάρω' πανω απο 3 λεπτά και πρεπει να ανοιγοκλεινω το router μπας και συγχρονίσει στα 1,9 έως 2 Mbps. Τις περισσότερες φορές η γραμμή συγχρονίζει στα 300Κbps!Έχω αλλάζει τα πάντα στο σπιτι! Καλώδια, πρίζες... τα πάντα! Επίσης, έχω γίνει 'φιλαράκι' με τους τηλεφωνητές του 121.

Τέλος, λυπάμαι πολύ για μια μερίδα τεχνίκων, μιλάω για όσους έχουν έρθει απ το σπιτι μου και οχι για
ολους, που δηλώνουν αδυναμία να κάνουν το ό,τι και η καλύτερη των συμβουλων ηταν να ΚΛΕΨΩ internet
απο κάποιο γείτονα!

Τι αλλο μπορεί να συμβαίνει με την γραμμή?!?!?! ¨(

Ευχαριστώ!

greekfragma
07-07-13, 21:43
το tp link το έχεις αλλάξει για δοκιμή?

showishere
07-07-13, 21:46
Ναι! Μετά το κλασικό baudtek του ΟΤΕ δοκίμασα Linksys, USRobotics και τώρα το Tplink

DVader
07-07-13, 22:01
Καλησπέρα!
Πάει καιρός που είχα να αναφέρω κάποιο πρόβλημα! (:p) αλλα τελικά τα προβληματα με τον ΟΤΕ δεν
έχουν τέλος στην περιοχή της Αλσούπολης.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποιον/α μόλις πάει να ανοίξει μια σελίδα απ τον browser να
πέφτει το νετ! Τι θέλω να πω...Στην περιοχή μου η κατάσταση είναι τραγική και τα προβλήματα δεν έχουν τέλος εδω και τρια χρόνια. Όσο δεν χρησιμοποιώ το internet όλα στην γραμμή είναι μια χαρα!

125903

Μόλις πάω να μπώ σε μια σελίδα αμέσως το snr πεφτει...πέφτει τραγικά! Απ'τα 17db στα 5-6 και
μετα στα -2...! Ο θόρυβος κέρδισε το σήμα!! :p

125902

Δεν τολμάω να 'σερφάρω' πανω απο 3 λεπτά και πρεπει να ανοιγοκλεινω το router μπας και συγχρονίσει στα 1,9 έως 2 Mbps. Τις περισσότερες φορές η γραμμή συγχρονίζει στα 300Κbps!Έχω αλλάζει τα πάντα στο σπιτι! Καλώδια, πρίζες... τα πάντα! Επίσης, έχω γίνει 'φιλαράκι' με τους τηλεφωνητές του 121.

Τέλος, λυπάμαι πολύ για μια μερίδα τεχνίκων, μιλάω για όσους έχουν έρθει απ το σπιτι μου και οχι για
ολους, που δηλώνουν αδυναμία να κάνουν το ό,τι και η καλύτερη των συμβουλων ηταν να ΚΛΕΨΩ internet
απο κάποιο γείτονα!

Τι αλλο μπορεί να συμβαίνει με την γραμμή?!?!?! ¨(

Ευχαριστώ!



Πολλά μπορεί να είναι ... Αφού λες ότι έχεις θόρυβο έχεις βάλει φίλτρο.... Από για την γραμμή μιλάμε PSTN ? Τι απόσταση έχεις από το DSLAM ?

showishere
07-07-13, 22:07
DVader, ευχαριστώ γα την γρήγορη απάντηση!

Οπτικά η απόσταση είναι 2.5 km .... όσο για το καλώδιο πρέπει να είναι πάνω από 3km. To router το έχω συνδέσει και με φίλτρο αλλά και χωρίς και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

DVader
08-07-13, 01:15
DVader, ευχαριστώ γα την γρήγορη απάντηση!

Οπτικά η απόσταση είναι 2.5 km .... όσο για το καλώδιο πρέπει να είναι πάνω από 3km. To router το έχω συνδέσει και με φίλτρο αλλά και χωρίς και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

Το οπτικά δεν έχει καμία απολύτως σημασία ! Το πόσο είναι πραγματικά έχει σημασία.... Αν είναι πάνω από 5-7km τότε κλάφτα...

Τσέκαρέτο όμως με τους τεχνικούς αύριο και τα λέμε ! Έχει σημασία ! Είναι πολλά που παίζουν ...ακόμα !

AssVas
08-07-13, 12:26
Βασικά ρε φίλε, αλλαγή απερχόμενου ζεύγους πρέπει να σου κάνουν αν με το όργανό τους έχουν τις ίδιες μετρήσεις στην είσοδο της πολυκατοικίας σου.

Εγώ θεωρώ πως έστω και στα 3χλμ. τα 2mbit τα πιάνεις άνετα καρφωμένα. Επίσης ο θόρυβος που σου παίζει τόσο πολύ , είναι πιθανότατα πρόβλημα στον χαλκό. Η απάντηση από τα συνεργεία είναι ποια ακριβώς ; Ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο ζευγάρι να σε αλλάξουν; ότι υπάρχει γενικευμένη βλάβη κύριου δικτύου;

xrist1983
09-07-13, 15:02
σε βλεπω οτι ησε σε προφιλ G.DMT δοκημασε να το αλλαξης σε ITU G.992.3(ADSL2) μεσα απο το μοντεμ μηπος σου διορθωθει η κατασταση

kostasdj_2
09-07-13, 15:18
Το ίδιο ακριβώς είχε πάθει ο πατέρας μου με τον ΟΤΕ! Οι τεχνικοί είχαν σηκώσει τα χέρια ψηλά, και τελικά μας άφησαν να φύγουμε πρίν την δέσμευση λόγω "αδυναμίας παροχής υπηρεσίας". Με το που αλλάξαμε πάροχο, αμέσως όλα δούλευαν κανονικά! :Ρ

showishere
11-07-13, 11:00
Μίλησα με τους τεχνικούς και μου είπαν πως η καλωδιακή απόσταση ανέρχεται σε 3.5km

- - - Updated - - -

Καλημέρα φίλε xrist1983!
Σε adsl / adsl+ ο θόρυβος φτάνει τα 57.6dB! :(
126108

- - - Updated - - -

Καλημέρα φίλε AssVass!

Το ίδιο ακριβώς θέλω να πιστεύω και εγώ! :)
Όσες φορές έχει έρθει συνεργείο στο σπίτι η γραμμή είναι μια χαρά και αυτό που προσπαθώ να τους εξηγήσω είναι πως όσο η σύνδεση είναι αδρανής όλα είναι μια χαρά. Η απάντηση που πήρα ήταν πως υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού!!!! Τραβάω τα μαλλιά μου με την ασχετοσύνη που τους διακατέχει!!!! Τα καλώδια αλλάχτηκαν πριν απο μισό χρόνο σε cat5, πράγμα που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να καταλάβουν και συνεχίζουν να επιμένουν...

Όσο αναφορά για το ζεύγος δεν έχω μιλήσει. Θα πάρω σήμερα ένα τηλέφωνο να το ζητήσω.
Για το δίκτυο δεν έχει αναφερθεί καμία βλάβη γενικά.

- - - Updated - - -

Φίλε kostasdj_2,
Πάνε τρία χρόνια που έχω connx και πραγματικά σου μιλάω πως παρόλα τα προβλήματα που έχω με την γραμμή, τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με όσα τράβηξα με την Tellas! :)
Ένα θα σου πω.. :p Με τον ΟΤΕ - τουλάχιστον- έχω σταθερό τηλέφωνο να μιλάω!!! :cool: :p

DVader
11-07-13, 11:14
Μίλησα με τους τεχνικούς και μου είπαν πως η καλωδιακή απόσταση ανέρχεται σε 3.5km

- - - Updated - - -

Καλημέρα φίλε xrist1983!
Σε adsl / adsl+ ο θόρυβος φτάνει τα 57.6dB! :(
126108

- - - Updated - - -

Καλημέρα φίλε AssVass!

Το ίδιο ακριβώς θέλω να πιστεύω και εγώ! :)
Όσες φορές έχει έρθει συνεργείο στο σπίτι η γραμμή είναι μια χαρά και αυτό που προσπαθώ να τους εξηγήσω είναι πως όσο η σύνδεση είναι αδρανής όλα είναι μια χαρά. Η απάντηση που πήρα ήταν πως υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση του σπιτιού!!!! Τραβάω τα μαλλιά μου με την ασχετοσύνη που τους διακατέχει!!!! Τα καλώδια αλλάχτηκαν πριν απο μισό χρόνο σε cat5, πράγμα που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να καταλάβουν και συνεχίζουν να επιμένουν...

Όσο αναφορά για το ζεύγος δεν έχω μιλήσει. Θα πάρω σήμερα ένα τηλέφωνο να το ζητήσω.
Για το δίκτυο δεν έχει αναφερθεί καμία βλάβη γενικά.

- - - Updated - - -

Φίλε kostasdj_2,
Πάνε τρία χρόνια που έχω connx και πραγματικά σου μιλάω πως παρόλα τα προβλήματα που έχω με την γραμμή, τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με όσα τράβηξα με την Tellas! :)
Ένα θα σου πω.. :p Με τον ΟΤΕ - τουλάχιστον- έχω σταθερό τηλέφωνο να μιλάω!!! :cool: :p



ΤΟ ίδιο και με μένα !

Εγώ θα πώ το εξης:

Πως δικαιολογούν ότι φταίει η καλωδίωση στο σπίτι ....Έκαναν μετρήσεις και βγάλανε ? Όταν μου λέγανε τέτοια εμένα τους έβαλα τον Router πάνω στην ρεκλέτα και τραβάγανε τα μαλλιά τους γιατί οι μετρήσεις ήταν ίδιες οπότε δεν έφταιγε το σπίτι ! Τι σου λένε ?

showishere
11-07-13, 11:34
ΚΑΝΕΝΑΣ απ τους τεχνικούς δεν έχει αξιωθεί να πάρει μια σκάλα και να ανέβει στο box να μετρήσει! Πρόσφατα ήρθαν δύο παλικάρια πρωί- πρωί με ένα laptop στα χέρια και μου χτύπησαν το κουδούνι. Μόλις τους άνοιξα μου είπε ο ένας πως αυτή την στιγμή μετράμε την σύνδεσή σας!!! (Ασύρματος τρόπος μέτρησης της ποιότητας της γραμμής μου και παράλληλη μέτρηση του θορύβου που μπορεί να προέρχεται απ το καφάο ή απ τον κατανεμητή ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ!!!! ΟΥΑΑΑΟΥ!! :oneup: ) Πως έχω μείνει τόσο πίσω εγώ τελικά! Σπουδάζω ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Αθήνας και τέτοια πράγματα δεν μας τα έχουν διδάξει!! :sorry:
----- ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ------
ΔΕΝ ανέβηκαν ποτέ να μετρήσουν στην ρακλέτα και μάλιστα φάνηκαν ενοχλημένοι που ήρθαν μέχρι το σπίτι μου (λες και τους υποχρέωσα να έρθουν) ... και τώρα το καλύτερο, μου είπαν πως υπάρχει πιθανότητα επειδή έχω δηλώσει πολλές φορές την βλάβη και δεν έχει βρεθεί πρόβλημα να ΜE ΧΡΕΩΣΟΥΝ 50 EURO!!! Το λιγότερο που μπόρεσα να κάνω εκείνη την στιγμή ήταν να τους δείξω την έξοδο του σπιτιού!!
126111 Ορίστε η ποιότητα της γραμμής που θέλουν και λεφτά! :evil:

Vitruvian78
11-07-13, 14:48
Δυστυχώς η περιοχή μας είναι απο τις πλεον προβληματικες. Παρόμοια ιστορία εχω ακούσει και απο φίλη που μένει στη Μακρυγιάννη. Αυτή τελικά μονο οταν πηγε Forthnet, βρηκε λυση στο θέμα της και εκτοτε δεν το κουνάει απο κει. Να δούμε ποτε και αν ο ΟΤΕ θα ελλεήσει να κανει κατι με το δίκτυο της περιοχής....αν υπαρχει προβλημα με τις καλωδιωσεις του σπιτιου, εχουν ελεγξει στον πινακα τις τιμες που ερχονται κατα την εισοδο και πώς συμπεριφερεται γενικα; Πώς ετσι αυθαιρετα το συμπεραίνουν;; Νομιζω οτι ο ΟΤΕ της περιοχης απο δικτυο και στελεχη είναι αστα να πανε, αστα....

showishere
14-07-13, 16:17
Τελικά έχει πλάκα το όλο θέμα! Σήμερα η γραμμή μου έφτασε τα 55-60dB attenuation!! :worthy:
Μόλις μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ και απ' το κέντρο βλέπει πως έχω 13dB!!!! :oneup:

.....!

Το καλό είναι πως δίνουν δωρεάν router και αύριο το πρωί θα πάω να πάρω ένα superDuper router (το μαμίσιο ) μπας και αλλάξει κάτι! τουλάχιστον το πρόβλημα να έχει και την υπογραφή του Baudtec!!
(Ελπίζω να δώσουν κανά Thomson)!

ΑΑααΑΑ!! Κάτι τελευταίο..
Μήπως ξέρει κανείς τι router δίνει ο ΟΤΕ αυτό τον καιρό;

weather1967
14-07-13, 17:53
Τελικά έχει πλάκα το όλο θέμα! Σήμερα η γραμμή μου έφτασε τα 55-60dB attenuation!! :worthy:
Μόλις μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ και απ' το κέντρο βλέπει πως έχω 13dB!!!! :oneup:

.....!

Το καλό είναι πως δίνουν δωρεάν router και αύριο το πρωί θα πάω να πάρω ένα superDuper router (το μαμίσιο ) μπας και αλλάξει κάτι! τουλάχιστον το πρόβλημα να έχει και την υπογραφή του Baudtec!!
(Ελπίζω να δώσουν κανά Thomson)!

ΑΑααΑΑ!! Κάτι τελευταίο..
Μήπως ξέρει κανείς τι router δίνει ο ΟΤΕ αυτό τον καιρό;


Η zte θα σου δωσουν η huawei ,η κανα sagem,τα thomson εχουν σταματησει καιρο να τα δινουν.
Εχεις ψαχτεί μηπως εχει προβλημα η καρτα δικτυου του υπολογιστη σου ? να βαλεις επανω στο ρουτερ καποιον αλλο υπολογιστη μηπως το προβλημα ειναι απο την καρτα δικτυου ?

Μηπως το ρουτερ που εχεις εχει προβλημα ? και λεει αλλα νταλλων απο att κ.τ.λ

DVader
14-07-13, 19:38
ΚΑΝΕΝΑΣ απ τους τεχνικούς δεν έχει αξιωθεί να πάρει μια σκάλα και να ανέβει στο box να μετρήσει! Πρόσφατα ήρθαν δύο παλικάρια πρωί- πρωί με ένα laptop στα χέρια και μου χτύπησαν το κουδούνι. Μόλις τους άνοιξα μου είπε ο ένας πως αυτή την στιγμή μετράμε την σύνδεσή σας!!! (Ασύρματος τρόπος μέτρησης της ποιότητας της γραμμής μου και παράλληλη μέτρηση του θορύβου που μπορεί να προέρχεται απ το καφάο ή απ τον κατανεμητή ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ!!!! ΟΥΑΑΑΟΥ!! :oneup: ) Πως έχω μείνει τόσο πίσω εγώ τελικά! Σπουδάζω ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Αθήνας και τέτοια πράγματα δεν μας τα έχουν διδάξει!! :sorry:
----- ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ------
ΔΕΝ ανέβηκαν ποτέ να μετρήσουν στην ρακλέτα και μάλιστα φάνηκαν ενοχλημένοι που ήρθαν μέχρι το σπίτι μου (λες και τους υποχρέωσα να έρθουν) ... και τώρα το καλύτερο, μου είπαν πως υπάρχει πιθανότητα επειδή έχω δηλώσει πολλές φορές την βλάβη και δεν έχει βρεθεί πρόβλημα να ΜE ΧΡΕΩΣΟΥΝ 50 EURO!!! Το λιγότερο που μπόρεσα να κάνω εκείνη την στιγμή ήταν να τους δείξω την έξοδο του σπιτιού!!
126111 Ορίστε η ποιότητα της γραμμής που θέλουν και λεφτά! :evil:



Παλικάρι ανέβα και κάνε το τεστ μόνος σου στην ρεκλέτα και μετά αν δε δεις διαφορά ..που δεν θα δεις ... τότε άσε ένα ζεύγος ξέμπαρκο και κάλεσε τους ...
Σε αντίστοιχη περίπτωση είχα κάνει χοντρό θέμα γιατί μου λέγανε ότι και σε σένα και όταν έκανα γραμμα στα κεντρικά και στον καταναλωτή και στον διευθυντή της περιοχής μου εδώ ...σκάσανε με δύο βανάκια και τρέχανε και τελικά και έβγαλα άκρη και συγγνώμη μου ζητήσανε αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε έτσι όπως ήθελα εγώ γιατί είμαι μακριά από το DSLAM ....

Τεσπά ! Καλό τρέξιμο !

showishere
14-07-13, 20:07
Φίλε weather1967,
Πριν από λίγες ημέρες πήρα κάρτα δικτύου και συγκεκριμένα: http://images.dipol.com.pl/pict/n2972+.jpg
Και πιο πριν είχα ένα wifi usb stick και όλα έτρεχαν ρολόι! Επίσης, στο laptop που συνδέεται με ethernet πάλι όλα κομπλέ! Θεωρώ μετά απ' αυτά πως η κάρτα είναι μια χαρά!
Όσο για το router δεν μου φαίνεται πλέον απίθανο να έχει κάποιο θέμα -πιο συγκεκριμένα- σήμερα δοκίμασα ένα Asus WL600g που έχω στο συρτάρι μου και πάνω κάτω τα ίδια έδειχνε...50-55dB. Θα περιμένω μέχρι αύριο να δω τι θα γίνει με το router του ΟΤΕ και θα ενημερώσω!

Ευχαριστώ!!:)

showishere
16-07-13, 22:42
Επέστρεψα και μπορώ να πω πως επέστρεψα νικητής!!! :)
Πήγα στον ΟΤΕ της Ν.Ιωνίας και απο εκεί πήρα το ZTE H108N. Αλλά.... (υπάρχει και ένα μεγάλο αλλά!). Στο ίδιο κτήριο στεγάζονται και οι τεχνικοί (απ' το πίσω μέρος μια σιδερένια γκαραζόπορτα απέναντι απ' το ταχυδρομείο...για όσους ενδιαφέρονται!) όπου μέσα σε ένα χαμό απο καλώδια βρήκα έναν τεχνικό και μίλησα face2face! Τον ενημέρωσα για το πρόβλημα που έχει η γραμμή μου και αμέσως ο άνθρωπος ανταποκρίθηκε! Μπροστά στα μάτια μου άλλαξε θέση (slot) στο καλώδιο! ( BRAVO!). Πάω λοιπόν σπίτι και μόλις βάζω το router στην πρίζα έχω... 2048/512 με SNR 12dB!!! :worthy: Απο χτές δεν έχει αλλάξει στατιστικά ούτε για μια στιγμή!!! :D

Και όπως είπε και ο Χάρρυ Κλύνν.. " Ο αγώνας τώρα δικαιώνεται".

@ ADSLgr.com All rights reserved.