PDA

Επιστροφή στο Forum : TG589vn v3 από forthnet VDSL 50



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

perfecto
09-07-13, 20:31
Μόλις παρέλαβα το TG589vn v3 από forthnet VDSL 50

Μήπως το σταμάτησαν το TG788vn λόγο ότι έχει hackαριστει? Το admin password, ?

ξέρει κάποιος καμία πληροφορία για αυτό το rooter???

Υγ. την παρασκευή θα μου το ενεργοποιήσουν και θα σας πω εντυπώσεις….

NexTiN
09-07-13, 21:54
Δεν εχει VoIP, οποτε θα τους βγαινει πιο φθηνα...

perfecto
09-07-13, 22:07
Πάντως το σχετικό λινκ http://192.168.1.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1 για τον wizard παίζει και εδώ, είμαι πολύ περίεργος να δω τι διαφορές θα έχει από το adb σε cyta που έχω τώρα……


Και κυρίως αν ξεκλειδώνεται με τον ίδιο τρόπο……. Όπως το TG788vn

GSF
09-07-13, 23:54
σίγουρα ξεκλειδώνεται με τον ίδιο τρόπο.. αν δουλεύει αυτο το λινκ εχει γίνει το 90% της δουλειάς.. μετά ειναι απλά ρυθμίσεις

perfecto
10-07-13, 15:16
σίγουρα ξεκλειδώνεται με τον ίδιο τρόπο.. αν δουλεύει αυτο το λινκ εχει γίνει το 90% της δουλειάς.. μετά ειναι απλά ρυθμίσεις

Δουλεύει κανονικότατα, μεταξύ μας…... :) όταν με είχαν πάρει τηλέφωνο από forthnet για να με πισουν να αλλάξω από την cyta που έχω μου είπαν (το δικό μας rooter δεν είναι κλαδωμένο όπως της cyta) και δεν έχουμε και πρόβλημα να βάλετε άλλο rooter δικό σας, το οποίο στην cyta δεν το συζητάνε καν.

- - - Updated - - -

Αυτό που έχω μέχρι τώρα είναι ότι έχει άλλες της ρύθμισης για media shering ανοικτές από την μανά του και ftp επίσης ανοικτό από την μανά του σας βαζω και μερικες οικονες
Υποψιν είναι κουμπωμένο με 9.999 upload διότι η γραμμή μου είναι ακόμα cyta, την παρασκευή θα ανεβάσω της τελικές με forthnet


126018126019126020126021126022126023126024126025

- - - Updated - - -

Τι ταχύτητες λέτε θα πιάσω μετά την αλλαγή της γραμμής σε forthnet?

GSF
10-07-13, 15:17
πωωω ... έχετε firmware 10 :( :( και γώ θέλω...
πρόσεχε οτι ειναι να το κάνεις τώρα γιατι αν ενεργοποιηθεί η forthnet μπορεί να στο κλειδώσουν μέσω CWMP ..

perfecto
10-07-13, 16:15
πωωω ... έχετε firmware 10 :( :( και γώ θέλω...
πρόσεχε οτι ειναι να το κάνεις τώρα γιατι αν ενεργοποιηθεί η forthnet μπορεί να στο κλειδώσουν μέσω CWMP ..


Λες δηλαδή να haκεψω με τον γνωστό τρόπο που έχεις πει?
Και μετά τα user name και pasword του account στην forthnet θα είναι οκ
Λογικά τώρα δεν έχει περασμένο κάτι μέσα? Και το περάνε μετα?
Η θα μου τα στείλουν ? αν δεν κανω τιποτα πχ θα σινδεθει το ρουτερ μονοτου η θα πρεπει να μου στείλουν password μέσο κινητού?

GSF
10-07-13, 16:29
θα σου στείλουν το password λογικά .. το θέμα ειναι οτι μετά μπορεί να ρυθμιστεί απο την Forthnet το ρουτερ και να κλειδώσει, η να γίνει κανα upgrade το firmware και να σταματήσει να λειτουργεί η σελίδα που είπαμε..
οπότε αυτο που μπορείς να κάνεις ειναι να "κλειδώσεις" εσυ την Forthnet να μην μπορεί να σου αλλάξει κάτι στο ρουτερ. προς θεού δεν hackευουμε τίποτα, απλά φτιάχνουμε ένα Administrator κωδικό που θα έπρεπε να τον είχαμε έτσι και αλλιώς αφου το ρούτερ ειναι στο σπίτι μας (κοινή λογική κυρία Forthnet). αν θέλεις πάντως και μπείς απο FTP στο ρουτερ, ανέβασε μας το user.ini (αφου αφαιρέσεις τα προσωπικά σου στοιχεία απο μέσα) να δουμε αν βελτιώθηκε καθόλου η Forthnet η τα έχει ακόμα χάλια όπως στο TG788vn...

perfecto
10-07-13, 16:37
Οκ συμφωνούμε ,
αλλά μου κάνει εντύπωση ότι μου είπαν στο κατάστημα δεν χιάζεται να κάνεις τίποτα , όταν θα κοπή η γραμμή της cyta θα βάλεις το δικο μας rooter, και θα παίζει από μόνο του , δεν μου είπαν θα σου στείλουμε password (οπος κανει πχ η οτενετ , που μπαίνεις και το αλλάζεις) Και μετά εσύ θα το τοποθετήσεις.
εσάς σας έστειλαν με sms η το βαλαν remout αυτόματα?
ή μετα το ανακαλιψατε σε καποιο user.ini Πχ?

GSF
10-07-13, 16:41
Οκ συμφωνούμε ,
αλλά μου κάνει εντύπωση ότι μου είπαν στο κατάστημα δεν χιάζεται να κάνεις τίποτα , όταν θα κοπή η γραμμή της cyta θα βάλεις το δικο μας rooter, και θα παίζει από μόνο του , δεν μου είπαν θα σου στείλουμε password (οπος κανει πχ η οτενετ , που μπαίνεις και το αλλάζεις) Και μετά εσύ θα το τοποθετήσεις.
εσάς σας έστειλαν με sms η το βαλαν remout αυτόματα?
ή μετα το ανακαλιψατε σε καποιο user.ini Πχ?

μπορεί να γίνει και αυτόματα νομίζω... έχεις ένα default κωδικό στο ρουτερ τώρα μέσα στο Internet_VDSL, μέσα απο αυτον μπορεί να συνδεθεί το TR-069 και να στο ρυθμίσουν οι servers της Forthnet. εμένα πάντως δεν δούλευε αυτο οπότε μου στείλαν τον κωδικό και τον έβαλα μόνος μου. αν πατήσεις στο Internet_VDSL θα δείς εκει που λεει Reconnecting έχει ενα κουμπάκι Disconnect, αν το πατήσεις μπορείς να βάλεις μόνος σου τα στοιχεία σου... (username/pass)

στο user.ini ειναι όλες οι ρυθμίσεις του ρουτερ... στο TG788vn ήταν χάλια οπότε με τον wizard του modem-help, το ρυθμίσαμε όπως θα πρεπε να ειναι και μετά του περάσαμε και το VLAN id της Forthnet.. δεν κάναμε τίποτα παραπάνω :)

by the way αναρωτιέμαι αν μπορείς να πάρεις ipv6 ip απο Cyta... :) :)

perfecto
10-07-13, 16:58
by the way αναρωτιέμαι αν μπορείς να πάρεις ipv6 ip απο Cyta... :) :)

Για ipv6 είναι ενεργοποιημένη στο router
, αλλά δεν έχω τα Pasword στη cyta δεν τα δίνουν, μόνο username ξέρω. Οπότε
Δεν μπορώ να δω τίποτα παραπάνω τώρα.


Όταν μπαίνω στον γνωστό wizard, τις επιλογές που πρέπει να κάνω που τις βρίσκω?

- - - Updated - - -

ΕΧΩ ΝΕΑ , μόλις κάλεσα την τεχνική υποστήριξη και ήταν σαφέστατοι.
Θα σας στείλουμε password + username, και θα τα αλλάξετε μονοί σας…..
Αν δεν μπορείτε καλέστε μας να το κάνουμε εμείς, ή να σας βοηθήσουμε πως να το κάνετε…!!!!! Βινγο δηλαδή!!!!! Θα το επιχρίσω από πριν……. Θα έχετε νεα σύντομα……

GSF
10-07-13, 17:03
εχω ανεβάσει τον τελευταίο wizard εδώ: https://www.dropbox.com/s/0gt6szlehe72n9t/setup_wizard_r8_mh_v1.23.7z
καλύτερα τρέξε αυτον για καλο και για κακό. νομίζω οτι την συσκευή σου δεν θα την βρείς μέσα αλλα θα βρείς το v2 λογικά. υποθέτω οτι θα ειναι το ίδιο. θα σου ζητήσει κωδικό Administrator για το ρουτερ και μετά θα διαλέξεις τις ρυθμίσεις του ρουτερ σου (η του v2). θα στις περάσει αυτόματα. στο VDSL θα σου ζητήσει VLAN ID, της Forthnet ειναι 1102 της Cyta δεν έχω ιδέα. πάντως μην το πειράξεις χωρίς να χρειάζεται, σε περίπτωση που οταν φτιάχνεις το Administrator pass συνεχίζεις και έχεις ιντερνετ, δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. γιαυτο σου είπα να στείλεις εδώ το user.ini για να πάρουμε μια ιδέα τι έχουν κάνει οι "τηλεφωνήτριες" της Forthnet...

perfecto
10-07-13, 17:23
εχω ανεβάσει τον τελευταίο wizard εδώ: https://www.dropbox.com/s/0gt6szlehe72n9t/setup_wizard_r8_mh_v1.23.7z
καλύτερα τρέξε αυτον για καλο και για κακό. νομίζω οτι την συσκευή σου δεν θα την βρείς μέσα αλλα θα βρείς το v2 λογικά. υποθέτω οτι θα ειναι το ίδιο. θα σου ζητήσει κωδικό Administrator για το ρουτερ και μετά θα διαλέξεις τις ρυθμίσεις του ρουτερ σου (η του v2). θα στις περάσει αυτόματα. στο VDSL θα σου ζητήσει VLAN ID, της Forthnet ειναι 1102 της Cyta δεν έχω ιδέα. πάντως μην το πειράξεις χωρίς να χρειάζεται, σε περίπτωση που οταν φτιάχνεις το Administrator pass συνεχίζεις και έχεις ιντερνετ, δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. γιαυτο σου είπα να στείλεις εδώ το user.ini για να πάρουμε μια ιδέα τι έχουν κάνει οι "τηλεφωνήτριες" της Forthnet...

πάντως μην το πειράξεις χωρίς να χρειάζεται…… ενοεις το VLAN ID?
Έχω θέμα, γ……. έχω win8 64 και δεν παίζει το πρόγραμμα πρέπει να το κάνω σπίτι που έχω xp32

GSF
10-07-13, 17:29
αν κάνεις δεξί click στο setup.exe και Properties, μπορείς να του βάλεις να τρέχει σε Compatibility Mode σε Windows 7. εννοώ να μην πειράξεις τις ρυθμίσεις χωρίς λόγο. πρώτον γιατι το v3 ειναι πολύ καινούριο και ακόμα δεν ειναι περασμένο στον wizard, δεύτερον γιατι αν δεν εχεις ιντερνετ μετά μπορεί να κράζεις εμένα που σου είπα να το φτιάξεις :) σε κάθε περίπτωση πάντως, αν κάτι "χαλάσει", μπορείς να πατήσεις reset στο ρουτερ και να επαναφέρεις τις αρχικές ρυθμίσεις της Forthnet. σε έναν ιδανικό κόσμο, οι ρυθμίσεις της Forthnet θα ήταν πιο σωστές απο του wizard, αφου μπορεί να περιέχουν και ρυθμίσεις για QoS και οτιδήποτε άλλο που μόνο η Forthnet μπορεί να γνωρίζει, αλλα δυστυχώς η ιστορία έχει δείξει το αντίθετο .. μακάρι να αλλάξει αυτό σύντομα..

perfecto
10-07-13, 17:35
Λιπών το έτρεξα αλλά TG589vn δεν έχει κανένα???
Αλλά ούτε TG788vn πώς γίνεται αυτό εσείς τι διαλέξατε???
Δοκιμασα και v1.23 και v1.20 ???

GSF
10-07-13, 17:40
βασικά μόλις έριξα μια ματιά στον wizard και βλέπω οτι ειναι για firmware 8 μάλλον μόνο... μην βιαστείς να ρωτήσω στο MH τι γίνεται με firmware 10...

perfecto
10-07-13, 18:11
Οκ θα περιμένω νεα

- - - Updated - - -

Τα βήματα στον wizard είναι τα παρακάτω?
Username: acs-default@forthnet.gr
Password: ********
Και ποιο να βαλο default password της forthnet?


126061126062126063126064

GSF
10-07-13, 18:21
το acs-default ειναι to username/pass που χρειάζεται το ρουτερ για να συνδεθεί με την forthnet και να ρυθμιστεί αυτόματα μετά. δεν ξέρω ποιος ειναι ο κωδικός αλλα αν πατήσεις disconnect νομίζω στον δείχνει. (δεν ειμαι σίγουρος όμως)
τώρα που έχεις Cyta πρέπει να βάλεις τα στοιχεία της Cyta. ίσως να μην χρειάζεται κωδικό βέβαια αφου έχεις ήδη internet.

perfecto
10-07-13, 18:35
Eλα έχω νέο! το πρόγραμμα το αναγνωρίζει το rooter κανονικότατα, δες την φοτο από κάτω,
Στο pdf του προγράμματος λέει από firmware r8 + γράφει δηλαδή την μίνιμουμ συμβατότητα
Της Φώτο του προιγοθμενου ποστ δες και πες μου αν είναι σωστες απο τον wizard?

126066

GSF
10-07-13, 18:45
εδώ πρέπει να βάλεις τον κωδικό που έφτιαξες πριν απτο wizard του WEB UI, και μετά να το ρυθμίσεις μέσα απτο πρόγραμμα. λογικά το template που χρειάζεται ειναι το: MH_VDSL_ppp_5xx-7xx-p5.tpl (στο προγραμμα μαλλον θα φαινεται σαν TG589vn v2).. δοκίμασε πάντως, δεν εχεις κάτι να χάσεις..

perfecto
10-07-13, 19:19
Λιπών το user.ini το έχω πες μου πώς να σου το στείλω
Εχω βρει users τους
add name=user
add name=dsath
add name=Administrator
add name=tech
επίσης στο : [ cwmp.ini ]
βρίσκω στοιχεία του username - pasword για tech suport υποθέτω
«server config password»»» λέει
126068

GSF
10-07-13, 19:25
αν έτρεξες το wizard και έκανε αλλαγές δεν έχει νόημα να μου στείλεις το user.ini... σημαίνει οτι άλλαξες αυτα που είχε ήδη μέσα η Forthnet. το θέμα ηταν μήπως μπορούσες απο πρίν να το πάρεις κάπως.
στο [cwmp.ini] απλα θα κάνεις στην πρώτη γραμμή: config state=disabled
αν και μπορεί να στο χει κανει ήδη το wizard.
το ιντερνετ έπαιξε κανονικά μετα τις αλλαγές?

perfecto
10-07-13, 20:28
εδώ πρέπει να βάλεις τον κωδικό που έφτιαξες πριν απτο wizard του WEB UI, και μετά να το ρυθμίσεις μέσα απτο πρόγραμμα. λογικά το template που χρειάζεται ειναι το: MH_VDSL_ppp_5xx-7xx-p5.tpl (στο προγραμμα μαλλον θα φαινεται σαν TG589vn v2).. δοκίμασε πάντως, δεν εχεις κάτι να χάσεις..


αν έτρεξες το wizard και έκανε αλλαγές δεν έχει νόημα να μου στείλεις το user.ini... σημαίνει οτι άλλαξες αυτα που είχε ήδη μέσα η Forthnet. το θέμα ηταν μήπως μπορούσες απο πρίν να το πάρεις κάπως.
στο [cwmp.ini] απλα θα κάνεις στην πρώτη γραμμή: config state=disabled
αν και μπορεί να στο χει κανει ήδη το wizard.
το ιντερνετ έπαιξε κανονικά μετα τις αλλαγές?
1 internet θα εχω την παρασκευή ακόμα εχω cyta.
2 έτρεξα και το πρόγραμμα έκδοση v1.23 όλα καλά αλλά δεν μου ζήτησε πουθενά το template. διάλεξα την επιλογή (reconfigure device.) και έκανα όλα τα βήματα (ελπίζω την παρασκευή να δουλέψει το ιντερνετ…….
3 το user.ini το κράτησα προτού τρέξω το πρόγραμμα
4 κάποια στιγμή με ρώτησε αν θέλω να κάνω ένα επιπλέον User root η super user αυτό εσένα στο έβγαλε? (δες την φοτο)
5 από τους users: user, dsath, tech, να αφαιρέσω κάποιους ?
6 “””στο [cwmp.ini] απλά θα κάνεις στην πρώτη γραμμή: config state=disabled””” αυτο πώς θα το κάνω ??? Edit to user.ini και μετά restore το παραγμένο user.ini?
ΟΠΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ GSF ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ!!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!! ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!
126074

GSF
10-07-13, 20:41
α τώρα κατάλαβα, δεν εχεις βαλει το ρουτερ πάνω, εισαι με το ρουτερ της Cyta ακόμα.
3) κράτα το μπορει να χρειαστεί


4 κάποια στιγμή με ρώτησε αν θέλω να κάνω ένα επιπλέον User root η super user αυτό εσένα στο έβγαλε? (δες την φοτο)

οτι και απτα δύο να φτιάξεις, 99% ειναι κλειδωμένο απτο firmware και θα συμπεριφέρεται σαν Super User. οπότε εκεί φτιάχνεις ότι θέλεις. οι διαφορές με τον Administrator ειναι μικρές (ο Super User εχει περισσότερα δικαιώματα απτον Administrator). αν μπείς απο Τελνετ στο ρουτερ και γραψεις :mlp role list θα δείς ακριβώς τι κάνει το καθένα.
6) ενας τρόπος ειναι έτσι. ο άλλος και ο πιο εύκολος ειναι να μπείς απο τελνετ στο ρουτερ, και να γράψεις :cwmp config state = disabled

edit: στο τέλος γράφεις πάντα :saveall για να γραφτούν οι αλλαγές στο user.ini

τπτ, any time :)

perfecto
10-07-13, 21:06
α τώρα κατάλαβα, δεν εχεις βαλει το ρουτερ πάνω, εισαι με το ρουτερ της Cyta ακόμα.
3) κράτα το μπορει να χρειαστεί

οτι και απτα δύο να φτιάξεις, 99% ειναι κλειδωμένο απτο firmware και θα συμπεριφέρεται σαν Super User. οπότε εκεί φτιάχνεις ότι θέλεις. οι διαφορές με τον Administrator ειναι μικρές (ο Super User εχει περισσότερα δικαιώματα απτον Administrator). αν μπείς απο Τελνετ στο ρουτερ και γραψεις :mlp role list θα δείς ακριβώς τι κάνει το καθένα.
6) ενας τρόπος ειναι έτσι. ο άλλος και ο πιο εύκολος ειναι να μπείς απο τελνετ στο ρουτερ, και να γράψεις :cwmp config state = disabled
τπτ, any time :)

το config state = disabled το έκανε το πρόγραμμα από μόνο του
συγκρίνοντας τα 2 user ini το κενουριο είναι πολύ μικρότερο σε μέγεθος λογικά έχει πολλές αλλαγές,
τον user tech Και λιπους ασχετους να τους αφαιρέσω τι λες?
126081126082126083

GSF
10-07-13, 21:19
νομίζω δεν χρειάζεται. έτσι και αλλιώς το telnet και ο http server ειναι ενεργοποιημένα μόνο για LAN (μπορείς να το τσεκάρεις στο section [servmgr.ini].)
οπότε δεν εχεις να ανησυχεις για πολλά.
λογικό να έχει πολλές αλλαγές γιαυτο και σου είπα οτι μπορεί να αφαιρεί και χρήσιμα πράγματα, όπως το QoS. θέλει ιδιαίτερο ψάξιμο το οποίο προσωπικά δεν το έχω κάνει ...

perfecto
10-07-13, 22:19
Πήρα root !!!
Να το γράψω η να το στείλω με pm
126084

- - - Updated - - -

126092

GSF
10-07-13, 22:46
για τελνετ θα σου πρότεινα το putty... γιατι με των windows θα σου σπάσει τα νεύρα :p

http://the.earth.li/~sgtatham/putty/latest/x86/putty.exe

perfecto
11-07-13, 12:40
Να ευχαριστήσω και εγώ από την μεριά μου τον GSF και τα υπόλοιπα παιδιά για την πολύτιμη βοήθεια
Εγώ την διαδικασία την εφάρμοσα στο TG589vn v3 και φαίνεται όλα να πήγαν καλά σας παραθέτω και πλήρες φωτογραφίες βήμα βήμα
1. http://192.168.1.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1
126122126123126124126125126126126127126128126129126130

2. οGSF εχει ανεβάσει τον τελευταίο wizard εδώ: https://www.dropbox.com/s/0gt6szlehe72n9t/setup_wizard_r8_mh_v1.23.7z
θα διαλέξεις reconfigure
126131126132126133126134126135126136126137126138126139126140126141126142126143126144

GSF
11-07-13, 15:05
ξαναλέω μην βιάζεσαι :) ... διάβασα προσεκτικά τα user.ini και ειναι αρκετά πράγματα που λείπουν απτο template του wizard... εχω ήδη στείλει τα απαραίτητα προς το παρόν για να φτιαχτεί νέο template firmware 10 για τον wizard...
το πολυ πολύ να χρειαστεί να κάνεις ένα ρεσετ μόλις σου ενεργοποιηθεί η γραμμή της Forthnet

perfecto
11-07-13, 16:51
ξαναλέω μην βιάζεσαι :) ... διάβασα προσεκτικά τα user.ini και ειναι αρκετά πράγματα που λείπουν απτο template του wizard... εχω ήδη στείλει τα απαραίτητα προς το παρόν για να φτιαχτεί νέο template firmware 10 για τον wizard...
το πολυ πολύ να χρειαστεί να κάνεις ένα ρεσετ μόλις σου ενεργοποιηθεί η γραμμή της Forthnet

Ότι πεις .!
Αλλά δεν έχω καταλάβει τι μας χρησιμεύει το template? και πώς το περνάμε από το setup? Την πρώτη επιλογή του προγράμματος?

GSF
11-07-13, 17:03
Ότι πεις .!
Αλλά δεν έχω καταλάβει τι μας χρησιμεύει το template? και πώς το περνάμε από το setup? Την πρώτη επιλογή του προγράμματος?

το wizard (setup.exe) απλα περνάει κάποια templates κατευθείαν απο το PC στο ρουτερ μέσω του προτοκώλου MDAP. υπάρχει και wizard μέσα στο ρουτερ που κάνει την δουλειά χωρίς πρόγραμμα του PC. αν ανεβάσεις με FTP τα template στο ρουτερ, μπορείς μέσω telnet να τρέξεις :wizard load arxeio.tpl (ειναι κρυφή εντολή). ουσιαστικά περνάς τις ετοιμες ρυθμίσεις του template στο user.ini.

αν μπορείς ρίξε μια ματιά μεσα στο ρουτερ με FTP αν εχει ήδη κανα template, και αν έχει στείλτο μου, θα μας χρειαστεί :)

perfecto
11-07-13, 17:27
εχει δες to e-mail σου

GSF
11-07-13, 17:30
εχει δες to e-mail σου

ωραιος.. ! αν και περίμενα πιο πολλά μέσα αλλα και αυτο καλό ειναι :p

Katsoulinos
13-07-13, 03:51
Με αφορμή αυτό το νήμα, θέλω να δηλώσω πως οι εταιρίες νομίζουν πως οι χρήστες είναι ηλίθιοι. Αντί να κάνουν κανά σεμινάριο στους τεχνικούς τους που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα και να τους επιβάλουν να διαβάζουν καθημερινά το adsl.gr, σου λένε ένα σορό ψέματα για να καλύψουν την ανεπάρκεια τους και να διαφυλάξουν τα συμφέροντα της εταιρίας με εντελώς παράνομο τρόπο.

Σας ευχαριστούμε παιδιά που μας βοηθάτε να ανοίγουμε τα μάτια μας και να λαμβάνουμε την ηθική, τουλάχιστον, ικανοποίηση, πως σε κάποιους χρήστες, δεν τους βγαίνει η μαγκιά. Ευχαριστούμε επίσης για τις συμβουλές σας και τις οδηγίες σας.

Υ/γ.: Φίλε perfecto μιας και που το ανέφερες. Έχω ένα VGN4202n. Ξέρουμε πως θα το κάνουμε να δουλέψει στην forthnet?

perfecto
13-07-13, 12:17
Φίλε δεν ξέρω.
Λογικά πρέπει να βρεις το adsl με τι τρόπο κουμπώνει στην εταιρία , πχ proΕ proA κλπ να το βάλεις στο rooter Και μετά να γράψεις username και password

Katsoulinos
14-07-13, 05:23
εεε...

ok φίλε perfecto, το πρωτόκολλο είναι γνωστό όπως και το username μου και το password μου. Υπέθεσα πως ξέρεις κάτι παραπάνω από τα αυτονόητα. :-)
Ευχαριστώ ωστόσο, για την άμεση ανταπόκριση.

perfecto
17-07-13, 13:54
Επίσης αν κάνετε όλη την διαδικασία το rooter σας θα έχει απόκλιση ώρας 1 ώρα για να στανιαρει πρέπει να πάτε στο
Home > Technicolor Gateway > Configuration Summer Time: και να ενεργοποιήσετε την θερινή ώρα


Ένα μειονέκτημα είναι ότι μετά όλη την διαδικασία παίρνει ipv6 αλλά δεν παίρνει Dns ipv6….

garibaldi
27-07-13, 15:41
Επίσης αν κάνετε όλη την διαδικασία το rooter σας θα έχει απόκλιση ώρας 1 ώρα για να στανιαρει πρέπει να πάτε στο
Home > Technicolor Gateway > Configuration Summer Time: και να ενεργοποιήσετε την θερινή ώρα
Ένα μειονέκτημα είναι ότι μετά όλη την διαδικασία παίρνει ipv6 αλλά δεν παίρνει Dns ipv6….

Επειδή ψάχνομαι επί τούτου (δεν παίρνει DNS η ipv6 στο router μου), αν κατάλαβα καλά, η θερινή ώρα εμποδίζει την λήψη DNS στην ipv6 και άρα, αν απενεργοποιήσω το summer time, θα πάρει DNS ?

GSF
27-07-13, 17:27
Επειδή ψάχνομαι επί τούτου (δεν παίρνει DNS η ipv6 στο router μου), αν κατάλαβα καλά, η θερινή ώρα εμποδίζει την λήψη DNS στην ipv6 και άρα, αν απενεργοποιήσω το summer time, θα πάρει DNS ?

μπα άσχετα το ένα απο το άλλο... τα έγραψε ξεχωριστά. επίσης άλλο ρουτερ εχει ο ενας αλλο ο άλλος...

kanenas3
21-10-13, 19:23
Μόλις ξεκλείδωσα και το δικό μου TG589vn v3! Thx GSF!!! :oneup:

Μήπως έχουμε κανένα σεταρισμένο user.ini από τη Forthnet για "πείραγμα";;;

GSF
21-10-13, 19:28
Μόλις ξεκλείδωσα και το δικό μου TG589vn v3! Thx GSF!!! :oneup:

Μήπως έχουμε κανένα σεταρισμένο user.ini από τη Forthnet για "πείραγμα";;;

ωπα, δοκίμασες τον default κωδικό πριν το κάνεις..?? το πόστ ήταν λίγο παλιό.... :P
είναι απο το TG788vn οπότε μπορεί και να μην δουλεύει... στο στέλνω σε pm
και δεν ειμαι σιγουρος αλλα ισως να πρεπει να κάνεις reset για να το δοκιμάσεις

djstamatis
06-11-13, 00:12
καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με το ρουτερ ΤG589 V3 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΛΕΙΔΩΣΟ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

theoilia
12-11-13, 11:37
Το πήρα και εγώ το modem και προς το παρόν,μέχρι να γίνει η ενεργοποίηση, τρέχει με την ADSL σύνδεση μου με την Forthnet.Να κάνω μία ερώτηση;Πως θα το κάνω να βλεπει ipv6;Τώρα βλέπω αυτό 131495 και στο http://test-ipv6.forthnet.gr/ μου δείχνει αυτό 131496

Ξέχασα να σας πω πως το έχω πάνω σε ένα Macbook

GSF
12-11-13, 18:31
καλό θα ειναι να μην ανεβάζεις στο internet την ip σου (όπως έκανες στο screenshot).. ήδη έδωσες αρκετά στοιχεία σε κάποιον, το username σου, την περιοχή που μένεις, την ip σου και το λειτουργικό που χρησιμοποιείς, ίσως κάποιος με λίγη προσπάθεια να βρεί πράγματα που δεν πρέπει.

νομίζω οτι ειναι οκ το ρουτερ, μήπως φταίει ο browser του macbook, ίσως έχει το ipv6 κλειστό?

edit: για να γίνω πιο συγκεκριμένος για το OFFTOPIC, κατάφερα να συνδεθώ στο ρουτερ σου, και να σου αλλάξω τις ρυθμίσεις. μπορεί να μην μπόρεσα να τις φορτώσω κιόλας (θα χρειαζόταν ρεσταρτ του ρουτερ), αλλα και πάλι ειναι κάπως επικίνδυνο. επίσης βρήκα και το ονοματεπώνυμο σου.

theoilia
12-11-13, 18:55
Ουπς...χαζομάρα.μάλλον την διόρθωσα τώρα.

GSF
12-11-13, 19:03
δοκίμασε με άλλον broswer μήπως και δουλέψει.. 9/10 πρέπει να σου γυρίσει

theoilia
12-11-13, 19:38
μπα,ούτε με firefox ούτε με safari παίζει το ipv6

djstamatis
13-11-13, 00:23
καλησπερα πως ενεργοποιο τη νατ TG589vn v3?ευχαριστω

panakos4
13-11-13, 22:51
Παιδια καλησπερα, θελω τη γνωμη σας μιας και εχετε ψαχτει για τα καλα στο ολο θεμα με το vdsl. Αξιζει να μεταφερθω σε vdsl???

Σας παραθετω στοιχεια της γραμμης...

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 1020 (Kbps.) 21695 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 16.3 dB 6.0 dB
Attenuation 6.2 dB 20.1 dB

Download speed με 19000+ upload speed 970+

@ ADSLgr.com All rights reserved.