PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Πετρούπολη: Οπτική ίνα σε περιοχές;



KostasK75
10-07-13, 15:42
Καλησπέρα.
Πριν περίπου 1 χρόνο πρέπει να είχε έρθει ένας άνθρωπος της HOL στην περιοχή μας και μας είχε πει ότι πειραματικά η HOL δοκίμαζε δίκτυο οπτικών ινών, με ταχύτητες που έφταναν στα 24 mbit πραγματικά! Γνωρίζει κανείς τίποτα για αυτό και αν παίζει κάτι τέτοιο ακόμη; Τότε, όπως και τώρα, ήμουν και είναι στον OTE. Αλλά σκέφτομαι να αλλάξω σε HOL, γιατί μου δίνουν τα ίδια στην μισή τιμή, και για αυτό ρωτάω.

Vitruvian78
11-07-13, 09:48
Όσο πιάνεις τώρα στον ΟΤΕ, τόσο θα πιάνεις και στη hol. Οι οπτικές ίνες δεν εχουν καμια σχεση με τον καταναλωτη. Απλα χρησιμοποιούνται για τη διασύνδεση των κέντρων της εταιρειας και τίποτε παραπανω. Η δική σου σύνδεση με τη hol θα γινει μέσω των ίδιων καλωδίων χαλκού του ΟΤΕ με τα οποία συνδεεσαι και τώρα, αρα θα εχεις την ίδια ταχύτητα. Αν ομως και παλι η hol σου βγαινει πιο φιηνά, τοτε αξιζει να το σκεφτείς μια και οι υπηρεσιες της εταιρειας ειναι πολυ καλες. Ταχυτητα μεγαλυτερη κατα περίπου 2 mbps ή μπορεί και παραπανω μπορείς να δεις με τη forthnet, η οποία οριζει το snr margin στα 6 σε αντιθεση με ΟΤΕ και hol που κατω απο 9 δεν το κατεβάζουν.

KostasK75
14-07-13, 15:54
Ρώτησα γιατί απλά πριν περίπου ένα χρόνο είχε έρθει κάποιος από την HOL στην περιοχή μας για μια προωθητική ενέργεια προφανώς και μας είχε πει για μια αναβάθμιση που είχε γίνει τοπικά πιλοτικά, αν θυμάμαι καλά, στο δίκτυο της HOL και όσοι είχαν συμμετοχή έφταναν σε ταχύτητα τα 17-22 MBit (αν θυμάμαι καλά και τους αριθμούς). Οπότε για αυτό άνοιξα και το θέμα, σε περίπτωση που κάποιος άλλος είχε ακούσει κάτι για παρόμοιες προωθητικές ενέργειες της HOL σε άλλες ή στην ίδια περιοχή. Ίσως να μην είχε να κάνει με οπτικές ίνες μόνο το θέμα, πραγματικά δεν θυμάμαι. Πήρα τηλέφωνο και το support της HOL να ρωτήσω αλλά δεν είχαν ιδέα για τι πράγμα μίλαγα και μου είπαν τα τυπικά που ξέρουν όλοι για τις γραμμές μέχρι 24 MBit, κτλ.

Vitruvian78
15-07-13, 08:51
Δεν υπαρχει αυτο που λες σε καμια γειτονια στην Αθήνα. Πριν κανα χρόνο και παραπανω ισως, η forthnet ειχε διαφημισει πως θα εφτιαχνε πιλοτικό δίκτυο με οπτικες ινες ως τον καταναλωτή στο δημο της Νέας Σμύρνης. Το αν το εχει ξεκινησει και τι γίνεται με το εργο ειναι παντελώς αγνωστο. Τη χτυπησε η κριση μαλλον και το ξανασκεφτηκανε. Απλα επεσες θυμα παραπληροφορησης απο εξωτερικό συνεργατη της εταιρειας, ο οποιος στην προσπάθεια του να σε κανει πελάτη, σου λεει ενα σωρό ψευδη. Για ποιο δικτυο οπτικων ινων σου μιλαει;; Εχεις δει να σκαβουν στην περιοχη σου και να περνανε καλώδια;; Το δικτυο οπτικων ινών στο οποιο αναφερεται, υπαρχει μονο μεταξυ των κεντρων της εταιρειας, για την αρτια διασύνδεση τους. Απο εκει και περα εσυ κι εγω συνδεόμασυε με την εταιρεια και την καθε εταιρεια του χωρου με τον παραδοσιακό χαλκό που εχει στρωσει ο ΟΤΕ πριν πολλα χρόνια, με τις οποιες αλλοιωσεις και αδυναμιες του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.