PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows XP



KYANERITHROS
02-02-07, 03:26
Γεια σας ηθελα να σας ρωτησω το συστημα μου δεν ξεκιναει,εχω διαπιστωσει πως οταν το σβηνω ειδικα τωρα που ειμαι φανταρος χανει τις ρυθμισεις του,πιστευω πως οφειλεται στην μπαταρια αυτο, πριν φυγω το ειχα στησει απο την αρχη και τωρα δεν κανει boot λετε να οφειλεται στην μπαταρια και παιρνοντας μια καινουργια να διορθωθει η κατασταση??? ή δεν εχει σχεση αυτο και προτεινετε κατι αλλο να δω Ευχαριστω

jdm
02-02-07, 07:54
αν χανει της ρυθμισης απο το bios ναι αλλαξε μπαταρια και apo to bios δες το acpi τι ειναι enable η disable. και αλλαξετο

KYANERITHROS
02-02-07, 10:18
Καλημερα

πηγα στο Bios &στην επιλογη Power Managment Setup εχει το acpi Suspend Type
S1(POS) --επελεγμενο &

S3(STR)--δεν ειναι επιλεγμενο

αυτο ηθελες να δω??

asikamin
02-02-07, 12:03
Αν χάνει και την ημερομηνία τότε είναι μπαταρία διαφορετικά....

jdm
02-02-07, 14:40
οχι καπου θα σου εχει μια επιλογη για acpi enable η disable η apic καπως ετσι

ο υ/η οταν παει να ξεκινηση κανει restart?

alexopth69
03-02-07, 02:47
Τι εννοείς δε bootαρει. Δεν εμφανίζεται τίποτα στην οθόνη, ή όταν διαβάζει το δίσκο δεν ξεκινάει το λειτουργικό;

Πάντως από μπαταρία να μη ξεκινάει καθόλου δύσκολο....

wi fi thief
03-02-07, 12:54
Αν χάνει και την ημερομηνία τότε είναι μπαταρία διαφορετικά....
:oneup:
...διαφορετικα μαλλον ο σκληρος. Τσεκαρισες αν στον διαβαζει το bios και αν στις ρυθμισεις εχεις ρυθμισει να κανει boot απο τον (σωστο) σκληρο?
Για να διαπιστωσεις αν το προβλημα ειναι στο hardware προτεινω να εκκινησεις απο μια live (και light) διανομη του Linux.
Αν τρεξει κανονικα τοτε το προβλημα ειναι στην εγκατασταση των windows προφανως.

jdm
03-02-07, 19:50
στα xp αν εχεις κανει εγκατασταση με acpi enable η apic ( δεν θυμαμε τα αλλα) οταν τα απενεργοποιησης η τους αλλαξεις γενικος κατασταση σου κανουν επανεκινησσης συνεχεια και ουτε σε safe mode μπαινουν κτλ... καποια m/b στα default setting του Bios μπορει να το εχουν disable η το αντιστροφο...

(default setting )εδω κολαει και η μπαταρια....

@ ADSLgr.com All rights reserved.