PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλο προβλημα με Wind Vdsl.



ThanosWf
11-07-13, 20:47
Σημερα επιτελους εγινε η ενεργοποιηση της γραμμης μου αλλα με οχι τοσα καλα αποτελεσματα, αρχικα συγχρονιζω στα 26mbps και 6 up.
Το προβλημα προφανως ειναι το attenuation γιατι ειναι στα 18db, το ερωτημα ειναι γιατι ενω ειμουν σε adsl ειχα attenuation 12?Δεν θα μπορουσα να ειχα καλυτερο συγχρονισμο?
Πηρα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη ο ενας μου ελεγε αερολογιες το οτι δεν ειναι μεγαλη διαφορα 12 με 18 και οτι το πολυ να επερνα 1 mbps παραπανω, μας δουλευουν?
Ο αλλος τεχνικος δεν μου ειπε τετοιες αερολογιες και με ρωτουσε κλασικα μηπως αλλαξα τιποτα στην γραμμη μου, στο τελος μου ειπε οτι δεν γινεται τιποτα γιατι αυτη ειναι η αληθινη αποσταση της γραμμης.

Τι μπορει να εγινε με την γραμμη και ανεβηκε ετσι το attenuation και τι μπορω να κανω? Ευχαριστω για τον χρονο σας.



Link Status Connected
Rate (Up/Down) 5860/25652 kbps
Noise Margin (Up/Down) 6.1/5.8 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 7.7/17.7 dB
Output Power (Up/Down) 6.9/17.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 5940/25352 kbps

Προφέσσορας_Χάος
12-07-13, 02:31
την εσωτερική σου καλωδίωση την κοίταξες; αν όχι ξεκίνα απο εκεί. Βάλε το ρουτερ απευθείας στη κεντρική μπρίζα και απομόνωσε για λίγη ώρα τις άλλες.
Αν δεν ξέρεις φώναξε ηλεκτρολόγο να στο μετρήσει απευθείας στον κατανεμητή να δείς πόσο πραγματικά σου δίνει και πόσο σε κόβει αν σε κόβει το σπίτι σου.
Εγώ είχα 47 attainable λόγω έσωτερικής καλωδίωσης και τώρα έχω 100-105 Mbps καθαρά.

ThanosWf
12-07-13, 08:04
την εσωτερική σου καλωδίωση την κοίταξες; αν όχι ξεκίνα απο εκεί. Βάλε το ρουτερ απευθείας στη κεντρική μπρίζα και απομόνωσε για λίγη ώρα τις άλλες.
Αν δεν ξέρεις φώναξε ηλεκτρολόγο να στο μετρήσει απευθείας στον κατανεμητή να δείς πόσο πραγματικά σου δίνει και πόσο σε κόβει αν σε κόβει το σπίτι σου.
Εγώ είχα 47 attainable λόγω έσωτερικής καλωδίωσης και τώρα έχω 100-105 Mbps καθαρά. Οταν λες κατανομητης? Ενα καλωδιο ερχεται απο εξω και μπαινει στο σπιτι, ειναι 2 οροφοι με μονο μια τηλεφωνικη γραμμη.

Και αυτο που με κανει να απορω ειναι πως γινεται να ειναι δικο μου το θεμα απο την στιγμη που πριν λιγες μερες με adsl ειχα καλο attenuation?

VASI
12-07-13, 10:39
μην τα μπερδεύεις τα θέματα περί attenuation σε vdsl και adsl είναι διαφορετικά άλλη τιμή θα έχεις σε adsl και άλλη σε vdsl.
Στην forthnet-cyta με attenuation 12 δεν έχει vdsl

Προφέσσορας_Χάος
12-07-13, 10:48
Οταν λες κατανομητης? Ενα καλωδιο ερχεται απο εξω και μπαινει στο σπιτι, ειναι 2 οροφοι με μονο μια τηλεφωνικη γραμμη.

Και αυτο που με κανει να απορω ειναι πως γινεται να ειναι δικο μου το θεμα απο την στιγμη που πριν λιγες μερες με adsl ειχα καλο attenuation?

ωραία . Στην αυλή σου δεν έχεις ενα κουτάκι στο οποίο σου αφήνει ο ΟΤΕ την γραμμη; Εκεί βάλε το ρουτερ σου με μια μπρίζα και δες στατιστικά. Στο VDSL το θέμα εσωτερικής καλωδίωσης πρέπει να το κοιτάμε πάντα μιας και είναι πολύ ευαίσθητο και χάνει με το παραμικρό.
Δεν έχει καμία σχέση με το ADSL .Το διαπίστωσα με την περίπτωση τη δική μου που μου έτρωγε 50 mbps μέσα στο σπίτι λόγο κακής καλωδίωσης.

ThanosWf
12-07-13, 10:52
μην τα μπερδεύεις τα θέματα περί attenuation σε vdsl και adsl είναι διαφορετικά άλλη τιμή θα έχεις σε adsl και άλλη σε vdsl.
Στην forthnet-cyta με attenuation 12 δεν έχει vdslΑυτο πραγματικα δεν το γνωριζα, ευχαριστω για την διαφώτιση. Το ερωτημα μου τωρα ειναι το εξης, αν βαλουνε στο μελλον mini DSLams στο κοντινοτερο καφαο (Γιατι απ'οτι καταλαβα συνδεομαι στο κεντρο Νεας Ιωνιας που ειναι στα 500 μετρα) θα με μεταφερουν σε αυτα η για παντα θα ειμαι σε τετοια μοιρα? Επισης ακομα και με τετοια σταστιστικα το upstream γιατι δεν ειναι μεγαλυτερο?

VASI
12-07-13, 13:07
μάλλον θα είσαι σε τέτοια μοίρα, στην Wind δεν την συμφέρει, από την στιγμή που δίνει vdsl από το A.K, ενώ από την hol που αν δεν δίνει απο α.κ, θα δίνει από mini DSLams οπότε σε συμφέρει.
Δήλωσε βλάβη...

GSF
12-07-13, 14:36
μην τα μπερδεύεις τα θέματα περί attenuation σε vdsl και adsl είναι διαφορετικά άλλη τιμή θα έχεις σε adsl και άλλη σε vdsl.
Στην forthnet-cyta με attenuation 12 δεν έχει vdsl

ισχύει το πρώτο κομμάτι, καθώς το attenuation υπολογίζεται σύμφωνα με τις συχνότητες της κάθε τεχνολογίας, ετσι όπως απο adsl σε adsl2+ ανεβηκε, έτσι και απο adsl2+ σε vdsl2+ ανεβαίνει. πριν λίγο καιρό είχα προσπαθήσει να βρώ πως ακριβώς το υπολογίζουν και εκτώς απο έναν θεωρητικό αλγόριθμο το μόνο που βρήκα ήταν ένα αρχείο matlab με τις μαθηματικές συναρτήσεις μέσα (κάπου το έχω κρατημένο). edit: https://portal.ftw.at/public/xdsl-simulator

attenuation 12 δεν ειναι πολύ. το μόνο που δειχνει ειναι η απόσταση απο το dslam κατα τα αλλα μπορει να εχει ικανοποιητική ταχύτητα αν η γραμμή δεν εχει θορύβους στις συχνότητες

ThanosWf
14-07-13, 19:23
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=113008&d=1353742948 βλεπω πχ αυτο το shot απο εναν αλλον χρηστη και απορω.. Τι να κανω? Να παρω να τους δηλωσω βλαβη και να επιμενω μεχρι να βρω καποιον που να με εξυπηρετησει? Αν μου πουν οτι το προβλημα ειναι στον χωρο μου μπορω να ζητησω δωρεαν τεχνικο ελεγχο στον χωρο?

Και το δικο μου 126306

Προφέσσορας_Χάος
14-07-13, 20:16
οχι στον χώρο σου είσαι υπεύθυνος μόνο εσύ και πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.

ThanosWf
14-07-13, 20:30
οχι στον χώρο σου είσαι υπεύθυνος μόνο εσύ και πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.Τοτε οταν ειμουν στην cyta και ειχα dc's γιατι ηρθαν και μου ξεσκονησαν το σπιτι? Βασικα ελενξαν εξω εκει που ερχεται το καλωδιο και στην κεντρικη μπριζα. Βεβαια τωρα που το σκεφτομαι αν ειχε καποιο προβλημα εκει δεν θα μου το ειχαν πει/φτιαξει?

Προφέσσορας_Χάος
14-07-13, 20:51
να έρθει ο τεχνικός μέσα και να τσεκάρει την κεντρική οκ . Αλλα αν έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού δεν την φτιάχνει ο κάθε πάροχος παρα μόνο ο ηλεκτρολόγος.
κανε μια ερώτηση βέβαια στη Cyta αν και είμαι σχεδόν βέβαιος οτι το ίδιο θα σου πούν.

billybiros
15-07-13, 00:55
πριν λίγο καιρό είχα προσπαθήσει να βρώ πως ακριβώς το υπολογίζουν και εκτός απο έναν θεωρητικό αλγόριθμο το μόνο που βρήκα ήταν ένα αρχείο matlab με τις μαθηματικές συναρτήσεις μέσα.
Δες και αυτό, ITU-T G.992.3 (04/2009) παράγραφος. 8.12.3.4 σελ. 108


8.12.3.4 Loop attenuation (LATN)
The loop attenuation (LATN) is the difference in dB between the power received at the near-end and
that transmitted from the far-end over all subcarriers, i.e., the channel characteristics function H(f)
(as defined in clause 8.12.3.1) averaged over all subcarriers. LATN shall be defined as:
126318
with NSC the number of subcarriers (see clause 8.5) and H(f) represented by Hlin(f) in diagnostics
mode and Hlog(f) in initialization (with conversion of log to linear values for use in the above
equation).
If one or more H(f) values could not be measured because they are out of the PSD mask passband
(as relevant to the chosen application option – see annexes) (see clause 8.12.3.1), then the LATN
shall be calculated as an average of H(f) values over a number of subcarriers that is less than NSC.
The loop attenuation shall be calculated by the receive PMD function during diagnostics mode and
initialization. The calculation shall not be updated during showtime. The loop attenuation shall be
sent to the far-end transmit PMD function during initialization and diagnostics mode (see
clause 8.15.1) and shall be sent on request to the near-end management entity. The near-end
management entity shall send the LATN to the far-end management entity on request during
showtime (see clause 9.4.1.10).
The loop attenuation LATN shall be represented as an 10-bit unsigned integer latn, with the value of
LATN defined as LATN = latn/10 dB. This data format supports an LATN granularity of 0.1 dB and
an LATN dynamic range of 0 to 102.2 dB.
An LATN value indicated as latn = 1023 is a special value. It indicates that the loop attenuation is
out of range to be represented.

GSF
15-07-13, 02:01
σωστός, κάτι παρόμοιο είχα διαβάσει και εγώ... το θέμα ειναι οτι αν κοιτάξεις διαφορετικά ρουτερ μπορει να εχουν άλλα νούμερα... π.χ εχω την εντύπωση οτι τα thomson δεν το υπολογίζουν σωστά (και βγάζουν παραπάνω) γιαυτό και το είχα ψάξει λίγο περισσότερο αλλα χωρίς καμία τύχη :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.