PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο πρόβλημα με nova tv.



giosou
13-07-13, 09:37
Χαιρετώ όλο το φόρουμ .Είναι η πρώτη φορά που γράφω,αν και έχω πάρει απο εδώ πολλές απόψεις και λύσεις στο παρελθόν .Λοιπόν εξηγώ τον προβληματισμό μου.
Έχω νοβα pvr full pack και πρόσφατα άλλαξα αποκωδικοποιητη. Δηλαδή πήρα (2) pvr 865. Ένα μηχάνημα για κάθε τηλεόραση.
Θα τα πω όπως έγιναν απ την αρχή ώστε να μην έχετε πολλές απορίες.
Από την ώρα της ενεργοποιησης,η πρώτη τηλεόραση (TOSHIBA REGZA 42'')είχε θέμα με τα HD κανάλια.
Δηλαδή: Όταν ήταν κάμποσες ώρες αχρησιμοποιητο το pvr 865(κλειστή τηλεόραση-ανοιχτό pvr),και ανοιγα και έκανα ζαπινγκ,μόλις έφτανα στο πρώτο hd κανάλι που έβρισκα,με πέταγε έξω απο την είσοδο hdmi(ειναι συνδεδεμένο στην είσοδο hdmi1>).Έπρεπε να βγω και να ξαναμπώ για να παίξει,ή να βγάλω το καλώδιο και να το ξαναβάλω. Μετά έβλεπα κανονικά όλα τα κανάλια και τα hd,ώσπου να μείνει πάλι σε μεγάλη αναμονή(π.χ. την νύχτα).την επομένη που ανοιγα την tv πάλι τα ίδια.
Την επόμενη μέρα το πρόβλημα έγινε συχνότερο. ΚΑΘΕ φορά που έφτανα σε hd κανάλια με πέταγε έξω. Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη και αφού μπήκαμε στο μενού χωρίς να κάνουμε κάποια αλλαγή,όλα ήταν όπως έπρεπε,κλείσαμε και μου είπε οτι αν συνεχιστεί αυτό να ζητήσω αντικατασταση. Αφού κλείσαμε το τηλέφωνο διαπίστωσα πως δεν μπορούσα να κάνω ζάπινγκ.Με το που πάταγα αλλαγή καναλιού,οτι κανάλι και να είναι, hd ή απλό με πέταγε έξω.
Έδωσα το μηχάνημα και μου είπαν οτι λειτουργεί κανονικά και μου έστειλαν τον τεχνικό. Αυτός αφού το έψαξε για περίπου μιάμιση ωρα διορθώνοντας το σήμα απ το πιάτο, αλλάζοντας ρυθμίσεις στην τηλεόραση κλπ.μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο και πιθανόν φταίει η τηλεόραση. Πάντως μου είπε οτι θα ψάξει μήπως μάθει κάτι,γιατί δεν του έχει ξανατυχει κάτι τέτοιο.
Να πω οτι: όλες οι θύρες hdmi της τηλεόρασης(3)είναι δοκιμασμένες και δουλεύουν και έχω δοκιμάσει 4 διαφορετικά hdmi καλώδια. Τελικά για να βλέπω την έχω συνδέσει με scart.
Επίσης η δεύτερη tv (samsung 32'')παίζει κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Ο παλιός αποκωδικοποιητης που είχα δεν υποστήριζε hd.Αυτά τα ολίγα.:closed:

- - - Updated - - -

Έβαλα την δεύτερη τηλεόραση στον κεντρικό αποκωδικοποιητή η οποία είναι hd ready και όχι full hd όπως η toshiba και δουλεύουν όλα κανονικά. Οπότε το πρόβλημα είναι σίγουρα στην toshiba.:down:

mephisto
13-07-13, 18:32
Έχεις μιλήσει με την αντιπρόσωπεια;

giosou
13-07-13, 19:45
Έχεις μιλήσει με την αντιπρόσωπεια;


Οχι.Πήρα χθες στην TOSHIBA άλλα λειτουργούν καθημερινές,οπότε θα το κάνω Δευτέρα.

evozak
14-07-13, 05:21
Δες στο REGZA ΜΕΝυ βάλε και Scart σε παράλληλη σύνδεση με το HDMI μόνο να είναι κουμπωμένο στην TV....από τον Δέκτη, εσύ θα βλέπεις κανονικά από την HD είσοδο... και λογικά θα δουλέψει

giosou
15-07-13, 14:28
Δες στο REGZA ΜΕΝυ βάλε και Scart σε παράλληλη σύνδεση με το HDMI μόνο να είναι κουμπωμένο στην TV....από τον Δέκτη, εσύ θα βλέπεις κανονικά από την HD είσοδο... και λογικά θα δουλέψει



Δηλαδη τι να κοιταξω στο REGZA menu?Δεν βρισκω κατι να εχει σχεση?

- - - Updated - - -

Λοιπον..Εβαλα το δευτερο μηχανημα στην TOSHIBA και αλλαζε καναλια κανονικα.Οποτε σκεφτηκα οτι φταιει ο πρωτος αποκωδικοποιητης.Ομως με το που αλλαξα το hdmi καλωδιο να το βαλω σε αλλη υποδοχη της τηλεορασης,εκανε παλι τα ιδια.....Για να μην τα πολυλογω,ανακαλυψα οτι βγαζοντας το βυσμα του ρευματος απο το pvr και ξαναβαζοντας το,μετα την εκκινηση που κανει,ολα λειτουργουν κανονικα.Αν ομως βγαλω το καλωδιο hdmi και το βαλω σε αλλη υποδοχη με πεταει εξω και το ιδιο κανει αν κλεισω την τηλεοραση και την ξανανοιξω.Αρα ειναι 100% προβλημα της τηλεορασης που για καποιο λογο δεν αναγνωριζει σωστα τον αποκωδικοποιητη μεσω hdmi θυρας.
(υπενθυμιζω το προβλημα γινεται οταν παω να αλλαξω καναλι.Αν το αφησω εκει που ειναι,βλεπω κανονικα).

Υ.Γ. TO TMHMA τεχνικης υποστηριξης της TOSHIBA,απλα αφαντο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.